Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby gaurav_singh_md » Tue Sep 22, 2009 7:10 pm

mai cauta pe internet....india are mai multe fetze....oameni saraci exista peste tot....si populatia este mare....si am lucrat 3 ani in india si stiu ca salariuleste mare si poti sa inveti mai mult intr-un ani acolo de cat in 5 aici (practical knowledge).....s-a nu crezi ca am venit in romania pentru ca este mai roz situatia aici ..... it's a stepping stone.
http://www.apollohospdelhi.com/
asa arata un spital privat din delhi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby Calico » Tue Sep 22, 2009 7:15 pm

trident wrote:in fine, eu stiam (filme, documentare, carti, internet) ca india este o tara extrem de saraca, plina de mizerie si f f f aglomerata.

Si eu stiu ca e asa cum zici tu.

Dar nu vorbeam de saracie in general, vorbeam de doctori.
Ma gandesc ca intr-o tara in care pentru majoritatea oamenilor educatia e un privilegiu, doctorii sunt tratati destul de bine. In Romania, unde toata lumea termina o facultate, nu e cine stie ce sa fii medic.
Asta nu inseamna ca e mai bine sa emigram in India.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby 187.92a » Tue Sep 22, 2009 7:23 pm

poftim, sa te convingi: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... per_capita
este un indicator relevant si o comparatie ok, sa vedem ce tara pe unde isi are locul.
. dar n-am de gand sa continui o discutie despre economia Indiei sau a Ro, nici aici nici altundeva.
am inteles ca se vbea despre asteptarid e la RO, nu de la a fi medic aici, despre ajustareea salariilor cu inflatia, din astea.

ai dreptate muma padurii. totusi, nu pot sa stau impasibil cand un indian comenteaza ca merg lucrurile aiurea in RO, cand tara lui se scufunda in saracie si violenta, sau cand compara cu mongolia etc. nu de patriotism , dar mi se pare gresit.
okok, am alsat subiectul.
da, gaurav, RO e naspa, India e ok, ca are spitalul acela privat.
adica si un american sau un neamt m-ar irita,d ar asa, un indian sa critice cum merg lucrurile in RO mi se pare putin exagerat.
Last edited by 187.92a on Tue Sep 22, 2009 7:24 pm, edited 1 time in total.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby gaurav_singh_md » Tue Sep 22, 2009 7:24 pm

MumaPadurii wrote:Si eu stiu ca e asa cum zici tu.

Dar nu vorbeam de saracie in general, vorbeam de doctori.
Ma gandesc ca intr-o tara in care pentru majoritatea oamenilor educatia e un privilegiu, doctorii sunt tratati destul de bine. In Romania, unde toata lumea termina o facultate, nu e cine stie ce sa fii medic.
Asta nu inseamna ca e mai bine sa emigram in India.

vrei sa spui ca medici nu sunt respectati (sau tratat bine) in germania/franta/suedia/autralia/spania (oriunde in lume) pentru ca nivel de educatie este buna acolo? funky logic.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby 187.92a » Tue Sep 22, 2009 7:27 pm

A number of people both within India and abroad think India is a poor country. It is not. The bulk of India's people remain poor because we are not able to give basic education to our children, we are not able to impart skills to our young men and women, and we are not able to get productive work out of them. If we can get another 200 million to 300 million people to join the ranks of those engaged in productive activity, India's GDP will soar.

pai in Ro ne descurcam, sunt dezamagit ca India nu se descurca. Zau, ce discutie.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby Calico » Tue Sep 22, 2009 7:33 pm

gaurav_singh_md wrote:vrei sa spui ca medici nu sunt respectati (sau tratat bine) in germania/franta/suedia/autralia/spania (oriunde in lume) pentru ca nivel de educatie este buna acolo? funky logic.

nu

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby gaurav_singh_md » Tue Sep 22, 2009 7:35 pm

trident wrote:poftim, sa te convingi: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... per_capita
este un indicator relevant si o comparatie ok, sa vedem ce tara pe unde isi are locul.
. dar n-am de gand sa continui o discutie despre economia Indiei sau a Ro, nici aici nici altundeva.
am inteles ca se vbea despre asteptarid e la RO, nu de la a fi medic aici, despre ajustareea salariilor cu inflatia, din astea.

ai dreptate muma padurii. totusi, nu pot sa stau impasibil cand un indian comenteaza ca merg lucrurile aiurea in RO, cand tara lui se scufunda in saracie si violenta, sau cand compara cu mongolia etc. nu de patriotism , dar mi se pare gresit.
okok, am alsat subiectul.
da, gaurav, RO e naspa, India e ok, ca are spitalul acela privat.
adica si un american sau un neamt m-ar irita,d ar asa, un indian sa critice cum merg lucrurile in RO mi se pare putin exagerat.

u took the whole thing in the wrong light,......cu toti stim (simtim pe pielea noastra) ca gdp nu este un indicator de cum traim. si problema nu este ca ro este naspa (daca era nu veneam aici sub nici o forma, sau india e grozava, stiu ca este) problema este ca guvernul joaca cu viata noastra si noi nu prea putem sa facem nimic. and the salary sucks (urasc faptul ca tre sa ceri ajutor de la parinti)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby 187.92a » Tue Sep 22, 2009 7:45 pm

or get a 2nd job.
in Romania we have this thing called shpaga, and there is some kind of gentlemenz agreement that doctors dont ask for bigger incomez as long as they are allowed to be fed with shpaga.
the little resident physicians are some collateral victims of this pact. but if the gov increased their sallaries, the other doctors would get more money that agreed.
i think doctors in romania live good lives, because of shpaga. the system works well, and it has functioned well for the alst 40 years, and i also think all resident without regard to year of study or medical field they activate in shoud get the same sallary. and if a system works, we call it good.
anywayz, ppl should not consider that the fact that resident physicians are badly paid is symptomatic for the system. it is not; it is just a side effect. however ppl are very upset that sallaries are so low, and doctors are so poor. neah.
there is an ENOURMOUS difference between doctors sallaries and teachers'. the possibility of self adjusting the personale income :)
and you have almost the same magic possibility, but somehow you get stuck in ethics, and parents get to pay for this ethic inadaptability to the system. that's how i see it.
i go eat some beef

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby gaurav_singh_md » Tue Sep 22, 2009 8:11 pm

trident wrote:or get a 2nd job.
in Romania we have this thing called shpaga, and there is some kind of gentlemenz agreement that doctors dont ask for bigger incomez as long as they are allowed to be fed with shpaga.
the little resident physicians are some collateral victims of this pact. but if the gov increased their sallaries, the other doctors would get more money that agreed.
i think doctors in romania live good lives, because of shpaga. the system works well, and it has functioned well for the alst 40 years, and i also think all resident without regard to year of study or medical field they activate in shoud get the same sallary. and if a system works, we call it good.
anywayz, ppl should not consider that the fact that resident physicians are badly paid is symptomatic for the system. it is not; it is just a side effect. however ppl are very upset that sallaries are so low, and doctors are so poor. neah.
there is an ENOURMOUS difference between doctors sallaries and teachers'. the possibility of self adjusting the personale income :)
and you have almost the same magic possibility, but somehow you get stuck in ethics, and parents get to pay for this ethic inadaptability to the system. that's how i see it.
i go eat some beef

maybe one day u will get to practice medicine and not feel guilty about it. taking bribes is not a system, it's corruption.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby 187.92a » Wed Sep 23, 2009 10:29 am

este un sistem cat timp tine un alt sistem in viata. deocamdata nu este legiferata, dar functioneaza f bine si daca ar avea o lege care s-o acopere ar fi totul ok, este doar un sistem neacoperit de lege. deocamdata.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby Phat Skidz » Fri Jun 12, 2015 8:20 am

b3 wrote:15 septembrie 2009:
http://www.adevarul.ro/articole/ministrul-bazac-vorbeste-despre-cum-vom-scapa-de-spaga-din-spitale.html

Rezidenţii, banii înapoi. Am pus o restricţie punitivă.Rezidenţii sunt plătiţi din bugetul statului. Dacă un medic a terminat specialitatea şi vrea să plece, sigur că poate să plece, dar a făcut specialitatea pe banii ţării şi acum trebuie să returneze banii. Salariul unui rezident este în jur de 12 milioane de lei vechi, înmulţim cu 12 şi vedem cât face pe un an. Probabil că mulţi nu vor avea banii ăştia, dar mi se pare o măsură corectă. Intră în vigoare din anul universitar viitor. Anul ăsta ţinem rezidenţiatul pe principiile vechi.




Au mai trecut aproape 6 ani și:

http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... tii_20962/

Vicepremierul Gabriel Oprea spunea ca in viitorul apropiat ar vrea prin consens cu toate partidele sa se impuna ca cei care termina Facultatea de Medicina sa fie obligati pentru o perioada de cinci sau zece ani sa practice meseria in tara”, a declarat ministrul.
...
„Ideea nu este rea, este o ideea la care se lucreaza deja in momentul de fata, trebuie vazuta care este forma de aplicare.


De fapt, ideea asta reapare la suprafață cu fiecare ministru al Sănătății. INteresant Gabriel Oprea ăsta. Are niște sprâncene de pițipoancă.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby Calico » Fri Jun 12, 2015 8:32 am

Si daca e somer, ar fi ok sa emigreze atunci?
Banuiesc ca pentru a pretinde ca nu poti sa practici decat in Rimania, ar trebui intai sa asiguri tuturor un loc de rezidentiat/munca in Romania.
Adica TEORETIC trebuie sa pregateasca o gramada de MF-isi pe care o sa/i trimita la tara. Asta daca vor sa practice ce-au studiat 6 Ani, desigur. Practic vor emigra oricum.

Dar daca se marita cu un strain? Sau in cazul asta ar trebui sa-si gaseasca alt job sau o s-o intretina domnul?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby Phat Skidz » Fri Jun 12, 2015 9:31 am

Evident că e o tâmpenie imposibil de pus în practică. Mă uimește faptul că fiecare ministru cochetează cu ea, ba chiar face declarații publice, înainte să afle treaba asta.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby Lii » Fri Jun 12, 2015 9:51 am

Desigur, aberatii.
Dar de ce numai medicii? N-ar fi un pic discriminatoriu?
Si de ce sa se returneze tot salariul? Cu toate astea, medicii vor emigra in continuare pentru ca nu e mare lucru sa returnezi cateva mii de euro din salariul de tara vestica sau mai mult, nu vor incepe deloc rezidentiatul in Romania.
Fără profesie

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Salariul rezidentilor conform lui Bazac

Postby Calico » Fri Jun 12, 2015 9:54 am

@vlad
Ah, ok, ma speriasem. Credeam c-o sprijini. :P

Pai e o masura foarte populista, de-aia e reiterata. Sistemul e la pamant, medicii pleaca. Masura asta indica poporului unde sa caute vinovatii atunci cand vor ramane fara medici, ca nu cumva sa-i caute la parlament.
Vedem ca pierdem razboiul si pedepsim dezertorii, in loc sa schimbam tactica si generalii care joaca la dublu.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests