Povesti din garzi prin strainezia :p

...ca nu se mai poate
User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11033
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby pc7 » Fri Dec 03, 2010 12:11 am

ma scuzati ca ma introduc ca musca-n... dar voi in germania mergeti la spital, veniti acasa dormiti/spital/somn si tot asa? merita?
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby 187.92a » Fri Dec 03, 2010 1:34 am

si eu am avut aceasta nedumerire, pe bune

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby atlantiana » Fri Dec 03, 2010 9:06 am

Pai vino, ca si eu am luni liber dupa garda. Am avut ieri garda, azi liber. Maine Rufdienst si duminica noapte juma de garda.
Dar cred ca mai bine ar fi in weekendul urmator, pe 11 - 12, cand sunt libera.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Fri Dec 03, 2010 9:08 am

pc7 wrote:ma scuzati ca ma introduc ca musca-n... dar voi in germania mergeti la spital, veniti acasa dormiti/spital/somn si tot asa? merita?

ai dreptate, suntem niste idioti ca avem liber dupa garda, sa dormim. e mai bine in RO, unde ramai 30 si ceva de ore in spital, sa faci act medical de calitate.

acum ii scriu lu' tanti Merkel, sa ne ia liberul asta, ca strica.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby alimori » Fri Dec 03, 2010 10:06 am

aham, deci timpul vostru liber e ala de dupa garda.
intrebarea lui pc7 si a lui trident era daca mai faceti si altceva in afara de munca si somn, nu daca aveti timp de dormit.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby atlantiana » Fri Dec 03, 2010 10:37 am

Calitatea si nu cantitatea conteaza.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby Doftoroiu` » Fri Dec 03, 2010 10:46 am

[quote=manolo]e mai bine in RO, unde ramai 30 si ceva de ore in spital[quote]
De unde-o scosashi si p-asta? Din ce-am auzit, in Bucale se fac mai nou garzi de 2 ore, sa se-mparta noaptea la toti rezidentii de pe sectie! :devil:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Fri Dec 03, 2010 5:01 pm

eu la cluj am auzit ca unu face de garda o jumate de luna, dupa care face celalalt. nu mai au doctori pe-acolo nici de leac. si n-au liber dupa jumatea de luna de garda. nasol.
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby Chingachgook » Fri Dec 03, 2010 6:06 pm

pc7 wrote:ma scuzati ca ma introduc ca musca-n... dar voi in germania mergeti la spital, veniti acasa dormiti/spital/somn si tot asa? merita?




90% fix asta fac

poate chiar 95%
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby marmotul » Fri Dec 03, 2010 6:20 pm

kooksee wrote:
pc7 wrote:ma scuzati ca ma introduc ca musca-n... dar voi in germania mergeti la spital, veniti acasa dormiti/spital/somn si tot asa? merita?




90% fix asta fac

poate chiar 95%

si eu cam tot asta fac, numa ca nu vin acasa. in plus mai maninc si ma mai duc la wc, si mai citesc carti horror pentru ceva adrenalina in plus
qpepsi.gif

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby drcraciun » Sun Dec 05, 2010 2:54 pm

marmotul wrote:si mai citesc carti horror pentru ceva adrenalina in plus

Ce carti horror? Vreau si eu niste recomandari.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby Phat Skidz » Sun Dec 05, 2010 4:56 pm

"Pe aripile vântului": o tânără proprietăreasă din sudul Statelor Unite, după ce mănâncă o plăcintă de dovleac la conacul Buttler, capătă o flatulenţă cruntă. Departe de a se ameliora cu timpul, ea devine cumplită, fiecare flatus căpătând proporţiile unui uragan ce devastează orăşelele de pe Misisipi. O lectură palpitantă!
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Sun Dec 05, 2010 8:25 pm

doamne vlad ai bagat spaima in mine cu cartea aia , nici sa imi dea bani nu o mai cumpar ... ;D

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby marmotul » Mon Dec 06, 2010 9:54 pm

drcraciun wrote:
marmotul wrote:si mai citesc carti horror pentru ceva adrenalina in plus

Ce carti horror? Vreau si eu niste recomandari.

stephen king.
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby marmotul » Mon Dec 06, 2010 9:57 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:doamne vlad ai bagat spaima in mine cu cartea aia , nici sa imi dea bani nu o mai cumpar ... ;D

stai sa vezi cind reusesc sa ii puna aia dop in final...asa a aparut prima bomba cu metan..matze imprastiate pe la geamurile caselor, ficati ajunsi pe hornuri in loc de mos craciun.. o minunatie, ce mai..
qpepsi.gif

User avatar
auerbach
senior
senior
Posts: 179
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:38 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby auerbach » Mon Dec 06, 2010 10:54 pm

am si eu un caz din ultima garda...

suna telefonul... o mama disperata ca fetita de 2 ani si ceva a inceput sa tuseasca din senin(si nu se opreste...) nu e f sigura, dar e posibil sa fi inghitit o aluna... normal k i-am zis sa vina cat poate de repede...
ajunge la spital... wheezing de o auzeai de la 2m... auscultatie simetrica, sat 90%... ---> criza de astm???

fac repede aerosoli ventolin... sat 100%... fac rx... normal... prind vena(nu eu, asistenta...), intre timp vad alt copil... in 10 minute incep sa apara macule si papule... si un prurit... se extinde f repede, devin placarde... mama zicea uite ca si buricu i s-a umflat... la nivelul fetei nu avea nicio modificare...concluzia.... alergie la 'cacahouetes'...
dau solumedrol si o internez, k nu stiam cum o sa evolueze acasa peste noapte dc a avut asa manifestari resp...
dimineata... perfecta... respirator normal, nici urma de eruptie...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Tue Dec 07, 2010 12:19 pm

pacienta venita ieri seara in garda, abia externata din alt spital. o trimite medicul de familie cu suspiciune de embolie pulmonara, doar ptr ca avea D-Dimer 0.4. ma rog, nu asta e fain. tipa e asa, la vreo 114 kg si 165cm, se mira continuu ca nu mai are suflu dupa ce urca cateva scari. dar treaba geniala a fost azi la vizita, cand ma intreaba: "de ce nu pot respira atunci cand beau apa sau inghit mancarea?".

asistenta in spatele meu era sa cada pe jos, a iesit afara ca sa rada. eu eram prea obosit sa rad, asa ca i-am explicat cum sta treaba cu faringele etc. s-a declarat multumita de raspuns. am rasuflat usurat. apoi am baut apa.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Tue Dec 07, 2010 6:38 pm

cand nu ştiam pe vremea aceea foarte bine limba germană (Ferenc Ildiko) imi doream sa am pacienti care sa nu vorbeasca prea mult. si aveam norocu' lui manolo sa-mi vina toate psihopatele care n-au somn noaptea sa se planga de dureri "peste tot". acum imi doresc un pacient care macar sa clipeasca in semn de "am inteles" sau "ma doare". nu mai e fun in garzi.
nicht wahr?

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby atlantiana » Tue Dec 07, 2010 8:17 pm

Dar pe ce specialitate esti tu, de nu-ti pot vorbi pacientii? NCH?

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby cris3 » Tue Dec 07, 2010 8:45 pm

In garda trecuta colega mea (deci nu eu, dar oricum merita povestit) a avut o pacienta care nu a fost in viata ei la dr, adusa cu targa, cica abdomen acut, ceva cu bila sau cu apendicu….niste dureri insuportabile, zice ea.
La consult, ceva lichid care aducea a lichid amniotic si putinel de sange…surpriza, bila sau apendicu era cu ochi, manute si picioruse…dragutzel foc :devil:
Parintii tinerei (erau cu ea, ca nu stiau saracii ce se intampla) au ramas cu gura cascata la vestea ca sunt bunici, saracii nu pareau foarte incantati, dar nah…ce sa faca acush? :roll:
Tanara zice ca habar nu avea ca e gravida.
Mai aiurea e ca pacientei nu prea i-a mers bine dupa nastere, dar asta e alta poveste, nu asa faina.
Am ma vazut gravide neurmarite in Romania, ca doar ele sunt pacientele rezidentilor, dar sa vina cu “abdomen acut” si in 5 minute sa nasca nu…

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ciresar1988 » Wed Dec 08, 2010 9:54 pm

Nu chiar din garda, dar...

Am un pacient nebun. Da, stiu, informatia nu e breaking news, sunt medic psihiatru. Sa reformulez. Am un pacient atat de nebun, incat ii face pe toti ceilalti sa para sanatosi. Herr T. are vreo 42 de ani. A fost economist. Si gay. Ma rog, cred ca inca mai e gay. Sau, daca nu mai are nici job nici partener se cheama ca nu mai e nici una nici alta? Irelevant.
Herr T. locuieste la noi pe sectie. A venit intr-o zi insotit de o asistenta de la sectia incuiata. O tipa simpatica, 193 inaltime si minim 180 de kile, despre care Herr T. vorbeste si acum cu apelativul "domnul de pe sectia de jos". Ea i-a spus atunci ca va trebui sa ramana la noi. El a inteles ca va ramane definitiv. Acum refuza sa mai plece. Nu ii putem face nici un fel de investigatii, deoarece Herr T. refuza sa treaca prin cadrul usii. De 4 luni. Si nici nu are de gand sa o mai faca vreodata. Herr T. are o teorie: lumea s-a terminat. Nu mai exista nimic afara. Nici magazine, nici afaceri, nici locuinte. Nimic. Noua, celor de pe sectie, ni se permite sa existam cat timp ii oferim lui posibilitati de supravietuire. Seara nu plecam acasa. Nu mai avem case. Ne retragem doar undeva, pentru a lasa locul schimbului de noapte, si revenim dimineata pentru a-i oferi diversitate. Nu are o explicatie clara, de unde ii aducem hrana, dar Herr T. este un om echilibrat si poate accepta ca nu totul pe lume are o explicatie.
De ieri avem insa o problema. Ne-a trebuit salonul in care a locuit pana acum, si a trebuit sa il mutam intr-o rezerva. Cumva, in timpul mutarii, Herr T. a primit un ordin de undeva, si acum nu mai bea nici un fel de lichid, si nici nu foloseste toaleta. Lichidele le accepta intavenos, nu pune intrebari. Toaleta a ramas insa tabu. Au schimbat asistentele astazi de minim 4 ori lenjeria. Am incercat sa il conving spre seara ca poate merge la toaleta. Nu am reusit. M-am resemnat si am plecat acasa. Nu inainte de a arunca o privire discreta pe fereastra Mai stii...
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby atlantiana » Wed Dec 08, 2010 10:47 pm

La noi s-a inventat DK - va fi o placere pentru Herr T!

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Thu Dec 09, 2010 10:13 pm

alimori wrote:aham, deci timpul vostru liber e ala de dupa garda.
intrebarea lui pc7 si a lui trident era daca mai faceti si altceva in afara de munca si somn, nu daca aveti timp de dormit.


deci io cam de la 7:15 dim pana pe la 19:00 , 20:00 seara, cam 3-4 zile minim pe saptamana , cand nu am garzi , sunt la munca, e drept orele suplimentare sunt platite si avem si de sarbatori libere , fara sa ne luam concediu. in rest ma duc cu colegii la distractie, discoteca din cand in cand, la baut un guiness sau un weizen, la inot si la catarat pe perete artificial. intre ele mai si invat. si da , dupa o garda de 24 de ore ma culc 2-3 ore minim, ca sa nu fiu zombie a doua zi!!!
la inceput e greu , totul e nou, iti ia mult timp. incet incet iti dai drumu si faci munca ce o faceai in 10 ore in 6 ore, mai adaugi 2 ore suplimentare, pe care inainte nu le puteai face ca ziua are doar 24 de ore si in germania, si ajungi la programu de 8 ore normale pe zi.
ce faci peste astea 8.... depinde de cati colegi lipsesc, cate posturi sunt neocupate, cat de tarziu vine OA la vizita, cate briefe ai de dictat si cati nebuni isi baga cutite si stilouri in organele pe care tu trebuie sa le ingrijesti. si iesi pe la 12 ore pe zii de munca.in medie :D
apoi repede una din activitatile de mai sus si gata :D NANI si de la capat.
lamurit vladutz ? alimori ? pc7?? intrebari ???
va multumesc pt atentie , ma retrag in glorie , fac un dus si ma culc :P garda usoara sau somn placut pt colegi!

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby drcraciun » Fri Dec 10, 2010 3:02 pm

ciresar1988 wrote:Nu chiar din garda, dar...

Am un pacient nebun. Da, stiu, informatia nu e breaking news, sunt medic psihiatru. Sa reformulez. Am un pacient atat de nebun, incat ii face pe toti ceilalti sa para sanatosi. Herr T....

Interesant caz. Care a fost motivul (eventual circumstantele) internarii la inceput de tot?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby maria_m » Fri Dec 10, 2010 3:18 pm

am avut pe sectie un pacient care semana tare bine Herr T al tau. desi relativ tanar pacientul, ajunsesem la concluzia ca il trimitem cu forta intr-un geschlossene heim. insa i-a venit cuiva ideea sa il mutam pur si simplu pe alta sectie (pe o sectie incuiata). medicul de sectie de acolo are un caine pe care il cara aproape zilnic dupa ea. dupa cateva zile in care pacientul nostru a zacut numa in pat, il vedem pe asta prin curte plimband cainele. dupa alte 2 saptamani, pacientul a fost externat si ne mai suna din cand in cand sa ne spuna ca ii merge bine si ca si-a gasit un job. se pare ca totusi uneori animalele pot face minuni.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby burlacelul » Fri Dec 10, 2010 7:57 pm

Am pe sectie o pacienta obeza care a avut un bypass gastric eshuat si multe ghinioane dupa, printe care o fistula toraco-abdominala si o perforatie de tub digestiv. Dupa 3 internari in ITU pacienta si chirurgii cred ca nu mai sunt sperante de viata. Pacienta nu mai vrea interventii chirurgicale intubatie sau CPR. Numai ca pacientei ii merge pe zi ce trece mai bine. Sper curand sa se razgandeasca si sa ceara sa fie operata. Partea comica in povestea asta tragica e ca ieri seara, pacienta isi examineaza mainile si spune 'Rigor mortis? Not yet!'

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Sat Dec 11, 2010 11:00 pm

completare la povestea cu madama ce nu pricepea cum de nu poate sa inghita mancarea si sa si respire simultan: merg cu ea sa ii fac o spirograma si ma intreaba din ce tara sunt. zic ca din RO, la care ea: ma gandeam eu, ca nu prea avem doctori frumosi nemti aici. al dreaq pielea pe ea!

acum am trimis pe sectie un pacient venit la primiri urgente. turc, fumator inrait, dar in asa hal, incat in juma de ora cat a stat la consultat si am asteptat rezultatele de laborator numai din hainele si respiratia lui mi s-a imbibat halatul de miros, de zici ca am lucrat in bar de fumatori toata noaptea. mai trebuie sa zic cu ce a venit? decompensare cardiaca, cu fibrilatie atriala, insuf. resp si transpiratie... curat ***** turcesc!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby drcraciun » Sat Dec 11, 2010 11:12 pm

manolo wrote:si transpiratie... curat ***** turcesc!
Si norvegienii zic ca turcii miros urat. Chiar asa e? (ca eu pana acum nu am intalnit nici unul)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Sat Dec 11, 2010 11:16 pm

drcraciun wrote:
manolo wrote:si transpiratie... curat ***** turcesc!
Si norvegienii zic ca turcii miros urat. Chiar asa e? (ca eu pana acum nu am intalnit nici unul)

:) aia era simptom, nu acuza a mea
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Sun Dec 12, 2010 8:57 pm

una scurta din garda de azi noapte: vine o pacienta nascuta in 69, din Khazakstan (sau cum se scrie), de 3 zile cu criza hipertensiva si dureri de cap. luam tensiunea si ma intreaba:
Ea -e bine, domnul doctor?
Eu -nu e bine, aveti 220
Ea - volti?

la acel moment mi-a cazut seringa cu Ebrantil din mana si 2 minute am ras isteric. era ora 2:30.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Sun Dec 12, 2010 11:05 pm

deci deschideam threadu si ma gandeam,.. .ce ne-o mai minte manolo ia sa vedeeemm !!! Mosule nu ti-am zis nu iti mai injekta ebrantil trebantil , chestii dastea periculoase. in garda in fatza pacientei iti bagi pe vena si razi isteric.... saraca a zis ca doctoru e mai bolnav ca ea, ce medicamente sa iti dea sa te potoleasca sa poata draq sa plece acasa in kazakstan!! la 2:30 dim bagi pe vena in loc sa tratezi pacienta!! rau a ajuns medicina in germania :P io de 2-3 garzi dorm legat de la 12 la 7 :D doamne ajuta sa mai ninga sa mai ploua, frig, si tot asa :P

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Sun Dec 12, 2010 11:11 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:deci deschideam threadu si ma gandeam,.. .ce ne-o mai minte manolo ia sa vedeeemm !!! Mosule nu ti-am zis nu iti mai injekta ebrantil trebantil , chestii dastea periculoase. in garda in fatza pacientei iti bagi pe vena si razi isteric.... saraca a zis ca doctoru e mai bolnav ca ea, ce medicamente sa iti dea sa te potoleasca sa poata draq sa plece acasa in kazakstan!! la 2:30 dim bagi pe vena in loc sa tratezi pacienta!! rau a ajuns medicina in germania :P io de 2-3 garzi dorm legat de la 12 la 7 :D doamne ajuta sa mai ninga sa mai ploua, frig, si tot asa :P

nea jiji, scrie, bre, corect gramaticaliceste, ca e un timisorean pe forum ce nu poate suporta cum scrii matale.

cat despre bagat pe vena... ehe, ce timpuri! :)
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Sun Dec 12, 2010 11:16 pm

baji p..iciorul, in el de ghetus si zapada.
30 de urgente, din care 25 de ghipsuri. 5 redirectionati spre chir.. intr-o garda,

se anunta caldut spre sfarsitul anului.
Doamne ajuta!

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Tue Dec 14, 2010 12:14 am

manolo sa ma ierte stimata audienta ce draq sa fac daca am fakut in bolintin facultatea si mi-am dat doctoratu in husi :P asta e ....
vacanta dupa cum ziceam io de 2-3 garzi dorm legat de la 12 la 7 :D doamne ajuta sa mai ninga sa mai ploua, frig, si tot asa :P sa dea domnu numai zapada, ghetus,lapovita, intemperiile toate la un loc in fiecare noapte :D adica sa vina toti la tine :P

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Tue Dec 14, 2010 12:45 am

ProfDrMedGigiBecali wrote:manolo sa ma ierte stimata audienta ce draq sa fac daca am fakut in bolintin facultatea si mi-am dat doctoratu in husi :P asta e ....
vacanta dupa cum ziceam io de 2-3 garzi dorm legat de la 12 la 7 :D doamne ajuta sa mai ninga sa mai ploua, frig, si tot asa :P sa dea domnu numai zapada, ghetus,lapovita, intemperiile toate la un loc in fiecare noapte :D adica sa vina toti la tine :P

mai am doar 2 garzi pe anul asta, pe 23 si 24 :peace:
apoi vacaaaaaaaaaaaaantaaaaaaaaaaaaaaaa 8)

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21972
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby Melania » Tue Dec 14, 2010 10:02 am

Iau vacanta pe 17, se inchide pravalia de pe 24 pana pe 3 ianuarie.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Tue Dec 14, 2010 12:00 pm

Melania wrote:Iau vacanta pe 17, se inchide pravalia de pe 24 pana pe 3 ianuarie.

norocosule! eu am garda pe 24 si 28, apoi 5 zile in Frantzozia. apoi de la capat...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Tue Dec 14, 2010 6:07 pm

n-am inteles inca cu ce trebuie sa ma laud, cu garzile sau cu vacanta? cred ca va iau la ambele
nicht wahr?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Wed Dec 15, 2010 10:47 pm

vmc wrote:n-am inteles inca cu ce trebuie sa ma laud, cu garzile sau cu vacanta? cred ca va iau la ambele

hmm, poate ne iei la salariu si experienta in Jermania sefa, dar la vacanta nu ne iei.
cel putin pe mine.
asta daca nu ai mai mult de 2 luni pe an. :)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Wed Dec 15, 2010 10:57 pm

6 saptamani oficial si e drept ca am ales sa-mi dea bani pe orele suplimentare, deci anul acesta raman cu 6 saptamani. :wink:
nicht wahr?


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests