Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

pareri, reclamatii
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby Phat Skidz » Fri Jan 29, 2021 1:01 pm

Să îmi spuneți dacă vreți să facem o igienizare a imedului sau vă place așa mai pitoresc.

Eu nu cred că e ok să permitem, medici fiind, propagarea tuturor prostiilor. Ar putea citi oameni neinformați și am putea face rău prin non-acțiune. Dar cred în democrație și vom acorda două săptămâni de dezbateri, înainte.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby andy gavrilescu » Fri Jan 29, 2021 1:19 pm

Nu, antivaccinistii exista si trebuie sa stim despre ei. Daca le dai ban nu ii anihilezi sau ceva.
Iar "oamenii neinformati" trebuie educati sa nu puna botul la orice mizerie gasesc pe internet, iar educatia aia nu se face aici.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby pc7 » Fri Jan 29, 2021 1:30 pm

Ar trrebui sa vina cu un warning la semnatura, mie nu mi se pare normal sa se recomande aiurea tot felul de medicamente.
Life's not fair, get used to it

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby andy gavrilescu » Fri Jan 29, 2021 1:37 pm

Warning al forumului pe un banner in care sa scrie ca aici nu se dau si nu se iau sfaturi medicale, consultatia se desfasoara in cabinet sau online cu un medic real, nu cu cineva autointitulat mumapadurii (cum sa te iei dupa asa cineva), jolly joker boss, dan m sau andy gavrilescu. Si nu exista nicio garantie pe aci ca suntem medici.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

jolly joker
elder
elder
Posts: 2334
Joined: Fri Apr 10, 2020 6:05 pm
Location: unknown

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby jolly joker » Fri Jan 29, 2021 5:15 pm

Pandemia asta a inceput acum vreun an. De atunci au inceput si cei care minimizau importanta masurilor de preventie.

Abia acum?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby alimori » Fri Jan 29, 2021 8:02 pm

Cred că mă amenință Phat pt că m-am plâns de guvern. Muma deja mi-a pus diagnosticul endocrinologic de delir paranoic.

Io aș începe cu ăia care vând cauciucuri.
Pt ăia care cumpără medicamente recomandate de ingineri există teoretic un control în farmacii, nu e treaba forumului.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby Melania » Fri Jan 29, 2021 8:57 pm

M_Dan da-mi voie sa iti explic mai clar ce a vrut sa spuna phatkidz, el contextualizeaza si cred putea sa fie un moderator moderat pe un forum de moderatori: daca nu se astamparam cu tampeniile am pus-o.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 7:18 am

Nulitatile care calaresc forumul de la imed.ro vor sa interzica comentariile critice la adresa medicilor. Adica sa introduca dictatura medicala. Cenzurati, dar impresia despe medici nu se imbunatati astfel, ci prin schimbarea atitudinii (arogante) fata de pacienti si prin luarea in serios a profesiei (pregatire profesionala fara cusur).
Ce ati vrea sa se discute pe imed, daca subiectele legate de boli si tratamente sunt interzise ? Sa se dea informatii despre cum mai merg spagile, cum se ajunge prin tarile straine, cum se platesc garzile etc ?

Domnule dr. Phat, reparati-va bicicleta si duceti-va la pescuit, sa va reveniti mintal si sa nu mai veniti cu astfel de idei sfoiegite.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 7:37 am

Propaganda sorosista este permisa ? Credeti ca daca cenzurati aici nu putem spune ce gandim pe alte forumuri ? Scoteti-va din cap astfel de initiative, pentru ca ce se intampla acum in America (cu cenzura pe internet, cu sorosismul, cu promovarea teoriilor aberante - cu LGBT si altele asemenea) nu va dura mult. Se vor desparti apele, lumea normala va reactiona. Mai soroshistilor, va pica guvernul in curand.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby dustweaver » Sat Jan 30, 2021 8:06 am

Tot nu inteleg de ce nu mergeti pe alte forumurile acelea.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 10:27 am

Am crezut ca pe imed posteaza medici seriosi si interesati de cercetarea in medicina, cu care se poate discuta fara bascalie. Nici vorba de asa ceva. Voiam sa rezolv problemele de sanatate ale baiatului meu. A fost internat de multe ori si ne-am lovit de indiferenta si de slaba pregatire a medicilor de acolo. Voiau spaga, dar li s-au lungit urechile asteptant, ca eu nu aveam de unde sa le dau. Sunt convins ca si daca ii spaguiam, nu rezolvam nimic cu ei.

jolly joker
elder
elder
Posts: 2334
Joined: Fri Apr 10, 2020 6:05 pm
Location: unknown

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby jolly joker » Sat Jan 30, 2021 11:38 am

E incurabil. O fi si varsta.
Nu i-as da ban. Sunt curios ce clocesc cei de la AUR, conspirationistii, anti vaccinistii, anti capitalistii.

I-as cere insa sa specifice la semnatura ca nu e cadru medical, e inginer. Asta ptr ca am vazut ca vorbeste despre tot felul de antibiotice.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby alimori » Sat Jan 30, 2021 12:51 pm

M_Dan wrote:Am crezut ca pe imed posteaza medici seriosi si interesati de cercetarea in medicina, cu care se poate discuta fara bascalie. Nici vorba de asa ceva. .......

Postează medici serioși cu sau fără bășcălie, ce are a face bășcălia cu știința? Dar medicina e mare și are multe specialități, pe forum nu ne-am potrivit, ce să-i faci. Avem o arhitectă, oftalmo, endocrino, ORL, psihiatrie, preventivă... Eu în viața de zi cu zi colaborez cu cardio, ATI, orto, pediatrie, din când în când și cu onco. Ce să zic, sper să n-ajung sa fiu nevoită să mă lămuresc de ceva pe forum pt muncă, c-am pus-o.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 1:10 pm

Medicilor de pe imed sa le treaca numele cu rosu, sa-i vedem si sa radem de ei. Cum adica sa nu poti sa-ti dai cu parerea despre ceva de medicina generala, daca ai facut facultatea respectiva si chiar ai invatat ceva acolo, nu te-ai dus sa pierzi timpul ?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby alimori » Sat Jan 30, 2021 1:14 pm

"medicina generală" :lol: s-a terminat la începutul secolului trecut.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 1:31 pm

Ce vorbesti ma ? Tu ce ai invatat in facultate, te-au scos medic pe bucati ?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 1:37 pm

Antivaccinistilor sa le dati bani, nu ban. Ca stiu ei ce fac cand nu se injecteaza cu ceva al carui continut nu-l cunosc. Injectati-va voi, va dam si partea noastra. Ce treaba aveti cu noi, vreti sa ne faceti bine cu forta ? Noi o sa murim si voi veti trai fericiti o suta de ani.
Daca va vaccinati si sunteti imuni la virus, nu trebuie sa va fie frica ca luati iar virusu de la nevaccinati. Sau nu aveti incredere in puterea magica a vaccinului si de ciuda vreti sa ne vaccinam toti ? Care este logica voastra ?

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby pc7 » Sat Jan 30, 2021 2:23 pm

Care e logica ta mai nene, iei si recomanzi d amplea tot felul de medicamente dar nu iei ceva demonstrat ca face bine?!
In UK s au vaccinat 7 milioane, 7! Dar el Dan e mai destept decat toti la un loc!
Life's not fair, get used to it

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 2:56 pm

De unde stii ca vaccinul din UK are aceleasi componente ca cel dat romanilor si altor popoare "inferioare" ?
Si de ce sa ma vaccinez daca am trecut de doua ori prin boala si uite ca n-am murit ?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby Calico » Sat Jan 30, 2021 9:50 pm

M_Dan wrote:As fi lucrat in medicina doar ca cercetator, nu sa frec menta (PROTOCOALELE) prin spitale.


M_Dan wrote:
dustweaver wrote:Tot nu inteleg de ce nu mergeti pe alte forumurile acelea.

Am crezut ca pe imed posteaza medici seriosi si interesati de cercetarea in medicina, cu care se poate discuta fara bascalie.

Si v-a luat cinci ani sa descoperiti ca nu-i asa? :shock: Atunci poate nu sunteti chiar cea mai ascutita unealta din sertar pe partea de cercetare.
Eu cred ca ati fi lucrat tot in spital, dar nu pe baza de protocoale, intr-adevar, ci de idei fixe.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby andy gavrilescu » Sat Jan 30, 2021 10:25 pm

da, si eu cred ca tot in spital, la privat nu+l vad.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby primarita » Sat Jan 30, 2021 10:39 pm

Nu avem protocoale.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby Calico » Sat Jan 30, 2021 10:50 pm

Pai de ce nu va faceti?
Exista ghiduri de practica medicala, puteti sa va faceti protocoale de lucru pe baza lor.
La alte spitale din Romania exista.

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby primarita » Sat Jan 30, 2021 11:33 pm

Orice spital isi face protocoale pt ca nu poate functiona fara ele, dar nu se poate numi cu adevarat protocol.
Sunt chestii care sa fie, asa ar fi medicina descrisa de Dan.

Poti numi protocol cand mintile luminate dintr-un domeniu il creeaza pt toti prostii din tara aia. Asta inseamna medicina evoluata.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby Calico » Sun Jan 31, 2021 12:08 am

Ok, deci aveti protocoale.

Protocoalele locale nu sunt chestii facute "ca sa fie". Sunt importante, pentru ca e nevoie ca recomandarile din ghidurile nationale sau internationale sa fie adaptate specificitatilor si logisticii locale.
Cel mai clar exemplu e cu protocoalele de tratament antibiotic, care difera de la un centru la altul (si chiar si de la o sectie la alta) in functie de infectiile nosocomiale mai frecvente in centrele/sectiile respective.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sun Jan 31, 2021 1:37 am

Voi lucrati dupa protocoale facute pentru tarile sarace. In Anglia se recomanda cantitati mult mai mari de antibiotie, asa cum trebuie, nu 10-20 de comprimate, cat da voie CNAS.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby pc7 » Sun Jan 31, 2021 2:37 am

Vorbesti damplea ca de obicei M_Dan.
Life's not fair, get used to it

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby andy gavrilescu » Sun Jan 31, 2021 8:56 am

in anglia se da doar paracetamol care stim ca nu e atb
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby jomil » Sun Jan 31, 2021 11:21 am

Ban la Dan sau in loc de “elder” as scrie cu rosu ceva de genus... inginer, nu medic.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sun Jan 31, 2021 12:03 pm

Stiu de la o farmacista care a lucrat in Anglia, ca acolo de regula se recomanda cantitati mult mai mari de antibiotice decat la noi. Prima data cand a venit cineva cu o reteta, nu i-a venit sa creada si a refuzat sa-i elibereze antibioticul. A intervenit imediat medicul si a lamurit-o.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby dustweaver » Sun Jan 31, 2021 8:26 pm

Pot sa vin cu o reteta din alta tara (eventual una din UE daca e neaparat nevoie) sa imi elibereze medicamentul o farmacie romaneasca?
Ma intreb care o fi fost scenariul: omul cu infectia, avionul cat pe ce sa decoleze si doctorul intarzie la programare, nu mai e timp de mers la farmacia englezeasca. Serios intreb, cum pot ajunge sa fie comparate la nivel de farmacie retete din tari diferite?
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby Calico » Sun Jan 31, 2021 8:36 pm

Eu am inteles ca farmacista povestea despre ce i s-a intamplat cand lucra in Anglia, ca au mirat-o atat de mult dozele prima oara cand a venit cineva cu reteta, incat a trebuit sa vina medicul sa-i spuna ca-i ok. :D
Nu ca a venit cineva cu reteta din Anglia sa cumpere antibiotice in Romania.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby dustweaver » Sun Jan 31, 2021 8:53 pm

Ah. Da. Scuze. Clar trebuie sa citesc numai dupa cafea, era negru pe alb "a lucrat in Anglia". Of.

Acum ma intreb daca or fi masurat cumva dozele in uncii si picioare*, dar e posibil sa nu fi fost suficienta o cafea.

*Partea cu unciile este un pamflet pentru ca m-am obisnuit sa gandesc in unitati gen picioare patrate dar ma exaspereaza in general obsesia cu țolii si alte minuni ne-metricate :) din America de Nord. Parca as citi intruna Jonathan Swift.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sun Jan 31, 2021 9:05 pm

Cititi pe Wikipedia sa vedeti cum se recomanda majoritatea antibioticelor, in privinta cantitatii si duratei de administrare. La unele boli se dau si un an intreg. La noi turbeaza doctorii daca le ceri reteta pentru mai mult de sapte zile, de parca nu le-aI cumpara cu banii tai. De asta microbii au devenit rezistenti, de la tratamentul de durata prea mica si cu doze homeopatice de antibiotice.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby Calico » Sun Jan 31, 2021 9:27 pm

Nu, iedule, rezistenta e data de folosirea lor fara indicatie si pe termen lung, asa cum faci tu.

Durata mai scurta a tratamentului nu creste rezistenta si e posibil sa aiba beneficii fata de curele mai lungi.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Sun Jan 31, 2021 11:59 pm

Ai capul patrat. Daca tratamentul se opreste inainte ca infectia sa fie eliminata, microbii ramasi sunt deja selectati, cei mai rezistenti la antibiotic. De exemplu la TBC, multi bolnavi sunt externati inainte de vindecare, urmand sa continue tratamentul acasa. Dar acasa nu iau medicamentele la timp si mai si toarna bautura pe gat, de asta au aparut forme rezistente ale bacilului.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby Calico » Mon Feb 01, 2021 12:21 am

Durata mai scurta nu inseamna sa se opreasca inainte ca infectia sa fie eliminata.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby M_Dan » Mon Feb 01, 2021 7:36 am

Numai antibioticele bactericide (putine la numar) rezolva infectia in sapte zile de tratament, cum se recomanda la noi. Dar si acestea se administreaza pe durata mult mai mare, in cazul unor infectii. De exemplu la Actinomyces Israelii se da penicilina (la kilogram) intravenos minim 30 de zile si se continua pana la un an cu antibiotice administrate oral.
Pune mana pe carte si mai citeste din cand in cand, nu te limita la prescrierea de Euthyrox.

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby primarita » Mon Feb 01, 2021 11:19 am

Banare.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Să dăm ban antivacciniștilor și altor conspiraționiști?

Postby Calico » Mon Feb 01, 2021 11:38 am

Eu votez pentru disclaimer, dar la semnatura si cu rosu, sa se vada.


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests