DETASARI

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
JhB
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sun Apr 01, 2007 4:17 pm
Location: 13bis

Re: DETASARI

Postby JhB » Thu Feb 18, 2010 2:09 pm

nu
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place,ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci"

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: DETASARI

Postby Joy » Thu Feb 18, 2010 2:25 pm

vanessa80 wrote:Ieri am reusit sa vorbesc la fostul CNPDS si dosarul meu trimis pe 11.01 la ei, a fost trimis la minister pt inregistrare si mai departe nu stie nimeni nimec de el. :devil: Nici macar nu mi-au zis ca imi vor trimite raspunsul ca DSP.
Stie cineva programul de la MS, de la resurse umane-rezidenti? Tre sa merg sa iau niste hartii de la ei si nu as vrea sa bat drumul degeaba.

Nu are rost sa mergi la Minister ca mergi degeaba.Dosarul depus la Centru merge mai departe la Minister si de aici tot la Centru ajunge .Deci raspunsul se ia de la Centru fie presonal fie il trimit ei la DSP-ul din orasul tau.Cel putin asa a fost in cazul meu.

G.N.
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Dec 05, 2009 12:53 pm

Re: DETASARI

Postby G.N. » Thu Feb 18, 2010 5:23 pm

am primit si eu azi detasarea la asp unde m-am detasat :peace: ...dupa 1 1/2 luni de asteptare,mii de telefoane la care nu raspundea nimeni....sute de rugaminti sa mi se elibereze pontaju chiar daca nu aveam hartia de detasare....cu alte cuvinte o experienta interesanta.....aviz amatorilor :)

billy
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jan 06, 2010 1:05 pm

Re: DETASARI

Postby billy » Fri Feb 26, 2010 10:00 am

cine ma poate ajuta un sfat sau o parere..., m-am deasat de o perioada de un an in timpul asta trebuia sa am un stagiu anume care dureaza 12 luni in centrul unde m-am detasat s-a hotarat dupa 1 luna sa se faca alte stagii din anii urmatori , daca eu pe viitor nu o sa ma pot tranfera aici sau nici sa ma detasez ce o sa se intample cu stagiile astea?? trebuie sa anunt eu pe cineva acu ca aici fac alte stagii in timpul asta??
schimbarea asta s-a facut doar la nivel de profesori sau inteles ei adhoc fara sa anunte MS sau alta insstitutie.

billy
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jan 06, 2010 1:05 pm

Re: DETASARI

Postby billy » Fri Feb 26, 2010 1:01 pm

m-am deasat PE o perioada de un an ( sa se inteleaga bine :) )

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Thu Mar 04, 2010 9:11 am

billy wrote:m-am deasat PE o perioada de un an ( sa se inteleaga bine :) )

pai eu zic sa stai pe modulul pe care esti si cand il termini te interesezi de urmatoarele module si de cel pe care l-ai pierdut, si urmaresti cand se mai face si mergi atunci. am vazut ca asa au facut unii dintre colegii mai mari...
khabi kushi khabie gham...

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Wed Mar 24, 2010 12:59 pm

La DSP Iasi inca nu au ajuns aprobarile detasarilor trimise in ianuarie. A mai patit cineva asa? :help:

Scufi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Dec 17, 2009 8:48 pm

detasari

Postby Scufi » Wed Mar 31, 2010 5:07 pm

salut. cum e cu dosarele astea de detasare. eu am cerut in ianuarie detasare pentru primul modul de 6 luni. acum trimit alt dosar pentru urmatorul modul si tot asa. nu este o sesiune speciala de detasari cum e pentru transferuri, nu-i asa ? dosarele de detasare se pot trimite in orice moment, nu?

Scufi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Dec 17, 2009 8:48 pm

Re: DETASARI

Postby Scufi » Wed Mar 31, 2010 5:21 pm

salut. nu exista o sesiune speciala pentru detasari cum este pentru transferuri, nu-i asa? dosare de detasare trimiti pentru fiecare modul in parte, dupa ce l-ai terminat pe precedentul, nu? eu am cerut in ianuarie detasare pentru primul modul de 6 luni. acum voi depune pentru urmatorul de 2 luni si tot asa.multumesc.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Tue May 04, 2010 3:11 pm

salutare! stie cineva cat e durata maxima pentru detasare? un an, adica 12 luni de lucru si dupa aia gata? nu mai avem voie? eu sunt pe mf, am facut primul modul de 6 luni, detasata in alt centru, si termin in iunie. dupa mai pot cere detasare mai departe, pe modulele care urmeaza? nu gasesc exact ordinul ala , textul intreg, ca sa il studiez in amanunt.
khabi kushi khabie gham...

billy
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jan 06, 2010 1:05 pm

Re: DETASARI

Postby billy » Tue May 04, 2010 7:37 pm

durata maxima a unei detasari e de 12 luni apoi iei alta detasare , m-am interesat eu de chestia asta sunand la cei se se ocupa de detasari .

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Wed May 05, 2010 7:33 am

billy wrote:durata maxima a unei detasari e de 12 luni apoi iei alta detasare , m-am interesat eu de chestia asta sunand la cei se se ocupa de detasari .

multumesc de informatie, nu stiam cum este. mai am o intrebare, pe modulele celelalte, adica interne, pediatrie, daca vreau sa ma detasez la un spital neuniversitar se poate? am sunat si eu la numarul ala care circula pe net, de la centrul din george vraca dar nu raspunde nimeni, de altfel m-am obisnuit sa nu raspunda. eu vreau sa ma detasez la suceava, mai sunt rezidenti de pe mf care au facut modulele la suceava dar sunt dintre cei care au luat in 2007 si aia am inteles ca au alt regim.
khabi kushi khabie gham...

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: DETASARI

Postby rezi » Sun May 30, 2010 6:16 pm

Unde se depun mai nou dosarele pentru detasare? La DSP unde doresti detasarea? Multumesc!

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Thu Jun 03, 2010 3:45 pm

rezi wrote:Unde se depun mai nou dosarele pentru detasare? La DSP unde doresti detasarea? Multumesc!

din cat stiu eu trebuie sa trimiti dosarul prin fax sau sa il duci personal la fostul centru national de perfectionare, care s-a mutat si care se cheama altfel acum, dar persoanele sunt aceleasi. cel putin asa spuneau in iarna cand mi-am facut eu detasarea, ca toate dosarele de detasare din toata tara ajung tot la ei.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Sat Jun 05, 2010 12:38 pm

hello!!! am nevoie de un pic de ajutor. am fost ieri la iasi ca sa stang autografe pentru acceptul de primire in centrul univresitar, si nenea ungureanu -coordonator pe interne a refuzat sa semneze ca e contrar principiilor lui. eu sunt pe mf si incep din iulie modulul de interne si as vrea detasare la SV care apartine de centrul iasi din pacate. de la coordonatoarea de pe mf am primit acordul si am si acordul dsp suceava si al unui medic internist primar. a mai fost cineva in situatia asta? daca da, va rog sa imi spuneti cum ati rezolvat-o. multumesc
khabi kushi khabie gham...

Scufi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Dec 17, 2009 8:48 pm

Re: DETASARI

Postby Scufi » Sun Jun 13, 2010 7:57 pm

salut. care este noua adresa pentru trimiterea dosarelor de detasare? multumesc

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: DETASARI

Postby myha » Wed Jun 16, 2010 8:04 pm

unde se depun mai nou dosarele pt detasari?unde s a mutat fostul cnpds?

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Mon Jun 21, 2010 9:23 pm

myha wrote:unde se depun mai nou dosarele pt detasari?unde s a mutat fostul cnpds?

in strada George Vraca nr.9, iti da adeverinta de detasare pe loc daca este in regula dosarul. am fost si eu :D
khabi kushi khabie gham...

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: DETASARI

Postby ikujjj » Tue Sep 21, 2010 12:29 pm

alina_ok wrote:
myha wrote:unde se depun mai nou dosarele pt detasari?unde s a mutat fostul cnpds?

in strada George Vraca nr.9, iti da adeverinta de detasare pe loc daca este in regula dosarul. am fost si eu :D

detasare dintr-un centru universitar in altul si intr-un spital clinic unde sa fie coordonator in modulul respectiv, da?
ma intereseaza si pe mine la anul...
sper ca dosarul poate sa nu contina "acordul" coordonatorului de specialitate din centrul din care pleci...doar nu e transfer (pe care o sa-l cer ulterior :devil: ) vreau sa scap de bucuresti cat mai repede. e trist!
nu alegeti bucuresti la rezi decat daca sunteti din bucuresti si cunoasteti "mersul", altfel, e fara iesire.

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby esk » Tue Sep 21, 2010 1:09 pm

ce acte imi trebuie pentru o detasare de 3 luni? am centrul de preg iasi si vreau sa fac un stagiu de 3 luni la bucuresti. am auzit ca imi trebuie aprobarea coordonatorilor pe spec mea din cele doua orase si acceptul prof unde vreau sa fac modulul. astea le depun la sediul din george vraca? stiti care e programul acolo pt depuneri cereri? mai am nevoie si de altceva inafara de aceste 3 hartii?

Scufi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Dec 17, 2009 8:48 pm

Re: DETASARI

Postby Scufi » Tue Sep 21, 2010 2:05 pm

pentru detasare ai nevoie de acordul coordonatorilor de specialitate din ambele centre universitare
pentru transfer ai nevoie de acordul umf (prorectorilor) din cele doua centre si de acordul coordonatorului din centrul unde doresti sa continui rezidentiatul

Scufi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Dec 17, 2009 8:48 pm

Re: DETASARI

Postby Scufi » Tue Sep 21, 2010 2:08 pm

ma refer la coordonatorii specialitatii in care ai luat rezidentiatul
daca e vorba de un modul din alta specialitate ai nevoie doar de acordul coordonatorului din centrul unde vrei sa te detasezi

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby alina_ok » Tue Sep 21, 2010 4:29 pm

esk wrote:ce acte imi trebuie pentru o detasare de 3 luni? am centrul de preg iasi si vreau sa fac un stagiu de 3 luni la bucuresti. am auzit ca imi trebuie aprobarea coordonatorilor pe spec mea din cele doua orase si acceptul prof unde vreau sa fac modulul. astea le depun la sediul din george vraca? stiti care e programul acolo pt depuneri cereri? mai am nevoie si de altceva inafara de aceste 3 hartii?

nu te mai chinui ca astia de la iasi nu dau detasare. is niste idioti.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Re: DETASARI

Postby esk » Wed Sep 22, 2010 2:21 pm

ei, mai dau, nu-i dracul atat de negru. sunt pe endocrine, acordul din clinica il am, vreau sa plec doar pt un singur modul de 3 luni in bucuresti, din motive personale. ma gandeam deci ca mi-ar trebui acordul profului la care ma duc sa fac modulul respectiv si al coordonatorului pe endocrine din bucuresti. n-as vrea sa bat drumul degeaba sa aflu ca mai trebuia vreo hartie, ceva, o copie dupa nu stiu ce..

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Wed Sep 22, 2010 9:10 pm

esk wrote:ei, mai dau, nu-i dracul atat de negru. sunt pe endocrine, acordul din clinica il am, vreau sa plec doar pt un singur modul de 3 luni in bucuresti, din motive personale. ma gandeam deci ca mi-ar trebui acordul profului la care ma duc sa fac modulul respectiv si al coordonatorului pe endocrine din bucuresti. n-as vrea sa bat drumul degeaba sa aflu ca mai trebuia vreo hartie, ceva, o copie dupa nu stiu ce..

iti trebuie acordul ambilor coordonatori plus accept de primire de la coordonatorul de pe specialitatea modulului pe care ceri detasarea. dar repet, iasul nu da detasare nici cu pistolul la tampla cu atat mai putin pentru motive personale. poti sa iei detasare numai daca nu au posibilitatea de a pregati pe un modul anume. sau poate asta e doar pentru restul muritorilor de rand.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Re: DETASARI

Postby esk » Sat Sep 25, 2010 10:21 pm

pai eu acordul coordontorului pe specialitatea mea din Iasi l-am primit fara probleme, nu vad de ce ar fi fost altfel. mai enervant mi se pare sa umblu dupa hartiile celelalte prin bucuresti.... poate ar trebui sa incerci daca vrei detasare, uneori gura lumii sperie inutil

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: DETASARI

Postby vampyblue » Sun Sep 26, 2010 7:09 pm

alina_ok wrote:
esk wrote:ei, mai dau, nu-i dracul atat de negru. sunt pe endocrine, acordul din clinica il am, vreau sa plec doar pt un singur modul de 3 luni in bucuresti, din motive personale. ma gandeam deci ca mi-ar trebui acordul profului la care ma duc sa fac modulul respectiv si al coordonatorului pe endocrine din bucuresti. n-as vrea sa bat drumul degeaba sa aflu ca mai trebuia vreo hartie, ceva, o copie dupa nu stiu ce..

iti trebuie acordul ambilor coordonatori plus accept de primire de la coordonatorul de pe specialitatea modulului pe care ceri detasarea. dar repet, iasul nu da detasare nici cu pistolul la tampla cu atat mai putin pentru motive personale. poti sa iei detasare numai daca nu au posibilitatea de a pregati pe un modul anume. sau poate asta e doar pentru restul muritorilor de rand.


eu is mai grea de cap..deci imi trebuie 3 acorduri? al coordonatorului de rezi, coordonator de stagiu de unde plec si coordonator de stagiu unde ma duc?

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: DETASARI

Postby clara_luna » Sun Sep 26, 2010 7:46 pm

alina_ok wrote:
esk wrote:... dar repet, iasul nu da detasare nici cu pistolul la tampla cu atat mai putin pentru motive personale. poti sa iei detasare numai daca nu au posibilitatea de a pregati pe un modul anume. sau poate asta e doar pentru restul muritorilor de rand.
Exact,depinde cum te descurci,am colega care se detaseaza de 1 an de la Iasi,deci se mai poate...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Mon Oct 04, 2010 3:16 pm

buna. am si eu o intrebare, care am mai pus-o pana acum si am ramas fara raspuns. cine pune nota finala pentru modulul de medicina interna pentru mf anul 1 bucuresti, in cazul in care sunt detasata la suceava? poate a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare....
khabi kushi khabie gham...

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: DETASARI

Postby razi » Mon Oct 04, 2010 6:34 pm

Nota finala o iei de acolo de unde te-ai detasat

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Wed Oct 06, 2010 4:04 pm

razi wrote:Nota finala o iei de acolo de unde te-ai detasat

adica de la suceava? mersi mult.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alido
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Jan 13, 2005 11:54 am

Re: DETASARI

Postby alido » Wed Oct 06, 2010 8:00 pm

mai nou este necesar si acordul spitalului platitor , cel putin pentru cei din buc asa ca va sfatuiesc sa va interesati daca nu vreti sa aveti surprize neplacute.

fubu_oana
Posts: 4
Joined: Thu Mar 26, 2009 9:46 pm

Re: DETASARI

Postby fubu_oana » Mon Oct 11, 2010 1:28 pm

trebuie sa fii doar p mf ca sa t poti detasa dintr-un centru univ in unul neuniv?

dr.hazzard
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Oct 19, 2009 6:22 pm

Re: DETASARI

Postby dr.hazzard » Wed Dec 08, 2010 3:43 am

salutari am si eu o intrebare.....de la cluj se da transferul?cum is profii pe acolo? 8)

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: DETASARI

Postby yrys » Wed Dec 08, 2010 11:51 am

alina_ok wrote:buna. am si eu o intrebare, care am mai pus-o pana acum si am ramas fara raspuns. cine pune nota finala pentru modulul de medicina interna pentru mf anul 1 bucuresti, in cazul in care sunt detasata la suceava? poate a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare....

...tie ti-au dat detasare pe SV....waww...dar Sv nu e centru universitar ,cum ai reusit?

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Wed Jan 05, 2011 11:03 am

Stie cineva unde se trimit acum cererile pt detasari? Un nr de tel si nr de fax? Ms.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Fri Jan 07, 2011 8:55 am

yrys wrote:
alina_ok wrote:buna. am si eu o intrebare, care am mai pus-o pana acum si am ramas fara raspuns. cine pune nota finala pentru modulul de medicina interna pentru mf anul 1 bucuresti, in cazul in care sunt detasata la suceava? poate a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare....

...tie ti-au dat detasare pe SV....waww...dar Sv nu e centru universitar ,cum ai reusit?

WOW ce problema ai tu..... parca ai fii din iasi. numai colo orice lucru e ilegal sau contrar principiilor cuiva. simplu! am reusit si gata! exista o anexa a unei legi care cuprinde lista cu spitalele acreditate pentru pregatirea rezidentilor si spitalul municipal din Radauti era pe lista aia. mi-am facut toate actele care erau necesare pentru detasare, am mers la sediul ministerului din strada George Vraca din Bucuresti, am depus dosarul si in 10 minute aveam si adeverinta de detasare. e vreo problema?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Fri Jan 07, 2011 9:02 am

vanessa80 wrote:Stie cineva unde se trimit acum cererile pt detasari? Un nr de tel si nr de fax? Ms.

daca esti pe Bucuresti numarul de la fostul CNDPDS mai este inca valabil numai ca, fie vorba intre noi, si situatia a ramas aceeasi, tot nu raspunde nimeni la el. uite numarul 0212551574. inainte de Craciun spuneau ca se muta inapoi in Bodesti nr.1. suna si intreaba, daca ai noroc iti va raspune cineva, dar dupa 11.30 ca pana la ora aia nici femeia de serviciu nu e. am stat 2 ore si am asteptat la usa.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Fri Jan 07, 2011 9:03 am

alido wrote:mai nou este necesar si acordul spitalului platitor , cel putin pentru cei din buc asa ca va sfatuiesc sa va interesati daca nu vreti sa aveti surprize neplacute.

era necesar si pana acum, dar din cate stiu numai pentru cei din Bucuresti.
khabi kushi khabie gham...

adry850
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:58 pm

Re: DETASARI

Postby adry850 » Wed Mar 06, 2013 11:02 pm

stie cineva daca poti sa te detasezi in timpul unui stagiu pe care l-ai inceput deja.eu sunt pe mf si acum fac stagiul de 6 luni de mf dar nu mai rezist psihic din cauza coordonatorul de rezi si vreau sa ma detasez.stie cineva ceva.multumesc mult.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests