Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Tue Apr 28, 2009 9:59 pm

Buna seara tuturor!Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat,o informatie...din experienta,din auzite....sau ,daramati-mi mitul cum ca s-ar putea obtine asa ceva,caz in care va rog din nou sa ma ajutati cu niste sfaturi....Deci...exista cineva care a reusit sa se detaseze/transfere in orasul natal,care sa nu fie centru universitar...de exemplu Galati? :? Eu sunt rezidenta pe pediatrie,momentan sunt inca in concediu de crestere copil...mai am cam jumatate de an pana se termina,dar as vrea sa incep munca mai devreme....Centrul meu de pregatire este Bucuresti,dar am domiciliul stabil in Galati...adica ,apartament,copil....de care nici nu pot concepe ca m-as putea desparti :( In sensul sa il las acasa,cu bunicii si sa devin parinte de weekend...pentru ca in Bucuresti nu pot sta intr-un camin de exemplu(am aproape 30 de ani...nu ma pot obisnui cu gandul ca ar trebui sa locuiesc cu altcineva intr-o camera de camin...),iar o chirie iese din discutie,avand in vedere ce preturi sunt.....Sa fac naveta....iar mi se pare de-a dreptul aberant....Deja m-am lovit de un mare FLIT al celor de la CNPDS...ma asteptam la asta,n-a fost nici o surpriza....Si astazi m-am lovit de acelasi lucru si la Minister....aveam de dinainte de a intra in concediu un numar de la o doamna de acolo,care m-a ajutat sa obtin 2 detasari in Galati,care...este si nu este centru universitar...Maine vroiam sa vin la Bucuresti si sa vorbesc direct cu acea doamna,dar bine ca am fost inspirata sa dau astazi un telefon...Mi s-a vorbit de parca a raspuns un robot,nu un om...rece,distant si cu un mare flit...NU SE POATE...cred ca nici nu a ascultat ce i-am spus....Asa ca va rog...daca stiti cum se procedeaza,daca se poate face ceva....astept raspunsuri....sper sa nu imi spuneti ca daca m-am nascut intr-un oras care nu este centru universitar,asta este...ghinion.... :( :( :( Astazi am fost toata ziua data peste cap,pentru ca nu gasesc nici o solutie pentru situatia mea.... :(

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby Chingachgook » Wed Apr 29, 2009 12:23 am

pai parca in galati e centru universitar. nu au aia profi de pediatrie? cu cine fac pediatria in anul 5-6?
in alta ordine d eidei zici ca mai ai 6 luni de rezi, deci presupun ca ce era de invatat ai invatat pana acum.
vb cu seful de sectie si explica-i situatia sa nu vii. mai iei un concediu de odihna, mai unu medical, mai chiulesti, oricum in apropierea examenului nu mai vine nimeni si asta e. daca oricum zici ca lucrezi in galati nu o sa fie mare drama daca te mai taie de pe pontaj. toata chestia e sa te bage in examen in toamna. daca ala nu e de inteles muta-te pe alta sectie, gasesti pana la urma unu sa te lase.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Wed Apr 29, 2009 12:35 am

Cred ca m-am exprimat eu gresit...mai am 6 luni de concediu de crestere copil,dar ani de rezi...mai am...Mai am 3 luni si termin anul 2....In Galati exista facultate de medicina,dar...nu este centru universitar....Din cate stiu eu,se mai dau detasari,dar pentru mf....Se dadeau acum vreo 2 ani detasari si pe stagiul de pediatrie,acum cica nu se mai dau...Faza este ca eu am facut deja un an de pedi la Bucuresti,primul an....acum ar trebui sa-mi iau stagii precum genetica,diabet...etc...pentru care,cu siguranta nu exista clinici in Galati...As putea oare gasi intelegere la indrumatorii pe aceste stagii,sa le spun ca nu pot veni,dar sa-mi dea sa fac un referat...ceva...si doar sa-mi semneze pontajul?..... :? Imi cer scuze pentru intrebarile poate chiar puerile,dar sunt intr-o situatie destul de stresanta si nu stiu cum sa trec peste....Va multumesc pentru raspunsuri!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby Chingachgook » Wed Apr 29, 2009 12:48 am

tu vrei sa iti continui tot rezi in galati?
genetica e mai umplutura dar ma gandesc ca stagiile de baza tre sa le faci pe undeva mai serios.
du-te si vb direct cu aia de pe sectie, sunteaza centrul
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby Dan » Wed Apr 29, 2009 1:24 am

Daca formal nu se poate , in realitate se poate. Important e sa gasesti pe cineva care sa semneze pontajul tot timpul indiferent de stagiul pe care il ai in curicula. Cred ca as putea sa aflu mai multe pe saptaman viitoare. Pana una alta facem postul sticky, poate primesti un raspuns mai devreme.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Wed Apr 29, 2009 8:08 am

Ok,multimesc!!

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Wed Apr 29, 2009 9:41 pm

DIn pacate,cred ca astea au fost toate raspunsurile..nu mai stie nimeni nimic...Voi veni maine la Bucuresti si imi voi lua stagiul de genetica....sper sa gasesc intelegere la medicul indrumator de acolo si sa nu fac vreo greseala .... :? Apropo,genetica se face doar la Mina Minovici,sau se mai face si in alta parte?...Macar sa stiu ce aleg...si sa aleg ce trebuie....Multumesc!

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Sat May 02, 2009 4:15 pm

Am fost la CNPDS si mi-am luat stagiul de genetica,care cica se face doar la Alfred Rusescu...Nu am mai apucat sa ajung si acolo....de fapt,deocamdata habar n-am cum se ajunge... :? o sa vin iar sapt viitoare...sper ca medicul respectiv sa fie intelegator.... :? :roll: Nu a facut nimeni stagiul de genetica,nu stie nimeni nimic? :roll:

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby ikujjj » Sun May 03, 2009 9:51 am

gia, stai linistita, in stagiile mai mici sau/si complementare (sub 6 luni) ia-ti stagiile la rand din curicula, alege-ti de la cnpds orice spital din bucuresti, eventual poti intreba dinainte la stagiul urmator ce spitale sunt, du-te la seful de sectie, clinica unde ai ales (poti face asta eventual inainte de a alege stagiul), explica-i problema ta, spune-i ca lucrezi in galati, ca esti foarte interesata de pedi, ca ai copil mic si te vor intelege. conditia: sa fii foarte convingatoare, sa le zici adevarul si sa inteleaga ca vrei sa si inveti dar si sa stai alaturi de copil.
succes!

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Sun May 03, 2009 3:33 pm

Multumesc mult pentru mesajele de incurajare!Sper sa fie bine cu genetica si sa gasesc intelegere...

danutz2
Posts: 2
Joined: Fri May 08, 2009 8:11 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby danutz2 » Fri May 08, 2009 8:27 pm

salut eu sunt rezident pe hematologie in iasi si am vrut sa imi fac detasarea la Galati pe 1 an de zile pe modulul de medicina interna si am sunat la centrul de perfectionare si mi au spus ca in galati nu sunt profi acreditati pe med int.
Am sunat la rectoratul facultatii de med din galati si am rugat-o pe secretara sa imi dea lista de profi acreditati pe diferite specialitatii.E o lista lunga printre care daca retin bine era si pediatria.Eu iti las nr de tel la care am sunat 0236412100, e o secretara f de treaba.
Aveau pana si pe alergo prof.
Incearca la nr asta.

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Sat May 09, 2009 12:06 pm

Mersi mult de raspuns!La urma urmei,eu pot face si un drum pana acolo,la facultate...Faza este ca (,) chiar daca imi zic acolo lista cu dr acreditati...cum ii conving pe cei de la CNPDS? :? Cum ii fac sa inteleaga?Tu ai obtinut in cele din urma detasarea?Pana una alta,saptamana viitoare mai fac un drum la Buc,sa vorbesc cu prof Ioana Anca,de la Alfred Rusescu,genetica...Stie cineva ceva...de bine de ea?Imi va da voie sa fac genetica doar formal acolo? :? Am emotii,dar n-am ce face,trebuie sa o rezolv cumva... :(

danutz2
Posts: 2
Joined: Fri May 08, 2009 8:11 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby danutz2 » Sat May 09, 2009 2:54 pm

Cand am vorbit cu cei de la cnpsd mi au zis ca ei sunt de acord sa fac la galati daca exista profesori acreditati pe modulul meu .Numai ca pe med int nu era acreditat nici un prof mi a spus si cea de la centru si secretara de la facultatea din galati.
Mi a zis sa mai astept ca poate intre timp se mai fac acreditari.
In situatia ta poti sa faci la galati sigur.Mi se pare ca si pe genetica au prof.In schimb pe infectioase, neuro si med int nu au profi

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Sat May 09, 2009 5:00 pm

Multumesc de informatii...O sa merg si o sa intreb direct la facultate in Galati...Mi se pare insa ciudat ca CNPDS-ul,care tocmai cu asta se ocupa...nu au o evidenta exacta cu medicii acreditati din fiecare centru.... :shock: De fapt,nu ma mai mira nimic...Si in eventualitatea in care exista medici acreditati pe ceea ce ma intereseaza pe mine,presupun ca trebuie sa ma duc eu cu ceva scris,prin care sa dovedesc asta...Of,ca la noi la nimeni....

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Sat May 09, 2009 5:06 pm

M-as mira totusi sa existe prof pe genetica,cand nu este pe interne.... :shock:

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby marmotul » Sat May 09, 2009 5:26 pm

giaserbu wrote:Multumesc de informatii...O sa merg si o sa intreb direct la facultate in Galati...Mi se pare insa ciudat ca CNPDS-ul,care tocmai cu asta se ocupa...nu au o evidenta exacta cu medicii acreditati din fiecare centru.... :shock: De fapt,nu ma mai mira nimic...Si in eventualitatea in care exista medici acreditati pe ceea ce ma intereseaza pe mine,presupun ca trebuie sa ma duc eu cu ceva scris,prin care sa dovedesc asta...Of,ca la noi la nimeni....

te-ai putea interesa daca exixsta si prof sau comferentiar ceva pe orl in galati?
ma gindeam la un posibil trasfer si eu pe viitor...
qpepsi.gif

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Sat May 09, 2009 8:30 pm

La CNPDS parca ziceau ca se dau detasari pe Galati pe ORL,deci ar trebui sa existe...Cu transferul cred ca e mai complicat...dar daca se pot da detasari legal pe ORL,probabil merge si transferul pana la urma...Oricum,o sa intreb...O sa cer o lista completa,daca se poate...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby marmotul » Sat May 09, 2009 9:46 pm

ar fi super daca ai pune lista aia aici. tnks
qpepsi.gif

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Mon May 11, 2009 9:41 pm

Am fost astazi la secretariat,unde am fost indrumata sa vorbesc cu o dna dr.care cica ar sti mai multe si se ocupa de rezidenti...Mie mi-a lasat impresia ca nu stia mare lucru....a zis ca au trimis o...lista la centru si ca asteapta sa aiba loc o sedinta de..reacreditare,sau ceva de genul...si ca nu prea stie ce sa-mi spuna... :roll: Sa revin eventual saptamana viitoare...Deci...nu am aflat de fapt nimic....Cred ca o sa ma duc saptamana viitoare si la dr.Nechita,care este sef de sectie la pediatrie si mai nou,este si secretar de stat la Minister...poate imi poate spune mai multe...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby marmotul » Mon May 18, 2009 4:57 pm

a aparut o chestie pe emedic cu transferurile pe 2009. vezi ca e si galatiul disponibil cu 5 posturi de pediatrie:
http://www.emedic.ro/Rezidentiat/13.pdf
qpepsi.gif

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Mon May 18, 2009 9:29 pm

Mersi mult...Asta chiar ca e o veste buna!! :D Dar nu mai inteleg nimic ,pentru ca nu stiu unde ar trebui sa incep sa bat pe la usi....La facultate la Galati nu mi-au zis nimic despre asta saptamana trecuta...la Minister...la fel acum vreo 3 sapt....La Centru...nu mai zic...ca acolo mi-au zis ca nici detasari nu se mai dau pe Galati... :shock: O sa incep cred printr-un telefon la Centru.... :?

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Tue May 19, 2009 4:36 pm

Am fost si am intrebat,cica se poate...Acum...pentru cei care stiu,va rog sa-mi spuneti...pentru avizul Facultatii de Medicina din Bucuresti....unde trebuie sa merg?La rectorat pe Dionisie Lupu,sau la sediul Facultatii,pe Eroilor? :roll: Multumesc pentru un eventual raspuns....Nu am nici o idee unde ar trebui sa merg,stiu doar ca sunt in locuri diferite si o sa vin intr-o zi special pentru asta si as vrea sa merg in locul in care trebuie....

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby giaserbu » Tue Jun 30, 2009 10:18 am

Am promis ca revin cu vesti...Acum am vazut ca s-au afisat pe site-ul cnpds aprobarile pentru cei ce au solicitat centrul de pregatire si uraaaaaaaa sunt si eu printre ei!!Deci am reusit sa ma transfer la Galati....Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor...Acum am o alta dilema in schimb....schimbarea centrului de pregatire se face incepand cu data de 1 iulie...eu momentan sunt in stagiu de genetica pana pe 15 aug,la IOMC...Si habar nu am ce ar trebui sa fac in continuare...De unde imi iau acum hartiile de schimbare a stagiului?...incepand cu 1 iulie figurez ca facand genetica la Galati? :help: Imi cer scuze pentru atatea intrebari,sper sa ma poata lamuri cineva care a obtinut transferul,nu neaparat in Galati...Si va rog,nu ma puneti sa sun la CNPDS,ca imi creste tensiunea numai cat ma gandesc! :hate:

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby dr_ » Thu Oct 28, 2010 9:46 pm

Am auzit de la cineva ca prin noua lege nu se mai permit DELOC transferuri ci doar detasari pe intreaga perioada de 5 ani.

E adevarat?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby DarkComy » Mon Dec 06, 2010 2:00 am

posibil sa fie, dar portite vor exista mereu indiferent ce spun ministrul sanatatii, secretarii de stat sau rectorii. am auzit intr-o zi la radio ca in romania lei sar peste bariera, soarecii trec pe sub ea, iar fraierii asteapta sa se ridice bariera.

soleil
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 07, 2007 1:08 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby soleil » Wed Jan 18, 2012 7:44 pm

Buna! Sunt rezidenta pe mf, an II. Aveti idee daca se pot face stagiile in pitesti desi nu este centru universitar? sau singura varianta ar fi sa-mi iau in continuare stagiile in bucuresti si sa gasesc un medic binevoitor in pitesti pe langa care sa stau?
Multumesc!

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby ametist713 » Wed Jan 18, 2012 11:05 pm

Salut! Am facut intr-o vara practica la Spit Judetean din Pitesti la medicala 1 (e drept ca era in 2008) si acolo erau 2 rezidente, una pe interne si una pe cardio, care faceau stagiul de interne acolo. Nu as putea sa-ti spun daca si in prezent se poate, dar in trecut existand cazuri de acest gen...Oricum cred ca pe mf sunt mai usor de luat stagiile, mai ales cel de cabinet mf, unde poti lucra cu un medic primar...din cate imi aduc aminte, era o colega de forum, tot pe mf, care isi luase stagiu la Suceava (tot centru neuniversitar). Poate ea ar putea sa-ti spuna mai multe in legatura cu locurile unde ar trebui sa vorbesti (minister, facultate, etc)-are id-ul alina_ok. Pt moderator: sper ca nu iau warn pt ca am pomenit un user si specialitatea acestuia :)
things can only get better

soleil
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 07, 2007 1:08 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby soleil » Thu Jan 19, 2012 9:11 pm

Multumesc mult amtist713:)

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby ametist713 » Thu Jan 19, 2012 9:54 pm

cu placere :)
things can only get better

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby Vp. » Sun Jan 22, 2012 4:00 pm

daca vreau transfer/detasare din centrul tutelar in cel tutelat (de ex. din cluj in oradea), e mai usor decat intre doua centre independente?
care parte e mai dificil de obtinut, sa ti se dea drumul sau sa fii primit? practic, nu teoretic. ca rezident de an mic.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Transfer...detasari in centru ...neuniversitar.... ?

Postby schnauzer » Tue Jan 24, 2012 12:27 am

sa ti se dea drumul


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests