Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale

La spital ma protejez:

utilizez doua perechi de manusi la orice interventie
4
8%
folosesc ecran de protectie daca ma uit la pacienti in gura
2
4%
intotdeauna halat cu maneca lunga (vara inclusiv)
5
10%
cel putin o pereche de manusi cand ating/consult orice pacient
15
30%
masca sa ma feresc de TB si gr. porcina
11
22%
nu imi iau niciodata halatul acasa, il las la spit/il spala acolo
13
26%
 
Total votes: 50

rezchir
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Feb 05, 2009 4:55 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby rezchir » Sun Sep 20, 2009 12:07 pm

manusi 2 perechi cand stiu ca pacientul are hepatita B/C (teoretic si hiv insa pana acum nu am avut unul care sa stie si sa ne si spuna) asta in sala
pe sectie in sange si puroaie imi cumparam in primii 2 ani cate 1-2 cutii pe luna ca spitalul eventual iti arunca o pereche pe zi si tu ai nevoie de vreo 20, evident le foloseam la mai multi pacienti dupa ce puneam alcool pe ele sau treceam la varianta mainile goale - seful sectiei e de parere ca de ce te feresti mai mult nu scapi
acum sunt manusi, nu chiar cate ar trebui dar cat sa nu imi mai cumpar
halat cu maneca lunga exclus ca e extrem de cald la noi, in sala desigur halatul verde de op
ochelari, am de protectie, legati la ceafa cu o bucata de fasa sa nu alunece, extrem de incomozi ca se stropesc/aburesc
ii iau cand ciocanim si oase, exclus la microchirurgie ca nu dau bine langa microscop iar cand lucram fara ca doar mana I are lupe e greu sa vezi firul si fara "viziera"
de spalat halatul/costum sala la spital???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ce gluma buna...............
la fel inutil sa te stresezi unde le speli si cu ce vin in contact cand hainele de spital stau in dulapul cu hainele de strada

oare am lasat ceva afara? daca da, inseamna ca nici nu s-a auzit la noi de asa ceva :devil:

in prima luna din anul I m-am trezit ca nici nu stia lumea ce se face cand te stropesti/intepi.... a fost o surpiza f neplacuta

bebica
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Aug 27, 2006 4:06 am

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby bebica » Sun Sep 20, 2009 5:27 pm

Si chiar,ce faci?Ai aflat pana la urma?

rezchir
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Feb 05, 2009 4:55 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby rezchir » Sun Sep 20, 2009 10:19 pm

hmmm
pai am ajuns la o luna dupa inceperea rezi-ului pe la epidemio cand m-am stropit in ochi cu o cantitate deloc neglijabila de sange
imediat dupa asta o colega s-a intepat la acelasi pacient si l-am testat pt ca era boschetar
a iesit hep B poz si era pac din ala cu virulenta mare (ce exprimare)
asa ca urgent la vaccinarea care oricum imi era programata peste 2 zile, am facut-o insa in regim de urgenta la epidemio unde a trebuit sa aud muulte teorii, cum sa ne ferim, cum sa ne prezentam urgent cand ne intepam, eu am auzit o varianta
colegi de-ai mei au urmat imediat cu intepaturi la pacienti de....etnie/gay
au mers la infectioase si au auzit alte variante
ca o concluzie, noi iesim din operatie, ne spalam cu betadina concentrata sau cu mult ser in ochi
teoretic trebuie sa mergi imediat la infectioase sa raportezi, primesti combivir pe 10 zile sau pana ies analizele pacientului ok
nasol e ca o cura de combivir e greu de suportat, cu efecte adverse naspa, nerecomandat sa o repeti des adik asa des pe cat ne stropim/intepam noi deci prin urmare dupa ce cativa colegi au mers pe la infecto au mai renuntat
ultima s-a trezit si cu o comisie pt accident de munca pe cap, pe al ei si al profului
asa ca mai nou ne rezumam la a ne spala si a cere analize la pacient

destul de nasol pt ca atunci iti dai seama cat risti, stai si astepti verdictul si te gandesti daca ti-ai nenorocit si familia

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby vazi » Mon Sep 21, 2009 12:54 am

poate dyneema e o solutie - la o simpla cautare constat ca exista manusi rezistente la taiat / intepat.... insa nu par comode si nici "eftine":
http://www.safetysupplies.co.uk/trolleyed/6/20/
sau ...
daca vrei echipament complet :peace: :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
pq pas?

bebica
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Aug 27, 2006 4:06 am

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby bebica » Mon Sep 21, 2009 9:45 am

De ce trebuie sa se stea 10 zile pana vin analizele pacientilor?Nu cred ca e mai ieftin sa dai acel medicament doctorului intepat decat sa faci serologia pacientului in urgenta si apoi sa decizi...
In Franta au un protocol:declari urgent accidentul(intepare,stropire in ochi,ce e),se preleveaza in urgenta sange de la pacient si ai serologia in jumatate de ora dupa ce ai dus sangele la laborator.Daca e negativ pt. tot,urmeaza testari repetate cam un an jumate.Daca e,sa zicem,infectat cu HIV,primesti imediat medicatie specifica timp de cateva luni (nu stiu exact cat).Am vazut un ATI-ist care s-a intepat de la unul cu HIV si a urmat protocolul.La 1 an jumate cand au incheiat testarile nu avea nimic.
In Romania am intrebat la Protectia Muncii,intr-un oras de provincie (nu zic care) ce faci in astfel de cazuri.Erau in birou trei cucoane care fumau de zor si se plictiseau.Mi-au raspuns ca...nu faci nimic,primesti un spor la salariu o perioada daca te-ai intepat!Nu vi se pare penibil?!De aia intrebam pe Rezchir,sa vad in centrele universitare romanesti cum se procedeaza totusi.

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby breki » Mon Sep 21, 2009 2:06 pm

Voi ce metode folositi pentru a dezinfecta stetoscopul(daca folositi) si telefonul mobil ???

Thor, Bionet, alcool sanitar, betadina ???

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Mon Sep 21, 2009 2:21 pm

tel mobil- spirt; am citit un studiu cum ca ar purta nush cati nozocomiali dintr-aia. poate exista ceva anume, nu stiu exact.
nu cred ca a vrea sa ajuti un pacient utilizxand o manusa refolosita este o alegere ok, eu am aruncat vreo 150 E o parte de fiola de botox doar din mult mai putin, poate chiar exces de zel.
nu cred ca pacientii ar trebui sa fie victimele faptului ca nu exista manusi, ori dai 20 lei pe o cutie ori ii expui situatia si il intrebi daca doreste refolosirea, etc.
mie lucrurile acesta nu mi se par de joaca, pacientii sunt oameni, si daca pot aduce o pereche de manusi de ce sa utilizezi o pereche pe care o dai cu numai-stiu-ce?
asta doar asa la o analiza fugace

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby breki » Mon Sep 21, 2009 3:00 pm

Bine inteles, dai cateva lei pe manusi, masca cand esti student sau daca te simti responsabil, dai cu spirt pe stetoscop, dar dati 300-400 RON, pe flaconul de nu stiu ce dezinfectant pentru maini....care este produs eficient ? Si ma refer la cei care primesc in jur de 1000 de RON.

Am auzit dintr-o experienta personala ca in Franta asistenta sefa verifica flaconul doctorilor si reumplea, ca sa aiba intotdeauna dezinfectant intr-un flacon mic in buzunar.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby pc7 » Mon Sep 21, 2009 3:19 pm

cum dezinfectezi telefonul, il desfaci sau nu?
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Mon Sep 21, 2009 3:53 pm

sigur ca da, atat cat se poate, si se poate mult. depinde si de telefon, desigur

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Mon Sep 21, 2009 4:00 pm

http://www.i-medic.ro/blog/risc-de-infe ... ui-medical
Risc de infectii in spitale din cauza telefoanelor mobile ale personalului medical

Autorcamy - Data adaugare15 Martie 2009

Telefoanele mobile ale medicilor si infirmierelor din spitale sunt purtatoare de bacterii, inclusiv de germeni redutabili, rezistenti la antibiotice, si ar putea constitui o sursa de infectii nozocomiale la pacienti, potrivit unui studiu publicat vineri, transmite din Paris AFP.
Echipa lui Fatma Ulger de la Universitatea Ondokuz Mayis din Turcia a detectat prezenta de stafilococi rezistenti la meticilina /SARM/, potrivit studiului difuzat online de revista de specialitate Annals of Clinical Microbiology and Antimicrobials, editata de BioMed Central.
Doar 10 % dintre medici si infirmiere isi dezinfecteaza periodic telefonul, potrivit autorilor studiului, pentru realizarea caruia au fost prelevate probe de pe mainile si telefoanele a 200 de medici si infirmiere din salile de operatii si din saloanele de terapie intensiva.
Aproape 90 % din telefoanele mobile testate erau contaminate cel putin cu acelasi tip de bacterie, dintre care unele susceptibile ca ar provoca infectii nocozomiale grave la pacientii deveniti sesibili in spital.
Dupa efectuarea de culturi din prelevarile facute in laborator pentru a vedea daca germenii sunt capabili sa prolifereze in mediu favorabil, aproape 35 % erau purtatori a doua tipuri de bacterii si 11 % a trei sau mai multe tipuri de bacterii.
''Rezultatele noastre sugereaza faptul ca o contaminare trece de pe mainile personalului medical pe telefoanele lor mobile.Aceste telefoane pot fi un rezervor de infectii care ar putea facilita transmiterea de bacterii intre pacienti'', avertizeaza autorii, chiar daca li se par necesare alte studii pentru a confirma constatarea lor.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby marmotul » Mon Sep 21, 2009 6:04 pm

pc7 wrote:cum dezinfectezi telefonul, il desfaci sau nu?

:lol:
faci pipi pe el, caci urina e sterila. apoi il duci la amanet si iei altul la schimb, fara microbi
qpepsi.gif

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby ares/tm » Mon Sep 21, 2009 6:12 pm

urina e sterila la nou nascut
in rest...mai rar
i can resist everything except temptation

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby marmotul » Mon Sep 21, 2009 6:25 pm

ares/tm wrote:urina e sterila la nou nascut
in rest...mai rar

poate la tine la gineco..
ray mears si survivorman asa recomanda...
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Mon Sep 21, 2009 7:04 pm

pai poti avea un tel de spital si un mobil pt plimbare

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby marmotul » Mon Sep 21, 2009 9:29 pm

si inca unul mai vechi si mai contondent cu care sa arunci in ciinii din curtea spitalului
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Tue Sep 22, 2009 10:47 am

ca veni vba de haine, se shimba careva la spital? nu ma refer la chirugi, ci la restul.
asta ar tputea rezolva oarecum pb micorbilor, dar sigur ca nu si pe cea a vestiarelor.

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby breki » Tue Sep 22, 2009 11:11 am

Da, ma schimb.
Am 5 variante sa ma schimb:camera asistentilor
camera doctorilor
toaleta
in parcare
pe coridor

Nici cand eram studenta nu aveam vestiar in sensul cuvantului, acum ar fi lux.

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Mephistopheles » Tue Jun 08, 2010 3:39 pm

Am facut vaccinul anti hep B in anul I, in 2002.
Acum o luna mi-am facut analizele. Am titrul Ac de 11, si nu am protectie eficienta decat peste 100; deci ar trebui sa fac rapel.
Intrebarea mea e, (avand in vedere ca o doza in farmacii costa peste 1 bulion), n-ar trebui sa ne faca spitalul angajator rapelul, la toti cei care suntem expusi la Hp B prin natura muncii pe care o prestam ca angajati? Sau alternativ, la medicul de familie?
Stie cineva daca se poate face rapelul fara sa dai atatia bani?
pescar de oameni

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Tue Jun 08, 2010 6:11 pm

Fa cerere la manager cu solicitare raspuns scris.

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Aurora boreala » Tue Jun 08, 2010 7:38 pm

suciu_raca wrote:Am facut vaccinul anti hep B in anul I, in 2002.
Acum o luna mi-am facut analizele. Am titrul Ac de 11, si nu am protectie eficienta decat peste 100; deci ar trebui sa fac rapel.
Intrebarea mea e, (avand in vedere ca o doza in farmacii costa peste 1 bulion), n-ar trebui sa ne faca spitalul angajator rapelul, la toti cei care suntem expusi la Hp B prin natura muncii pe care o prestam ca angajati? Sau alternativ, la medicul de familie?
Stie cineva daca se poate face rapelul fara sa dai atatia bani?


Vaccinul luat direct de la firma (Glaxo in acest caz) nu costa mai mult de 55ron. E nevoie de o singura doza, cand vorbim de un rapel.
Avand in vedere ca in spitale e saracie lucie, nu stiu daca vei primi vaccinul prea curand, asta daca ti se aproba :roll:
Crezi ca merita asteptarea? :mrgreen:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Mephistopheles » Tue Jun 08, 2010 11:29 pm

Asa-i, sa-ti revendici drepturile nu-i o abordare pragmatica pe la noi. Of.
In fine, stiti voi cum fac sa-l cumpar direct de la Glaxo? Vorbesc cu repii?
Merci de raspunsuri.
pescar de oameni

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Tue Jun 08, 2010 11:34 pm

suciu_raca wrote:Asa-i, sa-ti revendici drepturile nu-i o abordare pragmatica pe la noi. Of.
In fine, stiti voi cum fac sa-l cumpar direct de la Glaxo? Vorbesc cu repii?
Merci de raspunsuri.


Tu ai si niste probleme mai, de te doare capul. Pt care poti lua albocalmin (vbesti cu repii sau ceri manajerului).


Il iei din farmacie cu 60 si ceva de lei sau te duci si plangi la infectioase o poveste si iti faci pe moca. La vaccin ma refer.

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Mephistopheles » Tue Jun 08, 2010 11:54 pm

Era vorba de principiu. Si de bani, dar mai ales ma lamentam de principiu.
pescar de oameni

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Wed Jun 09, 2010 12:32 am

Iarast trebuie sa intevnin pentru a-ti oferi un sfat important:
este criza eco, acum banii sunt cei importantu, nu principiile.
lasa prietene principiile pana cand vei ceva in burta. munceste, citeste, asa e treaba ta.
daca nu iti convine aiai, sunt sisteme dintre cele mai colorate si apetisante in Vest, abia astepta sa te primeasca.
mult succes@

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Mephistopheles » Wed Jun 09, 2010 12:58 am

Intermitenta principiilor e acelasi lucru cu lipsa lor.
Pace.
pescar de oameni

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Wed Jun 09, 2010 1:21 am

bine, bine, cum zici u, dar fa-ti odata vaccinul ala.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Iepurita » Wed Jun 09, 2010 10:27 am

bebica wrote:De ce trebuie sa se stea 10 zile pana vin analizele pacientilor?Nu cred ca e mai ieftin sa dai acel medicament doctorului intepat decat sa faci serologia pacientului in urgenta si apoi sa decizi...
In Franta au un protocol:declari urgent accidentul(intepare,stropire in ochi,ce e),se preleveaza in urgenta sange de la pacient si ai serologia in jumatate de ora dupa ce ai dus sangele la laborator.Daca e negativ pt. tot,urmeaza testari repetate cam un an jumate.Daca e,sa zicem,infectat cu HIV,primesti imediat medicatie specifica timp de cateva luni (nu stiu exact cat).Am vazut un ATI-ist care s-a intepat de la unul cu HIV si a urmat protocolul.La 1 an jumate cand au incheiat testarile nu avea nimic.
In Romania am intrebat la Protectia Muncii,intr-un oras de provincie (nu zic care) ce faci in astfel de cazuri.Erau in birou trei cucoane care fumau de zor si se plictiseau.Mi-au raspuns ca...nu faci nimic,primesti un spor la salariu o perioada daca te-ai intepat!Nu vi se pare penibil?!De aia intrebam pe Rezchir,sa vad in centrele universitare romanesti cum se procedeaza totusi.



Hai serios , voi nu ati facut infectioase si epidemio in facultate?
Ca la materiile astea am invatat ce se face in caz de astfel de accidente.
In toate operatiile in care am intrat aveam o singura pereche d manusi. era culmea tupeului sa ceara studentul 2 , nu?
la orto am zis "pas" la artrodezele de la cei cu hepatita , ca nu am vaccinul facut.
Stiu ca la un neo de col la sf. operatiei mi-a sarit niste sange in ochi si l-am cam disperat pe apartinator cu intrebari despre ce boli a avut si n-a avut sotia.
Doamne ajuta , pana acum nu m-am intepat si nici nu m-a intepat nimeni .

Ochelari de protectie am vazut ca poarta acum multi doctori , la pacientele cu HIV sunt la gineco truse speciale, dar nu destule. Asa ca daca ai noroc le folosesti , si daca nu , asisti nasterea cu 2 perechi de manusi si te rogi sa iasa bine.
Oicum , multi din personalul sanitar au hepatita b...
Stiu ca a fost un accident in Tm acum vreo 2-3 ani cu descarcerare dificila , victime multe. Dupa o zi s-a aflat ca una dintre victime are HIV. Sa vedeti atunci distractie pt. cei de la descarcerare , medici , asistente , celelalte victime , familii samd.
Plus ca la noi in Ro a fost "accident epidemiologic" intre anii 87-90 si acum tot apar pacienti cu HIV .
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Wed Jun 09, 2010 10:23 pm

Foarte interesant.

Cum este cu trusa aia speciala? eu nu stiu despre ce este vorba!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Melania » Wed Jun 09, 2010 11:55 pm

trident wrote:nu cred ca a vrea sa ajuti un pacient utilizxand o manusa refolosita este o alegere ok, eu am aruncat vreo 150 E o parte de fiola de botox doar din mult mai putin, poate chiar exces de zel.

Really???Botox? :?
Parca una din parashutele din sex and the city isi injecta singura botox. In curand o sa cumparam de la Mall botox, la promotzie.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 12:41 am

really. astept ziua aia cand vor veni toate la corectare, dupa :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Iepurita » Thu Jun 10, 2010 5:32 am

Este un costum ca de cosmonaut, manusi speciale impenetrabile , ace boante...atat imi amintesc din descriere , ca nu am vazut-o.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 2:10 pm

:)
esti sigur ca exista?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Calico » Thu Jun 10, 2010 3:17 pm

Da. E pe pagina 1, al doilea post.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Krisler12 » Fri Jun 11, 2010 9:14 am

Halat + masca:
Image
Last edited by Krisler12 on Fri Jun 11, 2010 9:19 am, edited 2 times in total.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Krisler12 » Fri Jun 11, 2010 9:17 am

Oferim cea mai buna protectie ! Numai la noi gasesti echipamente de protectie adecvate ! Vino la noi si nu vei regreta ! Calitate la cele mai mici preturi !
Din gama noastra de produse va prezentam:
1.Masca de uz obisnuit:
Image

2.Masca de purtat noaptea in garda:
Image

3.Masca ptr. microchirurgie, dermatologie si neurologie:
Image


Si nu in ultimul rand:
Masca ptr. pacient:
Image

si,
Masca ptr. facut anamneza:
Image

Cu noi nu veti regreta !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby Chingachgook » Mon Jun 14, 2010 12:38 am

sa il baneze careva pe imbecil

-------
warning
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby marmotul » Mon Aug 16, 2010 7:57 pm

am auzit de ceva ochelari de protectie tratati cu nush' ce substanta ce nu se aburesc asa de tare. stiti cumva ceva de asta? eventual unde pot gasi?
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby 187.92a » Tue Aug 31, 2010 10:47 pm

si pe mine m-ar interesa.
dar niste d-astia unde gasesc?
http://www.lematin.ch/files/imagecache/485x365/stories/397d992.jpg
poza e via holliday news.
nu stiu ce sunt, dar arata demential. daca mareste misto cu atat mai bine, daca nu, nu

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Protectia muncii - manusi, ochelari, masti...

Postby b3 » Tue Aug 31, 2010 10:59 pm

Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests