Interviu cu prof. Florian Popa - conducator rez 2003

for future reference; read only..
User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Oct 06, 2003 10:00 pm

Cand faceti interviul? E timpul!!!

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Mon Oct 06, 2003 10:18 pm

Scoro wrote:Cand faceti interviul? E timpul!!!

aaa...nu...timpul era acum cel putin 2 luni.
Eu tot ma bucur ca Dl. Dr. Popa nu e tren, ca faceam crengi asteptand in gara.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Mon Oct 06, 2003 10:22 pm

este adevarat ca saptamana trecuta, inainte sa apara VM, dl prof Popa a dat un interviu la Realitatea TV zicand ca la rezi vor fi intrebari si in afara celor de pe net?? - e un zvon cam de trei "urechi" (vezi academia catavencu)

unul de mai putine "urechi": victore, ai reusit cumva sa vorbesti cu profu si ti-ar fi spus ca se da de pe net dar oricum mai sunt unele grile gresite asa ca se va vedea care stie materia si care nu?! - nu te supara daca nu e adevarat, doar ca "asa am auzit de la cineva care a auzit de la cineva ..." si m-am gandit ca mai bine intreb direct.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Oct 06, 2003 10:38 pm

o sai ncercam sa il obtinem maine, dar cel mai sigur joi.

declaratiile dn.prof Popa despre grile toate care le-am auzit personal se indreapta spre "exclusiv" din baza de date de pe net, cu verificarea caietului de grile extrase de catre calculator de catre o comisie de specialitate - care ar elimina grilele "discutabile", urmanad ca aceste grile eliminate sa fie din nou inlocuite cu alte grile extrase tot de catre calculator, si ... da cappo

nu cred ca a existat un atare interviu pe realitatea TV, sau altundeva - prea sunt contrare cu declaratii repetate si repetate in tot felul de forme (vezi viata medicala 3 oct).

in caz ca obtinem azi interviul - mult mai probabil sa il obtinem joi- schita dupa care ne vom orienta la interviu este urmatoarea (sper sa nu nemultumim pe cineva cu adaptarile pe care le-am facut).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

di
Posts: 1
Joined: Tue Oct 07, 2003 8:37 am

Postby di » Tue Oct 07, 2003 8:59 am

Revin cu o propunere pe care se pare ca ati uitat-o. Va rog s-o prezentati la interviu si sa sustineti sa fie aplicata.
Propunerea mea este sa se publice pe net si punctajele obtinute de candidati la iesirea din sala, nu numai cele obtinute in final dupa rezolvarea contestatiilor, putandu-se astfel constata daca exista candidati cu salturi nejustificate la punctaj. Chiar listele finale ar putea prezenta punctajul candidatului la iesirea din sala alaturi de cel final.
Etapele ar trebui sa fie acestea : lista cu punctajele candidatilor la iesirea din sala sa apara imediat dupa concurs, urmand ca lista finala cu ambele punctaje sa apara imediat dupa rezolvarea contestatiilor. Este o cale de a imbunatati transparenta concursului si se pare ca se doreste cu adevarat acest lucru.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Tue Oct 07, 2003 1:29 pm

Felicitari Victore! Intrebarile sunt bine structurate!

Pentru a elimina unele contraziceri dintre intrebari ar trebui insa precizat din capul locului ca aceste intrebari au fost puse de anumite persoane si ca PROBABIL NU TOTI SUNT de acord cu TOATE :!:

Incurajarea memorarii unor grile din metodologia actuala este cel putin la fel de condamnabila cu discriminarea si necinstea din trecut :idea:

Multumesc

PS: Eu cred in continuare ca e mai usoara colorarea unui oval decat a unui patratzel :wink: :lol: Un patratel s-ar putea bifa mai usor cu un "x"... :crazyeyes:
Last edited by cdarau on Tue Oct 07, 2003 7:30 pm, edited 1 time in total.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Oct 07, 2003 2:09 pm

LOL, cdarau... :agrue: :peace: :allright:

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Tue Oct 07, 2003 4:03 pm

Multa bafta! Daca reusesti chestia asta, ai tot respectul meu.
Nu ar fi posibil sa filmezi si/sau sa inregistrezi interviul, ca in cazul in care nu se adeveresc cele spuse de el sa avem niste dovezi?
Nu cred ca s-ar supara.
Oricum, MULTA BAFTA !!!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Oct 07, 2003 11:55 pm

Cu deosebita incantare anuntam ca am obtinut interviul azi - e drept nu in forma profesionista si completa pe care o speram... in cateva ore e gata...

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Tue Oct 07, 2003 11:56 pm

Woow!!! Se confirma ce s-a scris in Viata Medicala :?: :?: :?: Hai ca NU mai cred ca voi adormi... :shock: ...pana ce NU aflu ce a raspuns :multi: :onfire:

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Oct 08, 2003 12:54 am

victore, cat face 11:55 plus cateva ore?

Mai stam noaptea asta?
cainii latra, caravana trece

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Oct 08, 2003 1:00 am

:sleeping: Eu urmaresc Stirile TV in reluare asteptand interviul :popcorn: ! E o adevarata "placere" sa-i vezi pe parlamentarii nostri cum dorm la sedinte si cum habar NU au ce este Consiliul Europei :hammer:

Dar am si...noroc de faptul ca incep filmele XXX pe canalele de profil de noapte...

Mai am putin si intru in fibrilatize :wink: :lol: :lol: :lol: :oops:

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Oct 08, 2003 1:59 am

:arrow: http://med.pub.ro/interviu.mp3

poze adaugam maine, si poate reusim si un transcript.

Interviul a fost luat pe graba, nu o sa regasiti toate intrebarile - raspunsurile nu sunt exhaustive... dar in cateva privinte clare.

voci: :lol:

prof. Florian Popa - director rezidentiat 2003

Alin Bulugean - administrator RSM
Costin Cibea - presedinte SSMB
Victor Ciofoaia - resp pe probl de educatie medicala FASMR

Image

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Wed Oct 08, 2003 2:17 am

concluzia importanta este ca se dau numai din grilele din carte :2gunfire:
Merci mult Victor si Alin ptr tot efortul vostru :allright:

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Oct 08, 2003 3:14 am

Ihi...si inca o chestie: constanta la examenul de rezidentiat ramane schimbarea...Posibilitatile legate de cum se va desfasura examenul la anu' raman cam greu previzibile..
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Oct 08, 2003 3:36 am

A-propos de transcript, iata ce am retinut eu din interviu...

"Interviu cu dl. prof. dr. Florian Popa:
- motivele mutarii examenului de chirurgie si farmacie (nu a fost o hotarare de la centru)
- grilele vor fi exclusiv din baza de date publicata
- anul acesta vor fi locuri cu plata (10% din locuri), taxa nu se cunoaste inca, metodologia nu a aparut (n.b. prea putin probabil in conditiile astea :wink: )
- in cartile de grile sunt aceleasi grile cu cele publicate pe internet (diferenta este excluderea grilelor contestate)
- pe viitor se doreste renuntarea la testarea tip grile..."

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Oct 08, 2003 9:08 am

stie cineva daca grilele din carte corespund intru totul cu cele de pe net daca scoti intrebarile din VM? nu sunt niscaiva inadvertente? recunosc ca inca nu am apucat sa le verific, dar am de gand.
cu plata sunt 10% in plus fata de cele scoase sau sunt incluse acolo si cele cu plata?
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
geigle
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:27 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby geigle » Wed Oct 08, 2003 9:50 am

Daca asculti interviul, prof. Popa spune ca grilele din carte sunt aceleasi cu cele de pe site-ul oficial, doar ca in carte nu mai apar grilele scoase.
Si eu ma intreb daca ar mai trebui sa iau cartea sau sa corectez grilele dupa datele de pe hard net, acolo au fost cateva probleme.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Oct 08, 2003 10:15 am

otalen wrote:cu plata sunt 10% in plus fata de cele scoase sau sunt incluse acolo si cele cu plata?

Asta nu am inteles nici eu. Nu a precizat. Sa speram ca sunt in plus.
Dar, sincer, nu cred ca se va putea anul asta. Ar insemna sa apara rapid o metodologie de acordare a lor. Daca nici asupra taxei nu s-au hotarat inca... Nu stiu ce sa zic. Nu prea cred ca va fi posibi. :!: :?:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Oct 08, 2003 10:29 am

Felicitari domnule doctor Popa, ati reusit printr-o miscare abila sa discreditati concursul de rezidentiat!

Si voi, cei care va bucurati ca se da numai din cartile de grile, o sa vedeti voi nebunie si nedreptati dupa concursul asta "transparent"... daca ramane asa :twisted:

Totusi mai sunt 6 saptamani in care se pot schimba multe. Stati pe aproape!

User avatar
surgeon
junior
junior
Posts: 97
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:45 am
Location: "au centre du monde", 1004 Lausanne

Postby surgeon » Wed Oct 08, 2003 11:09 am

Scoro wrote:se da numai din cartile de grile, o sa vedeti voi nebunie si nedreptati dupa concursul asta "transparent"...

Sunt foarte de acord cu tine.Va fi rupere.Daca gresesti o intrebare majoritatea va fi in fata ta.Si sa vedeti "rearanjari" dupa contestatii, esti primul la iesirea din sala, ai 960 de puncte, dar nu e sigur ca iti vei lua rezidentiatul.Va fi examenul atentiei si concentrarii si al somnului dinainte de examen.
Totusi, raman la ideea multora, care au postat aici, ca nu se pot invata grilele pe dinafara, fara sa inveti si MATERIE (eu unul nu pot, pentru ca continui sa gresesc la grile).Si nu sunt de acord cu cei care zic ca se vor obtine 500 de punctaje maxime.Ganditi-va la licenta, din amaratelea alea de grile, cate punctaje maxime s-u obtinut ?Sunt totusi 3000 de grile(chirurgie) !
E adevarat ca stresul e mai mare acum.
Multumiri inca o data pentru interviu si nu numai lui Victor si celorlalti.
Bafta !!!!
m-a dat tata la meserie : m-a facut chirurg !

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Oct 08, 2003 11:30 am

multam victore, treaba faina

Cu riscul sa-l supar pe Scoro si pe altii, il felicit pe prof. Fl. Popa pentru decizia luata de a selecta intrebari numai din baza de date. Asa ar face orice om luminat la cap. Pacat ca nu ne-a lamurit cu grilele Bucurestiului...Dar oricum nu-s prea multe, le putem face si pe alea.

Iar cei care au invatat pana acum doar materia si au facut-o bine, nu vad de ce nu ar putea sa faca in continuare grile si sa ia reziul si chiar foarte bine.

Spor
cainii latra, caravana trece

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

metodologie

Postby zad » Wed Oct 08, 2003 1:50 pm

Metodologia prevede ca in cazul unui punctaj egal conteaza scorul ponderat (calculat prin media statistica a intrebarilor cele mai grele-adica la care au raspuns cei mai putini)

Dar...

Avand in vedere ca s-au publicat grilele pe net (chiar si 3-4000 cate or fi ele) curba lui Gauss se va deplasa amarnic de mult spre dreapta.

Deci vor fi multi cu punctaje f. mari si chiar maxime.

Eu prognozez vreo 20 de omuleti cu 960 puncte(cred ca asta-i maximul nu?).

Evident in cazul lor scorul ponderat este IDENTIC !

Sa presupunem ca vor toti chir. plastica (7 locuri!).

Ce facem?

Situatii similare se pot intampla si mai la coada clasamentului (mai rare cei drept, dar destul de probabile in situatia actuala) .

Metodologia ministeriala ramane in popoul gol.

Se suplimenteaza locurile?
Se ordoneaza alfabetic? :))))))))))))))))))
Se da din nou rezidentiatu?

Se da demisia?

Apare un oficial si da o hotarare de urgenta?

(de fapt nici nu cred ca ii intereseaza. Cu cat va fi harababura mai mare cu atat mai bine! Incurca-i drace!
O sa aiba motivatii sa schimbe sistemul grila---sistem compromis.
La anu asteptati-va la interviu ,concurs de dosare,etc ---evident o tampenie in sistemul corupt din Romania!)

User avatar
geigle
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:27 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby geigle » Wed Oct 08, 2003 1:54 pm

Dar ce e cu grilele astea ale Bucurestiului ? Nu au aparut pe internet sau ce ?

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Oct 08, 2003 1:58 pm

Va rog sa imi explicati si mie de ce punctajul maxim e 960, cand sunt 200 grile, fiecare de 5 stele. De ce nu e 1000 maxim. Eu n-am mai dat rezi si chiar ca nu pricep.

La 5000 de grile (atatea sunt la stoma, nu stiu la restul), m-as mira sa fie macar trei oameni cu punctaj maxim.
cainii latra, caravana trece

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Oct 08, 2003 1:59 pm

geigle wrote:Dar ce e cu grilele astea ale Bucurestiului ? Nu au aparut pe internet sau ce ?


Nu-s pe net dar sunt in carte
cainii latra, caravana trece

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

960

Postby zad » Wed Oct 08, 2003 2:03 pm

anul trecut au fost 40 grile complement simplu x 4 puncte
si 160 grile comp multiplu x 5 puncte

Simplu nu?

User avatar
geigle
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:27 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby geigle » Wed Oct 08, 2003 2:04 pm

prezidentiat wrote:Va rog sa imi explicati si mie de ce punctajul maxim e 960, cand sunt 200 grile, fiecare de 5 stele. De ce nu e 1000 maxim. Eu n-am mai dat rezi si chiar ca nu pricep.

La 5000 de grile (atatea sunt la stoma, nu stiu la restul), m-as mira sa fie macar trei oameni cu punctaj maxim.


Sunt 40 de intrebari cu punctaj maxim 4 puncte, 160 intrebari cu punctaj maxim 5 puncte. Asta inseamna 160 + 800 = 960

User avatar
geigle
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:27 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby geigle » Wed Oct 08, 2003 2:06 pm

Chestia asta cu grilele de Bucuresti..inseamna ca trebuie sa iau cartea.
Totusi, ma gandesc ca prof. Popa a spus in interviu ca acea carte contine doar intrebarile de pe internet, minus cele scoase recent.
Sunt intrebari care nu au aparut pe internet in carte ?
Unde se gaseste, la Editura medicala ?

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Oct 08, 2003 3:19 pm

Editura Universitara Carol Davila Bucuresti. Vezi pe topicul "Rezidentiat..." mai multe detalii.

Daca la examen nu vor fi si grile de bucuresti nu iti trebuie cartea. Eu am luat-o ca sa dorm linistit, cine stie ce se mai hotaraste. Inca nu am priceput exact daca dau sau nu si din grilele Bucurestiului. Nici nu cred ca o sa ma lamureasca cineva pana in 23 nov. Oricum intrebarile importante si-au gasit raspunsul multumita lui Victor&Co
cainii latra, caravana trece

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Oct 08, 2003 3:39 pm

Grilele Bucurestiului nu au fost publicate pe internet. Grilele din carte sunt aceleasi cu cele de pe internet, minus grilele contestate si retrase. Grilele Bucurestiului nu sunt nici in carte si nu vor fi folosite la examen.
Pe net au fost publicate 4080 grile, s-au scos 910, iar in carte apar 3170 grile. Iese socoteala? :)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Oct 08, 2003 3:48 pm

stai ma ca eu vorbesc de cartea de grile de stoma. Acolo sunt grile de Bucuresti si socoteala e alta:
-au fost vreo 4870 pe net;
-s-au scos 517 bucati, ca fiind gresite, deci au ramas vreo 4353;
- in catre sunt 4902 grile
- 4902 minus 4353 = aprox 550 grile in plus in carte. Presupun ca-s de Bucuresti. N-am comparat grila cu grila, dar am gasit grile noi. Probabil ca multe de Bucuresti noi se suprapun sau chiar sunt identice cu altele vechi de-aia nu sar in ochi.

Scuze ca v-am incurcat. Probabil ca la chirurgie treaba sta cum zici tu PLast. :metis:
cainii latra, caravana trece

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Wed Oct 08, 2003 3:52 pm

Pe chirurgie sunt doar testele de pe internet minus cele scoase.
Unde sunt testele de Bucuresti pentru chirurgie?
Exista cumva doua carti de teste scoase da Carol Davila?, una cu grilele de Bucuresti si cealalta fara ele?

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Wed Oct 08, 2003 3:53 pm

In concluzie, cartea cu grile pt. chirurgie are 3171 de teste sau cate????

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Wed Oct 08, 2003 3:54 pm

Da, exact atatea.Infricosator de putine, nu?
Nu, e o singura carte, din cate stiu eu.
Last edited by irinel on Wed Oct 08, 2003 5:27 pm, edited 1 time in total.

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Wed Oct 08, 2003 3:57 pm

Merci

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Oct 08, 2003 8:31 pm

Scoro wrote:Totusi mai sunt 6 saptamani in care se pot schimba multe. Stati pe aproape!


Tastatura lui Scoro si colicile mele VIITORUL PREVESTESC :idea:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Oct 08, 2003 10:11 pm

Iata cum am ajuns si oracol :D :D

Fi-mi-ar gura aurita!!!!!!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Oct 08, 2003 10:15 pm

Scoro wrote:Iata cum am ajuns si oracol :D :D

Fi-mi-ar gura aurita!!!!!!


Heeei, nu Tu, ci Tastatura ta :idea: :!: :wink: :lol: :lol: :lol:

PS: Sa nu uitam ca suntem in Romania, una din cele mai corupte tari din LUME :idea: in care sportul national intelectual e alba-neagra :idea:

User avatar
geigle
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:27 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby geigle » Thu Oct 09, 2003 2:55 am

PLast wrote:Grilele Bucurestiului nu au fost publicate pe internet. Grilele din carte sunt aceleasi cu cele de pe internet, minus grilele contestate si retrase. Grilele Bucurestiului nu sunt nici in carte si nu vor fi folosite la examen.
Pe net au fost publicate 4080 grile, s-au scos 910, iar in carte apar 3170 grile. Iese socoteala? :)


Dar ce e cu grilele pentru medicala ? Sunt grile in carte care nu sunt pe internet ?


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests