REZ + MIR 2010

...ca nu se mai poate
marker
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 18, 2009 11:06 pm

REZ + MIR 2010

Postby marker » Fri Sep 18, 2009 11:24 pm

Va rog sa ma sfatuiti !
Termin in 2010. Vreau sa dau si rez la noi si MIR-ul. Oare este posibil fara sa fac pauza de un an intre ele ?
Materia difera f mult ?
In cazul in care trebuie sa aleg intre cele doua, pentru care varianta ar fi mai bine (si mai sigur) sa optez ?
Am DELE intermediar.
Multumesc.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: REZ + MIR 2010

Postby Calico » Fri Sep 18, 2009 11:38 pm

Parerea mea e ca nu poti sa te pregatesti pentru amandoua daca vrei sa "prinzi" o specialitate buna.
Daca in primul rand te intereseaza siguranta, alege Rezi. MIR-ul e mai greu.
Eu te sfatuiesc sa te pregatesti pentru MIR si sa te prezinti si la Rezi. Iar daca nu faci nimic anul asta la MIR, poti incerca in 2011.

marker
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 18, 2009 11:06 pm

Re: REZ + MIR 2010

Postby marker » Fri Sep 18, 2009 11:44 pm

Multumesc.

carabus
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Apr 15, 2008 5:20 pm

Re: REZ + MIR 2010

Postby carabus » Sat Sep 19, 2009 12:19 am

Dilema asta am avut-o si eu; eu am ales sa dau si rezi si MIR; nu stiam daca o sa am omologarea la timp, asa ca am invatat mai mult pentru rezi, unde am avut un punctaj bun; la MIR am luat med de familie; anul asta ma prezint din nou; daca vrei sfatul meu, pregateste-te bine pentru MIR daca esti hotarat sa pleci ; eu regret acum ca am dat si rezi, am lasat acolo un rezidentiat inceput, care desi e pe o specialitate care imi place nu vad sa ma intorc sa-l reiau

marker
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 18, 2009 11:06 pm

Re: REZ + MIR 2010

Postby marker » Sat Sep 19, 2009 12:26 am

Hotarare as avea dar si teama ca le ratez pe amandoua este mare. Nu-mi dau seama cat sunt de utile cursurile la distanta.
Am auzit ca cele de la Academia AMIR sunt recomandate. Tu ce cursuri penrtu MIR ai urmat ?

carabus
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Apr 15, 2008 5:20 pm

Re: REZ + MIR 2010

Postby carabus » Sat Sep 19, 2009 12:32 am

N-am urmat si nu urmez niciun curs; am manualele de la CTO cumparate de pe net si testele postate de lupuionica; eu nu stiu cu academiile ce sa zic, mi se pare cam scump-e in jur de 2000 de euro, plus ca acum ar fi cam tarziu de academie, ei se apuca din primavara, maxim vara sa scoleasca; si daca nu esti prezent la cursuri sa auzi in viu grai cursurile lor, nu vad alte avantaje-doar ca iti fac un plan de invatat, pe care pana la urma tot de tine depinde sa-l urmezi,iti mai vand niste ponturi-care materie ce pondere are, cum sa-ti gestionezi timpul de examen, cat e de important sa faci examene din anii trecuti si-ti mai trimit niste simulari.

marker
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 18, 2009 11:06 pm

Re: REZ + MIR 2010

Postby marker » Sat Sep 19, 2009 12:48 am

Am inteles ca cei de la AMIR sunt o parte din cei de la CTO (zic ei ca cei mai buni). O sa intru si eu pe site-ul lor sa caut cursurile (banuiesc ca sunt putin diferite de la an la an) Multumesc, Carabus.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: REZ + MIR 2010

Postby alimori » Sat Sep 19, 2009 12:08 pm

Io zic ca ma bine sa te pregatesti pt MIR. Mie imi pare rau c-am tinut cu tot dinadisul sa las un loc de rezident in tara (l-am intrerupt doar un an, anul urmator n-am mai trimis nici o hartie sa-l mai prelungesc) si mi-am pierdut vremea cu rezidentiatul. Acum sunt in Sp si am colegi de an cu 4-5 ani mai tinerei si se cunoaste al naibii de tare.

claud22g
junior
junior
Posts: 28
Joined: Thu May 29, 2008 2:19 pm

Re: REZ + MIR 2010

Postby claud22g » Wed Sep 30, 2009 10:05 pm

Am terminat facultatea de curand dar din pacate nu am reusit sa obtin actele pt. inscrierea la MIR - deci am un an de relax.
Sunt cam nehotarat caci nu stiu daca e rentabil sa fac un an de rezi aici sau sa astept pana am omologarea si sa imi caut un trabajo de medic generalist in Spania intre timp.
Totusi, referitor la Rorezidentiat,incepe in ianuarie si dureaza un an ( deci se suprapune pe la sfarsitul anului cu pregatirea MIR). Am auzit varianta ca dupa 6 luni de rezi as putea sa imi iau concediu fara plata(ar fii util ca sa ma focalizez pe MIR).Este adevarat? Voi cum a-ti proceda?

ela_mada
Posts: 1
Joined: Fri Oct 09, 2009 12:17 pm

Re: REZ + MIR 2010

Postby ela_mada » Fri Oct 09, 2009 1:00 pm

Salutare!! Am terminat anul acesta facultatea si pana ieri am invatat la greu pt rezi...ieri am ajuns la concluzia ca nu poti sa faci doua lucruri foarte bine si cum vreau sa aj in Spania am renuntat sa mai dau la noi rezi si sa ma apuc serios pt spania..Pana aici toate bune..numai ca acum nu stiu de la ce capat sa o iau...Referitor la DELE pe care nu il am :( stiu ca trebuie sa il dau in primavara, daca vreau sa ma inscriu pt 2011, numai ca nu sunt din Bucuresti..a facut cineva cursuri pt DELE in alta parte decat in Bucuresti? Cum ati procedat? Am uitat sa va spun ca am terminat Facultatea la Iasi...Numai bine


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests