Proteste anti-rez. organizare, idei (doar pentru anti-rezi!)

for future reference; read only..
ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

Re: TOTI SA AVETI MAINE LA VOI URMATORUL MEMORIU

Postby ProMedicina » Thu Nov 27, 2003 8:53 pm

kULA wrote:DOMNULUI PRESEDINTE AL ROMANIEI



MEMORIU


Subsemnatul .................., concurent la examenul de rezidentiat din 23.11.2003, ca si ceilalti participanti la acest examen, consider ca am fost nedreptatiti in ceea ce priveste modul de desfasurare al acestui examen.

In fapt, Metodologia privind desfasurarea concursului de rezidentiat prevede ca bibliografia va fi publicata cu cel putin 6 luni inaintea datei examenului, fapt ce a fost incalcat flagrant de catre organizatorii examenului, in speta MSF, pentru urmatoarele motive:

-La data de 16. 05. 2003 apare in ziarul Viata Medicala (nr.20/2003) bibliografia pentru examenul de rezidentiat ce se va desfasura in data de 23.11.2003 , data care se incadreaza in termenul stipulat in Metodologie. Aceasta bibliografie a fost considerata gresita, astfel ca la data de 06.06.2003, tot in ziarul respectiv (nr.23/2003) apare bibliografia care a ramas in vigoare si astazi .

Va rugam sa analizati si sa observati ca aceasta a 2-a data a aparitiei bibliografiei corecte de examen NU se incadreaza totusi in termenul prevazut de lege (6 luni).

-Mai mult, in nr.40 al aceluiasi ziar, din data de 03.10.2003, apare publicat Ordinul MSF nr.896/01.10.2003 privind modificarea Anexei nr.1 a Ordinului MSF nr.543/12.06.2003 privind aprobarea Metodologiei concursului de rezidentiat.

Aceasta modificare a survenit in decursul celor 6 luni, perioada in care este incorect si ilegal sa faci modificari de orice fel si de orice natura privind modul de organizare si desfasurare a concursului.

In acelasi nr. al ziarului (nr.40) a fost facut public faptul ca "testele concursului de rezidentiat din 23 11.2003 vor fi selectate de calculator din randul testelor publicate pe internet si ramase in baza de date."

Aceasta noua modificare a redus in ultimul ceas (cu o luna inainte de examen) bibliografia la aproximativ 10%.

Mentionam ca testele respective au fost publicate pe internet in luna septembrie, fiind anuntate atunci ca fiind "orientative".

Consideram ca un participant la concurs nu poate fi obligat sa verifice daca nu cumva organizatorii au mai modificat ceva in bibliografie cu o luna inainte de concurs.

Nu eram obligati sa verificam saptamanal ziarul Viata Medicala intrucat eram in perioada celor 6 luni de pregatire a examenului.

Consideram ca aceasta modificare pe ultima suta de metri a adus un prejudiciu clar , grav si fara precedent pregatirii examenului prin faptul ca unii dintre candidati nu au stiut din timp modificarile aduse.

Aceasta micsorare cu 90% a bibliografiei a dus la obtinerea unui punctaj maxim -100% - a unui numar nemaiintalnit de participanti, la specialitatile chirurgicale locurile fiind ocupate in proportie de 100% de catre participantii cu punctaj 100% ( fara precedent in istoria examenului de rezidentiat).

Domnul Ministru al MSF , Ionel Blanculescu, a stabilit ca modalitatea de departajare a celor cu punctaj maxim se va face printr-un nou examen.

Aceasta contravine Metodologiei de desfasurare a concursului care prevede ca "departajarea candidatilor cu punctaj egal se va face pe baza punctajului ponderat, care reprezinta calculul statistic in functie de raspunsurile corecte date de toti candidatii la intrebarea considerata cu gradul de dificultate cel mai mare".

Domnul Ministru a incalcat astfel prin ordinul dat modul de organizare a concursului , exprimandu-se astfel:"sunt in stare sa merg in justitie cu orice candidat "...fiind constient astfel ca prin acest ordin a incalcat legea.

Intrebat daca nu crede ca printre cei admisi nu sunt si cei care au memorat grilele (aproximativ 2500 grile?!) , domnul Blanculescu a raspuns ca nu este interesat de calitate, ci de cantitate.

Daca domnul ministru considera ca in medicina conteaza cantitatea actului medical, nu calitatea, acest lucru presupune ca in Romania va opera doar "cantitatea".

Subliniem faptul ca la corecatrea grilelor in sali, s-au "blocat" calculatoarele , ceea ce ridica suspiciune de frauda electronica.

Aceasta suspiciune poate fi inlaturata cu succes de catre organizatori, in conditiile in care s-ar recorecta toate grilele, masura neagreata insa de Comisia Centrala de Rezidentiat, in speta domnul Florian Popa.

Mentionam faptul ca dupa publicarea grilelor pe internet domnul profesor doctor Florian Popa a fost atentionat de faptul ca un numar foarte mare de candidati se va baza pe memorarea exclusiva a grilelor, a ignorat insa aceste avertismente si chiar si-a asumat raspunderea pentru desfasurarea in bune conditii a departajarii.

Mentionam ca scopul examenului de rezidentiat este de a stabili o clasificare , dar acest examen nu si-a atins scopul , deoarece nu a existat o paleta larga de note asa cum a existat anii trecuti , fiind nevoie de un nou examen de departajare( examen care nu este stipulat la nici un punct in metodologie).

Dorim prin acest memoriu sa ne sprijiniti in demersurile noastre in sensul de a anula rezidentiatul ca fiind organizat nelegal , pentru urmatoarele motive:

-favorizarea unui anumit segment de candidati;

-bibliografie tardiv publicata ;

-suspiciunea privind frauda electronica;

-introducerea , ulterioara concursului, a metodologiei de departajare a candidatilor cu punctaj maxim.

Cu multumiri.

Semnatura

sesen
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:39 pm

Postby sesen » Thu Nov 27, 2003 9:10 pm

Stie cineva daca a fost publicata metodologia in monitorul oficial? Din cate stiu eu inainte de fiecare examen de bacalaureat se publica metodologia in monitorul oficial... Daca nu a fost publicata examenul nu e legal...

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Thu Nov 27, 2003 10:03 pm

Luni e 1 decembrie. Atunci ar trebui facuta mai multa valva. Toata presa e pe "traseu".

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

protest

Postby ProMedicina » Thu Nov 27, 2003 10:12 pm

Maine la 10 in fatza la MSF!

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Nov 27, 2003 10:27 pm

A iesit bine cu Oprescu.
Maine vom fii mai multi.
Cei ce sunteti cu 950 - felicitari!

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

scrisoare de protest de la cluj!-50 de semnatari

Postby ancacj » Thu Nov 27, 2003 10:33 pm

SCRISOARE DE PROTEST IN VEDEREA ANULARII EXAMENULUI DE REZIDENTIAT

Catre Ministerul Sanatatii si Familiei,

Prin prezenta reclamatie cerem anularea examenului de rezidentiat datorita nerespectarii metodologiei de examinare si neacordarii sanselor egale de reexaminare.

1. Cerem o justificare presedintelui Comisiei de Rezidentiat, Prof. Dr. Florian Popa, asupra necesitatii schimbarii metodologiei de examinare comparativ cu anii precedenti, avand in vedere ca in acesti ani nu au fost contestate rezultatele si metoda de examinare.

2. Dorim sa ni se aduca la cunostinta distributia pe centre universitare a candidatilor cu punctaj maxim – cu suspiciunea ca majoritatea celor care au obtinut punctaj maxim sunt absolventi ai UMF Bucuresti.

3. Nerespectarea termenului legal de 6 luni pentru aparitia publicatie de concurs ( termenul legal: 23 mai 2003, publicarea: 6 iunie 2003 )

4. Inexistenta in cadrul metodologiei publicate a unor proceduri de departajare a eventualilor candidati cu punctaj maxim; desi informat inainte de data examenului asupa faptului ca la simularile de pe internet un numar foarte mare de candidati obtin punctaj maxim, presedintele Comisiei de Rezidentiat nu a luat nici o masura pentru a evita situatia creata.

5. In metodologia de examen, publicata cu intarziere, nu s-a precizat intentia de a crea o baza de date care ar urma sa fie folosita ad-literam.Baza de date, initial orientativa, a fost transformata ulterior, fara explicatie, in subiect de examen.Prin aceasta, bibliografia de examen a devenit orientativa iar baza de date, obligatorie, devenind practic a doua bibliografie, nepublicata in Monitorul Oficial.Rugam presedintele Comisiei sa nominalizeze o alta tara unde rezidentiatul se desfasoara intr-o maniera similara, cu o baza de date total inadecvata si cu subiecte cunoscute dinainte.

6. S-au sesizat urmatoarele aspecte care ridica suspiciunea de fraudare a examenului in urmatoarele amplasari de desfasurare: Facultatea de Drept – Amfiteatrul Eliescu si Amfiteatrul Dongoroz, Facultatea de Chimie - Amfiteatrul R1 si R3.

-aceiasi candidati au parasit sala in repetate randuri insotiti de un singur supraveghetor, la final, persoanele obtinand punctaj maxim si afirmand ca a meritat parasirea salii;
de asemenea, s-a permis in sala de concurs accesul cu telefoane mobile a candidatilor;
omisiuni in supravegherea candidatilor si posibilitatea comunicarii intre candidati.

7. Rezultatele oricarui examen care si-a atins scopul trebuie sa respecte o distributie de tip gaussian, fapt ce denota irelevanta examinarii.

Cererea noastra va fi inmanata Ministrului Sanatatii de catre Rectorul UMF Cluj, Prof. Dr. Marius Bojita

sephora
Posts: 3
Joined: Wed Nov 26, 2003 2:58 pm
Location: iasi

Postby sephora » Thu Nov 27, 2003 10:39 pm

mai,nu va lasati.nu uitati ca Romania e tara surprize surprizelor si ca aishtea se tem de opinia publica care ar trebui informata cat mai corect prin presa.Io de exemplu nu am stiut de adunarea din centrul \iasului decat prea tarziu.De ce?pt ca n-am net acasa.
La noi si pe medicalele sunt nemultumiti .sarind peste faza cu marea frenezie pe care am gasit-o pe forum cand s-au anuntat grilele ma gandesc sa faceti voi din B un formular pe care o data downloadat sa-l semnam ashtia din periferii si sa-l faxam la sediul vostru.Orice ar fi avem poate o mica sansa ca e an electoral.Si bai daca aveti tata avocat ssau unchiu\ procuror intrebati ce si cum dar mai repede ca pun pariu ca teleconferinta nu o sa rabde sufletu\ pe nimeni sa nu se prezinte in semn de protest si uite asha ne rezolva astia rapid.

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

avocat!

Postby ancacj » Thu Nov 27, 2003 10:42 pm

la cluj s-a auzit azi ca s0a oferit mama unei colege sa ne ajute in instanta...dar nu cred acuma pana nu o aud!

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Nov 27, 2003 10:46 pm

Dl dr. Oprescu nu este de acord cu ceea ce s-a intamplat.
"Numarul celor care au obtinut 950 este mare chiar daca memorau 3000 grile"

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Nov 27, 2003 10:52 pm

Tipul care pregateste memoriul, ataseaza un exemplar si pe forum ca sa il descarce si cei din provincie, sa il semneze cat mai multi si sa ni-l trimita, eventual luni sa avem o lista cu cat mai multe semnaturi.

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

memoriu

Postby ancacj » Thu Nov 27, 2003 11:00 pm

..noi ne intalnim sambata cu rectorul...de unde la luam exemplarul pt memoriu?,,,am inteles ca va trebui sa fie individual?!!!!...noi am tirmis si la presa protestul nostru..dar e dupa cum veiz facut ad -hoc...si nu cu atat maiestrie ca si al vostru:)...felicitari !

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Thu Nov 27, 2003 11:01 pm

Iar va lasati prostiti de oameni care sunt departe de punctajul minim. Mai bine organizati-va si incercati sa obtineti o suplimentare de locuri. Nu mai lasati toti idiotii sa va ofere sperante desarte si sa va faca sa cheltuiti bani aiurea.
Rezidentiatul a fost VALIDAT !
Nu se mai poate obtine anularea lui decat in instanta, si nu aveti cum sa castigati in instanta ! Inainte de a va infierbanta stati de vorba cu un avocat.
Doamne, macar acum in ceasul al 12-lea uniti-va si cereti cu totii suplimentarea locurilor. Poate mai exista o sansa.

P.S. Mai exista o sansa pt cei care sunt aproape de punctajul minim.
Tu, "Miroane" nu mai nici o sansa. Esti departe !

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Re: memoriu

Postby kULA » Thu Nov 27, 2003 11:15 pm

Puteti sa-l copiati de pe internet si sa trimiteti la Presedintie, la MSF si la MEC
ancacj wrote:..noi ne intalnim sambata cu rectorul...de unde la luam exemplarul pt memoriu?,,,am inteles ca va trebui sa fie individual?!!!!...noi am tirmis si la presa protestul nostru..dar e dupa cum veiz facut ad -hoc...si nu cu atat maiestrie ca si al vostru:)...felicitari !

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Thu Nov 27, 2003 11:31 pm

Stalker wrote:Inteleg sa protesteze cei care au punctaje sub 930, dar pe astia cu 940-949 chiar nu-i inteleg cum de vor sa aduca in discutie faptul ca cei cu 950 au tocit doar grilele... Si ei au facut la fel, doar ca au fost mai neatenti la completat. Penibil!
Deci concluzia - ai picat, ai invatat din carte constiincios ca un bun medic; ai facut 950 de puncte, ai tocit grile. Spuneti-i asta de exemplu lui Irinel - sef de promotie la Cluj sau lui Dange sau lui Draso daca nu mie...


bah...yo am 859...
shi protestez pentru ka 2 luni nu am fost om...
protestez pentru ka 2 luni am umblat prin kasa ka leul in kushcka shi nu mi-a venit sa kred ka rezidentziatul se va da ku grile kunosckute....la fel ka onckologia la Fundeni, la fel ka kirurgia la Kantackuzino, la fel ka infecktzioasele la Matei Balsh (la Chiotan mai exackt), la fel ka urgentzele la Brukner...
protestez pentru ka shi-au batut jock de entuziasmul meu, de sperantzele mele, de visele mele timp de 6 ani...
protestez pentrum ka au incerckat sa ma invetze sa pup un kur kand de fapt EI trebuiau sa ma invetze medicina...
Protestez pentru ka tockmai am vazut listele de admishi...numai sckursuri...numai inckompetentzi ku diploma, pupinckurishti de inalta klasa, asha-zishii "adaptatzi"...Din packate v-atzi adaptat la un sistem kare VA DISPAREA!...VA GARANTEZ....SHI VOI VETZI DISPAREA ODATA KU EL!
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Nov 27, 2003 11:37 pm

Maine von fii mai multi.
Presa vine in numar mai mare.(se alatura si cei cu 949 care l-au periat pe dl Popa cu gandul ca suplimenteaza locurile).
Vom radicaliza protestul.
Vom recurge la masuri "dure".
Last edited by kULA on Thu Nov 27, 2003 11:42 pm, edited 1 time in total.

User avatar
buffytza
Posts: 4
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 pm

...

Postby buffytza » Fri Nov 28, 2003 12:00 am

ar trebui sa ii invitati la protest pe toti oamenii constienti ca vor fi pacientii unor doctori a caror evaluare profesionala consta in memorarea catorva mii de grile...

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Fri Nov 28, 2003 12:03 am

Hei , nu va mai certati intre voi, mai ales ca sunteti colegi, si in plus nu aduce nimic constructiv.

Lasati-i pe cei cu 950, sa se bucure de victoria lor, au obtinut-o in urma un "anumit" concurs. Vreau sa uit acest "concurs" .

Mai bine va ginditi cum sa stringem cit mai multe semnaturi, mai ales din alte centre universitare, pentru ca avem nevoie de ele in justitie.

Colegi din tara, incercati sa stringeti semnaturi, pentru anularea "concursului" si trimiteti-le la MS


Cei care puteti sa veniti miine la 10.00 si sa ne ajutati cu semnaturile voastre, sunteti bineveniti. N-aveti ce pierde, e sansa noastra, e sansa unei generatii de care si-au batut joc!!

Miine la 10.00 la MS

doctorlary
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:15 pm
Location: bucuresti

Postby doctorlary » Fri Nov 28, 2003 12:10 am

suplimentare fratilor asta e cuvantul de baza!suntem multi alaturi de voi chiar daca nu putem ajunge la bucale! :!: !

doctorlary
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:15 pm
Location: bucuresti

Postby doctorlary » Fri Nov 28, 2003 12:12 am

au de unde si au puterea de a suplimenta locuri.sa o faca!

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Fri Nov 28, 2003 12:21 am

Nu vor suplimenta nimic.
Sunt doar minciuni de politicieni pentru a-i linisti pe protestatari.
Popa se contrazice din 5 in 5 minute - daca noi nu iesim el si-a facut plinul. Nu-l intereseaza decat de buzunarul lui.

doctorlary
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:15 pm
Location: bucuresti

Postby doctorlary » Fri Nov 28, 2003 12:24 am

in fiecare an s-a suplimentat.ar trebui sa o faca si acum!

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Fri Nov 28, 2003 12:38 am

Va asteptam maine la 10 pe toti (cu parinti, frati, catei, purcei....)!.Numai asa putem rezolva ceva.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Nov 28, 2003 2:29 am

Rezidentiatul, validat de Guvern prin neimplicarea Colegiului Medicilor si a Colegiului Rectorilor
Ultima solutie a candidatilor - contestarea in Justitie

Peste o suta de medici s-au aflat ieri dupa-amiaza in fata Centrului de Perfectionare Postuniversitara din Capitala pentru a afla rezultatele finale de la Rezidentiat. In timp ce colegii lor se chinuiau sa intre in curtea institutiei ca sa citeasca listele afisate, cativa dintre candidatii la chirurgie strangeau semnaturi pentru deschiderea actiunii in Justitie. Concurentii cu note bune de la chirurgie si de la medicina generala sunt hotarati sa ceara la tribunal reluarea examenului. De cealalta parte, Ministrul Sanatatii si cel al Educatiei au decis modificarea regulilor de concurs si introducerea unui test de departajare pentru cele doua specialitati. Noua proba se va desfasura saptamana viitoare. Acest test il vor sustine numai candidatii de la rezidentiatul pentru chirurgie (259 de persoane, din cele 264 de locuri scoase la concurs) si medicina generala (aproape 100 de medici) care au obtinut punctajul maxim. Intrebat ce se va intampla daca acestia nu vor obtine aceleasi note mari, prof. dr. Florian Popa, seful Comisiei Centrale de Rezidentiat, a spus: "Eu am vorbit cu cei care au obtinut note maxime si ei sustin ca au invatat atat bibliografia, cat si grilele. La testul de departajare se vor da 100 de grile la prima vedere". Prof. Popa a adaugat ca nu se pune problema ca grilele alese de calculator sa fi fost prea usoare. El a admis insa ca pentru rezidentiatul de anul viitor ar trebui sa se publice in jur de 20.000 de teste pentru fiecare specialitate de concurs. In acest fel nu ar mai putea aparea o situatie ca anul acesta, cand au fost doar 3.000 de grile. In 1996, scandalul Rezidentiatului a inceput atunci cand s-a vazut ca rezultatele nu se incadrau in curba lui Gauss, ulterior dovedindu-se frauda. Matematic, distributia rezultatelor se exprima grafic printr-o curba in forma de clopot: cativa candidati au rezultate slabe, majoritatea obtin note de la mijlocul clasamentului, iar notele maxime sunt distribuite la 2-3 concurenti. Deja au si aparut suspiciuni privind corectitudinea examenului din acest an. Absolventii UMF Cluj-Napoca au sesizat intr-un memoriu "aspecte care ridica suspiciunea de frauda in Facultatea de Drept, Amfiteatrul Eliescu si Amfiteatrul Dongoroz, Facultatea de Chimie, Amfiteatrele R1 si R3. Aceiasi candidati au parasit sala in repetate randuri insotiti de un singur supraveghetor, la final persoanele obtinand punctajul maxim si afirmand ca a meritat parasirea salii. S-a permis, de asemenea, folosirea telefoanelor mobile si posibilitatea comunicarii intre candidati". Comisia de rezidentiat din Cluj a cerut, de altfel, anularea examenului. Nici o alta institutie nu s-a implicat insa in sustinerea candidatilor. Colegiul Rectorilor nu poate iesi la atac deoarece membrii sai au elaborat intrebarile, care s-au dovedit inadecvate. Colegiul Medicilor are partea lui de vina, fiind partener al Ministerului Sanatatii la organizarea Rezidentiatului. Ministrul Sanatatii, Ionel Blanculescu, nu poate da inapoi pentru ca a garantat personal ca nu vor fi probleme. Se pune, de asemenea, si problema raspunderii pentru neglijenta in serviciu, cei care au organizat Rezidentiatul fara sa prevada o metoda clara de departajare risipind aiurea peste 10 miliarde de lei. Banii au fost dati de candidati, fiecare participant fiind taxat cu 1,5 milioane de lei. Dr. Sorin Paveliu, cel care semnala neregulile din '96, este acum seful Comisiei de sanatate din PNL. El ne-a declarat: "Daca Justitia va invalida concursul, inseamna ca aceia care sunt admisi in Rezidentiat vor fi salarizati degeaba cateva luni bune. Cei care si-au asumat raspunderea validarii unui examen ilegal vor trebui sa raspunda moral pentru haosul care se va crea si financiar pentru pagubele materiale".

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=62362


Rezidentiat de emigrat


Nu mai putin de 300 de medici au obtinut punctajul maxim. Restul, protesteaza. Pina acum, in zadar.


http://www.expres.ro/topstory/?
news_id=138727&PHPSESSID=ae6a60a0bb6ab685d8711d1c72c35dba


Pagina coordonata de Simona Popa
Vineri, 28 Noiembrie 2003

Examenul de rezidentiat din acest an a adus o mare surpriza: prea multe note maxime, de 950 de puncte. Cauza? Afisarea a 5.000 de intrebari-grila pe Internet, cu citeva saptamini inainte de concurs. Multi candidati au renuntat atunci sa aprofundeze cursurile din bibliografie si au tocit fiecare intrebare, cu variantele ei de raspuns. Astfel ca mai mult de 300 dintre medici au luat 950 de puncte si aproape au acoperit locurile la unele specialitati. Pe margine au ramas cei care au invatat din carti si doar s-au orientat dupa testele de pe Internet. In ultimele trei zile, ei au bombardat redactia “Evenimentului zilei” cu sute de proteste. Strigatele lor ridica o problema de etica medicala: in ce masura acest examen poate fi considerat corect, in ideea ca au cistigat cei care au invatat pe de rost niste grile, cu raspunsuri cu tot? Pe mina cui ar trebui lasat bisturiul: a unuia cu 944 de puncte care a invatat din carti sau a celui cu 950 care a invatat ca papagalul niste cifre si litere? S-au obtinut cele 300 de note maxime in mod absolut corect, fara nici o informatie prealabila? Am incercat si noi sa aflam raspunsurile la aceste intrebari.

Care sint acuzatiile

• Ordinul de adoptare a metodologiei de concurs nu a fost publicat in Monitorul Oficial
• Cursurile profesorilor romani au fost inlocuite, pe 6 iunie, cu un tratat al unui autor strain, Harrison
• Metodologia initiala, publicata acum sase luni in revista “Viata medicala”, nu face referire la cele 5.000 de grile aparute mai tirziu pe Internet
• Initial, grilele au fost “orientative”, apoi ele au devenit sursa viitoarelor subiecte, dar nu s-au mediatizat suficient
• Astfel, candidatii au fost interesati sa le memoreze, si nu sa aprofundeze materia
• S-a ajuns la performanta ca unii concurenti exersau inaintea examenului alegind variantele de raspuns corecte fara sa mai vada intrebarea
• Nu s-a spus deloc cum se va face departajarea intre candidatii cu punctaj maxim, astfel ca examenul de baraj a aparut neprogramat.

Dr. Mircea Cinteza: “S-a gresit din punct de vedere didactic”

“Cu un an in urma, nu se publica nici o intrebare pe Internet, si subiectele erau create de cineva. Ele erau tinute ascunse pina in ziua examenului. A fost vointa doamnei ministru Bartos sa schimbe modul de organizare astfel incit sa scada costurile examenului si sa se lucreze mai transparent, ca sa nu mai fie discutii ca in anii trecuti. Scaderea costurilor s-a putut realiza organizindu-se examenul in cinci judete, nu doar in Bucuresti. Asa a fost mai usor de supravegheat, si salile libere s-au gasit mai repede. Intrebarile au constituit, pentru prima data anul acesta, o baza de date. Asa se intimpla in SUA, unde se publica anual peste 10.000 de intrebari. Ele acopera intreaga bibliografie si, practic, este imposibila memorarea lor. S-a gresit cind a fost prost evaluata capacitatea de memorare a candidatilor, mult mai mare fata de cea presupusa. Nu e ilegal, e contra spiritului legii. Pentru ca notele unui concurs trebuie sa se repartizeze uniform. Din punctul meu de vedere, anularea examenului ar fi un lucru de luat in discutie, dar nu de aplicat, din doua motive: nu exista forma legala de anulare a sa si ar fi nedrept pentru cei care s-au situat in frunte. Spun ca nu exista forma legala pentru ca nu s-a constatat frauda, iar neindeplinirea regulamentului concursului sau a legii n-a fost contestata de nimeni. Din punct de vedere moral, se impune o departajare a lor la chirurgie si la specialitatile medicale”, a declarat presedintele Colegiului Medicilor din Romania, dr. Mircea Cinteza.

“Imaginea medicilor: scandaluri gen Bradisteanu sau Beuran”

“Ma numesc Anca Simion si am absolvit Universitatea de Medicina din Cluj-Napoca. Grilele publicate pe Internet au fost invatate pe de rost de candidatii care, in general, nu au invatat nici in facultate si nici altcindva si care au o valoare indoielnica, dar care in acest examen au obtinut nota maxima. Este inadmisibil ca la un examen 320 de candidati sa obtina nota maxima. Comportamentul domnului ministru Blanculescu este dictatorial si nedispus la nici un compromis, sustinindu-si parerea cu violenta, citez: “Pe mine nu ma intereseaza aspectele calitative, ci doar cele cantitative. Nu sint eu de vina pentru cele intimplate, dar trebuie sa rezolv situatia. Deci voi da ordin ministerial sa se dea test de baraj”. Vi se pare normal ca un ministru sa spuna ca nu il intereseaza calitatea, ci cantitatea? Pai, nu de asta ne zbatem in aceasta tranzitie de aproape 14 ani, pentru a imbunatati calitatea? E inadmisibil ceea ce se intimpla. Nu suferiti si dumneavoastra ca imaginea medicului este cum este, cu scandaluri gen Bradisteanu, Beuran, cu medici incompetenti? Nu vedeti ca medicii sint criticati peste tot pentru coruptie si incompetenta? Cei care vor promova examenul vor fi medicii de miine ai Romaniei, care nu vor putea, din cauza lipsei de valoare, sa imbunatateasca aceasta imagine sifonata rau a medicului roman”.

Ionel Blanculescu: “Cei 250 merita felicitati”

“Nu am fost de acord sa organizam un nou concurs pentru toti candidatii la rezidentiat care au optat pentru specializarea chirurgie si specialitatile medicale si am decis sa ii departajez numai pe cei cu rezultate foarte bune. Cei 250 de candidati care au obtinut punctajul maxim la chirurgie au realizat o performanta deosebita, pentru care merita felicitari, nu sa fie blamati, asa cum au incercat unii colegi. In statisticile europene, candidatii cu rezultate exceptionale reprezinta zece la suta din numarul participantilor la concurs. Or, la rezidentiat au obtinut punctaj maxim aproximativ cinci la suta din candidati, deci sub media europeana. In plus, saptamina viitoare, atit medicii care nu au promovat rezidentiatul, cit si specialistii in domeniu se vor intilni pentru a pregati noua metodologie pentru rezidentiatul din 2004, astfel incit candidatii sa cunoasca totul despre viitorul concurs inca din decembrie anul acesta”, a declarat ministrul interimar al sanatatii, Ionel Blanculescu.

“Papagalii” au luat notele cele mai mari”

Unul dintre membrii comisiilor tehnice ale examenului de rezidentiat din perioada 1997-2000, prof. Virgil Paunescu, considera ca situatia creata in acest an este o mare gafa organizatorica. Prof. Paunescu a fost presedinte al Casei Nationale a Asigurarilor de Sanatate si este, in prezent, sef al Catedrei de Fiziologie si Imunologie la Universitatea de Medicina Timisoara. “Nu exista sa fi avut atit de multi acelasi punctaj. Si inca punctajul maxim. E de neconceput ca 300 de oameni sa fi facut totul perfect, nici o virgula mai la dreapta, nici un punct mai la stinga. Am vorbit insa cu preparatorii mei, care au fost la examen, si mi-au spus ca subiectele au fost extrem de usoare. Or, in anii in care am participat si eu la organizare am ales subiecte cit mai grele tocmai pentru a-i putea departaja. Se pare ca cei care au invatat grilele “ca papagalii” au luat notele cele mai mari”, ne-a declarat domnul Paunescu. (Bianca Toma)

Secretarul de stat in MECT Radu Damian: “Am recomandat un numar mai mare de teste grila”

“Au fost atit de multe note mari fie pentru ca multi dintre candidati au fost bine pregatiti, fie pentru ca multi au invatat pe de rost testele-grila. Faptul ca subiectele au fost facute publice este un lucru foarte bun, dar noi am recomandat sa se formuleze si sa se publice un numar mai mare de intrebari, si cred ca ar fi fost mai bine daca s-ar fi procedat asa. Au fost prea putine intrebari publicate, ceea ce ar fi putut permite unor candidati sa le memoreze mecanic. Ministerul Educatiei nu are un rol de decizie in organizarea rezidentiatului, noi putem face numai recomandari, deciziile le iau reprezentantii Ministerului Sanatatii si Familiei”, ne-a declarat Radu Damian, secretar de stat pentru invatamintul superior. (A.M. Vieru)

Candidatii clujeni acuza

Cincizeci de absolventi ai Universitatii de Medicina si Farmacie “Iuliu Hatieganu” din Cluj-Napoca au cerut Ministerului Sanatatii anularea rezidentiatului, spunind ca au existat situatii care “ridica suspiciunea de fraudare a examenului”, dupa cum se arata in textul protestului.
Semnatarii solicita explicatii presedintelui Comisiei Nationale de Rezidentiat, prof. dr. Florian Popa, legate de schimbarea metodologiei de examinare.
Ei sustin ca anii trecuti nu au fost contestate nici rezultatele si nici metoda de examinare. Semnatarii protestului mai sustin ca, desi presedintele Comisiei Nationale de Rezidentiat a fost informat inainte de data examenului ca la simularile de pe Internet un numar foarte mare de candidati obtin punctaj maxim, nu a luat nici o masura pentru a evita situatia creata. (M.P)

Istoria unui examen plin de acuzatii de spaga

La sfirsitul anului 1996 si inceputul anului 1997, afacerea “Rezidentiat '96” avea sa se transforme intr-un dosar penal in toata regula, care, intr-o prima faza promitea arestari de rasunet si caderi de capete. Pina la urma, ca mai toate asa-zisele dosare penale grele si acesta a sfirsit in coada de peste. Opt sute de studenti la Medicina obtinusera notele maxime pentru ca reusisera sa cumpere “caietul cu intrebari test pentru examenul de rezidentiat” cu sume cuprinse intre 1.000 si 1.500 de dolari. Ancheta nu a ajuns insa pina la factorii responsabili din minister care au organizat concursul in acel an si, nici la investigatii mai ample privind examenele din anii precedenti, despre care s-a spus ca au stat tot sub semnul spagii. (Ch.L.)

“Examene ca acestea stau la baza exodului de inteligenta”

Primul-ministru al Romaniei, domnul Adrian Nastase, se intreba zilele trecute de ce tinerii de elita pleaca din tara. Acest examen cred ca raspunde acestei intrebari. Ministrul sanatatii, dl. Blanculescu, la afirmatia noastra, ca examenul este de o calitate lamentabila si trebuie repetat, a replicat ca pe el nu il intereseaza calitatea, ci doar cantitatea. Aceasta afirmatie mi se pare revoltatoare, este chiar o insulta la adresa tuturor tinerilor care au participat la acest concurs si care sint oameni, cetateni ai aceastei tari, si nu marfuri. Examene ca acesta stau la baza exodului de inteligenta romaneasca in strainatate. Astfel in S.U.A. un procent extrem de mare din rezidentii acestei tari sint romani, iar in Franta deja se vorbeste romaneste in salile de operatie”, Daniela P., absolvent al Facultatii de Medicina si Farmacii “Carol Davila” Bucuresti, promotia 2003.

Ultima ora: Rezidentiatul a fost validat!

Concursul de rezidentiat a fost validat, ieri, prin ordin comun al ministrilor educatiei si sanatatii. Pe 7 decembrie se va sustine testul de departajare in cazul celor peste trei sute de candidati cu punctaj maxim. Repartizarea candidatilor admisi la rezidentiat va avea loc in doua etape, prima in 30 noiembrie, pentru specialitatile stomatologie, farmacie, medicina de laborator si medicina de familie, iar a doua, pentru chirurgie si medicale, dupa sustinerea testului de baraj. Intrebarile vor fi realizate din aceeasi materie de concurs, dar altele decit cele afisate pe Internet.

“Cit timp necesita memorizarea Cartii de telefon?”

“Stimate Minister al Sanatatii, cind am auzit anul acesta prin mai ca o sa se schimbe bibliografia la rezidentiat, si mai ales ca o sa se introduca Harrison, am zis fericit ca, in sfirsit, o sa invat medicina! Din pacate m-am inselat (nu in legatura cu Harrison!), si tot ceea ce am retinut a fost in zadar pe linga A.B.C.D.E.-urile invatate pe de rost de cei care nu au avut timp suficient sa invete medicina prin conexiuni logice. Ma refer in special la cei care au terminat anul acesta si din surse sigure va informez ca multi nici macar o data nu au citit materia, ci au rezolvat testele de 20, 30, 50 (oare acea persoana de cind stia ca se vor da grilele din baza de date?!) sau de x ori, incercind sa retina cit mai multe litere din combinatia celor de mai sus. Am auzit chiar de performanta unora care alegeau variantele de raspuns corecte fara sa vada intrebarea, astfel facind exercitii inaintea marelui examen. Toate bune si frumoase, mi-a placut organizarea si sint multumit de punctajul obtinut de mine si sotia mea (859, respectiv 858 de puncte), pentru ca acest punctaj reprezinta ceea ce am reusit sa invatam din CARTE. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1) Oare cit timp necesita memorizarea Cartii de telefon?
2) Cite zile are un an (pina la un nou rezidentiat), in care trebuie sa-ti intretii familia (sotia si baietelul) inaintea marelui examen?”, ne-a scris un candidat.

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Fri Nov 28, 2003 3:11 am

Un examen de risul curcilor
de Cornel Nistorescu
Vineri, 28 Noiembrie 2003



Daniela P. (nu-i dau numele intreg pentru ca statul roman are inca destui timpiti care sa se razbune) mi-a trimis o scrisoare mai lunga despre examenul de rezidentiat. Daniela a fost prima. La putin timp, pe e-mail, au inceput sa curga mesajele, apelurile, protestele de grup. Examenul de rezidentiat de anul acesta a fost o mizerie tipica pentru perioada pe care o traim. Aceeasi ca in tot sistemul de sanatate, mafiotizat si politizat pina in dinti, dominat doar de o salbatica vinatoare de posturi, putere, titluri, bani si calatorii in locuri exotice (de regula cu amantele). La sfirsitul apelului ei, Daniela din Bucuresti mai scrie un lucru: “Primul-ministru al Romaniei se intreba, zilele trecute, de ce tinerii de elita pleaca din tara? Acest examen cred ca raspunde intrebarii sale. Ministrul sanatatii, dl Blanculescu, la afirmatia noastra ca examenul a fost de o calitate lamentabila si trebuie repetat, a replicat ca pe el nu il intereseaza calitatea, ci doar cantitatea. Aceasta afirmatie mi se pare revoltatoare, este chiar o insulta la adresa tuturor tinerilor care au participat la acest concurs si care sint oameni, cetateni ai acestei tari, si nu marfuri”. Daniela P. din Bucuresti si altii ne-au scris la redactie “in speranta ca aceste ilegalitati vor fi facute publice si astfel se va ajunge la eliminarea coruptiei care viciaza acest examen de ani de zile”.
Examenul de rezidentiat din acest an poate fi socotit un mare succes.
Evident, la modul in care se fac diverse raportari de succese in guvernarea PSD. Adica 300 de absolventi de medicina din peste 7.000 au luat nota maxima. Din 950 de puncte posibile au obtinut tot atitea. O adevarata inundatie de genii medicale intr-un sistem in care si profesorii copiaza cartile din alte carti, si conferentiarii fac lucrari cu “negrisorii” aflati la rezidentiat. Daca ne aducem bine aminte, in 1996, rezidentiatul a fost furat tot prin aceeasi procedura de copiere, fapt care a dus la anularea acestuia. Si mai tirziu neregulile din examenul de rezidentiat s-au repetat, semn ca sistemul n-a putut sa-si infrineze nevoia de a trece prin furcile caudine si o armata de tembeli sau puturosi, de regula copii de mahari, mai putin dispusi sa stea cu burta pe carte.
Anul acesta, examenul de rezidentiat, conceput pe vremea cind mintea luminata (cu lanterna) a Danielei Bartos veghea asupra ministerului, a fost insa de pomina. Probabil ca numarul celor care trebuiau sa treaca de acest examen dificil era atit de mare incit totul s-a transformat intr-o poveste stil “Lantul slabiciunilor”. Ionel Blanculescu a si confirmat aberatia. A spus ca pe el nu-l intereseaza decit cantitatea. Ceea ce suna a declaratie de macelar, de magaziner sau de intelectual pirlit care nu face diferenta intre carti politiste si tratate. Conform unui asemenea tip de gindire, tot una este sa citesti Sandra Brown sau patologie chirurgicala.
Acest concurs penibil este un furt aproape generalizat. Nu avem hotul sau rezidentul copiuta (cum l-am avut pe ministru). Dar, punind in balanta numarul raspunsurilor exacte cu numarul posibil al celor extrem de bine pregatiti, rezulta ca o armata de mediocri a trecut glorios un examen-cheie, urmind ca noi, nenorocitii, sa incapem pe mina lor de “straluciti” si sa ne trezim pe lumea cealalta.
Un mare fals si o mare hotie fara hoti s-au produs cu acest examen pe care Ionel Blanculescu vrea sa-l asemene cu performanta unei turme de oi.
Vorba Danielei, cind hotia a ajuns generalizata, iar coruptia domina toate examenele si ierarhiile, de ce sa nu plece tinerii din tara?



Copyright © 1996-2003 Evenimentul Zilei Online.


http://www.expres.ro/editorial/?news_id=138728
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Fri Nov 28, 2003 3:15 am

Se pare ca presa incepe sa priceapa...
Cam tarziu, dar poate nu PREA tarziu.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Nov 28, 2003 4:50 am

daca nu ma insel, e prima reactie adevarata ... cele de pana acum au cam fost - sa-mi fie scuzat - pupincurisme ....

sa-mi fie iertat daca ma inseala memoria si / sau nu am reusit sa ma tin la curent cu toata floarea mediei romaneshti ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Nov 28, 2003 5:21 am

ai dreptate. presa incepe sa puna altfel punctul pe i. pana acum era "raport", acum e "analiza". foarte frumos.

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Fri Nov 28, 2003 8:57 am

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=62362

La Protv astazi dimineata au spus ca rectorul UMF CLUJ se va intalni astazi cu d-l Blanculescu pentru a-i inmana nemultumirile a catorva zeci de candidati la rezidentiat.

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Fri Nov 28, 2003 9:30 am

Eu nu am platit consultanta, insa am cerut parerea unora care lucreaza in justitie ( avocat, jurist), asa, ca intre prieteni. Concluziile sunt:
:idea: cele mai mari sanse o are demonstrarea unei fraude; reflectie: mie scanerul mi-a afisat un punctaj diferit fata de ce imi calculasem, si punctajul nu a fost modificat in urma contestatiei; am auzit ca mai sunt oameni in sitiatia asta; o recorectare manuala ar dovedi ceva... eventual chiar ceea ce a zis dl. Oprescu (despre nr celor cu 250... scrie pe undeva pe topicul asta)... a fost timp si pt sters urmele de frauda, insa, poate merita sa formam un grup semnificativ care sa ceara asta
:idea: principiul etic, al cererii de anulare pentru un examen irelevant in ceea ce priveste cunostiintele reale, are sanse minime sa treaca in justitia romana... si totusi are sanse, daca mediatizarea scandalului este puternica (deci cei care ati scris pe la ziare si televiziuni, faceti-o din nou si strangeti si alti adepti)
:idea: ideea de nerespectare a metodologiei pt ca nu va fi sesiune unica ci va fi baraj: trebuie definit termenul de sesiune; pentru ca unii ar putea considera ca sesiunea se intinde pe o luna si poate cuprinde mai multe examene.
:idea: publicarea multor informatii noi cu mai putin de 6 luni inainte de examen (multi au privit cu neincredere aceste informatii si s-au indoit de seriozitatea organizatorilor) , trebuie gasita o o lege care sa reglementeze asta ( as fi extrem de recunoscator celui ce ar putea sa imi dea niste informatii despre cele 6 luni). Ce am aflat este ca pt functionarii publici informatiile trebuie afisate cu 6 luni inainte... nu stiu daca noi avem acest statut, trebuie sa ne interesam).

La ce ora ati hotarat sa va adunati si in ce loc (MS sau DSP)?
Last edited by tudor on Fri Nov 28, 2003 9:34 am, edited 2 times in total.

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Fri Nov 28, 2003 9:31 am

Cred ca ar fi bine ca cineva din Bucuresti sa faca rost de un numar de fax unde sa trimitem noi, cei din provincie, protestele. Degeaba le trimitem la MS pentru ca ei le vor arunca linistiti la cos. Trebuie sa existe o contabilizare mai buna. Altfel lumea zice ca sunt cateva zeci sau 200 de contestatari ai metodei de examen. Eu zic ca sunt mai multi.

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Fri Nov 28, 2003 9:38 am

Nu va mai inteleg. Examenul a fost cea fost, toti am jucat la fel, asa cum ar fi fost daca erau grile la prima vedere. Doar ca s-au obtinut punctaje maxime din cauza grilelor prea putine. Ar trebui sa fiti constructivi si nu destructivi, sa va ganditi la cei pste 2000 de medici care au promovat exmenul fara nici o frauda si nu sa cereti asa cum fac altii invalidarea doar ca sa pice ceilalti indiferent ce ar fi, numai ca sa poti obtine TU un loc. Asta e egoism curat.Faceti propuneri pentru o metodologie mai buna, pentru sanse si conditii superioare celor existente, dar nu bagati cutitul in spatele celor care nici nu se pot apara. Nu e cinstit si nici deontologic, prieteni medici.

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Fri Nov 28, 2003 9:45 am

V-ati intrebat cum au fost solutionate contestatiile pe chirurgie? Cum de a ramas grila cu staatia ganglionara? Sau cea cu colecisita cronica, avand in vedere ca in bibliografie scrie ca in colecistita cronica nu apare colica, musculara colecistului fiind distrusa? Sau cea cu fibromul: dozarile hormonale sunt enumerate printre investigatiile complementare in fibrom(pg.3063). Ma gandesc sa intreb si despre rezolvarea contestatilor. Ce ziceti? Nu va puteti interesa si voi?

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Nov 28, 2003 9:51 am

La 10 ne vedem in fata la MSF!

Fiecare sa anunte cat mai multa presa. Abia acum incep sa priceapa dimensiunea problemei. Poate ca abia acum incepe "scandalul"!

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Fri Nov 28, 2003 9:53 am

Fata de tupeul unora de a ne judeca, cei care nici nu au legatura cu lumea medicala, de a ne face "papagali" pe cei care am invatat atat materia cat si grilele, adica am facut tot ce se putea pentru a lua acest examen, va raspund ca nu aveti decat sa publicati alaturi de punctaje si media generala obtinuta in facultate si cea de la licenta, pentru a va putea lamuri cu cine aveti de-a face.Veti fi surprinsi sa vedeti cat de multi au fost in frunte si inainte.

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Fri Nov 28, 2003 10:01 am

bogdanoti wrote:Nu va mai inteleg. Examenul a fost cea fost, toti am jucat la fel, asa cum ar fi fost daca erau grile la prima vedere. Doar ca s-au obtinut punctaje maxime din cauza grilelor prea putine. Ar trebui sa fiti constructivi si nu destructivi, sa va ganditi la cei pste 2000 de medici care au promovat exmenul fara nici o frauda si nu sa cereti asa cum fac altii invalidarea doar ca sa pice ceilalti indiferent ce ar fi, numai ca sa poti obtine TU un loc. Asta e egoism curat.Faceti propuneri pentru o metodologie mai buna, pentru sanse si conditii superioare celor existente, dar nu bagati cutitul in spatele celor care nici nu se pot apara. Nu e cinstit si nici deontologic, prieteni medici.


Cinstit nu a fost examenul; examenul nu arespectat niste principii deontologice. Unii care au invatat la stagii, care si-au facut vacantele pe sectia de chirurgie si in sala de operatie si care au invatat pentru examenul asta nu isi pot incepe acum specializarea. Nu este vina celor cu 950, pe care i-am felicitat. Este din cauza unei organizari deficitare. Poti avea incredere in niste oameni care afiseaza o baza de date 25% gresita si care te anunta cu 1,5 luni inainte de examen ca de acolo vor fi intrebarile? Orice om cu un dram de minte invata si materia... si numai niste pokeristi sau in fine, cine avea informatia se puteau baza pe grile.
Singurul argument valabil pe care l-ai adus este cel cu prietenii. Am o prietena cu 950, nu a fost niciodata de a acord cu acest gen de examen. A invatat si materia si ar face si grile la prima vedere. Am alti prieteni constiinciosi ( multi ) care au avut de suferit.

User avatar
ciulipanez
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Sep 27, 2003 9:06 pm

Postby ciulipanez » Fri Nov 28, 2003 10:12 am

Frumos editorialul lui Nistorescu! In sfarsit se pare ca unii oameni inteligenti inteleg cam despre ce e vorba.
Nu s-ar putea face un site unde sa ne putem inscrie cei care protestam impotriva acestui examen imbecil? La Bucuresti e mai usor sa strangeti semnaturi, dar ganditi-va ca suntem o gramada si in tara care ne organizam mai greu.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Fri Nov 28, 2003 10:14 am

bogdanoti wrote:... toti am jucat la fel, asa cum ar fi fost daca erau grile la prima vedere...

Prietene medic, din pacate nu toti am jucat la fel. Sunt unii care au invatat si au dat rezi ani la rand, ca sa afle cu nici macar 6 luni inainte ca se schimba bibliografia. S-au apucat din nou de invatat. Dar totul nu se opreste aici, cu 2 luni inainte se anunta ca doar aceste grile vor intra in examen. Au fost foarte multi care nici macar atunci nu au aflat de acest lucru ci abia mai tarziu. Asta nu pentru ca nu au fost interesati ci pentru ca au avut nesansa sa nu aiba acces la internet. Consideri ca am avut sanse egale ca unora li s-a scazut 1-2 puncte din cauza unui neatent care a miscat banca sau din cauza cariocii aleia, care era mai degraba o pensula si multe alte motive... Da, am avut sanse egale fata de cei sub 940-930, dar nu la 1-2 puncte diferenta... Putin bun-simt, zic eu...
Si mai inca ceva, s-a gandit cineva la cei cu 946-945, care au gresit o intrebare cu complement simplu. Ma refer la acea intrebare in care enuntul era ceva de genul "Organul cel mai frecvent herniat este:"... Asta, dupa parerea mea trebuia anulata. In rupturile de diafragm cel mai frecvent herniaza stomacul, iar in hernii abdominale herniaza cel mai frecvent epiploonul. Asa-i ca s-a tocit grila asta din moment ce ati pus ca si corect epiploon, chiar daca acesta nu e un organ... Eu am pus corect doar pentru ca mi-am adus aminte ca am comentat aceasta intrebare si speram, pe atunci, ca vor completa enuntul (cum de altfel erau multe alte intrebari cu enunt incomplet). Asa ca, la aceasta grila, cu enunt incomplet ar fi fost pana la urma stomacul, epiploonul nefiind un organ in sine.
De ce nu s-a anulat aceasta intrebare? In interesul cui, daca a fost atat de corect acest examen...

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Proteste anti-rezi - organizare, idei (nu postati off-topic)

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 10:35 am

Anuntati la ce numar de fax unde sa trimitem si protestul iesenilor. Sunt de aceeasi parere ca trebuie centralizate toate protestele din tara, altundeva decat la MSF. Daca se initiaza vreo actiune in instanta, transmiteti pe forum pentru a ne alatura acestei initiative.

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Fri Nov 28, 2003 11:08 am

Suntem o gramada care nu suntem din Bucuresti, si simtim ca nu va putem ajuta cu protestele. Va rog puneti un formular de protest pe forum pe care sa-l semnam si sa-l trimitem prin fax la un numar si nu la Minister!
Blanculescu si-a asumat "responsabilitatea" si a plecat! Nu vi se pare ca a fost ministru interimar tocmai ca sa faca ceea ce a facut? Viata unui om care "a pierdut" 6 ani cu medicina e o loterie?

cris77
Posts: 2
Joined: Fri Nov 28, 2003 10:44 am

Postby cris77 » Fri Nov 28, 2003 11:13 am

Am o idee. Haideti sa scriem un memoriu la Comisiile pentru abuzuri ale Senatului si Camerei deputatilor. Cu tot ce s-a discutat , argumentele pentru anularea acestei parodii de examen. Ce zici Scoro, te bagi?
Pentru cei din tara, numarul de fax al Comisiei pentru abuzuri de la Camera Deputatilor e (021)4021161. Cu cat trimitem mai multi plangeri, cu atat avem sanse mai mari sa fim bagati in seama. Numarul de telefon de la Comisie e (021)4021160


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests