BURSE SOCRATES

...ca nu se mai poate
dacicus
Posts: 3
Joined: Tue Sep 07, 2004 9:44 pm

BURSE SOCRATES

Postby dacicus » Wed Sep 08, 2004 12:10 am

:!: As vrea sa aflu de la cineva care a fost plecat cu o bursa Socrates daca i s-a permis sa faca garzi platite sau a putut gasi o alta sursa de finantare pt acoperirea cheltuielilor de cazare si masa in tara de destinatie; sunt rezident si am fost acceptat pt o bursa de 6 luni in Italia. Cand mi-am depus dosarul, am fost informat ca valoarea bursei era de 350 euro/luna, ceea ce mi s-a parut la limita supravietuirii dar inca rezonabil. De curand insa am aflat ca valoarea bursei a scazut la 180 euro/luna ! Am cautat pe situl Socrates informatii legate de cuantumul burselor dar ... nimic concret. E posibil sa fie un matrapazlac al celor de la UMF care coordoneaza aceste burse? Mai sunt si alte posibilitati de finantare? Ar merita sa plec oricum?

francesca
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Wed Sep 15, 2004 10:15 pm

Postby francesca » Mon Sep 27, 2004 4:54 pm

eu am fost cu socrates erasmus cand eram studenta in franta si daca esti rezident in mod sigur poti face garzi platite in franta, nu stiu cum e in italia, din cate stiu e mai greu in italia.
e posibil sa mai primesti niste bani cand te intorci, si eu am patit o schimbare de genul asta cu bursa, care s-a micsorat la un moment dat, dar am primit toti banii pana la urma , cand m-am intors.nu te lasa si afla cat mai multe informatii, streseaza-i cu intrebari pe cei ce ti-au dat bursa , altfel ei nu o sa te ajute cu nimic.
cum ai obtinut bursa?

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Mon Sep 27, 2004 5:37 pm

Si eu am fost cu bursa erasmus tot in Franta,si intr-adevar ca si rezident puteai sa faci garzi care erau chiar f bine platite...
In ceea ce priveste suma de bani,la noi , a fost ceva de genul ca primeai 20% din valoarea totala a bursei la intoarcere in tara!
..cool nu?
De parca aia 20% te-ar fi motivat sa te intorci daca era la o adica.. :lol:
claudia

dacicus
Posts: 3
Joined: Tue Sep 07, 2004 9:44 pm

merci

Postby dacicus » Tue Sep 28, 2004 4:10 pm

multumiri pt informatii .
se pare ca totusi bursa va fi de aprox 300 E.
sper sa fie suficient :roll:

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Tue Sep 28, 2004 9:37 pm

Incearca sa-ti rezolvi sa stai in "caminele" rezidentilor si sa manaci cu ei,in Franta unde fusesem eu era cool daca reuseai chestia asta ca aveai masa de trei ori pe zi ,inclusiv in week-end,ceva de genul ca mergeai si te autoserveai din frigider cu ce iti dore sufletelul,primeai mancare cal da la amiaza si seara si intre timp de ex daca erai de garda si ti se facea foame puteai sa vii oricand( chiar si noaptea) si sa iti iei ce doreai.
Mai era bere,vin cafele,o groaza de fructe si dulciuri la discretie.. :lol:
..si toate astea la o nimica toata de 75 euroi pe luna cu cazare cu tot!
Asa ca sa fii pe faza si sa le ceri ca ei nu iti vor oferi cu siguranta( de fapt depinde)
Plus ca de multe ori nu e rau sa precizezi chiar si suma bursei poate asa ve avea acces mai usor la aceste facilitati.
Succes mult!
claudia

User avatar
Lorelai
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Mar 23, 2004 9:59 pm

Postby Lorelai » Fri Oct 29, 2004 3:56 am

Imi puteti spune si mie cum ati obtinut aceste burse?pe site`ul facultatii sunt foarte putine detalii.Examenele se dau in limba romana sau in lb respectiva?Trebuie o anumita medie in timpul facultatii p a te putea inscrie ?Va multumesc

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sat Oct 30, 2004 9:39 pm

am inteles de la secretara ca se poate pleca la inceputul anului 3 pe altfel de burse decat cele ale fac dar ca e nevoie de atestatul de biostatistica ??????? e adevarat sau bate campii ????? nu gasesc legatura, daca am cambridge ul se ekivaleaza ceva ????
In Mozilla We Trust

http://www.spreadfirefox.com

dacicus
Posts: 3
Joined: Tue Sep 07, 2004 9:44 pm

Postby dacicus » Wed Nov 03, 2004 12:48 am

dupa parerea mea,cred ca secretara aia de care vorbeai isi doreste niste bomboane :)) .Nici eu nu vad legatura cu "Biostatistica". In general, in acesti "mamuti" academici cum sunt UMF-urile , secretomania e la ea acasa si ca sa iti formezi o parere reala despre o chestie, trebuie sa chestionezi mai multe persoane dupa care sa completezi puzzle-eul. Fii insistent. Bafta.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests