[fake]ultimele stiri despre rezidentiat

for future reference; read only..
popovici alexandru
Posts: 1
Joined: Fri Sep 26, 2003 2:52 pm

[fake]ultimele stiri despre rezidentiat

Postby popovici alexandru » Fri Sep 26, 2003 2:59 pm

s-a discutat in sedinta de senat a TUTUROR universitatilor despre examenul de rezidentiat.iata ultimele vesti pe care sper sa le apreciatzi:se vor da 200 de grile la examen astfel:80 la suta din ele vor fi la prima vedere(se vor intruni cu 2 saptamini inainte ,din fiecare universitate cite un colectiv care le va alcatui).ele vor fi strict din materia pentru rezidentiat.restul vor fi din cartea de grile care deja a aparut.chirurgia se da la bucuresti la fel ca si farmacia.iasul nu dispune inca de utilitatile necesare ,iar timisoara nu doreste acest lucru.las la latitudinea voastra sa comentati.in rest va doresc multa bafta la invatat.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Re: ultimele stiri despre rezidentiat

Postby prezidentiat » Fri Sep 26, 2003 3:16 pm

popovici alexandru wrote:iata ultimele vesti pe care sper sa le apreciatzi


Pe langa faptul ca nu le apreciez, poate chiar o sa ma sinucid daca se confirma vestile astea. Numai sa se confirme repede, sa mai apuc sa gasesc ceva otravuri, pana nu se epuizeaza stocurile.

Acuma serios, ce zici tu aici o sa apara si in presa (TV, viata medicala, http://www.rezidentiat2003.ro si altele)?
cainii latra, caravana trece

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Fri Sep 26, 2003 3:32 pm

Treaba cu cele 80% grile la prima vedere eu o sustin. Dar sincer ma indoiesc fezabilitatea ideii pentru ca:
1. Trebuia sa se faca o alta baza de date din care sa extraga intrebarile de examen.
2. La multe dintre subiectele ptr medicala nu prea mai vad ce intrebari noi s-ar mai putea scoate. Sunt convins ca asa-zisele grile la prima vedere o sa fie o combinare a celor existente in carte. Daca te chinui si le iei si pe cele la care s-a renuntat si le corectezi, grilele noi nu au cum sa te surprinda

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Sep 26, 2003 4:42 pm

Mie imi convine!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Sep 26, 2003 5:34 pm

Bechi, eu nu sunt de acord cu ce ai spus. Nu stiu daca ai observat, dar mai toate centrele s-au orientat asupra unor "puncte" din fiecare subiect (coincidenta? nu stiu...) asa ca ramane DESTULA materie din care sa faca grile noi.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Fri Sep 26, 2003 5:45 pm

NO COMMENT!

Unde a avut loc intalnirea asta: la Ploieshti :?:

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Fri Sep 26, 2003 5:57 pm

intrucat informatia nu s-a confirmat, topicul va fi inchis.

nu va bateti joc de nervii celor care dau rezidentiatul..

aviz amatorilor! :evil:

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sat Sep 27, 2003 2:09 am

Informatiile de mai sus sunt eronate, din contra. Asteptam raspunsul oficial.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Sep 27, 2003 2:50 am

bre - la cat aberezi voit cu rea intentie - ai merita urari de reciprocitate, dar sa sarim peste impresia persoanala a anuntului tau.


1.
sedinta de senat a TUTUROR universitatilor


nu senatele decid componenta caietului de examen. cu delegatie direct din partea ministerelor educ+santatii - se ocupa de org exam de rezidentiat o institutie nationala, centrul de ... etc. nu exista o sedinta de senat a tuturor univ, ci senate ale universitatilor individuale, in virtutea autonomiei universitare. centrul discuta cu universitatiile etc.

2. azi a avut loc consiliul rectorilor de la medicina dedicat org rezidentiatului, mai precis consiliu organizational sau nu stiu ce nume are sedinta asta; dupa aceasta sedinta am reusitsa vb cu dn. prof Popa, director rezidentiat si s-au oficializat urmataorele:

1. rezi chirurgie de la iasi la bucuresti
2. rezi farmacie de la timisoara la cluj (apropos de rectorul de la cluj, farmacist si europharm related :lol: :twisted: ... )
3. nu se accepta grilele Bucurestiului care au intarziat sa fie predate (stoma, farma, chirurgie) sa faca parte din baza de date pentru rezidentiat;

Ar urma un anunt oficial, inca nu am inteles unde se va face - pe siteul http://www.ms.ro, siteul centrului sau in presa(viata medicala) - oricum va urma "cat de curand".

referitor la folosirea exclusiva sau nu a bazei de date pentru relizarea caietului de examen mi s-a zis ca asa va fi, dar... eu unul astept sa o vad scris ca o sa cred - continui sa cred ca e o aberatie si pana nu vad nu imi vine sa imi cred urechilor.

topicul ramane closed, title changed. "Popovici Alexandru" - oricine ai fi - cinste tie pentru ce aberatii lansezi. Ia-te de mana cu denim.


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests