Despre grilele pentru rezidentiat

for future reference; read only..

Ce parere aveti despre disponibilitatea si accesul la baza de date cu GRILELE pentru examenul de Rezidentiat 2003?

PUBLICE, disponibile pe Internet
43
63%
PUBLICE, prin intermediul unor carti speciale
3
4%
Cat mai SECRETE POSIBIL !!!
22
32%
 
Total votes: 68

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sat Oct 04, 2003 10:40 pm

S-ar parea ca desi inca NU a aparut prima editie electronica a Ghidului pentru Rezidentiat 2003 e necesara deja o noua versiune: Ghidul pentru Rezidentiat 2003 editia 2.0 :wink: :lol:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Oct 08, 2003 7:17 am

In interviul Prof. Dr. Florian Popa (Pres. Comisiei de Rezidentiat 2003) se confirma selectarea grilelor din baza de date rezultata in urma excluderii grilelor contestate.

Interviul il puteti gasi sub forma de mp3 la:

http://med.pub.ro/interviu.mp3

:microwave:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 09, 2003 12:42 am

In cadrul sondajului MatriX vs. OligofreniX se pare ca fanii OligofreniX sunt mai numeroshi decat adeptzii MatriX (72 % contra 28 %) :idea: :agrue:

Pentru ambele tabere confruntarea decisiva va fi in noiembrie la lansarea Rezidentziat Reloaded :wink: :lol: :lol: :lol:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Oct 22, 2003 4:07 pm

TREI PENTRU UN LOC
7.500 de studenţi la medicină se vor bate pe 2.000 de locuri


Realitatea TV

Peste 7.500 de absolvenţi ai facultăţilor de medicină vor susţine în această toamnă examenul de rezidenţiat. Examenul se va susţine pe data de 23 noiembrie, iar studenţii vor fi nevoiţi să concureze pe doar 2.000 de locuri.
ÃŽn acest an, la examenul de rezidenţiat testele se vor extrage numai din cele afişate până în prezent pe internet sau publicate în manualele unei edituri de specialitate. Testele vor fi extrase de calculator astfel încât să nu se înregistreze nereguli. Vor fi extrase astfel 200 de teste pentru fiecare grupă de specialitate.

Concursul va începe pe data de 23 noiembrie la ora 10.00 şi se va încheia la ora 14.00. Contestaţiile se fac în maxim 24 de ore de la terminarea concursului. Afişarea rezultatelor se va face în data de 27 noiembrie.
stirea a intrat in jurnalul de la ora 16:00

http://www.realitatea.tv/stiri/?baza=370940&comp=1

:roll:

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Wed Oct 22, 2003 5:12 pm

zic ca intrebarea moarte n-are:eu nu am inteles exact-cartile publicate sint DOAR sub. de pe net?? :roll: ma intereseaza medicala!

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Wed Oct 22, 2003 7:07 pm

in cartile publicate sunt grilele de pe net mai putin cele scoase in urma contestatiilor

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Wed Oct 22, 2003 7:38 pm

multumesc! :wink: nu mi-am dat seama ce emotii am pina azi cind am auzit anuntul-al naibii de putin mai este :cry:

sarpe
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Oct 19, 2003 11:36 pm
Location: Romania

Postby sarpe » Wed Oct 22, 2003 7:55 pm

Eu am trecut o data prin carte si pot sa va spun ca sunt mari diferente fata de internet.Nu ma refer doar la testele scoase, ci si la cele care se afla in carte.Enunturi modificate, altele schimbate si tot asa. Ar trebui sa invatati din carte, nu de pe internet.Au modificat foarte multe teste.
sahul e regele

User avatar
yula
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Jul 27, 2003 7:18 pm
Location: http://www.rezidentiat.ro
Contact:

Postby yula » Wed Oct 22, 2003 8:13 pm

sarpe wrote:Eu am trecut o data prin carte si pot sa va spun ca sunt mari diferente fata de internet.Nu ma refer doar la testele scoase, ci si la cele care se afla in carte.Enunturi modificate, altele schimbate si tot asa. Ar trebui sa invatati din carte, nu de pe internet.Au modificat foarte multe teste.



Nu stiu prin ce carte ai trecut tu, dar la chirurgie, in afara de faptul ca sint scoase grilele contestate NU exista absolut nici o diferenta intre carte si grilele de pe net.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Oct 22, 2003 8:15 pm

sarpe potzi da exemple? Specialitatea, capitolul din carte si eventual codul grilelor care nu corespund si le-ai descoperit. Sper ca nu e vreo dezinformare la mijloc.....
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

sarpe
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Oct 19, 2003 11:36 pm
Location: Romania

Postby sarpe » Wed Oct 22, 2003 8:22 pm

De ex, la tema 3 pe chirurgie, c303016, c303018, c303019, c303020, c303021
sahul e regele

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Wed Oct 22, 2003 8:36 pm

Da, deci le-am gasit pe toate in carte si fara nici o modificare.
Intrebarea
C303016 = 134
C303018 = 135
C303019 = 136
C303020 = 137
C303021 = 138
Mai stii si alte astfel de intrebari ? Nu de alta, dar eu sunt de acord cu yula : nu am observat diferente, mai putin cele scoase.

sarpe
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Oct 19, 2003 11:36 pm
Location: Romania

Postby sarpe » Wed Oct 22, 2003 8:40 pm

Eu nu le am in carte!Esti sigur ca sunt alea?Exemplarul meu are 3348 de teste si nu are prefata.E xeroxat.NU e asta?
sahul e regele

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Wed Oct 22, 2003 8:45 pm

eu am intrebat la modul serios,daca simteam nevoie sa se faca misto de mine ieseam din casa si ma plimbam pe stazi! :evil: desi, sincer nu-mi ppot imagina ca cineva ar umbla cu dezimformarea(aici?! :wink: )eu nu am cartea, nu am vazut-o;eu din anunt am inteles ca ar fii acelasi lucru-exprimarea era ceva de genul..."ORI..."si nu ....SI....!PE MINE MA INTERESEAZA MEDICALA!

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Wed Oct 22, 2003 8:48 pm

Exemplarul meu are 3170 grile, e original cu coperta maro--rosiatic, scrie TESTE DE REZIDENTIAT, editie ingrijita de CNPPMFAPSSAM.., ceva imagini mai jos si sub ele scrie cu alb Editura Universitara "Carol Davila" Bucuresti.Asta o fi ? Pe al tau ce scrie ?

sarpe
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Oct 19, 2003 11:36 pm
Location: Romania

Postby sarpe » Wed Oct 22, 2003 9:02 pm

La fel, numai ca al meu e alb-negru, ca l-am xeroxat.Nu are prefata sau postfata.Al tau?
Al meu are387 de pagini.
sahul e regele

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Wed Oct 22, 2003 9:39 pm

Tot 378 de pag ; are prefata aia celebra semnata prof. Popa, despre care s-a discutat pe forum acum o luna, la aparitia cartilor.
Pur si simplu nu mai inteleg nimic.Poate cei care au cartea spun si ei cate grile sunt ca sa ne edificam (poate din mai multe surse ?...)

User avatar
yula
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Jul 27, 2003 7:18 pm
Location: http://www.rezidentiat.ro
Contact:

Postby yula » Wed Oct 22, 2003 10:17 pm

irinel wrote:Tot 378 de pag ; are prefata aia celebra semnata prof. Popa, despre care s-a discutat pe forum acum o luna, la aparitia cartilor.
Pur si simplu nu mai inteleg nimic.Poate cei care au cartea spun si ei cate grile sunt ca sa ne edificam (poate din mai multe surse ?...)


Nici nu ai ce sa intelegi..... dezinformare pe fata.......se joaca cu nervii nostrii....

Cartea lui are 3348 grile si 387 de pagini.

Cartea editata de CNPPM..... (care o ai si tu) are 378 de pagini si 3170 grile + prefata semnata Prof. Popa si este cea buna.

Restul sint aberatii.....cum au mai fost si altadata...

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Wed Oct 22, 2003 10:39 pm

SIGUR EXISTA CONCORDANTA INTRE NET SI CARTE?

NU POT SA CRED CA CINEVA "GLUMESTE" CU ASA CEVA! :evil:

Va rog sa-mi raspundeti!ma intereseaza medicala!fara adeptiai vb."sa moara si capra vecinului" :evil:

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Wed Oct 22, 2003 11:25 pm

eu am cartea de grile de chirurgie in original si are doar 378 de pagini. numai raspinditi zvonuri false legat de numarul de pagini.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 23, 2003 1:04 am

acuma cu toate zvonurile astea si tinand cont ca-s niste topicuri a propos de discordante intre lista din VM si grilele scoase din cartile de grile, vreau sa pun si eu o intrebare. A avut cineva curiozitatea sa verifice daca Cartea de Grile de stoma = (Internet - grile greshite) + grile Bucureshti? Eu am verificat vreo cateva teme si a fost in regula, dar nu m-am apucat sa verific toate grilele!!

Trec la altceva, eu as face niste teste random pe hardnet.ro, insa faptul ca acolo se gasesc si grilele scoase (gresite, chiar daca sunt "insemnate"), face ca rezultatul testului sa nu fie concludent. Exista optiunea ca testul sa nu ia in considerare respectivele grile la calcularea punctajului? Sau este posibil sa faceti si o varianta fara cele gresite?

Multumesc
cainii latra, caravana trece

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 23, 2003 2:13 am

prezidentiat wrote:Trec la altceva, eu as face niste teste random pe hardnet.ro, insa faptul ca acolo se gasesc si grilele scoase (gresite, chiar daca sunt "insemnate"), face ca rezultatul testului sa nu fie concludent. Exista optiunea ca testul sa nu ia in considerare respectivele grile la calcularea punctajului? Sau este posibil sa faceti si o varianta fara cele gresite?
Multumesc


testele random NU iau shi grilele scoase in calcul! Scrie foarte clar in FAQ's!

http://grile.hardnet.ro/faq.php?faq=grile_scoase

Doar in testele pe categorii am lasat grilele scoase (marcate bineintzeles)!

Spor!

PS: sper sa reushesc sa le shi amestec mai bine!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 23, 2003 2:19 am

shi cum sperantza moare ultima ....

Am schimbat sistemul de randomizare ... acum sunt perfect amestecate ...

Spor!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Oct 23, 2003 2:37 am

M411053. "supravietuitorii unei morti subite"? cine, Mcloud?
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Thu Oct 23, 2003 5:26 am

sl0bizz wrote:M411053. "supravietuitorii unei morti subite"? cine, Mcloud?




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Buna de tot!!!
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 23, 2003 9:30 am

Cotidianul ADEVARUL din 23 octombrie despre Rezidentiatul 2003:

"Intrebarile pentru rezidentiat - alese de calculator

Concursul de rezidentiat din acest an va fi organizat, pentru prima data, in mai multe centre zonale din tara, in functie de specialitati, a anuntat prof. dr. Florian Popa, directorul Centrului de Perfectionare Postuniversitara a Medicilor si Farmacistilor. Astfel, pentru sesiunea din 23 noiembrie, au fost desemnate patru centre universitare. Testele care vor intra in concurs sunt in numar de 200 pentru fiecare grupa de specialitati, 50 cu varianta unica de raspuns si alte 150 cu variante multiple. De asemenea, au fost desfiintate intrebarile comune tuturor specialitatilor (trunchiul comun), astfel ca fiecare specialitate are intrebari adresate strict domeniului. Intrebarile pentru concurs vor fi extrase de calculator dintr-un lot cu mii de variante, accesibil medicilor. Contestatiile vor putea fi inaintate in maximum 24 de ore de la terminarea concursului, iar analiza acestora trebuie facuta in 48 de ore de la expirarea termenului de depunere a contestatiilor."

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=57834

:roll:
Last edited by cdarau on Thu Oct 23, 2003 10:20 am, edited 1 time in total.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 23, 2003 10:34 am

Citez din metodologia de examen:
"Cele 200 de intrebari vor fi de doua tipuri:
1. Intrebari tip complement simplu... cu 4 puncte...
2. Intrebari tip complement multiplu... notata cu 5 puncte..."

Daca aceasta stire se adevereste, dupa calculele mele, punctajul maxim va fi de 950!!!
50x4 + 150x5 = 950

gaurika, poate ca ar trebui schimbat si calculul de pe http://grile.hardnet.ro, ce zici? :wink:
Eu, unul, nu sunt prea sigur de stire asta... 8)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 23, 2003 10:58 am

gaurika wrote:testele random NU iau shi grilele scoase in calcul! Scrie foarte clar in FAQ's!


Multzam mult, gaurika. Mai trec o data prin tot si peste vreo 10 zile ma apuc de teste random. Feriti-va ca vin!
cainii latra, caravana trece

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Thu Oct 23, 2003 1:38 pm

io mi-am incercat norocul cu testele alea random, da a naibii ca nu reusesc sa termini nici unul....job-ul e de vina! :cry:
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 23, 2003 1:47 pm

Catalogarea semnelor, sindroamelor, clasificarilor si a expresiilor (pt. chirurgicale!) este cat de cat completa pe site-ul http://www.pribac.go.ro/rezi2003.htm
Am inclus si unele expresii (raspunsuri) care apar mai frecvent in grile sau sunt mai "ciudate". Mai lipsesc 10 subiecte, mai multe din Harrison.
Poate ma ajuta cineva? :shock:

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Thu Oct 23, 2003 2:03 pm

ai facut o treaba super

User avatar
alx
Posts: 3
Joined: Thu Oct 23, 2003 6:50 pm

salut!

Postby alx » Thu Oct 23, 2003 7:13 pm

salut!
intru pentru prima data aici si am si eu o intrebare. poate cineva sa-mi spuna unde gasesc (pe internet) grilele care s-au scos? :?:
multumesc anticipat! :!:

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 23, 2003 7:54 pm

cainii latra, caravana trece

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 23, 2003 9:11 pm

PLast wrote:gaurika, poate ca ar trebui schimbat si calculul de pe http://grile.hardnet.ro, ce zici? :wink:
Eu, unul, nu sunt prea sigur de stire asta... 8)


deocamdata nu schimb ... cel putzin pana nu shtiu SIGUR ... nu de alta, dar nu vreau sa innebunesc scripturile shi apoi sa-mi dau seama ca trebuie sa revin ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

Grile gresite medicala

Postby dingo » Sat Oct 25, 2003 12:48 am

Atasez aici grilele gresite de pe medicala (poate mai gaseste cineva ceva). Sunt intr-un numar impresionant, de unde reiese clar profesionalismul cu care s-a lucrat la baza de date...

Imi pare rau, dar nu am timp sa pun gilele astea pe site-ul deja amenajat in acest scop.

Oricum, sunt aici destul de clar evidentiate. Coloana "gresit" cuprinde grilele indubitabil gresite. Coloana "discutabile" cuprinde grile care mai degraba sunt gresite (adica orice om normal la cap le-ar anula), insa comisia poate sa intoarca raspunsul de partea lor, prin expresii providentiale precum: "nu scrie la pagina aia si nu ne intereseaza ce scrie in alta parte", "nu credem ca reiese asa din text", etc.
Ar mai fi fost ceva grile discutabile, dar nu le-am mai luat in calcul pe cele care sunt evident facute dintr-o enumerare de la pagina X unde ar mai fi ceva pe langa raspunsul lor dar nu e si in enumerare, etc.

Poate reusesc sa le pun si pe site dar nu garantez nada.


____________________
Cine stie cunoaste (vechi proverb chinezesc)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

se poate face un topic separat? Merita!

Postby Bondar » Sat Oct 25, 2003 2:12 am

Cred ca ar merita tabelul asta un topic separat, asha cum este si cel pentru chirurgie, ar fi mai ushor de urmarit si eventualele replici, comentarii, completari.....
:wink:

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Oct 25, 2003 2:24 am

Agree...facut topic nou.. :wink:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

gresite medicala

Postby dingo » Sun Oct 26, 2003 12:21 am

Inca 4 grile pentru medicala. Ca erau si asa putine

DISCUTABILE:
sindrom nefritic
ATENTIE: la grila 3795 vor leucocituria ca manifestare a s.Ni, dar la grilele 3759, 67, 72 nu o iau in considerare.

endocardita infectioasa
3184 – raspuns AC. Expresia in carte este Marea majoritate a Ei pe valve native sunt date de stc, enterococ, si stafilococ. Ei nu folosesc expresia asta aici si nici nu iau enterococul. Sa fie ca apare doar la 6%?

GRESITE
CICD
3034 (ABC si D). La IMA VD scrie ca trebuie sa fi atent. Este exact formularea grilei acesteia ("terapia cu nitrati trebuie evitata la.. D IMA Inferior"), insa aici nu vor raspunsul D (IMA inferior). Este exact exprimarea din carte pag 1496 coloana 1, unde este luat si IMA inferior. Corect ABC si D.
825 AD si C correct (traumatismele arteriale sunt cauza de tromboza in situ) - pag 1545

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Oct 28, 2003 11:42 pm

Iata inca o grila "interesanta" de la chirurgie.
Nu am postat-o la grile gresite pt ca e "oarecum" corecta:
Cod intrebare: C334024
Organul herniat cel mai frecvent este:
A. vezica urinara
B. colon
C. epiplon
D. stomac
E. uter
Raspuns corect: C
Pagina din bibliografie: 1306
Epiploon=organ De retinut! :lol:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Oct 29, 2003 1:24 pm

PLast wrote:Epiploon=organ De retinut! :lol:


Pai si poliztistu-i un organ, ce te miri asa :?: :idea: Sa fi fost autorul un prieten din MI al unei rezidente din anul I care trebuia sa faca grila :?: Sau a facut-o chiar ea dar a fost cu gandul la el :?: :idea:


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests