BARAJ - info, organizare (doar pt cei care sustin baraj!)

for future reference; read only..
adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Mon Dec 01, 2003 10:07 pm

Am vorbit cu Domnul Profesor F.Popa si in principiu intalnirea va avea loc Miercuri.

Prezenta noastra trebuie sa fie Semnificativa !!!!!

Pentru cei ce au indoieli ,ii asigur ca Domnul Profesor F.Popa va veni in momentul in care ne adunam suficient de multi pentru a fi reprezentativi.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Dec 01, 2003 10:48 pm

salut adam

din cate am vb azi cu prof. F.Popa dupa intalnirea nereusita de azi - zicea ca maine la ora 12 tot la facultate. acu' ce sa zic - cum ai vorbit si tu.

pisicamica
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:04 am

Postby pisicamica » Mon Dec 01, 2003 10:55 pm

am intrat sa confirm ceea ce spune adam (si pot confirma si cei care l-au asteptat pe prof.Popa azi la facultate), ca este foarte important sa scriem acest memoriu similar ca idee cu al colegilor de la cluj,pentru a nu mai fi blamati ca suntem prostii cu 950.deja ma suna rude sa ma intrebe daca e adevarat ce scrie in presa, ca restul sunt niste incapabili, deci imaginati-va ce impresie au facut altii prin ziare referitor la competenta noastra.
cred ca este dreptul nostru si numai al nostru sa ne caracterizam in vre-un fel si cred ca acest memoriu va aduce putina lumina in mintile ziaristilor ca nu suntem niste papagali.va sfatuiesc sa va rupeti cate putin timp din pregatirea pt baraj si sa faceti parte dintre oamenii cu drept la replica.macar sa nu se creada ca suntem usor de luat peste picior.

pt mai multe informatii vedeti si topicul cu "urgent-pt cei cu 950/940"

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Mon Dec 01, 2003 11:12 pm

Din cate stim Victore tu ai anuntat intalnirea de Luni ora12, si ulterior desi ai stiut ca nu va veni Prof. ai tacut.............si uite asa ne-am dus astazi... "intalnire foarte utila"

Eu am vorbit direct cu Prof. in seara asta la ora 21

Ce parere ai !?Poate ca nici nu i-ti pasa din moment ce te-am rugat ceva intr-un mesaj referitor la topicul celalalt

Ideea ramane sa ne intalnim Miercuri ,urmeaza sa anunt ora.
Toate bune!

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Mon Dec 01, 2003 11:37 pm

Atentie!

Pentru a usura procedurile de transmitere a mesajelor voastre am creeat un cont special pentru asta : punctajmax@yahoo.com

Toti cei cu punctaj maxim sunt rugati sa trimita :
-Numele ,
-eventual Nr. de telefon impreuna cu
-Optiunea fiecaruia pentru fiecare specialitate
- trimiteti si un mic text ,in care sa va exprimati pozitia fata de acuzatiile din media.
Intalnirea la facultate ramane pe Miercuri,urmeaza sa va transmit datele exacte.
In rest doar ganduri bune!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Dec 01, 2003 11:42 pm

Din cate stim Victore tu ai anuntat intalnirea de Luni ora12, si ulterior desi ai stiut ca nu va veni Prof. ai tacut.............si uite asa ne-am dus astazi... "intalnire foarte utila"




vad ca vrei cu orice pret sa faci un atac la persoana. cum doresti, dar te inseli. imi pare rau ca la ora asta nu pot verifica informatia ta, o sa incerc maine dimineata. inclin sa nu apreciez tonul tau si pentru ca nu te "responsabilizezi" si nu te prezinti cu "real identity". cum doresti.

cat despre mine stiind despre intalnirea de azi ca nu va avea loc - fals. imediat ce am primit un telefon ca sta lumea asteptand am incercat sa ajut la "mediere". am repetat ce a zis prof Popa pe forum, ca a iesit cum a iesit nu este meritul meu. ca nu am venit azi la intalnire iar nu e cred destula dovada ca am vrut sa iasa "util". sper sa ne vedem curand si sa vad si eu de unde atata neincredere.

si iti sugerez sa folosesti un yahoogroup - asa practic datele raman publice - nu ajung intr-un singur email box de unde cineva le poate folosi sau nu. GOTO http://groups.yahoo.com


-------
ps. am incercat intr-un sir de mesaje priovate sa il conving pe adam sa spuna cine e - ca sa am macar un minim de date de responsabilizare a dumnealui. nu a vrut asta - si a motivat ca nu are incredere in mine. in conditiile acestea - desi imi dau seama ca astfel produc si mai multa deruta imi exprim public neincrederea in bunele intentii ale lui adam si inclin sa cred ca e un bluf incercarea lui de a anula intalnirea de maine. o sa incerc sa confirm acest lucru maine dimineata.

pentru a fi sigur ca nu trimiteti in van catre adresa privata de mail de mai sus mentionata de adam - am creat un grup de discutii "open-source" la care v-as ruga sa trimiteti macar o copie a ceea ce vreti. practic astfel sunteti siguri ca ramane pe undeva pe net ceea ce faceti.

:arrow: http://groups.yahoo.com/group/memoriu-rez2004
:arrow: memoriu-rez2004@yahoogroups.com
anyone can post, anyone can see what has been posted.

motivez suplimentar neincrederea in el cu stilul de discutii pe care-l am pe PM cu adam:

adam wrote:stii nr de telefon alDomnului Prof. -spune-mi primele 6 cifre ,eu o spun pe a7-a [...]
Nu te supara ,nu am incredere in anumite persoane de pe forum,dar pentru confirmarea faptului ca spun adevarul ,ia legatura cu DomnulProf.-o sa afli despre ce este vorba!



pps. se creaza foarte multa debandada cu organizarea pe forum atat de-o "parte", cat si de alta. imi pare rau ca ma implic aici -dar "tehnica" anonima a dn. adam imi da prea mult de banuit si aduce cu alte eventimente intamplate pe forum cand s-au folosit acoperiri greu de reprodus-verificat in timp util. scuze de off-topic. s-ar putea sa ma insel, caz in care imi cer scuze - dar dupa experienta de pe forum si online... inclin sa cred ca am dreptate in a-l suspecta pe adam. o sa incerc sa verific cat mai repede maine de dimineata daca s-a amanat intalnirea de maine de la ora 12.
Last edited by victor on Tue Dec 02, 2003 12:47 am, edited 2 times in total.

monik
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:48 pm

Postby monik » Tue Dec 02, 2003 12:35 am

Nu este nici un bluf si daca Victor ar fi venit azi la facultate l-ar fi cunoscut personal pe Adam, pentru ca e nici un secret. Toti cei 20 de oameni cu 950 care eram azi la ora 13 si l-am asteptat pe prof.Popa l-am cunoscut pe Adam si nici unul dintre noi nu s-a ascuns dupa deget, inclusiv el.
TOTI am fost de fata cand Adam a vorbit la telefon cu prof.Popa.Pacat ca acum ne pierdem vremea cu verificari.Dar vom avea ocazia sa ne vedem probabil miercuri, iar intre timp trebuie sa ne organizam.
Nu stiu daca credeti ceea ce am scris, dar din pacate nu pot sa-mi scannez cartea de identitate.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Dec 02, 2003 12:36 am

astea vin dintr-un topic ce nu trebuia deschis, care fusese locked si pe care eu l-am sters.
Romanul stie numai de bâtă se pare

adam wrote:Toti cei cu punctaj maxim sunt rugati sa trimita : Numele , eventual Nr. de telefon impreuna cu Optiunea fiecaruia pentru fiecare specialitate, -in Inbox pentru user - adam -

Pentru o mai buna coordonare in cadrul intalnirii pe care urmeaza sa o
avem cu Domnul Profesor Florian Popa ,va rog sa trimiteti datele mai sus
mentionate,chiar daca ,din diverse motive nu puteti participa in ziua si ora ce urmeaza a fi fixata !

Valabil pentru cei in aceasta situatie din toata tara !!!!!

Intr-o convorbire telefonica de astazi cu Domnul Profesor Florian Popa am hotarat sa ne organizam intr-un numar suficient pentru a ne intalni la facultate si a discuta concret "situatia noastra" si detalii despre examenul de baraj .
Trebuie sa luam legatura cu cei din Cluj.Ei au inceput niste demersuri la Ministerul Sanatatii ce trebuie sustinute de noi toti!Nu trebuie sa lasam pe altii sa arunce cu noroi permanent in noi, fara sa ne sustinem macar punctul de vedere.

Va astept urgent mesajele,deoarece intalnirea trebuie sa aiba loc Marti,cel tarziu Miercuri si trebuie sa adunam un grup reprezentativ pentru discutii.
Viitorul vostru este in joc! Nu mai amanati lucrurile!
Felicitari pentru cei ce au trimis si optiunile!!!!!

Asteptam cat mai multe informatii urgent.

Va rog trimiteti in dreptul numelui eventual si :
-media generala -Facultate,sau nota de la licenta,
-burse la care ati participat ,studii in strainatate,merite deosebite......

Sa demonstram ca am meritat sa luam examenul,nu a fost o simpla conjunctura ! Nu va lasati calcati in picioare!

Aveti ocazia sa trimiteti informatiile acum . Vor ajunge pe canale oficiale la cine trebuie, dupa ce le voi centraliza!
Informatiile Nume ,nota licenta ,burse,...... vor apare (daca doriti--mentionati in mesaj ! ) intr-un memoriu pe care il realizam,printre altele ,in ideea de a demonstra ca suntem oameni cu o valoare constanta pe parcursul studiilor si nu ne lasam calcati in picioare de non- valori ce au promovat o imagine distorsionata in media(tv ziare......)

Un medic valoros trebuie sa stie sa sustina in orice conditii ceea ce crede,ceea ce il defineste!
In ceea ce priveste mentionarea optiunilor este alta discutie!
Este o sansa pe care trebuie sa o abordati cu seriozitate!
IMPORTANT!

Va rog,pe langa datele mentionate mai sus(Nume.....nota...) trimiteti si un mic text ,in care sa va exprimati pozitia fata de acuzatiile din media.

In ceea ce priveste Barajul,momentan ramane singura solutie viabila!!!!
Trebuie sa o acceptam in contextul in care nu gasim variante mai "elegante".

Centralizarea optiunilor dumneavoastra poate reprezenta o baza in sensul dezvoltarii unei alte solutii !!!!!!!


monik wrote:Trebuie sa reactionam si noi int-un fel si sa iesim din pasivitate.Stiu ca invatati pentru baraj , dar daca nu ne organizam singuri pentru a scrie acest memoriu, s-ar putea sa ne pierdem vremea cu repetatul.Si eu am fost azi la facultate si ceea ce spune Adam nu e nici gluma ,nici o diversiune.


adam wrote:Multumim pentru mesajele trimise pana acum ,dar avem nevoie de o mobilizare mult mai intensa.
Anuntati toate persoanele cu punctaj maxim !
Puteti prelua si posta mesajele(optiunile pe specialitati) colegilor ce nu au conexiune pe net,cu permisiunea acestora!


eugen wrote:mai oameni buni, va rugaseram cu totii sa nu mai deschideti topicuri noi.. acu sa vezi panarama ca de ce aveti voi doua, si cei cu protestele doar unul ca asta e ultima moda, toata lumea ne acuza ca-i favorizam pe "ailalti".. of

eu cred ca aveti chestii urgente de spus, dar ce facem daca incep toti asa, cum vor sa zica ceva pac! un topic.. URGENT! maine adunarea nu stiu unde.. si maine, alt topic, URGENT..

pliiiz, fiti intelegatori! ca iese un haos altfel.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Dec 02, 2003 12:42 am

draga monik, imi pare rau de adaosul de haos pe care-l mai aduc si eu si ca nu am fost de fata azi la intalnire. imi pare rau si ca adam nu a vrut sa vorbeasca cu mine direct la telefon. in conditiile astea imi exprim neincrederea - peste care rog pe cei care vor la aceasta ora sa treaca daca considera necesar. Din punctul meu de vedere este doar un avertisment pe care-l lansez la adresa "sabotarilor" online - care se fac foarte usor. s-au mai facut pe forum, o sa se mai faca.

cum am mai spus, o sa incerc sa confirm/infirm cele spuse de adam. din punctul meu de vedere - cele spuse de F.Popa direct catre mine - sunt maine la ora 12 la facultate. de mine se stie cam unde sunt si cum se poate da - de adam - ... vad ca se incapataneaza sa se ascunda.

inainte de intalnire o sa verific daca ramane valabila data si ora - si o sa anunt in timp cat mai util pe forum.

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Dec 02, 2003 12:55 am

Pentru Victor!...

Ironic este ca atunci cand vei afla maine ca pozitia mea a fost cat se poate de corecta si oficiala..... nici macar nu vei avea un regret ,mai ales ca in contextul in care topicul a fost sters ai privat si alte persoane sa afle anumite informatii...
Dar ce iti pasa tie !.....sper sa te intalnesti si tu cu situatii asemanatoare,si sa percepi "bunavointa"celor din jur!

Politicos ..... te salut,o seara buna!

monik
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:48 pm

Postby monik » Tue Dec 02, 2003 12:58 am

Eu am vorbit cu Adam acum 2 ore si prof.Popa era dispus sa vorbeasca cu noi maine sau miercuri.Noi am zis ca e mai bine miercuri ca sa putem aduna datele pentru memoriu.Informatia ta era mai veche.Noi suntem primii interesati sa vorbim cu prof.Popa si nu vrem sa cream mai mult haos decat este. Pe mine nu trebuie sa ma verifici, pentru ca ne-am cunoscut duminica trecuta in Fire Club.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Dec 02, 2003 1:05 am

ok. verific maine daca aveti dreptate. oricum - in esenta nu cred ca este o problema reala - de principiu cred ca domn profesor ar veni la discutii maine, si poimaine - de va fi cazul.

daca ma insel, imi cer scuze - si motivez atitudinea mea cu retinerile care le am fata de iresponsabilitatea cu care sunt obisnuit pe internet. nu am fi ajuns aici daca am fi vorbit telefonic Adam - asa cum ti-am solicitat. iti imput jumatate de responsabilitate pentru situatie.

pe curand.

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Dec 02, 2003 1:25 am

victor wrote:ok. verific maine daca aveti dreptate. oricum - in esenta nu cred ca este o problema reala - de principiu cred ca domn profesor ar veni la discutii maine, si poimaine - de va fi cazul.


...binenteles ca nu este o problema reala .....ce conteaza ca ati sters topicul.....in care era vorba si de altceva (memoriu , optiunile personale pe specialitati)decat de intalnirea cu Prof.
....dealtfel ne interesa pe noi ,cei cu punctaj maxim, lucru cu atat mai lipsit de importanta....in contextul in care avem asa o reclama in media

Politicos ..... va salut,o seara buna!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Dec 02, 2003 3:57 am

care topic adam? ca de sters EU am sters. Care? ala cu titlul URGENT ! Pentru cei cu 950puncte-ch/940pct.-med ?Uite-te mai sus si o sa vezi ca ti-am pus TOATE posturile din topicul ala ca quote. Sters a stat cam 0,5 minute, cat am editat postul ala.
un model de memoriu este si a fost intodeauna aici http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=752

problema este ca a trebuit sa stergem cel putin 5 topicuri noi cu titlul "urgent!!!!!!!!! pentru cei cu 949 puncte" O vom face si in continuare, nu avea nici o grija. Dar hai sa nu ne victimizam.

User avatar
vladposte
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby vladposte » Tue Dec 02, 2003 4:43 am

:wink:
Last edited by vladposte on Sat Dec 06, 2003 4:31 am, edited 1 time in total.

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Pentru cei cu 950puncte-chirurgie/940puncte-medicala

Postby adam » Tue Dec 02, 2003 11:05 am

Pentru cei cu 950puncte-chirurgie/940puncte-medicala

Salut!

Intalnirea cu Domnul Profesor Florian Popa va avea loc Miercuri 3-12-2003in jurul orei 12 ,la Facultatea de Medicina

Anuntati pe toti cei cu punctaj maxim ,este de preferat ca prezenta noastra sa fie in numar cat mai mare!

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Dec 02, 2003 11:47 am

Bai fratzilor,

Sa intzeleg ca astazi(marti) NU ne mai intalnim cu F.Popa?
(Victore, potzi sa ne spui ceva, eventual in timp util-pana la 11.30?)

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Dec 02, 2003 11:55 am

Domnule S. , ai dreptate: am reusit sa vb cu dn.prof.Popa si a zis ca daca va fi nevoie se va intalni miercuri cu participantii la ora 12, dupa cum a stabilit cu un domn S. care l-a sunat cum ca nu ar fi timp sa se adune destui marti. azi ramane valabila de asemenea intalnirea, insa ar prefera mai mult la rectorat - la ora 13.00. eu unul prefer sa nu ma mai implic in discutii cu cei care vad cu orice pret ca nu se responsabilizeaza pentru ce fac si totusi doresc sa faca ceva; si de-abia acum am reusit sa iau legatura telefonic cu dn prof pentru confirmari.

oricum se pare ca ceva iese prost cu atatea closti: Blanculescu a zis la primul protest intalnire luni la MS la ora 10, a venit si Popa si noul ministru - dar la CC REZ dn Popescu (director resurse umane MS) a zis ca "e 1 dec, sa il cautam de acum pe dn. Blanculescu la ANC, nu mai e ministru" si a lasat sa se inteleaga ca nu va mai avea loc intalnirea - si cica au asteptat pana 11.30. si pe urma au declarat in presa ca nu au venit "doctorii".

:arrow: azi la rectorat, dionisie lupu 48, ora 12.30 - 13.00 . maine... dupa cum o stii cine ce stie.



o nota: referitor la contestatiile la baraj - de care nu se pomeneste nimic - se pare ca se va lasa totusi o ora de contestatii - daca lumea o va cere.
Last edited by victor on Tue Dec 02, 2003 12:16 pm, edited 1 time in total.

pisicamica
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:04 am

Postby pisicamica » Tue Dec 02, 2003 12:10 pm

Victor, si eu ma fost printre cei care s-au adunat ieri la facultate si confirm ceea ce spune adam. stiu ca tu te-ai implicat intreaba asta mult fara un interes personal, de admirat si mai ales ca ne-ai tinut la curent cu toate pe parcursul nebuniei asteia. ceea ce spui tu cu closca este prea adevarat, asa ca ar trebui sa ne aliem cumva,nu sa lucram unul in hais si altul in cea asa ca fa tu un astfel de pas intr-o colborare buna. te rugam.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Dec 02, 2003 12:13 pm

am cerut doar un nume din partea lui adam ca sa il sustin - si nu a vrut sa il dea si din aceasta cauza l-am suspectat de rele intentii, mai ales pentru ca intra in contradictie cu ce stiam clar. imi cer scuze - si ma retrag.
Last edited by victor on Tue Dec 02, 2003 12:17 pm, edited 1 time in total.

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Dec 02, 2003 12:17 pm

Eu merg astazi (marti) la rectorat(asa cum a zis victor) sa vad daca se rezolva ceva.
Daca nu o sa fie nimeni, vin si maine!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Dec 02, 2003 12:19 pm

o sa fiu si eu acolo. o sa mai fie cativa carora am apucat sa le reconfirm telefonic
Last edited by victor on Tue Dec 02, 2003 12:26 pm, edited 1 time in total.

pisicamica
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:04 am

Postby pisicamica » Tue Dec 02, 2003 12:25 pm

Eh, eu cred ca nu vrea nimeni sa te retragi, asa ca nu ne face sa ne rugam de tine.fii alaturi de noi ca pana acum.promitem ca o sa fim si noi alaturi de tine.uite, class e super,merge pana la capat oriunde si oricum.excelent exemplu.Oricum, daca nu te-am convins mai zicem si un PLEASE.[/u]

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Dec 02, 2003 12:28 pm

a nu.. nu asta era ideea :) ideea e ca asa m-am obisnuit sa "lucrez" cu oameni care stiu macar cine sunt si din ce pozitie vorbesc. nu cu nickuri precum butterfly, bluebird etc. ori cu adam de aici a iesit "scanteia".

ramanem tot pe aici :)

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Tue Dec 02, 2003 12:53 pm

stai linistit vlad.
Cei din minister nu sunt chiar atat de tampiti incat sa nu stie ca cei care contesta astazi examenul au participat ACTIV la crearea bazei de date pt examen. Ei au fost cei care au anulat cele 1000 de intrebari pt ca li se pareau incorecte. Si acum striga in gura mare "prindeti hotul".
Rusine sa le fie pt ca mint cu nerusinare. In protestul trimis la presa si la presedentie si mai stiu eu pe unde l-au trimis, MINT cu nerusinare spunand ca s-au pus pe net grilele in septembrie, cand ele erau acolo din IULIE.
Si cand se intalnesc cu oficialitatile continua sa minta. Este evident ca cine a facut peste 910 puncte a invatat si grilele. Uita-te la mediile din anii trecuti. Dar oricum protestul lor nu mai are nici o sansa.

medics
Posts: 2
Joined: Thu Nov 27, 2003 3:35 pm

Postby medics » Tue Dec 02, 2003 1:00 pm

salut! Vreau sa confirm si eu cele spuse de Adam! Am fost ieri la facultate pentru intalnirea cu prof. Popa! Trebuie sa ne vedem miercuri !

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Dec 02, 2003 4:57 pm

Salut!

In contextul in care eu am dorit doar o mai "exacta" informare a celor cu adevarat interesati de aceste intalniri ,consider ca nu am gresit cu absolut nimic in incercarea de a creea o legatura directa cu Prof.

Deoarece in urma altor "mesaje" s-a dovedit ca timpul pretios al celor ce se pregatesc de baraj a fost deja irosit in ziua de luni, am incercat sa fac in asa fel incat acea situatie sa nu mai se repete.Daca cineva considera ca am gresit ,il anunt ca personal am constiinta impacata.

In ceea ce priveste confuzia care a fost creata,iar nu este vina mea ,deoarece s-a cerut afisarea Numelui,Nr.de telefon personale,lucru pe care nu stiu cati dintre voi se inghesuie sa-l faca public pe internet,in contextul "prieteniei"ce ne leaga de cei ce contesta exam.

Despre Victor ,am numai lucruri bune de spus,sper sa inteleaga contextul anterior,si daca poate sa sprijine o mai buna informare ,in putinele zile pana la Baraj,ar fi un lucru apreciat ,....de toti cei ce au meritat sa ia acest examen!


SA NE INTALNIM MIERCURI IN JURUL OREI 12 LA FACULTATE
(asta daca nu vine Victor cu informatii proaspete ,pe care le asteptam sa fie afisate)

In rest doar ganduri bune!
Last edited by adam on Tue Dec 02, 2003 5:21 pm, edited 1 time in total.

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Tue Dec 02, 2003 5:09 pm

Deci unde trimitem optiunile, ca ne-ati zapacit?

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Dec 02, 2003 5:16 pm

punctajmax@yahoo.com




Atentie!

Pentru a usura procedurile de transmitere a mesajelor voastre am creeat un cont special pentru asta : punctajmax@yahoo.com

Toti cei cu punctaj maxim sunt rugati sa trimita :
-Numele ,
-eventual Nr. de telefon impreuna cu
-Optiunea fiecaruia pentru fiecare specialitate
- trimiteti si un mic text ,in care sa va exprimati pozitia fata de acuzatiile din media.
Intalnirea la facultate ramane pe Miercuri,urmeaza sa va transmit datele exacte.
In rest doar ganduri bune!

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Dec 02, 2003 5:32 pm

Surprize!!!!!!

Ca sa vedeti de ce nu am avut incredere in anumite persoane!
Priviti ,au incercat sa sparga parola de pe contul mail pe care abia l-am creat ...in folosul nostru ,pentru o simpla centralizare de informatii!

Bine intentionati,ar spune unii!
Felicitari !!!!!


Yahoo! - Help

--------------------------------------------------------------------------------



punctajmax's Account Locked

You have exceeded the maximum number of Sign In tries for the Yahoo! ID punctajmax. As a result, the account has been temporarily locked for your security.

You can wait 12 hours before trying to sign in again. If you have forgotten your password, you can request a new one by confirming your account information. Once you have received a new password you will be able to sign in again after 12 hours.


Astept parerea lui Victor!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Dec 02, 2003 6:41 pm

:arrow: 1. intalnirea a avut loc azi dupa ora 13 (au fost 16 participanti) si s-au discutat:

- memoriul de la cluj, s-a sugerat bucurestiului sa faca ceva similar;
- barajul: sa existe cel putin o ora in care sa se poata pregati si face contestatii, sa se mareasca de la 2h la 2h30 durata examenului
- trasari de responsabilitati: cine de ce depinde, ce s-ar fi putut face, ce se poate face - discutii libere. poate le povestete altcineva mai pe larg.
- diverse, nu stiu daca scap ceva important.

sunt 50 de locuri la mf bugetate care au ramas, s-a propus ministrului sa le redistribuie - se pare ca nu se redistribuie doar la chirurgie, sunt aproximativ 20 de preparatori care "nu ar alege".

referitor la intalnirea de maine am inteles ca nu ar mai avea loc.

imi pare rau inca odata pentru situatia creata.

----------------


2. parerea mea este urmatoare:

[size=9]
In ceea ce priveste confuzia care a fost creata,iar nu este vina mea ,deoarece s-a cerut afisarea Numelui,Nr.de telefon personale,lucru pe care nu stiu cati dintre voi


ai fost de rea credinta, ti-am specificat ca nu mi-l spui decat mie si ca nu il fac public - si ca iti cer asta ca sa pot sa te sprijini si sa putem discuta "real". colaborarile online sunt mult mai facile daca sunt dublate de date reale. cred ca acelasi lucru ai vrut sa faci si tu



Toti cei cu punctaj maxim sunt rugati sa trimita :
-Numele ,
-eventual Nr. de telefon impreuna cu




victor PM catre adam wrote:
promit sa nu fac informatia publica si sa o foloses doa pentru verificari


ai fi putut evita acest lucru daca ai fi fost de buna credinta.

3. ti-am sugerat un yahoogroup. astfel nu o singura persoana ar avea acces la datele pe care le-ai fi strans. pe de alta parte - dpv tehnic - adresele de yahoo pot fi usor blocate daca bagi de nu stiu cate ori parola aiurea. orice adresa de yahoo e vulnerabila astfel

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Dec 02, 2003 6:50 pm

Intalnire prof.F.Popa (marti, 13.30-rectorat)

Am fost astazi la intalnire cu F.Popa si in mare s-au atins urmatoarele puncte:

---Anularea Rezidentiatului=subiect inchis---nu se poate pune problema in nici un fel, inclusiv Nastase a declarat la Cluj ca "e normal sa fie 264 de multumiti si 1400 nemultumiti"(citat aprox.), semnale in acelasi sens s-au primit si de la "presedentie".Deci examen VALIDAT.(orice contestatii inutile)

---s-a propus prelungirea timpului de la baraj la 2.5 h (pentru a avea timp sa "imbulinam" :) ) si prof.Popa a fost receptiv la aceasta propunere(mai ales ca acesta nu e examen de admitere in Rez.,ci doar de departajare)

---Cea mai importanta problema discutata a fost cea a Suplimentarii Locurilor --- cu cele ramase de la M.Fam., prof.Popa sprijinind acest demers, si sustine ca se va implica personal in incercarea de a se suplimenta (fiind de acord ca este nedrept sa pici acest examen prin media ponderata). Acest lucru se va stii cu certitudine in saptamana de dinaintea repartitiilor, fiind necesare o serie de aprobari(de la vreo 4-5 ministere-MS, MEd.,MF,....).

---pe picior de plecare, prof.Popa a facut un "repros"voalat la adresa celor cu 950 pct. din Bucuresti care nu au reactionat asa cum trebuia la atacurile venite din presa si din partea "colegilor" :( , asa cum au facut cei din Cluj :allright: ). Ar fi indicat sa incercam sa inchegam un memoriu adresat MS in care sa aratam(prin medii din fac.,licenta,etc.)ca nu suntem niste "oligofreni""papagali",etc.,etc.

P.S.
Draga Adam, las-o mai moale cu atacurile la adresa lui Victor, ca NU ai tu caderea sa faci judecati de valoare(---anul la Chisinau sa fie de vina oare?! :evil: )("prietenii stiu de ce?")
Apropo, seria 3 "te felicita" pentru realizarile obtinute! :twisted:(nu ti-ai dat tu numele, dar tot am aflat!?) Inteleg acum de ce unii contestatari au indoieli la adresa valorii unor persoane care au promovat acest examen!

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Dec 02, 2003 6:53 pm

Sorry, cand am redactat acest post,Victor nu post-ase inca!
Oricum, mai bine din 2 surse! :D

pisicamica
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:04 am

Postby pisicamica » Tue Dec 02, 2003 7:51 pm

class, pentru memoriu am trimis deja cativa lui adam datele noastre.nu mai inteleg insa ce se alege de intrunirea de maine.daca mai aveti date despre asta postati-le, va rugam. :?

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Tue Dec 02, 2003 7:56 pm

Eu am trimis la presa un protest inca de vineri in care am examplificat cu date reale (verificabile)ca oamenii ce au promovat ex de rezi anul acesta au fost dintre cei mai buni(cu nume si date clare)Am mai spus ca printre ei s-au mai "infiltrat" si dintre aceia care "nu meritau" dar ca acestia constituie exceptia! eu personal cunosc 18 persoane excelent pregatite(si in timpul fac ) care au luat (medicala+chir) si doar vreo 2-3 care au picat , in plus dintre papagali pot enumera doar 1 cara a luat - restu;l nu au luat!
As trimite si lui Adam lista dar pt ca refuza sa se identifice nu am incredere.

Eu personal m-am identificat de cel putin 2 ori pe acest forum. o mai fac 1 data Nu mi-e frica de nimeni (doar de dumnezeu) Sunt absolvet de UMF Cluj 2003 am fost al 7-lea din promotie , am avut in 2002 o bursa erasmus in Franta de 5 luni am absolvit cu 9.64 si la licenta am luat 9.97 Nume si nr de tel nu am sa dau pt ca nu mai stiu in cine sa am incredere, le voi da aceluia care se identifica si el (credibil)

In Ev zilei "un candidat" zicea ca cei care au iesit la toaleta au copiat dupa nu stiu ce... L-am cautat pe acel candidat(Banu Adrian) si nu l-am gasit pe lista!!!! Asta a aparut intr-un ziar central!Asa ca nu stiu ce sa mai cred

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Tue Dec 02, 2003 7:57 pm

Trebuie sa multumesc inca odata lui Victor ,pentru duplicitatea de care a dat dovada!!!

Numele pe care l-ai aflat ,de la Prof. era ceva ce trebuia stiut de tine pt.confirmarea veridicitatii celor spuse de mine
Asa cum ai promis ,vad ca a ramas cunoscut doar tie(....si pentru restul lumii)

Trebuia macar sa recunosti ca propunerile facute pe forum de catre mine au fost urmarea discutiilor pe care le-am purtat cu Prof.(ca "cineva"le modifica ulterior este o alta poveste)

Nu mai are rost sa lungim aceasta discutie .Nu ma lupt cu oameni cu mintea odihnita.Nu am folosit expresii ofensatoare la adresa nimanui,nu am sa fac asta nici la adresa lui Class.
Am respectat opinia fiecaruia ,dar am incercat sa aduc putina lumina in discutiile ce priveau situatia celor cu 950p. Daca nu s-a ajuns la asta,nu este vina mea - sunt oameni care au demonstrat ca dorinta de a fi "stapanii inelelor" (cum spunea un prieten) este mult mai importanta decat interesul nostru.

Informatiile pe care vi le-am oferit au fost toate corecte (furnizate de Prof.F.Popa),cineva a vrut sa demonstreze ca poate modifica anumite lucruri aranjate anterior,doar pentru a dovedi ca detine"toate informatiile"

Noi sa fim sanatosi ,sper ca discutiile acestea nu vor continua prin sute de replici,rezumand informatiile doar la cele de interes general.


Pentru a nu mari confuzia ,ascultati ce va spune Victor,eu nu ma mai implic in contextul in care ,s-a reusit discreditarea intalnirii de Miercuri.

Din punctul meu de vedere ,datorita intalnirii de astazi (Victor...si ceilalti..)
NU MAI RAMANE VALABILA INTALNIREA DE MIERCURI
asta...e!


NE VEDEM LA BARAJ!

Politicos ..... va salut,o seara buna!
Last edited by adam on Tue Dec 02, 2003 8:52 pm, edited 2 times in total.

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Dec 02, 2003 8:06 pm

pisicamica wrote:class, pentru memoriu am trimis deja cativa lui adam datele noastre.nu mai inteleg insa ce se alege de intrunirea de maine.daca mai aveti date despre asta postati-le, va rugam. :?


In post-ul pus am sintetizat cam ce s-a vorbit la aceasta intalnire.(in rest, multa gargara---nu Popa a fost de vina pt.Rez.,ci ministrii :roll: , am ridicat problema salarizarii rezidentilor si ni s-a replicat ca sunt alte(oare?!)probleme mai importante :evil: !)

Cat despre intalnirea de maine? nu stiu ce sa zic!? din cate am inteles nu se va mai tine(iti dai seama ca nu sta Popa sa discute pe fiecare zi cu fiecare in parte)
A fost greseala noastra ca ne-am lasat dezbinati de un oarecare Adam?!, in loc sa il ascultam pe Victor care a furnizat de fiecare data informatii corecte(si verificate!). Asta e... :(

P.S.
Daca te intereseaza ceva anume, foloseste p.m.

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Thu Dec 04, 2003 10:03 pm

In atentia celor cu 950 puncte chirurgie,940 puncte medicala !

In masura in care reactiile din Media nu au lasat pe nimeni indiferent,rugamintea mea de a trimite la adresa de mai jos ,un text in care sa va exprimati parerea , devine o obligatie personala pentru fiecare !


(exprimare decenta si la obiect,argumente,incercati sa puneti punctul pe I)

punctajmax@yahoo.com


Informatiile vor fi parte componenta a unui memoriu !
Optiunile voastre cu privire la specialitatea dorita ,vor constitui o baza de date ,care poate fi folosita ,daca conjunctura o permite!
Nu dureaza mult sa trimiteti aceste mesaje,nu renuntati ,trebuie constituit acest Memoriu- asteptat de multa lume, ca raspuns la afirmatiile eronate despre valoarea dumneavoastra ,aparute in presa si tv!

In rest doar ganduri bune!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Thu Dec 04, 2003 10:21 pm

si totusi, adam, de ce nu folosesti acel yahoo.groups oferit de victor? Folosirea unui cont de email privat nu este fair. Cum poti tu asigura lumea ca esti de buna credinta si ca vei folosi informatiile obtinute in scopul precizat? Sun pseudonimul adam poate fi oricine. Stiu ca sunt cativa care te cunosc personal, dar ma indoiesc ca sunt reprezentativi ca numar pentru tot grupul pe care brei sa il reprezinti.
Ar trebui sa joci mai fair, adam. Victor nu s-a ascuns dupa pseudonime, stie toata lumea cine este, chiar daca asta il face mai vulnerabil. E un risc pe care trebuie sa ti-l asumi daca vrei sa fi un leader.

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Thu Dec 04, 2003 10:22 pm

a aparut repartitia pe sali pentru cei care merg la baraj(http://www.rezidentiat2003.ro)


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests