Bursa Austria?

...ca nu se mai poate
User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Bursa Austria?

Postby etad » Tue Sep 22, 2009 1:43 pm

Buna,
Am vazut anul trecut un anunt la avizierul anului 5. Ceva despre o bursa in Austria pentru studenti.... dar nu mai stiu detaliile...
Stie cineva despre ce este vorba? Si daca se adreseaza exclusiv studentilor de anul 5?
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Bursa Austria?

Postby Bogdan_DD » Wed Sep 23, 2009 9:52 am

Da, se organizeaza doar pentru anul 5. Dr Ancar jr si Lions Club sunt organizatorii. Trebuie CV, notele de an 5 pana la momentul respectiv, adeverinta de la secretara ca n-ai absenta/restanta. Se da un test grila, ulterior interviu in lb germana cu un neamt (nu e medic).

Hibe: nu se stie cine/unde/cand cum. Adica sunt 3 orase posibile, 2 perioade posibile, nu stie nimeni nimic. Pleaca 3-4 oameni si altii 'stand-by' toata vara in caz ca se elibereaza ceva. Minim dubios.

A, si locatiile, datele de intalnire, rezultatele la test sunt comunicate prin SMS :mrgreen: Parca am fi la TV

Mai bine incerci de capul tau in aus sau germ (mai ales) cu o practica de-o luna. Depui CV in diverse spitale si sigur te accepta, mai ales daca stii germana de un a2 acolo.

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: Bursa Austria?

Postby etad » Wed Sep 23, 2009 3:01 pm

Multumesc Bogdan.
Pare cam dubios intr-adevar...Totusi, poate cineva care a fost plecat ne povesteste cum a fost...
Mai cunosti si alte detalii? Primesti o suma de bani pentru chirie etc (gen Erasmus), care este materia pt testul grila, cat de bine trebuie sa stii germana pentru a te descurca la interviu ?
Orice informatie e binevenita :)

Cat despre incercatul pe cont propriu... nu ma gandisem pana acum la asta, multumesc pentru sugestie. Banuiesc ca tre sa ai totusi un CV cat de cat bine inchegat...iar al meu nu e deloc impresionant din pacate :roll:
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bursa Austria?

Postby Sz11 » Wed Sep 23, 2009 9:04 pm

ce student crezi ca are un cv impresionant?...(nu se pun studentii din "afara" care fac mult voluntariat si tot felu de chestii pt a isi umple cv-ul..)
incearca de capu tau..si UK e o solutie..

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: Bursa Austria?

Postby etad » Fri Oct 09, 2009 5:25 pm

Dar si dintre studentii romani sunt destui care au ce sa-si umple cv-ul : un congres, o bursa Erasmus, un stagiu SSMB, activitate de cercetare , voluntariat, etc
Iar faza cu trimisul CV-ului la diverse spitale... cui anume il trimiti? Il trimiti la resurse umane...ca si cum ai aplica pt un job...sau sefului de sectie X?
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

caddy_q
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Aug 01, 2008 11:06 pm

Re: Bursa Austria?

Postby caddy_q » Sun Dec 13, 2009 11:11 pm

Si eu as fi fost interesata de practica in Germania sau mai degraba UK. Doar ca nu am mai auzit pe nimeni sa fi plecat asa si nu am nicio idee de pasii pe care ar trebui sa-i urmez. Poate sa ne ajute cineva(care a fost plecat) cu niste informatii? Multumesc anticipat. :rightblinky:


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests