Biblioteca unui medic

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
ruxischatz
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Feb 04, 2008 3:12 pm

Biblioteca unui medic

Postby ruxischatz » Wed Aug 05, 2009 10:45 pm

In opinia mea, biblioteca unui medic (mai ales mefist convins ca mine :peace: ), ar trebui sa contina carti din fiecare specialitate medicala. Pentru ca pe piata sunt atatea si atatea carti si carticele care mai de care cu pretentii de cea mai buna carte, m-am gandit ca poate ar fi mai indicat sa va intreb pe voi, colegii de alta specialitate, care sunt cartile de baza pentru specialitatea voastra.Ce spuneti ma ajutati? Deja l-am cules pe domnul Braunwald de la cardiologie. Multam fain.
Stiu doar un singur lucru, acela ca nu stiu nimic

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Re: Biblioteca unui medic

Postby cookyy » Thu Aug 06, 2009 1:36 am

si pe mine m-ar interesa ce ar fi mai ok pentru renal-nefrologie :medic:
cred ca ar fi ok sa spunem si cam ce carti avem prin biblioteca
yeah...right...whatever....

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: Biblioteca unui medic

Postby ndsimona » Thu Aug 06, 2009 7:48 am

Fischbach- A manual of laboratory and diagnostic tests
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
ruxischatz
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Feb 04, 2008 3:12 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby ruxischatz » Thu Aug 06, 2009 9:23 am

Umila mea biblioteca medicala personala (o exclud pe cea a mamei), este alcatuita din extraordinarele carti cumparate de musai, silit, dar de buna voie pana la urma,de la profii pe unde ne-am perindat pentru stagii, respectiv: Compendiul de boli cv al doamnei dr. Maria Dorobantu, Cartea de radiologie a dr. Zaharia si dr. Georgescu, Esentialul in nefro al lui Ursea. Ma rog si mai sunt unele neimportante si proaste de bubuie. Mai am un Merck, un ghid de analize de la Synevo (e super tare, iti ia fiecare analiza in parte,si o intoarce pe toate partile- cum, de ce, pentru ce), si Netter (ca doar orice medic trebuie sa aibe un atlas de anato). Din cartile mamei, as recomanda cu caldura una de care m-am indragostit iremediabil.Cred ca se mai gaseste doar la anticariate dat fiind anul nasterii ei, 1981. E o carte de medicina interna, care iti explica si ce n-ai visat vreodata ca iti poate explica o carte de medicina mai recenta (eu cel putin n-am intalnit explicatiile din Podeanu in alta carte din zilele noastre). E vorba de A. Paunescu Podeanu - Bazele clinice pentru practica medicala (3vol). E drept ca medinica este intr-o continua schimbare,si ar fi greu sa tinem pasul cu noile aparitii editoriale, dar ma gandesc ca baza in mare nu se schimba. Asa ca...go for it guys! :allright:
Stiu doar un singur lucru, acela ca nu stiu nimic

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby dr_me » Thu Aug 06, 2009 2:00 pm

ruxischatz wrote: un ghid de analize de la Synevo (e super tare, iti ia fiecare analiza in parte,si o intoarce pe toate partile- cum, de ce, pentru ce),


de unde l=ai luat?

User avatar
ruxischatz
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Feb 04, 2008 3:12 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby ruxischatz » Thu Aug 06, 2009 3:14 pm

Ghidul de la Synevo l-am primit de la un rep care a venit in cabinet cand eram si eu pe acolo. Nu stiu daca il gasesti sa-l cumperi, dar iti dau niste adrese de contact de la Synevo, poate vorbesti cu ei si vei fi si tu fericitul posesor al unui ghid. Sediul Central Synevo Romania Str. Ion Campineanu 11, et.4, sector 1 Buc tel: 0213151910/11 office@synevo.ro sau laborator@synevo.ro Laboratorul Synevo Bucuresti Str. Dr.Grozovici nr.6, sector 2 tel: 0213162165 sau 0213162166. Succes si eventual ne spui si nou daca ai reusit. Chiar sunt curioasa.
Stiu doar un singur lucru, acela ca nu stiu nimic

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: Biblioteca unui medic

Postby ndsimona » Thu Aug 06, 2009 4:58 pm

Ghidul respectiv se gaseste in varianta online si pe siteul synevo. Intr-adevar, este un ghid foarte complex si util ( este facut dupa Fishbah, care este dat la bibliografie).
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby dr_me » Fri Aug 07, 2009 1:40 pm

multumesc pt amanunte

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby dr_me » Fri Aug 07, 2009 1:51 pm

din pacate nu se poate downloada.. o sa le trimit un mail, sa vad daca mi-l pot trimite...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Biblioteca unui medic

Postby gaurav_singh_md » Fri Aug 07, 2009 2:06 pm

gigapedia.org ....... one stop for all medical books. with the miserly salary we get we can't really buy new books and update our medical libraries every 3-4 years. sites like gigapedia r an excellent source for books in electronic format. (if u don't know english/french/german/spanish then that is the first problem to resolve. knowledge of at least one of the above-mentioned languages is essential)

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby d'Arc » Fri Aug 07, 2009 9:23 pm

de ce te plangi, nene? sau consideri ca daca ne vorbesti in engleza esti indreptatit sa fii mai bine platit decat noi astia vorbitorii de daco-romano-slavo-turca?

suntem toti in acelasi *** remember, genius?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Biblioteca unui medic

Postby gaurav_singh_md » Fri Aug 07, 2009 10:06 pm

dr_bang wrote:de ce te plangi, nene? sau consideri ca daca ne vorbesti in engleza esti indreptatit sa fii mai bine platit decat noi astia vorbitorii de daco-romano-slavo-turca?

suntem toti in acelasi *** remember, genius?

read what i wrote one more time ..... i am not complaining, just guiding fellow doctors to a good source of information. (and romanian doctors r really poorly paid, so we need to make use of every free resource we can get our hands on)

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby amalia93 » Fri Aug 07, 2009 10:11 pm

:lol:
"with the miserly salary we get "
pai daca aveti " salarii de camatar" ce va mai plangeti fratilor?!
da', a-propos,de unde le aveti??ca vreau si eu cat castiga un camatar.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Biblioteca unui medic

Postby gaurav_singh_md » Fri Aug 07, 2009 10:27 pm

amalia93 wrote::lol:
"with the miserly salary we get "
pai daca aveti " salarii de camatar" ce va mai plangeti fratilor?!
da', a-propos,de unde le aveti??ca vreau si eu cat castiga un camatar.

miserly salary = salar de mizerie (aproximativ)..... miser's salary = salar de camatar (banuiesc)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Biblioteca unui medic

Postby Chingachgook » Fri Aug 07, 2009 10:31 pm

@ amalia
if you are not able to speak English please leave this topic



ontopic

printre cele mai misto carti mi se par oxford textbookurile
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby amalia93 » Fri Aug 07, 2009 10:45 pm

Allow me,dragule!

Substantiv + sufixul "ly" = egal Adjectiv

miser e substantiv in engleza, si inseamna camatar, sau unul ca un camatar. rezulta ca miserly inseamna " de camatar", sau " ca a unui camatar"

sa-ti dau si articolul de dictionar

mi⋅ser⋅ly  /ˈmaɪzərli/ Show Spelled Pronunciation [mahy-zer-lee] Show IPA
Use miserly in a Sentence
–adjective of, like, or befitting a miser; penurious; stingy; niggardly.



There!

Te-am convins, Kooksee? ca pe celalalt nici nu incerc. ca e "netotly". care evident vine de la net, adica are un orizont larg

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby swiss » Fri Aug 07, 2009 10:48 pm

biblioteca unui medic ar trebui sa fie in capul acestuia.
nu in sufragerie, format electronic sau in engleza.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Biblioteca unui medic

Postby gaurav_singh_md » Fri Aug 07, 2009 11:07 pm

holliday wrote:biblioteca unui medic ar trebui sa fie in capul acestuia.
nu in sufragerie, format electronic sau in engleza.

ai dreptate.... but u can't retain all the information that is out there..... the collection of books or any other resource is just for renewing your knowledge (or adding to it).
doody's core titles in the health sciences is a very good place to start if u want to know about the best books in all specialties.
the oxford handbooks r indeed excellent resources.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Biblioteca unui medic

Postby gaurav_singh_md » Fri Aug 07, 2009 11:11 pm

amalia93 wrote:Allow me,dragule!

Substantiv + sufixul "ly" = egal Adjectiv

miser e substantiv in engleza, si inseamna camatar, sau unul ca un camatar. rezulta ca miserly inseamna " de camatar", sau " ca a unui camatar"

sa-ti dau si articolul de dictionar

mi⋅ser⋅ly  /ˈmaɪzərli/ Show Spelled Pronunciation [mahy-zer-lee] Show IPA
Use miserly in a Sentence
–adjective of, like, or befitting a miser; penurious; stingy; niggardly.



There!

Te-am convins, Kooksee? ca pe celalalt nici nu incerc. ca e "netotly". care evident vine de la net, adica are un orizont larg


what i meant was stingy (it's pretty obvious).... english words can have several meanings (as u have pointed out) ...... and language is just a mode of communication, so let's not get all patriotic about it.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby d'Arc » Fri Aug 07, 2009 11:16 pm

gaurav_singh_md wrote:what i meant was stingy (it's pretty obvious).... english words can have several meanings (as u have pointed out) ...... and language is just a mode of communication, so let's not get all patriotic about it.


patriotic?

tu iti dai seama cat esti de indolent??

esti obositor, si faci chestia asta de cel putin anul trecut; iar daca nu-ti convine salariul de roman comenteaza pe romaneste sa nu mi se para mie ca esti inca un arab in secunda geniala din pseudosif neurologic.

ai noroc ca nu-mi merge bine imedul, era mai lung postul asta

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby d'Arc » Fri Aug 07, 2009 11:18 pm

gaurav_singh_md wrote:[but u can't retain all the information that is out there..... the collection of books or any other resource is just for renewing your knowledge (or adding to it).
doody's core titles in the health sciences is a very good place to start if u want to know about the best books in all specialties.
the oxford handbooks r indeed excellent resources.


si ce daca? te doare glosofaringianul sa o spui frumos, inteligibil? stiu un marmot care te-ar putea ajuta.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Biblioteca unui medic

Postby gaurav_singh_md » Fri Aug 07, 2009 11:30 pm

dr_bang wrote:patriotic?

tu iti dai seama cat esti de indolent??

esti obositor, si faci chestia asta de cel putin anul trecut; iar daca nu-ti convine salariul de roman comenteaza pe romaneste sa nu mi se para mie ca esti inca un arab in secunda geniala din pseudosif neurologic.

ai noroc ca nu-mi merge bine imedul, era mai lung postul asta


ooooo....imed isn't working..... i am shaking like a leaf just thinking of all the ghastly things u could have written....blowing off steam on a forum is a good way to maintain your sanity though.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby d'Arc » Fri Aug 07, 2009 11:38 pm

gaurav_singh_md wrote:ooooo....imed isn't working..... i am shaking like a leaf just thinking of all the ghastly things u could have written....blowing off steam on a forum is a good way to maintain your sanity though.

gaurav_singh_md wrote:
ooooo....imed isn't working..... i am shaking like a leaf just thinking of all the ghastly things u could have written....blowing off steam on a forum is a good way to maintain your sanity though.


ma

lasa tentativa rasuflata de a fi subtil. vai de tine daca ai ajuns sa tremuri de necunoscut.

pacat ca s-a mai adunat un arab in sclipirea efemera de geniu pseudo sif in faza neuro. tu ce mai initiezi, serviciul in eter de stresat lumea cu engleza ta?

totusi
si tu esti doctor???

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Biblioteca unui medic

Postby gaurav_singh_md » Fri Aug 07, 2009 11:47 pm

nope.....not a doctor....engineer. i engineer treatments for the suffering.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby d'Arc » Fri Aug 07, 2009 11:58 pm

:roll: and u're a hero, saving lives, right? i'll write to the pope, to see if he's got any free chair for a new saint glasses9.gif

grow up

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby d'Arc » Sat Aug 08, 2009 12:00 am

:shock: inca nu ne da nimeni ban? tocmai ucideam vise si idealuri... qtank.gif XXbazooka.gif

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Biblioteca unui medic

Postby gaurav_singh_md » Sat Aug 08, 2009 12:04 am

dr_bang wrote::roll: and u're a hero, saving lives, right? i'll write to the pope, to see if he's got any free chair for a new saint glasses9.gif

grow up

not saving lives.....improving the quality of life of my patients. i am not Jesus, all i can do is alleviate the suffering of my patients (physical or mental). i am sure u know medicine isn't about performing miracles.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby d'Arc » Sat Aug 08, 2009 12:19 am

improve quality of life????????

cu ce?
cu algocalmin n-avem, cu citostatic e prea scump, cu spitale aiurea, cu scris foi?? care life? aia de 10 zile din spital e o molecula de life. si asistent social nu stiu sa aiba multe unitati sanitare la noi. si degeaba ii faci cpap si bipap si simv si ii recrutezi alveole si pleaca nenea acasa proaspat ca un trandafir daca life-ul lui e stinky si fumeaza ca atata are pe lumea asta si vine inapoi injurandu-te ca i-ai luat si bruma de banut care mai venea pe posta pt un tratament care nu i-a folosit. nu stiu pe ce specialitate esti, dar simt o nevoie acuta de a-ti aminti ca nu esti la yale.

indoctrinat

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby d'Arc » Sat Aug 08, 2009 12:20 am

oricum dai dovada de o lipsa crasa de bun simt cata vreme continui sa-mi postezi in engeza. asa ca :mog:

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Biblioteca unui medic

Postby gaurav_singh_md » Sat Aug 08, 2009 12:27 am

patient care is more that pharmacotherapy....and u do understand english so i am not going to write in romanian. u do what u can with the resources u have. i am in MF by the way.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby d'Arc » Sat Aug 08, 2009 12:35 am

amalia93 wrote:
Te-am convins, Kooksee? ca pe celalalt nici nu incerc. ca e "netotly". care evident vine de la net, adica are un orizont larg


cred ca asta a fost mai de folos pentru colegul mefist care foloseste cuvinte aproximative intr-un praxis aproximativ cu niste pacienti foarte ... exacti. cred ca kooksee intelesese daja, dupa cum a construit fraza.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Biblioteca unui medic

Postby Chingachgook » Sat Aug 08, 2009 12:57 am

holliday wrote:biblioteca unui medic ar trebui sa fie in capul acestuia.
nu in sufragerie, format electronic sau in engleza.


fraaaaaaaaate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Biblioteca unui medic

Postby Phat Skidz » Sat Aug 08, 2009 10:53 am

I don't get it. What's your problem with gaurav baba? First of all, he's not Arab. Second of all: you have a problem with Arabs too? (My Arab friend from med school was way smarter, better prepared and harder working than all of us, little Romanians).Third of all: all the essential books and journals are IN ENGLISH. All of them. No exception. English is the latin of our age, so no one should be upset if it's a current language here on imed, even if poorly written (so what, my English is horrible too). Maybe we should write in English more often, for practice.
Fourth of all: i don't see the point of having shelves up to the ceiling packed with leader bound, nice old medical textbooks anymore, except if you want to impress the patient with your vast knowledge... Textbooks, nowadays, should be read only when you have a big exam coming up. If you want to stay up to date, read the best medical journals, learn how to interpret a paper, etc. Textbooks are perishable, so yeah, I don't see the point in buying the hard cover (unless the patients need some impressing, as I said). I have a big exam coming up, and I use the electronic versions, instead of spending hundreds of bulions of lions on the books, there.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Karol
junior
junior
Posts: 87
Joined: Thu Mar 12, 2009 4:34 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby Karol » Sat Aug 08, 2009 10:56 am

holliday wrote:biblioteca unui medic ar trebui sa fie in capul acestuia.
nu in sufragerie, format electronic sau in engleza.



are you for real ??? :shock:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Biblioteca unui medic

Postby Chingachgook » Sat Aug 08, 2009 11:30 am

vlad stroescu wrote: leader bound,

please exercise your English and come again
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby swiss » Sat Aug 08, 2009 11:39 am

Karol wrote:
holliday wrote:biblioteca unui medic ar trebui sa fie in capul acestuia.
nu in sufragerie, format electronic sau in engleza.



are you for real ??? :shock:


c'était juste une blague.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Biblioteca unui medic

Postby Chingachgook » Sat Aug 08, 2009 11:43 am

je ne crois pas
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby swiss » Sat Aug 08, 2009 11:45 am

kooksee wrote:je ne crois pas

oui oui, tu m'a deja dit...tu est athée.

Karol
junior
junior
Posts: 87
Joined: Thu Mar 12, 2009 4:34 pm

Re: Biblioteca unui medic

Postby Karol » Sat Aug 08, 2009 11:49 am

holliday wrote:
Karol wrote:
holliday wrote:biblioteca unui medic ar trebui sa fie in capul acestuia.
nu in sufragerie, format electronic sau in engleza.



are you for real ??? :shock:


c'était juste une blague.


mais évidemment...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Biblioteca unui medic

Postby Chingachgook » Sat Aug 08, 2009 11:53 am

holliday wrote:
kooksee wrote:je ne crois pas

oui oui, tu m'a deja dit...tu est athée.


non, je suis buddhist
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests