Despre hartuiala

pareri, reclamatii
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Despre hartuiala

Postby 187.92a » Mon Jul 26, 2010 3:12 am

sunt foarte deranjat de faptul ca in fiecare zi observ ca userul holiday se angajeaza in tot felul de afirmatii despre mine, mai mult sau mai putin referiri la viata personala, jigniri, defaimari, provocari, casting doubt etc.

draga holiday, viata mea personala este viata mea personala, daca doresc sa spun ceva despre mine o pot face singur si de altfel sunt singurul indrituit a face asta.

ce faci tu dear holiday incepe sa sune a hartuiala.
inteleg ca ai si alte motive de a sta pe acest forum in afara de mine, asadar te rog ('te rog' este un fel de a spune) sa iti vezi de ele.

cred nu cred ca trebuie sa ne aducem aminte cum te carai de trei ori pe saptamana plangand de pe imed si injurandu-i pe toti cand faceam misto de tine. nu s-au schimbat personajele, singurul motiv pentru care nu iti raspund este ca las justitia pe seama moderarii.
chiar daca este posibil sa gresesc si chiar daca am mai facut-o odata si am regretat.

again, forumul este forum iar viata personala a userilor este viata lor personala si nu vad de ce ar face obiectul discutiilor tale pe acest forum.

multumesc.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Mon Jul 26, 2010 3:17 am

intrebarea de forum feedback: cum sa actionam cand suntem hartuiti?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre hartuiala

Postby holliday » Mon Jul 26, 2010 12:07 pm

a innebunit lupul...

eu nu faceam nici macar misto de tine, cat despre hartuit, sa ne fie cu iertare...nu vad legatura.
iar te simti nebagat in seama sau de ce?

daca ai ceva de raportat, raporteaza nene la admini nu'ti scrie aici frustrarile, ca aici este un forum, nu este viata personala, dupa cum tu bine ai spus.


ps: parca te rugasem frumos sa terminam odata cu prostiile ca sa avem un forum mai curat si mai frumos.
ti'am mai zis de altfel ca daca nu ai loc de mine, spune'mi ca te las in pace cu imed cu tot daca nu faci fata.
sau add foe pt un forum curat. daca nu rezisti tentatiei, te izolezi de ea.
nu mai intri pe imed si gata, ai scapat, te'ai vindecat.

dar stiu, e grele.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Mon Jul 26, 2010 1:46 pm

holliday wrote:schimba-ti si tu blugii si mai fa-i din cand in cand un dus, ca nu e chiar asa de scumpa apa calda si face bine si la pele. de pasta de dinti nici nu mai zic. iar cu acneea, pana mea, mai exista si la varsta asta, nu trebuie sa-ti faci griji, da-i in continuare cu crema d-aia, ca trece pana la urma, de obicei, asa e dupa pubertate.


holliday wrote:ii pregateam doar pentru trident si kooksee, ca unul e ocupat cu predatul la facultate iar altul ...


holliday wrote:nu'ti scrie aici frustrarile


etc

eu zic ca daca unu face referiri explicite la mine de 4-5 ori pe zi pe toate topicele se numeste hartuiala.

inteleg ca singura metoda de a nu fi jignit/ a mi se proteja viata privata este de a nu mai intra pe imed, cum imi sugereaza holiday? :shock: :shock:

in definitiv ma deranjeaza acelasi gen de comportament pe care l-am raportat si inainte de banare.
acum ce sa inteleg, ca lucrurile iarasi "o sa escaladeze" (in lipsa unei interventii) si ca va veni b3 sa taie nodul gordian dandu-mi apoi si mie ban, doar pt ca nu exista o moderare eficienta?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre hartuiala

Postby holliday » Mon Jul 26, 2010 1:56 pm

hai ma nu mai pune la inima, de unde stii tu ca ce am zis eu e adevarat si ca ma refeream la tine ca persoana si nu ca user?
de hartuit si tu hartuiesti daca e la o adica, dar nu sta nimeni sa te bage in seama.

eu zic sa nu confuzi viata reala cu imedul sau invers.
uite,daca nu ai loc de mine, plec eu.
:)

ps: si ar trebui eu sa te reportez pentru calomnie.
cum sa ma injosesc eu sa te hartuiesc pe tine?
ia pastreaza distanta ca daca e sa te hartuiesc, pot sa o fac in alte moduri, nu in public. as veni si ti'as trage un pumn in nasul ala ca si asa il ai pe sus.
cat ai fi tu de trident.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Mon Jul 26, 2010 2:06 pm

holliday wrote:ia pastreaza distanta ca daca e sa te hartuiesc, pot sa o fac in alte moduri, nu in public. as veni si ti'as trage un pumn....


:?:

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre hartuiala

Postby holliday » Mon Jul 26, 2010 2:07 pm

trident wrote:
holliday wrote:ia pastreaza distanta ca daca e sa te hartuiesc, pot sa o fac in alte moduri, nu in public. as veni si ti'as trage un pumn....


:?:

lasa ca vezi tu, cand vin in tara. :)

ps: o sa'ti aduc o ciocolatica.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Despre hartuiala

Postby soricel » Mon Jul 26, 2010 2:30 pm

ba, holli, lasa ma omu in pace. e obositor ce faci tu.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Mon Jul 26, 2010 2:40 pm

trident, te legi de un teren minat... pe ariile moderate de mine holliday a fost mereu avertizat (verbal) cand s-a legat de cate un user la modul asta. Si cu alti useri s-a intamplat la fel, cred ca si cu tine, desi nu-mi amintesc acum vreunul in mod special. De cele mai multe ori am sters posturile, fiind offtopic, ca si pe cele in care i se raspundea. Nimeni n-a primit warninguri, dar daca userii doresc sa luam masuri mai drastice, se rezolva. Cred ca si vlad a moderat intr-un mod similar (avertizari verbale/pe PM si posturi sterse).

Zic de teren minat pentru ca si tu si Muma Padurii hartuiti useri la modul asta, de exemplu pe mine (voi doi), pe holliday (tu), pe vmc (MP). Cateva posturi de-ale tale le-am raportat dar nu am facut nimic cu ele. Am zis ca nu e etic ca eu sa raportez si eu sa moderez ceva ce are legatura cu userul meu. Posturi in care a fost hartuit holliday au fost si ele raportate dar nu s-a facut nimic cu ele (nu e aria mea acolo). Probabil mai sunt si alti useri hartuitori/hartuiti dar atat am vazut eu pe ariile pe care mai citesc. Sa ne intelegem, hartuiala nu se rezuma la a "da din casa", pentru ca nu toata lumea de pe forum si-a spus identitatea reala, asa ca in cazul unora nu ai cum sa dai din casa. Dar si cand urmaresti pe cineva pe mai multe topicuri si raspunzi prin atacuri sau mistouri tot hartuiala se cheama.

Daca nu esti/sunteti de acord cu moderarea asta doar prin dojeni si posturi sterse, se rezolva, la fel pentru toata lumea, fara probleme de etica. O sa fie mai greu pentru moderatori, ca toata lumea va incepe sa se considere hartuita, dupa o discutie in contradictoriu mai aprinsa, dar asta e. Te anunt doar, ca sa nu zici dup-aia ca e vreo chestie personala.

ps: holliday tot hartuieste si Bucurestiul, dar nu are user pe imed sa se planga la moderatori :)
nu stiu cine modereaza forum feedback, daca se modereaza aici de fapt, dar cred ca holliday are warning pt amenintare cu bataia (wtf ? gradinita much ?)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre hartuiala

Postby holliday » Mon Jul 26, 2010 2:47 pm

evident ca glumeam, wtf?

insa sunt de acord cu ce zice b3 si bine zice.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Mon Jul 26, 2010 3:01 pm

aici nu vad nicio discutie in contradictoriu, nu este situatia "doi useri vorbeau despre serviciile de sasnatate si discutia a degenerat.."
sigur ca nu se rezuma la, dar in cazul de fata nici nu postam pe niste topice si am avut surpriza sa vad ca holiday tot scrie despre mine.

pe unii ii deranjeaza ce face holdaiy, pe altii nu.
in ceea ce ma privste eu unul m-am plans, pe mine ma deranjeaza, mai deunazi am discutat despre jigniri si viata personala si s-a hotarat ca vom avea o moderare mai severa.

din punctul meu de vedere este ok asa, numa egal sa fie. presupun ca te referi 'from now on', ca nu mai stiu de acum x ani.

iar amenintarile (mi se falfaie mie de holiday, in mod evident, dar practica in sine ma deranjeaza) sunt amenintari, fie ele si "aa, bai glumeam".

nu stiu la cine te refereai la faza cu gradinita, te refereai la mine, ca ma plang de asta? pai cred c si pe tine te-ar deranja "bai cand ma intorc in tara iti sparg fatzuca aia de moderatoritza dragutica, iti rup o mana si iti dau o bomboana", ma reg, chestii de genul asta "da' sigur ca glumeam". nu putem face o mizerie si sa pretindem ca suntem ok, ca am pus un smiley si am spus "bai, am glumit".

eu cred ca holiday are un comportament total deviat si cred ca trebuie sanctionat.
inteleg ca mustrari existau cand ii ziceam eu "holigay", acum eu percep ca lucrurile sunt mult mai grave.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Mon Jul 26, 2010 3:07 pm

b3, urmaritul pe topice, cum spui tu, si atacul "la idee" sunt chestii mult mai blande decat jignirile, atactul la persoana, amenintarile si referirile la viata personala a unui user.

inteleg c spui, dar ma indoiesc ca eu sau MP am actiona vreodata asa cum face holiday.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre hartuiala

Postby holliday » Mon Jul 26, 2010 3:28 pm

trident, eu nu i'as face rau nici unei muste, ce Dumnezeu tipi aici din toti rarunchii.
dar am prieteni care... :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Mon Jul 26, 2010 5:35 pm

trident, la holliday ma refeream cu gradinita. Si evident ca from now on se aplica dar am facut precizarea cu tine si MP ca sa nu crezi cumva ca doar holliday face rele si tu esti vreo oita roz naiva si inocenta care behaie pe campiile imed-ului :)

trident wrote:b3, urmaritul pe topice, cum spui tu, si atacul "la idee" sunt chestii mult mai blande decat jignirile, atactul la persoana, amenintarile si referirile la viata personala a unui user.

inteleg c spui, dar ma indoiesc ca eu sau MP am actiona vreodata asa cum face holiday.


si ca ziceai ca nu-ti amintesti de acum x ani, sa-ti reamintesc chestii de la inceputul lui 2010:
viewtopic.php?p=227123#p227123
viewtopic.php?p=194114#p194114


Interesant ca de unde pana acum erau critici ca moderarea era prea stricta si gonea userii (ma rog, a mea, ca era dat exemplu vlad care modereaza din umbra si eficient), acum se cere moderare stricta. Sper ca isi da seama toata lumea ca hartuirea este o chestie mult mai subiectiva decat ce moderam eu pana acum, asa ca sa nu va aud ca sunt subiectiva si dau warninguri dupa fluctuatiile hormonale.

holliday, ai warning pt amenintare cu bataia. (gluma, negluma, nu este acceptabil)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre hartuiala

Postby holliday » Mon Jul 26, 2010 5:42 pm

ce granidita ma, aici imi miroase a Têtes à claques...

http://www.youtube.com/watch?v=EHYgRxNy57s


da'ti cu warninguri la baiatul, daca nu puteti sa'i faceti fata.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Mon Jul 26, 2010 5:43 pm

ia-ti warninguri, daca nu poti respecta regulile jocului
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre hartuiala

Postby holliday » Mon Jul 26, 2010 5:46 pm

b3 wrote:ia-ti warninguri, daca nu poti respecta regulile jocului

am contestat eu ceva? am zis eu ca nu meritam?

vreau doar sa fie correct pentru toata lumea.
si cred ca si el merita un warn, cred ca daca citesti bine mai sus, iti dai seama de ce.

sper ca nu'mi dai warn ca il consider un tête à claque, e parerea mea.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Mon Jul 26, 2010 8:09 pm

b3, da, inteleg ce spui tu.
totusi nu e acelasi lucru, si iata de ce:

= odata ca vad in linkul tau ca MP spune cam cum si-l inchipuie pe H (e o chestie rezultata strict din comportamentul sau imedistic- din actele sale DE PE IMED a rezultat aceasta parere a ei- nu cred ca a spus asta ca H si-ar fi amenintat prietena sa se sinucide, ca ar ava ea informatii, ca a gasit pe goagal etc). da, este directionata la user, dar nu cred ca scopul era jignirea sau datul din casa, cum spui tu.

=eu am citat blogul lui, intelegand din faptul ca are un blog cu numele sau faptul ca d sa doreste sa faca publice aceste lucruri- inteleg ca H are DEPLIN CONTROL asupra lucrurilor pe care si le scrie pe blog si pe care le accepta acolo. a fost alegerea sa sa publice niste discutii, daca sunt penibile este pb lui. eu nu NIMIC impotriva utilizarii a ce am postat eu so far, dar hartuiala lui H nu utilizeaza elemente din discrursul meu virtual, ci din alte surse, parte din informatii fiind gresite in cea mai mare parte, informatii de a caror sursa eu NU POT DISPUNE PE DEPLIN.
in majoritatea cazurilor aluziile lui H imi sunt destul de clare, dar tin mai degraba de gura lumii si/sau goagal, lucruri care nu tin de mine in totalitate.
pe scurt, eu am spus dspre H lucruri pe care H a vrut sa le stie lumea si pe care H le-a facut publice, chiar el, H.



briefly:
-nu vad o moderare bazata pe fineturi, o amenintare este o amenintare, voalata sau nu, indiferent daca ala care este amenintat chiar pune botul sau se scarpina linistit la. nu am raportat o finetze, era indeajuns de pe fatza.
-am intrat ieri si erau vreo 4-5 ceva de genul refeiri la mine, in varii discutii pe care H le avea cu diversi; cu o zi inainte, iarasi. nu e ca si cand as intalni opozitie in idei pe N topice, cum spui tu b3 ca ne luam MP si cu mine de tine, e o chestie super user-oriented.

sigur ca lol, "busola mea morala poate nu arata intotdeauna nordu :P, dar in ceea ce ma priveste, doresc o moderare egala/constanta, care sa nu tolereze jignirile si referirile la RL.
suntem pe forum, iar forumul nu trebuie sa fie o chestie unde sa ne jignim sau as aruncam cu k** unii in altii.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Mon Jul 26, 2010 8:21 pm

eu cred ca intr-adevar, trebuie respectate regulile jocului.
si cred ca trebuie sa stim care sunt alea, de asta tot intreb :P .

sper ca nu isi inchipuie cineva ca nu as putea sa fac ce face holiday.
mi s-ar parea extrem de mizerabil, poate as sta si pe ganduri daca merita sau nu, dar repet, nu cred ca forumul - si in general internetul - ar trebui s aiba scopuri dintr-astea.

cred ca orice ezitare in moderare nu poate crea decat impresia ca astfel de lucruri sunt tolerate si acceptate pe imed si sa incurajeze astfel de comportamente. nu e nimic catastrofal, nu e otendinta genrala pe imed, este doar un user care deranjeaza in mod repetat alt user.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre hartuiala

Postby holliday » Mon Jul 26, 2010 10:05 pm

trident wrote:este doar un user care deranjeaza in mod repetat alt user.


ai un buton pe care scrie add foe.
eu te-am pus la add friend :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Mon Jul 26, 2010 10:25 pm

pe mine ma deranjeaza ca spui public tot felul de aiureli, ar trebui sa stii deja ca add foe nu rezolva ac problema. stiu ca tu utilizai metoda aia, dar add foe nu te impriedica sa spui verzi si uscate despre mine, does it?
ca daca mi le-ai spune in fatza/pe privat nu m-ar deranja.

in fine: holiday :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Tue Jul 27, 2010 12:08 am

da, si eu va propun sa vi le spuneti pe privat. intalniti-va si la o bere, ceva, un video chat, poate chiar o sa va placeti in real life si ne scapati de o grija.

trident, si tu si holliday v-ati facut singuri public numele real pe imed. Orice alte informatii gasiti unul despre altul pe google si incepeti sa va pocniti cu ele e in totalitate fair play, in opinia mea. Nu v-a pus nimeni sa ziceti cine sunteti. Cat despre controlul asupra informatiilor de pe google - eu nu cred ca tu nu ai control total asupra tuturor siteurile unde apare numele tau. Am dat si eu un search si nu vad cum n-ai putea sa ceri sa se stearga ceva de pe acolo daca te-ar deranja intr-adevar ca vreuna din informatiile alea e publica. Daca te deranjeaza doar ca le aduce holliday aici in discutie si face misto, asta e, fatalitate. Daca in contexul discutiei e intr-adevar doar hartuire si uneori chiar atac la persoana atunci stergem, warn etc. . De acum inainte.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre hartuiala

Postby holliday » Tue Jul 27, 2010 12:23 am

b3 wrote:da, si eu va propun sa vi le spuneti pe privat. intalniti-va si la o bere, ceva, un video chat, poate chiar o sa va placeti in real life si ne scapati de o grija.

trident, si tu si holliday v-ati facut singuri public numele real pe imed. .

eu nu, am cerut anonimizarea, imediat ce am vazut cum se modereaza pe aici si ca atacuri repetate la persoana, intitulate de trident ca mistouri, am cerut stergerea tuturor pozelor, detaliilor. etc (multumesc conducerii pentru asta) insa se tot readuc in discutie.
plus linkuri ce nu am dorit sa apara pe imed, am sters blogul, likuri youtube, etc, tocmai pt a-mi proteja identitatea.

dar vad ca in continuare nu se respecta...
eu nu am zis nimic pana acum, dar cred ca trident a intrecut masura de mai multe ori, chiar cu atac la familie,prieteni etc.
am raspuns cu aceeasi moneda, si se ataca tot el.
sunt multe chestii care publicate aici, i-ar arata fata adevarata a userului trident...asa ca nu stiu de ce se ofuscheaza atat, e chiar comic. doare adevarul?

nu trebuie sa spun sau sa repet parerea mea despre el, pentru ca o stie foarte bine, daca avea ceva de impartit cu mine, o facea sau o cerea pe privat.
e usor de aratat cu degetul, de zis de gradinita si alte alea.
insa de asumat responsabilitatea, e alta treaba.

asa ca da, as dori moderare mai agresiva, daca pot spune asa, eu ca si moderator, as sanctiona si insinuarile de genul:
imi pari prost, tampit,cretin etc, sau de genu, mp a zis ca ... sinucidere, etc,
eu si astea le-as pedepsi.

hartuire? cuvintele nu ranesc decat daca esti instabil psihic.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 12:28 am

b3: nuu, lol.
daca eu vreau sa fac public pe site-ul X numele, varsta si numarul de la pantof pai atunci DOAR atat apare pe siteul ALA, chiar daca pe site-ul Y mi-am publicat numele alaturi de inaltime si greutate si s-ar putea la o adica lega/corela. Poate sa le coreleze oricine, dar acasa la el.
Faptul ca am afisat anumite date nu este egal acord in alb ca intreaga mea viata sa fie postata/discutata from that moment on pe siteul respectiv, nu e ca si cand m-as fi inchiriat sau ceva, eu asa vad. Nu este in niciun caz un fel de mandat dintr-asta care sa legitimeze orice intruzivitate.


O sa incerc sa vad care sunt divergentele dintre mine si holiday pe privat, sigur.


Cum este cu anonimizarea? Vreau si eu.
Nu stiam, sa mor io, de faza asta: adica daca stergi nushce, atunci.. pai da, vreau si eu. Nu stiam ca se poate

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Tue Jul 27, 2010 4:20 pm

Despre ce anonimizare vorbesti, ca nu inteleg ultimele fraze.. Asta ce-a zis holliday, pe imed ? adica sa stergem peste tot pe unde apare numele tau real pe imed ? N-au mai facut alti moderatori asta la rugamintea ta si in trecut ? Parca asa imi amintesc. Chiar nu stiu daca va mai apare numele real pe imed pe undeva acum, dati si voi search pe google cu "nume site:imed.ro" si daca apare dati PM si se sterge numele.

Dar oricum vorbim de elefanti mari si roz in mijlocul sufrageriei, ca si daca nu va mai apar numele pe forum, toata lumea cu ceva vechime pe imed stie cine sunteti, iar celorlalti nu cred ca le pasa mai mult de 5 minute cat vor sa vada cine e ala care-i enerveaza (desi voi aveti senzatia ca le-ar pasa mai mult, observ :p). Viata grea de vedeta, asta e :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Despre hartuiala

Postby Calico » Tue Jul 27, 2010 7:49 pm

Eu nu am hartuit-o pe vmc, dimpotriva, lucrurile s-au intamplat invers.
B3, daca nu esti in stare sa judeci corect o situatie, atunci abtine-te. Problema mea cu vmc e ca ea m-a jignit intr-o discutie care avea loc INTRE VMC SI TRIDENT. Mai exact m-a numit "tampita" fara ca eu s-o fi provocat sau hartuit in nici un fel, nici macar nu participam la discutia respectiva.

Apoi a inceput o discutie intre noi, discutie care a degenerat intr-adevar, dar la care am participat AMANDOUA si pe care am incercat s-o mentin cat de civilizata am putut. Vmc e cea care a inceput cu jignirile si probabil ca la un moment dat am ripostat si eu. Nu zic ca nu sunt vinovata si eu (ca si ea) pentru degenerarea discutiei, dar in nici un caz nu poate intra in definitia de hartuiala.

Apoi, am mai intrat pe topicul respectiv (peste care imparateste vmc) pentru a fi atacata de ea, FARA CA EU SA MA ADRESEZ EI IN MOD DIRECT SAU FARA SA FAC REFERIRI LA EA. Ma refer la momentul in care mi-am exprimat parerea ca un radiolog nu are nevoie de atata germana ca un psihiatru in meseria lui. Atunci discutam cu alt user, iar ea a intervenit foarte agresiv. Si a continuat cu atacurile desi eu AM RUGAT-O IN REPETATE RANDURI SA-MI SCRIE PE PM SAU LA DIVERSE si sa nu mai fie offtopic, sa nu mai incerce sa provoace cearta aiurea. Pana la urma a trebuit s-o raportez pentru atac la persoana pentru ca nu inceta cu hartuiala.

Deci cum poti trage concluzia ca eu hartuiesc un user din moment ce in ultima discutie chiar am rugat respectivul user sa ma lase in pace si sa termine cu atitudinea agresiva? A stiu, esti b3 si esti biased.

De la tine nu ma astept sa-mi dai dreptate. O sa-ti urmez sfatul si textul ii e adresat altui moderator sau administratorului, cine l-o citi. Nu mi se pare normal sa fiu acuzata hartuiala in cazul asta. Iar daca protestez impotriva atitudinii tale reiese ca te hartuiesc pe tine. Fain.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Tue Jul 27, 2010 8:33 pm

Acolo unde vmc te-a facut "tampita" (?) trebuia sa raportezi si isi lua frumos un warning, daca era cazul. Eu nu urmaresc foarte atent aria respectiva, topicul despre Germania cu atat mai putin, dar am sesizat totusi ca ai inceput brusc sa scrii pe topicul despre Germania (dupa incidentul cu vmc ?) si sa diseci problema cu radiologul si limba germana, in conditiile in care mai multi useri activi acolo te intrebau de ce iti dai cu parerea despre Germania atat de insistent, in atat de multe replyuri si te rugau sa te abtii ca le strici topicul (deja vu much?). Din avion de unde priveam eu, a parut ca o hartuiai pe vmc. Daca nu era asa, mea culpa.

Cat despre mine, cand ma urmaresti pe mai multe topicuri si replyul este vag la ce am scris si foarte amplu legat de cum moderez, opinia ta despre comportamentul si ideile mele, si de cum te dezavantajez pe tine (o discutie la nivel personal deci, nu de idei din discutia din topic), atunci da, aia este in mod clar hartuire.

Desigur, nu ma astept sa fii de acord. Asa cum i-am zis si lui trident, a deschis discutia pe un teren minat iar moderarea pe teme de hartuire este extrem de subiectiva.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Despre hartuiala

Postby Calico » Tue Jul 27, 2010 8:53 pm

Dar eu nu am facut-o "tampita" inapoi, doar remarc ca poate ea ar trebui acuzata de hartuiala.
Nu am inceput "brusc" sa scriu pe topicul despre Germania.
Problema cu radiologul si limba germana NU AM DISECAT-O, ba chiar am am spus de mai multe ori ca intentia mea nu a fost ca discutia sa degenereze, ci doar am luat apararea unui user de care se facea misto, ceea ce numesti tu "disecare" era o incercare de a explica ce voiam sa zic. Eu am spus doar ca mi se pare in general mai usor pentru cineva care are o specialitate paraclinica sa se descurce cu limba, decat pentru cineva cu o specialitate clinica. Apoi replica mea a fost atacata de "n" useri care au inceput sa disece spusele mele si sa ma atace foarte agresiv. Nu ma rugau sa ma abtin, imi spuneau ca nu am dreptul sa-mi dau cu parerea pe acea sectiune a forumului. Ceea ce iar nu mi se pare normal, atata timp cat eram politicoasa si ontopic. Asa ca normal ca i-am anuntat ca e dreptul meu sa-mi sustin o anumita parere, chiar daca poate nu am dreptate. Nu am insistat, ba chiar REPET ca i-am rugat sa ma caute pe PM sau sa vorbim pe DIVERSE daca au o problema personala cu mine si vor sa continuam discutia in acest mod. Si i-am RUGAT sa-mi respecte dreptul de a posta fara a ma hartui.

Referitor la problemele cu tine, e altceva si poate aici ai dreptate. Voi incerca sa-mi exprim nemultumirile legate de modul cum moderezi in sectiunea respectiva.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 8:54 pm

b3 wrote:vmc te-a facut "tampita" (?) trebuia sa raportezi si isi lua frumos un warning


eu am raportat un "Esti tampit" si un "esti prost" si nu s-a intamplat nimic.
(cu cateva zile inainte raportasem un "esti om mai putin dotat intelectual" si doar s-a sters postul, poate din cauza asta.)
inteleg ca suna bine "trebuia sa raportezi", dar cred ca s-a aratat in nenumarate randuri ca asta nu rezolva NIMIC.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Tue Jul 27, 2010 10:45 pm

^ ciclezi. Ai mai zis asta odata pe topicul asta sau pe ala mutat si ti-am raspuns ca au primit ban, cum nu s-a intamplat nimic ? N-ai mai raspuns atunci, presupun ca nici acum nu vei mai raspunde.

MP, vmc te-ar fi hartuit daca venea pe topicul de Spania sau pe alte topicuri unde postasei si tu si se lega de tine. Daca doar a zis aia, atunci nu era hartuire. Jignire, da, hartuire, nu. Eu nu te mai vazusem sa scrii pe Germania pana atunci, de asta am zis brusc. Si toti ceilalti puteau foarte bine sa nu te mai contrazica acolo si sa deschida un topic pe diverse sau pe forum feedback in care sa va certati. Si moderatorul ar fi putut sa faca asta, de fapt. Dar gandeste-te daca tie ti-ar conveni ca un user care n-are nici o treaba cu Spania sa vina pe topicul ala si sa inceapa o polemica despre cum spaniola se invata mai usor decat germana sau ceva de genul. Revin la ce ziceam pe celalalt topic, si userii trebuie sa fie rezonabili.

edit: m-am incapatanat sa caut postul buclucas al lui vmc: "Si cat de tampit sa fii, sa dai doua examene mari, si grele, si valoroase si la sfarsit sa ai salariu sub un handicapat care n-a dat nici unul ( comparatie germania-spania)". Daca aici este jignirea, atunci recunosti ca si tu i-ai jignit pe cei de la rezi 2009 cand ai zis-o pe aia cu "ambulanta nu vine pentru toti prostii" si apoi insistai ca de fapt nu i-ai facut prosti ? :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Wed Jul 28, 2010 12:07 am

nimic din ce sperasem, adica. / nimic din ce era de asteptat cand faci un report. adica nu s-a facut dreptate.
sau da: se intamplase mai mult decat sperasem, mi-am luat ban.
ia-o cum vrei, ca s-a rezolvat au ba, ideea era ca inteleg ca nu puteai sa-i recomanzi lu MP sa faca o chestie care se lasa cu warn si ban pt ea insasi.

dar bine, asta doar pt ca ai intrebat. si stii, ciclarea este absolut ok atunci cand incerci sa gasesti o rezolvare a unei situatii, e o reactie normala.
si se zice "postasesi", nu"postasei" - for further use :wink:

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Despre hartuiala

Postby soricel » Wed Jul 28, 2010 12:09 am

pai prostii aia nu erau pacienti?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Wed Jul 28, 2010 12:14 am

nu, erau userii care au dat rezi 2009, au luat peste 50% dar nu mai aveau locuri.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Despre hartuiala

Postby soricel » Wed Jul 28, 2010 12:15 am

ioa...

buna memorie ai

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Wed Jul 28, 2010 12:19 am

si inteleg ca a fost warn-ata doar pt ca nu a zis intelectually challenged?
sau trebuia o formula dintr-aia ca piztipoancele de la stiri "cei mai putin norocosi" :D :D :D
ar fi fost prea mult. nici eu nu stiu faza, anyway.

de ce o puneti pe MP la moderare? pare cu capul pe umeri (de obicei propuneri d-astea se soldeaza cu pierdeera capului meu in scunda a doua, dar cred ca ar fi o idee misto.

de ex eu mi-am moderat topicul de viata dupa rezi in doua miscari: am refuzat spunand ca nu va fi trafic p-acolo. si da, chiar sufla VANTU p-acolo.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Jul 28, 2010 12:28 am

Bai, într-un cerc social vechi si restrâns, un pic de hartuiala e fireasca. Deci eu nu rezist sa n-o hartuiesc pe Muma cu faze feministe, sau pe Vlad cu faze mercantile, si uneori simt ca si pe mine ma asteapta constant cineva dupa colt. Deci e normal sa existe preferinte si atractii irezistibile între useri. Sunt pe-aici perechi care se hârjonesc de ani de zile, care au facut istorie, scris istorie, nu-mi spuneti ca de mâine o sa ni se modifie codul genetic. Testamentul lui Muma va fi o chestie indigest de argumentata iar testamentul lui b3 va fi o lunga lista de warnuri si banuri. :D
Cu totii suntem niste mici hartuitori. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre hartuiala

Postby 187.92a » Wed Jul 28, 2010 12:55 am

nu stiu, eu sunt un user linistit stau aici pentru ca se publica informational si ca e asa, o atmosfera calda si pritenoasa.

eu cred ca testamentul lui Muma va fi o lunga lista de warnuri si banuri, aporpos de ce ai spus tu.
si ale noastre, de asemenea. :P cred ca b3 deja le redacteaza :D .

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Wed Jul 28, 2010 6:56 pm

ete na, ce sa astept pana la testament. Le dau de acum, dupa cum se vede :p

soricel, memoria mea este varza, dar cand se discuta 5 zile subiectul si apoi iti este reaminitit din cand in cand...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Despre hartuiala

Postby Calico » Wed Jul 28, 2010 10:36 pm

b3 wrote:"Si cat de tampit sa fii, sa dai doua examene mari, si grele, si valoroase si la sfarsit sa ai salariu sub un handicapat care n-a dat nici unul ( comparatie germania-spania)" Daca aici este jignirea, atunci recunosti ca si tu i-ai jignit pe cei de la rezi 2009 cand ai zis-o pe aia cu "ambulanta nu vine pentru toti prostii" si apoi insistai ca de fapt nu i-ai facut prosti ?

Nu, din motivul simplu si logic ca eu nu m-am referit la un anumit user, ci la o intamplare povestita de un cineva, la protagonistii acelei intamplari. Nu ma refeream in general la cei cu peste 50% la rezidentiat, ci la cei despre care se povestea ca in momentul respectiv chemasera televiziunea, lucru care mie mi se pare prostesc. E aiurea sa-ti iei warn pentru ca ai comentat o intamplare care s-a petrecut in afara forumului si altul se simte jignit. Daca tu comentezi ca cei care au votat cu Basescu sunt niste tampiti si eu ma simt jignita e corect sa iei warn?
Vmc se referea la mine, aici e diferenta. Oricum, asta e alta discutie si apartine trecutului.

b3 wrote:MP, vmc te-ar fi hartuit daca venea pe topicul de Spania sau pe alte topicuri unde postasei si tu si se lega de tine
Adica se considera hartuire doar daca se intampla pe topicul Spania? Ce absurd. Daca vine si se leaga de mine cand postez pe alte topice nu e hartuire? Nu are nici o logica. Hartuirea e hartuire.

b3 wrote: Eu nu te mai vazusem sa scrii pe Germania pana atunci, de asta am zis brusc.

Faptul ca nu m-ai vazut tu nu are nici o importanta. Si chiar daca ar fi fost prima oara, tot nu are nici o importanta. Daca incep sa scriu pe topicul Franta inseamna ca il hartuiesc pe Im???!

b3 wrote:Dar gandeste-te daca tie ti-ar conveni ca un user care n-are nici o treaba cu Spania sa vina pe topicul ala si sa inceapa o polemica despre cum spaniola se invata mai usor decat germana sau ceva de genul.
Cum adica "nu mi-ar conveni?" Dar ce, topicul Spania imi apartine? Daca ar veni un user care ar sustine ceva care nu mi se pare corect i-as zice ca nu are dreptate. Ceea ce nu mi se pare normala e atitudinea asta de "nici tie nu ti-ar conveni", de parca doar anumiti oameni au dreptul sa posteze acolo. Ca sa nu mai vorbesc ca ce ziceam era rezonabil, nu o aberatie. Si da, au fost useri fara nici o treaba cu spania care au afirmat ca Spaniola e o limba pe care o stie orice baba care se uita la telenovele si nu m-a deranjat. Nu trebuie sa emigrezi intr-o tara ca sa ai dreptul sa emiti o anumita parere despre o limba.
Si foarte anormal mi se pare sa tragi concluzia generala ca tot eu sunt cea care hartuieste si care "incepe polemici", cand a fost tocmai invers. Si apoi zici ca te acuz degeaba ca esti biased.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Despre hartuiala

Postby b3 » Wed Jul 28, 2010 11:38 pm

Acolo am zis "pe topicul de spania sau orice alt topic pe care postasei tu".

Este foarte greu sa dau o definitie a hartuirii careia sa nu-i gasesti o buba :) Probabil privim diferit lucrurile. Eu le privesc prin prisma lui "mesajul asta o sa genereze un conflict ? Este posibil sa enerveze pe cineva ?". Tu probabil gandesti "si ce daca enerveaza ? E dreptul meu sa-mi exprim parerea si e problema celui care se simte lezat daca se simte sau daca-l enervez eu si nu vrea sa vorbeasca cu mine. Eu vreau sa vorbesc. Nu-ti place, fa-ti blog." :D Ceva de genul ?

Problema mea e ca sunt moderator si trebuie sa incerc sa fac userii sa discute in contradictoriu fara sa se ia la harta. Nu stiu daca ai prins perioada cu dezbaterile lui cerbu si tapiru. Cam asa vad eu ca ar trebui sa arate un forum.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests