Grilele retrase din baza de date

for future reference; read only..
User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Oct 27, 2003 5:00 pm

sl0biz: tre sa fug acum ... dar lamureshte-ma ce draq sa caut, ca nu intzeleg nik din asta:

Lipsesc numai in carte (apar in VM):


Fii mai precis, ca sa nu caut cai verzi ...

Vedem cand ma intorc!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Oct 27, 2003 5:08 pm

Pe chirurgie care e situatzia :?: :shock:

Exista si acolo diferentze intre grilele ramase dupa excludere si cele din cartea de teste :?:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Oct 27, 2003 5:10 pm

cdarau... Stai linistit, nici o diferenta la chirurgie... 8)

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Oct 27, 2003 5:14 pm

PLast wrote:cdarau... Stai linistit, nici o diferenta la chirurgie... 8)


Multzam fain :wink: :lol: Spor la treaba :!:

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Oct 27, 2003 7:23 pm

Exista 3 surse de grile: fisierul pe care l-au primit Gaurika si cei de la administratia forumului de la organizatori, situl oficial si cartea semioficiala (cea publicata de editura Carol Davila).
Combinind situl oficial cu grilele scoase in mod oficial prin numarul de acum 3 saptamini al Vietii Medicale se obtine setul oficial, pe baza carora se pot face contestatiile.
Eu am comparat, pe medicala, cartea cu setul oficial (situl+intrebarile scoase prin VM). Am dat aici intrebarile care apar numai in carte (sint date ca scoase in VM, dar au fost tiparite in carte) si intrebarile care apar numai in setul oficial (adica nu apar in lista de intrebari anulate din VM, dar nu au fost tiparite in carte). Numerele reprezinta codul de pe situl rezidentiat.ro fara M-ul din fata.
Capitolul cel mai haotic este cel cu infectii perinatale.
Se mai observa ca, de ex.,
lipsesc numai in carte: 654008, 654009, 654010
lipsesc in setul oficial, nu si in carte 654082, 654083, 654084

Am banuit ca e o timpeala de calculator...cu informatiile despre cea de-a treia sursa (acel fisier), pare si mai credibil.
Dom'le, calculatoarele astea au o viata a lor si le place sa faca mishto de oameni....sa vedeti ca o sa traga comisia numai dintre alea anulate:)
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Oct 27, 2003 8:47 pm

sl0bizz wrote:Combinind situl oficial cu grilele scoase in mod oficial prin numarul de acum 3 saptamini al Vietii Medicale se obtine setul oficial, pe baza carora se pot face contestatiile.


pai tocmai ASTA e buba! ASSA E, sau asha AU VRUT sa faca?! Asta ma seaca pe mine ...

Cred ca am mai spus, dar mie cel mai credibil scenariu este asta:

- A existat o baza de date originala creata in MS Access, cu toate grilele!

- http://www.rez2003.ro este creat din pagini STATICE (desi da impresia de dinamic) prin exportul acestora din baza de date. (nu cunosc metoda)

- la crearea site-ului http://www.rez2003.ro s-a facut aiurea exportul unor informatzii din baza de date initiala (ex capitolele despre care se vbeshte mai sus pe medicala - shi or mai fi shi altele ... :(

De-acum vine distractzia: intrebarile care au fost retrase au fost selectate in urma comentariilor userilor pe site-ul http://www.rez2003.ro! Acele comentarii aveau asociat UN COD.

- Pe baza codurilor adunate de la "comentatori", oamenii le-au luat de bune shi NU le-au comparat pe cele de pe site-ul http://www.rez2003.ro cu cele din baza de date, dar de scos le-au scos din BAZA! ... shi au dat "bun de tipar" :?

- numai ca, EXEMPLU: grila M000001 de pe rez2003 este de genul: "Inima doare la aplecate" ... s-a considerat aberanta shi s-a scos codul respectiv din BAZA... numai ca in baza de date, codul M000001 corespunde unei intrebari corecte din plamani ... shi ca urmare ... s-a scos M000001 din setul initzial de grile, numai ca s-a scos plamanul, NU inima ...plamanul e bun, dar scos, inima proasta shi ramasa ... :(

- in conditziile de mai sus NICI o sursa NU e corecta(ta) ... nici grile.hardnet.ro, nici http://www.rezidentiat.ro, nici http://www.rez2003.ro (probabil) shi, ce-i mai rau, NICI CARTZILE!

DE CE SUNT(em) EU (noi) OFTICAT(i): ca atunci cand am incercat sa facem ceva ca lumea, cu sistemul de acum de pe hardnet, ni s-a pus copiraitu' in bratze ... shi pana ne-am lamurit cu ei, s-au scos cartzile ... shi daca teoria mea de mai sus e viabila, s-au scos AIUREA. Banu' a curs (mai mult sau mai putzin, 'le mama draq cu XeroXurile lor :D ), pe noi ne-au bagat in ceatza ... shi TOATA tevatura se va dovedi un fioasco shi un motiv in plus (shi, asha cum l-au regizat, destul de PERTINENT) pentru descentralizarea rezidentziatului la anu':

Pai uite doamna sub-ministru ce-a ieshit anul asta la rezidentziat, NU se mai poate asha ceva! ...

Cum ar fi fost ca in urma cu 1 luna sa fi avut (ei) accesul liber la o baza de date de 2500 - 3000 de comentarii, cu toate explicatziile shi trackingul de rigoare ... parca ar fi fost altceva ... Acu nu mai comenteaza nici draqu grilele alea (mai putzin PLast, nevasta-mea shi cu mine), pentru ca nu mai e interesu' ...

Dar ... nu uitatzi ... TRAIM IN ROMANIA! O fi bine, o fi rau?! Concluziile le tragetzi Domniile Voastre! :(

PS: Imi doresc din TOATA inima sa NU am dreptate!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Tue Oct 28, 2003 12:32 am

gaurika wrote: - http://www.rez2003.ro este creat din pagini STATICE (desi da impresia de dinamic) prin exportul acestora din baza de date. (nu cunosc metoda)

la cat de buni sunt probabil ca au deschis tabelul din access si i-au dat un save as html :D

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Oct 28, 2003 2:32 am

Na, ati reusit sa ma puneti pe jar... Io invat ca idiotul toata ziua, da nu'sh daca invat ce traba. Acum... Are cineva informatii in legatura cu corectitudinea bazei de date de stoma, adica Net minus VM plus Bucureshti egal Carte?
Mai pe romaneshte, e totul in regula cu grilele de stoma?
Multumesc, daca pana maine nu ma-npushc, sper sa primesc un reply favorabil.
cainii latra, caravana trece

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Oct 28, 2003 2:42 am

inca nu am reusit sa vorbim pe indelete cu cei de la centru de cand am descoperit "problema" de numaratoare - dar din pacate ceea ce zice gaurika e "cam" adevarat. Parerea mea e ca se va rezolva cu inca cateva grile anulate... dar sa vedem... maine avem audienta la dn. prof. Popa si pe langa problemele sociale "de moment" o sa aducem vorba si despre asta.

User avatar
roxy1977ro
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Oct 04, 2003 9:33 pm

Cati sunt inscrisi?

Postby roxy1977ro » Tue Oct 28, 2003 11:14 pm

Victore, te rog eu frumos, poate il intrebi in audienta de maine pe prof. Popa daca stie cati sunt inscrisi pentru examenul de rezidentiat, la fiecare grupa de specialitati in parte, ca sa stim si noi ceva oficial. Vad ca astora de la TV li se .... de examenul asta si nu au anuntat nimic, desi cred ca ei ar fi putut sa afle foarte usor. Dar imi fac iluzii cand ma gandesc ca niste bieti medici incepatori pot fi mai presus de violul Maricicai din satul ..., de oscilanta greutate a Ioanei Maria Vlas sau chiar de dansul facut de Copos! :lol:
Poate nu uiti maine si de intrebarea mea!
Merci!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Wed Oct 29, 2003 8:26 am

Copos danseaza cool.
Nu are sens să discuţi despre inteligenţa jurnalistului român, Cristoiu povestea că începea războiul din Irak şi tinerii jurnalişti plecau în week-end acasă şi nu voiau să ştie nimic.
întrebarea No. 1 este ce e cu diferenţele între seturile de întrebări.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Thu Oct 30, 2003 1:02 am

o varianta de raspuns la metoda de invatzat ramane totusi ca sa facem grilele toate cu mare atentie la cele ce sunt marcate si care "au fost scoase" (indiferent de modul de publicare)...atentie mare si la restul ca si printre ele se pot gasi "scoase" :lol:

nimanui nu ii place sa mai faca cateva sute de teste in plus varianta cu rezolvarea cu cartea in fatza fiind totusi "de capatai"

User avatar
roxy1977ro
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Oct 04, 2003 9:33 pm

Postby roxy1977ro » Thu Oct 30, 2003 6:39 pm

mai victore, ce se mai aude cu audienta aia la prof. popa? nu ai nici o noutate?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Oct 30, 2003 8:07 pm

am reusit sa vorbesc cu cei de la IT de la centru si ei zic ca nu e nici o problema. ne-au chemat sa verificam impreuna, sa vedem cand ne sincronizam cu ei.


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests