Rezidentiat -discutii generale-

for future reference; read only..
User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Sep 18, 2003 9:49 pm

Parerea mea e ca grilele sunt facute mult prea in amanunt ca sa poata fi invatate pe de rost. Trebuie sa faci cel putin de 2 ori materia si dupa aia grile la greu si asa poate sunt sanse. Oricum se risca cineva sa mearga doar pe grile?

La 4000 de intrebari si la stresul care o sa fie la examen ajunge sa schimbe sensul la o intrebare (negatie), sa inverseze a cu b si sa schimbe niste valori pe acolo si te-ai pierdut daca nu te gandesti la ce raspunzi.

Am avut exemplu clar la licenta (unde recunosc ca am tocit doar cele 200 de grile de Cluj din care s-a dat examenul). Era o intrebare cu plastronul apendicular. Noroc ca au pus steluta ca e doar cu un raspuns corect ca am citit de 5 ori intrebarea pana sa ma prind care e raspunsul gresit, ca mie imi ieseau doua. Modificasera durere in fosa iliaca dreapta cu fosa iliaca stanga dar n-am mai gandit intrebarea ...

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Sep 18, 2003 9:51 pm

Toti cu ultimul punctaj intra, nu va mai aia pe voi... Se suplimenteaza cateva locuri. Doar nu o sa fie avantajat unul pentru ca il cheama Alexandrescu, iar colegul Tanasescu o sa fluiere a paguba...
Mentionez ca numele folosite sunt fictive si nici un animal nu a fost vatamat in timpul scrierii acestui mesaj.

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Sep 18, 2003 9:56 pm

darkside wrote:2. Din baza on-line se vor sterge grilele care au fost contestate de catre studenti (pentru ca, corectarea lor ar lua prea mult timp) si examenul se va da NUMAI DIN CELE RAMASE :shocked!:

hmmm... de ce nu dam din manualul de biologie de clasa XI-a?! are sens sa mai invatz?! mai bine ma antrenez la colorat patratzele si la tocit grile. imi scot si creierul pozitronic din sertar si sper ca nu s-a depus prea mult praf... :robot:
N/A

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Thu Sep 18, 2003 9:56 pm

Departajarea concurentilor cu acelasi punctaj se face in functie de scorul ponderat. Punct. :lol:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Sep 18, 2003 9:57 pm

Draso wrote: Modificasera durere in fosa iliaca dreapta cu fosa iliaca stanga dar n-am mai gandit intrebarea ...


Le dai idei Drasho :?: :wink: :lol:

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Thu Sep 18, 2003 9:59 pm

mai Scoro, la noi totul e posibil, asa ca nu m-as mira sa se intample si imbecilitatea asta cu ordinea alfabetica.de aia m-am panicat...

iar in 2 luni, hai sa fim seriosi ca se pot invata 4000 de grile.ca materia e facuta o data cel putin de fiecare dintre noi...ideea e ca acum poti trece fluierand peste capitolele nasoale (avc, intoxicatii), faci grilele si gata.si nu ramane decat sa ne rugam sa fie ceilalti emotivi, sa tremure de la cafea sau sa nu fi aflat de faza ca sa aiba punctaj mai mic...
inca nu m-am hotarat daca stirea asta e de bine sau de rau :cry:
Printr-o indelunga practica, prostia se inrautateste, nu se amelioreaza! (G. B. Shaw)

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Sep 18, 2003 10:11 pm

Vic wrote:Departajarea concurentilor cu acelasi punctaj se face in functie de scorul ponderat. Punct. :lol:


da mah, greseala mea cu ordinea alfabetica :oops: , dar i-am crezut in stare ... am verificat acu'...
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Sep 18, 2003 10:24 pm

Departajarea concurentilor cu acelasi punctaj se face in functie de scorul ponderat


si cum o sa diferentieze 100 de candidati care o sa aiba aceeasi medie?! ca doar n-or fi toti ATIT de diferiti! vreo 30 or fi la fel!
N/A

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Thu Sep 18, 2003 11:39 pm

Los, daca ai arunca un ochi aici http://dgppmfam.dnt.ro/cnppmfapssam/rez ... ultate.php ai observa ca nu sunt 2 scoruri ponderate identice. Sansele sa existe 30 de lucrari identice sunt in opinia mea extrem de mici, daca nu nule (chiar si cu grilele publicate)

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Sep 19, 2003 1:20 am

Completez si eu cu cate ceva din ce mai imi aduc aminte din senatul de azi unde am fost cu Alin(Darkside) si cu cateva detalii despre ce mai am adunat in timp. poate ma repet... scuze...

din cate am inteles eu - si erau f mandri de asta - e un algoritm "destept" in programul ala care ar diferentia pe cei cu punctaje egale in functie de cine a raspuns bine la cele mai multe intrebari grele (unde cea mai grea intrebare e cea la care au raspuns bine cei mai putini). asta inseamna ponderat? :D practic - daca nu pui aceleasi raspunsuri cu altul - nu prea ai cum sa iei acelasi punctaj - caci vei raspunde la intrebari diferit de "grele" sau "usoare".

cu baza de date am urmarit atent frazele folosite atat de ministrul sanatatii cat si de prof. Popa cand se refereau la caietele de examen si extragerea grilelor din aceasta: au evoluat de la "eu asa intentionez", "asa se pare" la "se vor extrage in totalitate"... Procedeul de extragere ar fi (recontruiesc din memorie): o comisie de specialitate analizeaza grilele extrase de calc (cat de cat ponderat functie de tematici) si elimina cele cu dubi, cele prea asemanatoare, cele care par a fi contestabile. Se vor extrage pe urma din aceeasi baza de date alte grile in locul acestora care vor fi supuse aceleiasi comisii pana la definitivarea caietului. totul "in conditiile de securitate stiute pentru rezidentiat".

oricum - saptamana urmatoare va avea loc un nou consiliu al rectorilor care sa definitiveze hotararile deja luate si sa le anunte presei (probabil). ar fi de vizat - si sunt curios sa vad "formularile oficiale" - scrise -pentru presa.

1. mutarea de la iasi, deja sustinuta de ministru si director rezidentiat si deja luata hotararea (anuntata ca definitiva de prof. Florian Popa "s-a incercat descentralizarea, dar nu s-a reusit"),

2. propunerea rectorului de la Timisoara de a se degreva de responsabilitatea organizarii rezidentiatului la farmacie

3. statul grilelor - daca se pun in noua versiune pe web - asa zicea ministrul Beuran - dar tare mi-e ca o sa uite. cu siguranta se vor scoate insa cele contestate... om vedea...

4. comisii, componente etc

altele: conducatorul de rezidentiat pe medicale din partea umf bucuresti este prof. Andronescu (medicala SUB), la chirurgie se pomenea ceva de "ajutorul Iasiului" - nu s-au dat nume insa.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Fri Sep 19, 2003 3:20 am

Are cineva o lista cu intrebarile grele? Ca eu voiam sa le invat pe toate, da' poate mai trec prin materie inca o data. :D
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Sep 19, 2003 9:43 am

intrebarile grele


mai - alea se vor vedea la examen - in functie de cine ce raspunde atunci :)

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Fri Sep 19, 2003 10:36 am

Poate cineva sa dea un titlu exact si un autor (adica ce dracu scrie pe coperta!) pentru scarbele alea de carti de grile???? Macar sa nu dam banii si pe alte porcarii de genul asta!!!
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Fri Sep 19, 2003 11:09 am

Am si eu o intrebare poate idioata...Eu am invatat aproximativ bine (nu m-am straduit suficient) 1500 grile in sase zile. Daca as fi mai motivata as reusi probabil sa invat f. bine 4000 de grile in trei saptamini. Memoria mea lasa oricum de dorit a.i. altcineva ar putea sa le invete (daca a mai trecut si prin materie) in 2 saptamani. Bineinteles inclusiv intrebarile "grele". Pentru niste oameni f. motivati cum sunt cei care dau rezidentiatul daca se epuizeaza locurile si nu se trece inca de notele de zece (adica punctajul maxim)? La licenta la unele facultati ultimele note au fost undeva la 9.75...
Probabil e dezlanat ce scriu eu dar inca nu-mi revin...
Cum am mai scris in repetate randuri admiterea la Iasi se dadea din trei carti de grile deci in jur de 3500-4000 si intrau cei care reuseau sa invete inclusiv virgulele...erau insa copii de 18-19 ani. Acum cred eu ca toti sunt in stare sa invete inclusiv virgulele...
MA INTREB CATE PILE TREBUIE SA INTRE ANUL ASTA DE AU REUSIT SA-SI BATA JOC DE TOT RESTUL LUMII IN HALUL ASTA????

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Fri Sep 19, 2003 12:00 pm

Vic wrote:. Sansele sa existe 30 de lucrari identice sunt in opinia mea extrem de mici, daca nu nule (chiar si cu grilele publicate)


cum or fi nule pentru tine, nu stiu... :cry:
pai luam cartea, invatam raspunsurile si le coloram acolo.doar nu crezi ca se va apuca cineva sa faca analize de mare finete si sa-i contrazica.si mai sunt 2 luni, timp in care poti sa faci grilele alea de tampesti...asa incat scorul ala nenorocit va fi tot pe acolo.nu poti compara examenul de anu trecut cand prostimea s-a dus cu materie invatata si doar pilosii au avut surse, cu examenul de anu asta cand toti avem grilele din care se va da.

si atunci stau si ma intreb...ce dracu vor astia defapt?sa suplimenteze locurile si sa ne bage pe toti?sau e facut pentru "derutarea adversarului" si se mai strang ei o data cu o saptamna inainte de examen si mai hotarasc o data cum ca se dau grile la prima vedere ca sa ne prinda pe toti pe picior gresit.
si daca eu continui sa invat si sa fac grile, in mod cert sunt in dezavantaj fata de aia care fac doar grile.si atunci sa nu ma dau cu capul de birou ca am tras pana acu si iar ne-au facut o apa si-un pamant?dar poate numa eu vad partea rea a lucrurilor...
Printr-o indelunga practica, prostia se inrautateste, nu se amelioreaza! (G. B. Shaw)

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Fri Sep 19, 2003 3:11 pm

Sunteti inconstienti! Sigur se vor da si teste din culegeri.Dar, treaba voastra...

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Fri Sep 19, 2003 4:27 pm

Pe ce te bazezi cand spui asta ? Dupa cum vezi, cei de mai sus au adus argumente oficiale.Tu ce argument aduci ? Ca ce am visat azi-noapte va pot povesti si eu.

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Fri Sep 19, 2003 4:46 pm

Si ca sa extrapolez cele scrise de Denim, vin cu o idee(spre sa nu fie etichetata flamming) In cartea de medicale sunt 4227 de grile ramase din cele putin mai mult de 5000 de pe site. Daca o parte din grilele de la examen ar fi din cele excluse, reformulate/recorectate? :lol:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Fri Sep 19, 2003 10:41 pm

Mai oameni buni ce se intampla?? Ajung la concluzia ca eu sunt ala anormal ... cum vine aia sa faci numai grile fara sa mai citesti materie?? Acum spuneti sincer si cu mana pe inima cati dintre voi se gandesc sa mearga in continuare doar pe tocit grile fara sa mai citeasca materia? Pai si jure maine cu mana pe inima Beuran ca asa o sa fie eu tot pe materie merg.

In mod cert o sa fie niste intrebari similare cu cele din carte, pentru ca e imposibili sa faci grile de novo fara sa te suprapui macar partial peste cele publicate.

Ajunge insa sa schimbe cat de putin contextul intrebarii si sa puna o negatie sa schimbe intre ele doua chestii si deja te-ai pierdut. Poate o sa faci grila aia bine pana la urma dar o sa pierzi ceva timp pe ea si nu cred ca o sa iti convina.

Pana la urma fiecare face cum crede. Eu mai fac materia de 2-3 ori si grilele la fel (daca imi iasa planificarea ;) ). Daca o fi sa am dreptate, bine. Daca o sa ma insel macar nici macar n-o sa ma oftic. O sa zic ca sistemul e de *** si nu eu, o sa inghit in sec si o sa revin la anul cu capul culegere de grile :D

Spor ... la whatever :)

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Fri Sep 19, 2003 11:20 pm

Draso wrote:Eu mai fac materia de 2-3 ori si grilele la fel (daca imi iasa planificarea ;) )


Asta e varianta corecta! In acest mod se "retin" mai bine si grilele...

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Fri Sep 19, 2003 11:28 pm

Draso wrote:Acum spuneti sincer si cu mana pe inima cati dintre voi se gandesc sa mearga in continuare doar pe tocit grile fara sa mai citeasca materia?


eu nu iti spun asta,pentru ca azi m-am foit intre grile si carte si iar grile si iar carte iar acum is din nou cu cartea in brate.si ai tu dreptate in ce spui, cum ca e aberant sa faci grile fara sa ai idee de materie.insa...parerea mea e ca desi teoretic mai am timp sa trec de 2 ori prin materie si sa fac si grilele, exista posibilitatea sa gresesc acolo fiind.aia care fac doar grile cu sau fara materie citita pana acum, au timp sa fotografieze clar raspunsurile.si acolo nu mai stau sa gandeasca grila.coloreaza direct.

ca schimba 2 raspunsuri intre ele, ca baga o negatie sau modifica usor variantele de raspuns...normal ca astea sunt in avantajul meu, eu care am citit materia.si problema mare tocmai aici e.ca ei au hotarat sa nu schimbe nimic!
si vrei sa ma crezi sau nu...grilele se pot invata.si chiar foarte bine pana atunci. mie mi-e teama sa ma bazez pe ce au hotarat ieri asa ca voi continua sa citesc ca si pana acu..dar vor fi altii care o vor face, si nu sunt convinsa ca trag lozul necastigator de data asta...daca as fi terminat facultatea anul asta asa as fi facut si eu...
Printr-o indelunga practica, prostia se inrautateste, nu se amelioreaza! (G. B. Shaw)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Sep 19, 2003 11:29 pm

denim wrote:Sunteti inconstienti! Sigur se vor da si teste din culegeri.Dar, treaba voastra...


Denim, iar vorbesti in punga? Sau ai citit in editia din 19 decembrie 1924 a ziarului "Fenomene Paranormale" treaba asta :hrr: ?
cainii latra, caravana trece

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Sat Sep 20, 2003 12:19 am

De fapt astia de la minister sunt vinovati.Nu a spus nimeni clar, negru pe alb, ca se vor da doar teste de pe internet.Este aberant sa credeti ca se vor da intrebari doar de pe internet.Daca ar fi asa am lua toti 10.E prea simplu.Undeva exista o smecherie.Nu fiti naivi!!!!!!!E viitorul vostru in joc!!!
Chiar nu realizati??????????

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sat Sep 20, 2003 12:45 am

Eu sunt de parere ca cineva care a citit o data materia invata grilele de le viseaza. Eu nu am sa fac asta dar mi-e teama ca sunt unii care o vor face. Si daca se va ramane la idiotenia cu "numai din baza de grile din carte" ei vor fi in avantaj (nu conteaza ca altceva habar nu au), iar eu care as incerca sa le gandeasc la examen as fi undeva... departe. Vor fi multi care nu vor avea ce pierde. Mai sunt 2 luni... supersuficiente ca sa invete acele grile si sa intre lejer dupa ce toata vara a stat cu dosul pe plaja, iar altii nu au vazut cum arata nici cofetaria din colt. :oops: :oops: :oops: :oops: Mrrrrrrrrrrrrrrrrr

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sat Sep 20, 2003 9:51 am

Parerea mea este ca cei care se bazeaza numai pe tocit grile sunt niste OLIGOFRENI!!
Stiu ca printre noi nu exista asemenea specimene, asa ca imi permit sa fac afirmatia asta aici.
Sfatul meu: atat timp cat nu vedeti comunicat oficial din partea autoritatilor, nu va mai luati dupa zvonuri. Este adevarat ca unele se pot confirma (cum a fost si cazul cu Harrisonul), dar eu nu m-as baza pe niste vorbe citite ici si colo...
Daca stii materia poti sa rezolvi orice grila, daca tocesti un numar de grile, o sa le stii doar pe acelea. Vai ce mostra de inteligenta am scos din mine :)
Cert e ca eu nu o sa las deoparte cartea, ca sa tocesc grile ca oligofrenu'
Si cred ca ati observat toti ca aproape toate centrele s-au orientat spre anumite parti din fiecare subiect. E clar ca raman parti din materie neacoperite. Sunteti dispusi sa riscati? Eu nu!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sat Sep 20, 2003 11:54 am

Scoro wrote:Sfatul meu: atat timp cat nu vedeti comunicat oficial din partea autoritatilor, nu va mai luati dupa zvonuri.

si valabil si pentru denim.

Anuntul ala a fost facut intr-o sedinta de senat a UMF Bucuresti de catre Dl Prorector prof. conf. Florian Popa, presedintele Comisiei centrale de rezidentiat, daca tu vrei sa crezi sau nu asta e treaba ta, noi ne-am facut datoria si v-am spus ce am auzit. Asta e tot.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sat Sep 20, 2003 2:35 pm

Iti multumesc (vorbesc in numele meu) pentru aceste informatii pe care ni le furnizezi. Nu te supara. Chiar si cele spuse de oficiosi (dl Popa ) se pot modifica peste noapte. Iar pe langa asta se scurg tot felul de presupuneri. Poate la asta se referea Scoro.

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sat Sep 20, 2003 4:29 pm

besty wrote:Iti multumesc (vorbesc in numele meu) pentru aceste informatii pe care ni le furnizezi. Nu te supara. Chiar si cele spuse de oficiosi (dl Popa ) se pot modifica peste noapte. Iar pe langa asta se scurg tot felul de presupuneri. Poate la asta se referea Scoro.


nu e nici o problema , nu m-am suparat am explicat mai bine cum si unde a fost anuntul respectiv, e mai mult o completare a anuntului, am crezut ca Scoro nu a inteles ..
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Sep 21, 2003 8:42 pm

Omule, eu apreciez ca ne ajuti si sigur nu m-am referit la tine...
Vroiam doar sa accentuez faptul ca rezidentiatul este si un razboi psihologic printre altele si daca te lasi coplesit de zvonuri, esti mancat...

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sun Sep 21, 2003 9:13 pm

da, te cred, si chiar nu m-am suparat :D , cred ca m-am exprimat gresit mai sus .
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Mon Sep 22, 2003 10:26 am

eu sunt de-abia la a doua citire (la inceput), dar merge mai repede acum si dupa fiecare capitol fac si grilele. cred ca nici nu se pune problema sa inveti pe de rost niste raspunsuri gen A, B, C, D ci mai degraba faptul ca la intrebarea aia cu... nu au luat raspunsul cutare ci pe alalalt. chiar daca ti se pare aiurea. eventual o sa ma chinui sa retin raspunsurile (nu literele) la intrebarile la care gresesc dupa a treia citire. si sunt destul de putine si dupa a doua, pana acum cam pierd cam 15-20% din puncte, calcuate dupa metoda de la rezi. problema ca sunt de-abia citite.....
So, cei ce invata raspunsuri, daca stiu materia cat de cat, nu se vor incurca prea mult in modificarea minima a grilelor. Totul e sa nu invete litere, ceea ce e mai greu daca esti plutash
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Sep 22, 2003 11:17 am

Trebuie sa fii complet cretin sa te apuci sa inveti litere...

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Mon Sep 22, 2003 12:59 pm

Scoro, crezi sau nu, cretini exista
Si sunt multi cei care nu au nimic de pierdut, deoarece abia au terminat si pot face stagiatura.
Otalen tata, si eu stau la fel. :roll: Hai bafta! :D
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Sep 22, 2003 1:12 pm

Voi ati observat schimbarile din noua metodologie?
Daca pana anul trecut alegerea specializarii se facea la cel mai apropiat centru (ex. eu sunt din Arad, voi merge la Timisoara), anul asta alegerea se face in centrul in care s-a tinut concursul (ex. Iasi pt chirurgicale).
Adica dupa 2 saptamani de la examen, in cel mai bun caz, trebuie sa ne intoarcem la Iasi... Alta cheltuiala...
Alegerea specialitatii si a centrelor de pregatire se va face la nivelul centrului universitar la care s-a desfasurat concursul...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Sep 22, 2003 1:19 pm

adica bucuresti pentru chirurgicale :)

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Sep 22, 2003 2:04 pm

Da, desigur, am dar doar un exemplu...
Si, nu stiu, s-a anuntat oficial? Eu inca n-am vazut nimic... :shock:

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Mon Sep 22, 2003 8:16 pm

Adica Iasi pentru chirurgie.Baietii de aici se agita sa inchirieze sali de pe la alte facultati.Deja.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Sep 22, 2003 11:57 pm

brava lor denim. ai cumva si o sura de informatii, alta decat ziaul flacara sau cum ii mai ziceai tu - ala care iti da tie informatii atat de certe?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Sep 23, 2003 12:12 am

am reusit si eu sa imi fac cat de cat o impresie despre grilele care lipsesc: rezum un pic treaba si ce am inteles azi in urma unei discutii cu dir. F.Popa specifica despre treaba asta:

- grilele de la chirurgie, stoma si farmaco din partea bucurestiului au intarziat sa fie predate catre centru - d'asta lipsesc din baza de date online C1, S1, F1. La medicale au ajuns la timp si au fost publicate (d-asta exista M1). Lipsa lor personal am speculat-o ca o incercare de a le "tine" ascunse ca sa apara ca "grile de novo" in ultimul moment, din partea "comisiei nationale"... etc.

- au fost predate cu intarziere catre centru grilele: dar... lumea din tara e impotriva includerii lor in baza de date care se va folosi pentru rezidentiat (pe chirurgie mai ales Iasiul are ceva impotriva includerii grilelor din Bucuresti) - si...

- situatia grilelor de la bucuresti este urmatoare: au aparut, centrul le are, nu le poate folosi pentru examnul de rezidentiat de anul acesta - dar... se publica in cartile de grile, nu se vor publica pe internet.

apoi asta e ce am inteles eu.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Tue Sep 23, 2003 12:23 am

victor wrote:- situatia grilelor de la bucuresti este urmatoare: au aparut, centrul le are, nu le poate folosi pentru examnul de rezidentiat de anul acesta - dar... se publica in cartile de grile, nu se vor publica pe internet.
apoi asta e ce am inteles eu.


:shock: Am inteles ce-ai scris, dar NU am inteles logica sortii grilelor de la Bucuresti :idea:

Te rog mult sa ne dai detalii daca vei afla ceva suplimentar :idea:

Deci, am simtit ca se vor republica grilele "corectate" si pe Internet :?: :idea: :roll:


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests