Rezidentiat Germania- Psihiatrie

...ca nu se mai poate
annemarie82
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Aug 29, 2008 5:04 pm

Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby annemarie82 » Fri Aug 29, 2008 5:14 pm

Buna, eu sunt rezidenta la psihiatrie de 1 1/2 in Germania. Nu am luat rezidentiatul in Romania si am incercat aici. Am trimis CV- ul si o scrisoare de intentie la clinica si dupa o zi am avut un raspuns positiv. Am venit la interviu si am fost acceptata. Am plecat de acolo si am inceput aici fara probleme. Incercati si voi, daca e cineva interesat de psihiatrie la noi ar mai fi un loc, singura conditie e sa stiti bine limba germana. pa

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby maria_m » Sat Aug 30, 2008 9:05 pm

in ce land e? psihiatrie adulti? e clinica de reha? am deja doua interviuri programate. unul e pe psihi de adulti si unul pe psihi pediatrica( de fapt asta e prima mea optiune). am o rugaminte..poate ma poti ajuta..cam in ce consta interviul? am un pic emotii pt ca nu am mai fost niciodata la un interviu..si in germana.. :D nu prea stiu la ce sa ma astept. cam dupa cat timp de la interviu iti dau un raspuns? sau iti raspund numa daca te angajeaza? multumesc

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby rouadefoc » Sat Aug 30, 2008 11:38 pm

Salut,
Poti sa ne spui cati ani de rezi se fac in psihiatrie si cat este...remuneratia? :D

annemarie82
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Aug 29, 2008 5:04 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby annemarie82 » Sun Aug 31, 2008 11:31 am

Buna, sund in landul Brandenburg intr-un oras mai mic (ca. 80km de la Dresden). Psihiatrie adulti, rezidentiatul dureaza 5 ani - 4 ani psihiatrie + 1 an neurologie. La interviu a fost seful clinicii si sefa de la "Personalabteilung", a trebuit sa povestesc ceva despre mine, m- au intrebat de ce psichiatrie si raspunsul ca am fost acceptata l-am avut in doua zile. Si eu mi-am planificat in mai multe locuri interviuri dar acesta a fost primul si la restul am renuntat ca mi- a placut totul aici. Din salar ma pot intretine bine singura- fara probleme, nu am voie sa spun cat, aici e secret :D , dar e f. bine. Garzi se fac ca. 5- 6 pe luna- numai in psihiatrie in alte clinici cand esti de garda ai tot spitalul- asa ca sa intrebati de garzi.
Pentru interviu am avut nevoie de diploma, foaia matricola, certificat de nastere si cazier, toate actele a trebuit sa le legalizez la ambasada germana din romania (in cazul mei Timisoara). Sa nu traduceti actele in Romania aici (in Brandenburg) nu sunt recunoscute, trebuie traduse aici de un traducator care are licenta de aici. Eu le-am tradus in Romania si nu au fost valabile. Tradusul aici m- a costat ca. 150- 200 euro- tot ce am avut, a durat o saptamana.
Dupa ce am fost acceptata am fost trimisa sa dau un examen de limba germana, care a constat in vorbire libera (ca. 30 min) acolo au fost verificate din nou toate actele.
De dreptul de munca si dreptul de sedere s-a ocupat clinica eu nu a trebuit sa fac nimic numai sa astept ca. 2-3 luni sa fie aprobate. In legatura cu locuinta te ajuta ei, eu am ales sa imi caut singura, dar la nevoie te ajuta.
Raspund cu placere la intrebari! pa

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby maria_m » Sun Aug 31, 2008 8:02 pm

multumesc foarte mult pentru raspunsuri. intr-adevar chestia cu actele depinde de la un land la altul. vad ca mie nu mi-au cerut, spre exemplu, cazierul. pana acum nici de chestia cu testul de limba nu am auzit. e posibil sa se mai fi schimbat ceva de un an. dar e adevarat ca brandenburgul se cam ghideaza dupa legi proprii. multumesc inca o data si mult succes in continuare!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby vmc » Mon Sep 01, 2008 10:49 pm

De la 1 august 2008 pentru obtinearea Beruferlaubnis/Approbation este nevoire de examenul B2. In toata landurile din Germania.
nicht wahr?

vladom
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Feb 06, 2008 7:35 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby vladom » Tue Sep 02, 2008 4:38 pm

Cine merge pe psihiatrie tre sa stie oricum f bine germana.

B2 minim.

Dar tre sa stiti ca exista si landuri in care nu e obligatoriu b2 pt ca se poate da interviu cu cei de la Bezirksregierung.

Pt mai multe informatii va stau la dispozitie la info@mejobs.ro

Multa bafta.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby vmc » Sat Sep 06, 2008 1:32 pm

Pai posteaza aici landurile. oricum sunt foarte putine (deloc din ce m-au informat pe mine), asa ca nu pierzi foarte mult timp cu asta :)
nicht wahr?

liv
junior
junior
Posts: 68
Joined: Wed Mar 05, 2008 10:40 am

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby liv » Sat Sep 06, 2008 1:48 pm

vmc cine te-a informat pe tine? In Landul unde plecam noi(Rheinland Pfalz) am vb dupa 1 august si ni s-a spus ca e nevoie de B1 (cei de la Bezirksregierung asa au spus).Am primit si in scris actele de care e nevoie ptr Approbation si la fel scrie- B1. In NRW stiam si eu ca se poate si fara nici un certificat, doar cu interviu...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby vmc » Sat Sep 06, 2008 2:13 pm

In NRW se cere B2.
nicht wahr?

annemarie82
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Aug 29, 2008 5:04 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby annemarie82 » Sat Sep 06, 2008 7:26 pm

hallo, chiar nu vrea nimeni sa faca psihiatrie , seful e tare ok, colegii la fel, incercati daca stiti germana (pentru contact http://www.kreiskrankenhaus.de/index.php?mid=7;4;3)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby vmc » Sun Sep 07, 2008 1:03 am

hai mai ca cine stie germana se orienteaza spre specialitati mai sanatoase la cap :D . glumesc, insa cei care stiu germana sunt de mult timp in germania.

vladom wrote:Cine merge pe psihiatrie tre sa stie oricum f bine germana.

B2 minim.


Cu tot respectul @vladom, ai cumva asa o idee minima ce inseamna B2?
Pentru cei care habar n-au va spun eu: e o prostie de examen, pentru care inveti lucruri absolut inutile si e un nivel destul de avansat (poti sa te pui in fata a 10 intelectuali nemti si sa-l faci praf in probleme de gramatica).
Ideea e cam asa: nemtii si-au cam adus ce le trebuia, au acoperit deficitul major de medici, deja au multi absolventi de medicina si incep sa puna conditii drastice. Si ma mira ca cei de la firme inca nu s-au reorientat si nu au un marketing adecvat (stiu o singura firma care organizeaza cursuri de germana). Cei care STIU germana pot face totul singuri si nu au nevoie de nici o firma, iar cei care nu stiu germana deja nu mai sunt primiti.
nicht wahr?

nectarya
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Sep 30, 2009 8:46 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby nectarya » Fri Oct 02, 2009 9:03 pm

salut. Ma poate ajuta cineva cu programa asta de psihiatrie? Nu ma descurc cu germana. As vrea sa stiu ce module se fac, daca e medicina interna obligatoriu. Mai ales ultima fraza nu o inteleg. Multumesc

Weiterbildungszeit:
60 Monate bei einem Weiterbildungsermächtigten an einer Weiterbildungsstätte
gemäß § 5 Abs. 1 Satz 1, davon
-24 Monate in der stationären psychiatrischen und psychotherapeutischen
Patientenversorgung
-12 Monate in Neurologie
-können bis zu 12 Monate in der Teilgebietsweiterbildung des Gebietes abgeleistet
werden
- können bis zu 12 Monate Kinder- und Jugendpsychiatrie und -psychotherapie
und/oder Psychosomatische Medizin und Psychotherapie
oder
6 Monate im Gebiet Innere Medizin und Allgemeinmedizin oder in Neurochirurgie oder
Neuropathologie angerechnet werden
-können bis zu 24 Monate im ambulanten Bereich abgeleistet werden

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby rouadefoc » Sat Oct 03, 2009 12:40 am

Timpul de instruire:
60 luni, la o Weiterbildungsermächtigten în locuri de formare
în conformitate cu § 5 alin 1 teza 1, din care
-24 Luni în stationar psihiatrice şi psihoterapeutic
-12 Luni în neurologie
pentru a fi în măsură să servit 12 luni în partea de formare pe teren din zona
vrea
- Până la 12 luni Copilului şi Adolescentului Psihiatrie si Psihoterapie
şi / sau de Psychosomatic Medicină şi Psihoterapie
sau
De 6 luni în domeniul medicinii interne şi medicină generală sau de Neurochirurgie sau de
Neuropatologie fi numărate
pot fi finalizate până la 24 de luni în ambulator

nectarya
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Sep 30, 2009 8:46 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby nectarya » Sun Oct 04, 2009 8:17 pm

rouadefoc wrote:Timpul de instruire:
60 luni, la o Weiterbildungsermächtigten în locuri de formare
în conformitate cu § 5 alin 1 teza 1, din care
-24 Luni în stationar psihiatrice şi psihoterapeutic
-12 Luni în neurologie
pentru a fi în măsură să servit 12 luni în partea de formare pe teren din zona
vrea
- Până la 12 luni Copilului şi Adolescentului Psihiatrie si Psihoterapie
şi / sau de Psychosomatic Medicină şi Psihoterapie
sau
De 6 luni în domeniul medicinii interne şi medicină generală sau de Neurochirurgie sau de
Neuropatologie fi numărate
pot fi finalizate până la 24 de luni în ambulator




Multumesc, dar am facut si eu o traducere automata din care nu am inteles nimic.
Vroiam sa stiu exact in ce constau cele 60 de luni, care module sunt obligatorii si dintre care poti alege.

vladcome
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Oct 09, 2008 2:17 pm

Re: Rezidentiat Germania- Psihiatrie

Postby vladcome » Mon Oct 05, 2009 9:32 pm

ma risc eu, o traducere exacta din germana nu e posibila ca au un vocabular mai dezvoltat, deci :
Weiterbildungszeit: Perioada de Pregatire Continuua
60 Monate bei einem Weiterbildungsermächtigten an einer Weiterbildungsstätte
gemäß § 5 Abs. 1 Satz 1, davon
-24 Monate in der stationären psychiatrischen und psychotherapeutischen
Patientenversorgung 24 luni medic pe o sectie de psihiatrie sau psihoterapie
-12 Monate in Neurologie asta intelegi si tu
-können bis zu 12 Monate in der Teilgebietsweiterbildung des Gebietes abgeleistet werden| pot fi facute pana la 12 luni din sub-specialitatea specialitati :)))

- können bis zu 12 Monate Kinder- und Jugendpsychiatrie und -psychotherapie |pot fi facute pana la 12 luni in astea doua
und/oder Psychosomatische Medizin und Psychotherapie
oder |sau
6 Monate im Gebiet Innere Medizin und Allgemeinmedizin oder in Neurochirurgie oder
Neuropathologie angerechnet werden ...si la toate lunile astea mai poti insuma 6 luni intr-una din spec. :Med. Interna si alealalte doua
-können bis zu 24 Monate im ambulanten Bereich abgeleistet werden ...si 24 de luni le poti insuma lucrand in ambulantoriu(cred ca se refera la un Praxis)

eventualele erori sa le corecteze, cineva cu capu mai mare :))


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests