Despre grilele pentru rezidentiat

for future reference; read only..

Ce parere aveti despre disponibilitatea si accesul la baza de date cu GRILELE pentru examenul de Rezidentiat 2003?

PUBLICE, disponibile pe Internet
43
63%
PUBLICE, prin intermediul unor carti speciale
3
4%
Cat mai SECRETE POSIBIL !!!
22
32%
 
Total votes: 68

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Aug 22, 2003 1:27 pm

Statusul contestarii grilelor: s-au centralizat contestatiile, aproximativ 7000 de contestatii pentru aproximativ 2900 de grile, au fost contestate preponderent grilele de pe chirurgie si medicala, mai putin celelalte sectiuni - grilele au fost trimise pentru confirmarea contestarii inapoi la autorii lor, se vor intoarce la o comisie centrala care va evalua rezultatele evaluarii contestarii. Dn. ministru Beuran a fost instiintat joi de situatia actuala a bazei de date cu grilele pentru rezidentiat, se speculeaza ca doar la anul sa apara cartea de grile, datorita "nematuritatii sistemului" si suprizei date de numarul mare de contestatii. Sursa: dgppmfam si prof. Florian Popa, director centru. Dupa ce se vor centraliza rezultatele, si dupa ce se va modifica baza de date, la http://med.pub.ro/rezidentiat va fi disponibila pentru rezolvare online si noua baza de date.

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sat Aug 30, 2003 12:07 am

Se aude ceva in legatura cu ce am trimis noi? :roll: S-au mai gandit cumva ce si sum ne dau la examen?
Am incercat acum pe rezidentiat2003.ro si iar merge propune modificarea. Cand am incercat acum multe zile nu mergea. Stie cineva ce inseamna asta?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Tue Sep 02, 2003 6:51 pm

Inseamna ca ii doare in dos de noi ! :x
Astia nu o sa scoata grilele corectate nici in septembrie.
Si daca vom protesta, vor zice ca sunt orientative, deci nu depindem de ele! Pregatirea noastra e independenta de grilele lor!
Dar ei au depins de corectura noastra. Ce altceva mai e nou in Romania!?!
:x :evil:
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Sep 10, 2003 2:53 pm

dupa marea incatare de care cred ca au avut toti parte cu licenta - revin cu un topic mai vechi: grilele de rezidentiat.

de la editura "carol davila" noutati, si cateva de la centrul de perfectionare: s-a definitivat baza de date, se tiparesc cartile - azi se pregateau de legare, sunt deja primul set tiparite: o sa apara pentru fiecare sectiune cate o carte, aproximativ 500 de pagini, cu cele aprox 4-5000 de grile de pe sectiunea respectiva. Pretul - inca nedefinitivat, cateva sute de mii. Toate grilelor contestate au fost retrase din baza de date, s-a ales solutia mai simpla decat recuperat de la creatorii grilelor, comisie centrala de evaluat etc. In noua baza de date mai sunt incluse la chirurgie si grilele bucurestiului (si mi se pare si la celelalte sectiuni unde lipseau, la medicala erau insa).

Pentru siteul http://rezidentiat.med.pub.ro - baza de date speram sa o obtinem in curand, avem promisiuni ca ni se va da - speram sa nu ne amane prea mult in speranta ca se va vinde cartea etc. Nu avem inca acordul pentru offline distribution, dar gasim noi solutii - speram. Mai sunt 73 zile 17 ore 59 minute 24 secunde pana la rezidentiat.. :D

--

in rest - parerea mea incepe sa fie din ce in ce mai clara - nu sariti la mine ca mi-o exprim, am separat-o de anunt :D: mi se pare ca se incearca rau de tot discreditarea examenelor de tip grila, ca la anu sa se faca miscarea spre proba practica/orala la rezidentiat. mai vedem...

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Sep 10, 2003 3:04 pm

Sa mor dac'am stiut ca le scriam cartea...
Deci ideea mea de a boicota contestatiile era chiar buna, s-ar fi ris de profesorii si la Vacanta Mare: copii, ce e moartea subita? e moarte naturala.
Intrebare: se mai baga sau doar se scot din cele deja propuse?
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Sep 10, 2003 3:11 pm

Intrebare: se mai baga sau doar se scot din cele deja propuse?


L-am intrebat si eu pe prof. Popa (apropos - nu stiu inca cum s-a terminat treaba cu Iasi-ul, daca mai organizeaza sau nu rezi de chiru - sau se muta la Bucuresti, poate a aflat cineva de la Iasi noutati?) - si mi s-a raspuns tot evaziv: sunt grile orientative, baza de date se va folosi la alcatuirea caietului de examen, ca asa "ar vrea" sa se extraga doar din baza de date, dar nu e sigur ca asa o sa fie. Tot asa - intr-o discutie -Ministrul Beuran declara tot asa ca ar intentiona sa fie in intregime extras caietul din baza de date. Inainte de "Go go go!" - dupa extragere - caietul ar urma sa mai fie evaluat de o comisie de specialitate care sa reverifice strict grilele extrase sa nu fie "probleme" de ultimul moment.

Gandind cataclismic - din punctul meu de vedere sunt aproape sigur ca se va da in intregime din baza de date, si cum nu dau rezidentiatul anu asta - asa as risca o rezolvare de grile "blindly" si sa ma duc la rezidentiat sa vad ce iese... pacat ca studentii de anu 6 nu pot sa dea rezidentiatul de anu asta :lol: e de rasul lumii, parerea mea.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Sep 10, 2003 3:13 pm

cdarau wrote:Iata parerea mea:

1. Logic ar trebui ca MS sa sustina ca singurele GRILE OFICIALE sunt cele publicate pe site-ul OFICIAL. Pentru celelalte nu-si pot asuma nici o responsabilitate. Din moment ce accesarea site-ului oficial de Rezidentiat e nerestrictionata si GRATUITA, nu inteleg care e problema...

Ar fi una, dar NU a fost DEOCAMDATA cazul: ca cineva care a copiat grilele de pe site-ul oficial sa aiba pretentii financiare. Adica sa le aranjeze mai bine, sau sa le ataseze si ceva muzica de relaxare in fundal si/sau fotografii "stimulative" si apoi sa aiba pretentii financiare...la accesarea lor...

2. De asemenea, nu prea inteleg de ce se cere IDENTITATEA (numele) celor care trimit corecturi ale grilelor.

3. MS declara grilele ORIENTATIVE, dar pretind ca ele sa fie corectate. De ce? ...daca sunt ORIENTATIVE ? Eventual trebuiau sa spuna ca RASPUNSURILE la grile sunt ORIENTATIVE !

4. Eu prevad urmatorul scenariu: s-au publicat grilele ORIENTATIVE, pana pe 10 august se vor "corecta" cat de cat si APOI se va edita o carte (sau mai multe) cu BAZA DE DATE CONTINAND GRILELE OFICIALE, CORECTATE si DEFINITIVE...la un pret frumusel...

Logic, nu ?

Pe curand,
Claudiu :roll:


PS: In plus accesarea site-ului oficial al Rezidentiatului se face de multe ori anevoios si cu multe erori...


Imi citez un mesaj din 21 iulie :idea: ...

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Sep 10, 2003 3:28 pm

Frate, daca or sa se dea numai grile din cele propuse, s-a dus naibii orice sens al ideii de concurs...
Hai copii sa memoram grile, ca oricum gandirea clinica e o notiune prea abstracta...

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Wed Sep 10, 2003 4:18 pm

Oricum ne-am antrenat putin la licenta ... avem mintea incalzita pentru tipul asta de "invatat". :lol: :lol:

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Thu Sep 11, 2003 1:01 am

Care editura scoate cartea de grile?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Sep 11, 2003 10:58 am

Editura universitara "carol davila" bucuresti - o gasesti in curtea UMF, in spate (langa biblioteca de imprumut, inainte de catedra de biofizica, dupa bazinul de inot, lateral stanga de sala de sport etc :lol: )

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Sep 11, 2003 12:01 pm

Sa anuntati aici cand apare cartea, va rog.
Oare o sa se distribuie si prin librarii?

Oricum, la naiba, alti bani...

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Sep 11, 2003 12:07 pm

Scoro wrote:Sa anuntati aici cand apare cartea, va rog.
Oare o sa se distribuie si prin librarii?

Oricum, la naiba, alti bani...


Noi de ce nu am putea cere sa se puna ON-LINE grilele cum s-a facut cu cele propuse :?:
De ce sa ne lasam :?:

Le-am trimis corectarile si ei vor sa faca bani acum dupa asta :?:

Eu cred ca ar trebui SOLICITAT FERM publicarea ON-LINE a grilelor pe site-ul oficial :!:

:idea:

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Sep 11, 2003 12:08 pm

Noi de ce nu am putea cere sa se puna ON-LINE grilele cum s-a facut cu cele propuse


cam asta cer si eu - deocamdata mi s-a zis ca stai sa apara cartea mai intai... sa vedem saptamana urmatoare ce-o sa fie...

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Sep 11, 2003 12:11 pm

Asta e CEVA NOU :idea:

Suna bine :idea: :wink: :lol:

BRAVO VICTORE :idea: NU TE LASA :idea:

Eventual ar trebui solicitat acest lucru si pe adresa contact@rezidentiat2003.ro

Da' ce-i asta sa ne lasam fraieriti :!: :idea: M-am saturat :!:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Sep 18, 2003 5:08 pm

Asadar au aparut CARTILE CU GRILELE OFICIALE pt Rezi 2003 editate de UMF Bucuresti :idea:

Preturi vehiculate: Medicala: 410. 000 lei si Chiru: 300 000 lei. Oare de unde vine diferenta asta???

Si-a cumparat deja cineva cartile cu grile sa ne dea mai multe detalii...legate de numar etc.

Se vor raspandi si in tara ?

Poate dati un scan al copertii sa ne obisnuim cu culoarea :wink:

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Thu Sep 18, 2003 7:58 pm

Eu am cumparat-o ptr medicale. Cartea cuprinde 4227 de grile(deci cu vreo 700 mai putine decat cele de pe site). Am inceput identificarea lor ca sa vad ce s-a scos si apoi daca sunt si corectate cele cu greseli, dar din pacate merge mult prea greu procesul ca sa postez niste rezultate in tip util

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Sep 18, 2003 8:41 pm

Au mura-n gura si raspunsurile si paginile din bibliografie ca si cele propuse :?:

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Thu Sep 18, 2003 8:45 pm

Da, numai ca raspunsurile si paginile nu mai sunt imediat sub intrebare ci exista anexa la sf cartii. Din cate vad eu din cele 85-100 de intrebari de pe site la fiecare subiect s-au redus la 65-70/subiect

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Sep 18, 2003 8:49 pm

La colectivul de redactie suntem mentionati si noi dupa corectarile facute? Sau ne-au "plagiat" ?

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Sep 18, 2003 9:19 pm

Bechi, ai luat-o de la facultate? (Bucuresti)
Oare se mai gaseste? Ca sa nu ma duc degeaba...

Ce stiti, se mai pun pe site corectate?

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Sep 18, 2003 9:25 pm

Grilele de CHIRU cum arata :?:

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Thu Sep 18, 2003 11:16 pm

S-a uitat un tip pe cartea de chirurgie. Au fost scoase unele grile, iar la altele li s-au modificat enuntul sau raspunsurile.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Fri Sep 19, 2003 3:18 am

cdarau wrote:ne-au "plagiat" ?

Este "editie ingrijita de CHNGDFYTYJ", institutia aia cu prea multe litere pentru ora asta. E plagiat cu copy/paste din Harrison, noi trebuia sa fim trecuti la corectura.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sat Sep 20, 2003 12:36 am

Eu fac rost luni de cartea pe medicala. Ce ar fi sa impartim cumva pe boli si sa vedem diferentele si sa le afisam aici ca sa mearga mai repede? Nu merita sa mai dam banii pe cartea facuta intr-o oarecare masura de noi.

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Sat Sep 20, 2003 3:38 pm

Daca au aparut cartile de grile , ne poate spune cineva daca ele vor fi distrib si in tara sau vor fi doar monopolul Bucurestiului? :evil:

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Sat Sep 20, 2003 3:44 pm

Daca are cineva cartile de grile sin poate sspune care sunt diferentele esentiale intre acestea si cele de pe net il rog sa o faca . Iar daca aveti disponibilitatea as fi incantat sa existe un scan al cartilor ca sa nu mai faca cei de la UMF bani nemunciti 8)

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Mon Sep 22, 2003 10:37 am

in carti, s-a umblat la grilele care au fost contestate. Unele au fost corectate si altele au fost scoase. problema este ca daca era gresita si nu a contestat-o nimeni, acolo a ramas.
am avut ocazia sa ma uit peste septicemia de pe laborator si cea de pe medicala si am gasit la prima ochire (with a friend's help) doua grile care erau gresite dar care apareau inca pe laborator (pe medicala una era modificata su una era scoasa). banuiesc ca pe laborator nu au prea trimis propuneri sau sunt mai putini si unele le-au scapat.

am si o nelamurire, centrul 1 este Bucurestiul? Unde sunt grilele lui la chirurgie ca nici in carte nu apar. Stie careva???!!!! Sau acelea vor face diferenta?
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Sep 22, 2003 11:36 am

Am o propunere:

daca nu se pot corecta oficial grilele "corectate" sa continuam sa o facem pe acest Forum. Sper sa nu mai fie asa de multe. Asa le putem verifica mai bine :idea:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Sep 22, 2003 12:49 pm

As mai avea ceva de scris: eu NU sunt impotriva editarii unor carti cu grilele pt Rezi, dar sunt impotriva NEpublicarii lor pe Internet :idea:

Si mai e ceva: propun realizarea unui CD: Ghidul Rezidentiatului 2003 care sa contina toate informatiile care sunt acum pe site, baza de date a grilelor, un program de simulare a a examenului de Rezidentiat, precum si alte informatii utile unui viitor rezident :idea:

Cred ca acest lucru ar fi extrem de util pentru toti :idea:
Un CD gol bun costa in jur de 20 000 lei, deci pretul final NU cred ca ar fi extrem de ridicat, mai ales ca manopera NU ar fi extrem de dificila si costisitoare. Sunt multi care au PC-uri dar au probleme cu conexiunea la Internet si simulatorul de examen i-ar ajuta foarte mult.

Daca nu s-ar realiza oficial un astfel de program, poate s-ar gasi un INIMOS care sa faca un program executabil daca se va da unda verde publicarii grilelor on-line :idea:

Voi ce parere aveti :?:

Timp ar mai fi suficient ca cd-ul sa apara in faza de recapitulari finale :idea:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Sep 22, 2003 1:02 pm

cdarau wrote:propun realizarea unui CD: Ghidul Rezidentiatului 2003

Ar fi o idee excelenta, dar cred ca numai Victor et al. ar putea avea acces la grilele finale si codul simulatorului, similar cu cel de pe site http://www.rezidentiat.ro :wink:
Ce zici Victore? Ne faci o bucurie? Eu sunt dispus sa dau banii pe un astfel de cd. Un ban in plus nu cred ca strica nimanui...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Sep 22, 2003 1:16 pm

Nu cred ca o sa mearga sa facem noi ceva - un "monopol" de publicistica pentru materiale mai oficial sau nu este deja luat de editura carol davila, care printre altele are si facilitatea de a face cd-uri de prezentare. a facut deja de pilda pentru congresul de chirurgie laparoscopica de anul asta un set de 4 cduri cu abstracte si prezentari complete - si cu asta mi-a murit incercare de-a le obtine pentru med.pub.ro sala pun pe net gratuit, desi au vandut cerd ca 10-20 de seturi. Am avut discutii aprinse si pentru versiunea download-able de grile (care e si mai "fair" decat un cd care presupune deja retea de distributie, costuri - se poate specula "lucrativitatea" initiativei) si inca nu se ajunsese la o concluzie - pentru ca... urmau sa apara cartile. Sa scoata editura cdurile? hm...

sa vedem pentru ce obtinem aprobarea - macar sa fie pentru intrebuintarea bazei de date, ca acum.

alex
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Jul 10, 2003 2:02 am
Location: aruba

Postby alex » Mon Sep 22, 2003 1:38 pm

Avand in vedere ca nici in cartile de grile nu s-au editat separat intrebarile cu raspuns unic...........ce ziceti nu exista posibilitatea sa se intample la fel si la rez???
Deci sa nu se mai specifice care sunt cu raspuns unic!!! :roll: (ar fi tot la capitolul surprize dar ar fi tare naspa :? )
Spor la invatat!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Sep 22, 2003 2:01 pm

Parerea mea este ca realizarea unui Ghid al examenului de Rezidentiat 2003 pe CD ar fi un lucru pozitiv pt toti. Informatiile exista deja, ar trebui doar aranjate si realizat programul de simulare.

Un astfel de program de simulare ar trebui sa contina urmatoarele functii:

- rezolvarea grilelor pe capitole;

- teste recapitulative alese aleator din intreaga baza de date contra cronometru: (4h normal sau varianta "turbo" :wink: de 3h20 pentru a exclude 40 min necesare colorarii ovalutzelor din cadrul examenului real, imaginati-va pt cei cu dial-up sa stea on-line 4h sa faca o simulare: ar costa aproape 100 000 lei/simulare in timpul zilei);

- afisarea punctajului final, al punctajului pe capitole, evidentierea nivelului de asimirare pe capitole, posibilitatea de a reface grilele gresite;

- eventual posibilitatea de introducere a rezultatelor on-line si de comparare cu performantele altora.

Mai sunt 2 luni pana la examen. Eu cred ca intr-o luna s-ar putea scoate pe piatza un astfel de CD bine realizat. In plus el ar putea sa contina si alte informatii necesare rezidentilor (de ex: despre centrele de pregatire a rezidentilor (Adrese, posibilitati de contact: email, site-uri, telefoane etc)

Ce parere aveti: sunt UTOPIC :?:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Sep 22, 2003 2:06 pm

cdarau wrote:Ce parere aveti: sunt UTOPIC :?:

DA :lol: :lol:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Sep 22, 2003 2:17 pm

PLast wrote:
cdarau wrote:Ce parere aveti: sunt UTOPIC :?:

DA :lol: :lol:


Dac-ar fi cineva pe faza, te-ar contrazice :wink: Si nu cred ca i-ar parea rau 8)

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Sep 22, 2003 6:06 pm

cdarau wrote:Parerea mea este ca realizarea unui Ghid al examenului de Rezidentiat 2003 pe CD ar fi un lucru pozitiv pt toti.
...
Ce parere aveti: sunt UTOPIC :?:

Hai ca il fac eu, sa il copie toti pe kazaa fara sa il plateasca.
...sintem in Romania, nici platiti nu am munci...
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sat Sep 27, 2003 12:56 pm

1. In ce stadiu e CD-ul :?: ...

2. Citat din prefatza cartilor cu teste pt Rezi:

Prof. Dr. Florian Popa - Presedinte al Comisiei Centrale de Rezi:

"Consider ca numarul intrebarilor publicate este suficient pt a indemna concurentul la un serios studiu al bibliografiei propuse, testele reprezentand doar o proba in autoevaluarea cunostintelor candidatilor"

:shock: :roll:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sat Oct 04, 2003 6:40 pm

In numarul 40 din 3 octombrie 2003 al "Vietii medicale" apare scris un Comunicat al Coomisiei Contrale de Rezidentiat care confirma oficial mutarea examenelor de Rezi de Chirurgie de la Iasi la Bucuresti si de Farmacie de la Timisoara la Cluj.

+

" Anularea testelor publicate pe Internet care au fost contestate, acestea nemaifiind cuprinse in baza de date (si se publica pe o pagina intreaga "CODURILE grilelor contestate si scoase din baza de date)

Testele concursului de Rezidentiat din 23 noiembrie 2003 vor fi selectate de calculator din randul testelor publicate pe Internet si ramase in baza de date. Ele vor fi verificate de grupurile de lucru desemnate de Presedintele Comisiei Centrale; aceste operatiuni se vor desfasura in sedii secrete si securizate.

Alegerea locurilor in specialitate si a centrelor de pregatire se va face la nivelul centrului universitar unde a avut loc concursul. Candidatii se pot prezenta la unul din cele 11 centre universitare din tara
"

Deci selectarea grilelor a fost lamurita clar. Totusi eu NU mai inteleg cum va fi cu alegerea specialitatilor si a centrelor. Daca NU suntem din orasul in care am dat Rezi-ul putem sa ne prezentam pt alegere in cel mai apropiat Centru universitatr medical sau NU???!!!

Aradul e printre cele 11 ?

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sat Oct 04, 2003 9:57 pm

Totusi eu NU mai inteleg cum va fi cu alegerea specialitatilor si a centrelor. Daca NU suntem din orasul in care am dat Rezi-ul putem sa ne prezentam pt alegere in cel mai apropiat Centru universitatr medical sau NU???!!!
Aradul e printre cele 11 ?

De acord cu tine cdarau, nici pe mine nu m-a lamurit articolul. Ba mai mult m-a zapacit si mai tare. Eu voi intreba la DSP cand ma voi inscrie, poate ma lamuresc ei. Pana acum se facea prin teleconferinta in cel mai apropiat centru univ.
Daca intre cele 11 e Aradul? Pai numai 11 centre de medicina acreditate sunt in tara, asa ca e posibil...[/quote]


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests