Comunicare intre candidatii USMLE

...ca nu se mai poate
User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

re

Postby jj » Fri Dec 29, 2006 4:58 pm

ralucutza wrote:JJ felicitari pt scor. ne poti spune mai multe despre pregatirea ta si examen ( cat ai invatat, din ce carti, ce grile ai facut si ce scoruri faceai...NBME..etc)
Felicitari inca o data si multa bafta pt urmatoarele


Mersi.
Recomand 6 luni pt. 1 si 6 pt. 2 si cartile Kaplan.
Faceam cam 60-70% din Kaplan QBook corect.
(Mentionez, ca eu am in spate mai mult, decat atat, dar Kaplan e suficient.)

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Fri Dec 29, 2006 7:58 pm

Dupa vreo 300 de mail-uri am primit o confirmare pt un loc de observership.
Intrebare mea este daca cineva a mai fost pt. observership sa-mi spuna si mie cum s-a descurcat cu imunizarile cerute.De exemplu trebuie sa aduc dovada unui PPD negativ(in conditiile in care am fost vaccinat bcg) dar si dovada imunizarii pt mumps .rubella,measles si hep B.Intrebarea mai exacta ar fi daca e de ajuns sa aduc o scrisoare de la un medic care certifica faptul ca am fost vacinat (de exemplu pt hep B )sau am avut toate bolile copilariei.
De asemenea mi se cer urmatoarele:• "A copy of a criminal background check for the US within the last 12 calendar months"
• "Record of valid immigration status"
care chiar nu stiu ce inseamna exac si de unde sa le obtin.
As vrea de asemnea sa va intreb pe cei care ati dat CS in Atlanta,Huston sau LA daca este vreo diferenta semnificativa din punct de vedere al examenului fata de orasele din nord(chicago sau philadelphia).
Multumesc si sarbatori fericite tuturor care scriu sau citesc acest topic.
medicina se face cu pasiune

TaiNasu'
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Apr 28, 2006 2:56 pm
Location: Cluj
Contact:

Postby TaiNasu' » Sun Dec 31, 2006 3:30 pm

A copy of a criminal background check for the US within the last 12 calendar months
este cazierul care il iei de la serviciul cazier judiciar de la politie si poate ar trebui o traducere legalizata

Record of valid immigration status
il iei de la servicul pasapoarte si acum 2 ani a fost 220.000 parca

cat despre imunizari, verifica siteul lor, in general iti dau ei o foaie tip ptr imunizari pe care medicul trebuie sa iscaleasca; vezi ca unii cer si titrul si in acel caz trebuie sa iti dizezi anticorpii, iar in cazul Hep B tre' sa iti dozezi Ag Hbs, Hbc Hbe??, Ac anti Hbs, Hbc, Hbc si asta te ustur la buzunar!!!

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Sun Dec 31, 2006 8:30 pm

Multumesc pt informatii.
medicina se face cu pasiune

bog_dan88
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jan 10, 2007 6:07 am

Avocat SUA

Postby bog_dan88 » Wed Jan 10, 2007 6:19 am

Aveti nevoie de asistenta in prepararea documentelor de emigrare DUPA CE ati obtinut rezultate favorabile la USMLE 1, 2 ori 3 si ati fost acceptati la o rezidenta medicala in SUA? Mergeti la http://www.shermanlawgroup.com pentru mai multe informatii si contactati avocat Gabriella Manolache.

User avatar
laurapopescu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Feb 25, 2004 6:34 pm

Carti Stepuri

Postby laurapopescu » Mon Jan 22, 2007 12:02 pm

Vreau sa scap de ultimele carti de stepuri din biblioteca. In principiu, cam am de dat Kaplanurile de psihiatrie, pediatrie si chirurgie de Step2, fiziologia, biochimia, anato de Step1, gineco de blueprints, crush Step3, mastering the OSCE pt. Step2 CS si multe grile trase la imprimanta: grilele de usmleworld ( astea nu sunt chiar toate cate sunt pe site), qbookul de Step3 ( vreo 600 si ceva de pagini...), qbank de Step3, qbook si qbank de step2... si mai multe grile si materiale de step2 si 3...first aiduri, clinical vignettes...Cam toate sunt legate si nesubliniate.
Nu am stat sa le scriu chiar pe toate. Cine e interesat de ceva anume, sa ma intrebe.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Avocat SUA

Postby Melania » Mon Jan 22, 2007 12:05 pm


Sherman Strul sau Sherman Itzic?

User avatar
laurapopescu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Feb 25, 2004 6:34 pm

Postby laurapopescu » Tue Jan 23, 2007 11:22 am

Am mai gasit in biblioteca doua carti de dat: Resumes and Personal Statements for health professionals si The successful IMG obtaining a US residency. Noi am facut o cheta acum un an si am cumparat impreuna cartile astea. Au fost bunicele pentru personal statements si in momentul cand iti pregatesti aplicatia.

iasminaj
Posts: 1
Joined: Wed Jan 24, 2007 12:43 pm
Contact:

Postby iasminaj » Wed Jan 24, 2007 1:00 pm

Vand hard drive extern (75gb) cu toate live lectures video-uri ptr stepul 1 predate de profesorii de la Kaplan, cartile care merg dupa videouri Kaplan originale editia 2002 (pachet complet), cd audio pathology a lui Goljan si first aid-ul editia 2005! ptr cei interesati pot suna la numarul 0721965432. sunt din Timisoara.pretul este de $450.

doctor
Posts: 2
Joined: Thu Nov 23, 2006 12:26 pm

Postby doctor » Thu Jan 25, 2007 9:21 pm

salutari

am si eu nevoie de o carte: are cineva crush step2 in format electronic? un link ceva? mi-ar fi de mare folos

iuriparaico
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 21, 2005 12:45 am
Location: USA
Contact:

Postby iuriparaico » Thu Jan 25, 2007 11:32 pm

doctor wrote:salutari

am si eu nevoie de o carte: are cineva crush step2 in format electronic? un link ceva? mi-ar fi de mare folos



http://rapidshare.com/files/1451715/...ard_step_2.pdf


ia mai repede, ca poate se inchide linkul
FREE YOUR MIND

doctor
Posts: 2
Joined: Thu Nov 23, 2006 12:26 pm

Postby doctor » Thu Jan 25, 2007 11:54 pm

s-a inchis deja :( file not found :(

iuriparaico
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 21, 2005 12:45 am
Location: USA
Contact:

Postby iuriparaico » Thu Jan 25, 2007 11:57 pm

[quote="doctor"]s-a inchis deja :( file not fo
cauta-ma pe mess. iti trimit
id:iuriparaico
FREE YOUR MIND

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Jan 29, 2007 2:45 pm

cei care ati dat deja CS la chicago sau philadelphia...imi puteti spune pe unde ati stat si care au fost preturile....THANKS

okisck
Posts: 2
Joined: Mon Feb 05, 2007 10:20 am
Location: bucharest
Contact:

step 2 carti

Postby okisck » Mon Feb 05, 2007 10:26 am

Buna ma numesc olivia si intentionez sa mi dau stepul 2 m ar interesa si pe mine cartile de kaplan in special.Am inteles ca Laura le are.Cum as putea sa te contactez?poti sa mi dai un id de mes sau un numar de telefon.multumesc mult
olivia
Ce stiti de High Yields?cum sunt?E de ajuns pt step sau trebuie si altele..mi s au parut destul de simplute facute

User avatar
laurapopescu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Feb 25, 2004 6:34 pm

Postby laurapopescu » Mon Feb 05, 2007 12:15 pm

Ti-am raspuns la mesaj. Cartile de High Yields dupa parerea mea contin un pic "prea multa" informatie pt. examen, pe cand Kaplanurile contin ceva mai putina info, dar "atat cat trebuie" si structurata foarte bine pt ce se cere la examen. Eu in afara de fizpat pe care l-am invatat din Goljan, in rest am folosit doar Kaplanurile la Stepuri, iar sursa cea mai buna de completare a informatiilor din cartile de Kaplan am gasit-o in grilele de usmleworld, pe care le-am folosit efectiv ca sa invat din explicatiile lor si nu sa ma evaluez.
Asa ca sfatul meu este urmatorul: folositi Kaplanurile, nu va pierdeti in amanunte cu inspe mii de carti si faceti cat mai multe grile. Cele mai bune grile pt Step2 si Step3 raman cele din usmleworld.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Postby maria_m » Mon Feb 05, 2007 3:59 pm

as avea o rugaminte. Are cineva Goljan- patologie in format electronic? Am gasit niste linkuri pt Goljian audio dar nu le pot downloada pentru ca ori s-a sters linku ori imi spune ca e fisierul virusat.

Multumesc anticipat

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Postby maria_m » Tue Feb 06, 2007 12:46 pm

am gasit pana la urma. daca mai are cineva nevoie asta e linkul: http://fileho.com/download/77367d701074 ... n.rar.html
sau: http://www.megaupload.com/?d=UQJ7IFFF

tarjoadi
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Jun 04, 2006 10:48 pm

Postby tarjoadi » Wed Feb 07, 2007 11:27 pm

Salut,

Am si eu o intrebare:
Conteaza editia materialelor (ex. cartile Kaplan)? (2001, 2004, 2005)

Multumesc

laurad
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Aug 13, 2004 1:24 pm

Postby laurad » Tue Feb 13, 2007 2:45 am

Nu cred ca are vreo importanta pentru step 1, poate cel mult farmaco, dar in rest...oricum, nu atat cat sa-ti afecteze scorul.

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Wed Feb 21, 2007 6:20 pm

Astazi am sunat la Centrul Prometric din Bucuresti ca sa imi confirm un appointment si am aflat ca azi...21 februarie...nu le-au mers calculatoarele si nu s-au dat examenele programate. In plus, cica situatia s-ar putea sa dureze.

Stie cineva ce se intampla daca nu pot sa dau Step 1 in data stabilita din cauza lui Prometric Romania ? Spera ca nu platesc taxa de reschedule...A fost cineva in situatii din astea ?

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sun Feb 25, 2007 2:50 pm

pe 21 feb s-a dat pana la urma examen...dupa ceva asteptari...asa ca mai mult ca sigur se va da si in continuare..in cel mai rau caz situatia poate dura pana in 4 martie...si oricum..daca se vor anula examenele nu va trebui platit nimic..eu am dat exam in 21feb..si asta ne-au spus cei de la prometric

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Mon Feb 26, 2007 3:27 pm

Pentru cine este interesat... am primit telefon de la Prometric Romania sa imi spuna ca nu se vor da examene pana pe 14 martie. Am sunat in Olanda si au confirmat si aia.
:hrr:

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Feb 26, 2007 11:59 pm

nu stiu ce sa mai zic...la fel de siguri au fost si pe 21feb..cand timp de 2 h ne tot spuneau ca nu se va putea da examen..si ca vom fi reprogramati...si nu vb din auzite....dupa lungi convorbiri telefonice..cei din olanda...surpriza..au spus ca nu vor sa ne reprogrameze si ca va trebui sa asteptam pana se solutioneaza problema...si atata timp cat s-a putut da pana la urma exam pe 21...nu inteleg de ce nu se pot da in continuare....sau poate fisierele pe care am dat noi examen erau pastrate pt cazuri "speciale"..cine stie..ei asa ne-au spus..ca au fost trimise alte fisiere in acea dimineata, pt ca cele trimise anterior nu mergeau....
in fine..una peste alta..a fost o experienta "horror"....

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Tue Feb 27, 2007 12:54 am

Ralucutza, chiar vroiam sa te intreb. Pe 21 feb cand ai dat examen, erai numai tu venita pentru Step1 sau mai erau si altii ? Deci tu ai fost singura neanuntata ca "nu se pot da" examenele?

Eu initial am sunat la Prometric Romania dupa ce am citit experienta ta ca sa inteb daca voi putea da exemen pe 28. Tipa care raspunde la telefoane mi-a zis "Nu stim inca, o sa va anuntam!" Azi cand am primit telefonul, femeia m-a mintit ca pe 21 feb nu s-au dat examene. Stiam de la tine ca s-au dat (cel putin al tau) si i-am zis asta...apoi ea a recunoscut ca totusi s-au dat... :roll:

Am sunat si in Olanda, pentru ca mi se parea cam ciudat de nesincera tipa de la Prometric Romania, dar cand si aia din Olanda mi-au zis ca nu se dau examenele din motive tehnice, am cedat si am acceptat reprogramarea...de parca aveam de ales...

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Tue Feb 27, 2007 7:08 pm

pe 21 feb am fost 2 care am dat step1 si 1 care a dat step2 si inca 2 care nu stiu ce exam au dat (nu era step)...astia am fost toti care trebuia sa dam in acea zi, si nimeni nu fusese anuntat....tipa de acolo mai spunea ca pe 28 feb erau 10 programari si in mod sigur nu vom putea fi reprogramati atunci pt ca sala nu avea suficiente locuri...ti-am spus ca dimineata tipa de la prometric a spus ca seara primisera u fax ca toate exam din 21 sunt anulate...si ca noi vom fi contactati personal..insa nu a fost asa....si timp de 2 ore ne-au tot spus ca 100% nu vom da examen atunci...ei bne..se pare ca acel 100% are alta insemnatate..Oricum e foarte ciudat ce se intampla acolo.si nu mi se pare prea normal...dar astea sunt conditiile si nu prea avem ce face...

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Postby maria_m » Mon Mar 12, 2007 9:07 pm

salut! am o intrebare... cam cu cate luni inainte ar trebui sa ma inscriu pt stepul 1? stiu ca exista niste date limita....dar nu am inteles foarte bine cum e cu programarea.cu cat te inscrii mai repede cu atat ai sanse mai mari sa-ti alegi ziua si locul examenului? sau nu are importanta? plus ca toata lumea imi recomanda sa dau exam la budapesta. de ce?

laura petrescu
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 17, 2006 6:33 pm
Location: iasi
Contact:

Step 2

Postby laura petrescu » Sat Mar 17, 2007 1:04 am

Salut!

Am o rugaminte maare....poate cineva sa ma ajute cu materiale de studiu pt. step 2 ck&cs! (carti, DVD!) Multumesc mult anticipat si multa bafta!
dr laura petrescu

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Sat Mar 17, 2007 10:23 am

Voiam sa ii intreb si eu pe cei care au dat CS-ul daca te noteaza dupa analiza imaginilor filmate in camera de examen.In first aid scrie ca se filmeaza doar pt securitatea pacientilor si concurentilor.Voi ce stiti?
medicina se face cu pasiune

laurad
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Aug 13, 2004 1:24 pm

Postby laurad » Sat Mar 17, 2007 6:20 pm

Nu te noteaza decat dupa ce a bifat "pacientul" dupa ce tu ai iesit de acolo, adica ce intrebari ai pus, cat de amabil ai fost, cat de mult ai aratat ca-ti pasa si cat de tare l-ai lamurit ce ai de gand cu el. Plus patient note. Camerele alea......e ultimul lucru de care sa te preocupi.

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Sun Mar 18, 2007 11:51 am

Multumesc pt raspuns.
medicina se face cu pasiune

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Sun Mar 18, 2007 7:05 pm

laurad wrote:Nu cred ca are vreo importanta pentru step 1, poate cel mult farmaco, dar in rest...oricum, nu atat cat sa-ti afecteze scorul.


La Imuno e ceva diferenta intre editia 2002 si 2004 pentru Step 1...

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Sun Mar 18, 2007 7:07 pm

- Ati folosit careva Pre-Test, de la McGraw Hill? Daca da, cat de utile vi s-au parut?

- Baza de date de la USMLE World nu se poate scoate de nicaieri?

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Wed Mar 21, 2007 2:59 pm

Vasi wrote:- Ati folosit careva Pre-Test, de la McGraw Hill? Daca da, cat de utile vi s-au parut?

- Baza de date de la USMLE World nu se poate scoate de nicaieri?


Am folosit ceva la Fizio, si mi s-a parut f bun pentru clarificarea unor concepte, dar intrebarile de la examen sunt in cu totul alt stil decat Pre-Test.
Nu am auzit inca de om care sa fi piratat UW, daca nu reusesti nici tu, te sfatuiesc sa incerci sa-l cumperi. E foarte bun, iar formatul grafic este identic cu cel de la examen. In plus, stilul de grile este foarte asemanator. Eu am avut momente la examen cand aveam impresia ca sunt "at home", rezolvand UW. Bafta si spor !

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Postby maria_m » Thu Mar 22, 2007 12:28 pm

USMLE Word sunt suficiente? cat despre pre-testuri...eu m-am apucat de ele dar nu vad nici un rezultat.sunt utile unele explicatii. in rest...momentan eu renunt la ele. numai ma demoralizeaza.

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Thu Mar 22, 2007 3:15 pm

Da, Maria, Pre-Testul te cam baga in depresie, stiu de la altii. Nu e relevant pentru evaluare....cred cel putin. Eu am facut numai Fizio si mi-am zis parerea despre PT Fizio.
Mai bine bagi timp in UW sau Kaplan, decat in Pre-Test, asta e clar. Nu stiu daca UW sunt suficiente, dar tind sa cred ca da. Eu de exemplu am facut UW integral, NBME aproape integral si doar pe alocuri Kaplan Q bank. Deocamdata nu stiu cu ce rezultat.
Sfatul meu...
1. Fa UW.
2. Fa NBME (online ar fi ideal si cel mai bine cu cateva saptamani inainte de examen. Daca nu ai 200 $ de dat poti sa le faci download-ate, oricum sunt aceleasi).
3. Urmatoarele pe lista de prioritati ar fi Kaplan Q Bank si Usmlerx, daca mai ai timp.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Postby maria_m » Thu Mar 22, 2007 3:28 pm

multumesc frumos pentru sfaturi.

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Fri Mar 23, 2007 12:51 am

rez_ista wrote:
Vasi wrote:- Ati folosit careva Pre-Test, de la McGraw Hill? Daca da, cat de utile vi s-au parut?

- Baza de date de la USMLE World nu se poate scoate de nicaieri?


Am folosit ceva la Fizio, si mi s-a parut f bun pentru clarificarea unor concepte, dar intrebarile de la examen sunt in cu totul alt stil decat Pre-Test.
Nu am auzit inca de om care sa fi piratat UW, daca nu reusesti nici tu, te sfatuiesc sa incerci sa-l cumperi. E foarte bun, iar formatul grafic este identic cu cel de la examen. In plus, stilul de grile este foarte asemanator. Eu am avut momente la examen cand aveam impresia ca sunt "at home", rezolvand UW. Bafta si spor !


Merci mult de sfaturi. Oricum, UW se pare ca nici nu sunt asa de scumpe.

Pentru cei care au dat deja Step 1, la patologie Kaplan e de ajuns sau e bine sa fie completat cu altceva, gen Goljan (sau inlocuit)?

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Fri Mar 23, 2007 12:52 am

Rez-ista, cum e asteptarea rezultatelor, mai grea ca partea cand invatai? :P

laurad
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Aug 13, 2004 1:24 pm

Postby laurad » Fri Mar 23, 2007 6:05 pm

Vasi wrote:
Pentru cei care au dat deja Step 1, la patologie Kaplan e de ajuns sau e bine sa fie completat cu altceva, gen Goljan (sau inlocuit)?


Daca ai Goljan, Kaplan nici nu merita citit.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 76 guests