se poate chiru in state?

...ca nu se mai poate
User avatar
jb
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Mar 03, 2007 1:39 am
Location: cluj

se poate chiru in state?

Postby jb » Sat Mar 03, 2007 1:43 am

Exista sanse pentru studentii romani de a face chirurgie? avem acces la ramurile de chiru? ce conditii sunt necesare?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Mar 03, 2007 4:06 am

Salut, sansele sunt de 32,87%, accesul exista, conditiile necesare nu-s.

User avatar
jb
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Mar 03, 2007 1:39 am
Location: cluj

Postby jb » Sat Mar 03, 2007 11:44 am

Im, mersi pentru reply. . .acum sa intreb altceva, e cineva pe forum care face chirurgie in state, sau cunoasteti oameni care au reusit in chirurgie acolo? . . .sau mai bine imi iau gandul dela chirurgie daca vreau sa plec in state. . :(
" Beauty lies in the eye of the beholder. . ."

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Sat Mar 03, 2007 12:44 pm

Da, jb, se poate face chiru in SUA. Asa ca nu iti lua gandul, dar pregateste-te psihic si financiar pentru o aventura destul de anevoioasa. Nu stiu daca esti sau nu student actual, oricum, apuca-te sa inveti de azi sau de maine pantru Stepuri, daca esti convins ca asta vrei. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Ideal e sa obtii scoruri mari, ca sa ai sanse de angajare.
Personal nu cunosc chirurgi romani in SUA, dar stiu ca exista o multime. Era pe forum mai demult un user, georgica. El a reusit acu' 2 ani cred...cauta-i mesajele. Sunt convinsa ca sunt mult mai multi, dar mai silentiosi. Bafta !

User avatar
jb
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Mar 03, 2007 1:39 am
Location: cluj

Postby jb » Sat Mar 03, 2007 1:52 pm

Da rez_ista, sunt studenta in anul 6, acum invat pt rezi-ul asta de aici. . .cert este ca m-am gandit la stepuri inca din liceu, dar pare-se ca nu am fost pe deplin hotarata, pentru mereu au existat indivizi care sa-mi spuna ca daca vreau chiru, sa-mi iau gandul de la state. . . acum oscilez intre a face chiru in Ro, sau a pleca . . nu vreau altceva , chiar daca orice e mai bine platit in state. . . . .iar daca as sti ca nu e chiar imposibil, mi-as canaliza toate eforturile si finantele. . .iti multumesc pentru raspuns. . .punctaj mare inseamna peste 95% sau . . .
" Beauty lies in the eye of the beholder. . ."

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Sat Mar 03, 2007 5:05 pm

Punctaj mare inseamna peste 95 (nu e %, vreau sa zic ca daca ai punctaj 95 nu inseamna ca esti printre primii 5% in clasament si nici ca ai facut 95% din intrebari corect). Punctajul de 95 eu zic ca nu e foarte greu de luat. Inveti pana simti ca stii materia si apoi te testezi cu teste NMBE (costa 50$ un test, sunt 4 in total, poti sa cumperi online 1, 2 sau cate vrei tu) si dupa test ti se da un punctaj care prezice foarte fidel cat vei lua si la examen. Daca faci un puncaj bun la NBME, go for the exam, daca nu, mai stai si mai invata si apoi te testezi iar. Asta e un mod safe de a merge la examen. Ideea e nu sa mergi la examen ca sa-l iei, ci sa il iei foarte bine, mai ales daca vrei chiru.
Asta nu inseamna ca daca iei 90 ai zero sanse sa fi angajata. Daca de exemplu ai green card, sansele tale cresc foarte mult, chiar la scoruri mai mici. Chiar si fara green card poti sa iei chiru cu note mai mici, ca Dumnezeu mai face si minuni. :D Dar eu zic sa nu pui mare baza in asta...

User avatar
jb
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Mar 03, 2007 1:39 am
Location: cluj

Postby jb » Sat Mar 03, 2007 5:11 pm

Again, multumesc mult rez_ista. . .cred ca deocamdata msjele tale sunt primele de go 4 it if u really want. . . :)
" Beauty lies in the eye of the beholder. . ."

geanina
Posts: 1
Joined: Sat Mar 31, 2007 9:03 pm
Contact:

Postby geanina » Sat Mar 31, 2007 9:17 pm

salut! Imi poate spune cineva daca se poate pleca in IT pentru a face rezidentiatul?si ce conditii se cer?trebuie luat rez in tara?este nevoie neaparat sau se poate pleca doar cu diploma de licenta?Ce este cu declaratia de valoare?ce stiti despre dreptul de libera practica?este necesar un an de rezidentiat sau de stagiu in tara pentru a putea pleca?

luckyiam
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat May 26, 2007 5:31 pm

Postby luckyiam » Sat May 26, 2007 8:53 pm

pentru "jb"
ca sa faci chirurgie in USA trebuie sa fi un Chirurg american. deci MD cu specialitatea in chirurgie. pentru asta faci medical school aici -obtii MD si apoi trebuie sa faci residency in chirurgie. atunci esti un chirurg in USA. cea mai simpla si directa metoda . alte variante inseamna timp si bani seriosi (si nesiguranta).

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Sun May 27, 2007 11:11 am

te contrazic luckyiam, am prieteni care au terminat in ro medicina si sunt rezidenti in state pe chirurgie la clinici de renume. este adevarat ca au avut scorurir bune la ex, dar se poate si mi se pare normal sa fii bun. totul este sa vrei sa ai pofta de munca si ceva bani pana ajungi acolo.

succes jb

luckyiam
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat May 26, 2007 5:31 pm

Postby luckyiam » Sun May 27, 2007 5:41 pm

Cosmine82,
Nu zic ca nu a-i dreptate dar:
-eu ziceam ca fiind calea cea mai directa
-alte variante costa mai mult timp si bani

Banuiesc ca sint si baieti care au terminat in tara si fac residency aici in surgery dar eu nu am nici un coleg asa.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun May 27, 2007 5:47 pm

eu a-m
tu a-i
el a-re
noi a-vem
voi a-veti
ei a-u

dreptate :roll:

luckyiam
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat May 26, 2007 5:31 pm

Postby luckyiam » Sun May 27, 2007 5:53 pm

Multumesc Im ! :) Pe lumea asta mai trebuie sa iei oamenii si asa cum sint:) .Consecintele lipsei de a scrie si vorbi romaneste cam de multisor:)
Thanks one more time!


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests