Proteste anti-rez. organizare, idei (doar pentru anti-rezi!)

for future reference; read only..
User avatar
maestru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:01 am

Protestez si eu....

Postby maestru » Tue Nov 25, 2003 6:29 pm

Scrieti la presa, tv.... Scrieti si in exterior, daca de niste medici nu le pasa , de cei de la Bruxelles le pasa....

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Tue Nov 25, 2003 6:32 pm

Eu nu am studii medicale dar sunt direct interesat in problema rezidentiatului.
Astfel am o intrebare: V-ati gandit bine daca nu s-ar impune promovarea unei actiuni in justitie prin care sa solicitati anularea concursului?

Exista, in opinia mea, cel putin 3 motive care sa indreptateasca o astfel de actiune:
1. ordinul prin care a fost adoptata Metodologia concursului de rezidentiat nu a fost publicat in Monitorul Oficial astfel cum ar fi trebuit in conformitate cu legile din Romania si OUG nr.58/2001. Rezulta ca metodologia este ilegala, in consecinta si examenul este ilegal.
2. Metodologia publicata in site-ul oficial al concursului prevede expres ca bibliografia concursului este publicata in Viata Medicala si nu face nici o referire la grilele publicate in acelasi site. De asemenea, in siteul oficial al concursului s-a publicat avertismentul prin care vizitatorii erau atentionati ca grilele ce se gasesc pe acest site sunt orientative. In acest context, presedintele comisiei si Ministerul Sanatatii isi permit sa raspandeasca zvonul ca grila de examen va fi formata din intrebari selectate din baza de date publicata in site-ul oficial. Spun "zvonul" pentru ca aceasta informatie nu a fost publicata pe site-ul oficial sau in Viata Medicala. Daca se are in vedere faptul ca zvonul in discutie a dus implicit la micsorarea bibliografiei, eu cred ca se impunea cel putin publicarea acestei stiri in Viata Medicala, conform metodologiei. Avand in vedere toate acestea este evident ca organizatorii concursului au creat daca nu intentionat, cel putin din culpa, o discrepanta intre concurenti, facand pubilece informatii contradictorii. Aceste informatii contradictorii au creat o stare de confuzie intre concureti, si prin aceasta s-a denaturat rezultatul concursului.
3. Scandalul si interesul mediatic pe care il va atrage dupa sine aceasta actiune mai ales daca ministrul sanatatii si presedintele comisiei vor fi chemati in judecata pentru a raspunde in solidar cu Ministerul Sanatatii pentru pagubele produse candidatilor.

Ce parere aveti de aceste idei.
Am atasat si OG nr.58/2001 ca toata lumea sa poata discuata acest subiect in cunostinta de cauza
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Tue Nov 25, 2003 6:35 pm

Metodologia concursului de rezidentiat nu a fost publicat in Monitorul Oficial astfel cum ar fi trebuit in conformitate cu legile din Romania si OUG nr.58/2001. Rezulta ca metodologia este ilegala, in consecinta si examenul este ilegal.

GENIAL! NU NE-AM GANDIT PANA ACUM.

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Tue Nov 25, 2003 6:38 pm

stie cineva daca nu au publicat metodologia si schimbarile ei in monitorul oficial??
daca e asa procesul este ca si castigat. BULIDENTIATUL NU EXISTA LEGAL!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 6:39 pm

euuuuuuuuuuuuuu wrote:Eu nu am studii medicale dar sunt direct interesat in problema rezidentiatului.
Astfel am o intrebare: V-ati gandit bine daca nu s-ar impune promovarea unei actiuni in justitie prin care sa solicitati anularea concursului?



Se pare ca vom fi obligati de imprejurari sa ii actionam in justitie, fiindca asta este singura cale prin care ne vom putea lupta cu ordinul dat de Blanculescu (referitor la testul de baraj).
Am putea sa luam initiativa si sa incepem acum demersul legislativ, chiar inainte de acel ordin.
Dar pentru asta trebuie sa fim organizati si sa avem niste avocati buni care sa ne ajute. Te oferi?

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Tue Nov 25, 2003 6:48 pm

MadManiacMan wrote:stie cineva daca nu au publicat metodologia si schimbarile ei in monitorul oficial??
daca e asa procesul este ca si castigat. BULIDENTIATUL NU EXISTA LEGAL!


In MO s-a publicat numai ORDIN nr. 658 din 26 septembrie 2001 pentru aprobarea Regulamentului privind desfãsurarea concursului de rezidentiat în medicinã si farmacie în sesiunea din 18 noiembrie 2001. Daca cititi acest ordin ve-ti observa ca este modificat fata de metodologia facuta publica pe site-ul oficial.
Oricum titlul este relevant in ceea ce priveste aplicabilitatea lui la aceasta sesiune.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Tue Nov 25, 2003 6:52 pm

Se pare ca vom fi obligati de imprejurari sa ii actionam in justitie, fiindca asta este singura cale prin care ne vom putea lupta cu ordinul dat de Blanculescu (referitor la testul de baraj).
Am putea sa luam initiativa si sa incepem acum demersul legislativ, chiar inainte de acel ordin.
Dar pentru asta trebuie sa fim organizati si sa avem niste avocati buni care sa ne ajute. Te oferi?


Ca avocat bun da. Ca organizator al medicilor mai putin deoarece va cunosc lumea tangential.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 6:54 pm

Da, ca avocat bun. Macar sa ne dai consultanta, desi ar fi mult mai bine sa ne reprezinti.
Vino si tu maine la protest la MSF.

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Tue Nov 25, 2003 6:59 pm

Si daca va fi vorba de actiuni in justitie, sa vedem care pe care...

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Tue Nov 25, 2003 7:15 pm

sugestie: profesorul Ispas. kiar daca nimeni n-a facut anatomia cu dansul, e un om corect shi cu care merita vorbit.
apropo, succes. :D
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

Postby ProMedicina » Tue Nov 25, 2003 7:19 pm

Parerea mea este ca trebuie (re)discutat cu dl. Popa eventual si cu domnul Banculescu aducandu-i-se la cunostita aspectele de mai jos.
Asta inaninte de a se publica rezultatele daca este posibil si inainte de a se anunta barajul
Cred ca sansele sa se anuleze Buliniada sunt mult mai mari inainte de a se publica rezultatele!

euuuuuuuuuuuu wrote:

"Eu nu am studii medicale dar sunt direct interesat in problema rezidentiatului.
Astfel am o intrebare: V-ati gandit bine daca nu s-ar impune promovarea unei actiuni in justitie prin care sa solicitati anularea concursului?

Exista, in opinia mea, cel putin 3 motive care sa indreptateasca o astfel de actiune:
1. ordinul prin care a fost adoptata Metodologia concursului de rezidentiat nu a fost publicat in Monitorul Oficial astfel cum ar fi trebuit in conformitate cu legile din Romania si OUG nr.58/2001. Rezulta ca metodologia este ilegala, in consecinta si examenul este ilegal.
2. Metodologia publicata in site-ul oficial al concursului prevede expres ca bibliografia concursului este publicata in Viata Medicala si nu face nici o referire la grilele publicate in acelasi site. De asemenea, in siteul oficial al concursului s-a publicat avertismentul prin care vizitatorii erau atentionati ca grilele ce se gasesc pe acest site sunt orientative. In acest context, presedintele comisiei si Ministerul Sanatatii isi permit sa raspandeasca zvonul ca grila de examen va fi formata din intrebari selectate din baza de date publicata in site-ul oficial. Spun "zvonul" pentru ca aceasta informatie nu a fost publicata pe site-ul oficial sau in Viata Medicala. Daca se are in vedere faptul ca zvonul in discutie a dus implicit la micsorarea bibliografiei, eu cred ca se impunea cel putin publicarea acestei stiri in Viata Medicala, conform metodologiei. Avand in vedere toate acestea este evident ca organizatorii concursului au creat daca nu intentionat, cel putin din culpa, o discrepanta intre concurenti, facand pubilece informatii contradictorii. Aceste informatii contradictorii au creat o stare de confuzie intre concureti, si prin aceasta s-a denaturat rezultatul concursului.
3. Scandalul si interesul mediatic pe care il va atrage dupa sine aceasta actiune mai ales daca ministrul sanatatii si presedintele comisiei vor fi chemati in judecata pentru a raspunde in solidar cu Ministerul Sanatatii pentru pagubele produse candidatilor. "

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Tue Nov 25, 2003 7:24 pm

Problema nu este cum se numeste actiunea. (in contencios administrativ - celebra Lege 29/1990)
Adevarata problema este daca aveti curajul sa promovati o astfel de actiune. Daca actiunea este promovata de o singura persoana sau un grup restrans de persoane, atunci, cunoscand faptul ca suntem in Romania, ea inseamna o sinucidere profesionala a acestor indrazneti.
Cu atat mai mult daca ea are si castig de cauza.
Aveti in vedere ca implicatiile sunt foarte mari. In cazul in care instanta va dispune anularea examenului, ministerul va trebui sa organizeze inca o data examenul fara a mai putea cere achitarea unei taxe suplimentare. In acest caz voi credeti ca Statul Roman nu va recupera acesti bani de la cineva. Eu as pune pariu ca acest cineva este presedintele comisiei de rezidentiat.
Cand este vorba de bani atunci apar problemele serioase.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Tue Nov 25, 2003 7:28 pm

Ati fost 50 azi, cu organizare redusa, in graba si majoritatea de aici de pe forum. Miine vor fi si mai multi daca nu disperam.
Miine vin si eu.
Avem nevoie si de presa. Trebuie chemati si ceilalti care nu intra aici. La urma urmelor e si inteesul celor care vor da mai tirziu, pentru a evita mascarada.
Pai daca nu ma incurcam cu cartea si invatam numai grile (daca puteam, dar nu am putut) cu cele 5 capitole care mi-au ramas necitite si tot luam. Mie mi se cam rupea de luat, dar faptul ca am pierdut 40 de zile de facultate (la a doua, pe care o platesc) ma enerveaza la culme.
Last edited by sl0bizz on Tue Nov 25, 2003 7:30 pm, edited 1 time in total.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

Postby ancacj » Tue Nov 25, 2003 7:30 pm

De acord cu actiunea in justitie, dar pt anularea concursului.Mie mi s-a parut un examen pt "mnemolalai" si mi se pare absurd sa tac acum cand , am dat CINCI MILIOANE pe o carte de care nici macar nu as fi avut nevoie.Eu am vazut ca scrie bibliogarfie :HARRISOn.si nicidecum GRILE INTERNET>.
Toata stima pt cei care au luat 950 de puncte..dar tot nu inteleg de ce refuza un baraj.Sunt convinsa ca unii dintre ei poate iau punctaj mare si daca dau grile la prima vedere si acestia nu vor da inapoi la un eventual examen de baraj.Restul, probabil la patul bolnavului vor zice:ah..aveti boala "a, b, e".. tratament "nici un raspuns corect".
..nu as vrea sa fiu in pielea celor care au punctaje intre 945 si 949. pe chirurgie..si sincer, in locul lor mi-as fi dat foc in fata MSF=ului in semn de protest!
eu cred ca nicaieri in lume nu s-a mai intamplat ca cei cu punctaj maxim sa depaseasca numarul de locuri..dar noah..isteti romanii astia nu?:)...faceti comparatie cu examenul de magistratura din anul acesta...vreo 70 de locuri si doar vreo 6 intrati...sa fie ei....cei de la drept mai tampiti decat noi?eu cred ca standardele au scauzt mult prea mult pentru o asa meserie si o asa facultate.Eu cred ca si colegiul medicilor ar trebui sa protesteze.
In privinta protestului in fata MSF..nu stiu..cam toti sunt deja imprastiati prin tara pe la casele lor si stau acum plangand cu fata in perna ca nu au mai parcurs macar o data grilele si isi iau inima in dinti ca pana la anul sa faca grilele de sute de ori sa fie siguri ca intra.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Tue Nov 25, 2003 7:32 pm

Mda, s-au cam imprastiat dupa ce au vazut ca 945 este zero.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Tue Nov 25, 2003 7:34 pm

ancacj wrote:...cam toti sunt deja imprastiati prin tara pe la casele lor si stau acum plangand cu fata in perna ca nu au mai parcurs macar o data grilele si isi iau inima in dinti ca pana la anul sa faca grilele de sute de ori sa fie siguri ca intra.


Tocmai aici e faza : premiu Nobel in medicina sa ai si nu ai cum sa fii sigur ca faci perfect, ca nu bulinezi o litera din 1000 din greseala.

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

Postby dReam » Tue Nov 25, 2003 7:43 pm

Au facut sondaj pe prima in legatura cu rezu.74%dintre cei care au sunat au zis sa se anuleze rezu
Windows e un program pe 32 de biti ce foloseste cod pe 16 biti scris pe un procesor de 8 biti care foloseste instructiuni de 4 biti pentru a calcula 1 bit

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Tue Nov 25, 2003 7:46 pm

grava greseala au facut prin nepublicarea in MO a modificarii metodologiei si a modificarii bibliografiei. nu trebuie iertata!
deci rezidentiatul este ILEGAL!!! ma pufneste rasul cand ma gandesc la stressul indurat pentru un examen imbecil si ilegal

Tarzanika
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:24 am
Location: Bucuresti

Postby Tarzanika » Tue Nov 25, 2003 7:47 pm

Ne adunam miine la 10 in fata la MSF?
Poate ar trebuie sa convocam si parintii!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 7:48 pm

Am vazut si eu sondajul si desi sunt un sustinator al anularii, trebuie totusi sa te corectez - intrebarea de la Prima era "Credeti ca toti cei care au obtinut punctaj maxim ar trebui sa ocupe un loc de medic?"
Sau ceva in genul asta...
Anularea e urmatoarea idee care decurge in mod logic de aici.

Pe de alta parte, pe B1 au dat o stire extrem de scurta despre problema, in care l-au aratat pe Blanculescu spunand ca nu e de acord cu anularea si ca "sa dam Cezarului ce-i al Cezarului", referitor la maximisti...
Are si el ordine de mai sus, ce sa-i faci...
PSD-ul sa traiasca!!

Trebuie sa sensibilizam mai mult presa, fiindca ei ar fi interesati dar pur si simplu nu inteleg suficient gravitatea problemei.

User avatar
redmaddog
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:22 am
Location: undeva prin (la) tzara
Contact:

Postby redmaddog » Tue Nov 25, 2003 7:49 pm

Problema cea mai mare e ca foarte multi dintre cei care au participat la concursul de rezidentiat nu sunt din Bucuresti dar nici din centre universitare, unii dintre ei lucreaza si nu prea au cum saparticipe la eventualele actiuni de protest care vor avea loc si asta va conta, pentru ca niste adeziuni nesustinute si fizic nu-i vor impresiona pe guveranti, un scandal ii sperie si asta poate fi obtinut numai cu sprijinul presei, al unor personalitati din lumea medicala sau chiar in justitie ....... sa nu uitam totusi ca ei sunt un organism care functioneaza iar noi abia incercam sa ne organizam (David si Goliat, numai ca au cam toate atuurile)
Zambeste, maine va fi (si) mai rau !

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 7:51 pm

Deocamdata ne intalnim asa mai haotic, dar probabil ca la un moment dat vom organiza un mare miting pe care il vom promova intens cu cateva zile inainte, astfel incat si cei din tara sa isi poata aranja programul si sa faca un efort sa vina in Bucuresti.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Tue Nov 25, 2003 7:55 pm

Oricum la b1 daca era sa faca cineva galagie, trebuie sa se duca la Nash, ca ala e shef acolo si face ce vrea acolo.
Au mai ramas vreo 2 televiziuni. Rezumatele pina acum la tv principale nu au inclus nimic.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 8:01 pm

Azi la minister au fost: Realitatea, B1, TVR, ProTV si radio BBC si inca unii pe care nu i-am identificat.
Cand vom fi mai multi ne vor lua in seama si vor reactiona mai acid!

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Tue Nov 25, 2003 8:03 pm

care-i treaba cu avocatu poporului ?

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 8:05 pm

Sa stii ca asta cu avocatul poporului poate fi o idee. Am auzit din mai multe parti. Ar trebui sa aflam mai multe.

guaglione
Posts: 4
Joined: Tue Nov 25, 2003 7:36 pm
Location: in basculanta mea

am mai zis! si voi, ati zis! sa tacem!

Postby guaglione » Tue Nov 25, 2003 8:11 pm

barajul de care se vorbeste, ar putea avea un final asemanator cu:
jumatate din cei care au obtinut duminica 950 de puncte la chirurgie se vor situa intre echivalentul a 870 si 920 de puncte.
vor fi probabil si indivizi care vor ajunge la 6 sau 7 sute de punct.
e de bagat gheara in gat daca unul cu 949 sau 948 sau 947 puncte care a invatat materia nu e admis in rezidentiat si unul care face 800 puncte la prima vedere, e.
criteriul asta cu barajul e undeva dincolo de absurd

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

Protest

Postby ProMedicina » Tue Nov 25, 2003 8:12 pm

Citez din ce a spus domnul Prof. Florian Popa intr-un interviu inaite de rezidentiat cu cateva saptamani"
"Eu cred ca daca unul stie 4000 de teste stie destul."
Prof. Florian Popa

Este inadmisibil. Adica micsorarea bibliografiei, si asta facundu-se oracum pe la spate fara a se pubica in revista Viata Medicala cum prevede metodologia.

intervuil intreg il gasiti la:
http://www.rezidentiat.ro/interviu.htm

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 8:16 pm

Toti astia de la televiziuni nu au inteles ca de fapt decizia asta a lui Blanculescu "pe care si-o asuma" este o ilegalitate.

Studiati siteul Avocatului Poporului http://www.avp.ro , fiindca s-ar putea sa fie solutia problemei noastre.

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Tue Nov 25, 2003 8:22 pm

programul avocatului poporului;
adresa etc.
de pe site http://www.avp.ro

ÃŽn cadrul instituţiei funcţionează un program zilnic de audienţe, de luni până joi, între orele 9 - 16, şi vineri, între orele 9 – 12, asigurat de funcţionarii publici din cadrul departamentelor de specialitate. De asemenea, cetăţenii care doresc, pot fi primiţi în audienţă şi de către conducerea instituţiei, respectiv, Avocatul Poporului şi adjuncţii acestuia.

Orice informaţii privitoare la modalitatea de obţinere a audienţelor, pot fi solicitate de la Dispeceratul ce funcţionează în acest sens, în cadrul instituţiei Avocatul Poporului.

Sediul instituţiei Avocatul Poporului este în municipiul Bucureşti,
strada Eugeniu Carada, nr. 3 sector 3.

Telefon dispecerat: (+40-21-) 312.71.34

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Tue Nov 25, 2003 8:25 pm

Scoro wrote:Studiati siteul Avocatului Poporului http://www.avp.ro , fiindca s-ar putea sa fie solutia problemei noastre.


Avocatul Poporului nu este nici pe departe solutia problemei voastre. Aceasta institutie are singura atributie de a apara drepturile omului, asa cum acestea sunt definite in Constitutie si in tratatele internationale. Cu siguranta nu se va implica in porblema rezidentiatului deoarece nu s-a incalcat nici un drept al omului. Au fost vatamate doar interesele voastre legitime.

blackieI
Posts: 2
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:53 pm

Postby blackieI » Tue Nov 25, 2003 8:25 pm

MIINE LA 10.00 LA Min. Sanatatii. CIT MAI MULTI!!!!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 8:39 pm

Atentie!

Cred ca avem o sansa poate unica: in perioada asta Targul de Carte "Gaudeamus" la Romexpo gazduieste si Clubul Roman de Presa unde se afla reunite 3 agentii de presa, posturi de radio si tv, majoritatea celor din presa scrisa!!!!!

Ati prins ideea?

Putem (macar sa incercam) sa le explicam fatza in fatza celor din presa care este "oful" nostru. In felul acesta poate vor avea alta atitudine si poate cauza noastra ca fi vazuta altfel, inclusiv de opinia publica!!!

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

protest

Postby ProMedicina » Tue Nov 25, 2003 8:48 pm

As dori niste numere de FAX ale unor institutii si/sau persoane de decizie unde sa trimit niste proteste
Sun din Cluj si trebuie sa ne miscam repede.Daca se poate inainte de a se publica metodologia pentru baraj..
Puteti pune pe forum aceste numere de fax..?

Euuuuuuuuuu wrote:

"Eu nu am studii medicale dar sunt direct interesat in problema rezidentiatului.
Astfel am o intrebare: V-ati gandit bine daca nu s-ar impune promovarea unei actiuni in justitie prin care sa solicitati anularea concursului?

Exista, in opinia mea, cel putin 3 motive care sa indreptateasca o astfel de actiune:
1. ordinul prin care a fost adoptata Metodologia concursului de rezidentiat nu a fost publicat in Monitorul Oficial astfel cum ar fi trebuit in conformitate cu legile din Romania si OUG nr.58/2001. Rezulta ca metodologia este ilegala, in consecinta si examenul este ilegal.
2. Metodologia publicata in site-ul oficial al concursului prevede expres ca bibliografia concursului este publicata in Viata Medicala si nu face nici o referire la grilele publicate in acelasi site. De asemenea, in siteul oficial al concursului s-a publicat avertismentul prin care vizitatorii erau atentionati ca grilele ce se gasesc pe acest site sunt orientative. In acest context, presedintele comisiei si Ministerul Sanatatii isi permit sa raspandeasca zvonul ca grila de examen va fi formata din intrebari selectate din baza de date publicata in site-ul oficial. Spun "zvonul" pentru ca aceasta informatie nu a fost publicata pe site-ul oficial sau in Viata Medicala. Daca se are in vedere faptul ca zvonul in discutie a dus implicit la micsorarea bibliografiei, eu cred ca se impunea cel putin publicarea acestei stiri in Viata Medicala, conform metodologiei. Avand in vedere toate acestea este evident ca organizatorii concursului au creat daca nu intentionat, cel putin din culpa, o discrepanta intre concurenti, facand pubilece informatii contradictorii. Aceste informatii contradictorii au creat o stare de confuzie intre concureti, si prin aceasta s-a denaturat rezultatul concursului.
3. Scandalul si interesul mediatic pe care il va atrage dupa sine aceasta actiune mai ales daca ministrul sanatatii si presedintele comisiei vor fi chemati in judecata pentru a raspunde in solidar cu Ministerul Sanatatii pentru pagubele produse candidatilor. "

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Tue Nov 25, 2003 8:56 pm

ministerul sanatatii
(de pe site)


Telefon centrală:
(021) 307 2500; (021) 307 2600
Fax:
(021) 314 1526

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Tue Nov 25, 2003 8:59 pm

Asa cum v-am spus mai devreme sunt alturi de voi.
Cred ca faceti o treba foarte buna dar mai trebuie sa lucrati la organizare. Actionati simultan in presa si prin demostratii.
Amenintati cu promovarea unor actiuni in justitie.
Folositi argumentele pe care le-am aratat mai devreme. Mai mult pregatitiva sa luptati cu legea in mana, deci cititi legislatia pa care am afisat-o in forum.

Daca aveti intrebari cu caracter juridic puteti sa mi le adresati fara nici o problema. Imi va face placere sa va raspund. Folositi urmatorul e-mail lhpopescu@yahoo.com.

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

protest

Postby ProMedicina » Tue Nov 25, 2003 9:00 pm

Eu cred ca idea de a veni la proteste cu parinti si sustinatori (care dealtfel au existat si pe perioada examenului este una buna)
Trebuie sa ne mobilizam cat mai repede si cat mai multa lume..
Poate ca ar fi bine sa infiintam si o linie telefonica pe mobil daca are cineva minute gratuite si se ofera...

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Re: protest

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Tue Nov 25, 2003 9:20 pm

ProMedicina wrote:As dori niste numere de FAX ale unor institutii si/sau persoane de decizie unde sa trimit niste proteste
Sun din Cluj si trebuie sa ne miscam repede.Daca se poate inainte de a se publica metodologia pentru baraj..
Puteti pune pe forum aceste numere de fax..?


Cred ca toate protestele trebuie indreptate catre Ministrerul Sanatatii si catre Ministerul Educatiei si Cercetari care sut singurele institutii de stat implicate in organizarea rezidentiatului. (vezi OG 58/2001). In rest rebuie contactata presa (televiziune, ziare, radio).

In final daca nu reusiti pe aceasta cale, singura solutie ramane actiunea in justitie care are dezavantajul de a dura ceva mai mult timp.

Ministerul Sănătăţii, Str. Cristian Popişteanu, nr. 1-3, sector 1,
cod 010024, Bucureşti
Telefon centrală:
(021) 307 2500; (021) 307 2600
Fax: (021) 314 1526

Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, Str. Gen. Berthelot 28-30
Sector 1, 70738, Bucuresti
tel +40 (21) 310 4320;
+40 (21) 314 2680

Presa:
romanialibera.ro <redactia@romanialibera.ro>

Cornel Nistorescu <corneln@expres.ro> (director Evenimentul Zilei)
Dan Turturica <dante@expres.ro> (redactor sef Evenimentul Zilei)
Laurentiu Ciocazeanu <laurc@expres.ro> (redactor sef adjunct Evenimentul Zilei)




ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

protest

Postby ProMedicina » Tue Nov 25, 2003 9:48 pm

pt. euuuuuuuuuuuuu

si eu sunt cam in aceasi situatie cu tine, nu sunt medicinist, in schimb prietena mea a patito cu rezi...(=buliniada)
pe deasupra sunt si din Cluj si serviciul pe care il am nu imi perminte sa vin in Bucuresti asa usor
Din cate am iteles si tu ai pe cineva care a patito..
Poate merita sa ne implicam mai mult (cu toti) pentru a repara o nedreptate

adip
Posts: 1
Joined: Tue Nov 25, 2003 9:41 pm

Postby adip » Tue Nov 25, 2003 9:52 pm

Oriunde ati fi ORGANIZATI-VA si PROTESTATI in fata Directiilor de Sanatate Publica. MAINE LA 10


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests