Subforum de experiente pozitive in spital /clinici private

pareri, reclamatii

E util un subforum de recomandari pe specialitati ?

Da
7
88%
Nu
1
13%
 
Total votes: 8

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Subforum de experiente pozitive in spital /clinici private

Postby Dan » Fri Apr 27, 2012 12:31 am

Faptul ca sunteti pe aici inseamna in covarsitoarea majoritae a cazurilor ca ati fost pusi in situatia de a afla, ajuta, sau indruma o ruda sau un prieten cu o problema medicala catre un doctor. Ca munca de informare din coleg in cunostiinta pana ajungi in cercul stramt al doctorului respectiv sa nu se piarda, ce parere aveti daca deschidem un subforum la Medicina, pe specialitati cu recomandari de acest gen - evident din experiente directe ?

Votati si daca e cazul imbunatati ideea.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby 187.92a » Fri Apr 27, 2012 12:42 am

Personal ma tem ca nu inteleg exact, sa recomandam doctori cu numele lor?
de genul am fost la dr X si nici nu se uita daca nu ii dai plicul sau dr Y este de treaba, m-a invitat si la o cafea dupa program sau dr Z este un Foarte bun profesionist, are rezultate foarte bune cu metoda X, inovativa?
sau X te indruma misto ca indurmator de rezidentiat

cu NUME?

sau cum. cine sa fie beneficiarul informatiei, populatia generala sau noi de pe aici

ps: cunostinta. (ca sa ii dau satisfactie lui sandoz care zice ca perii lumea)

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby Dan » Fri Apr 27, 2012 12:45 am

Nu - n-as merge pana la capitolul spaga, ca asta stim cum e si ca oricum asta se afla de la asistente la fata locului. Asta se poate discuta pe privat. :D Ma refer la compententa in primul rand, ca despre asta e vorba in primul rand cand ai pe cineva la ananghie. Ma gandeam ca recomandarile vadit ofensatoare sa fie moderate.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby Calico » Fri Apr 27, 2012 12:51 am

Nu mi se pare ok sa incepem sa barfim despre cat credem ca sunt de competenti colegii nostri. Poate ocasional ne mai scapa (insert stupid joke here) cate un comentariu in vreo discutie, dar s-o facem in mod sistematizat...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby Dan » Fri Apr 27, 2012 12:55 am

Repet nu vorbim de barfe: vorbim de oameni competenti care chiar isi fac treaba cu sau fara spaga. Nu v-ati aflat niciodata in situatia sa intrebati in stanga si-n dreapta de un medic competent pe o specialitate ?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby 187.92a » Fri Apr 27, 2012 1:04 am

eu nu voi recomanda medici din specialitatea mea. nu vreau sa ma expun de niciun fel, si nici pe vreunul dintre colegii mei, internetul este un mediu dificil de controlat, dusmanii multe, etc. pentru pacienti exista forumuri de pacienti.

si ma refer aici la recomandari pozitive. negative in niciun caz nu voi da, pt ca este dfificil de sters dupa aceea, lumea e mica etc.

prefer sa imi tin simpatiile si antipatiile profesionale pt mine :), it is safer. sigur, altii pot face cum stiuu ei, asta e doar parerea mea.

pe PM am dat, dau si voi da recomandari, in functie de cine intreaba. colegii de forum au beneficiat (unii, aia care au necesitat) de recomandari si pus vorba la X sau Y medic.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby Dan » Fri Apr 27, 2012 1:09 am

trident wrote:eu nu voi recomanda medici din specialitatea mea. nu vreau sa ma expun de niciun fel, si nici pe vreunul dintre colegii mei, internetul este un mediu dificil de controlat, dusmanii multe, etc. pentru pacienti exista forumuri de pacienti.

.


De bun simt ce zici. Dar tu ca medic te duci pe forumurile alea cand chiar cauti pe cineva competent, avand in vedere starea natiunii ?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby Calico » Fri Apr 27, 2012 1:11 am

E dificil sa controlezi astfel incat sa ai doar pareri pozitive. Vine unul si zice "am avut o experienta pozitiva cu Dr MP, e competenta si simpatica", e posibil sa citeasca asta unul care sa fi avut o experienta neplacuta si sa vrea sa-si dea si el cu parerea. Ce faci? Vezi discutiile de pe Medicina unde se vorbeste despre asistenti si profi.

In fine, de incercat se poate incerca oricand.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby 187.92a » Fri Apr 27, 2012 1:13 am

recunosc, ai dreptate, este util pt pacienti (incl medici cand ajung in post de pacienti) sa primeasca recomandari de la MEDICI, nu de la altri pacienti.
adica DA, recomandarile medicilor sunt mai PERTINENTE (daca ei ar fi fair-play, that is) decat ale pacientilor.

dar eu unul ca sa dau astfel de recomandari (sa recomand sau sa nu recomand persoane cu care de obicei lucrez) m-as expune inutil.
e doar o alegere personala. nu spun ca e o idee rea ce zici tu.

*nu mai zic cand or sa intre clonele cretinilor si or sa inceapa cu doctorul trident [nume real] e varza etc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby Chingachgook » Fri Apr 27, 2012 2:23 am

probabil ca va fi nevoie de moderare ceva mai serioasa pe sectiunea aia.

eu nu sunt de acord cu spaima colegului trident in legatura cu folosirea numelui.
internetul e un mediu dificil de controlat in aparenta. partea buna e ca se reglementeaza singur. stiti cu toti exemplul wikipedia.

in general aia care arunca cu *** in diversi doctori o fac cu un limbaj care ii descalifica.
de asemeni sectiunea cred ca e utila si dincolo de simple calificative (ala e bun, ala e prost si ia spaga).

dar neaparat cu o moderare mai stransa.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby 187.92a » Fri Apr 27, 2012 8:33 am

e periculos, posibile implicatii legale, de ce atatea complicatii

pe de alta parte, cand un pacient intreaba, i se raspunde, nimeni nu a indicat veun anumit dr veodata, deci probblittea de a o face pe viitor e redusa.

(aca cineva intreaba a i-a iesit ceva sau il doare ceva, nimeni nu zice du-e la drX)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby Chingachgook » Fri Apr 27, 2012 8:19 pm

daaa, implicatii legale :)
daca sectiuena devine formala vor aparea mai multi pacienti. asa cum e acum iti trebuie curaj sa te apuci sa intrebi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Apr 27, 2012 10:56 pm

Când am citit titlul topicului am crezut ca e vorba despre experiente de-ale noastre, userii, angajati prin privat. :) Care clinica e mai faina, cu nivel mai ridicat si asistente care se poarta frumos etc. :)

Însa postat pareri despre persoane fizice, la ce bun ? Garantat viitoare situatii complicate pentru un beneficiu neclar : pe net abunda site-urile de "notare" ale medicilor, pe forumurile generaliste sunt nelipsite topicurile "Doctori buni" sau despre care se discuta experientele întâlnite cu medici. Mai rau, avem aici o atmosfera cât de cât "de incinta", de comitet ca sa zic asa, ne cunoastem, ne hârjonim linistiti, ala care încearca sa sara gardul chiar îsi ia o lopata-n cap (biliv mi), sistemul e închis si functioneaza (culmea).
Când o sa ne dam în plus cu pretioasa parere despre proprii breslasi, unu - va fi un motiv suplimentar de certuri, doi - dupa aia experienta blegu ni se va parea distractiva, trei - am vorbi aiurea, patru - degeaba, cinci - cred ca nici nu exista cutie a pandorei mai buna.

Sentimentele de ura se sistematizau pâna acum crescendo
- Varzo, vacule, m-ai contrazis
- Habar nu ai sa scri, idiotule nerecuperabil
- Legat temeinic de rubedeniile celuilalt retroactiv pâna la crocodilieni
- Provocari în duel 1 vs.1 cu martori, preaviz la primarie, tot tacâmul
- Amenintari cu asteptatul la usa locuintei/spitalului/cabinetului cu baietii veseli
- Miscari paneuropene de sustinere si contrare a adversarului, mesaje private epice
- Insinuarea cum ca alalalt nu e chiar asa de bine pregatit profesional
Tu practic ne propui sa nu mai fim copii si sa începem direct cu finalul. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby 187.92a » Sat Apr 28, 2012 5:28 am

@kooksee: sigur ca tie -tu neactivand in tara deci practic fiind outsider relativ la sist medical romanesc, cum sa zic, asa cam ca pacientii (si, din cate ne cunoastem, cam tot pe acolo ca si nivel de pregatire :) )- ti se va parea distractiv. doar ca ne putem aminti ca NICIODATA nu ai oferit vreunui user care a intrebat pe imed vreun sfat, asa ca mai scute cu utilitatea.
daca n-ai fost in stare pana acum sa articulezi vreun raspuns pt jde useri care au intrebat de vreun medic sau de vreun sfat medical, de ce am crede ca ai fi in stare de acum incolo.
Im wrote:Garantat viitoare situatii complicate

sigur ca da
Im wrote:Când o sa ne dam în plus cu pretioasa parere despre proprii breslasi, unu - va fi un motiv suplimentar de certuri, ....trei - am vorbi aiurea, patru - degeaba, cinci - cred ca nici nu exista cutie a pandorei mai buna.


de acord.
si asta in conditiile in care ar fi vorba DOAR despre pareri favorabile. ca daca ar fi SI DESPRE PARERI NEFAVORABILE.. e deja ar fi foarte necolegial, trist etc
desi ar fi distractiv pt d'alde kooksee.


*si da, implicatii legale, ce, n-ati mai auzit de medici care sa ameninte forumurile cu datul in judecata ca nu le place ce scrie pe ele? eu am auzit :)
chiar de renume, la modul pe bune-pe bune.
sunt convins ca cel putin 1-2 de pe aici stiu la ce episod horror ma refer.

asadar in ce ma priveste, eu voi sta foarte departe de respectiva sectiune.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Subforum de experiente pozitive in spital /clinici priva

Postby Lii » Sat Apr 28, 2012 7:24 am

trident wrote:@kooksee: sigur ca tie -tu neactivand in tara deci practic fiind outsider relativ la sist medical romanesc, cum sa zic, asa cam ca pacientii (si, din cate ne cunoastem, cam tot pe acolo ca si nivel de pregatire :) )- ti se va parea distractiv. doar ca ne putem aminti ca NICIODATA nu ai oferit vreunui user care a intrebat pe imed vreun sfat, asa ca mai scute cu utilitatea.
daca n-ai fost in stare pana acum sa articulezi vreun raspuns pt jde useri care au intrebat de vreun medic sau de vreun sfat medical, de ce am crede ca ai fi in stare de acum incolo.


zise Trident, el fiind f util in "comunitate", foarte empatic, dar in primul rand a fost mereu baiat simtit.
Fără profesie

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re:

Postby Lii » Sat Apr 28, 2012 7:30 am

Im wrote: ala care încearca sa sara gardul chiar îsi ia o lopata-n cap (biliv mi)


Iiiiim, bine - sanatos? :P
Fără profesie


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests