LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Sun Oct 11, 2009 1:08 am

pe mine m-amuza chestiile astea, am auzit ca varsta de pensionare in 2030 prin nush ce lege va fi 65 de ani sau ceva.
aberant, ma mir cum nu se plictisex aia de la teveu sa o arda pe faza asta cu mama legea salarizarii unice. lol, introduc mana-n foc ca nu se aplica, ca raman sporurile si cam tot ce era inainte.
kooksee, te rog inregistreaza previziunea, cu termen limita 2012. multumesc.
toti medicii romani pe care i-am intalnit in Fr se pare ca aveau mari pb de adaptare si ceva, daca ar fi cum zice Im.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby cog1983 » Sun Oct 11, 2009 12:42 pm

Melania wrote:
dr_arm wrote:niste postari ale unei dre/dne arhitect.

Dre.

Nu ma mir! :|
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Chingachgook » Sun Oct 11, 2009 1:59 pm

cog1983 wrote:simtul umorului e o dovada de inteligenta


nu intelegi nimic, nu?
:lol: :lol: :lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Enemy » Fri Jan 01, 2010 5:58 pm

Peste tot se aude ca legea a intrat in vigoare de astazi, 1.1.2010. Care e treaba de fapt?

La multi ani!

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby georgescustefan2009 » Fri Jan 01, 2010 6:19 pm

legea a intrat în vigoare de la 1 ian 2011, dar aplicarea grilei de salarizare se va face de la 1 ian 2011
pe de o parte toată lumea (medicală) şi-ar dori să se aplice grila, având în vedere că ar duce la o creştere a salariilor pentru unele specialităţi (nu uitaţi că sporurile combinate nu pot depăşi 30 % din bază), dar pe de altă parte aplicarea în acest moment a grilei va duce la intrarea în incapacitate de plată a ministerelor.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Enemy » Fri Jan 01, 2010 7:07 pm

pai de ce ar intra in incapacitate de plata? din cate am inteles si studiat legea este conceputa pentru a taia salariile nesimtit de mari si a mari pe cele mici, deci per total nu se aloca un buget mai mare, ci e doar o reorganizare.

Daca se aplica din 2011 inseamna ca cei cu salarii foarte mari vor beneficia de acestea si in acest an, in detrimentul celor care abia isi pot cumpara paine.

Sa traiti bine!

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby georgescustefan2009 » Fri Jan 01, 2010 7:23 pm

nişte oameni normali ar fi realizat legea aşa cum o zici tu,
problema este că numărul salariilor mici care trebuie să fie indexate este mult superior celor care ar trebui să scadă,
în plus, din ceea ce ştiu eu, şi s-ar putea să mă înşel, conform contractelor colective de muncă salariile nu pot să scadă, acesta fiind motivul pentru care s-a introdus concediul fără plată (şi acesta cu o bază legală undeva în zona gri)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby b3 » Sat Jan 02, 2010 9:02 pm

Trebuie sa apara si normele de aplicare ale legii...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

georgescustefan2009
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Sep 05, 2009 11:40 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby georgescustefan2009 » Sat Jan 02, 2010 11:24 pm

georgescustefan2009 wrote:nişte oameni normali ar fi realizat legea aşa cum o zici tu,
problema este că numărul salariilor mici care trebuie să fie indexate este mult superior celor care ar trebui să scadă,
în plus, din ceea ce ştiu eu, şi s-ar putea să mă înşel, conform contractelor colective de muncă salariile nu pot să scadă, acesta fiind motivul pentru care s-a introdus concediul fără plată (şi acesta cu o bază legală undeva în zona gri)


îmi cer scuze pentru dezacord - corect era celui

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby ciushka » Sat Jan 02, 2010 11:34 pm

la multi ani!!!!daca se aplica legea eu plec unde o sa vad cu ochii. eu inca traiesc cu impresia ca muncesc de imi sar capacele . ma duc la program introduc 7-o garzi pe luna neplatite bineinteles . consult evaluez tratez pacienti.adik imi fac treaba .
pentru cei care nu inteleg de unde comparatiile medic si alte profesii : sa iei permisul de c+e il iei in o luna doua maxim . si cu asta am zis ce era de zis privitor la asta.

oricum faza cu grila asta de salarizare spune multe. fostele clase sociale din feudalism au fost inlocuite de clase economice , e stiut asta si e clar.
plus ca sa poti sa iti evaluezi valoare trebuie sa o faci comparativ . te compari cu cei care fac munci asemanatoare ca efort fizic si psihic , nivel de pregatire , vechime etc.
asa ca e normal sa fiu frustrat cand vad ca tanta liftiera are salariu cat mine.dragi colegi chiar si asa niste mici pitici rezidenti avem un rol in nebunia asta de sistem sanitar romanesc , un rol care nu e de neglijat.
imaginati-va o zi fara rezidenti si atunci veti realiza cat de imoprtanti suntem.
plus daca suntem atat de idoti prosti tampiti etc cum naiba se face ca majoritatea pacientilor nostri merg bine ?eu asta nu inteleg. sau daca suntem cum am scris mai sus de ce spitalele policlinicile cabinetele sunt tot timpul pline?
eu nu cred.
suntem medici. asta e meseria noastra. nu stiu cum scrie pe diplomele altora dar la noi din cate stiu eu nu scrie meserie sau ocupatie scrie "titlu" .fiti mandri de asta.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

mony221
senior
senior
Posts: 164
Joined: Tue Nov 21, 2006 6:21 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby mony221 » Sun Jan 03, 2010 11:30 am

La noi pe sectie suntem 20 de rezidenti cand suntem toti se impiedica de noi, ne barfesc in ceafa asistentele, medici nu dau 2 lei pe noi pt ca ii deranjam tot timpul cu intrebari care practic tot pe ei ii intereseaza ca ei pun parafele pe biletele de iesire din spital, in schimb cand am lipsit toti intr-o zi pt ca am fost la o lansare de medicament au luat foc toti din sectie ca nu aveau pe cine sa trimita sa le faca lor toate treburile.

mony221
senior
senior
Posts: 164
Joined: Tue Nov 21, 2006 6:21 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby mony221 » Mon Jan 04, 2010 6:18 pm

Care a fost salariu de incadarare pe contractul cadru pe care l-ati semnat dragi colegi de anul 1 s-a aplicat grila unica?

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby didiland11 » Mon Jan 04, 2010 7:53 pm

M-au incadrat pe legea veche.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Lizz22 » Mon Jan 04, 2010 8:00 pm

mony221 wrote:La noi pe sectie suntem 20 de rezidenti cand suntem toti se impiedica de noi, ne barfesc in ceafa asistentele, medici nu dau 2 lei pe noi pt ca ii deranjam tot timpul cu intrebari care practic tot pe ei ii intereseaza ca ei pun parafele pe biletele de iesire din spital, in schimb cand am lipsit toti intr-o zi pt ca am fost la o lansare de medicament au luat foc toti din sectie ca nu aveau pe cine sa trimita sa le faca lor toate treburile.

te vad foarte nemultumita de tot ce te inconjoara.de tine macar esti multumita?
peste tot exista plusuri si minusuri...important e sa poti sa le accepti !

mony221
senior
senior
Posts: 164
Joined: Tue Nov 21, 2006 6:21 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby mony221 » Mon Jan 04, 2010 8:59 pm

De aceptat nu avem incotro, iar de multumita da sunt imi fac treaba si pacientii ma respecta!

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby blacktulip77 » Tue Jan 05, 2010 2:39 pm

Am fost azi la floreasca si aici nu se semneaza inca contractele ca cica asteapta sa vada daca intra in vigoare noua lege. Mi s-a zis sa revin abia pe la sfarsitul lunii cand trebuie sa aduc pontajul ca poate pana atunci cad cu totii de acord...dar e foarte aiurea si probabil asteptam degeaba daca unii dintre noi au semnat deja dupa vechea lege. :shock:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Tue Jan 05, 2010 3:19 pm

blacktulip77 wrote:nu se semneaza inca contractele ca cica

nu as fi intervenit, daar aici avem de-a face cu o dubla cacofonie!!
de obicei contractele se faceau prin vara-toamana, cand isi aduceau aminte, acum le fac din prima zi? ma indoiesc!
asadar nu cred ca asta este explicatia, chiar daca tantile alea spun asa.

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby blacktulip77 » Tue Jan 05, 2010 4:40 pm

Bun, imi cer scuze pentru cacofonie, cred ca i se poate intampla oricui!
Dar, cel mai important: ceilalti colegi ai mei au semnat contractele inca din decembrie pe vechea lege de salarizare, nici macar in prima zi! Poate pentru rezidentii de an 1 este altfel, desi ma indoiesc. Eu v-am zis ce am aflat personal si daca aceasta informatie foloseste sau nu cuiva, asta va decide fiecare dintre voi!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby b3 » Wed Jan 06, 2010 1:37 am

lol, genial. teoretic poti sa te faci ca ploua la somaj, si sa iei in continuare banii si de acolo :D "n-am semnat domne nimic" :D
practic cred ca ar putea sa ceara banii inapoi cand semnezi contractul, dar cu data de 1 ianuarie :lol:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby blacktulip77 » Wed Jan 06, 2010 1:07 pm

Doar traim in Romania si nu pare sa se schimbe ceva prea curand, ba dimpotriva! Parca asta cu somajul ar fi singura inadvertenta care apare din cauza ca nu se inteleg unii cu altii si nu stie stanga ce face dreapta!

User avatar
Mariusik
junior
junior
Posts: 56
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:49 am
Location: Brasov
Contact:

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Mariusik » Wed Jan 06, 2010 8:46 pm

Are vreun coleg de-al nostru vreo veste, ceva, in sensul ca de anul asta ar creste salariile? Sau cum interpretati asta: ``In 2010, majorarea salariilor, a soldelor si indemnizatiilor se va face numai pentru acelea care au un nivel mai mic de 705 lei pe luna, prevede proiectul final al Legii unice a salarizarii.`` 705 ce poate reprezenta: salariul de baza net? Mersi mult.

User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby blacktulip77 » Wed Jan 06, 2010 10:42 pm

Mai mult decat atat, ca cei de la SCUB au inghetat contractele pana la sfarsitul lunii in asteptarea noii legi, eu nu-ti pot spune! Poate mai aflati voi vesti din surse mai "oficiale" si ni le impartasiti si noua! Ei...careva...relatii prin minister, ceva... :?: feel free to share!

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby latvia » Wed Jan 06, 2010 10:48 pm

Mariusik wrote:Are vreun coleg de-al nostru vreo veste, ceva, in sensul ca de anul asta ar creste salariile? Sau cum interpretati asta: ``In 2010, majorarea salariilor, a soldelor si indemnizatiilor se va face numai pentru acelea care au un nivel mai mic de 705 lei pe luna, prevede proiectul final al Legii unice a salarizarii.`` 705 ce poate reprezenta: salariul de baza net? Mersi mult.

Daca tu astepti sa creasca salariul anul acesta, iti urez mult succes.

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby ALBA IULIAN » Thu Jan 07, 2010 12:59 am

latvia wrote:
Mariusik wrote:Are vreun coleg de-al nostru vreo veste, ceva, in sensul ca de anul asta ar creste salariile? Sau cum interpretati asta: ``In 2010, majorarea salariilor, a soldelor si indemnizatiilor se va face numai pentru acelea care au un nivel mai mic de 705 lei pe luna, prevede proiectul final al Legii unice a salarizarii.`` 705 ce poate reprezenta: salariul de baza net? Mersi mult.

Daca tu astepti sa creasca salariul anul acesta, iti urez mult succes.


Are dreptate. s-a spus clar ca s-a introdus noua grila de salarizare care insa nu isi are aplicabilitate din cauza lipsei fondurilor. salariile raman aceleasi, cu inghet pe ele, nu bonuri de masa, nu prima de fidelitate, si posibil nu al 13-lea salariu.
NU mai are sens sa ne inchipuim ca poate poate va sari un iepure si va aduce cu el ceva in plus, nicidecum. Asta e, si nu avem ce face, pe astia i-am ales ...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Enemy » Thu Jan 07, 2010 3:16 pm

i-ati ales

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Thu Jan 07, 2010 5:00 pm

ei, sa nu disperam, ce, adica nici daca tragem o petitie on line nu rezolvam problema??

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby ciushka » Thu Jan 07, 2010 9:12 pm

daca e roz petitia si cu floricele sigur o accepta :devil:
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Thu Jan 07, 2010 11:33 pm

ce voiam eu sa zic este ca si pe diplomele de la politehnica scrie tot "titlu", acolo unde pe cele de la med scrie "titlu", ca dipl sunt stas.
ca idee :) ca ziceai tu parca despre diplome, ca scrie "titlu" si ca asta e motiv de mandrie. si cei de la agronomie au al fel, si de la ase si tto asa.

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby J.C. » Fri Jan 08, 2010 6:29 pm

complet off topic dar cui ii pasa: WOAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA... simt nevoia sa mentionez ca am citit o gramada din toate discutiile de pe acest forum, dar numai dupa ineptiile citite cam din fir in par de pe acest topic am simtit si io nevoia, combinat cu o plictiseala de inceput de an, sa imi fac cont si sa... join in, ca sa zic asa.
sincer, nu pot decide la unele dintre posturi daca sunt mai mult "penale" sau mai mult amuzante, in orice caz cam toate sunt o combinatie din amandoua :D; si, in orice caz, aproape ca simt nevoia sa va cunosc personal pe fiecare dintre voi, sa vad asa, mai pe larg ce aveti in cap si cat de mult postati pe aici din pura placere obscena de a va plange ca niste tzatze enervante. de asemenea cred ca live ar fi o modalitate mult mai buna sa sondez cam cum cugeta cat mai multi dintre rezidentii din ziua de azi, chiar daca nu stiu daca cei care scriu aici sunt un lot tocmai reprezentativ.
la fel, foarte tari mi se par acei ignoranti care NU au legatura cu medicina, dar isi dau cu parerea, in mare cam cum face melania, se pare :D este foarte tare!
stiu ca discutiile astea nu prea duc niciodata nicaieri, dar pot fi foarte intrigante si comice, si stim cu totii ca asta conteaza cel mai mult.

on topic: mie personal mi-ar conveni foarte mult si aplicarea legii salarizarii unice, de undeva trebuie sa se inceapa. bani stie toata lumea ca "nu sunt" dar asta nu e o noutate. daca m-ar pune cineva ca pe un buget DAT sa fac o impartire mai cinstita a salariilor bugetarilor din romania, nu stiu daca as putea. voi credeti ca ati putea ? cati bani ati da voi medicilor in cazul asta?

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby dr_arm » Mon Jan 11, 2010 8:28 pm

J.C. wrote: cati bani ati da voi medicilor in cazul asta?


nu le-as da nimic! au depus juramantul!!!! :peace:

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby J.C. » Mon Jan 11, 2010 8:41 pm

@ dr_arm: :D bun raspuns, ai dreptate. dar NU, ma refer la cati bani le-ai da tu, de exemplu, la medici, dar din postura dubla de MEDIC si de IMPARAT AL BUGETULUI. nu prea cred ca ai de unde sa dai mai multi, tre sa cauti alte solutii...

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby dr_arm » Mon Jan 11, 2010 10:21 pm

J.C. wrote:@ dr_arm: :D bun raspuns, ai dreptate. dar NU, ma refer la cati bani le-ai da tu, de exemplu, la medici, dar din postura dubla de MEDIC si de IMPARAT AL BUGETULUI. nu prea cred ca ai de unde sa dai mai multi, tre sa cauti alte solutii...



sunt constienta ca nu au de unde. noi ne plangem pe buna dreptate, dar nici ei nu prea au solutii...

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby J.C. » Tue Jan 12, 2010 1:34 am

@ dr_arm: hai ca insist, de dragul discutiei, tu de exemplu cum ai face, pe grila din legea respectiva? exista de la 1x pana la 12x ca salariu de baza, in aceasta grila, in functie de meserie. unde i-ai situa tu pe medici, functie de gradul de experienta, si, daca i-ai situa mai sus, pe cine ai muta mai jos si cu cat? :D io zic ca e un exercitiu interesant si iti zic si io dupa aia cum ash face.

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby guerila » Tue Jan 12, 2010 9:30 am

pe cine ai muta mai jos si cu cat?


pe jurnalisti.sa moara.ei nu produc nimic. :mrgreen:

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby J.C. » Tue Jan 12, 2010 7:27 pm

@ guerila: ai dreptate, nu pot sa nu subscriu :D nu sunt nici printre preferatii mei. dar hai sa ne concentram putin, vorbim, fie si ipotetic, de BUGETARI.

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby vanessa80 » Mon Jan 18, 2010 3:27 pm

A mai aflat cineva ceva despre salarii? :wink:

mony221
senior
senior
Posts: 164
Joined: Tue Nov 21, 2006 6:21 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby mony221 » Mon Jan 18, 2010 3:48 pm

La noi se aude ca inca nu se stie daca treb facuta incadrarea pe legea noua sau nu ca sunt prea multe dezacorduri referitoare la sporuri si ca in consecinta pana nu vor avea clar o circulara de la minister nu stiu nimik si ca este foarte posibil sa se schimbe inclusiv ziua de salariu si incepand cu febr sa fie 25 ale lunii! Pana una alta asteptam sa se intre salariul pt luna decembrie!

J.C.
senior
senior
Posts: 106
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:16 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby J.C. » Mon Jan 18, 2010 4:33 pm

am auzit ca pur si simplu s-ar putea sa nu se mai dea salarii. nici un spor, nici o marire si nici un salariu. se intrerup toate rezidentiatele, medicii isi pierd locurile de munca la stat, spitalele se inchid, gata... tot tot tot, vine un fel de mini-apocalipsa asa...
ma rog, posibil sa fie doar un zvon subred si nefondat, tot ce se poate.

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby rellyc » Mon Jan 18, 2010 6:06 pm

BUHUHUHUHUHUUUUUUU!!!!
Ce 2012, Independence Day, The Road şi alte filme despre apocalipsa, dom'le! Hai sa facem si noi o versiunea romaneasca - nexam salarii, spitale inchise, credite blocate, politia in greva, spargeri peste tot... :peace: :peace: :peace:
La modul serios - grila unica nu cred ca se va aplica in 2010, 99,9999%. Sansa de 0,0001% sa se adevereasca implica o crestere astronomica a inflatiei => putere de cumparare similara sau mai mica.
Cat despre ce au "auzit" antevorbitorii...mai aveti d-astea ca sa-mi aduc popcornu si berea? Nu cred ca-s oligofreni chiar toti aia din guvernare...riscurile sunt prea mari si cu repercursiuni la toate nivelurile in cazul unor masuri ultraradicale.
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby magdutz » Mon Jan 18, 2010 7:31 pm

mai, dar din ce stiri trunchiate am citit/auzit si eu, grila unica per ansamblu nu presupune cresteri salariale mari cat sa genereze cine-stie-ce inflatie...salariile ar urma sa le cresca doar unor categorii dezavantajate pana acum (ex: medicii rezidenti) pe cand salariile f mari ar urma sa scada, la felo veniturile de prin alte ramuri de activitate.

eu de felul meu sper pana in ultima clipa... :lol:


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests