Germania si UE

...ca nu se mai poate
User avatar
ninja p
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Nov 06, 2006 10:05 pm

Germania si UE

Postby ninja p » Wed Sep 19, 2007 9:23 pm

stie cineva cum se poate face rezi in Germania acum dupa intrarea in UE? pana acum era un an de practica pentru echivalare dupa care era un test si aplicai la spitale, dar poate s a schimbat.... :?:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Sep 19, 2007 9:26 pm

pai dc stii germana de ce nu intrebi la ei? direct.
Red Apple

User avatar
ninja p
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Nov 06, 2006 10:05 pm

Postby ninja p » Thu Sep 20, 2007 3:21 pm

ca nu am apucat. ma gandeam ca poate este pe forum cineva care vrea sa plece anul acesta si este mai in tema.

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Sat Sep 22, 2007 10:03 am

Mai multe info pe topicul cu Germania. E deja o forumista plecata anul asta in Germania cu rezi. In principiu iti trebuie numai diploma si sa stii limba, apoi aplici la ofertele lor de pe internet care sunt destul de multe si cu putin noroc poti prinde o pozitie de rezident (Assistentarzt). Iti mai tebuie ceva hartogaraie dupa aia dar in principiu daca iti gasesti o pozitie partea cu hartiile nu ar trebuie sa fie o problema.
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

User avatar
ninja p
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Nov 06, 2006 10:05 pm

Postby ninja p » Sat Sep 22, 2007 2:34 pm

arsena wrote:Mai multe info pe topicul cu Germania. E deja o forumista plecata anul asta in Germania cu rezi. In principiu iti trebuie numai diploma si sa stii limba, apoi aplici la ofertele lor de pe internet care sunt destul de multe si cu putin noroc poti prinde o pozitie de rezident (Assistentarzt). Iti mai tebuie ceva hartogaraie dupa aia dar in principiu daca iti gasesti o pozitie partea cu hartiile nu ar trebuie sa fie o problema.



multumesc frumos :wink:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Sat Jan 19, 2008 2:20 pm

nicht wahr?

inamed
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Oct 21, 2008 4:47 pm

Re: Germania si UE

Postby inamed » Tue Oct 21, 2008 4:58 pm

pt vmc
eu sunt acum anul 6 si vreau o alternativa la chinul de aici;am tot cautat informatii despre rezi prin diverse tari si din ce ati scris voi,in germania ai acces mai usor;eu am invatat germana la scoala si evident k am uitat aproapte tot;unde as putea sa invat din nou repede si suficient pt a obtine B2?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania si UE

Postby maria_m » Tue Oct 21, 2008 7:13 pm

eu am plecat in vara asta. nu stiam nici un pic de germana. am invatat aici in 3 luni, si acum termin b2. am facut cursuri "superintensive" in karlsruhe. 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana. am avut 3 interviuri si 3 oferte. incep lucrul de la 1 ianuarie. in tara poti face germana cu un profesor acasa (am un amic care face zilnic 3 ore pe zi), la instit goethe, si alte multe institute. mie nu mi-au cerut certificat de limba ci o dovada ca am facut germana nivel b2. nu stiu daca asa e in toate landurile. iti trebuie traduse si legalizate acte. in rest e usor. depinde un pic si de specialitatea pe care o vrei. se cauta multa medicina interna, urgente, neurologie. trebuie sa ai rabdare si cauti. de gasit gasesti sigur. succes!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania si UE

Postby vmc » Tue Oct 21, 2008 9:23 pm

maria_m wrote: am facut cursuri "superintensive" in karlsruhe. 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana. am avut 3 interviuri si 3 oferte. incep lucrul de la 1 ianuarie.


La ce institut? cat costa?

In tara Institul Goethe, cel mai profitabil din punct de vedere financiar/cunostinte acumulate.
nicht wahr?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania si UE

Postby maria_m » Tue Oct 21, 2008 9:28 pm

au fost 3 module a cate 2 saptamani- 280 de euro fiecare, si acum sunt la b2 care e intensiv (4 ore/zi) 2 luni 480 de euro.
http://karlsruhe.emgkursus.de/Seiten/index.htm

inamed
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Oct 21, 2008 4:47 pm

Re: Germania si UE

Postby inamed » Tue Oct 21, 2008 9:30 pm

mersi maria
stii daca pt a practica medicina in germania e nevoie de optionale precum etica medicala,biostatistica?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania si UE

Postby maria_m » Tue Oct 21, 2008 9:39 pm

pe mine nu m-au intrebat. la mine a fost ceva de genul...le-am trimis pe mail un cv, si ei mi-au trimis dupa aia invitatia la interviu. si interviul e un fel de..stat la taclale...nu au avut treaba cu ce am facut si ce nu am facut in facultate...la un singur interviu m-au intrebat ceva legat de un proiect la care am lucrat. atat...in rest m-au intrebat..planuri de viitor, de ce aceasta specialitate si de ce am venit in germania. si iti prezinta clinica.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania si UE

Postby maria_m » Tue Oct 21, 2008 9:49 pm

astea sunt linkurile pe care am cautat eu. in mod sigur sunt mai multe dar mi-a fost de ajuns ce am gasit aici:

http://www.kliniken.de/ si

http://www.stellenmarkt.de/


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests