Proteste anti-rez. organizare, idei (doar pentru anti-rezi!)

for future reference; read only..
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Proteste anti-rez. organizare, idei (doar pentru anti-rezi!)

Postby Dan » Tue Nov 25, 2003 2:59 pm

Deschidem acest topic pentru a mentine organizate informatiile din aceasta categorie. Va rugam postati aici doar informatii legate de organizarea unor proteste si NU discutii pe tema rezidentiatului, pe care le puteti duce la alte topicuri din aceeasi categorie. Orice off-topic va fi sters! va rugam limitati-va strict la organizarea protestelor . Abaterile se sanctioneaza cu ban.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 3:11 pm

Sa vina Scoro! El este eminenta cenusie pentru asta.

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Tue Nov 25, 2003 3:26 pm

S-au strans azi niste candidati la MS sa discute cu ministrul. Am trecut pe acolo, insa era ceva mai tarziu si sala era deja inchisa. Ce s-a mai intamplat? Ce noutati aveti?

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Tue Nov 25, 2003 3:52 pm

am fost eu la ministru. E plin de repilci geniale de genul: "nu conteaza calitatea examenului acum conteaza cantitatea".
Din start ne-a anuntat ca decizia lui este luata si ca trebuie sa dam in judecata MSF pentru a obtine ceva.
Orice sugestie de genul " mai consultati si niste profi universitari ", "studiati cazul 1996", "este ilegala modificarea metodologiei dupa examen" s-au lovit de logica implacabila a politicianului: "eu sunt decidentul si am decis, nu trebuie sa ma consult cu nimeni".
Oricum s-a atras atentia presei care a raspuns. Macar se va face mediatizare. Singurul lucru de care se tem este SCANDALUL.
De aceea PROTESTUL TREBUIE SA CONTINUE!!!
Maine la 10.00 la MSF. VENITI TOTI CARE VRETI REZIDENTIAT REAL!!!

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Tue Nov 25, 2003 3:56 pm

E oficial protestul maine(adica miercuri) la 10 la MSF? Adica il organizeaza cineva?

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Tue Nov 25, 2003 4:02 pm

Eu nu cred ca se tem de scandalul pe care l-am putea crea noi. Nici ei nu sunt veniti cu pluta, e de-ajuns sa iasa la Tuca, il conving pe semiretardatul ala si ingroapa orice revolta cu argumente de genul "e normal sa existe si nemultumiti", "a fost o generatie de exceptie" si alte chestii care la cei din afara fenomenului prind usor.

Eu cred ca singura solutie e tot in interiorul sistemului. Trebuie gasit (gasiti) cel (cei) care se au la cutite cu Popa si ceilalti care s-au ocupat de examen si care sa-i combata de pe pozitii de autoritate egale, in plus cu sustinerea noastra.

Ar fi extraordinar, mai degaba utopic, in fine, daca ar aparea 2-3 cu 950 care sa spuna ca examenul a fost o gluma proasta, ca vor repetarea lui etc etc.

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Tue Nov 25, 2003 4:06 pm

Adica pe "tovarasul" ministru nu il intereseaza ca eu am fost prost si am "pierdut timpul" citind si din carte si de aceea nu am avut timp sa trec prin grile decat de 8 ori? Si rezultatul a fost de 895 de puncte, pe care l-as fi obtinut si cu grilele schimbate? El schimba grilele pentru baraj? Nu ma ajuta cu nimic....
Dansul a incercat sa faca buline cu un marker pe care l-am tocit notand pe caietul cu intrebarile?
Dar despre salile in care s-a vorbit ca pe camp si asistentii n-au avut nimic de spus stie?
Contati pe 2 oameni din VL la greva!

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Tue Nov 25, 2003 4:09 pm

Nu va speriati fratilor! Daca noi iesim in strada o sa vina televiziunea si la noi si nu o sa-l mai asculte nimeni pe Tuca! Dar daca stam si ne uitam o sa ramanem cu uitatul! Ar fi corect sa dam toti din nou examenul! Doar am platit o gramada de bani! Nu cred ca nu sunt fonduri pentru reorganizare!

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 4:12 pm

oopsminded, propun nume:
Coculescu, Cinteza, Bartos
Boc, Bashescu, Ciuvica, MareleVadim :D

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Tue Nov 25, 2003 4:19 pm

Coculescu am impresia ca si el a fost prin ghidurile lui Beuran cu probleme.
Cinteza a cam polemizat cu prea multi pe prea multe teme, nu stiu ce sa zic...
Bartos nu e genul combativ si e, ca si Cinteza, afiliata politic.

Ar trebui cineva din rectorii/prorectorii/senatul din Bucuresti, Cluj, Iasi.

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 4:24 pm

de oprescu ce zici? poate vrea sa-l inghita pe pichinezul blanculescu, ca asta l-a muscat primul

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Tue Nov 25, 2003 4:27 pm

de ce s-a retras L.M. Popescu din comisie?

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Tue Nov 25, 2003 4:29 pm

Oprescu sau nu, mi-ai dat o idee. Blanculescu e interimar; stie cineva (dar sigur, nu doar presupuneri personale) cine va fi urmatorul ministru? Ar avea o ocazie sa iasa in fata acum, asta daca e de parere ca e un examen ratat, ceea ce nu e sigur.

Eu in facultate nu am avut tangenta cu SSMB-ul sau LSM-ul sau cum s-or chema. Stie cineva daca au vreo pozitie oficiala? Victor, tu esti o voce cat de cat oficiala, nu?

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 4:40 pm

Eu cred ca Beuran si-ar putea repara in mod elegant eroarea si in timp util, daca ar aparea pe vreun post si ar zice ca vroia sa lase intrebarile doar orientative, pt. antrenament, dar era hotarat ca la examen sa dea la prima vedere.
ar fi superelegant pentru el; mie imi pare rau ca l-au demis doar pt. atat; si bartosh a plagiat si nu s-a luat nimeni de ea, dar asta nu e treaba mea...

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Tue Nov 25, 2003 4:43 pm

Trebuie sa luam legatura lu Colegiul Medicilor! Sa vedem ce parere au si daca intradevar apara drepturile noastre. Poate cineva sa faca ceva in sensul asta?

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

Protest

Postby ProMedicina » Tue Nov 25, 2003 4:45 pm

Parerea mea este ca ar trebui facuta o lista cu toate neregularitatile care s-au intamplat la rezidentiat, si inaintata la minister (al sanatati + invatamantului) + domnului Popa,Banculescu, ziare, radio, TV si cat mai repede

Am sa incep eu lista:
1. Una dintre cele mai grave neregularitati si suficienta pentru invalidarea examanului este ca s-au stiut grilele inaine de examen. toate grilele care s-au dat la examen au fost facute publice inainte de examen intr-o baza de date pe internet, lucrul total inadmisibil. Desigur uni pot discuta ca acest lucru se poate intampla daca baza de date este suficient de mare, dar aceasta intra in contradictie cu bibliografia propusa initial. Multi nici nu a stiut de existenta acestei baze de date. Practic pentru aceast rezidentiat au existat doua "bibliografi", Una din Harisson si alta mai mica care era constituia din baza de date de pe internet. Atat dimensiunile cat si continutul bazei de date sau tot modificat pana in ajunul examenului, cu cateva sapatamani intainte de examen,cea ce echivaleaza cu modificarea "bibligrafiei"...Cea ce este o incalcare a legilor scrise ale oricarui examen. Eventul se poate cere si consultata juritica la un avocat pentru acest aspect. Examenul era compus din 200 de intrebari..Toate au fost cuprinse in baza de date publica de pe internet, din care se stia ca vor veni intrebarile la examen. O intrebare de bun simt: Examenul era considerat valid daca baza de date continea doar 201 intrebari ? Cu siguranta NU dar daca continea 400 ... ? dar 4000 ? Baza de date de pe internet a fost o limitare a bibliografie de concurs propusa initial, bibliografie pe care unii au invatat-o deja cu 7 luni inainte, iar baza de date sa facut publica cu cateva saptamani inainte de examen.

Rezultatul sa vazut in special la Medicala si Chirurgie. La chirurgie numarul de candidati care au obtinut nota maxima a fost aproape daca nu chiar mai mare decat numarul locurilor disponibile.


2.
O alta neregulatitate este ca nu sa specificat de la bun inceput modul cum se face departajarea pentru rezultate egale, binenteles nimeni nu cred ca sa gandit ca numarul celor care au obtinut nota maxima va fi mai mare decat numarul locurilor disponibile.Cred va fi incorect ca sa se modifice regulamentul introducandu-se examen de departajare si de aceasta modificare de regulament sa beneficieze doar uni dintre candidati adica cei cu nota maxima.

3.
O alta neregularitare de care am citit pe forum dar care trebuie confirmata de mai multa lume este ca in timpul examenului multi dintre candidati au iesit din sala, cica la WC...

4. S-au plans multi ca au fost probleme grave cu scanerele.Trebuie confirmat Dar dintre toate acestea cred ca prima neregularitate (Nr. 1) enuntata este cea mai mare si suficienta pentru invalidarea examenului.

PS. Lasativa si adresele de email daca puteti si/sau numrele de telefon.

Din pacate eu sunt in Cluj la ora actuala. Ar trebuie sa se ocupe cineva din Bucuresti. Il propun pe Scoro... sau pe oricine vrea sa repare o nedreptate

ionelro2003@yahoo.com

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Tue Nov 25, 2003 4:47 pm

ar fi interesant ce pareri au Profesorii universitari despre ce s-a intamplat la redidentiat. poate ajuta??!

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 4:49 pm

Care Colegiu?
1.vineri si sambata au loc iar alegeri.
2.nu mai au nici un cuvant de spus de mult; doar cand era pnl-ul lui cinteza la putere mai faceau ceva- adica te obligau sa dai trunchiul comun ca sa iti iei dreptul de libbera practica
3.cinteza se da "lovit" aici, din pacate

daca vrei sa te sprijine CMB, vino pe Str. Avram Iancu si vezi ce sediu au si mai vorbim
CMR poate fi gasit acum pe Bd. timisoara, aprca Nr.15

bambina
Posts: 3
Joined: Mon Nov 24, 2003 9:40 pm

Postby bambina » Tue Nov 25, 2003 4:57 pm

s-a publicat vreo data oficial ca la examen vor fi 50 intrebari complement simplu si 150 multiplu????????? Eu am aflat asta la examen..in regulamentul de examen scria clar ca vor fi 40 grile complement simplu si 160 multiplu...deci s-a schimbat regulamentul iar acest lucru nu a fost anuntat oficial....ASTA ESTE O FRAUDA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Tue Nov 25, 2003 4:57 pm

introducerea grilelor e echivalenta cu schimbarea bibliografiei ( initial erau "orientative" )

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 5:17 pm

Am venit!

Am fost si eu azi printre cei 40-50 de oameni care au "dialogat" cu Blanculescu.
Mi-e scarba de tara asta!!!!
Dl. ministru Blanculescu are exact acea aroganta pe care o au toti cei din stafful guvernamental.

"LEGEA SUNT EU!" - asta a fost mesajul lui Blanculescu. "Nu ma intereseaza parerea voastra, EU AM DECIS BARAJUL!!"

"Pe mine nu ma intereseaza aspectele calitative, ci doar cele cantitative"
"Nu sunt eu de vina pentru cele intamplate, dar trebuie sa rezolva situatia. Deci voi da ordin minsterial sa se dea test de baraj"

Nu are nici o importanta ca e ilegal, imoral, nederept... Blanculescu, ministrul interimar al sanatatii A DECIS!!

Atentie: maine la ora 10 in fata MFS reluam protestele! Faceti un efort si veniti! Este interesul vostru si nu asteptati sa rezolve altcineva pentru voi!!!

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 5:19 pm

Hai, dom'le ca esti asteptat!
Bine ai venit!

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Tue Nov 25, 2003 5:21 pm

deci nouasutecinzeci sau nenouasutecinzeci tot iese un talmes-balmes, ca doar nu isi imagineaza cei cu 950 ca o sa ia gineco sau plastica inaintea celor care "trebuie" sa ia

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Tue Nov 25, 2003 5:22 pm

Scoro, vad ca abia ai intrat pe forum, in legatura cu protestele m-am exprimat mai devreme, dar te intreb si pe tine: nu crezi avem mai multe sanse daca gasim pe cineva din interior (profesori universitari, eventual urmatorul ministru al sanatatii - daca se stie cine va fi,etc) care sa ne reprezinte de pe o pozitie mai inalta? Exista o asemenea persoana?

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 5:26 pm

oopsminded wrote:Scoro, vad ca abia ai intrat pe forum, in legatura cu protestele m-am exprimat mai devreme, dar te intreb si pe tine: nu crezi avem mai multe sanse daca gasim pe cineva din interior (profesori universitari, eventual urmatorul ministru al sanatatii - daca se stie cine va fi,etc) care sa ne reprezinte de pe o pozitie mai inalta? Exista o asemenea persoana?


Ba cred ca este o idee buna.
Ma gandeam, desi pare destul de utopic: daca am avea niste adeziuni (scrise) de la profesori, conferentiari, in care sa afirme ca anularea este o decizie buna si ca si ei considera rezidentiatul din acest an o porcarie... poate am avea mai multa credibilitate in fata autoritatilor si a opiniei publice.

Apropo de opinia publica - nu e un factor de neglijat! Putem sa o sensibilizam prin intermediul presei. Deja presa e interesata de problema noastra. Trebuie atrasi si altii!

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

Postby ProMedicina » Tue Nov 25, 2003 5:29 pm

Eu cred ca una dintre marile noastre sanse este sa contestam faptul ca examanul sa dat din grilele facute pubice pe internet. Cea ce echivaleaza cu schimbarea bibliografiei.La inceput baza de date era orientativa, pe urma a devenit "bibliografie".Schimbarea "bibliografiei" cu 2-3 saptamani inainte de examen este ilegala (si imorala..)
Am postat si mai sus mai pe larg...
Scoro tu ce zici ?

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 5:30 pm

Va propun un nume "greu" ,demn si onorabil: Prof.AVCiurea

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 5:32 pm

Acad.Prof.C-tin Popa
Prof.Apetrei. Prof.Macarie

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Tue Nov 25, 2003 5:33 pm

Il cunosc prea putin pe Bruckner ( curs de urgente ) insa mi-a placut . Mi-a placut si examenul, compus din cazuri clinice. Este cineva in relatii bune cu el ? ( Ar putea fi o problema insa orientarea politica?)

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 5:33 pm

Exact, exact!

Eu am discutat azi cu o jurista si i-am expus pe larg problema.
A zis ca singurele puncte atacabile legal de care ne putem agatza sunt modificarile metodologiei si decizia lui Blanculescu care poate fi interpretata ca o frauda, fiindca acopera un concurs aparent corect, dar care ATENTIE, nu si-a atins scopul de baza, acela de a selecta concurentii.

De exemplu: in momentul de fata pe chirurgie clasificarea este asa - cei cu 950 puncte si restul lumii. Ce e asta?

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 5:34 pm

Prof Enachescu
Prof Nicolae Angelescu
Prof Dimitrie Dragomir

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Tue Nov 25, 2003 5:35 pm

M-am uitat pe topicul cu "Barajul", unde nu am voie sa scriu pentru ca am doar 946 de puncte, si am vazut ca ei sustin ca atat ar trebui ca Rezidentiatul sa fie anulat, ca le va fi foarte usor sa atace hotararea in Justitie. Eu nu inteleg de ce anularea concursului in aceste conditii e o ilegalitate iar organizarea barajului nu. Unde e diferenta? Rog pe unul cu 950 sa ma lamureasaca.

In al doilea rand, cum am mai spus daca ar fi fost 400 cu 950 si nu "doar" 250, intre "baraj" si "repetare" ar fi fost mai mult o problema de semantica.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 5:36 pm

Sinfu', cine vorbeste cu ei? Trebuie sa fie cineva care ii cunoaste cat de cat. Degeaba mi-au fost profesori (unii), trebuie sa ma cunoasca cat de cat. Am si eu in cap pe unii, dar sa vedem.
Deocamdata sa faceti bine si sa veniti cati mai multi la protest, ca 50 de oameni nu facem nimic, cel mult ne facem de ras.

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Tue Nov 25, 2003 5:37 pm

Si faptul ca s-a specificat in metodologie ca vor fi 40 grile complement simplu si nu 50 poate conta. Avocatii se leaga mereu de respectarea procedurilor. ( Vezi desfacerea contractului de munca al lui Beuran... sub conduerea caruia a fost, de alfel initiat acest mod de rezidentiat).

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Tue Nov 25, 2003 5:38 pm

tudor wrote:Si faptul ca s-a specificat in metodologie ca vor fi 40 grile complement simplu si nu 50 poate conta. Avocatii se leaga mereu de respectarea procedurilor. ( Vezi desfacerea contractului de munca al lui Beuran... sub conduerea caruia a fost, de alfel initiat acest mod de rezidentiat).


M-am uitat in metodologie, din pacate nu precizeaza cate trebuie sa fie de un fel si cate de altul...

oana_dimulescu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:57 am

Postby oana_dimulescu » Tue Nov 25, 2003 5:40 pm

Mai citeste o data metodologia...dar mai atent....si citeste-o de pe site-ul oficial...nu de pe te-miri-unde...Tot ce s-a scris a fost ca vor fi 200 intrebari, dintre care unele cs si unelecm...nu s-a zis nici un nr...

Ebola
Posts: 1
Joined: Tue Nov 25, 2003 5:32 pm

Postby Ebola » Tue Nov 25, 2003 5:47 pm

Ma baieti va agitati un pic in zadar. Astazi am stat de vorba cu niste doctori, care mi-au spus cam ce se va intampla:]
- se vor scoate anumite grile "contestate" bine alese astfel incat sa intre la cei cu punctaj maxim si cei care "trebuie", dar care au mai pierdut niste puncte.
- dupa aceasta se va da un examen de departajare pentru cei cu medie maxima.

Prezic ca vor fi aproximativ 500-550 de insi care vor da examenul din nou si din acestia va intra cine trebuie si unde trebuie.
P.S. Nu ati observat cumva cati doctori, profesori...... sau perindat duminica prin bucuresti cu odraslele. Zambetele pe care le-am vazut astazi la spital, dupa fetele negre de ieri imi spun ca deja lucrurile sunt aranjate cum "trebuie". :hrr:

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

Protest

Postby ProMedicina » Tue Nov 25, 2003 5:50 pm

Eu cred ca una dintre marile noastre sanse este sa contestam faptul ca examanul sa dat din grilele facute pubice pe internet. Cea ce echivaleaza cu schimbarea bibliografiei. (=eliminare din materialul propus initial). La inceput baza de date era orientativa, pe urma a devenit "bibliografie".Schimbarea "bibliografiei" cu 2-3 saptamani inainte de examen este ilegala (si imorala..)
Am postat si mai sus mai pe larg...
Scoro tu ce zici ?

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 5:51 pm

Pai asta e si idee. Cred ca am mai spus asta.

cosmaa
Posts: 1
Joined: Tue Nov 25, 2003 5:30 pm

Postby cosmaa » Tue Nov 25, 2003 5:53 pm

VENITI MAINE LA ORA 10 LA MINISTERUL SANATATII.
CU CAT SUNTEM MAI MULTI CU ATAT SANSELE NOASTRE DE A REZOLVA CEVA SUNT MAI MARI.
CRED CA AM AVEA UN AVANTAJ DACA LA ACEEASI ORA IN FIECARE CENTRU UNIVERSITAR IN FATA DIRECTIILOR DE SANATATE PUBLICA S-AR ORGANIZA ASTFEL DE PROTESTE


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests