Un sindicat al medicilor

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Un sindicat al medicilor

Postby Phat Skidz » Wed Sep 30, 2009 10:54 pm

După cum ştiţi, în momentul de faţă nu există un sindicat activ al medicilor. Ei bine, medici, vi se pregăteşte ceva :) Nu există deocamdată niciun anunţ oficial, dar poci să vă zic din surse de foarte multă încredere că un astfel de sindicat e pe cale de a se naşte.
Implicat în acest demers e doctorul Florin Chirculesc (Sebastian A. Corn), autorul unei celebre scrisori deschise, pe care sper că n-aţi uitat-o. Deşi ecourile acelei scrisori la nivel înalt au fost cum au fost, se pare că împricinatul nu a abandonat cauza.

Deocamdată, lucrurile sunt la nivel de zvon. Am creat topicul ăsta ca să fac un buzz şi să dau ocazia unor reacţii timpurii. V-aţi implica într-un asemenea sindicat? Care ar trebui să-i fie priorităţile?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Chingachgook » Wed Sep 30, 2009 11:02 pm

vlad stroescu wrote: Care ar trebui să-i fie priorităţile?


scandal
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby amalia93 » Thu Oct 01, 2009 12:23 am

E o diferenta imensa intre sindicatele profesorilor conduse de al de croitoru et. comp., modalitati de control si manipulare politica a acestei categorii profesionale si orice ar veni de la doctorul Chirculescu.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Un sindicat al medicilor

Postby AvLee » Thu Oct 01, 2009 5:52 am

Interesant
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby ikujjj » Thu Oct 01, 2009 10:50 am

respect. implicare. ne definesc?
atunci merita sustinut

tteod
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 01, 2009 10:27 am

Re: Un sindicat al medicilor

Postby tteod » Thu Oct 01, 2009 11:32 am

Cred ca este o idee excelenta si ar trebui sa ne implicam toti rezidentii. Trebuie sa cerem conditii de lucru pentru rezidenti mai bune adica sa fie respectata curicula pe care trebuie sa o urmam fiecare si salarii care sa ne motiveze si sa ne spulbere orice gand de a parasi tara.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby marmotul » Thu Oct 01, 2009 11:42 am

eu ma introduc, trece-ma si pe mine pe lista vlade :D
qpepsi.gif

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: Un sindicat al medicilor

Postby ndsimona » Thu Oct 01, 2009 12:12 pm

O idee buna!Asteptam demult lucrul asta!
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: Un sindicat al medicilor

Postby ciushka » Thu Oct 01, 2009 1:25 pm

unde semnez?
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Un sindicat al medicilor

Postby d'Arc » Thu Oct 01, 2009 3:01 pm

vlad stroescu wrote:V-aţi implica într-un asemenea sindicat? Care ar trebui să-i fie priorităţile?



1. unde semnam?
2. scandal. pentru toate, de la rezidentiat pana la dotari si medicamente si consumabile (sterilele de plastic) si salariile primarilor, pentru tot. pentru ca suntem ca niste oi netunse si pline de scai, fara cioban. avem doar cate un caine de la cate un partid care ne aduna din cand in cand in directia pe care o vrea el, vezi alde nico si bazac, fara sa aiba macar habar ce facem.

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby amalia93 » Thu Oct 01, 2009 5:52 pm

ziceti si voi, protest, nu scandal. scandalul are conotatie negativa, atrage sanctionarea scandalagiului; protest suna a actiune legitima, si protestatarul are aura necesara de cetatean implicat.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Un sindicat al medicilor

Postby AvLee » Thu Oct 01, 2009 8:14 pm

Ma introduc si eu dar numai pe vreun post de conducere si numai daca se baga si kooksee.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Bysko » Thu Oct 01, 2009 9:16 pm

Cred ca este o idee foarte buna si majoritatea medicilor s-ar inscrie. O sa vedem si cati se vor implica pe parcurs.

rezchir
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Feb 05, 2009 4:55 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby rezchir » Fri Oct 02, 2009 1:14 pm

marmotul wrote:eu ma introduc, trece-ma si pe mine pe lista vlade :D


si eu

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Fri Oct 02, 2009 9:26 pm

vlad stroescu wrote:După cum ştiţi, în momentul de faţă nu există un sindicat activ al medicilor. Ei bine, medici, vi se pregăteşte ceva :)


ce a "uitat" vlad sa va spuna (sau poate ahem, nu stia?) este ca va trebui sa platiti 200 de lei pe an, fiecare dintre voi, sa aveti sindicatul acesta.

adica zece milioane ope toata perioada de rezi, PE FIECARE DINTRE NOI, ca sa iasa chirculescu la TV din cand in cand . haaa???

personal gasesc fermecatoare ideea, nu cred ca un poet ne va salva vreodata, nu unul care are pb cu propria sectie si nu se descurca in propriul spital.
cert este ca acest entuziasm costa insa mult prea mult, daca are bun simt poate face totusi alta forma de organizare, ca asa o sa dam faliment.

nu se pune problema semnati sau nu.
se pune: semnati sa le dati doua milioane pe an????!?!!?!?!?!

parca eu mi-as lua niste carti de banii aia. socoteala e simpla: sau vad 20 de filem la cinematograf, decat sa il vad de maxim 20 de ori pe chirculescu cu aiurelile lui plangacioase. adica da, are el dreptate, dar pt varianta poezie a realitatii parca nu as plati din buzunarul meu atat de mult.

deci vlad, mi se pare onest sa le spui la acest moment ca semnatura ii va costa doua milioane pe an pe fiecare rezident.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Un sindicat al medicilor

Postby AvLee » Fri Oct 02, 2009 9:36 pm

Si asa sa terminat cu smecheria
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby amalia93 » Fri Oct 02, 2009 9:37 pm

trident wrote:
vlad stroescu wrote:După cum ştiţi, în momentul de faţă nu există un sindicat activ al medicilor. Ei bine, medici, vi se pregăteşte ceva :)


ce a "uitat" vlad sa va spuna (sau poate ahem, nu stia?) este ca va trebui sa platiti 200 de lei pe an. adica zece milioane ope toata periaoda de rezi, PE FIECARE DINTRE NOI, ca sa iasa chirculescu la TV din cand in cand . haaa???
personal gasesc fermecatoare ideea, nu cred ca un poet ne va salva vreodata, nu unul care are pb cu propria sectie si nu se descurca in propriul spital.
cert este ca acest entuziasm costa insa mult prea mult, daca are bun simt poate face totusi alta forma de organizare, ca asa os a dam faliment.

nu se pune problema semnati sau nu.
se pune: semnati sa le dati doua milioane pe an????!?!!?!?!?!

parca mi-as lua niste carti de banii aia.

deci vlad, mi se pare onest sa le spui ca semnatura ii va costa doua milioane pe an pe fiecare rezident.



sa inteleg ca tu reprezinti sindicatul actual?? cam asa vorbesti.

200 / an= 16,6 lei/luna.

cred ca niciun medic/om onest nu " cumpara" porcariile pe care le spui tu de chirculescu. arata-mi cati au avut pana acum curajul sa spuna cu glas tare ce gandesc si sa sufere consecintele ( nu putine) fara sa dea inapoi nici cand s-a trecut la represalii.
pentru mine, trident, te-ai cam descalificat. ai vorbit ca un sindicalist gen ciorbea si croitoru, et. comp.
pe chirculescu nu vei reusi sa-l discreditezi cu astfel de ineptii ( ca sa nu le zic mizerii), pe tine, da.

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby amalia93 » Fri Oct 02, 2009 9:39 pm

AvLee wrote:Si asa sa terminat cu smecheria


minunat. uite asa se aleg apele si se lamureste cine cu cine e, de fapt.

who's next? show off, babies, who you really are.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby pc7 » Fri Oct 02, 2009 9:40 pm

in momentul de fata se tin 10% din salariu pt un sindicat de care prea putini au auzit, ce mare lucru sa iei aia 10% dintr-o parte si sa-i pui in alta parte unde stii ca cineva e activ?
Life's not fair, get used to it

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Un sindicat al medicilor

Postby AvLee » Fri Oct 02, 2009 9:44 pm

Asa da.Numai sa se poata.

@amalia 3d are putina dreptate, nu neaparat la faza cu banii dar din faimoasa scrisoare si mie tipul mi se pare cam prea......hai sa zicem idealist. Nu ai kum sa fi lider de sindicat(eficient) daca nu esti si putin femeie de moravuri usoare.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Fri Oct 02, 2009 9:46 pm

eu nu reprezint pe nimeni dar daca iti face placere poti interpreta cum doresti.
doar ca nu mi se pare cinstit sa nu le spui colegilor ca sindicatul asta implica un cost de doua milioane pe an.
sa se bage cine vrea, sigur ca da. personal imi dorex cat mai multe dorme de organizare pt medici, sa creasca pres sociala. un sindicat insa presupune sa iei prea multi bani rezidentilor.
mult-putin, dar sa decida omul. unii sa vrea, unii sa nu, dar nene nu-i logic sa fie informat omul?
e o chestie de sinceritate.

mie mi se pare scump un sindicat.

nu cred ca d. chirculescu o sa creasca salariul cu 10 milioane in 5 ani, asa ca o socoteala simpla este ca nu se merita.
strict economic.

et plus, d respectiv canta si pe gratis, de ce sa ii dau eu doua milioane pe an?

ok, acum o sa imi spuneti ca sunt securist :)
dar cred ca topicul trebuie sa inceapa ONEST. si de ce n-ar incepe asa, chiar?

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby pc7 » Fri Oct 02, 2009 9:53 pm

bine ca dai bani unui sindicat care nu face nimic pt tine
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Fri Oct 02, 2009 9:58 pm

nu platesti la sindicat decat daca semnezi. daca nu ai semnat, este altceva. nu stric surpriza, intreaba la resurse, dar ala nu e sindicat pe care il platesti tu.
so:
la un sindicat semnezi si le dai doua milioane. adaugati la ce dai tu.
deci in ceea ce ma priveste mai bine nu.
si mai bine vii sa ma vizitezi la bucuresti decat sa ii dai lui ala.

uite prefer sa imi iau carti, si-asa sunt scumpe. sau halate.

oricum, inca o data: am fost inteles gresit.
nu este sa nu ii dati doua milioane lui chirculescu.
nu. dati-i daca vreti.
nu asta era mai ideea: ideea este ca nu mi-a placut ca nu a inceput comunicarea cu dreptul: frate omul face calumea, e poet alea, dar costa: doua milioane pe an.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Fri Oct 02, 2009 10:07 pm

all in all: am simtit sa spun ca nu e pe "semnez" ci pe "semnez si scot 200 de lei pe an din buzunar".
daca cei care au spus "unde semnez" vor vrea in continuare, foarte bine. sa ii dea dom'le si 5 milioane pe luna, sunt banii munciti de ei, este treaba lor.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Chingachgook » Fri Oct 02, 2009 10:26 pm

3d de mult nu ai mai scris ceva mai jenant

hai te rog io muta-te pe alt topic
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Fri Oct 02, 2009 10:39 pm

kooksee, macar prefa-te urban.
contr'argumenteza daca simti ca atare.
sindicatul inseamna cotizatie oprita din salariu.

daca imi platesti mie cotizatia eu accept sa iti dau lectii de clasa, fair enough?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Chingachgook » Fri Oct 02, 2009 11:15 pm

problema nu era cotizatia.

sunt ferm convins ca 20 de lei/luna nu e o problema pentru nici un rezident, oricat de nemancat ar fi.

problema ta e ca negi a priori intreprinderea.
ala nu e bun, voi sunteti prosti, chirculescu are probleme de autoritate pe sectia proprie, etc
cand e sa vorbim concret cu nume o dai in diverse.
pana una-alta, chirculescu asta in cauza s-a dovedit cel mai onest. a avut derapajele de la ciutacu, dar per total nu vad altul mai bun. si cu potential de a se implica.

acuma te mai rog sa renunti si la retorica cu "plateste-mi mie" ca eu nu sunt hector sau altii.

sindicatul inseamna in primul rand lupta de clasa, nu cotizatie. mai avem pana o sa fim cartel alfa sau fratia, sa ne facem griji ca se da nea florin cu porsche-ul din banii nostri.

fa un efort sa intelegi ca e o categorie de populatie mai idealista care chiar ar fi in stare sa lupte pentru niste principii. ca tu nu faci parte din ea e cu totul alta discutuie, si, poate ma repet pe undeva, nu e locul ei pe topicul asta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Fri Oct 02, 2009 11:32 pm

da ma, ai inteles tu problema mea, care e de denial si alea. sa recapitulez si apoi o sa intelegi ca nu ai legatura cu ce am spus :

am spus ca:
1. eu nu as da doua milioane pe an unui sindicat
2. n-am spus sa nu dea altii, sa dea, sunt banii lor. dar sa li se zica
3. chirculescu are probleme de multe naturi (n-am spus ca de autoritate)- strict parerea mea- si nu reuseste sa isi menegiuiasca propria sectie si de aici frustrarile lui, in parte, ce sa rezolve ala ceva? we call this extrapolare. adica doar n-o sa-l comparam pe chirculescu cu cercel sau altii, care au super spital si medicamente si tot ce le trebuie?chirculescu nu e in stare sa se tunda macar. come on!
4. am spus ca e cu cotizatie, si o pot spune inaintea infyntarii, daca asta era pb.
5. n-am negat intreprinderea (de ce te lansezi in din astea?), sa-si faca frate alta forma, nu una care sa stoarca de banutii rezidentii, sau cer prea mult bun simt. am spus chiar ca cu cat mai multe entitati, cu atat mai bine.

6. am spus ca e de bun-simt sa le spui oamenilor ca vor plati, mult-putin fiecare decide pt el, dar e ONEST sa le spui.


cat despre parerile despre mine, jenant, neidealist, ce as zice eu si ce as crede, pot face obiectul unei discutii private daca tii neaparat, nu au leg cu topicul.

dar ma scuzi, chiar daca este despre idealisti, cat timp odata cu semnatura o sa le ia si niste bani din buzunar LUNAR, multi-putini, e normal sa li se precizeze.
sa stie si ei cat li se ia, etc.
asta este un principiu, tine de CORECTITUDINE. apropos de idealizme, kooksee. da, si pt un leu stors din buzunar e normal ca ala sa fie INFORMAT.
si am spus ca un sindicat este SCUMP pentru rezidenti. scump in comparatie cu alte forme, pe principiul democratia este scumpa in comparatie cu dictatorshipul. cred ca face sens ce zic.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Chingachgook » Fri Oct 02, 2009 11:42 pm

ba ma lasi?

par nascut alaltaieri?

ai scris de aia 2 milioane de cateva ori. cu majuscule. nu e ca si cum le-ai fi spus la un moment dat " ba urmeaza sa platiti si o taxa"

din cate stiu eu si acuma se opreste ceva pentru un sindicat din salariu? ce faci? pe aiai i dai?

pai scrie aicea ce probleme stii ca are chirculescu. rezidenta lui a fost colega mea si stiu asa al a 2-a mana ca e un om mai degraba ok. nu il compara cu streinu-cercel ca e alta gasca in alta traista.


pe final mi-au dat lacrimile de grija ta fata de saracii rezidenti. frate nu iti cere nimeni sa te solidarizezi da macar nu fii ipocrit.

eu prsonal nu stiu in ce stadiu sunt ei cu infiintatul de sindicat. sunt insa absolut sigur ca desi s-a luat cotizatai in calcul, nimeni nu s-a gandit la cuantumul ei.

ceea ce vreau eu totusi sa zic e ca trebuie sa accepti ca mai sunt si unii care gandesc ca mine (principii, idealisme, prostii) si nu strict ca tine.( banu frate, hai sa vedem cum ii prostim pe astia)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Chingachgook » Fri Oct 02, 2009 11:44 pm

texas wrote:din ce sa va dea astia bani? bugetu-i mic, sunt altele mai importante ca sanatatea si ea va primi tot atat, deci de unde? poate sa bata chircu din picior cat vrea ca nu ne dau. altfel la ce-i bun un sindicat.


la o gramada de chestii taxas.

bani ar fi daca nu i-ar fura astia care mai de care..
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Fri Oct 02, 2009 11:45 pm

cred ca tie ar tbui sa ti se spuna, spre facilitatarea asimilarii:

"este misto ideea de sindicat, poate chirculescu asta face ceva, nu e el bun de sectie, dar poate are vocatie de nivel macro, dar din pacate in Romania exista o lege gresita (legea, nu sindciatul) care va lua LUNAR bani rezidentului din salariul ala amarat (element de patetism), suma anuala este de DOUA MILIOANE DE LEI din salariu catre sindicat."

"din cauza acestei legi rele, eu NU VREAU SA DAU DOUA MILIOANE PE AN UNUI SINDICAT, care poate fi bun. MA COSTA, nu vreau sa joc acest bilet la loto".

"nu cred ca daca dau zece milionae in 5 ani lui chirculescu ala o sa-mi creasca salariul cu zece milioane"

"chircu canta si pe gratis, de ce pe bani??"

sunt expresiv. bai nene da esti culmea cu astea cu lupta violenta protest. ai un principiu, am inteles.

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Ciociolina » Fri Oct 02, 2009 11:45 pm

hai sa acordam un credit omului, sa facem un experiment, pe banii nostrii, e adevarat, un an de zile.
sa fim uniti, nu impartiti in o suta de asociatii, camere federative, sindicate si colegii.
va fi un sidicat, care in sf cuprinde toti medicii, interesele tuturor, nu defalcati pe categorii.
va fi o voce unica, puternica, care va reusi sau nu sa ne prezinte.
e adev, ne va costa 200 lei pe fiecare in parte.
e un moment in care trebuie sa fim uniti, acum mai mult decat oricand, pentru ca putem pune presiuni pe sistem, dat fiind procentul f mare de migratie (2000 pe an), sa ne acorde niste drepturi, dc nu greva generala pe bune, inclus sistemul de urgenta.

si legat de streinu cercel, marele "vaccinator", ala isi trage spagi de ordinul sutelor de mii de euro iar clinica ii e dotata ca bonus. comparatia cu streinu cercel chiar nu isi are loc.

si apoi suma asta nu ramane batuta in cuie, poate fi mai mica, se poate negocia, ne punem de comun acord, dar hai sa strangem randurile, sa acordam credit, nu sa dam in cap.
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Chingachgook » Fri Oct 02, 2009 11:49 pm

trident wrote:cred ca tie ar tbui sa ti se spuna, spre facilitatarea asimilarii:

"este misto ideea de sindicat, poate chirculescu asta face ceva, nu e el bun de sectie, dar poate are vocatie de nivel macro, dar din pacate in Romania exista o lege gresita (legea, nu sindciatul) care va lua LUNAR bani rezidentului din salariul ala amarat (element de patetism), suma anuala este de DOUA MILIOANE DE LEI din salariu catre sindicat."

"din cauza acestei legi rele, eu NU VREAU SA DAU DOUA MILIOANE PE AN UNUI SINDICAT, care poate fi bun. MA COSTA, nu vreau sa joc acest bilet la loto".

"nu cred ca daca dau zece milionae in 5 ani lui chirculescu ala o sa-mi creasca salariul cu zece milioane"

"chircu canta si pe gratis, de ce pe bani??"

sunt expresiv. bai nene da esti culmea cu astea cu lupta violenta protest. ai un principiu, am inteles.



care e ma legea aia?
esti sigur ca nu scrie undeva acolo in normele de aplicare ca daca semnezi, nu platesti taxa si nu te bucuri de ce obtine sindicatul?
:P

"chircu canta si pe gratis, de ce pe bani??"


foarte jos nivelul
foarte foarte jos.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Fri Oct 02, 2009 11:56 pm

sa inteleg ca sunt niste balmajiti care nu stiu ce fac? aaargh.
pai idealistule, sanatatea asta e pe baza de bani, bani de analize, bani de servicii, bani de medicamente, bine ca astia fluiera cand e vorba despre asa ceva. ar fi terifiant. spre ca nu asta ai vrut sa zici.

nu sunt deloc ipocrit: eu nu as da 2 milioane, vrei sa jur sau ce, crezi ca te mint?
si mi se pare corect sa fie informati toti despre preturi si "comisioane ascunse".
in rest da frate kooksee, tu vezi prin mine ca x-ray-ul, ma citesti, stii ce conteaza pt mine. tu esti bun, eu sunt rau, whatever.

nu e negociabil este suma fixa. nu se poate negocia. volens -nolens astia care "semnam semnam" o sa plateasca doua milioane.

kooksee lasa-ma cu nivelul ca tu esti la "nu fii" si gramatica de-a 5-a.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Sat Oct 03, 2009 12:03 am

legea sindicatului e aia.

care unicitate? vor exista in continuare jde mii de sindicate ca si pana acum, doar ca va fi unul in plus.
si pt ce? doar ca sa se suie si chircu pe ceva sa fie mai inal?. si da, pe cele doua milioane anual ale residentilor, si cele 3-4 milioane lunar ale specialistilor?

me dar fara banii vostri/nostri nu poate protesta sau ce?
adica eu inteleg ca fanatismul creste in vreme de criza, dar totusi.

uite cicciolina ar lua un loz de 2 milioane pe an, cu poetul pe el.
eu nu as lua. o chestie de optiune.
dar o chestiune de obligatie sa se specifice frumos in the first place.

kooksee cand ma gandesc la ultimul despre care spuneai ca e idealist si dezinteresat ma tin cu mainile de burta da ras

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Chingachgook » Sat Oct 03, 2009 12:05 am

asa asa
da-o in din astea, gramatica, chestii

hai zi-mi care e legea aia. ca stiu ca stii

in aceeasi ordine de idei te legi absolut pueril de aia 2 mil. aia si numai aia sunt problema ta?

frate mai ai un an, termini te duci in mediul privat si te doare la bascheti de toate sindicatele
sau nu?

nu am spus ca eu sunt nu stiu cum si tu esti rau.

am zis ca dupa parerea ta aia cu infiintatul de sindicat abia asteapta cotizatiile de la membri.

mai zi-ne ceva ce nu stim de chirculescu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Un sindicat al medicilor

Postby 187.92a » Sat Oct 03, 2009 12:15 am

pana sa citesti printre randuri (dadada, try harder, le vezi, le simti, not), mai bine citesti fix randurile, sa le prinzi sensul declarat. tu deviezi discutia, eu nu am spus ca ei sunt hamesiti dupa bani.

am spus altceva: ca nimeni nu le spune celor care se arata interesati ca vor exista "comisioane ascunse". bai nu cred ca nu intelegi, zau, ce e atata de intors pe toate partile?
momentan fix asta este pb mea, faptul ca este prezentata doar fata stralucitoare, si ca nu mi se pare onest.

si mi se pare CORECT sa discutam si aspectul material, tocmai pt ca unii sunt idealisti si nu stiu ce li se intampla.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Chingachgook » Sat Oct 03, 2009 12:18 am

ok,
am inteles.

e o taxa de 20 de lei/luna

din cate stiu si col medicilor opreste 5 lei/luna. absolut degeaba.
aia te deranjeaza?

ce te mai deranjeaza la chirculescu?
in afara de faptul ca nu e in stare sa se tunda?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Un sindicat al medicilor

Postby Phat Skidz » Sat Oct 03, 2009 12:33 am

Trident, nu ştiu ce te-a apucat de aberezi aşa brusc şi incoercibil.

Unu: treaba e deocamdată la nivel de zvon. Nu ştiu, eu unul, cum va arăta treaba la sfârşit, nu pot să zic mai mult decât am zis, pentru că nu ştiu. Dar ştiu că ceva se coace, şi e bine să avem un orizont de aşteptare, deocamdată. Oricum, ştiu că dr Chirculescu e implicat, dar nu e sindicatul lui personal. Aştept şi eu cu interes să văz cine va mai fi în el. Poate nu o să-mi convină.

Doi: ce-i cu cocălărismele alea, frate? Că nu-şi gestionează secţia, că nu se tunde (??), că cântă şi pe gratis, că să fie el mai înalt, etc. Bleah. Nu ştiu în ce măsură cuvântul meu mai contează pe aici, dar pot să spun că, pe lângă că te comporţi cam jegos, te afli în totală eroare. Îl ştiu personal pe împricinat. Am făcut cunoştinţă cu medicii de pe secţia lui. Care e una dintre extraordinar de puţinele din ţara asta unde aerul e respirabil. Aaa, n-au suficienţi oameni, tre să facă gărzi în cantităţi industriale ca să poată acoperi tot, unele neplătite, sunt permanent faultaţi, aia e altceva.
În general, tridente, dacă n-ai combătut în SUUB, habar n-ai. În rest, sigur, poţi să emiţi ce păreri vrei tu, dar o dai tare cu bâta în baltă şi e păcat. Ţi-aş spune nişte poveşti la prima mână, dar după ce te calmezi.

Io l-am cunoscut pe Corn înainte de scrisoarea deschisă. Şi mi-a plăcut aproape instantaneu. Din multe motive. Unul dintre ele e că e desprins de toată mizeria asta medicală, la care văd că te dedai şi tu copios pe topicul ăsta. Nu e obişnuitul animăluţ de haită, aflat pe una dintre poziţiile notate cu litere greceşti, de la alfa la omega. În multe privinţe, e un outsider. Şi tare mă bucur că e aşa. Că dinăuntru, nu ştiu ce se mai poate face, e superîmbâcsit.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Un sindicat al medicilor

Postby AvLee » Sat Oct 03, 2009 12:40 am

Mai e si vorba aia cu cine sa ars cu ciorba....Eu nu-i cunosc pe nici unii din cei mentionati mai sus asa ca nu imi dau cu parerea cat de buni sunt. Eu vb doar din impresia care mi-a lasato scrisoarea. Uite o sa incerc sa si caut emisiunea aia a lui ciutacu.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 89 guests