Discutii generale rezidentiat 2003

for future reference; read only..
User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Mon Nov 24, 2003 11:38 pm

Posted: Wed Nov 05, 2003 11:01 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------


lipsa NOASTRA de curaj? cu cine vorbesti de fapt, ca nu inteleg - cu noi care ne ocupam de forum, sau cu noi "toata-lumea-de-la-medicina-mai-putin-wustenfuchs" ?



da draga...lipsa voastra de kuraj...greshesck undeva?


vad ca ai schimbat foaia, acu o dai cu rezidentiatul cel cretin. crede-ma ca toti suntem negri de nervi din cauza asta. si de zis au zis toti, si si-au varsat amarul care cum a simtit nevoia. eu te intreb, CONCRET, ce am fi putut NOI face si n-am facut? concret si realist, nu sa angajam ukrainieni sa-l omoare pe ciofu. revolta? uite au iesit in strada unii si altii, si ce folos? au aparut in ziare cazuri clare de coruptie, de magarii pe fatza, si CE FOLOS? esti cumva naiv? crezi ca un sistem ca asta bazat de pile, securisti, spagi si figuri il poti schimba tu cu o "revolta"?



N-am sckimbat foaia. rezidentziatul de anul asta este rezultatul mentalitatzii de vita a romanului. In kazul nostru a studentului medicinist. Pe de-o parte studentul nu-shi kunoashte drepturile, shi, implicit nici mijloacele demockratice prin kare sa shi le apere. Pe de alta parte, studentul medicinist are totushi, kiar dacka o reckunoashte in fatza oglinzii in baie, singur kuck, konshtiintza propriei valori. Realizeaza ka este un nimick, o nulitate, ka este tarat tot mai adanck in mazga neshtiintzei de profesori pervertitzi shi kriminali, realizeaza ka un sistem de selecktzie koreckt, un sistem de selecktzie european, l-ar dezavantaja, shi in acest moment face un kompromis ku diavolul shi alege sa fie areacktiv -"E bine shi asha...Invatz grilele astea perfeckt, shi e imposibil sa nu iau"
Ce ash fi fackut? WOOHAA! In primul rand ash fi trimis o sckrisoare Konsiliului Europei ku prezentarea kompleta a examenului de rezidentziat, pleckand de la bibliografie shi terminand ku publickatul grilelor de konckurs. Vei fi mirat sa afli ka in Konsiliul Europei sunt oameni interesatzi de asemenea probleme, nu din kompasiune ci pentru ka sunt platitzi pentru asta. Kum krezi tu ka ar fi reacktzionat Popa la o pozitzie oficiala a CE ku privire la rezidentziatul romanesck?
In al doilea rand, ash fi urlat in toate ziarele absurditatea propunerii Popa...
Shi dupa ce s-au kreat aceste premize, poate, "kapii rasckoalei" ar fi beneficiat de adeziunea mamaligilor, iepurlor frickoshi, viermilor ipockritzi, proshtilor inocentzi, totzi ashtia trezitzi eventual la realitate nu atat de justetzea argumentelor ci mai degraba de zgomotul sckandalului...
Kai sunt kackalau Eugen....oameni nu-s sa le aplice...


sunt de acord ca cel mai rau lucru care se intampla de cativa ani in romania este LEHAMITEA. nu mai iese nimeni in strada, nu mai zice nimeni nimic. da te-ai intrebat de ce? oare de ce? pentru ca au reusit sa ne faca sa intelegem ca nu exista justitie, nu exista putere a presei, nu exista influenta a societatii civile! nu mai exista decat ei, baietii de baieti cu ochi albastri, care controleaza tot ce misca. si tu ce-mi spui mie acum, ca eu ma impotrivesc revoltei tale daca ti-am sters un post? oare cine e penibil aici?



Eshti paranoick...baietzii ku ocki albashtri sunt, nu zick nu, dar nu sunt imbatabili...Ii potzi reduce la tacere civilizat prin unitate shi bun simtz. Baietzii ku ocki albashtri nu vor "atacka" nishte amaratzi de docktorashi kare se zbat pentru drepturile lor, shi in aceasta vanzoleala nici mackar nu fack referire la seckuritate... ...sa fim serioshi...Dacka noi ne plangem....Dinescku saracku ce sa mai facka?
Revolta mea este "pe hartie". Revolta mea, shi pofta mea de lupta ar trebui sa fie a tuturor. Eu sunt dispus sa lupt nu sa ma sinucid. Invitatziile tale de a face ceva inseamna sinucidere sociala. Ash fi perceput ka sociopat, asha kum de altfel incerckatzi shi voi sa ma sckoatetzi aici pe forum... Insa dacka ar fi 7000 de "sociopatzi" in toata tzara asta shi ar striga totzi la unison parcka, ku putzina vointza, ash vedea o luminitza in zare...


eu zic s-o lasam balta.. rezidentiatul de anul asta nu-l schimbai puteai sa stai si in cap. is prea multi bani si interese in joc. si lor nu le pasa, chiar daca lucrurile sunt spuse pe fatza, tot nu le pasa..



Intzeleg tradarea, intzeleg fricka, intzeleg kompromisul, intzeleg minciuna...nu intzeleg infrangerea fara lupta!
_________________
...don't waste my motherfuckin' time...

User avatar
happy_me
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sun Nov 23, 2003 9:48 pm

Postby happy_me » Mon Nov 24, 2003 11:39 pm

peste 300 cu punctaj maxim si nu mai stiu cati cu un punct mai putin...tie ti se par putini ???

Sirimboi
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:16 pm

Postby Sirimboi » Mon Nov 24, 2003 11:39 pm

Happy-me, uite nici eu nu ma pot dezlipi de pe scaun citind comentariile voastre... Delicioase :) . Imi mai trece dorul de tara. Adica imi trece de tot!

asilum
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:03 pm

Postby asilum » Mon Nov 24, 2003 11:40 pm

AU LUAT NUMAI 275 DE CANDIDATI 950 DE PUNCTE. INTREBAREA ESTE, DE CE NU AU LUAT TOTI CEI 1600 DE CANDIDATI DE PE CHIRURGIE 960 DE PUNCTE, DACA ERA ATAT DE SIMPLU?

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Mon Nov 24, 2003 11:42 pm

Ma tot uit ce scrieti pe forum si nu imi vine sa cred pana unde mergeti cu ideile. N-ati vazut ce a scris Victor?

Consecutiv unei discutii telefonice cu dn. prof. Popa - referitor la situatia creata pe chirurgie si medicala - celelalte specialitati nu au probleme:

se va organizat un baraj - teoretic - din 150 teste grila cu complement multiplu. La acest examen vor participa doar cei cu puntaj maxim - si va fi pentru departajarea pe specialitati - ei fiind declarati admisi. grilele vor fi construite strict pe bibliografie si nu vor face parte din baza de date a concursului (la prima vedere).


Comunicatul de presa va fi emis miercuri, iar pana atunci se va definitiva metodologia acestui baraj.


Eu zic sa va linistiti si sa va puneti pe repetat materia, ca va asteapta un concurs la prima vedere... Totul e perfect legal, nu se va anula nimic, nu aveti pe cine si de ce sa dati in judecata. Nu va mai irositi nervii certandu-va intre voi.[/quote]
cainii latra, caravana trece

asilum
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:03 pm

Postby asilum » Mon Nov 24, 2003 11:43 pm

Eu, spre deosebire de cei care nu au luat 950 de puncte, mai am intradevar un examen de dat anul asta.Ai dreptate.

oana_dimulescu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:57 am

Postby oana_dimulescu » Mon Nov 24, 2003 11:43 pm

Vreau sa spun,Scoro, ca eu am avut 939 de puncte (sunt la stoma insa...nu cred ca e asa tragic...)si eu am trecut prin momente in care simteam ca imi pierd mintile...in momentul in care in carte invatam ceva...in grile scria altceva...si eu ma intrebam...oare la examen ce va fi luat corect?!ce scrie in carte sau ce scrie in grile?!si vreau sa spun ca am "gresit"vreo 3 grile din cauza ca am raspuns ca in carte...Dar campania pe care o duci tu cu anularea Rezidentiatului mi se pare o prostie...nimeni nu a inselat pe nimeni...nu trebuia sa iti dai foc..sau ce ai zis...banuiesc ca exista organizatii stud care pot face greva de exemplu pt camine...de ce nu se putea face o cerere din partea studentilor in sensul asta...adica sa nu se dea din grilele alea...nu s-a facut...deci totul a decurs normal...
Poate nici eu nu o sa imi iau Rezi...nu se stie niciodata...dar nici nu pot sa fiu de acord cu tine...la urma urmelor poti sa inveti 20 de carti...sa fii as in teorie,iar ca diagnostician (sau practician in cazul meu) sa fii o pacoste...si atunci?! Care e diferenta ca papagalicesti carti sau grile?!Oricum poti sa fii doar atat...un bun memorizator...Parerea mea e ca medicina ar trebui sa insemne si mai mult...asa ca ....sper ca ai inteles ce vroiam sa spun...

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Mon Nov 24, 2003 11:44 pm

Adevarul e ca nu e corect sa dea doar cei cu 950 de puncte examen de baraj din grile "la prima vedere"... De ce sa nu aiba toti aceasta sansa, avand in vedere ca se schimba total datele problemei? Intr-adevar, s-ar putea sa existe (sigur exista) oameni care au luat in prima faza 948 de puncte iar cu grile "la prima vedere" sa ia mai mult decat unul cu 950 de puncte.

asilum
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:03 pm

Postby asilum » Mon Nov 24, 2003 11:46 pm

Cand ai sa faci si tu 950, at o sa-ti explicam.Pana atunci, ia si mai invata.

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Mon Nov 24, 2003 11:46 pm

Scoro wrote:Cred ca sunteti de acord cu mine ca "testul de departajare" este un abuz si o ilegalitate!!!


Din intamplare nu suntem de acord cu tine ca examenul de departajare e o ilegalitate...asha am crezut shi io initzial dar dupa ce am vorbit cu un avocat care e specializat in contencios administrativ am aflat ca in aceste cazuri ministrul are voie ( citez din memorie ) sa ia masura cea mai "oportuna" pentru a se face departajarea candidatzilor cu punctaje egale in cazul in care in lege nu sunt prevazute aceste reguli sau nu se pot aplica...

In acelashi timp rezidentziatul se poate anula doar in cazul in care se dovedeshte frauda ceea ce nu e cazul anul asta...putetzi sa fitzi SIGURI ca in cazul in care s-ar lua masura anularii examenului de anul asta cei cu 950 de puncte printre care ma aflu shi io ( shi va repet nu avem nici o vina pentru aberatzia de examen la care am participat...) vom da in judecata organizatorii acestui examen...

In ceea ce te priveshte pe tine Scoro intzeleg ca tzi-e foarte greu ca ai picat acest examen dar sper ca la un moment dat itzi vei da seama ca reactziile tare exagerate ( in opinia mea ) se datoreaza punctajului pe care l-ai facut shi sper sa ai puterea sa recunoshti ca daca aveai un punctaj "de trecere" sa zicem aku probabil erai la o bere shi nu-tzi mai toceai tastatura....

User avatar
950puncte
Posts: 2
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:39 pm

Postby 950puncte » Mon Nov 24, 2003 11:47 pm

Examenul a fost corect, s-a respectat un REGULAMENT acceptat de toti. In momentul in care Bartos a propus modificarea metodologiei de desfasurare a examenului toata lumea a facut scandal. In momentul in care s-a hotarat extragerea subiectelor din baza de date de pe net, toata lumea a tacut malc. In nemernicia lor cei care fac galagie acum erau convinsi ca vor lua printre primii, ce tari erau ei! Teapa, au luat BOT cu 949 de puncte... Examenul a fost PERFECT valabil, iar cei care fac gat acum sunt lipsiti de orice urma de fair-play, ca sa nu spun n########.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Nov 24, 2003 11:48 pm

Oana, fiecare are dreptul la o opinie.
Eu, in momentul asta consider ca cel mai bine ar fi sa se repete. Tu crezi altceva.
Asilum ne crede prosti pe toti fiindca a facut 950 de grile...
Asta e.
Last edited by Scoro on Mon Nov 24, 2003 11:48 pm, edited 1 time in total.

Tonia
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Oct 25, 2003 9:20 pm

Adevarul!

Postby Tonia » Mon Nov 24, 2003 11:48 pm

Da, am deschis si eu site-ul ziarului "Adevarul" si pe prima pagina apare subiectul rezidentiatului. Dar nu se intelege foarte bine! Rezidentiatul se mai da o data pe doua specialitati. Intrebarea este: vor da numai cei care au punctaj maxim (pt departajare-pt ca asa se exprima d-l Popa) sau vor da toti? Banuiesc ca prima varianta!
Ar fi interesanta o invitatie a d-l Popa la Tuca Show!
Eu cred ca in zilele care urmeaza subiectul va fi din ce in ce mai mediatizat si incins! Daca azi nici o televiziune nu s-a sinchisit sa comenteze ceva, cred ca maine sau poimaine va fi altfel!

User avatar
catalint
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Nov 18, 2003 10:42 pm
Location: bucuresti

Postby catalint » Mon Nov 24, 2003 11:49 pm

asilum:scuza-ma daca ai fi avut 949 ca mine, ai fi gandit la fel? CU ce stii tu mai mult ca mine??? Un concurs national e un concurs de imbulinat sau de cunostinte ???
Eu am invatat pe branci un an de zile si nu accept sa-mi dea lectii jumatate din cei care au luat 950, si au luat doar pentru ca au invatat pe de rost 3000 de grile si n-au incercat sa-si explice si sa inteleaga ce invata. Citez acum un profesor celebru: "A invata fara intelegi e inutil, iar a gandi fara sa citesti e chiar periculos". Eu am si invatat si am si inteles ce am invatat, asa ca scuteste-ma
"Oh well, whatever...nevermind"Kurt Cobain

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Mon Nov 24, 2003 11:49 pm

Bai Scoro de ce esti tu asa de "oparit" de rezultatele de la chirurgie ?
Ca tu ai dat pe medicala ! Esti iritat ca se da baraj, ca sunt punctaje maxime, dar de ce nu-ti vezi tu de ciorba ta de pe medicala ? Ti se pare ca esti asa de destept ca ai invatat materia, ai avut grilele de 4 luni si ai facut 897 de puncte. Si te lauzi cu chestia asta de parca ai fi cel mai destept medic din Romania.
As intelege sa se scandalizeze cei care au un punctaj cat de cat mai aproape de 915. Dar tu baiete esti la 2 luni de invatat de acest punctaj.
Baiatule, deasupra ta or sa fie mai mult de 1000 de oameni, ceea ce inseamna ca tu esti mic, mic, foarte mic.
Mai bine pune mana si invata pt ca ai de dat un rezidentiat !!
IN NOIEMBRIE 2004 !!!!!!

P.S. si daca vrei sa-l iei la anul, mai lasa internetul si mai pune mana pe carte.

Elize
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:58 am

Postby Elize » Mon Nov 24, 2003 11:49 pm

asilum wrote:AU LUAT NUMAI 275 DE CANDIDATI 950 DE PUNCTE. INTREBAREA ESTE, DE CE NU AU LUAT TOTI CEI 1600 DE CANDIDATI DE PE CHIRURGIE 960 DE PUNCTE, DACA ERA ATAT DE SIMPLU?


Asilum a invatat si a luat 950 de puncte.Daca era atat de simplu, de ce nu au luat toti 950 de puncte?


1 . De ce vorbesti despre tine la persoana a treia ?
2 . Punctajul maxim este 950 nu 960 .
3 . Daca stii perfect materia (doar ai luat 950, nu?) de ce iti este frica sa mai dai un simplu test de 150 de grile, din bibliografie. Mai spui ca esti si doctorand/preparator. Deci ai si experienta .... depinde de care .....

User avatar
cerebrex
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jul 31, 2003 3:07 am

Postby cerebrex » Mon Nov 24, 2003 11:49 pm

din convorbirea avuta asta seara a unei delegatii a FAMSR si SSMB (Victor era in audienta la secretar de stat Pavelescu, cu aceleasi scopuri) cu ministrul Blanculescu s-au desprins cateva idei care pentru el erau clare:

1. la chirurgie sunt 250 de candidati care au obtinut punctaj maxim, situatie care este fara precedent( de fapt a fost un precedent in 1996 (cred) atunci cand rezidentiatul a fost anulat inaite ca frauda banuita sa fie dovedita - atunci existenta a 20 de rezultate maxime a fost suficienta pentru a se anula rezidentiatul)

2. regulamentul de desfasurare a rezidentiatului nu a luat in calcul aceasta posibilitate, drept urmare la ora actuala nici una dintre variantele de solutionare a acestei situatii nu are suport legal

3. regulamentul de desfasurare al concursului s-a respectat intocmai, insa candidatii au fost foarte bine pregatiti, drept urmare trebuie gasita o metoda de departajare a acestora

4. cel mai probabil metoda de departajare va fi baraj pentru cei care au 950p, dupa care locurile ramase (daca mai raman) vor fi ocupate in ordinea punctajelor...suportul legal al acestei actiuni este ordinul Ministrului Sanatatii, ordin pe care data fiind situatia, are atributia de a-l semna, lucru pe care il va face zilele acestea

5. exista posibilitatea de contestare in justitie a acestui ordin, insa sansele de reusita sunt aproape nule, intrucat judecatorul va hotati sustine Blanculescu - ca legalitatea a fost respectata cu strictete in toate etapele de organizare si desfasurare a concursului

6. el ar vrea sa suplimenteze cumva numarul de locuri, insa nu prea stie ce poate face si mai ales cu cate locuri poate suplimenta (la o ora dupa discutie se zvoneste ca se vor adauga la chirurgie locurile care nu se ocupa la medicina de familie)

parerea mea:

1. scopul concursului de rezidentiat este departajarea pe criterii obiective si eficiente a candidatilor...needless to say, acest scop nu a fost atins, deci concursul de rezidentiat este un esec

2. rezultatele obtinute au fost posibile astfel:
baza de date a cuprins un numar prea mic de intrebari
au fost publicate si raspunsurile la intrebari
nu s-a luat nici o masura de prevenire a efectului previzibil cu care avem acum de a face (exemplul medicinei interne, unde cateva modificari bine tintite - un raspuns corectat, cateva raspunsuri coafate si un "nu" bine plasat au rezolvat in buna masura problema - ne arata cat de putin trebuia sa se faca pentru se evita o situatie jenanta)
au existat sali in care nu au fost respectate conditiile de securitate - candidati au fost vazuti vorbind la telefoanele mobile inainte de a depune foaia cu raspunsurile; candidatii situati la balcon a trebuit sa paraseasca sala pentru a putea lua legatura cu supraveghetorii, etc

3. avertismentele aproape saptamanale, dublate de probe (inregistrarile simularilor online de pe siturile pe care le cunoastem cu totii) au fost tratate la misto, cu raspunsuri de genul : "bai baieti, este biologic imposibil sa retii atatea grile" , "daca stii 4000 de grile - stii destul" (de parca ar fi vorba de un examen de stagiu - si nu de un cocurs de departajare), in coditiile in care 5 minute petrecute in fata ecranului de monitor puteau rezolva problema

4. in ochii unor oameni ca Blanculescu de exemplu, care macar are scuza ce e economist, noi nu reprezentam decat niste numere

5. pentru mine, discursurile lui Popa si Blanculescu inseamna: "noi nu am gresit cu nimic, voi ati gresit, ca ati invatat prea mult"

6. pentru mine, barajul inseamna consfintirea faptului ca am avut de a face cu un examen bine organizat, in care intamplarea a facut sa apara o sitatie neprevazuta

7. avem de a face cu un tun, in urma caruia statul roman prin reprezentantii sai ne-a furat din buzunar cateva milioane bune de lei la fiecare dintre noi, numai pentru ca sa isi bata joc de noi dupa aceea si sa ne trateze cu cinismul cu care incepem sa ne obisnuim

ne vedem maine in fata ministerului sanatatii, faceti rost de fluiere

doctoreu
Posts: 3
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:36 pm

Postby doctoreu » Mon Nov 24, 2003 11:50 pm

Vreau sa intreb desteptii cu 950, daca sunt aprox. 300 pers cu acelasi punctaj si exista 264 locuri, cum vor alege specialitatile in situatia in care in legislatie nu exista posibilitatea organizarii examenului de departajare? Vreu sa-mi raspunda desteptii cu 950 eu am fost un "prost" de 940. :evil:

asilum
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:03 pm

Postby asilum » Mon Nov 24, 2003 11:52 pm

Repet, nu au luat toti punctajul maxim. De aici rezulta ca exista diferente intre gradul de pregatire al participantilor, rezulta ca examenul este corect si echitabil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
950puncte
Posts: 2
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:39 pm

Postby 950puncte » Mon Nov 24, 2003 11:54 pm

asilum wrote:Repet, nu au luat toti punctajul maxim. De aici rezulta ca exista diferente intre gradul de pregatire al participantilor, rezulta ca examenul este corect si echitabil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


corect

Sirimboi
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:16 pm

Postby Sirimboi » Mon Nov 24, 2003 11:56 pm

Diferenta dintre 949 si 950 este de un punct. Tot la un punct se face si diferenta la admitere intre sute de candidati. Asta insemna ca este corect ca doar cei cu 950 de puncte sa dea examen de departajare.

asilum
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:03 pm

Postby asilum » Mon Nov 24, 2003 11:59 pm

EXAMENUL A FOST PE 23 NOIEMBRIE, NU CAND AVETI VOI CHEF!!!!

Tonia
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Oct 25, 2003 9:20 pm

Postby Tonia » Tue Nov 25, 2003 12:04 am

Cerebrex, multumim mult de informatie! Ma intreb acum, oare care vor fi scorurile celor care au avut punctaj maxim? Poate ca acum chiar se va vedea care din cei cu punctaj maxim stiu cu adevarat medicina! Daca unul din acestia va lua, sa zicem, sub 800, este clar ca ultimele doua luni a facut si a tocit numai teste ca disperatul!

amhalucinatii
Posts: 2
Joined: Mon Nov 24, 2003 10:59 pm

Postby amhalucinatii » Tue Nov 25, 2003 12:05 am

Sirimboi wrote:Diferenta dintre 949 si 950 este de un punct. Tot la un punct se face si diferenta la admitere intre sute de candidati. Asta insemna ca este corect ca doar cei cu 950 de puncte sa dea examen de departajare.


La admitere, punctul ala de diferenta e la 70-80-90% din punctajul maxim. Si-i corect. La un punct sub punctajul maxim, rationamentul scartaie.

Buna dimineata!

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Tue Nov 25, 2003 12:06 am

Pt. "doctoreu"

1. sunt 250 canditati cu punctaj maxim pe chirurgie si 264 de locuri.
2. in acesti 250 sunt foarte multi preparatori si doctoranzi care nu se intra in calculul pt aceste l264 de locuri.

Deci e clar ca se va intra si cu 949 p. Daca voi v-ati uni fortele pt o SUPLIMENTARE de locuri ar putea fi o medie minima in jur de 945

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Tue Nov 25, 2003 12:06 am

acum pe tv1 au zis de testul de departajare

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Tue Nov 25, 2003 12:07 am

la inceputul reportajului s-au exprimat 300 punctaje max. la ex. de rex. apoi 300 pe chir.???citi sint pe fiecare specialitate??

doctoreu
Posts: 3
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:36 pm

Postby doctoreu » Tue Nov 25, 2003 12:08 am

si cei cu 950 cum aleg specialitatile, fara departajare

Elize
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:58 am

Postby Elize » Tue Nov 25, 2003 12:11 am

adyry wrote:acum pe tv1 au zis de testul de departajare



ce au zis cei de pe tv1 ???

poti sa zici in 2 vorbe.

cataghe
senior
senior
Posts: 123
Joined: Sun Oct 19, 2003 3:25 pm

Postby cataghe » Tue Nov 25, 2003 12:14 am

Excelent, fratilor, faceti exact ceea ce nu ar trebui sa faceti!! V-ati apucat sa va certati si sa va insultati intre voi, ca nu stiti acuma care e mai destept: ala cu 950 de puncte sau ala cu 949?
De ce nu vreti sa pricepeti ca asa nu se va rezolva niciodata nimic in tara asta in sectorul medical si ca numai daca sinteti uniti veti putea sa va aparati interesele de grup?
Urla fata asta, Raluca25, cit poate ca au fost scannere defecte, dar asta nu mai intereseaza pe nimeni acuma, sintem ocupati sa ne tragem pumni! Eu sincer nici nu cred ca ati fost atitia care ati facut maxim, voi nu intelegeti ca nu sinteti masini, ci oameni?
Daca concursul este irelevant pentru cunostintele candidatilor, nu este corect sa fie anulat si sa se mai dea o data pe cinstite? De ce nu va ginditi si la cei ce vor veni dupa voi? Daca se anuleaza examenul macar situatia asta nu se va mai repeta, dar daca se ajunge la un compromis, in mod sigur concluzia ministerului va fi ca merge si asa, si anul viitor va fi si mai rau! De ce mereu spunem "dupa mine potopul"? De ce pe fiecare nu-l intereseaza decit fundul propriu? De ce nu pricepeti ca sinteti un grup defavorizat si desconsiderat in tara asta, si dupa ce o sa intrati in nenorocitul asta de rezi o sa fiti si mai rau? De ce nu va ginditi ca singura voastra sansa de a va apara este sa faceti corp comun si sa protestati pentru ca astia isi bat pur si simplu joc de voi si de noi toti de atitia amar de ani? Cei care sustineti ca ati facut 950 de puncte, inca o data, toata stima pentru voi, dar daca credeti ca stiti perfect de ce va temeti de un nou concurs cu grile pe care nu le-ati mai vazut pina acum, de ce va e teama sa va incercati puterile pe cinstite?
...Scuzati-ma ca v-am intrerupt cearta, dati-i inainte, si vedeti care gasiti cuvinte mai murdare ca sa va ponegriti colegii!
Pa!

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Tue Nov 25, 2003 12:14 am

am postat ceva mai jos-nu am inteles din reportaj citi sint cu max pe chir. sau per total!!ziceau ca se va organiza un test de departajare ptr. cei cu pct. max,metodologia acestei examinari se va anunta miercuri!!!

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Tue Nov 25, 2003 12:17 am

tvr 1 a zis ca cei cu 950 vor da un examen de baraj ulterior

este evident ca nu vor sa admita ca au organizat prost rezidentiatul (e an electoral ce draq se strica imaginea partidului !) si sa-l anuleze

pe de alta parte tvr1 e o sursa fara coloana vertebrala

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Tue Nov 25, 2003 12:20 am

in "adevarul"-ex. se repeta(?)la 2 specialitati-cred ca despre ex. de departajare ptr.max-tot pe tv1 citeste unu' revista presei

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Tue Nov 25, 2003 12:28 am


dralin
Posts: 4
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:27 am

Postby dralin » Tue Nov 25, 2003 12:29 am

Ce naiba ma, nu credeam ca atiti participanti de pe forumul asta pot fi atit de naivi, sa zicem.
Daca e sa judecam dupa cum o faceti voi, atunci candidatii se impart in 2:
- tocilarii nenorocitii care au luat 950
- saracii nedreptatiti care au luat mai putin (inclusiv 949, 948, 800 etc)


Sincer eu sper sa aveti dreptate si majoritatea celor cu 950 sa fi invatat doar grilele. Pentru ca o sa dau baraj cu ei, iar eu am invatat materia...am trecut de vreo 4 ori prin ea, nu e chiar putin. Pentru mine asta ar fi situatia ideala. Dar nu cred ca va fi asa.


Si inca ceva: multi (chiar daca nu toti) din "nedreptatiti" au tocit grilele la fel de mult ca cei cu 950. Numai ca nu au fost instare sa retina atit de bine. Ei ar forma a treia categorie, si anume "tocilarii nedreptatiti", nu?

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 12:30 am

cnicu, multumim pt. stirea din Adevarul. Au inceput sa se intereseze de noi. Asta e bine. Doar presa ne poate ajuta si sunt convins ca va avea un cuvant greu de spus. Depinde si de noi cum le explicam despre ce e vorba si cum ii motivam sa scrie despre asta.

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Nov 25, 2003 12:30 am

doctorpieleanu wrote:Oricum tot tocilari raman cei cu 950!!!!
Ei nu stiu decat sa reproduca !!!!!!


Bai NESIMTITULE, cine iti da tie dreptul sa vorbesti la general despre cei cu 950 pct.!!!!

Ai suferit tu cu mine 1 an ca sa iti permiti sa vorbesti la general!!!

Mi-e sila de oameni ca tine!

asilum
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:03 pm

Postby asilum » Tue Nov 25, 2003 12:31 am

Vic, ai dreptate. Poate ca administratorii forumului ar trebui sa ia masuri. Nu se poate chiar asa, cu amenintari si injuraturi. Suntem medici totusi.

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Tue Nov 25, 2003 12:32 am

asilum wrote:Vic, ai dreptate. Poate ca administratorii forumului ar trebui sa ia masuri. Nu se poate chiar asa, cu amenintari si injuraturi. Suntem medici totusi.

Asta vad ca s-a uitat :lol:

neuron
Posts: 2
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:23 am

Postby neuron » Tue Nov 25, 2003 12:32 am

Cred ca departajarea ar trebui facuta printr-un test de ... inteligenta...cu singura paranteza ca ar trebui dat mai intai celor care au stabilit procedura rezidentiatului din acest an!
Nu e posibil acest lucru...exista in lege vreo referire la vreun baraj...???


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests