GRILE GRESITE - chirurgie

for future reference; read only..
User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Nov 02, 2003 11:59 pm

PLast wrote: Asa ca propun, Draso, sa o razi de pe lista... 8)


... done! Eram prea obosit cand ai scris de ea si nu m-am mai uitat sa vad ce scrie in carte. Mi-am propus sa ma uit a doua zi dar am uitat.

Legat de C231002, nu stiu ce sa zic. Cred ca mergi prea departe. In principiu la examen o sa specifice la asa o intrebare ca e vorba de cancerul de rect. Sa nu te incurci acolo!

In rest se vede ca ai citit beton materia :allright: Grila o s-o trec sus. Sper sa citeasca lumea si explicatiile astea ca sa nu-i inducem in eroare. :)

Legat de lista asta, am mai scris si mai sus dar nu cred ca citeste Victor prin topicul asta. Avem vreo sansa sa o trimitem comisiei? Si e vreo sansa sa fie luata in considerare? Sa-l deranjez pe Victor cu un pm?

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Nov 03, 2003 10:22 am

Draso wrote:In principiu la examen o sa specifice la asa o intrebare ca e vorba de cancerul de rect.

Nu stiu, Draso. Mi-e cam teama ca astia nu se vor mai obosi sa mai schimbe ceva. Mai sunt multe la care, intr-adevar, e evident ca e nevoie sa specifice in enunt, dar la unele, chiar nu e atat de evident decat daca ai trecut de cateva ori prin materie. Daca ai vazut si comentariile de pe hardnet, mai sunt si acolo vreo 2 intrebari, in care enuntul te poate induce in eroare. De exemplu, almitroi a postat un comentariu referitor la o intrebare de la cc. gastric la care enuntul cerea enumerarea carcinoamelor gastrice, iar raspunsurile erau evident adenocarcinoame. Sau la cc. de pancreas, C412032, colangiografia nu se face si per os, pe cand la icter mecanic e posibil (la o bilirubina sub 3).
Daca intr-adevar nu le vor schimba, atunci trebuie avut mare grija la examen sa nu le incurcam, pt ca ne vor baga cartea in fata si vor zice, uite la pag. asta scrie asa... Mai poti comenta?... :(
O alta perla: dupa "ei", colecistectomia laparoscopica se poate practica si la cei cu eventratie sau evisceratie... C418043 (postat de almitroi). Deh, daca nu e contraindicata in carte...
Un alt post al lui Vaal_inside, referitor la C452038, la care sarcina extrauterina se exclude prin evidentierea eco a unei sarcini normale, stiind ca cele doua se pot asocia... :wink:
Plus ca mai sunt greseli d'ale Angelescu, la care triada Charcot este frison-febra-icter, cand in orice alta carte vei gasi durere-febra (cu frison)-icter sau la ileusul biliar, cel mai adesea calculul se inclaveaza la ileonul terminal si astfel se considera ocluzie inalta! :evil: (almitroi)
Inca o data, sa speram ca le vor buchisi... dar nu prea cred...
P.S. Sper sa nu se supere cei la care le-am postat comentariile de pe hardnet. I-am citat ca sa nu fiu acuzat de incalcarea vreunui copyright. :)

User avatar
Wustenfuchs
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jul 29, 2003 10:45 am
Contact:

kackat

Postby Wustenfuchs » Tue Nov 04, 2003 4:19 pm

Cod intrebare: C403037
Examene paraclinice utile in diagnosticiul si tratamentul abcesului pulmonar sunt:
A. examenul radiologic,
B. EKG,
C. bronhoscopia,
D. echografia Doppler color,
E. colangiografia.

Raspuns corect: A, C
Pagina din bibliografie: 956-958

1 mil UI de penicilina injectabila ku excipient potasick contzine in medie 1,7mEq K+...
1,7*24 mil/zi/20L (vol de distributzie al penicilinei, preponderent plasmatic in prima faza de uptake ) da un surplus potasic de aprox 2mEq/L adica 0,2mEq/dl....
in kazul unei IRC, ku o potasemie de 5mEq/dl shi in konditziile restrangerii volumului de distributzie, cei 0,2mEq/dl devin kapitali, iar EKG-ul mi se pare o explorare paraclinica extrem de importanta atat pentru pacient kat shi pentru viitorul meu medickal...

Avea dreptate ala de mi-a spus ka kirurgii sunt nishte boi...
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.

User avatar
Wustenfuchs
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jul 29, 2003 10:45 am
Contact:

:respect:

Postby Wustenfuchs » Tue Nov 04, 2003 9:22 pm

Aici cred ca trebuia precizat ca e vorba de fundul de sac Douglas la barbat, ala fiind retrovezical, ca la femei, din cate stiu eu, e retrouterin si nu prea poate fi evidentiat prin eco.


fundul de sac Douglas poate fi evidentziat ecografic la "femele" in konditziile unei vezici urinare pline...deci...poate vrei sa recktifici... :roll:
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Re: kackat

Postby irinel » Tue Nov 04, 2003 9:58 pm

Wustenfuchs wrote:Avea dreptate ala de mi-a spus ka kirurgii sunt nishte boi...

Sa inteleg ca si tu vei fi chirurg, daca iti vei lua rezidentiatul, nu ?

User avatar
Wustenfuchs
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jul 29, 2003 10:45 am
Contact:

Postby Wustenfuchs » Tue Nov 04, 2003 10:30 pm

Sa inteleg ca si tu vei fi chirurg, daca iti vei lua rezidentiatul, nu ?


...nu are nici o relevantza...
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Tue Nov 04, 2003 10:54 pm

PLast wrote:Grila C415032
"Indicatiile tratamentului paliativ in cancerul gastric:
A. Durerile de tip ulceros care nu cedeaza la antispastice sau antisecretorii;
B. Compresiuni asupra organelor vecine sau invazia acestora;
C. Varsta intre 41-50 ani;
D. Debutul insidios;
E. Scaderea ponderala severa."
Corect: A, B... eu zic ca si E...
Textul din Angelescu: "stenoze cardiale sau pilorice cu disfagie majora si respectiv varsaturi ce duc la deshidratare rapida si scadere ponderala."
??? :roll:

Eu zic ca e bine ca ei si E nu trebuie luat : indicatia e sa operezi stenoza, pe care daca o lasi sa evolueze poate duce la scadere ponderala.Daca a ajuns la scadere ponderala operatia nu ii mai aduce nici un beneficiu.Mie mi se pare logica explicatia.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Nov 04, 2003 11:45 pm

irinel wrote:Daca a ajuns la scadere ponderala operatia nu ii mai aduce nici un beneficiu.

Sa inteleg ca il lasi sa ajunga la casexie? :wink:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Re: :respect:

Postby PLast » Wed Nov 05, 2003 12:01 am

Wustenfuchs wrote:
Aici cred ca trebuia precizat ca e vorba de fundul de sac Douglas la barbat, ala fiind retrovezical, ca la femei, din cate stiu eu, e retrouterin si nu prea poate fi evidentiat prin eco.


fundul de sac Douglas poate fi evidentziat ecografic la "femele" in konditziile unei vezici urinare pline...deci...poate vrei sa recktifici... :roll:

Un mesaj pt "vulpea desertului": daca tu astepti un politraumatizat de sex feminin cu o eventuala hemoragie in fundul de sac Douglas sa-si umple vezica ca sa o poti vizualiza pe ecografie... jos palaria! Atunci intr-adevar, s-ar putea sa ai dreptate referitor asocierea dintre "kirurgi" si vite... :twisted:

Era sa uit... referitor la grila discutabila pe care ai postat-o... Ai dreptate in ceea ce priveste examenele necesare in tratament. Intr-adevar e nevoie si de ECG pt. monitorizare unei eventuale hiperpotasemii. Dar, daca citesti mai atent, enuntul se refera examenele utile atat pt. diagnostic cat si pt tratament in abcesul pulmonar. EKG-ul nu cred ca ti-ar fi de mare folos in abces. :wink:

User avatar
Wustenfuchs
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jul 29, 2003 10:45 am
Contact:

Postby Wustenfuchs » Wed Nov 05, 2003 12:22 am

...baietzel...faptul ka nu ai nici o legatura ku domeniul asta reiese ku prisosintza din posturile tale...
...Konditzia vezicii pline este prezentata in kartzile de specialitate ka "ideala" pentru vizualizarea "amplifickata" a anexelor shi fundului de sac Douglas...
Faptul ka n-ai pus mana in viatza ta pe un transducktor eckografick este iarashi evident...un eckografist (ma refer la unul bun) itzi vede Douglasul fumand ku sau fara vezicka plina...
Se pare ka te-ai kam imbatat ku apa rece 6 ani de zile shi nici dupa dushul rece "Angelescku" nu te-ai trezit...
Io zick sa te grabeshti poa mai prinzi un post de shofer ku juma' de norma la Taxi Kobalcescku...
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.

User avatar
Wustenfuchs
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jul 29, 2003 10:45 am
Contact:

Postby Wustenfuchs » Wed Nov 05, 2003 12:29 am

Dar, daca citesti mai atent, enuntul se refera examenele utile atat pt. diagnostic cat si pt tratament in abcesul pulmonar. EKG-ul nu cred ca ti-ar fi de mare folos in abces.


Kand mi se reckomanda sa introduc in pacient 24 milioane UI de penicilina /zi, shi fara indoiala asta se keama tratament nu?, ma gandesck ka ar fi util sa vad dacka tratamentul asta "generos" are efecktul dorit...
Logicka ta se apropie de de cea a autorilor minunatei Kartzi a Kartzilor Mov...Shi tockmai i-am fackut...boi
Trage koncluziile singur...shi dacka nu le "evidentziezi"...ashteapta pana-tzi vine sa te pishi...
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Wed Nov 05, 2003 12:59 am

Mai Wustenfuchs, era un topic cat de cat serios si mai ales era un topic in care oamenii stiau sa-si sustina punctul de vedere fara aroganta si fara invective!

Te compatimesc sincer ca ai strans in tine atata frustrare! Esti penibil! Si poti sa te iei de mana cu "ala care ti-a spus ka kirurgi sunt nishte boi"!

User avatar
Wustenfuchs
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jul 29, 2003 10:45 am
Contact:

Postby Wustenfuchs » Wed Nov 05, 2003 1:09 am

Sunt eu arogant?...sau oare....suntetzi voi proshti?
Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Nov 05, 2003 1:28 am

Wustenfuchs wrote:Sunt eu arogant?...sau oare....suntetzi voi proshti?


shi uite ashe mai zboara unu' ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Nov 05, 2003 1:34 am

La revedere Wustenfuchs...ai dat agree la regulament suporti consecintele. Exista moduri mai civilizate sa te exprimi.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Nov 05, 2003 9:16 am

Cred ca am fost destul de clar atunci cand am fost de acord ca ai nevoie de EKG pt tratament dar nu si pt diagnosticul abcesului. Cat despre apelativele folosite si recomandarile dansului (sau dansei) nu cred ca are rost sa le mai comentez. :roll:
Cat despre "Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen." Ce sa mai zic, la cata frustrare a strans in el, sper ca nu face parte din acei oameni fara de speranta.

User avatar
Vaal-inside
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 17, 2003 6:58 pm

Postby Vaal-inside » Wed Nov 05, 2003 9:37 am

gaurika wrote:
Wustenfuchs wrote:Sunt eu arogant?...sau oare....suntetzi voi proshti?


shi uite ashe mai zboara unu' ...


:splat: :splat: :splat: ... shi multe multe aplauze...nemtzeshti...de calitate
Thalita Kummi

User avatar
BlåToth
junior
junior
Posts: 40
Joined: Wed Nov 05, 2003 7:12 pm

Postby BlÃ¥Toth » Wed Nov 05, 2003 7:15 pm

yea' ...right...
:lol:
...don't waste my motherfuckin' time...

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Wed Nov 05, 2003 11:30 pm

Hai sa trecem peste discutiile cu sarmanul Wustenfuchs si clonele lui (for all I care o sa-l ignor de acum incolo, e maximul pe care il merita).

C517047
Examenul clinic in icterul mecanic poate constata urmatoarele aspecte:
A. coloratia galbena a tegumentelor;
B. scaune acholice ;
C. urini hipercrome;
D. splenomegalie;
E. hepatomegalie.
Raspunsuri: ABCE
Pagina: 2048

Ar fi corect si D in cazurile cu icter vechi in care apare si ciroza.

User avatar
Alsta
junior
junior
Posts: 63
Joined: Thu Oct 30, 2003 3:45 am
Location: La galere

Postby Alsta » Wed Nov 05, 2003 11:47 pm

Draso wrote:Hai sa trecem peste discutiile cu sarmanul Wustenfuchs si clonele lui (for all I care o sa-l ignor de acum incolo, e maximul pe care il merita).

C517047
Examenul clinic in icterul mecanic poate constata urmatoarele aspecte:
A. coloratia galbena a tegumentelor;
B. scaune acholice ;
C. urini hipercrome;
D. splenomegalie;
E. hepatomegalie.
Raspunsuri: ABCE
Pagina: 2048

Ar fi corect si D in cazurile cu icter vechi in care apare si ciroza.


Un icter mecanic are intotdeauna indicatie chirurgicala (amanata pentru reechilibrare, etc). Daca icterul e de cauza neoplazica, nu mai apuca sa ajunga la splenomegalie.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Nov 06, 2003 12:06 am

Eu prefer sa comentez grila si nu cartea. Sunt multe chestii scrise in carte care nu-mi convin dar grilele sunt facute dupa carte si eventualele contestatii o sa fie rezolvate tot cu cartea in fata. Nu stiu daca o sa primeasca argumente ca cel pe care il dai tu, chiar corect fiind. La fel si cazul cu triada Charcot.

In carte scrie ca in icterele prelungite cu ciroza biliara splenomegalia poate fi prezenta. Deci eu as lua si D-ul :)

In plus, desi ai dreptate cu indicatia chirurgicala icterul mecanic poate sa ajunga la ciroza biliara si poate sa aiba si splenomegalie. Asta pentru ca sunt pacienti care ignora simptomatologia si nu sunt tratai la primul simptom de icter.

User avatar
BlåToth
junior
junior
Posts: 40
Joined: Wed Nov 05, 2003 7:12 pm

Postby BlÃ¥Toth » Thu Nov 06, 2003 11:49 pm

Fibrilatia atriala survenita in evolutia cardiotireozei anunta de regula instalarea insuficientei cardiace congestive

Mai mult anticorpii antireceptori TSH sunt unicii autoanticorpi umani

F. Ghelase-Hipertiroidiile (p 1230-1231)

Cod intrebare: C208013
Dintre manifestarile cutanate ale hipertiroidismului fac parte
A. Hipertermia :onfire:
B. Paloarea
C. Hipersudoratia
D. Pruritul
E. Alopecia

Raspuns corect: A, C, D, E
Pagina din bibliografie: 1229-1230


...hai sa mori tu!...kiar asha bah Ghelase?...nasol


mostra de elocintza kirurgickala
Last edited by BlåToth on Sun Nov 09, 2003 1:28 am, edited 3 times in total.
...don't waste my motherfuckin' time...

User avatar
BlåToth
junior
junior
Posts: 40
Joined: Wed Nov 05, 2003 7:12 pm

Postby BlÃ¥Toth » Fri Nov 07, 2003 2:44 am

OOOOOOOOOOPS]
...don't waste my motherfuckin' time...

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Fri Nov 07, 2003 10:16 am

Aia am gasit-o si noi. Vezi ca este o lista completa cu ce am gasit pana acum in primul post din acest topic. Mai pune daca ai alte grile pe care le consideri gresite.

User avatar
BlåToth
junior
junior
Posts: 40
Joined: Wed Nov 05, 2003 7:12 pm

Postby BlÃ¥Toth » Fri Nov 07, 2003 3:15 pm

C504051 AB - corect -> ABE?
C407033 AB - corect -> A?
C607070 D - corect -> B?
C208003 ABCE - corect -> ABC?
C208013 ACDE - corect -> CDE?
C311026 ABCE - corect -> ABE?
C614072 ADE - corect -> AD?
C415032 AB - corect -> ABE?
C518059 ABCD - corect -> ABC?
C327030 ABDE - corect -> ABD?
C231002 BC - corect -> BCD?
C532048 AE - corect -> A?
C243028 BE - corect -> B?
C450042 AE - corect -> E?
C351017 ACE - corect -> AC?
C551054 BD - corect -> BDE?
C553063 ABCD - corect -> ABC?

io zick sa le pui ku text ku tot ka sa nu mai "waste my motherfuckin' time" sa le kaut in mushuroiu' de grile a site-ului ala penibil...
nu kred ka spatziul e o problema, iar esteticka nu-shi are rostul atunci kand eficientza are prioritate...
...don't waste my motherfuckin' time...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Nov 07, 2003 3:21 pm

muieti is posmagii? :lol: ka kred ka te duce kapu' daka vrei ku adevarat sa vezi ce krezi ca vrei sa vezi :lol: io zik sa pui mana pe tasta mai cu folos :lol:

User avatar
BlåToth
junior
junior
Posts: 40
Joined: Wed Nov 05, 2003 7:12 pm

Postby BlÃ¥Toth » Fri Nov 07, 2003 3:53 pm

bah...io am dat text pentru ka e mult mai klar...
vrea omu sa le puna text le pune...nu vrea...ma doare-n kot...
eu am sugerat...n-am dat ku paru...
...iar, in konditziile acestui rezidentziat-loterie, sa mai vorbeshti de "
muieti is posmagii
" mi se pare de-a dreptul ridickol...
In lockul tau mi-ar fi rushine...dar probabil, nishte grile "learned by heart" te fack sa te simtzi kirurg... :) ...eh!...totzi tre' s-avem micile noastre placeri in viatza...nu uita sa te speli pe maini, shi sa ordoni "ABD" anestezistului shi "D" ajutorului...shtiu ei despre ce e :wink: vorba...
hai pa
...don't waste my motherfuckin' time...

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Fri Nov 07, 2003 4:08 pm

Blatoth, acolo e doar lista celor comentate... Ia-o ca pe un fel de centralizare.
Celelalte posturi care ii urmeaza sunt textele la grila si comentariu pe marginea lor. Chiar nu era absoluta nevoie sa vezi carei grile le corespund acele numere (daca nu vrei sa iti pierzi timpul) ci doar sa citesti posturile ce urmeaza listei cu grile.
Haideti sa nu ne mai certam si sa postam aici doar comentarii referitor la grile.

User avatar
BlåToth
junior
junior
Posts: 40
Joined: Wed Nov 05, 2003 7:12 pm

Postby BlÃ¥Toth » Fri Nov 07, 2003 4:11 pm

...mdah...tot eu sunt vinovat... :lol:
...don't waste my motherfuckin' time...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Nov 07, 2003 5:56 pm

BlåToth wrote:...mdah...tot eu sunt vinovat... :lol:


pentru o atitudine cel putin "indolenta" in cadrul acestei sectziuni, orice post off-topic din acest moment va fi shters ... fara preaviz si fara explicatzii ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Alsta
junior
junior
Posts: 63
Joined: Thu Oct 30, 2003 3:45 am
Location: La galere

Postby Alsta » Sat Nov 08, 2003 4:21 am

Inca una; am comentat-o si la gile.hardnet, da' tocmai a fost o cadere de tensiune si nu stiu daca a ajuns:
C333028

Question: Cele mai frecvente tumori benigne ale intestinului subtire sunt:
A. adenoame
B. leiomioame
C. lipoame
D. sarcoamele
E. neurinoamele
si jos e trecuta p. 1579, unde intr-adevar scrie ca t. cele mai frecvente sunt: adenoame, leiomioame, neurinoame, lipoame, etc. Dam pagina la 1580 si ce vedem:"Fibromul... sunt tumori rare" si la p. 1581 "T. neurogene benigne - sunt rare"
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

radu_g
Posts: 4
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:01 pm
Location: Brasov

Postby radu_g » Sat Nov 08, 2003 11:09 pm

Am gasit si eu cateva:
Cod intrebare: C311027
Radiografia abdominala simpla in ortostatism poate evidentia urmatoarele:
A. O ansa intestinala destinsa in apropierea lojei pancreatice "ansa sentinela"
B. Imagine de calculi radioopaci in lojele renale
C. Imagine de ileus paralitic difuz
D. Semnul colonului amputat
E. Imagine de abdomen "opac"

Raspuns corect: A, C, D
De ce nu si B?Cel putin in acest text nu e trecuta pacreatita...

Cod intrebare: C604072
Decesul în traumatismele toracice prin explozie se produce prin:
A. Leziuni ale aparatului respirator
B. Leziuni ale urechii medii si tractului digestiv
C. Contuzii sau rupturi pulmonare
D. Fara a decela o leziune cauzatoare de deces
E. Ruptura vagului cervical

Raspuns corect: A, B, C, D
Poate ma lamureste cineva cum e cu urechea medie...

Cod intrebare: C511043
Abordul retroperitoneal sub videoscopie:
A. este o realizare importanta a ultimilor ani;
B. este o tehnica sigura fara riscuri;
C. nu prezinta complicatii specifice;
D. indicatia preferentiala a acestei metode o reprezinta colectiile heterogene de necroza pancreatica cu contaminare bacteriana;
E. expune la aparitia unor eventratii laterale reziduale.

Raspuns corect: A, D
Pagina din bibliografie: 2006
text:"abordul retroperitoneal sub videoscopie este o realizare importanta a ultimilor ani... posibilitatea de a evita complicatiiile care ii sunt proprii"Ce ziceti de C?

Cod intrebare: C518058
Reprezinta elemente de diagnostic pozitiv al colecistitei acute urmatoarele:
A. prezenta semnelor de iritatie peritoneala;
B. vizualizarea ecografica a colecistului litiazic cu modificari parietale;
C. vizualizarea ecografica a dilatatiilor de cai biliare intrahepatice;
D. prezenta leucocitozei;
E. icterul progresiv si persistent.

Raspuns corect: A, B, D
Pagina din bibliografie: 1918
Reprezinta iritatia peritoneala element de dg pozitiv al colecistitei?Eu as zice ca nu...

Cod intrebare: C654077
Diametrul promonto-subpubian are urmatoarele caracteristici:
A. 11 cm
B. este diametrul util (conjugata vera)
C. este un diametru antero-posterior al strîmtorii superioare
D. este un diametru transvers al strîmtorii superioare
E. 10,8 cm

Raspuns corect: A, C
Cred ca este cam grea aritmetica,dar nici chiar asa:din 11 cm(diam promonto-subpubian) daca scazi 12,5 cm (simfiza) ajungi la 10,8cm(conjugata vera).Desi textul din Angelescu spune ca diam promonto-subpubian e de 11 cm e clar ca este gresit...

Cod intrebare: C651080
Tabloul clinic al cancerului de ovar prezinta
A. tulburari gastro-intestinale
B. dureri abdominale
C. frecvent hematurie
D. casexie
E. diaree

Raspuns corect: A, B, D
Pagina din bibliografie: 3103
In carte este trecut sindrom ocluziv.Vi se pare bunraspunsul lor?
Omul care poate zambi cand lucrurile merg rau,s-a gandit la cineva pe care poate da vina.

radu_g
Posts: 4
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:01 pm
Location: Brasov

Postby radu_g » Sat Nov 08, 2003 11:11 pm

De acord cu modificarile de la C504051,C407033,C553063.

Cod intrebare: C208013
Dintre manifestarile cutanate ale hipertiroidismului fac parte
A. Hipertermia
B. Paloarea
C. Hipersudoratia
D. Pruritul
E. Alopecia

Raspuns corect: A, C, D, E
Pagina din bibliografie: 1229-1230
Apare hipertermie in encefalop tireotoxica Waldenstrom-grila mi se pare discutabila.

Cod intrebare: C311026
Care din urmatoarele semne clnice sunt intilnite in pancreatita acuta?
A. Echimoza in jurul ombilicului (semnul Cullen)
B. Echimoza pe flancuri (semnul Grey-Turner)
C. Palparea unei formatiuni tumorale in epigastru
D. Perceperea unor zgomote hidroarice accentuate in flancul drept
E. Echimoza sub ligamentul inghinal (semnul Fox)

Raspuns corect: A, B, C, E
Pagina din bibliografie: 1994,col I,rand 15 -CORECTA

Cod intrebare: C614072
Sindromul Zollinger-Ellison:
A. reprezinta asa-numitul "ulcer endocrin"
B. se asociaza cu hiposecretie clorhidro-peptica
C. se asociaza cu tumori pancreatice insulinosecretante
D. se asociaza cu tumori pancreatice non-insulinosecretante
E. diagnosticul sau se bazeaza pe dozarea secretiei gastrice acide

Raspuns corect: A, D, E
Pagina din bibliografie: 1504,col II,rand 19:dg Z-E cuprinde in primul rand dozarea secretiei acide" deci eu zic ca e buna in varianta din carte...

Cod intrebare: C518059
In evolutia colecistitei acute poate apare:
A. plastronul vezicular;
B. abcesul cavitatii veziculare (piocolecist);
C. peritonita biliara;
D. abcesul subhepatic;
E. degenerarea maligna.

Raspuns corect: A, B, C, D
Pagina din bibliografie: 1920+tabel de la 2150,deci CORECTA...

Cod intrebare: C243028
Tratamentul luxatiilor tarsometatarsiene consta în
A. artrodeza
B. reducere dupa extensia metatarsianului
C. reducere dupa flexia metatarsianului
D. imobilizare gipsata de 2 saptamâni
E. imobilizare gipsata de 4-8 saptamâni

Raspuns corect: B, E
Pagina din bibliografie: 2300
Textul nu specifica daca este vorba de lux simple sau cu fractura asa ca daca la raspuns iau un interval care le include pe ambele mi se pare CORECT...

Cod intrebare: C402040
La hipotermici se intalnesc urmatoarele, cu exceptia:
A. paloare cadaverica a tegumentelor
B. edeme, in special la nivelul fetei
C. bradicardie
D. intensificarea peristaltismului intestinal
E. poliurie urmata de oligurie

Raspuns corect: D
Pagina din bibliografie: 723,col II,rand 20-CORECTA

Cod intrebare: C442040
Tratamentul în formele maligne de megacolon ale nou-nascutului consta în:
A. Clisme saptamânale cu ser fiziologic
B. Colostomie când nu se obtine evacuarea meconiului sau scaunului prin clisme
C. Clisme zilnice cu ser fiziologic
D. Coborâre abdomino-perineala în momentul când coplul are greutatea de 7-8 kg
E. Coborâre abdomino-perineala în perioada neo-natala la sugar eutrofic

Raspuns corect: B, C, D, E
Pagina din bibliografie: 2720-"procedeul definitiv este indicat la un sugar eutrofic deci CORECTA

Parerea mea... :roll:
Omul care poate zambi cand lucrurile merg rau,s-a gandit la cineva pe care poate da vina.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Nov 09, 2003 11:58 am

Wow, o intreaga colectie... Le iau pe rand.
C311027 La examen eu cred ca vor preciza ca e vorba de pancreatita. Dar si asa, prin toate capitolele din bibliografie, doar la pancreatita am intalnit "ansa santinela", iar "semnul colonului amputat" doar la pancreatita si invaginatie. Asa ca, in cazul unor calculi renali, sunt eliminate celelalte.
C604072 La traumatismele toracelui, pg 823, in cazul unor explozii sunt lezate structurile care comunica cu atmosfera, aici fiind inclusa si urechea medie.
C511043 Abordului prin videoscopie complicatiile ii sunt proprii, deci specifice.
C518058 Si semnele de iritatie peritoneala intra in diagnostic in cazul unei colecistite netratata. Si in Priscu (care dupa Proca e una din cele mai bune carti romanesti de chiru') scrie ca poate apare, in cazul in care nu este tratata, aparare musculara, chiar contractura musculara, febra, leucocitoza.
C654077 Intr-adevar, DPSP este in mod obisnuit de 12,5 cm, dar la simfiza te contrazic, e de 1,5-2 cm (e ok, probabil ai tastat gresit). Ai dreptate, dar in cazul unei contestatii va trebui sa mergem cu aceasta carte, buna sau rea. Posteaza asta, te rog si la "Informatii stiintifice esentiale din Angelescu".
C651080 Pai sindromul ocluziv, dispepsiile pot fi considerate tulburari gastro-intestinale... eu asa consider...
C208013 Din pacate, encefalopatia Waldenstrom intra in cadrul manifestarilor neuro-musculare si nu cutanate, asa cum cere enuntul.
C311026 Ai scris "Pagina din bibliografie: 1994,col I,rand 15 -CORECTA". Tocmai asta dezbatem, daca formatiunea inflamatorie e totuna cu formatiune tumorala. Stim ca inflamatia consta in "rubor, tumor, calor, dolor, functio laesa" dar oare si tumora poate fi considerata o inflamatie, cuprinzand astfel aceste caracteristici? Subiectul ramane deschis.
C614072 Da, ai dreptate, eu propun sa o scoatem de pe lista.
C518059 E discutabil, intr-adevar apare un abces secundar in plastron, care e cert subhepatic, dar nu e mot-a-mot... Nu stiu ce sa zic, eu o scot de pe lista mea.
C243028 Nu prea vad de ce sa le iei pe ambele, din moment ce nu precizeaza ca e vorba de luxatie-fractura ci se refera doar la luxatie, eu as lua doar 4 saptamani. O precizare: aici se posteaza si grile dicutabile, nu neaparat gresite!
C402040 Intr-adevar e corecta... dar nu tin minte sa o fi postat careva ca fiind incorecta...
C442040 A mai fost comentata si s-a ajuns la concluzia ca fiind corecta...
Last edited by PLast on Sun Nov 09, 2003 12:21 pm, edited 2 times in total.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Nov 09, 2003 12:12 pm

almitroi wrote:si jos e trecuta p. 1579, unde intr-adevar scrie ca t. cele mai frecvente sunt: adenoame, leiomioame, neurinoame, lipoame, etc. Dam pagina la 1580 si ce vedem:"Fibromul... sunt tumori rare" si la p. 1581 "T. neurogene benigne - sunt rare"

Da, ai dreptate, dar in Angelescu sunt multe astfel de exemple si nu doar de la o pagina la alta, ci si pe aceeasi pagina, de la o propozitie la alta. Ce sa-i facem, textul e text... :roll:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Nov 09, 2003 1:34 pm

Vad ca a scris si PLast. Eu am compus mesajul offline asa ca il postez chiar daca ai scris si tu la fel. :)

Pai sa le luam pe rand, nu? :)

Cod intrebare: C311027
Radiografia abdominala simpla in ortostatism poate evidentia urmatoarele:
A. O ansa intestinala destinsa in apropierea lojei pancreatice "ansa sentinela"
B. Imagine de calculi radioopaci in lojele renale
C. Imagine de ileus paralitic difuz
D. Semnul colonului amputat
E. Imagine de abdomen "opac"

Raspuns corect: A, C, D
De ce nu si B?Cel putin in acest text nu e trecuta pacreatita...

Daca nu specifica in text ca e vorba de pancreatita acuta, intradevar intrebarea nu prea are sens.

Cod intrebare: C604072
Decesul în traumatismele toracice prin explozie se produce prin:
A. Leziuni ale aparatului respirator
B. Leziuni ale urechii medii si tractului digestiv
C. Contuzii sau rupturi pulmonare
D. Fara a decela o leziune cauzatoare de deces
E. Ruptura vagului cervical

Raspuns corect: A, B, C, D
Poate ma lamureste cineva cum e cu urechea medie...

Scrie in Angelescu la pag 823 ca in expolzii se produc lez ale urechii medii care pot cauza deces.

Cod intrebare: C511043
Abordul retroperitoneal sub videoscopie:
A. este o realizare importanta a ultimilor ani;
B. este o tehnica sigura fara riscuri;
C. nu prezinta complicatii specifice;
D. indicatia preferentiala a acestei metode o reprezinta colectiile heterogene de necroza pancreatica cu contaminare bacteriana;
E. expune la aparitia unor eventratii laterale reziduale.

Raspuns corect: A, D
Pagina din bibliografie: 2006
text:"abordul retroperitoneal sub videoscopie este o realizare importanta a ultimilor ani... posibilitatea de a evita complicatiiile care ii sunt proprii"Ce ziceti de C?


Ai sarit putin pasajul din carte ... abordul prin videoscopie are complicatii specifice dar "experienta franceza confera abordului retroperitoneal sub videoscopie un grad mare de securitate si posibilitatea de a evita complicatiile care ii sunt proprii"
Eu zic ca e clar si ca C nu e corect

Cod intrebare: C518058
Reprezinta elemente de diagnostic pozitiv al colecistitei acute urmatoarele:
A. prezenta semnelor de iritatie peritoneala;
B. vizualizarea ecografica a colecistului litiazic cu modificari parietale;
C. vizualizarea ecografica a dilatatiilor de cai biliare intrahepatice;
D. prezenta leucocitozei;
E. icterul progresiv si persistent.

Raspuns corect: A, B, D
Pagina din bibliografie: 1918
Reprezinta iritatia peritoneala element de dg pozitiv al colecistitei?Eu as zice ca nu...

Aici ai dreptate e putin interpretabila situatia, dupa carte iritatia apare daca se constituie abcesul vezicular.

Cod intrebare: C654077
Diametrul promonto-subpubian are urmatoarele caracteristici:
A. 11 cm
B. este diametrul util (conjugata vera)
C. este un diametru antero-posterior al strîmtorii superioare
D. este un diametru transvers al strîmtorii superioare
E. 10,8 cm

Raspuns corect: A, C
Cred ca este cam grea aritmetica,dar nici chiar asa:din 11 cm(diam promonto-subpubian) daca scazi 12,5 cm (simfiza) ajungi la 10,8cm(conjugata vera).Desi textul din Angelescu spune ca diam promonto-subpubian e de 11 cm e clar ca este gresit...

Aici ai incurcat ceva ... e vorba de diametrul promonto-subpubian si nu de diametrul promonto-pubian minim (sau retropubian sau promonto-mipubian sau conjugata vera) care se determina prin pelvimetria interna ... diametrul promonto-subpubian este 11cm. Ce te face sa crezi ca e gresit? pag.92-Ancar (banuiesc ca ai gresit cand ai zis de Angelescu)

Cod intrebare: C651080
Tabloul clinic al cancerului de ovar prezinta
A. tulburari gastro-intestinale
B. dureri abdominale
C. frecvent hematurie
D. casexie
E. diaree

Raspuns corect: A, B, D
Pagina din bibliografie: 3103
In carte este trecut sindrom ocluziv.Vi se pare bunraspunsul lor?

Tulburari gastro-intestinale nu scrie exact in carte, scrie "vagi simptome abdominale", deci intradevar A e discutabil ...

Cod intrebare: C208013
Dintre manifestarile cutanate ale hipertiroidismului fac parte
A. Hipertermia
B. Paloarea
C. Hipersudoratia
D. Pruritul
E. Alopecia

Raspuns corect: A, C, D, E
Pagina din bibliografie: 1229-1230
Apare hipertermie in encefalop tireotoxica Waldenstrom-grila mi se pare discutabila.

Hipertermia apare dar nu este manifestare cutanata. Nici in carte nu e trecuta la manifestari cutanate deci eu zic ca A e gresit clar. Sincer sa fiu nici hipersudoratia nu mi se pare manifestare cutanata ci manifestare generala (asa cum e data si in carte) ...

Cod intrebare: C311026
Care din urmatoarele semne clnice sunt intilnite in pancreatita acuta?
A. Echimoza in jurul ombilicului (semnul Cullen)
B. Echimoza pe flancuri (semnul Grey-Turner)
C. Palparea unei formatiuni tumorale in epigastru
D. Perceperea unor zgomote hidroarice accentuate in flancul drept
E. Echimoza sub ligamentul inghinal (semnul Fox)

Raspuns corect: A, B, C, E
Pagina din bibliografie: 1994,col I,rand 15 -CORECTA

Cartea spune "formatiune inflamatorie in epigastru, ca o impastare difuz conturata" si nu fomatiune tumorala. Fiecare intelege ce vrea :) Mie nu mie se pare corect C :)

Cod intrebare: C402040
La hipotermici se intalnesc urmatoarele, cu exceptia:
A. paloare cadaverica a tegumentelor
B. edeme, in special la nivelul fetei
C. bradicardie
D. intensificarea peristaltismului intestinal
E. poliurie urmata de oligurie

Raspuns corect: D
Pagina din bibliografie: 723,col II,rand 20-CORECTA

Asta n-am pus-o gresita ... unde ai gasit-o?

Cod intrebare: C442040
Tratamentul în formele maligne de megacolon ale nou-nascutului consta în:
A. Clisme saptamânale cu ser fiziologic
B. Colostomie când nu se obtine evacuarea meconiului sau scaunului prin clisme
C. Clisme zilnice cu ser fiziologic
D. Coborâre abdomino-perineala în momentul când coplul are greutatea de 7-8 kg
E. Coborâre abdomino-perineala în perioada neo-natala la sugar eutrofic

Raspuns corect: B, C, D, E
Pagina din bibliografie: 2720-"procedeul definitiv este indicat la un sugar eutrofic deci CORECTA

Am rectificat ulterior si am si scris langa ea ca e corecta. N-am citit cu atentie.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Nov 09, 2003 1:59 pm

Draso wrote:Aici ai incurcat ceva ... e vorba de diametrul promonto-subpubian si nu de diametrul promonto-pubian minim (sau retropubian sau promonto-mipubian sau conjugata vera) care se determina prin pelvimetria interna ... diametrul promonto-subpubian este 11cm. Ce te face sa crezi ca e gresit? pag.92-Ancar (banuiesc ca ai gresit cand ai zis de Angelescu)

radu a dreptate intr-un fel. Nu le-a incurcat. Problema lui se refera la diam. promonto-subpubian. In alte carti (vezi Vartej) diametrul promonto-subpubian este de 12,5 cm. Dar, asta e invatam dupa Ancar...

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Nov 09, 2003 7:33 pm

Nu mai am rabdare si postez in locul lui almitroi care a comentat aceasta intrebare pe hardnet... Sper sa nu se supere.
C629070
Tumoarea de sân maligna este:
A. dura
B. dureroasa
C. aderenta la tesuturi
D. bine delimitata
E. suprafata regulata
Raspuns corect: A, C
Pagina din bibliografie: 1193

De ce n-ar fi corect si raspunsul B? In cadrul simptomelor este inclusa si durerea. Tind sa cred ca intrebarea se refera doar la palparea cancerului mamar... dar din moment ce nu precizeaza ar putea fi corect si B.

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Nov 11, 2003 1:10 am

Salutare! Am si eu cateva curiozitati :evil: pe care nu am reusit sa mi le satisfac! Poate ma ajutati voi! Thanks!

C518046 ( multiplu )

Question: In diagnosticul diferential al colecistitei cronice litiazice trebuie avute in vedere urmatoarele afectiuni:
A. ulcerul duodenal;
B. pancreatita cronica;
C. peritonita de etiologie apendiculara;
D. colica renala dreapta;
E. colica hepatica prin distensia capsulei Glisson din insuficienta cardiaca.

Rasp. A,B,D,E

Este vorba despre colecistita CRONICA litiazica!
In consecinta(vezi pag.1920) NU ai COLICA. Deci ?! Eu cred ca rasp. D+E sunt Gresite!

C332025
In rectocolita ulcerohemoragica sunt recomandate o serie de investigatii coproparazitologice si coproculturi, pentru diferentierea de:
A. colitele virale
B. cancer
C. polipoza
D. colitele bacteriene
E. colitele parazitare
Rasp.A,D,E

Sa-mi de si mie cineva un exemplu de VIRUS care se identifica prin coprocultura!?
Intradevar asa scrie in carte, dar asta NU inseamna ca e si corect!

Imi cer scuze daca s-au mai discutat aceste grile, dar nu am urmarit toate posturile de pe acest topic!
Multumesc inca o data! BAFTA!

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Nov 11, 2003 1:21 pm

Comentarii pe baza grilelor de mai sus:
C518046: In colecistita cronica pot surveni pusee acute, manifestari de colecistita acuta, mai ales daca e vorba de forma litiazica, in care calculii pot migra sau da alte complicatii. Deci, pe un fond dureros (moderat) in hipocondrul drept, la acesti pacienti poate apare si colica.
C332025: Aici iti dau dreptate, dar greseala e in carte si bineinteles preluata de cei care au facut grilele. In alte carti, referitor la diferentierea RCUH de colite virale se vorbeste de examene virusologice pozitive, test HIV, s.a.m.d. In carte acestea sunt omise. Totusi eu zic ca nu o putem considera gresita, deoarece asa scrie in cartea (Angelescu) pe care putem face contestatii. Noua ne ramane sa nu "inghitim" gogoasa, dar la examen sa o luam de buna... :wink: Eventual, te rog posteaza asta si la "Informatii stiintifice din Angelescu".


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests