stagiu chirurgie generala

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

stagiu chirurgie generala

Postby blacktulip77 » Thu Dec 03, 2009 4:16 pm

Imi cer scuze daca exista deja un topic cu un subiect asemanator, eu nu l-am gasit...
Va intreb pe cei care ati trecut deja prin asta: care sunt cele mai ok spitale in Bucuresti unde stagiul de chir gen nu este nici foarte solicitant, dar nici nu te pun sa stai pe-acolo sa pierzi vremea degeaba- eventual sa-mi dea pontajul si eu sa ma pot duce sa lucrez pe specialitatea de baza!

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: stagiu chirurgie generala

Postby Enemy » Fri Dec 04, 2009 1:30 am

adica unde nu se face...

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: stagiu chirurgie generala

Postby blacktulip77 » Fri Dec 04, 2009 11:34 am

da, sa zicem...stii unde se face treaba serios si unde iti dau pontajul fara sa treci pe acolo :roll: ?

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: stagiu chirurgie generala

Postby ikujjj » Mon Dec 21, 2009 3:40 pm

stagiu "serios" se cam face peste tot, mai ales in sectiile de chirurgie generala.
difera multe chestii de la o clinica la alta: dotarea tehnica, patologia, adresabilitatea, disponibilitatea indrumatorilor, colegii...etc
daca esti pe o specialitate chirurgicala care are in curicula stagiu de chirurgie generala cu o durata mai mare de 6 luni, am dubii ca vei gasi undeva unde sa-ti iei pontajul lunar si tu sa fii numai in spitalul de baza.
sunt clinici (in bucuresti) unde si rezidenti de oftalmologie care au 2 luni de chir.gen in curicula sunt practic obligati sa vina zi de zi la acest stagiu.
oficial, nimeni nu e de acord nici in ruptul capului de formalizarea acestor stagii, neoficial insa, fiecare se descurca pe unde si cum poate, in general vei gasi oameni intelegatori.
poti face compromisuri si sa-ti imparti in mod util timpul intre clinica unde ai tu baza (desi nu-mi suna bine termenul asta mai ales ca rezident) si celelalte sectii/clinici unde ai alte stagii.
succes!

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: stagiu chirurgie generala

Postby blacktulip77 » Mon Dec 21, 2009 7:18 pm

Chiar legata de oftalmologie era si intrebarea mea, dar la mine fiind obligatoriu primul stagiu, s-ar putea sa se schimbe lucrurile! Oricum consider ca niste notiuni de baza de chirurgie va trebui sa dobandesc, asa ca nu ma gandeam sa nu vin deloc si sa iau doar pontajul, poate ca nu m-am exprimat eu bine...
Multumesc pt raspuns.

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: stagiu chirurgie generala

Postby blacktulip77 » Mon Dec 21, 2009 7:22 pm

A fost mai inainte un raspuns de genul "unde nu se face" si am fost curioasa sa aflu, dar ideea de chiul complet nu mi se pare prea buna mai ales in ceea ce priveste chirurgia. Am auzit doar ca unele clinici nu sunt atat de stricte si cred ca asta ar fi ceea ce imi trebuie mie.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: stagiu chirurgie generala

Postby 187.92a » Tue Dec 22, 2009 2:19 pm

adica aia care au facut curricula sunt prosti sau ce.
si doi: de ce vrei pontaj daca nu lucrezi?
caci pe nimeni nu priveste ca tu faci voluntariat cat timp nu esti la serviciu ba mai mult, incerci sa comiti niste ilegalitati, plus instigatul la fals, adica cineva sa iti semneze tie etc etc


dar pt ca tu esti ok, incearca floreasca si suub, parca am auzit ca ar fi ok...

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: stagiu chirurgie generala

Postby blacktulip77 » Wed Dec 23, 2009 8:36 pm

Nu am zis niciodata ca nu vreau sa lucrez, ci doar ca as vrea sa lucrez mai mult pe specialitatea mea decat sa stau pana seara pe sectia de chirurgie cand mie nu mi se cer decat notiuni de baza - apropos de curicula pe care nu pot decat sa o aprob!
In al doilea rand, nu am instigat pe nimeni la fals, daca tin bine minte exista deja un topic mai mult decat incapator dedicat -citez- "chiulangiilor" si daca asta era intentia mea as fi scris acolo! prin urmare regret daca stau atat de prost la capitoilul exprimare, dar promit sa remediez :wink:
Multam' oricum pentru sfat, desi in final nu am ales nici una din cele 2 variante!

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: stagiu chirurgie generala

Postby ikujjj » Tue Jan 12, 2010 3:26 pm

pana la urma unde ti-ai luat primele 2 luni de chir.gen.?

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: stagiu chirurgie generala

Postby chiromf » Tue Jan 12, 2010 7:29 pm

hello!
la floreasca si la fundeni se face treaba serioasa (dar fara a fi cineva absurd....adica daca trebuie sa pleci pe motive intemeiate si te tii de treaba cat esti in spital e totul ok). la universitar nu prea ai ce face, adica au fff multi rezidenti ai lor iar cand tu ajungi pe acolo vei face foi si vei intra in sala, dar mana 15-20...etc :) . la sfantul ioan am inteles ca ar fi usor diferit, adica poti sa pleci, dar daca stai e inveti cate ceva si mai intri si in sala. la pantelimon se poate chiuli cat vrei, dar poti sa mai si lucrezi (practic). astea sunt inform culese de la colegii mai mari pt a sti unde sa iau stagiul de chirurgie generala.bafta!


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests