preparatori&doctoranzi la rezi2003 - info...

for future reference; read only..
asilum
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:03 pm

Postby asilum » Tue Nov 25, 2003 12:03 am

Doctoranzii si preparatorii care au obtinut 950 de puncte la rezi, sunt admisi automat in rezidentiat in specialitatea respectiva.Ar putea responsabilii acestui forum sa afle mai multe detalii privind aceasta problema?

asilum
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:03 pm

Postby asilum » Tue Nov 25, 2003 11:16 am

O rugaminte catre administratorii forumului.Supune-ti atentiei domnului prof Popa problema doctoranzilor si preparatorilor care au obtinut 950 de puncte pe 23 noiembrie pe chirurgie.Poate o clarifica in metodologia de maine.

User avatar
mctib
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Oct 03, 2003 2:12 am
Location: pe aici, pe acolo...da' nu ubicuu
Contact:

Postby mctib » Tue Nov 25, 2003 6:00 pm

Way-to-go, Asilum :!:
Subscriu solicitarii pe care o faci.



McTib


Spor, Victore in demersuri.
te intreaba si socoate...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Nov 26, 2003 4:13 am

s-a terminat de votat legea bugetului - aceasta lege e pe punctul 63 de ordinea de zi pentru votat in camera deputatilor. avem promisiuni ca se va "sabota" si se va amana. incercam sa castigam cat mai mut sprijin - si din partea Ministerului sanantatii avem ceva promisiuni - sa vedem... sa vedem...

faceti si voi toate demersurile pe care puteti sa le faceti.

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Thu Nov 27, 2003 8:29 pm

Pt Victor.Am citit comunicatul comisiei de rezidentiat, in care nu se spune nimic despre situatia doctoranzilor si preparatorilor.Nu ai putea tu, at cand il vezi pe Dl prof Popa sa-l intrebi ce se intampla cu noi?Mai este necesar sa dam barajul sau trebuie doar sa ne prezentam undeva pt. echivalare.Daca ai reusi sa faci ceva in aceasta privinta, ai mai ajuta si cativa posesori de 949 de puncte pt. ca noi nu concuram pe locurile de la rezidentiat, noi trebuie doar sa avem minim ultima medie a grupei de specialitati.Multumesc anticipat.

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Fri Nov 28, 2003 3:12 pm

Doctoranzii cu frecventa si preparatorii nu vor trebui sa dea barajul.Azi
s-a primit la nivel local (DSP) o hartie in care se confirma cele spuse mai sus. Doctoranzii cu frecventa si preparatorii trebuie sa trimita prin fax, la nr. 0213072601 o cerere in care se explica situatia fiecaruia (cand a dat examenul respectiv si ca, conform metodologiei publicate in VM a prins grupa de specialitati, ca nu cosidera necesar sa mai dea barajul,etc.) si o adeverinta de la UMF-ul respectiv in care se specifica ce post are respectivul (doctorand sau preparator).Acest nr de fax este de la directia Resurse Umane din MS.Apoi, puteti verifica telefonic daca faxul a ajuns unde trebuie la nr. 0213072599.Adeverinta de la UMF trebuie semnata de un rector sau prorector si de catre secretara respectiva si trebuie sa contina urmatoarele date: data de la care respectivul este doctorand sau preparator, specialitatea in care este doc sau prep.

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Fri Nov 28, 2003 3:14 pm

e valabil doar pt cei cu 950 si 949.

laura
Posts: 3
Joined: Sat Sep 13, 2003 5:13 pm

-

Postby laura » Fri Nov 28, 2003 5:16 pm

Am si eu o intrebare.Nu imi este inca f clar.Daca esti preparator sa spunem la ortopedie si ai la rezidentiat 950,atunci devii rezident automat si cu post la ortopedie (unde esti preparator) sau poti sa alegi ce vrei tu dintre ramurile chirurgicale?

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Re: -

Postby PLast » Fri Nov 28, 2003 8:43 pm

laura wrote:Am si eu o intrebare.Nu imi este inca f clar.Daca esti preparator sa spunem la ortopedie si ai la rezidentiat 950,atunci devii rezident automat si cu post la ortopedie (unde esti preparator) sau poti sa alegi ce vrei tu dintre ramurile chirurgicale?

Si una si alta... Poti opta. Daca esti printre primii si vrei chir. plastica poti renunta la postul de preparator si intri pe chir plastica. Dar atunci nu ti se mai recunosc anii de preparator si nici nu mai ai post. In plus, trebuie sa despagubesti statul cu anii ramasi pe preparator sau doctorand. Asa stiu eu...

camelutza
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jul 11, 2003 7:28 pm

Postby camelutza » Sat Nov 29, 2003 8:54 am

Mai spuneti-mi va rog cum se face la preparatori echivalarea anilor din invatamant cu rezidentiatul-ce acte trebuie, cine trebuie sa semneze etc. Sau daca trimit fax-ul ala cu adeverinta e suficient?
Merci mult.

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Sat Nov 29, 2003 9:23 am

Daca esti prep sau doctorand si ai luat 950 de punte, e suficient sa trimiti prin fax actele alea.Verifici apoi telefonic daca au ajuns. Nu te duci la baraj. In ziua teleconferintei te duci si-ti alegi automat specialitatea in care esti prep. Daca vrei alta specialitate te duci la baraj.In cazul asta pierzi anii de prep.Daca esti prep de mai multi ani, bravo tie, mergi inainte.Vei fi prep de 2 ani de ex si rezid in anul 1.Chestiile astea merg paralel.
bafta multa.

camelutza
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jul 11, 2003 7:28 pm

Postby camelutza » Sun Nov 30, 2003 8:59 am

Merci mult, eu sunt la stoma si nu dau baraj. Va tin pumnii!

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

echivalare

Postby drdre » Sun Nov 30, 2003 11:47 am

anii de doctorat cu frecventa se echivaleaza drept ani de rezidentiat ?

razvancu
Posts: 3
Joined: Sun Nov 23, 2003 9:46 pm

cei cu 949?

Postby razvancu » Sun Nov 30, 2003 7:53 pm

salutare!
sunt doctorand cu frecventa si am obtinut 949.
conform mediei ponderate sunt pe la sfarsitul listei cu 949.
mi se recunoaste si mie ?

codrin wrote:e valabil doar pt cei cu 950 si 949.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Nov 30, 2003 8:37 pm

din cate am inteles eu - conforma HG 899 e "in limita locurilor", deci nu ar trebui.
Art. 8.
(1) Admiterea in rezidentiat a personalului didactic incadrat pe functii de preparator la disciplinele clinice si preclinice cu sau fara corespondent in Nomenclatorul specialitatilor medicale si farmaceutice, competente si supraspecializari pentru reteaua de asistenta medicala se face in situatia indeplinirii conditiilor de admitere la grupa sau subgrupa de specialitati respectiva.
(2) Doctoranzii cu frecventa pot fi admisi in rezidentiat numai daca indeplinesc conditiile prevazute la alin. (1).


dar din cate am inteles de la dna ENE resurse umane din minister s-ar incerca sa fie "in limita punctajului" si sa treci fara probleme, "caci nu alegi loc".

suna la resurse umane la minister si la centru. la chestia cu preparatori si doctoranzi nu stiu ce e legal si ilegal - prea multe mi se par si una si alta. oricum interesul de peste tot de sus e sa fie facuti sa treaca fara baraj si cat mai multi, din cate am inteles eu, in conditiile in care se poate inainte de aparitia PL 160

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Sun Nov 30, 2003 10:29 pm

Victore pune shi tu o intrebare la minister sau la Fl. Popa cati dintre cei cu 950 shi 949 sunt preparatori sau doctoranzi cu frecventza ca e o kestiune destul de importanta mai ales pentru cei cu 948 shi 949...

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Mon Dec 01, 2003 10:50 am

ce este PL 160?

Blu'
Posts: 4
Joined: Sat Nov 29, 2003 5:00 pm
Location: Bucuresti

coduri pentru preparatori..

Postby Blu' » Mon Dec 01, 2003 12:21 pm

Stie cineva sub ce cod s-au inregistrat preparatorii si doctoranzii la rezidentiat? Cei de la armata au codul "MA"..ceilalti ce cod au,nu de alta dar sa stim si noi cei de sub "linie" ce sanse avem.
In legatura cu repartizarea la stagiatura,nu ar fi normal sa se faca intr-un fel sa se stie cine din cei cu 949 vor fi stagiari si cine nu,inainte de 4 decembrie?

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Mon Dec 01, 2003 12:38 pm

Doctoranzii si preparatorii nu au un cod aparte si deci nu ai cum sa stii numarul lor exact.La unii poti afla, daca ai acces la dosare, pentru ca au inclus in dosar o adeverinta de la locul de munca, dar la cei care s-au inscris anul asta nu poti stii. Asta si din cauza ca examenul de intrare in doctorat a avut loc dupa ce s-a incheiat inscrierea la rezi (e concret cazul meu si eu am 950) si deci in dosarul meu nu scrie ca sunt doctorand.Dar la repartitii voi veni cu o adeverinta de la UMF.
E o problema inscrierea la stagiatura pe 4 decembrie (data fixata inainte de bataia de joc de la rezi), deci cred ca ar trebui modificata data, dupa repartitii.Poate mergeti, cei care sunteti in Bucuresti sa intrebati chestia asta la minister, pentru ca sunt multi sub linie care mai spera la ceva si nu pot intra la stagiatura.

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Mon Dec 01, 2003 2:03 pm

Irinel, tu te duci la baraj?

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Mon Dec 01, 2003 2:17 pm

Ma duc, ca am drum prin Bucuresti si nici nu e prea clara situatia doctoranzilor si preparatorilor, in sensul ca eu pana nu vad ceva oficial nu cred ce scriu unii si altii.Oricum nu am ce pierde, eu sunt doctorand in chirurgie generala si asta oricum se ia mai pe la coada.

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Wed Dec 03, 2003 2:29 pm

sint doctorand cu frecv. pe chir. gen. ;nu ma prezint la baraj deci nu ocup loc de rezi;ramin salarizat ca doctorand pina la terminarea doctoratului;dupa aia in anii de rezidentiat care mi-au mai ramas de facut cine ma plateste?

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Wed Dec 03, 2003 2:58 pm

spune-mi te rog si mie care e procedura prin care pot sa obtin un doctorat

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Wed Dec 03, 2003 2:59 pm

drdre wrote:sint doctorand cu frecv. pe chir. gen. ;nu ma prezint la baraj deci nu ocup loc de rezi;ramin salarizat ca doctorand pina la terminarea doctoratului;dupa aia in anii de rezidentiat care mi-au mai ramas de facut cine ma plateste?


Sunt in aceeasi situatie, m-am interesat si in ultimii 2 ani, dupa ce sustii lucrarea de doctorat, devii rezident cu norma si te plateste MS (pt ca pe perioada celor 4 ani de doctorat esti rezident fara norma, adica iti faci stagiile, ai carnet de rezident, faci munca de rezident, dar nu te plateste Ministerul Sanatatii ci MEC). Asa stiu eu ca stau lucrurile, am intrebat la DSP.

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Wed Dec 03, 2003 6:48 pm

irinel tu te prezinti la baraj?

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Wed Dec 03, 2003 6:54 pm

irinel wrote:
drdre wrote:sint doctorand cu frecv. pe chir. gen. ;nu ma prezint la baraj deci nu ocup loc de rezi;ramin salarizat ca doctorand pina la terminarea doctoratului;dupa aia in anii de rezidentiat care mi-au mai ramas de facut cine ma plateste?


Sunt in aceeasi situatie, m-am interesat si in ultimii 2 ani, dupa ce sustii lucrarea de doctorat, devii rezident cu norma si te plateste MS (pt ca pe perioada celor 4 ani de doctorat esti rezident fara norma, adica iti faci stagiile, ai carnet de rezident, faci munca de rezident, dar nu te plateste Ministerul Sanatatii ci MEC). Asa stiu eu ca stau lucrurile, am intrebat la DSP.


eu am intrebat la centrul de perfectionare dar n-au stiut ce sa-mi spuna si mi-au zis sa sun la minister;am sunat la minister si D-na Ene mi-a spus ca nu are cum sa ma plateasca MS dupa ce termin doctoratul deoarece daca nu ma prezint la baraj nu aleg loc de rezident;treaba e cam confuza..

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Wed Dec 03, 2003 7:50 pm

unde pot gasi repartitia locurilor pe chirurgie?ca la http://www.rezi2003 nu mai este

mihai-dj
Posts: 3
Joined: Wed Dec 03, 2003 9:48 pm

Postby mihai-dj » Wed Dec 03, 2003 10:03 pm

poate cineva sa estimeze cam citi prep+doctoranzi sunt pe chirurgie .
macar aproximativ?
sa nu te miri de nimic

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Thu Dec 04, 2003 12:05 pm

Doctoranzii si preparatorii cu 950 de puncte si care nu merg la baraj, trebuie sa se prezinte la telespeaker sau urmeaza sa primeasca prin UMF-uri confirmarea in rezi in specialitatea respectiva?

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Thu Dec 04, 2003 2:20 pm

codrin wrote:Doctoranzii si preparatorii cu 950 de puncte si care nu merg la baraj, trebuie sa se prezinte la telespeaker sau urmeaza sa primeasca prin UMF-uri confirmarea in rezi in specialitatea respectiva?


trebuie sa se prezinte la repartitie si sa spuna ca nu aleg loc de rezident;urmeaza apoi sa primeasca confirmarea in rezi prin UMF

karika
Posts: 2
Joined: Wed Dec 10, 2003 4:30 pm

Postby karika » Wed Dec 10, 2003 4:36 pm

Am si eu o intrebare...
Sunt preparator pe preclinic, oricum nu am obtinut punctaj anul asta dar ma intereseaza daca exista corespondenta si pentru preclinic sau poat sa intru la orice subgrupa de specialitati daca am punctajul. Si care e punctajul acela? al grupei de spec sau al subgrupei de spec pt ca aci in MS nimeni nu pare sa stie...

karika
Posts: 2
Joined: Wed Dec 10, 2003 4:30 pm

Postby karika » Mon Dec 15, 2003 11:19 am

Stie cineva (a intrebat pe la MS) ce e anul asta cu doctoranzi si prepi, sunt incadrati pe baza ultimului punctaj pe grupa de specialitati sau pe baza subgrupei de specialitati. Din cate am inteles se schimba din an in an si desi ar fi trebuit nu s-a anuntat inainte de repartitie. Astia din afara Buc de la DSP nu stiu nimic. PLS daca cineva stie ceva...


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 14 guests