Certificate of Good Standing

...ca nu se mai poate
movidiu
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Apr 21, 2005 1:35 pm

Certificate of Good Standing

Postby movidiu » Sun Jul 10, 2005 12:08 am

Am incercat sa aflu de pe mai multe forumuri cum se obtine ‘Certificate of Good Standing’ si nu am aflat. Deoarece am obtinut acest act recent, pot impartasi experienta mea tuturor celor care sunt interesati.

‘Certificate of Good Standing’ = adeverinta care trebuie sa mentioneze faptul ca nu ati fost sanctionat(a)/ condamnat(a), nu vi s-a interzis dreptul de a practica medicina si aveti dreptul de presta actul medical.
Este de fapt o adeverinta care trebuie obtinuta de la Ministerul Sanatatii, Dept. de Resurse Umane (tel. se afla pe site-ul ministerului). Costa 150.000 ROL (iun 2005).

Pentru a obtine adeverinta e nevoie de urmatoarele acte:
-1. Cerere depusa la registratura ministerului – cei de la resurse umane vor spune ce trebuie sa contina cererea;
-2. Copie a diplomei de absolvire;
-3. Adeverinta de la spitalul platitor care sa mentioneze ca nu aveti penalitati administrative sau absente nemotivate, precum si data de incepere a stagiaturii/ rezidentiatului si perioada petrecuta in stagiatura/ rezidentiat;
-4. Adeverinta de la Colegiul Medicilor care sa mentioneze ca nu sunteti in evidenta colegiului cu sanctiuni/ penalitati. Pentru a obtine aceasta adeverinta e nevoie sa va inscrieti in Colegiul Medicilor (adresati-va filialei judetene; mai nou si stagiarii se pot inscrie in colegiu). Acte necesare pentru inscriere:
-1. Cazier judiciar;
-2. Expertiza psihiatrica;
-3. Adeverinta de la spitalul platitor care sa mentioneze ca sunteti/ ati fost angajat(a) al(a) spitalului, nu aveti penalitati/ absente nemotivate, precum si faptul ca ati platit cotizatia lunara la colegiu;
-4. Chitanta de la plata taxei (310.000 ROL in mai 2005);
-5. Juramantul.

Inscrierea in Colegiul Medicilor dureaza cam 2-3 saptamani (daca obtineti cazier judiciar in regim de urgenta). Obtinerea adeverintei de la minister dureaza tot cam 2-3 saptamani (e bine sa pastrati legatura cu ei pt ca cererea se poare rataci). Cred ca e bine sa va rezervati 1-1,5 luni in total pt adeverinta (eu am obtinut-o in 4 saptamani).

Ultimul pas este, evident, traducerea adeverintei.

Succes!
Ovidiu Merlas

User avatar
nairamo
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sat Jan 22, 2005 12:20 am

Postby nairamo » Sun Jul 10, 2005 8:18 pm

la ce-ti foloseste adeverinta asta si in ce tara ti-a fost ceruta? multumesc
“Ce anotimp e azi?
Nu stiu, de aici nu se vede.”

movidiu
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Apr 21, 2005 1:35 pm

Certificate of Good Standing

Postby movidiu » Mon Jul 11, 2005 10:24 pm

Scuze, din greseala am apasat 'NewTopic' in loc de 'PostReply'. Am rescris mesajul ca reply in 'UK - PLAB Examination'.

Adeverinta e necesara la inscrierea in General Medical Council din Marea Britanie.
Ovidiu Merlas

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Mon Jul 11, 2005 11:59 pm

si aceeasi chestie ti se cere si din spania (normal ca are o dennumire in spaniola, dar nu asta-i problema) in momentul in care te angajezi (dupa ce ai dat si ai luat rezidentiatul acolo. Desigur, daca asta a fost calea aleasa.
"Dont't just Do something, Sit there!"

Atreyu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Nov 24, 2007 4:40 pm

Re: Certificate of Good Standing

Postby Atreyu » Tue May 25, 2010 9:10 am

Este posibil a face rost de respectivul certificat fara a da rezidentiatul? Sunt student in ultimul an si din ce am citit suna ca pentru a incepe rezidentiatul in Anglia ii nevoie pe deasupra sa dau si rezi aici numai pt motivul de a obtine acest certificat.


Multumesc

N.B.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Certificate of Good Standing

Postby soricel » Tue May 25, 2010 9:15 am

certificatul il iei daca esti inscris in Colegiu. cu sau fara rezi. fara rezi intri pe PRHO sau RMO sau pe clinical attachment daca e la o adica.

Atreyu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Nov 24, 2007 4:40 pm

Re: Certificate of Good Standing

Postby Atreyu » Tue May 25, 2010 9:53 am

Ok, am sunat la Colegiul Medicilor din judetul meu (TM), iar ei uite ce imi spun. NU putem sa iti eliberam certificatul profesional curent decat ca si rezident sau mai sus (atunci faci parte din colegiul medicilor si nu inainte).
Se poate sa intru in sistemul englezesc in FY fara good standing( certificat profesional curent).

Multumesc mult

N.B.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Certificate of Good Standing

Postby soricel » Tue May 25, 2010 10:29 am

problema e ca iti trebuie goodstanding-ul la gmc. daca poti intra in fy1 fara gmc atunci poti si fara good-standing. dar despre asta nu stiu nimic, poate colegii care sunt mai vechi in ale Angliei pot da mai multe date. bafta!

Atreyu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Nov 24, 2007 4:40 pm

Re: Certificate of Good Standing

Postby Atreyu » Tue May 25, 2010 10:35 am

Iti multumesc pentru informatii

N.B.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Certificate of Good Standing

Postby Enemy » Tue May 25, 2010 7:50 pm

in Uk nu se poate practica medicina fara sa fii inregistrat cu GMC, care cere la inscriere certificate of good standing. In colegiu te poti inscrie doar daca faci dovada angajarii. Ia un Mf ceva.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Certificate of Good Standing

Postby Chingachgook » Thu May 27, 2010 6:57 am

nu te poti inscrie in gmc fara good standing
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Certificate of Good Standing

Postby danhia » Thu May 27, 2010 9:23 am

ca sa inri in fy1 fara gmc tb sa ai provisional registration - aia pe care o au ai lor dupa facultate.
petrnu ro nu se acorda decat full reg si aia se face pe baza acrelor de mai sus , good standing included.
ceea ce se poate este tu cu full reg sa lucrezi pe post de fy1 daca nu gasesti altceva.
e mai clar acuma?
Red Apple

User avatar
Anddie
Posts: 3
Joined: Thu Mar 25, 2010 3:25 pm
Location: romania
Contact:

Re: Certificate of Good Standing

Postby Anddie » Thu Dec 16, 2010 2:17 pm

Acest Certificat numit Good Standing sau Certificat Profesional Curent se ridica de la CMB :

-completezi o cerere (ceri la biroul de informatii) cu datele tale si ale firmei prin care pleci ,adresa din tara respectiva -Important!
-taxa de 40 de lei
-valabilitate 90 de zile
-se elibereza in 7-10 lucratoare de la depunerea cererii
-vei primi 2 certificate (un certificat in romana si un altul in limba tarii alese )

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Certificate of Good Standing

Postby sunny2012 » Fri Dec 17, 2010 6:25 pm

Anddie wrote:Acest Certificat numit Good Standing sau Certificat Profesional Curent se ridica de la CMB :

-completezi o cerere (ceri la biroul de informatii) cu datele tale si ale firmei prin care pleci ,adresa din tara respectiva -Important!
-taxa de 40 de lei
-valabilitate 90 de zile
-se elibereza in 7-10 lucratoare de la depunerea cererii
-vei primi 2 certificate (un certificat in romana si un altul in limba tarii alese )



Si daca nu pleci prin firma?

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Certificate of Good Standing

Postby rouadefoc » Sat Dec 18, 2010 12:08 am

sunny2012 wrote:
Anddie wrote:Acest Certificat numit Good Standing sau Certificat Profesional Curent se ridica de la CMB :

-completezi o cerere (ceri la biroul de informatii) cu datele tale si ale firmei prin care pleci ,adresa din tara respectiva -Important!
-taxa de 40 de lei
-valabilitate 90 de zile
-se elibereza in 7-10 lucratoare de la depunerea cererii
-vei primi 2 certificate (un certificat in romana si un altul in limba tarii alese )



Si daca nu pleci prin firma?



Sa stii adresa colegiului medicilor din tara in care pleci din capitala de ex.

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Certificate of Good Standing

Postby sunny2012 » Sat Dec 18, 2010 9:16 am

rouadefoc wrote:
sunny2012 wrote:
Anddie wrote:Acest Certificat numit Good Standing sau Certificat Profesional Curent se ridica de la CMB :

-completezi o cerere (ceri la biroul de informatii) cu datele tale si ale firmei prin care pleci ,adresa din tara respectiva -Important!
-taxa de 40 de lei
-valabilitate 90 de zile
-se elibereza in 7-10 lucratoare de la depunerea cererii
-vei primi 2 certificate (un certificat in romana si un altul in limba tarii alese )



Si daca nu pleci prin firma?



Sa stii adresa colegiului medicilor din tara in care pleci din capitala de ex.



Deci eu sunt rezident an 1 si vreau sa plec la inceputul lui 2011 in Germania (Hessen).M-am interesat de certificat unde sunt angajat (spital platitor) si zicea ca ma costa 5-6 milioane cu tot cu puncte EMC.Mie nu imi trebuiesc puncte ca sunt rezident si fara ele m-ar ajunge la 2-3 mil.Oricum tot mult fata de 40 lei cat ziceti voi.
Sigur in situatia data il pot scoate si de la Bucuresti cu 40 lei valabil 90 zile? Rog sa imi raspunda cineva care stie exact.
Multumesc.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Certificate of Good Standing

Postby rouadefoc » Sat Dec 18, 2010 5:41 pm

Nu spitalul platitor iti elibereaza certificatul de good standing ci Colegiul medicilor la care esti inscris;daca nu esti inscris nicaieri inscrie-te rapid si cere certificatul pe urma.In nici un caz nu costa 4 mil :D

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Certificate of Good Standing

Postby sunny2012 » Sat Dec 18, 2010 8:44 pm

rouadefoc wrote:Nu spitalul platitor iti elibereaza certificatul de good standing ci Colegiul medicilor la care esti inscris;daca nu esti inscris nicaieri inscrie-te rapid si cere certificatul pe urma.In nici un caz nu costa 4 mil :D



M-am exprimat eu gresit.Nu m-am interesat de certificat la spitalul platitor ci la colegiul din localitatea unde este spitalul platitor.Stiu ca spitalul nu are nici o legatura si ca trebuie sa ma inscriu in colegiul medicilor din localitate.Inscrierea ma va ajunge undeva la 2-3mil.Oricum merci de detalii.

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: Certificate of Good Standing

Postby frank123 » Sat Sep 10, 2011 5:44 am

Am tot cautat si nu gasesc niciunde mai multe informatii, sunt din Tm, si saptamana viitoare am licenta si deja ma interesez de acte de plecare, cum pot face cu certificatul de Good Standing? Trebuie sa te inscrii neaparat in colegiul medicilor? Pe undeva citisem ca poti primii si o adeverinta cum ca nu esti inscris si ca nu ai lucrat niciodata? E adevarat si e valabil actul in Germania?


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests