Propuneri pt departajare

for future reference; read only..
User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Propuneri pt departajare

Postby bsd » Mon Nov 17, 2003 5:56 pm

Scenariu: 28 nov 2003

Exista 40 locul I, 100 locul II, 200 locul III. Toti dintr-o categorie au scorul ponderat egal. Toti vor aceeasi specialitate. Ce se va intampla? Doar nu ne multumim cu raspunsul comisiei "e imposibil sa se intample asa ceva, sfarsitul discutiei".

Ministeru decide: "facem ca la BAC, Capacitate: introducem inca un criteriu de departajare: media de la licenta/media din facultate. Si ce daca nu e corect? Nici la BAC, nici la Capacitate nu e, dar metoda functioneaza. Nu e treaba noastra daca unii profesori sunt mai indulgenti, sau unii au avut licenta mai usoara. Nota reflecta intr-o oarecare masura aptitudinile fiecaruia."

Pentru ca sa nu se intample ceva de genu asta, propun sa emitem cat mai multe idei din timp, poate se alege ceva bun.

P.S. Stie cineva ce s-a discutat nou la conferinta de presa?
Energy is the essence of life.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

daca vor ajunge la concluzia ca vor proceda in stilul BAC

Postby bsd » Mon Nov 17, 2003 6:13 pm

Daca vor neaparat sa foloseasca mediile de pana acum propun sa le sugeram sa foloseasca neaparat medii ponderate, intrucat stim "dificultatile" de la licenta din ultimii ani. Astfel eu m-am gandit ca licenta sa valoreze 35% si media din facultate 65%. Ce credeti despre procente?
Energy is the essence of life.

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Mon Nov 17, 2003 6:52 pm

Da, numai ca stii care e problema? In momentul in care erai in facultate nimeni nu zicea ca media ar conta la rezidentiat. Nemaivorbind de subiectivismul notelor din facultate... Compari mediile de la Bucuresti, Cluj cu cele de la Brasov, Constanta, Craiova? Compari notele luate la Semio cu Bolosiu cu cele de la Medicala IV? Sau notele lui Turdeanu cu cele luate la clinicile mai "lejere"?
No way!!!

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Postby bsd » Mon Nov 17, 2003 7:03 pm

Stalker, ai perfecta dreptate! Dar exista un precedent, care se va perpetua probabil, altfel cum iti explici ca un absolvent de liceu agricol sau de scoala generala de la tzara, unde pretentiile sunt mai mici, ii ia locul unuia care termina la o scoala buna, care "il invata carte", in cazul BAC/Capacitate/Admitere la facultate? Eu cred ca problema e serioasa si nu trebuie sa o ignoram zicand ca nu se poate, ca nu e corect, ca va sari toata lumea in sus! SE POATE. REALITATEA E COMPLEXA, vorba reclamei.

Si Romania e tara tuturor posibilitatilor, nu America.La ei regulile se respecta! La noi "aranjamentu' bate regulamentu' ". Sa cerem ca cei ce nu pot fi departajati sa fie inclusi intr-o suplimentare a posturilor pe specialitatea respectiva.
Energy is the essence of life.

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Mon Nov 17, 2003 7:14 pm

Mai, discutiile astea nu prea pot schimba faptul ca nu este precizat in metodologie nici un criteriu de departajare.Deci orice am scrie noi aici nu se va aplica cu siguranta.In plus numai cei cu pctaj maxim vor trebui departajat pentru ca la ceilalti opereaza punctajul ponderat care nu poate fi acelasi la 100 de persoana.Ar insemna ca toti sa greseasca aceeasi concordata de la aceeasi intrebare, ceea ce e imposibil.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Postby bsd » Mon Nov 17, 2003 7:22 pm

1. Problema nu e ca nu scrie in metodologie. Ce am descris este o situatie de impas care se va rezolva fie dand alt rezidentiat, in urma unui scandal monstru, fie introducand un nou criteriu de departajare.

2. Un calcul matematic simplu de probabilitati ne ofera solutia: minim aprox 4000 candidati / 200 grile = grupuri de 20 oameni care au gresit aceiasi grila (pt locul II). Unele specialitati au mai putin de 20 locuri pe tara. Ce faci cu astia?
Energy is the essence of life.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

rectificare

Postby bsd » Mon Nov 17, 2003 7:36 pm

Pentru Chirurgie 1600 candidati/200 intrebari=grupuri de 8 candidati care au gresit aceiasi O SINGURA GRILA. Si se observa ca acest 8 reprezinta nr minim nu maxim. E drept ca aici se pune problema locurilor pe centru nu pe tara. Dar pentru cei cu sange-n ei aceste emotii (oare sunt 8 sau 20 pe acelasi loc la specialitatea de care imi pasa MIE? ) probabil nu reprezinta decat un fleac.
Energy is the essence of life.

User avatar
razvan
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jul 24, 2003 3:09 pm
Location: cluj napoca

Re: daca vor ajunge la concluzia ca vor proceda in stilul BA

Postby razvan » Mon Nov 17, 2003 9:13 pm

bsd wrote:Daca vor neaparat sa foloseasca mediile de pana acum propun sa le sugeram sa foloseasca neaparat medii ponderate, intrucat stim "dificultatile" de la licenta din ultimii ani. Astfel eu m-am gandit ca licenta sa valoreze 35% si media din facultate 65%. Ce credeti despre procente?

La cum s-a dat licenta anu asta nu cred ca ar trebui sa conteze de loc.
Ca sa nu mai vorbim de notele din facultate.
Criteriul ar trebui sa fie chiar rezidentiatul. Dar nu crd ca va fi si nu am nici cea mai vaga idee cum o sa faca departajarea.

User avatar
octavg
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Nov 17, 2003 9:43 pm
Location: iasi
Contact:

Postby octavg » Mon Nov 17, 2003 10:17 pm

Ar fi inteligent din partea lor daca ar mai "invarti" grilele oleaca,daca ar mai scapa un "cu exceptia " in plus,ar mai modifica vreun procent intr-o grila.
Asa s-ar putea face o departajare "a minima".Celelate propuneri mi se par un pic fanteziste.Sper sa nu gresesc,dar la comparatia cu bacul,cred ca elevii stiau cu 2-3 ani inainte de chestia cu notele;apoi la intrarea la facultate imi aduc aminte ca se discuta cu un an inainte de introducerea bacului in punctaje.Oricum nu stie nimeni la ce sa se astepte de la onorata noastra comisie,iar,in disperare de cauza si numarul de la pantofi poate fi un criteriu aproape la fel de decent ca notele in facultate sau licenta :lol:
fluturas nu mai ai aripioare

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

Re: daca vor ajunge la concluzia ca vor proceda in stilul BA

Postby leoa » Mon Nov 17, 2003 11:17 pm

razvan wrote:
bsd wrote:Daca vor neaparat sa foloseasca mediile de pana acum propun sa le sugeram sa foloseasca neaparat medii ponderate, intrucat stim "dificultatile" de la licenta din ultimii ani. Astfel eu m-am gandit ca licenta sa valoreze 35% si media din facultate 65%. Ce credeti despre procente?

La cum s-a dat licenta anu asta nu cred ca ar trebui sa conteze de loc.
Ca sa nu mai vorbim de notele din facultate.
Criteriul ar trebui sa fie chiar rezidentiatul. Dar nu crd ca va fi si nu am nici cea mai vaga idee cum o sa faca departajarea.


si ce ne facem cei care suntem "recidivisti" in ale rezidentiatului si nu am avut parte :roll: de examen de licenta de "nivelul" celui de anul acesta? :?:
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Mon Nov 17, 2003 11:49 pm

Nu cred ca o sa fie chiar asa un stress mare ... probleme o sa fie doar la cei cu punctaj maxim. Daca n-o sa fie prea multi pot sa suplimenteze locurile daca e nevoie ca sa-si poata alege fiecare ce vrea. Ma indoiesc ca o sa vrea toti plastica sau bmf (vb de chirurgie, ca acolo sunt de asteptat cei mai multi cu punctaje maxime) asa ca poate ca n-o sa fie prea multe locuri de suplimentat ...

Daca chiar o sa fie asa multi eu sincer nu vad alta solutie decat sa-i stranga pe toti care au luat punctaj maxim si sa se hotarasca de comun acord cum o sa fie departajati si solutia pe care o vad e sa mai dea inca un test doar ei ... asta daca sunt ei de acord.

Orice alta metoda nu e legala dupa metodologie si nici nu e fair. Stim toti cum a fost licenta anul asta si cat de diferite sunt notele din facultate chiar si in cadrul aceluiasi centru.

Oricum decizia apartine celor de sus :) noi nu putem decat sa ne dam cu parerea intre noi. O sa vedem peste cateva zile ce o sa fie ...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Nov 18, 2003 1:32 am

sau putem protesta - dupa ...

chestia cu INCA un test nu tzine - nu e RAPID - DINAMO la golul de aur!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Multi vad , putini observa!

Postby bsd » Tue Nov 18, 2003 1:41 am

Cred ca intradevar singurul nostru AS este ca nu am fost anuntati la intrarea in facultate ca mediile vor conta la rezi, ceilalti (BAC) stiind inca de la intrarea in liceu, referindu-ma la prima generatie la care s-a aplicat metoda. Dar nu poti stii niciodata sigur.

Multi vad, putini observa: Calculul expus mai sus este evident o aproximare mult prea grosolana si exagerata, menita sa atraga atentia. In realitate nu nr tuturor candidatilor trebuie impartit la nr de grile, ci nr celor de pe locul II. In al doilea rand nu la 200 de grile trebuie impartit acest nr, ci cam la 40-50 ( grilele dificile ), intrucat cei care stiu atat de bine incat sa greseasca doar 1 grila, cu siguranta ca le stiu la perfectie pe cele "usoare" sau "medii".

Totusi EXISTA POSIBILITATEA unor situatii de impas chiar si pt punctajele mai mici, de exemplu situatia urmatoare:

antepenultimul loc specialitatea x - dr.A - 920p, ponderat 910p
penultimul loc specialitatea x - dr.B - 920p, ponderat 900p
ultimul loc specialitatea x - dr.C - 920p, ponderat 900p
primul loc specialitatea y - dr.D - 920p, ponderat 900p
al 2-lea loc specialitatea y - dr.E - 920p, ponderat 900p
al 3-lea loc specialitatea y - dr.F - 920p, ponderat 890p

Intrebarea este CUM VOR FI DEPARTAJATI DOCTORII B,C,D si E ?
Invit pe toata lumea sa-si dea cu parerea.
Energy is the essence of life.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Tue Nov 18, 2003 1:50 am

Draso wrote:solutia pe care o vad e sa mai dea inca un test doar ei ... asta daca sunt ei de acord.


Exact :idea: Sa dea un test la prima vedere. Dar daca ies punctaje mai mici de 400 de puncte, ce se va intampla :?:

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

modificari la grilele din examen

Postby bsd » Tue Nov 18, 2003 1:58 am

Ma gandesc la o metoda simpla, foarte simpla, de a separa pe cei care le-au tocit de cei care le-au gandit: folosind niste/multe negatii. Nu neaparat in enuntul intrebarii, ci selectiv, in enuntul unora dintre raspunsuri. Desi pe mine personal ma scot din sarite centrele care au facut majoritatea grilelor sa se termine cu "exceptand" & Co.

Pana la urma se poate si exagera ajungand la sintagme de genul:

In BPOC nu sunt false urmatoarele afirmatii, cu exceptia:

A.ventilatia mecanica nu este o contraindicatie in caz de hipercapnie... etc.
Energy is the essence of life.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

nu cred in teste de baraj

Postby bsd » Tue Nov 18, 2003 2:04 am

Claudiu, cred ca nimeni n-ar fi de acord sa mai dea odata examen.Nici subiectii (eu cel putin n-as fi), nici organizatorii(nu-s bani). Poate pe viitor ajungem ca-n state sa sustinem interviu, desi nu cred ca prea curand.
Pentru precizie ar fi insa normal sa facem un poll.
Energy is the essence of life.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: modificari la grilele din examen

Postby Tyby » Tue Nov 18, 2003 3:02 am

bsd wrote:Pana la urma se poate si exagera ajungand la sintagme de genul:

In BPOC nu sunt false urmatoarele afirmatii, cu exceptia:

A.ventilatia mecanica nu este o contraindicatie in caz de hipercapnie... etc.


huh!? shi raspunsul ala e corect?! :twisted:

Nu se face departajarea in nici un alt fel pentru ca NU e legal ... iar daca NU e legal, iese scandal ... shi-asha is incinse RAU spiritele ...

Pe de alta parte, problema mare nu va fi cu primii, ci cu ultimii ...este un lucru normal ca numarul candidatilor cu ACELASI punctaj sa creasca odata cu SCADEREA punctajului ...

Ce te faci daca al 255-lea are 914 puncte si sub el mai sunt inca 50 cu acelasi punctaj?!

Dupa regulament trebuie sa fie TOTI admisi ... si anume 305 oameni ... si atunci sa te tii! Ca de partajarea la repartitie s-o face: pe punctaje partiale, totale, ponderate, pe media lungimii firelor de par din nas etc ... Dar ce te faci cu ashtia, ca trebuie sa-i bagi ... Umbli la scannere? :twisted: Le "murdaresti" un pic geamurile?! :D
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
razvan
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jul 24, 2003 3:09 pm
Location: cluj napoca

Re: modificari la grilele din examen

Postby razvan » Tue Nov 18, 2003 11:01 am

bsd wrote:Ma gandesc la o metoda simpla, foarte simpla, de a separa pe cei care le-au tocit de cei care le-au gandit: folosind niste/multe negatii. Nu neaparat in enuntul intrebarii, ci selectiv, in enuntul unora dintre raspunsuri. Desi pe mine personal ma scot din sarite centrele care au facut majoritatea grilelor sa se termine cu "exceptand" & Co.

Pana la urma se poate si exagera ajungand la sintagme de genul:

In BPOC nu sunt false urmatoarele afirmatii, cu exceptia:

A.ventilatia mecanica nu este o contraindicatie in caz de hipercapnie... etc.

Asta suna mai mult a examen de logica.
Intradevar trebuie sa intelegem ce citim (logic nu), dar nici chiar asa.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: modificari la grilele din examen

Postby otalen » Tue Nov 18, 2003 12:31 pm

gaurika wrote:Pe de alta parte, problema mare nu va fi cu primii, ci cu ultimii ...este un lucru normal ca numarul candidatilor cu ACELASI punctaj sa creasca odata cu SCADEREA punctajului ...

Ce te faci daca al 255-lea are 914 puncte si sub el mai sunt inca 50 cu acelasi punctaj?!



nu e chiar asa. din contra, problema e la primele locuri , care vor avea acelasi punctaj extra maxim si nici un criteriu functional de departajare. la cei de mai jos, dupa cum vezi si pe site-ul tau, dispersia este mai mare.

btw, nu trebuie sa disperam ca sunt zeci de useri cu 960. mai relevanta este media. unul care a facut o data 960 si de cinci ori 930 e mai degraba de 930-935 si la exam nu e neaparat sa faca atat.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Nov 18, 2003 12:44 pm

otalen, raman la parerea mea ...

la admitere NU exista alt criteriu de departajare - NU exista ideea de punctaj ponderat la intrare, ci doar la repartitie !
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Re: modificari la grilele din examen

Postby cdarau » Tue Nov 18, 2003 1:08 pm

bsd wrote: Pana la urma se poate si exagera ajungand la sintagme de genul:

In BPOC nu sunt false urmatoarele afirmatii, cu exceptia:

A.ventilatia mecanica nu este o contraindicatie in caz de hipercapnie... etc.


Nu te indoiesti cumva ca grila respectiva nu este cumva o exceptie :?: :idea: :wink: :lol: :lol: :lol:

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Postby bsd » Tue Nov 18, 2003 5:54 pm

Mda. Eu am dat un exemplu din care trebuia retinut principiul: o singura negatie pe raspuns e suficient ca sa deruteze pe cei care le-au invatat pe de rost. Alta varianta, mai slaba, ar fi sa modifice ordinea raspunsurilor, pastrand textul original, acest lucru nefiind deloc in contradictie cu declaratia ca la examen vor fi aceleasi grile ca cele de pe net.

Nu cred ca problema repartitiei va fi la ultimii. Pana si pt cei care ies pe locul II, pana la urma in urma calculului iese o medie de 2 oameni cu aceiasi medie ponderata (100 oameni/50 grile grele). Nu cred ca le va fi greu sa suplimenteze 1-2 locuri pe specialitate. Totusi problema celor de pe locul I ramane nerezolvata in continuare.

Si nu cred ca se va da "baraj" intre cei cu aceiasi medie. Doar nu o sa ne apucam sa dam rezi din nou si sa facem o medie, sau mai rau, in cazul unor rezultate similare, sa alegem dupa criterii de genu 2 incercari din 3, 3 din 5.
Energy is the essence of life.

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Tue Nov 18, 2003 6:20 pm

ma scuzati, poate intervin aiurea, dar ma enerveaza discutia asta si simt nevoia sa iau si eu atitudine...

-- daca tu nu crezi ca scorul ponderat ii va diferentia pe cei cu 959 (ceea ce este absurd, am sustinut si eu chestia asta mai demult, dar mi-am schimbat parerea) pot oricind introduce o solutie: scor ponderat in functie de raspunsurile gresite si nu de grilele gresite. asta aduce totul la... foarte multe posibilitati de a gresit un singur punct (cred ca 800)

-- daca se introduce media de la licenta pentru departajarea celor cu acelasi punctaj, e acelasi lucru daca reprezinta 0.1% sau 100%, ordinea fiind modificata dupa nota de la licenta, singurul lucru care se poate schimba este sa mai salte pe unii de mai jos.
N/A

User avatar
Vaal-inside
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 17, 2003 6:58 pm

Re: modificari la grilele din examen

Postby Vaal-inside » Tue Nov 18, 2003 8:21 pm

cdarau wrote:
bsd wrote: Pana la urma se poate si exagera ajungand la sintagme de genul:

In BPOC nu sunt false urmatoarele afirmatii, cu exceptia:

A.ventilatia mecanica nu este o contraindicatie in caz de hipercapnie... etc.


Nu te indoiesti cumva ca grila respectiva nu este cumva o exceptie :?: :idea: :wink: :lol: :lol: :lol:




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ma scuzatzi (cred ca este singurul post interesant din topicul asta), dar nu m-am putut abtzine. Discutziile astea nu ishi au rostul ACUM.

PS Brava cdarau: mi-ai descretzit fruntea...
Thalita Kummi

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Nov 19, 2003 12:36 am

Stie cineva care sunt tarifele la ghicitoare sau la vrajitoare ca sa scoata argintul viu din Rezidentiat :?:

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Wed Nov 19, 2003 5:47 am

cd rau esti tare...daca aflii in timp util sa imi spui si mie...:P

Cum spunea cineva: nu cred in miracole, ma bazez pe ele

BSD: comparatia ta cu bacul nu e tocmai potrivita.. in timp ce bacu este un examen (pot sa il promoveze toti, din partea oricui), rezidentiatul este un concurs (un nr limitat de locuri)

Cat despre metoda de departajare as avea si eu de propus cateva (hazlii)

- stim ca bugetul de stat si al MS este in scadere...propun astfel sa combinam rezidentiatul cu plata incepand de anul asta prin LICITATIE...cine da mai mult are "punctaj ponderat mai mare"
- aleator: daca tot computerul a fost cel care alege testele...tot el sa aleaga si oridinea celor care au acelasi punctaj<< asa se va da vina pe computer..." Nu noi, ci computerul a ales" << da-l in judecata :P

- mai am multe dar ma retzin niste teste...asa ca....


Ps. nu uita de vrajitoare...:lol:
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
de luni ma apuc de invatat

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Postby bsd » Wed Nov 19, 2003 2:37 pm

Crede cineva ca timpul in care termini de completat grilele ii poate departaja pe cei de pe locul I?
Energy is the essence of life.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Wed Nov 19, 2003 2:42 pm

:lol: :lol: nu provoca roboteii de pe hardnet! :lol: :lol:

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Wed Nov 19, 2003 4:36 pm

Timpul nu conteaza! Toate grilele sunt scanate la sfarsitul concursului!
Noi sa fim sanatosi....


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests