pacientii nostri stapanii nostri?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Mon May 26, 2008 8:14 pm

de cate ori ati avut senzatia ca pacientul venit cu o afectiune mai mult sau mai putin reala traieste cu impresia ca se afla la carciuma sau la piata?

cred ca ar prinde bine neshte schimburi de experienta privitor la pacienti care au impresia ca trebuie respectati cand intra in spital cabinet policlinica fara sa prezinte urme de decenta .sau pacientii care dupa ce ii bibilim se gasesc sa trambitzeze ca li s-a cerut spaga sau au fost lasati sa astept omitand sa zica faptul ca mai erau 20 de insi veniti mai devreme etc.

sa nu facem greseala pe care o fac pacientii generaliozand ca suntem toti inumani ipocriti spagari criminali jigodii etc.

sa discutam adi pe ca cazuri... cat de cat concrete.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby pc7 » Mon May 26, 2008 10:05 pm

saptamana trecuta o pacienta vorbea(a se citi tipa) la telefon pe holul spitalului, iese o asistenta ii zice sa mearga sa vb in curte, pacienta nimic,mai ii zice odata, pacienta continua sa "vorbeasca", ma nevrozez, ies o rog sa mearga sa vb in curte, coboara incet scarile apoi termina convorbirea, eu merg in treaba mea si o aud cand se-ntoarce bombanind " toata lumea face ce vrea in spitalu asta", ce puteai sa-i mai zici?
Life's not fair, get used to it

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby Phat Skidz » Mon May 26, 2008 10:09 pm

Pc7, hai să zicem că o suna cineva pe asistentă. Sau pe tine. Ieşeai în curte?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Mon May 26, 2008 10:12 pm

e grele .mie mi s-a intamplat sa nu pot sa trec pe holul spitalului cu targa cu pacient grav din cauza bulucelii de la unele usi.culmea e ca se mai si uitau mirati ca am pretentia sa ii deranjez plus bombaneala de rigoare.
sau la cabinet i se explica unei paciente de ex ca deoarece nu a mai adus de vreo 2 ani adeverinta de asigurat nu i se pot asigura ingrijiri medicale de catre medicul de familie decat daca plateste consultatia iar reteta nu va fi compensata.
raspunsul paciente:"da ce mare vraja sa scrii acolo o reteta"
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby pc7 » Mon May 26, 2008 10:14 pm

nu am auzit vreodata un dr sau o asistenta vorbind la tel atat de tare incat s-o auda toata sectia, iar ca sa iasa in curte nu erau decat cateva scari
Life's not fair, get used to it

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby Phat Skidz » Mon May 26, 2008 10:17 pm

io am auzit :)

Lăsând avocatul diavolului la o parte (dar doar pentru un moment), regula de aur este: niciodată, dar NICIODATĂ, să nu te enervezi. Mulţi pacienţi enervanţi au exerciţiul certatului mult mai mult decât tine, şi o să "te facă". Dacă te enervezi, îţi faci rău în primul rând ţie, şi apoi şi celor din jur.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby pc7 » Mon May 26, 2008 10:19 pm

m-am enervat dar nu am tipat la pacienta, am rugat-o frumos sa mearga in curte, acolo poate vorbi cat de tare vrea, faza comica a fost aia la sfarsit
Life's not fair, get used to it

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Mon May 26, 2008 10:36 pm

caz din studentie:un pacient nepoliticos si figurant inca de la inceput ne-a injurat si ne-a spurcat ca la usa cortului dupa ce a fost consultat copilul lui pe care nu il spalase cred de la botez,ca suntem neste jigodii ca el plateste asigurari si i s-a dat o reteta fara sa i se dea si medicamentele.
alt caz :pacienta care urla ca dna dr la care suntem rezineti i-a vorbit urat.intrebata de noi ce i-a spus doamna dr a noastra ,pacienta raspunde plina de naduf ca i s-a spus ca pentru reumatismul ei ar fi bine sa mearga si la statiune.am intrebat daca i-a adresat cuvinte jignitoare i-a pacienta a replicat contrariat ,"nu e suficent?"completand ca ea nu are bani de statiune.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby oya » Mon May 26, 2008 10:52 pm

A venit mai demult un pacient la cabinet ca sa ii dam analizele gratuite din programul de evaluare a sanatatii. Trebuia sa ii completez riscograma. A inceput sa imi raspunda in doi peri si sa tipe la mine (mai era si baut) ca nu era multumit de dna dr, ca el o sa isi schimbe medicul. I-am zis sa ii zica asta ei cand o sa intre in cabinet si sa nu isi mai verse nervii pe mine, ca nici nu ma cunoaste. Ce-ar fi sa vin si eu cu draci si sa mi-i vars pe pacienti? A inceput sa isi ceara scuze iar cand a intrat la dna dr nu a mai fost acelasi "viteaz" care sa ii arunce reprosuri.

Pe mine ma sictiresc astia care ma iau la "tu" numai pentru ca ma vad tanara. Nici nu mai conteaza pentru ei ca acolo eu sunt medicul si ei pacientii (si am ecuson pe care scrie DR. mare sa vada toata lumea). Si aici nu vorbesc de oameni trecuti de 50 de ani ci de cei de 20-30-40 de ani. Eu si la piata si la coafor vorbesc cu pronumele personal de politete. Acum vreo doua zile eram in sala de tratament si intra dupa mine o pacienta care o cauta pe asistenta. Imi zice: "Pisicuto, dar nu mai este cealalta asistenta?" Eu am intepenit. Ma uit la ea urat si ii zic: "Eu sunt medic, dra asistenta va veni imediat". "Da, da, stiu ca esti medic, dar intrebam daca nu mai e asistenta". Mda.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby marmotul » Tue May 27, 2008 9:38 am

cind eram student si faceam o garda la diabet a venit o bonlava cu retard mental si facea galagie enorma pe acolo. nu era decit o dr rezidenta tinara ce se cam pierduse cu firea si ceva asistente care ramasesera masca, nu stiau ce sa ii faca. tot au incercat ele sa ii faca anameza, sa afle ce are,ce o doare, nimic, nu scoteau nimic de la ea.
intru si eu cu stetoscopu si cu tensiometru in mina-{ de ala vechi-vechi, cu scala metalica, foarte mare} in salon si incep sa le iau tensiunea la paciente. erau vreo 6 in salon si normal ca toate aveau tens cam mare din cauza scandalului. cum am intrat pe usa, liniste totala,d-na s-a calmat imediat, iar cind am ajuns cu tensiometrul la ea mi-a dat mina sa ii iau tensiunea iar apoi dr i-a facu anamneza fara probleme.
acum de ce s-a calmat chiar nu stiu- din cauza tensiometrului, o fi crezut ca cine stie ce aparat este{ se uita la mine foarte curioasa sa vada ce le fac celorlalte bonlave} sau s-a speriat de mine ca sunt ditamai omu si am citeodata fatza de killer in serie, mai ales cind sunt obosit, cum eram atunci? :roll:

in rest, nu prea am avut probleme cu pacientii, probabil si din cauza staturii si a 'fetzei de killer' dar foarte probabil pentru ca incerc sa nu ma pierd niciodata cu firea, incerc sa imi pasterez 'singele rece'. chiar si cind ma mai panichez citeodata reusesc sa nu mi se cunoasca nimic pe fata.
qpepsi.gif

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ssss » Tue May 27, 2008 4:53 pm

Asta pentru ca te panichezi noaptea, acasa.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Tue May 27, 2008 5:03 pm

nu e vb de cum rezistam ci de intamplari concrete.nu vom reusi sa reparam nimic din ce s-a stricat de-a lungul anilor .treaba noastra e sa ingrijim pacienti nu sa le suportam toate mitocaniile
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby marmotul » Tue May 27, 2008 5:38 pm

ssss wrote:Asta pentru ca te panichezi noaptea, acasa.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
hai ma ca asta e lovitura sub centura :green:
qpepsi.gif

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ssss » Tue May 27, 2008 5:45 pm

Pai o parte din rezolvare este cu dezvoltarea medicinei de familie, in special aspectul preventiv. Daca dezvolti o relatie personala cu pacientul, nu cred ca iti va face magarii. Pacientii vor veni mai putin in camera de garda pentru chestii pe care le face medicul de familie, mai putin stress si pentru medicii de spital, etc, etc.

Pacientii vor face magarii din mai multe motive, intemeiate sau nu, iar medicii vor reactiona cu calm sau isteric, justificat sau nu. Chestiile astea tind sa se autoregleze, daca sistemul pe ansamblu e cat de cat sanatos. La noi nu e, si de aia trebuie surubarit putin.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Tue May 27, 2008 5:51 pm

dezvoltarea medicinei de familie presupune mai multi medici,mai putini pacienti de medic.dar cum astea sunt doar basme care se tot vantura pe la nasul mfistilor de catre minister de ani buni prea curand nu cred ca se rezolva ceva.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ssss » Tue May 27, 2008 6:14 pm

E si multa incrancenare de ambele parti.

Ciushka, te vad mai transant, asa. Ai intrebat vreodata un pacient dificil( nu unul caree injura, aici nu sunt scuze) ce se intampla in viata lor, ca e normal sa fie stresati de boala dar nu asa de stresati? Vei fi surprins cati incep sa planga si iti spun ca au probleme la servici, barbatul, mama cu cancer, etc, etc. Dupa care vad relatia cu tine la alt nivel( adica chiar vrei sa stii ce e cu el/ea) si ai brusc un pacient model cum nu credeai ca o sa vezi vreodata.

Eu zic sa incerci si sa nu te lasi prins in tipare de comportament, doctorul defensiv si pacientul agresiv sau doctorul agresiv a priori, just in case.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Tue May 27, 2008 7:57 pm

imi pare rau sa te contrazic.dar pacientii nostri inainte de a rapunde ce probleme de sanatate au isi spun ofurile de acasa.sincer sunt mai terminat psihic dupa 5 ore la cabinet decat dupa 12 ore de tura plina la ambulanta.sunt de cateva luni la cabinet si deja stiu povistile de viatza la mare parte din pacientii fideli.asa ca nu prea merge
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby pc7 » Tue May 27, 2008 11:24 pm

acea pacienta eu zic ca s-a potolit pt ca credea ca esti dr :)
Life's not fair, get used to it

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby marmotul » Wed May 28, 2008 12:33 pm

pc7 wrote:acea pacienta eu zic ca s-a potolit pt ca credea ca esti dr :)

si ii fac cumva anestezie cu caramida?
qpepsi.gif

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby dr_mihalache » Wed May 28, 2008 12:45 pm

sunt ditamai omu si am citeodata fatza de killer in serie

razwin,nuuuu te cred !!! pune o poza ! nu de acu' ,cu burta,ci din vremile bune...
sa nu ziceti ca-i off~,ca razwin fuse stapanu' nostru pe un alt topic :D
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby marmotul » Wed May 28, 2008 12:52 pm

prefer sa ramin anonim :devil: :devil: :devil:
qpepsi.gif

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby veronica » Wed May 28, 2008 4:51 pm

Am avut o pacienta care arata ca muma-padurii, suferise un avc care i-a afectat mult intelectul si auzul.Intr-o dimineata am chemat-o sa-i schimb pansamentul iar ea a inceput sa-i spuna sefului meu cemi-ar face si cum mi-ar face, intrebandu-l daca si el mi-ar face aceleasi lucruri. Am intrat in pamant de rusine, mai ales ca era o ora cand incabinetul de consultatii erau multi colegi dar si mai multi pacienti.


La cabinet au venit o bunica si nepotelul, care era ambliop.La un moment dat, cand eu incepusem sa socializez cu micutzul, bunica a inceput sa-l certe si sa tipe la el, pe motiv ca e prefacut: daca vede bine cu un ochi tre sa vada si cu celalalt.Va dati seama ca baiatul nu a mai fost deloc compliant, iar doamna incepuse sa planga, ca e un copil rau si ca o sa-i acopere ochiul sanatos ca sa-l forteze sa vada cu ochiul ambliop.
Degeaba i-am explicat doamnei( care era de etnie) despre ce e vorba, in termeni cat mai populari posibil, ca nu am avut cu cine sa ma inteleg

Sunt unii pacienti cu care chiar nu poti sa comunici, din cauza intelectului lor scazut si a lipsei de informare medicala, dar sunt si unii care sunt extraordinar de tupeisti; au fost cazuri cand am chemat paza la consultatii.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby marmotul » Thu May 29, 2008 8:58 am

veronica wrote: Sunt unii pacienti cu care chiar nu poti sa comunici, din cauza intelectului lor scazut si a lipsei de informare medicala, dar sunt si unii care sunt extraordinar de tupeisti; au fost cazuri cand am chemat paza la consultatii.


si paza ce le-a facut , sint tare curios?? de batut nu pot sa ii bata, ca doar sunt bonlavi nu?de inteles cu ei nu se pot intelege, ca daca nu se intelege un dr care totusi are 2 neuroni cum sa se inteleaga un militian cu o ramasita de dendrita ? si atunci ce ii face? da afara pacientu nervos?- tot nu ai voie ca trebuie asigurate ingrijirile medicale...ramine o singura optiune- anestezia cu caraminda :devil:
qpepsi.gif

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby veronica » Thu May 29, 2008 10:25 am

In general s-au speriat de bodyguarzi.Dar au fost si cazuri cand i-au potolit pe unii, de fapt i-au imobilizat, inca nu am vazut cazuri in care i-au batut.Bine, astea se intamplau la sp Pantelimon, unde vezi o groaza de specimene care de care mai ciudat

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby marmotul » Thu May 29, 2008 3:03 pm

veronica wrote:In general s-au speriat de bodyguarzi.Dar au fost si cazuri cand i-au potolit pe unii, de fapt i-au imobilizat, inca nu am vazut cazuri in care i-au batut.Bine, astea se intamplau la sp Pantelimon, unde vezi o groaza de specimene care de care mai ciudat


pai si nu povestesti si aici cite ceva?am ris cu lacrimi de faza cu baba si nepotul... parca erau de la emisiunea cu prosti a lui dan negru
qpepsi.gif

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby alimori » Thu May 29, 2008 4:02 pm

veronica wrote:In general s-au speriat de bodyguarzi.Dar au fost si cazuri cand i-au potolit pe unii, de fapt i-au imobilizat, inca nu am vazut cazuri in care i-au batut.

In Alfred Rusescu (Emilia Irza pt nostalgici) a fost pe dos, au mancat gardienii bataie.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby marmotul » Thu May 29, 2008 4:05 pm

alimori wrote:
veronica wrote:In general s-au speriat de bodyguarzi.Dar au fost si cazuri cand i-au potolit pe unii, de fapt i-au imobilizat, inca nu am vazut cazuri in care i-au batut.

In Alfred Rusescu (Emilia Irza pt nostalgici) a fost pe dos, au mancat gardienii bataie.

inseamna ca nu erau bonlavii destul de bonlavi..
eu am auzit de cazuri in care cei de pe ambulanta si-au cam luat-o. au intrat intre tabere rivale, etc
qpepsi.gif

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Thu May 29, 2008 4:29 pm

faza.
un echipaj de ambulanta pe podu de la en=grosuri de la voluntari sau ce zona o fi aia opreste sa dea primul ajutor unui ins care cazuse de pe bordura si se lovise la cap.in timp ce il cauta de batai de inima si respiratii asistenta(era un transfer catre nu stiu ce spital din bucuresti,pacientul din ambulanta ne punand probleme de supraveghere) si-a primit un sut in dos de la unu din gura-casca pe motiv ca nu ia bonlavu mai repede sa il duca la spital.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby marmotul » Thu May 29, 2008 4:38 pm

ciushka wrote:faza.
un echipaj de ambulanta pe podu de la en=grosuri de la voluntari sau ce zona o fi aia opreste sa dea primul ajutor unui ins care cazuse de pe bordura si se lovise la cap.in timp ce il cauta de batai de inima si respiratii asistenta(era un transfer catre nu stiu ce spital din bucuresti,pacientul din ambulanta ne punand probleme de supraveghere) si-a primit un sut in dos de la unu din gura-casca pe motiv ca nu ia bonlavu mai repede sa il duca la spital.


si faza asta de ce nu o dau la stiri? aia stiu sa dea numai cind intirzie ambulanta sau cind nu vine deloc. chiar ma enerveaza astia cu tv. s-au pus toti cu ochiu pe noi
qpepsi.gif

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Thu May 29, 2008 4:43 pm

eh nu conteaza.asta nu ar aduce decat comentarii de genu :"bine i-a facut" doar pentru ca e vb de personal medical
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby veronica » Thu May 29, 2008 4:57 pm

Am foarte multe de povestit din pantelimon.De exemplu, un pacient care era beat si nu a fost lasat sa intre in spital, a dat cu pumnul si a spart geamul de la portari; asa l-au adus la chirurgie.Drogati, homleshi, alcoolici adusi adormiti si care se trezeau cu perfuzia cu b-uri, super-nervosi.
s-a prezentat la chirurgie un tanar care atunci cand urina avea mancarimi in fund; el a venit sa intrebe la ce spital sa se duca, nu sa fie consultat
cred ca fiecare dintre noi care a stat prin camerele de garda are foarte multe de povestit

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby veronica » Thu May 29, 2008 5:00 pm

Cat despre bodyguarzii de la Alfred Rusescu, e normal sa ia bataie daca stau tot timpul beti in post.Stiu asta pt ca m-am internat cu copilul acolo iar bodyguarzii erau mucificatzi cand ziua era inca tanara

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Thu May 29, 2008 5:03 pm

pai topicu asta a fost facut pentru "intamplari cu pacienti".poate scoatem si o carte:D
oricum nu fiti zgarciti.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby veronica » Thu May 29, 2008 5:12 pm

Nu rade, razwin, ca sunt cazuri reale.Astia sunt pacientii care , daca vor, te acuza de malpraxis.Cei care lucreaza pe ambulanta sau med de urgenta au vazut mii de faze

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby Melania » Thu May 29, 2008 7:38 pm

veronica wrote:bodyguarzii erau mucificatzi cand ziua era inca tanara

Ce argou!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby alimori » Thu May 29, 2008 7:56 pm

veronica, am lucrat 6 luni in Alfred Rusescu si nu i-am vazut beti niciodata. Poate-mi explici de ce este normal sa ia bataie.

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby veronica » Thu May 29, 2008 10:48 pm

Alimori, daca ai lucrat la A.Rusescu inseamna ca stii ca in pediatrie cei mai dificili pacienti sunt parintii/bunicii.Probabil ca unora li s-a parut ca medicul nu s-a miscat atat de repede pe cat ar fi vrut si atunci a inceput scandalul; si daca paznicii erau in stare de ebrietate, probabil nu le-a fost greu sa-i dovedeasca.
Eu nu am mintit.Am iesit in curtea spitalului pe la 18.30 si un paznic bea bere.Pe la ora 23 in aceeasi zi, mi-a adus sotul haine pt copil iar paznicul era asa de beat ca nu s-a putut ridica de pe scaun.

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby veronica » Thu May 29, 2008 10:51 pm

Nu e normal sa ia bataie pentru ca nu e normal sa te bati , nici in public nici acasa.Dar sunt multi batausi si poate bodyguarzii nu au avut nicio sansa.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby marmotul » Thu May 29, 2008 11:09 pm

hai ma ca daca nu se bate nimeni nu mai mincam si noi o piine acolo..ce s-ar intimpla daca nu ar mai fi nici un accident de circulatie, nici o bataie, nici o boala ?? am muri de plictiseala... :devil:
qpepsi.gif

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Re: pacientii nostri stapanii nostri?

Postby ciushka » Fri May 30, 2008 12:47 am

avantaj mfistii ca ei au mare parte din profilaxie:P
oricum am vazut in studentie destul de mult timp gardieni de spital morti de beti(recunosc pe unii i-am imbatat :peace: ) dar in rest baieti faini.
mai multe dezvaluiri doar postum:D asteptati memoriile pentru detalii picante
astept faze proaspete :devil:
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests