Asigurari private de sanatate

...ca nu se mai poate
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Asigurari private de sanatate

Postby b3 » Fri Jul 30, 2010 3:23 pm

Intr-un articol romanesc scria ca asigurarile de sanatate din UK si Germania ar fi mai ieftine decat cele romanesti pt Romania. Ceva de genul ca o asigurare full pt UK ar costa undeva la 80 euro/luna. Mie mi se pare cam greu de crezut. Dintre cei care ati plecat, poate cineva sa ofere detalii ? In articol zicea ca asigurarea full include si PET-CT :? Cu Google am gasit un alt articol, ca ar face si o firma romaneasca asigurare printr-o firma straina, pentru cetatenii romani care vor sa se trateze afara, si era dat exemplul aceleiasi firme straine (AXA), dar ziceau ca pretul e intre 120-2000 euro/luna.

Si a doua intrebare ar fi daca v-ati facut si asigurare privata sau daca v-a oferit spitalul care v-a angajat. Mai e nevoie si de una privata de fapt, sau ofera sistemul public tot ce va trebuie ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Re: Asigurari private de sanatate

Postby Doll » Sat Aug 07, 2010 10:26 pm

Mie pentru asigurarea de sanatate imi opreste cam 300 euro/luna din salar. Restul plateste angajatorul (cam tot atat).
Din cate stiu eu asigurarile private sunt mult mai avantajoase ca pret si nu numai, insa trebuie sa ai un anumit venit anual la care eu de ex nu ma incadrez.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Asigurari private de sanatate

Postby holliday » Sun Aug 08, 2010 2:39 pm

aici e putin mai diferit.
asigurarea de sanatate costa intre 200-800 de euro pe luna depinde cum iti alegi franciza (oricum platesti 10% din toate cheltuielile)
si asigurarea de accident, care ti'o faca angajatorul..nu stiu cat costa, dar stiu ca ia in calcul tot si tu nu platesti nimic.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Asigurari private de sanatate

Postby 187.92a » Sun Aug 08, 2010 5:55 pm

franSiza, (caci franCiza este o relatie comerciala, nu tine de domeniul asigurarilor- datorita asemanarii dintre cele doua cuvinte se face frecvent confuzie..).

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Asigurari private de sanatate

Postby holliday » Sun Aug 08, 2010 6:04 pm

trident wrote:franSiza, (caci franCiza este o relatie comerciala, nu tine de domeniul asigurarilor- datorita asemanarii dintre cele doua cuvinte se face frecvent confuzie..).

voiam sa zic franchise-a
nu stiu cum se zice in romana.
incep sa uit limba romana, ce'i drept...dupa aproape 2 ani..
imi luase douazeci si ceva de ani sa o invat si incep sa o uit mai repede ca lumina.

daca vrei sa iti explic ce inseamna franciza aici o pot face, dar acum sunt putin ocupat.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Asigurari private de sanatate

Postby b3 » Mon Aug 09, 2010 6:12 pm

are dreptate, ii zice franșiză in asigurari si este http://en.wikipedia.org/wiki/Coinsurance . Franciza e McDonalds, Fornetti.. :D

Am vorbit cu cineva de la AXA UK si mi-a zis ca nu se poate sa-ti faci asigurare daca nu locuiesti in UK macar 6 luni (presupun ca pe an). Ori era prea neobisnuita intrebarea ori jurnalistul roman n-a inteles bine ce scrie.

Oare poti sa-ti iei pe asigurarea ta, daca lucrezi intr-o tara straina, familia care locuieste in Romania ? :)

Cred ca ne mai trebuie un topic despre cheltuieli in alte tari, ca la cat costa asigurarea medicala brusc nu mai par asa atragatoare salariile de mii de euro. Oricum multi nu pleaca doar pentru bani.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests