comentarii la Activity log

pareri, reclamatii
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 7:30 am

vlad s. wrote:
trident wrote:bine, uateva, ideea este ce se va intampla de acum incolo. vom ezita sa moderam la fiecare injuratura explicita sau referire la viata personala in cazul in care se supara X sau Y?


Păi tocmai ţi-am promis că nu. Cât o să mai poci să stau pe imed, o să moderez semnificativ mai strict pe secţiunea Diverse.


asa e, tocmai ai promis :)
si da, te-ai si tinut de cuvant: de atunci pana acum ai inchis un topic pa Diverse :wink:
dar l-ai inchis semnificativ de strict
minunat.

semnificativ my S.
da-i in pana mea de iuzari, daca ii deranjeaza ceva sa isi modereze singuri/stearga ce ii deranjeaza ce atata caz.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: comentarii la Activity log

Postby Phat Skidz » Tue Jul 27, 2010 7:59 am

Să știi că nu e așa ușor cum pare. De pildă, topicul ăsta. E o aiureală pe care nu citiți decât voi doi, plină de atacuri la persoană, etc. Ce fac cu el? Dacă îl mut în recycle, cică de ce a dispărut. Dacă șterg mesaje din el, iese un șvaițer și mai absurd. Să-l șterg și pe urmă să-l repovestesc cu cuvintele mele, children-friendly?
Pe de altă parte, voi l-ați scris, nu io, nu văd de ce să vă cenzurez. Așa că voi proceda în felul următor:

1. dacă sunt informații personale pe aici, cu care nu sunteți de acord să fie postate, ziceți-mi de ele prin PM, sau în public dacă vreți neapărat, dar <b>în mod explicit</b>, adică unde și care e, că așa, cu aluzii, moderatorii nu-și fac treaba, etc., e mai puțin eficient pentru toată lumea. Dacă faceți asta, conținutul respectiv se va șterge prompt, iar userul vinovat va fi avertizat, sau banat, în funcție de caz. Trident, știi foarte bine că așa stau lucrurile, există destule precedente și nu zic "nu" când mi se face o cerere concretă, nu reproșuri pasiv-agresive.

2. mă bucur că v-ați cerut scuze și v-ați împăcat (oare?), dar tot primiți amândoi warn pentru flamming. Sunt vreo trei topicuri numai despre voi doi aici, cred că se califică și la spam. Asta înseamnă că h are deja 2 iar tu 1.

3. discuțiile ulterioare se vor limita la un singur topic, iar atacurile ulterioare la persoană se vor solda cu alt warn.

Contestațiile se primesc în termen de zece zile la registratura Imed.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 3:13 pm

este greu de moderat acum pt ca nu a fost moderat la momentul respectiv, si sigur ca daca reportul nu are niciun efect, userii se simt nedreptatiti si au tendinta de a-si face singuri dreptate.
tendinta pe care da, desi nu o putem condamna, poti sa o taxezi ulterior cand aia si-au dat deja in cap la greu.
s-a mai intamplat si acum o luna, cand reporturile mele au fost tratate cu spatele. dar poate "esti prost" si alte asemenea nu justifica o actiune de moderare, sau poate ca o justifica, dar nu in toate cazurile.

caci moderarea vad ca se bazeaza pe analiza caracteriala ("si tu esti de fapt un om rau", "si tu acum x zile..")

ma bucur ca ai considerat ca toata lumea merita warn. ba mai mult, cred ca este o metoda pe care o poti utiliza si pe viitor, daca de fiecare data cand cineva sare calul tu te faci ca ploua este posibil ca in cateva zile sa ai ocazia sa dai nu 1 warn, ci vreo 2-3, in conditiile in care moderarea ta devine mult mai usoara pt ca aia incep sa se umple de sange din ce in ce mai evident.

topicul nu este o aiureala, in mare parte topicul se refera la regula lui "esti prost/esti neatent" :) regula care din cate am observat trebuie reamintita periodic, altfel se uita. acesta este motivul pt care nu cred ca trebuie sters topicul.
in plus, este NECESAR sa existe acest topic intrucat la activity log nu se poate comenta, deci undeva trebuie sa se.
si nu in diverse, ca topicul este despre activity log, despre moderare, locul lui este in F Feedback. asa vad eu.

de cand faptul ca un topic are OT justifica mutarea lui intr-o alta sectiune sau stergerea lui?

si sunt foarte multe lucruri care se refera la Activity log, la ce se intampla acolo, imi pare foarte rau ca este dificil sa stergi OT, dar mie mi se pare nefiresc sa se sterga topicul pt ca are OT. indiferent cine l-a facut, OT este OT, iar ce este ontopic este ontopic.

si mai mult, topicul contine promisiunea dumitale ca vei modera mai strict.
am raportat si eu doua posturi si nu s-a intamplat nimic.
nu e nicio aluzie, reporturile iti aprvin cu link cu tot. da, ma deranjeaza, sigur ca vreau sa fie sterse. altfel nu raportam.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 3:27 pm

chiar nu inteleg de ce sa iti scriu din nou ce vreau sa stergi/ce ma deranjeaza. nu apare acolo la report?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 3:57 pm

si in plus, daca iti scriu PM, reiese ca avem texte si pe cale de consecinta ca ma favorizezi.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: comentarii la Activity log

Postby b3 » Tue Jul 27, 2010 4:43 pm

vlad s. wrote:Dacă șterg mesaje din el, iese un șvaițer și mai absurd. Să-l șterg și pe urmă să-l repovestesc cu cuvintele mele, children-friendly?


=)) absolut genial :D Pe Softpedia au asa multi moderatori (se plictisesc atat de tare) incat se apuca sa corecteze posturile scrise cu sh, k, tz :)) cu bold, rosu, sa se vada, si cu dojana la sfarsit :)

Nu cred ca intelegeti ce complicat si mancator de timp este sa scoti OT dintr-un topic. Trebuie unshpe mii de clickuri, mai da si eroare pagina la sfarsit si trebuie s-o iei de la capat, e plictisitor. Daca le stergi direct iar nu e bine, ca tipa userii ca unde le sunt posturile. Plus ca daca erau chestii de warn pe acolo dispare dovada pt warn. Chestie care e iar absurda, ca dai warn si ca sa cureti forumul si sa nu mai aiba magarii pe el, ori daca pastrezi postul la vedere e un pic beside the point.

O a doua chestie, referitor la ce-a zis trident cu temporizarea moderarii care genereaza 2-3 warninguri in final, este ca moderatorii mai au si ei viata in afara imedului. Asa ca daca userii decid sa se injure pe la 11 noaptea si deja pana a doua zi dimineata e o pagina intreaga de injuraturi, pare ca moderatorul n-a facut nimic, da' de fapt dormea si el. Si cand mai apare cate un post intr-un alt topic sau chiar in ala cu injuraturile, e posibil sa fi citit in viteza si sa nu fi vazut injuraturile sau sa nu fi avut timp sa mai stearga, mute etc. . Alteori le ignoram pe bune ca ne e lene sa mai facem pe educatoarea la gradinita :D Aici vin in ajutor raporturile, dar si pt alea trebuie sa citesti topicul, sa vezi despre ce e vorba, de unde a inceput, daca nu cumva userul care a facut raport tocmai injurase si el in postul dinainte etc. . Nu e totul chiar asa usor cum pare. Dar da, la raporturi trebuie raspuns intr-un fel. Nici nu stiu daca forumul da mail automat cand e inchis un raport, ca sa vezi ca s-a uitat cineva la el.

Nici eu nu cred ca e nevoie de PM neaparat. Userul scrie in report ce l-a deranjat si moderatorul poate oferi explicatii in postul reportat sau pe PM, sa explice de ce n-a luat masuri. Doar ca daca dati fiecare cate 10 reporturi/zi devine iar consumator de timp. Si daca explicatia genereaza un sir interminabil de PMuri iar e consumator de timp. Cum sunt topicurile alea imense de pe forum feedback in care se discuta deciziile mele.

Concluzia e ca moderatorii incearca sa-si faca treaba dar trebuie sa fie si userii rezonabili. Mai ales ca nu se inghesuie nici unul sa fie moderator.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: comentarii la Activity log

Postby Phat Skidz » Tue Jul 27, 2010 4:45 pm

Într-o privinţă, trident are dreptate, la ultimul scandal eram moderator, de faţă, şi mai şi postam. Mea culpa. Trebuia să reacţionez mult mai prompt.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby soricel » Tue Jul 27, 2010 4:47 pm

b3 wrote: Mai ales ca nu se inghesuie nici unul sa fie moderator.

pai nici n-ati zis ca va trebuie moderator :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: comentarii la Activity log

Postby b3 » Tue Jul 27, 2010 4:55 pm

Am zis pe acolo ca uneori le ignoram cu buna stiinta :p Nu suntem perfecti, acum ce sa faca, ne rup tresele, ne sparg palariile si ne dau umbrelele pe dos ? :p Chiar daca un moderator nu-si face treaba, atitudinea corecta din partea unui user rezonabil ar fi, dupa mine, sa scrie pe forum feedback, sa contacteze alt moderator, admin. Daca e complet ignorat poate alege sa nu mai intre pe forum, pt ca logic ca nu-i mai place forumul in conditiile date. Eu asa as face. E ca si cu traiul in Romania - daca vezi ca nu se face nimic si tu ai epuizat toate optiunile, atunci pleci din tara, nu te apuci sa te porti necivilizat. Sau o faci, dar pe riscul tau (ti se raspunde necivilizat, ti-o iei in freza de la "organ" cand se hotaraste sa faca ceva - vezi Gigi Becali si hotii de masini).
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: comentarii la Activity log

Postby holliday » Tue Jul 27, 2010 5:26 pm

nu e vorba ca daca nu'ti place nu mai intri.
asa a fost pana acum, ar trebui schimbat de acum incolo in mai bine.
cu mentalitatea asta nu ajungem departe.

eu m'am oferit de mult timp sa fiu moderator, inainte sa degenereze lucrurile, pentru ca aveam mult timp liber :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby Calico » Tue Jul 27, 2010 7:21 pm

b3 wrote:Chiar daca un moderator nu-si face treaba, atitudinea corecta din partea unui user rezonabil ar fi, dupa mine, sa scrie pe forum feedback, sa contacteze alt moderator, admin. Daca e complet ignorat poate alege sa nu mai intre pe forum, pt ca logic ca nu-i mai place forumul in conditiile date. Eu asa as face. E ca si cu traiul in Romania - daca vezi ca nu se face nimic si tu ai epuizat toate optiunile, atunci pleci din tara

Atitudinea ta fata de problemele din Romania e exact pe dos fata de ce zici aici. Cand e vorba de protestat si de cerut drepturile esti prima care sa sustina asta, prima care blameaza resemnarea. Asta atata timp cat nu vorbesti din perspectiva de moderator, caz in care se pare ca adopti cealalta filozofie: "daca nu-ti place , pleaca! ce te plangi (victimizezi) atata?"
Bleah.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 8:08 pm

am remarcat si eu chestia asta in cateva randuri, MP :D sa stii ca eu daca as fi politist rutier-si crede-ma ii urasc- as face la fel ca ei. de ce trebuie sa avem aceleasi principii in situatii diferite? (emoticon cu zambet naiv)

vlad, nu numai la scandalul asta "Într-o privinţă, trident are dreptate, la ultimul scandal eram moderator, de faţă, şi mai şi postam. Mea culpa. Trebuia să reacţionez mult mai prompt."

este a doua oara cand ma bazez pe moderare cand sunt jignit si cand imi iau aceeasi pedeapsa ca si cel care m-a jignit!!!! :shock:


si nu cred ca neaparat promptitudinea e pb (inteleg si eu ca moderatorii sunt oameni, poa' sa intre si la 5 zile, dar cand intra si posteaza ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic cand are carca de reporturi in spate se presupune ca le considera nejustificate, sau cand vede un atac la persoana si il muta in alt topic desi il acknowledge.. hai mai, aia a fost o chestie super aiurea- adica chiar si tu spui ca bai erau niste chestii nasoale la adresa ta trident, dar daca il raportezi draga trident, nU ma va interesa?????? WTF??? ).

vlad te rog sa imi spui de ce am primit aceeasi pedeapsa ca si holiday. daca vrei fac eu scorul pe ce criteriu doresti-atac la user/topice deschise etc, sunt foarte curios de ce consideri ca am gresit in mod egal.

este foarte frustranta aceasta inechitate.
orice as face, fie ca stau linistit si raportez, fie ca ma iau in gura cu X sau Y, tot aceeasi pedeapsa primesc.
da stiu, aici poate internveni b3 s zica : asa ma, si ce daca , ce-o sa faci, o sa iti mai racesti gura de pomana si o sa treci peste, 2-3 zile te potolesti.

bai serios, eu nu inteleg nimic din modalitatea in care moderati. Doamne-fereste sa mai raportez ceva, nu? :D

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: comentarii la Activity log

Postby b3 » Tue Jul 27, 2010 8:18 pm

h, nu nu nu, nu daca nu-ti mai place nu mai intra. Daca nu-ti place ca nu se face nimic, desi tu ai folosit caile normale de protest, nu mai intra, ca alternativa la a te apuca tu sa te certi cu toti userii individual si a face forumul varza, doar pt ca moderarea lasa de dorit. Asta era esenta. Nu promovez actiuni tip vigilante :)

MP, am aceeasi atitudine fata de ambele situatii. Am zis de plecat dupa ce epuizezi toate metodele de a rezolva ce te deranjeaza. In Romania eu nu ma apuc sa ma cert cu controlorul ratb ca mi-a dat amenda, daca n-aveam bilet. Sau cu orange ca mi-a taiat abon, daca n-am platit. Iar daca providerul de net imi taie netul pe nedrept, fac o sesizare la ei si, in functie de cum raspund, si la ANPC. Daca ANPC zice ca au dreptate, platesc. Daca se face ca ploua, schimb providerul. In nici un caz nu ma cert la infinit cu ei. Asta nu e resemnare, pentru ca incerci pana la un punct sa faci ceva. In chestii mai serioase unii merg pana la CEDO, probabil si eu as face asta, dar pana acum n-am avut probleme asa serioase. Poti incerca sa-mi dai si alte variante, si-ti zic cum am procedat :)

trident, ca tot ai mentionat mai devreme de niste PM intre noi, ia amintesteti-l pe ala cu corectitudinea mea ? acum zici ca am dublu standard ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 8:32 pm

da, a fost o vrme cand se modera ok.

ce forum am facut eu mai varza,
eu inteleg asa:

-am fost jignit cand nici nu eram pe forum. m-am trezit cu vreo 4 referiri la mine pe toate topicele. si un topic lipsa

-intreb despre topicul lipsa, vlad spune ca l-a dosit pentru ca erau niste chestii NASOALE cu referire la mine, dar ca daca vreau topicul, el il restaureaza. o gluma proasta, daca ar fi sa fiu intrebat.

-ma uit sa vad: hait, zic, uite unu care toarna intr-un post de ma spurca, vreo 5-6 chestii NASPA legate. b3, poate pe tine nu te-ar deranja daca trident ti-ar spune sa te mai speli ca puti, sa folosesti pasta de dinti, chestii d'astea. eu nu sunt chiar asa rezistent si am raportat. nuu, n-am raportat tot ce scrisese userul X despre mine, ca stiu si eu ca moderatorii sunt oameni si ca mai bine putin at a time decat mult si sa se confuzeze. am raportat postul ala, si cred ca inca unul.

-a doua zi jang! am un warn ca sunt naspa. si fac aluzii la moderare, nu dau link :?: , scrie pe PM daca te deranjeaza ceva etc. pai nu facusem nicio aluzie, raportasem si atat, stateam si ma certam cu b3 nu ma certam cu H.

Cred ca am innebunit scriind "nu fac nimic, las justitia pe seama moderarii". Si ce daca, ca a doua zi aveam si eu warn ca si cel care ma jignise.

Unde e normalitatea in chestia asta?
Last edited by 187.92a on Tue Jul 27, 2010 8:35 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: comentarii la Activity log

Postby Phat Skidz » Tue Jul 27, 2010 8:35 pm

Trident, eu v-am dat warn la amândoi pentru flamming. Între voi doi era/este un conflict deschis, şi asta în termeni internautici se cheamă flamming. Pentru care am dat warn. Altceva, pe bune, deocamdată nuş ce să fac. Asta după un an de când vă daţi reciproc "lămâie", ca să zic şi io ca voi (el a început! ba el a început!) Din păcate, dacă te simţi nedreptăţit, nu am o instanţă superioară de recomandat (poate Dan sau victor, dacă or avea timp de aşa ceva, ceea ce mă îndoiesc).
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 8:36 pm

Ciudat, eu raportasem o jignire si un atac la persoana. De alea cine vede, te rog?

Nu fac petitii, nu sunt genul.

Dar cum mai nene, pai tu insuti spui "era o chestie nasoala referitoare la trident", apoi o restaurezi si cand se raporteaza uiti ca e o chestie nasoala?
:shock:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 8:45 pm

bine, atunci tie iti este ok si nu e nicio pb daca utilizam jignirile respective in dialog cu alti useri?
ca inteleg ca gata, nu sunt nasoale si nu justifica o actiune.
ar fi ok sa ii spun lui X "bai ia mai schimba-ti blugii, mai spala-te pe dinti, puti"????

de ce atatea ezitari?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 8:55 pm

inteleg ca jignirile nu te impresioneaza ca moderator, dar ca tu esti un sensibil la flamming :D

atata iti pasa tie de flamming ca nici macar nu stii ca se scrie cu 1 singur m.

flaming.


dar ce conteaza cum se scrie, nu?
tie iti pasa si nu poti sa-l tolerezi :D :D :D :D :D :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 9:02 pm

vlad s. wrote:Trident, eu v-am dat warn la amândoi pentru flamming. Între voi doi era/este un conflict deschis, şi asta în termeni internautici se cheamă flamming.


bine bro ca ne dai tu lectii despre termenii internautici pe care nu stii sa ii scrii :D :D .

plus ca nu era flaMing, nu intrase nimeni sa se certe pe rezidentiat, discutia se purta pe topice de "raportam", "activity log", unde bai dar ma scuzi, chiar noi -eu si holiday- eram protagonisti, noi fuseseram banati, etc.
si daca era conflic deschis era pt ca tu nu moderai, ti se paruse "ceva nasoale" dar le afisasesi si in Diverse.

Atunci nu aveai nicio pb cu falmingul, deci: care este flamingul care te-a deranjat?

pe mine m-ar interesa linkul exact, ca nu stiu. si eventual m-ar interesa sa se prelucreze raprotarile mele, multumesc.


:shock:

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: comentarii la Activity log

Postby Phat Skidz » Tue Jul 27, 2010 9:11 pm

Mă cam duare capu.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 9:24 pm

Hehe, asta mi-a amintit de un banc cu fermoarul, ma duc in Bancuri sa il zic.

Eu vreau doar sa se faca dreptate. Inteleg ca am fost sanctionat pt flaming, (de fapt pt conflict deschis!) inteleg ca asta este o chestie care poate fi oricand utilizata, la orice conflict- deci este WARNUL PENTRU CA AI UN CONFLICT, ca aia cu concediile, dom'le tot le gasea ceva in neregula; asa ca daca lui X i se pune pata pe mine, se numeste ca eu am un conflict si daca este deschis este WARN. sigur, este deshis ca daca raportezi (adica daca este un conflict inchis) nu se intampla nimic.

dar apart de chestia asta, am raportat o jignire. macar aia, aia despre care ai si afirmat ca este nasoala.
de ce este permis sa fiu jignit? de ce nu pot utiliza si eu acelasi limbaj, sau imi este permis si mie sa folosesc chestiile alea? de ce nu moderam egal/constant.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 9:34 pm

imi cer scuze ca este atat de complicat, imi cer scuze ca este greu de sters ca la final da eroare si trebuie luat de la capat, imi cer scuze ca nu vezi raportarile vlad, imi cr scuze ca raportarile ti se par ambigue si ca nu vezi linkul exact, imi cer scuze ca raportez de fapt, imi cer scuze ca fac flamming, imi cer scuze ca moderezi dupa un concept al carui nume nu stii sa il scrii.
imi cer scuze ca ai uitat sa postezi warn-urile in Activity log :) , ca o sa zici ca vorbim fara substrat si ca este OT si iarasi ma apste un warn.


pai atunci sa fie asa: sa pot si eu sa zic la altii ca nu se spala ca sunt jegosi, chestii dintr-astea.
asa este cinstit.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: comentarii la Activity log

Postby holliday » Tue Jul 27, 2010 10:23 pm

hmm, acum se transforma discutia din de ce m-ai jignit, in de ce nu moderati cum trebuie.
insa ideea ramane aceeasi..
trident, nu se subintelegea ca daca facem pace, ne cerem scuze,etc. lasam polemicile si trecem mai departe?
hai sa incercam sa nu dam vina pe moderatori, ca nu pot fi ei non-stop cu ochii pe noi, ci e pur si simplu vina noastra ca s-a ajuns aici?
de ce nu ne luam responsabilitatea asta?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: comentarii la Activity log

Postby b3 » Tue Jul 27, 2010 11:21 pm

am si eu o intrebare: quoteul ala cu blugii si spalatul pe dinti de unde este ? ca eu nu-l gasesc pe forum decat postat de trident in topicul cu hartuirea. l-a sters vlad intre timp ?

trident, eu as zice ca warningul tau e pentru replica aia "holliday daca vrei sa fii provocator da-te cu ruj". Intelege ca daca raspunzi la o injuratura printr-o injuratura, chiar daca ai fost provocat, tot iei warning. Si nu ne pacalim daca atacul unuia e pe un topic si al altuia pe alt topic. holliday si-a luat 2 warninguri zilele astea si nu comenteaza, ba chiar e f impaciuitor si nu te mai ataca. Tu ai zis ca faci la fel acum cateva ore si acum te-ai suparat iar pt warning. Inainte sa dai o replica stai si tu un pic si formuleaza fraza in gand, numara pana la 10, scrie, reciteste si abia dup-aia da submit. E chiar obositor sa citesc 2-3 replyuri de-ale tale unul dupa altul in care ataci 5 idei in acelasi timp. Iar daca te-a enervat cineva si-l mai si ataci iar iei warning si iar te superi. Pe bune acum, pe mine m-au facut Im, Melania, kooksee cu ou si cu otet cand doar imi faceam treaba de moderator. Am ripostat pe undeva ?

Eu zic asa: din momentul asta lasam trecutul sa fie trecut, nu ne mai legam de ce-a fost pana acum cu report la care s-a raspuns sau nu, jigniri pedepsite sau nu si incercam toti sa fim responsabili de ce scriem pe forum si maturi. Inainte sa scriem ceva, sa ne gandim daca i-am zice in fata cuiva ce-i scriem pe forum. Daca cineva totusi sare calul, raportam si se va raspunde la report prin PM catre cel care a raportat, in care se va spune ce masura nu/s-a luat si motivul. Daca se raspunde insa la atac cu atac, toti protagonistii sufera consecintele fara comentarii, ok ?

Asta e propunerea mea, astept opinii.

viewtopic.php?f=3&t=10759
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby soricel » Tue Jul 27, 2010 11:28 pm

Forte

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Tue Jul 27, 2010 11:55 pm

holiday suntem ok, relax.
o moderare buna/constanta ne-ar fi de folos amandurora, si ar fi utila pentru toata lumea fara osebire.


da, i-am cerut lui vlad sa stearga ce m-a deranjat, ca asa a cerut, prin PM.

b3, vezi tu, gluma cu rujul tzine de o postare de pe forum de-a lui H, in care punea o poza cu un ruj- lipstick traces si era doar un fel de a spune sa nu incerce sa ma provoace, ca mi se parea ca toata chestia cu postarile cu/despre trident avea acest scop. nu am spus ca h s-ar da cu ruj, sau nimic, era o chestie legata de un post, uatevar.
b3 nu e dificil sa faci diferenta intre o chestie d-asta si un raspuns disproportionat de genul "jegos esti tu cu neamu tau care nu aveti sapun etc".

asta doar ca ai intrebat. dupa cum s-a stabilit (ca asa am inteles) ce-a fost a fost.
si eu zic: sa trecem peste.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: comentarii la Activity log

Postby Phat Skidz » Wed Jul 28, 2010 8:10 am

Call the waaambulance.

Trident, bunul meu simţ o fi varză, dar dacă faceţi praştie un topic nu vă aşteptaţi să vi-l perii eu sau alt moderator. Topicul ăla pe care l-am şters, l-ai vrut înapoi, ai făcut un alt topic, "A dispărut un topic!!! Săriiiţi oameni buni, cenzura şi dictatura!!!" aşa că ţi l-am dat înapoi, dar la Diverse, că rămânea totuşi un topic praştie. Ai vrut un post şters din el, ţi l-am şters şi pe ăla. După care continuă spamul cu câte cinci posturi în serie clamând nedreptatea, şi cum eu n-am bun simţ şi fac lucruri "damp". Cum nu eşti primul care foloseşte termenul ăsta la adresa mea pe imed, mă gândesc că oi avea şi tu dreptate.

Înainte să-ţi dau warnul, m-am plimbat un pic la întâmplare pe topice de mai peste tot, în care tu şi holliday vă împungeaţi, atenţie, fiecare în stilul propriu. Nu eşti o domnişoară inocentă victimă de agresiuni cinice, în ciuda acceselor astea cam isteroide, dacă-mi permiţi. Faceţi flammming de mult prea mult timp, după un pattern care, din avion, e cam aşa: tu faci mişto de holliday, el reacţionează "cataclismic" cum zici tu, tu te oftici +/- raportezi, el dispare o perioadă de 2 zile, la capătul cărora tu zici că holliday e băiat bun şi vrei să se întoarcă că fără el te plicti, şi hai de la început. Ce asta mâncaţiaş? (E retoric, chiar nu vreau să-mi răspunzi). DupAţi luat warn, cu mare întârziere, e drept, pentru că vă consider, după capul meu cretin fără bun simţ, în mod egal responsabili. De asemenea, mă consider şi pe mine responsabil şi o rog mult pe b3 să-mi dea un warn, fiindcă eu nu pot să mi-l dau singur, nu mă lasă imedul.

Şi acuma, trident, mai lasă-mă în bunul meu simţ, te rog.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby soricel » Wed Jul 28, 2010 8:20 am

amu iar o sa-nceapa :?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: comentarii la Activity log

Postby holliday » Wed Jul 28, 2010 7:28 pm

musai sa-l chemam si pe vlad la bere...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Wed Jul 28, 2010 8:13 pm

vlad, pur si simplu nu intelegi

1 roman:
moderezi per report (injuratura- warn)

sau

2 roman:
esti un acel judecator caracterial si stii tu cum este x si y si atunci nu vad cum ai putea sa vezi lucrurile la modul ala de zici tu de el si sa faci astfel de greseli: era foarte clar din moment ce primele posturi ale lui H au fost "ba unde-i ala sa ne rupem capetele" si apoi N posturi/zi cu/despre trident care era tendinta. nu stiu cum aplicai tu nush ce pattern, cand era evident cine pe cine provoaca: nici gand de ce spui tu. ce vina am eu ca tu aplici patternuri fixe, ca sa spun asa?

mie mi se pare ca nu moderezi calumea, nu stiu de ce spui ca nu e treaba unui mod sa curete topice: care este treaba unui mod atunci? sa vada cand un user zice lucruri nasole, sa le comenteze cat de nasoale sunt dar sa ignore reporturile? :shock:

nu fac spam- mi se pare aiurea ca nu e timupul de editare mai mare. daca vrei sa vezi spam poti sa te uiti in Medical news la chestia aia cu apa minunata cu repetatrea oppsesiva a nr de telefon, iar daca vrei flaming poti sa te uiti la ce faci tu pe topicul cu "imi cer scuze".

suntem pe comentarii la activity log, nu vad de ce sa nu comentez warn-ul pe care mi l-ai dat si pe care il consider nedrept.
si te rog sa afisezi warn-urile pe care le-ai dat (+/- al tau, treaba ta, poti sa-l scrii, nu vad de ce trebuie sa ti-l dai efectiv- oricum nu am cerut asa ceva, mi se pare o chestiune demonstrativa, daca imi permiti) in ACtivity log?
sau nici aceasta nu este o treaba de moderator?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: comentarii la Activity log

Postby b3 » Wed Jul 28, 2010 9:16 pm

trident wrote:vlad, pur si simplu nu intelegi

mie mi se pare ca nu moderezi calumea,


kooksee si MP zic ca vlad e un model de moderare, de la care eu ar trebui sa iau notite :) Eu cred ca vlad modereaza bine, ba chiar e nitel prea tolerant.

Si mai cred ca ceri moderare stricta, la fel pentru toti, dupa regulament, doar in ceea ce-i priveste pe altii. Cand se aplica asta in cazul tau, te superi si protestezi ca esti nedreptatit. Case in point: cand am zis ca, daca vrei sa moderam strict hartuiala, o vom face si in cazul tau, ai zis ca ok, dar from now on. Intr-o alta discutie, ulterioara, ai inceput sa protestezi ca de ce se tolereaza injuraturile altor useri la adresa ta, injuraturi pentru care respectivii au primit ban, chiar daca mai tarziu, chiar daca ai primit si tu, deci era un subiect incheiat la momentul discutiei, pentru ca premiza de la care pornisei (de ce se tolereaza) se dovedise falsa.

Altfel apreciez ca ai tinut cont de rugamintea de a scrie mai atent, e mult mai usor de citit acum.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Wed Jul 28, 2010 9:29 pm

in ceea ce ma priveste, vlad nu a moderat atunci cand am fost injurat; m-am uitat pe linkul din semantura ta si vad ca faceam si atucni spume sa modereze careva "esti prost/esti om mai putin dotat intelectual" si ..nema!

ma oftic, ca eu credeam in moderarea asta.

oricat de aiurea ar suna:
voi nu stiti cat de frustrant este sa nu poti replica la o chestie dar nici moderarea sa nu faca nimic. si cum faci ceva (ca in pana mea, la un mom dat faci): zdrang! bai faceati scandal, ban/warn la gramada.

Eu am zis de o mie de ori ca end of story, dar ori ma intrebi tu ceva, ori revine vlad dupa durerea de cap si zice ceva. dpmeu de vedere e gata. sigur, asta nu inseamna ca nu este un exemplu de vbit despre, ulterior.

si da, ma simt nedreptatit: X se ia de mine, si intr-un final eu iau ban/warn, super disproportionat. ca a vazut moderatorul ca am si eu un suflet rau, l-a pus in balanta. nu ma impac cu ideea si pace. da , stiu nu am ce face. trecutul ma urmareste, e un pattern, alea. either way oricum eu sunt de kko si trebuie sa suport toate magariile, ca asa i se pare lu moderatoru X. "hai trident ca si tu esti naspa, recunoaste".

voi aveti o moderare super-super confusing si nu incurajati schimbarea userilor. ha! :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Wed Jul 28, 2010 9:45 pm

apropos de provocare, interesnt este ca lucurile au devenit mai aprige la adresa mea fix in momentul in care ziceam ca ma car, ca nu e interesant.

da, stiu, de fapt eu eram ala care provoca :cry:
bai ce aiurea, zau.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: comentarii la Activity log

Postby b3 » Wed Jul 28, 2010 10:24 pm

mwahaha, acum vezi si tu ce frustrant era pentru ceilalati useri care scriau si ei ceva pe ariile de informare si veneai tu si faceai misto de ei si moderarea nu facea nimic :p
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby Calico » Wed Jul 28, 2010 10:52 pm

b3 wrote:mwahaha, acum vezi si tu ce frustrant era pentru ceilalati useri care scriau si ei ceva pe ariile de informare si veneai tu si faceai misto de ei

era amuzant pentru ceilalti useri care erau probabil plictisiti de posturile insipide de pe ariile de informare
imedul e interesant pentru ca e amuzant, nu pentru ca e un loc de tocilari fara inspiratie si fara umor

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: comentarii la Activity log

Postby b3 » Wed Jul 28, 2010 11:39 pm

poti sa fii inspirat si cu umor si fara sa-i enervezi/jignesti pe ceilalti

*points to self*
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby Calico » Wed Jul 28, 2010 11:42 pm

Corect, dar asta nu inseamna ca orice gluma trebuie sa se considere jignire doar pentru ca unii n-au simtul umorului.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: comentarii la Activity log

Postby b3 » Wed Jul 28, 2010 11:51 pm

asta discut-o cu trident, el a cerut moderare mai stricta. Si pana la urma si tu te-ai simtit jignita la faza aia cu vmc, care in opinia ei a fost o generalizare si nu te viza.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby Calico » Thu Jul 29, 2010 12:05 am

b3 wrote: Si pana la urma si tu te-ai simtit jignita la faza aia cu vmc, care in opinia ei a fost o generalizare si nu te viza.

In opinia ei putea sa fie si o mancarica de cartofi, nu are relevanta. Era clar o referire la mine si nu o generalizare pentru ca:
1.Discutia se referea la MumaPadurii, aparand numele meu, iar MumaPadurii nu e un nume general.
2.A zis "cat de tampit sa fii sa dai doua examene", ceea ce nu poate fi o generalizare, pentru ca in general nu da nimeni doua examene, eu fiind cea care am facut asta si despre care trident zicea ca a facut asta.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: comentarii la Activity log

Postby 187.92a » Thu Jul 29, 2010 12:08 am

:D ei, era o generalizare si n-o viza pe MP :D :D :D :D :D
my s

moderare mai stricta..

nu am cerut sa nu mai glumeasca lumea. dar da, e o chestiune subiectiva, daca eu scriu despre o userita ca se pe 100 de euro, tu ai putea crede ca aia e deranjata, in timp ce aia poate considera ca lumea o lauda.
una e sa faci o gluma CU unu care scrie ceva, despre ce scrie ala ACOLO sau pe topicul alaturat, si alta sa il iei de viata personala sau sa te tii de capu' lui pe dooj de topice, la doua postari pac ceva despre ala. nu cred ca MP ia in calcul sa hartuaisca pe cineva.


in ceea ce ma priveste, daca eu nu sunt pe imed pe cuvant daca am vreun simt al umorului referitor la ce zic unu sau altul pe imed despre mine.


Return to “Forum feedback”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 86 guests