O sa emigram si noi ca polonezii?

...ca nu se mai poate
medicineman
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Thu Apr 15, 2004 11:15 pm

O sa emigram si noi ca polonezii?

Postby medicineman » Thu Jan 26, 2006 9:19 pm

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid= ... er=germany

http://www.medicalnewstoday.com/medical ... wsid=27819

“5,000 doctors and dentists, have deserted the country since it joined the EU, according to the Supreme Chamber of Medical Doctors in Warsaw.
Poland was the biggest of eight former communist nations to join the EU in May 2004, with its 38 million population more than twice the others combined. Poles can now head to the U.K. and Ireland to work without visas and other EU countries with permits.
The medical chamber in Warsaw issues about 100 certificates of qualification a month for doctors and dentists wanting to work abroad, said Konstanty Radziwill, the group's chairman.
A year after joining the EU, 30 percent of Poles were mulling leaving the country to work abroad, according to a survey published on July 25 by the Social Research Center in Warsaw based on 1,015 respondents. For people under 30, the number of those planning to find jobs outside Poland increased to 50 percent.”

care e diferenta intre noi si polonezi? asa o sa se intample si pe la noi oare? asa si la noi multi pleaca da intrebarea e daca lucreaza p acolo ... sa nu cumva culeaga capsuni

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Sat Jan 28, 2006 4:17 pm

pai sa culega ei capsuni si sa ne ramana noua posturile de doftori :D

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Sun Jan 29, 2006 11:12 pm

"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Mon Jan 30, 2006 1:09 pm

mda lulutza.... dar chiar si asa sa sti ca e acolo muuult mai bine decat pe-aici. au si oamenii aia alte pretentii si de-aia se agita atata prin greve (la fel prin franta, mai ales cei din serviciile medicale de urgenta) insa pt noi, sa reusim sa ajungem acolo..... :P
(eu, personal, recunosc ca nu-s neaparat pe picior de plecare si oricum nu pt germania!/ dar prieteni, mai multi, mi-au fost pe-acolo si chiar au ramas vreo 2... iar ce au povestit este de incurajare :) )
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Mon Jan 30, 2006 4:33 pm

:) Am cateva cunostiinte care sunt in pragul falimentului, desi au cabinete care au mers bine timp de 15 ani. Germania nu mai este un taram al fagaduintei, dpvd medical. Asta este opinia generala in Europa, din cate am inteles. Se poate sa fi la limita supravietuirii si daca ai cabinetul tau, atata timp cat abia faci fata taxelor si impozitelor imense si cat timp sistemul asigurarilor de sanatate nu e bine conceput. Deh, se intampla si pe la case mai mari... Oricum, spre deosebire de Romania, probabil la ei se vor schimba lucrurile mai repede si mai eficient. Doar ca cei care pleaca din dorinta disperata si fireasca de a trai decent cred ca s-au saturat sa mai astepte si pe acolo schimbarea la fata...
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Mon Jan 30, 2006 4:42 pm

asa deci...(?) :?
eh... asta e... mai este si alte tari...
:D
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

medicineman
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Thu Apr 15, 2004 11:15 pm

Postby medicineman » Tue Jan 31, 2006 12:16 am

"Numai trei tari, Regatul Unit, Irlanda si Suedia, dintre cele 15, si-au deschis fara restrictii piata de munca pentru cetatenii din cele zece noi membre intrate in Uniunea Europeana de la 1 mai (Polonia, Ungaria, Republica Ceha, Slovacia, Slovenia, Letonia, Lituania, Estonia, Cipru si Malta)."

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Jan 31, 2006 1:16 pm

Hai ca am vazut-o si pe-asta. Tineri medici români din România, criticând si dispretuind Germania si sistemul ei medical.

La mai mare ! :)

User avatar
tripleX
senior
senior
Posts: 245
Joined: Thu Jan 26, 2006 12:36 am
Location: outhere somethere

Postby tripleX » Tue Jan 31, 2006 1:50 pm

...vezi lulutza(!?) ti-am zis eu ca nu merge sa criticam noi, din situatia noastra, pe cei de dincolo, cu stuatia lor, cam indferent de cine ar fi ei... uite, acuma l-am "suparat" pe im......... :x

iar despre vechile membrele UE... pozitia celor 3 este, teoretic vorbind, una naturala... doar asta inseamna uniunea... celelalte membre ar trebui sa-si clarifice o data pozitia: fie adopta strategia celor 3, fie nu sunt de acord cu extinderea uniunii si primirea noilor membrii...
...concesiile de la anumite principii nu mi se par de bun augur... nu fac decat sa indeparteze ceea ce este acum UE de ceea ce s-a vrut sa fie. si-atunci... poate la ce bun tot taraboiu;...(?)
"Infernul este pavat cu bune intentii" - Samuel Johnson

User avatar
keyra
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Feb 28, 2005 3:31 pm
Location: bucuresti

Postby keyra » Wed Feb 01, 2006 6:50 pm

din cate stiu eu in germania se poate profesa cel mai simplu cu diploma umf si testul ala de germana mittelstufe.
un jour la tendresse s'etendra sur le monde

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Wed Feb 01, 2006 11:22 pm

da n-am criticat, bre ! am remarcat ! autre chose ! Keyra, stiu ca nu e recunoscuta diploma UMF pana nu dai echivalari, ca peste tot, de altfel...Lol, ma agit de parca maine imi fac bagaju' si plec in Germania. Oribila limba...limba din Mordor...limba orcilor !
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
dr.jones
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Sep 13, 2005 2:41 am

Postby dr.jones » Sun Apr 16, 2006 2:42 am

lulutzo, vorbeste gura fara tine bre.intereseaza-te intai mai bine si dupa aceea posteaza aici.nu mi-o lua in nume de rau dar esti complet pe din afara.

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Sun Apr 16, 2006 7:32 pm

daca esti atat de documentat, da un link asa cum am facut si eu.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests