Insarcinata in timpul rezidentiatului??

...ca nu se mai poate
Cassie
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Feb 27, 2010 2:01 pm

Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby Cassie » Fri Apr 30, 2010 8:06 pm

Buna,
Stie cineva ce se intampla daca ramai insarcinata in timpul rezidentiatului in Germania?Se stipuleaza asa ceva in contract? Merci.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby swiss » Fri Apr 30, 2010 11:29 pm

Cassie wrote:Buna,
Stie cineva ce se intampla daca ramai insarcinata in timpul rezidentiatului in Germania?Se stipuleaza asa ceva in contract? Merci.

Probabil o sa ai o amenoree secundara. :roll:

PS: voi nu va cititi contractele inainte de a le semna?
De ex. in Elvetia con cediul de materniate e 3 luni. :)

dancorbeanu
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jan 08, 2009 11:34 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby dancorbeanu » Sat May 01, 2010 11:32 pm

In contract nu se stipuleaza nimic. am auzit diverse povesti cum ca daca ramai insarcinata in perioada de proba risti sa te dea afara (oficial nu din cauza asta, dar esti o gaura in buget), dar asta depinde de seful de sectie si adm. spitalului.
Oricum e de evitat sa ramai gravida in perioada de proba.

Ca viitor tatic :D va voi da cateva informatii despre drepturile doctoritelor gravide.
O gravida nu are voie sa mai lucreze cu sange(recoltari,branule, transfuzii), nu mai are voie sa faca garzi, ora maxima pana la care are voie sa lucreze e 18:00. Documentul oficial se numeste Mutterpass si se elibereaza intre sapt 9-12. Daca aveti un sef tampit puteti sa-i aduceti o adeverinta de la ginecologul care v-a consultat si care a confirmat sarcina pana ajungeti la perioada in care se elibereaza Muterpassul. Asta e foarte important la cei ce lucreaza cu raze(Radiologie, Orto).

Concediul prenatal (Mutterschutz) incepe cu 6 sapt inainte de data preconizata a nasterii si dureaza in total 6 luni.Proaspata mamica primeste salariul de baza. Dupa primele 6 luni poti incepe "Kindererziehung", care dureaza pana copilul implineste 2 ani, si care e platit cu 70% din salariul de baza.

Din experienta sotiei la spital totul a fost peste asteptari. Se pare ca au fost ceva probleme in trecut in Germania si daca un spital e dat in judecata de o gravida si se dovedeste ca nu a respectat legea pierde f. mult ca imagine si treb. sa plateasca daune considerabile.

Cassie
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Feb 27, 2010 2:01 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby Cassie » Mon May 03, 2010 8:39 pm

dancorbeanu wrote:In contract nu se stipuleaza nimic. am auzit diverse povesti cum ca daca ramai insarcinata in perioada de proba risti sa te dea afara (oficial nu din cauza asta, dar esti o gaura in buget), dar asta depinde de seful de sectie si adm. spitalului.
Oricum e de evitat sa ramai gravida in perioada de proba.

Ca viitor tatic :D va voi da cateva informatii despre drepturile doctoritelor gravide.
O gravida nu are voie sa mai lucreze cu sange(recoltari,branule, transfuzii), nu mai are voie sa faca garzi, ora maxima pana la care are voie sa lucreze e 18:00. Documentul oficial se numeste Mutterpass si se elibereaza intre sapt 9-12. Daca aveti un sef tampit puteti sa-i aduceti o adeverinta de la ginecologul care v-a consultat si care a confirmat sarcina pana ajungeti la perioada in care se elibereaza Muterpassul. Asta e foarte important la cei ce lucreaza cu raze(Radiologie, Orto).

Concediul prenatal (Mutterschutz) incepe cu 6 sapt inainte de data preconizata a nasterii si dureaza in total 6 luni.Proaspata mamica primeste salariul de baza. Dupa primele 6 luni poti incepe "Kindererziehung", care dureaza pana copilul implineste 2 ani, si care e platit cu 70% din salariul de baza.

Din experienta sotiei la spital totul a fost peste asteptari. Se pare ca au fost ceva probleme in trecut in Germania si daca un spital e dat in judecata de o gravida si se dovedeste ca nu a respectat legea pierde f. mult ca imagine si treb. sa plateasca daune considerabile.

Merci! Eu inca nu am plecat,nici macar nu am aplicat,dar planuiesc sa plec impreuna cu sotul meu si vroiam sa stiu,ca idee ,ce se intampla. Numai bine!

Cassie
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Feb 27, 2010 2:01 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby Cassie » Mon May 03, 2010 8:40 pm

holliday wrote:
Cassie wrote:Buna,
Stie cineva ce se intampla daca ramai insarcinata in timpul rezidentiatului in Germania?Se stipuleaza asa ceva in contract? Merci.

Probabil o sa ai o amenoree secundara. :roll:

PS: voi nu va cititi contractele inainte de a le semna?
De ex. in Elvetia con cediul de materniate e 3 luni. :)



Nu am citit niciun contract pentru ca inca nici nu am aplicat:) Merci mult ,oricum!

Cassie
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Feb 27, 2010 2:01 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby Cassie » Mon May 03, 2010 8:42 pm

[quote="dancorbeanu"]In contract nu se stipuleaza nimic. am auzit diverse povesti cum ca daca ramai insarcinata in perioada de proba risti sa te dea afara (oficial nu din cauza asta, dar esti o gaura in buget), dar asta depinde de seful de sectie si adm. spitalului.
Oricum e de evitat sa ramai gravida in perioada de proba.

Ca viitor tatic :D va voi da cateva informatii despre drepturile doctoritelor gravide.
O gravida nu are voie sa mai lucreze cu sange(recoltari,branule, transfuzii), nu mai are voie sa faca garzi, ora maxima pana la care are voie sa lucreze e 18:00. Documentul oficial se numeste Mutterpass si se elibereaza intre sapt 9-12. Daca aveti un sef tampit puteti sa-i aduceti o adeverinta de la ginecologul care v-a consultat si care a confirmat sarcina pana ajungeti la perioada in care se elibereaza Muterpassul. Asta e foarte important la cei ce lucreaza cu raze(Radiologie, Orto).

Concediul prenatal (Mutterschutz) incepe cu 6 sapt inainte de data preconizata a nasterii si dureaza in total 6 luni.Proaspata mamica primeste salariul de baza. Dupa primele 6 luni poti incepe "Kindererziehung", care dureaza pana copilul implineste 2 ani, si care e platit cu 70% din salariul de baza.

Din experienta sotiei la spital totul a fost peste asteptari. Se pare ca au fost ceva probleme in trecut in Germania si daca un spital e dat in judecata de o gravida si se dovedeste ca nu a respectat legea pierde f. mult ca imagine si treb. sa plateasca daune considerabile.[/quote
PS: Felicitari pentru bebe si mult succes!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42735
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby Calico » Mon May 03, 2010 8:46 pm

Stie cineva ce se intampla in Spania? Cat poti sa-ti iei concediu si alte amanunte, daca e cineva care a trecut prin asta. Am auzit ca poti sa alegi sa faci garzi de 12 ore in loc de 24, iti dubleaza si numarul garzilor in cazul asta?
Multumesc!

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby maria_m » Tue May 04, 2010 6:09 pm

eu stiam un pic altfel. concediu maternal poti sa-ti iei 12 luni in care primesti 70 % din salariu. se mai pot lua inca 2 luni dar numai tatal, si se primesc tot asa 70%, tu teoretic poti sa stai cu copilul acasa pana la 3 ani. dar primesti bani numai primele 14 luni. cel putin asa mi s-a explicat mie. si pe mine ma intereseaza problema pt ca planuim un bebe in urmatorul an.
legat tot de tema asta: ce se intampla spre xemplu cu contractul tau de munca. faci copil in anul 3, stai un an acasa si ai contract pe 5 ani. ti se prelungeste contractul de munca cu un an ca sa poti sa-ti faci mai departe rezi? sau te apuci si cauti pt un an alt spital?

alunelu
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Jun 10, 2008 11:07 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby alunelu » Tue May 04, 2010 6:30 pm

Cita vechime trebuie sa ai pentru a beneficia de concediile platite? La noi minim 12 luni.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby 187.92a » Tue May 04, 2010 10:08 pm

ce sa se intample: obtii cetatenie :)
foarte buna strategie, bravo Cassie.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby swiss » Wed May 05, 2010 10:27 am

trident wrote:ce sa se intample: obtii cetatenie :)
foarte buna strategie, bravo Cassie.

mda, copilul cu siguranta dar ea nu cred ca va obtine cetatenia asa usor.
si la ce ti-ar trebui cetatenia?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby vmc » Wed May 05, 2010 5:48 pm

nu obtine nici o catatenie. legile s-au schimbat de vreo 4 ani
nicht wahr?

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby swiss » Wed May 05, 2010 6:06 pm

Bravo trident, buna strategia de incurajare :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby 187.92a » Wed May 05, 2010 7:11 pm

de 4 ani..? lol, inseamna ca a ramas degeaba? :lol: :lol:
tare.

mai tare ca aia in care te gandesti ca se specifica in contract ce se intampla daca ramai. atentie, nu in legislatie, ci in contract. :)
mare lucru sa crezi asta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby Chingachgook » Wed May 05, 2010 11:35 pm

declari ca ai ramas gravida in 2004

doar ca acuma s-a nascut
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby swiss » Wed May 05, 2010 11:52 pm

kooksee wrote:declari ca ai ramas gravida in 2004

doar ca acuma s-a nascut

noua ta metoda de intinerire nu tine kooksee, oricat te-ai stradui si oricat de convingator ai vrea sa pari.
oare doare faptul de a fi batran mai tare decat faptul de a nu fi inca intelept?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby 187.92a » Thu May 06, 2010 1:42 am

direrenta de varta dintre voi este de doar 9 ani, nu mi se pare asa mare.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby swiss » Thu May 06, 2010 8:30 am

trident wrote:direrenta de varta...

nu stiu ce e aia. aia cu intelept vad ca te'a atins si pe dumneata nitel.
deh, toti vreti sa fiti perfecti!

liv
junior
junior
Posts: 68
Joined: Wed Mar 05, 2008 10:40 am

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby liv » Thu May 06, 2010 7:43 pm

maria_m wrote:eu stiam un pic altfel. concediu maternal poti sa-ti iei 12 luni in care primesti 70 % din salariu. se mai pot lua inca 2 luni dar numai tatal, si se primesc tot asa 70%, tu teoretic poti sa stai cu copilul acasa pana la 3 ani. dar primesti bani numai primele 14 luni. cel putin asa mi s-a explicat mie. si pe mine ma intereseaza problema pt ca planuim un bebe in urmatorul an.
legat tot de tema asta: ce se intampla spre xemplu cu contractul tau de munca. faci copil in anul 3, stai un an acasa si ai contract pe 5 ani. ti se prelungeste contractul de munca cu un an ca sa poti sa-ti faci mai departe rezi? sau te apuci si cauti pt un an alt spital?



si eu stiam tot asa dar ar fii super dc e asa cum zice viitorul tatic,ma gandesc ca e mai bine informat ca si mine, vechime stiu ca e necesar 12 luni, cetatenie nu primeste nici copilul. Cu contractul befristet ma gandesc ca o fi mai complicat, nush dc exista o legislatie sau tine de angajator.

dancorbeanu
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jan 08, 2009 11:34 pm

Re: Insarcinata in timpul rezidentiatului??

Postby dancorbeanu » Thu May 06, 2010 10:44 pm

despre contract nu va pot spune nimic pt ca nu ne afecteaza (noi avem contract pe 5 ani cu posib. prelungirii). Dar logic ar fi sa nu se ia in considerare perioada de concediu ca facand parte din contract.

ma interesez sapt viitoare ca pe aici mai sunt proaspeti mamici/tatici.

despre cetatenia copilului nicio sansa. stiam ca doar SUA si Irlanda mai dadeau cetatenia.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 5 guests