Cum sa fac toata facultatea in strainatate?

...ca nu se mai poate
User avatar
laurici
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Feb 18, 2005 4:09 pm
Contact:

Cum sa fac toata facultatea in strainatate?

Postby laurici » Fri Jul 15, 2005 5:24 pm

Salutare tuturor.De cateva zile de cand un amic din SUA imi tot spune cat de greu e sa-ti echivalezi studiile in strainatate,ma bate gandul sa le fac pe toate acolo.Ar fi o prob insa,k nu am bani sa platesc 3000 lire pe an(in cel mai bun caz!)Mi s-au impaienjenit ochii de cautat burse de tot felul si astia din UK sunt la fel de zgarciti ca si americanii la informatii.Prin urmare,n-am inteles nimic din toate site-urile lor desi m-am inscris la toate forumurile si asociatiile de studenti din lume pe care le-am gasit.Deci dc are cineva informatii concludente,please informati-ma si pe mine k mai rezist 3 zile si renunt!

User avatar
lara_
senior
senior
Posts: 298
Joined: Fri Mar 04, 2005 6:32 pm
Location: pe-aiurea
Contact:

Postby lara_ » Wed Jul 20, 2005 6:12 pm

mai,laurici,sunt nijte ex de dat in timpul liceului-SAT,TOEFL-,pe langa Cambridge-ul pe care deja-l ai,mai apoi tre' sa cauti matalutza indelung si cu rabdare pe internet ce universitati dau burse si de cat(sunt burse integrale,sau de 60%,80%,etc,in fctie de univ-parca aveam o astfel de lista,insa,oricum,trebuie actualizata),sa intocmesti dosare pe care sa le trimiti univ.dorite(ce costa teribil,pt ca trebuie sa contina traduceri si legalizari ale diplomelor,etc,etc)..e multa bataie de cap,mult invatat( cu totul strain fata de ce ai facut pana acum-spre ex,fizica pt TOEFL-alte teorii,formule,metode de rez a pbemelor.a.i. va trebui sa faci prega la mai tot).
N-am timp acu' sa povestesc prea multe,mai vb noi si-ti iegsplic mai pe larg. :D
asha,shi?...

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Wed Jul 20, 2005 6:35 pm

lara_ wrote:...TOEFL-,pe langa Cambridge... fizica pt TOEFL...


:shock: :shock: :shock:
nici TOEFL-ul nu mai e ce era odata... :o
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Jul 20, 2005 9:22 pm

laurici wrote:ma bate gandul sa le fac pe toate acolo.

Tu crezi ca exista undeva un ghiseu minune unde ajunge sa-ti depui maretul CV de absolvent de liceu ca sa sa ridici bursa ca sa-ti faci faculta în vest ?

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Jul 21, 2005 12:45 am

Depinde de CV.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 65 guests