Efectuarea unor module in afara tarii

...ca nu se mai poate
leuculeu
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 25, 2008 11:27 pm

Efectuarea unor module in afara tarii

Postby leuculeu » Thu Mar 26, 2009 1:03 am

Buna,
Sunt rezidenta anul I ATI si ma gandesc sa fac o parte din modulele din curricula in afara tarii.Am incercat sa citesc cat mai mult din ce ati postat voi,informatii foarte utile,dar mai am cateva nelamuriri.
Am inteles ca pentru a pleca in afara tarii trebuie sa iti suspenzi aici rezidentiatul iar cand te intorci(daca te mai intorci) trebuie sa iti recunosti stagiile facute inainte de specialitate.Cat timp poti sa stai in afara tarii?Undeva scria ca nu mai mult de 2 ani.Este fix batut in cuie sau se poate "smecheri" pentru mai mult timp?
Spitalul care este dispus sa ma primeasca il caut pe net,dar cum am siguranta ca la intoarcere stagiila facute acolo vor fi recunoscute?
Si o ultima rugaminte.Daca are cineva informatii despre continuarea reziu-ului in Ungaria il rog sa imi spuna.Desi prefer tara vorbitoare de limba engleza,nu exclud nici o alta varianta chiar cu riscul de a invata o alta limba,iar Ungaria este foarte convenabila daca nu vreau sa ma mut cu tot familionul la mii de kilometri distanta.
Va multumesc anticipat

A patient is not always right but is never wrong (perhaps uninformed, uneducated or ignorant, but not wrong).

Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests