echivalare stagii

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
biu46
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Nov 24, 2006 11:59 am

echivalare stagii

Postby biu46 » Fri Jan 16, 2009 6:11 pm

cum se procedeaza pentru echivalarea stagiilor? anul trecut am ales o specialitate iar anul acesta am ales alta specialitate. ar fi cam cateva luni bune de echivalat si as vrea sa stiu cum se procedeaza .

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: echivalare stagii

Postby Mariko » Fri Jan 16, 2009 6:25 pm

Cel mai bine e sa mergi la CNPDS si sa intrebi acolo, ei se ocupa de asa ceva.
Things fall apart so that other things can fall together.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: echivalare stagii

Postby ndsimona » Fri Jan 16, 2009 6:33 pm

Trebuie sa mergi la Ministerul Sanatatii la dna Chivu de la Resurse Umane , marti sau joi intre 12-14 si ea te va invata ce si cum.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

biu46
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Nov 24, 2006 11:59 am

Re: echivalare stagii

Postby biu46 » Fri Jan 16, 2009 6:55 pm

ndsimona wrote:Trebuie sa mergi la Ministerul Sanatatii la dna Chivu de la Resurse Umane , marti sau joi intre 12-14 si ea te va invata ce si cum.


eu nu sunt din bucuresti. ma voi interesa la dsp-ul de care apartin, vroiam insa sa stiu ce trebuie sa fac, am auzit ca sunt de facut niste cereri...poate are cineva cererile alea....ma refer la cei care au fost in situatia mea.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: echivalare stagii

Postby dr_arm » Sat Jan 17, 2009 10:22 am

biu46 wrote:eu nu sunt din bucuresti. ma voi interesa la dsp-ul de care apartin, vroiam insa sa stiu ce trebuie sa fac, am auzit ca sunt de facut niste cereri...poate are cineva cererile alea....ma refer la cei care au fost in situatia mea.


1. faci cereri catre toti profesorii stagiilor care vrei sa-ti fie echivalate;
2. mergi sa ti se semneze ca sunt deaccord sa-ti echivalezi;
3. faci copie dupa carnetul de rezident cu foile (notele) notele corespunzatoare stagiilor care vrei sa fie echivalate;
4. depui actele la Minister.

mitu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Mar 07, 2007 9:11 pm

Re: echivalare stagii

Postby mitu » Tue Jan 20, 2009 9:36 pm

dr_arm wrote:
biu46 wrote:eu nu sunt din bucuresti. ma voi interesa la dsp-ul de care apartin, vroiam insa sa stiu ce trebuie sa fac, am auzit ca sunt de facut niste cereri...poate are cineva cererile alea....ma refer la cei care au fost in situatia mea.


1. faci cereri catre toti profesorii stagiilor care vrei sa-ti fie echivalate;
2. mergi sa ti se semneze ca sunt deaccord sa-ti echivalezi;
3. faci copie dupa carnetul de rezident cu foile (notele) notele corespunzatoare stagiilor care vrei sa fie echivalate;
4. depui actele la Minister.


Am fost chiar azi la ministerul sanatatii (d-na Chivu camera 351 dupa ora 11) cu aceeasi problema.
Ideea e sa ai un fel de adeverinta semnata de seful clinicii unde ai efectuat stagiul din care sa reiasa perioada si nota;
O cerere aprobata de actualul coordonator de stagiu (din actuala specialitate) prin care sa fie de acord cu echivalarea.
Copie dupa carnetul de rezident.
O cerere depusa la registratura din minister.
Eu nu am avut acordul coordonatorului de stagiu pentru ca nu stiam de el si a ramas ca pot sa-l trimit ulterior prin posta cu o alta cerere de completare a dosarului.
Presupun ca pana la urma ai putea trimite toate actele prin posta cu o cere si apoi sa suni la registratura sa obtii numarul de ordine. Mai departe nu stiu nici eu ce se va intampla si cum va veni aprobarea.
Bafta.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: echivalare stagii

Postby dr_arm » Tue Jan 20, 2009 9:38 pm

mitu wrote: Mai departe nu stiu nici eu ce se va intampla si cum va veni aprobarea.
Bafta.

ti-o trimite la adresa specificata pe cerere, prin posta

yamahana
Posts: 1
Joined: Tue Apr 27, 2010 8:33 am

Re: echivalare stagii

Postby yamahana » Tue Apr 27, 2010 8:37 am

Este simplu: exista o reglementare in domeniu, respectiv METODOLOGIA din 6 mai 2008 pentru aplicarea prevederilor Ordonantei Guvernului nr. 12/2008 privind organizarea si finantarea rezidentiatului, aprobata prin O.M.S. 917/2008 (M.Of. 364/2008), Art. 11:
(1)Programul de pregătire în a doua specialitate se efectuează cu frecvenţă şi are durată totală, curriculum de pregătire şi barem de manopere, proceduri, tehnici diagnostice şi terapeutice identice cu cele prevăzute pentru instruirea prin rezidenţiat. Programul asigură acelaşi nivel şi aceeaşi calitate a pregătirii de specialitate ca şi rezidenţiatul.
(2)Activitatea de pregătire teoretică şi practică, reprezentată de baremul de manopere, proceduri, tehnici diagnostice şi terapeutice, este consemnată într-un document cu caracter obligatoriu, denumit Caietul de monitorizare a pregătirii.
(3)Medicii, medicii dentişti şi farmaciştii specialişti care efectuează pregătire în a doua specialitate primesc la începutul programului de pregătire carnetul de pregătire pentru consemnarea stagiilor şi notelor la examenele de modul, Caietul de monitorizare a pregătirii şi curriculumul în specialitate.
(4)Carnetul de pregătire, Caietul de monitorizare a pregătirii şi curriculumul în specialitate se tipăresc de către Centrul Naţional de Perfecţionare în Domeniul Sanitar Bucureşti, costurile aferente fiind incluse în taxa de pregătire.
(5)Stagiile efectuate în prima specialitate, care se regăsesc în curriculumul celei de-a doua specialităţi, pot fi echivalate în maximum 5 ani de la încheierea pregătirii în prima specialitate.
(6)Echivalarea stagiilor efectuate în prima specialitate se face în baza adeverinţelor eliberate de coordonatorii de rezidenţiat, cu condiţia resusţinerii examenului de modul, cu verificarea aptitudinilor teoretice şi practice.
(7)Examenul de modul se consideră promovat cu nota minimă 7,00.

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: echivalare stagii

Postby nicoletaghe » Thu Apr 29, 2010 10:41 pm

are cineva idee cat costa /an taxa pt a 2-a specializare? :?:
si la sfarsit, mamotaaa....

linda
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu May 29, 2008 8:52 am

Re: echivalare stagii

Postby linda » Mon May 10, 2010 2:12 pm

Imi scrieti va rog la ce adresa trebuie trimis dosarul?! :help:

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: echivalare stagii

Postby vanessa80 » Thu May 13, 2010 10:05 am

linda wrote:Imi scrieti va rog la ce adresa trebuie trimis dosarul?! :help:

Pe adresa MS, RUONS rezidenti,( cam 305, parca).

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: echivalare stagii

Postby schnauzer » Fri Jan 23, 2015 7:45 pm

Echivalare stagiu de multe ramuri ale medicinii interne (care se numesc: reumatologie, cardio, gastro, nefro, urgente, hematologie, diabetologie etc) de 15 luni in total, in MEDICINA INTERNA 6 luni dintr-un alt rezidentiat, se poate?
Nu se leaga ca alea de fapt nu e medicina interna? (:D)


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests