concediu postnatal si de crestere a copilului

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby atlantiana » Tue Nov 03, 2009 9:24 am

Ti-am trimis.

rezchir
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Feb 05, 2009 4:55 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rezchir » Fri Nov 06, 2009 2:37 pm

sar'mana esti o doamna
intre timp am intrebat o infirmiera, tanara si amarata, proaspat venita din CIC daca a acum 2 ani a primit prima
evident ca nu, daca nu stia de ea si nu a facut cerere nimeni nu a informat-o
asa ca i-am promit ca luni ii duc o cerere ca model cu legile respective, poate cere dreptul pana la 3 ani de la nastere

sinatra
Posts: 2
Joined: Mon Nov 02, 2009 4:21 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby sinatra » Sun Nov 08, 2009 6:50 pm

Am primit si eu prima. Dar nu un salariu de baza pe unitate, ci un salariu de rezident, si impozitat. Parca nu era impozabil?

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby marie2009 » Wed Nov 11, 2009 10:10 pm

Buna Seara,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o "problema". Am vazut ca vorbiti de prenatal, postnatal.
Sunt gravida si as dori sa merg la spital pana in ziua cand nasc. Asadar, daca totul decurge normal, as putea beneficia de prenatal dupa nastere???
Practic, mi-as dori sa stau doar 4 luni acasa cu bebe, adica fix cat ar acoperi pre si postnatalul. Iar apoi sa ma intorc la rezidentiatul meu. In caz ca se poate sa cumulez pre si postnatalul dupa nastere, ce ar trebui facut?
Plus de-asta, o intrerupere de 4 luni a rezidentiatului atrage dupa sine inghetarea anului sau ceva de genu'???

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby jewelieta_iasi » Wed Nov 11, 2009 10:53 pm

poti sa mergi la spital pana in ultima zi,nu te obliga nimeni sa iei prenatal
dupa ce nasti sunt 42 de zile de concediu obligatoriu,alea trebuie musai luate
si dc vrei tu poti sa iei in continuare pana la 126 de zile concediu postnatal(126 cu tot cu cele 42)
nu ti seingheata anul
doar ca trebuie s faci cerere la minster sa prelungeasca rezidentiatul cunr d eluni pe care le-ai intrerupt

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby marie2009 » Wed Nov 11, 2009 11:27 pm

Multumesc frumos pt. raspunsurile la intrebarile mele. Si, mai ales pentru vestile bune. :peace:
Noapte buna.
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby tzi-tzi » Thu Nov 12, 2009 1:15 pm

Cererea de prelungire a rezidentiatului se face dupa terminarea concediului medical, nu? Si dc iau si CIC, fac cererea dupa terminarea CIC?
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby crisstallus_cris » Thu Nov 12, 2009 2:43 pm

tzi-tzi wrote:Cererea de prelungire a rezidentiatului se face dupa terminarea concediului medical, nu? Si dc iau si CIC, fac cererea dupa terminarea CIC?

Colegele care au nascut asa mi-au zis ca cererea se face atunci cand vrei sa te intorci.
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby jewelieta_iasi » Thu Nov 12, 2009 3:57 pm

dincate stiu eu trebuie facuta cerere mai intai la managerul spitalului ca vrei sa te intorci-asta pt ca ti-a fost inchisa cartea de munca
si dupa aia trebuie trimise la minister dovezile cum ca ai intrerupt pt n luni si ceri sa iti prelungeasca rezidentiatul
si da,totate astea le faci cam cu o saptamana inainte sa te intorci-cel putin aia la manager
la minister poti trimite si dupa ce te intorci
asa cred eu

rezchir
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Feb 05, 2009 4:55 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rezchir » Thu Nov 12, 2009 4:06 pm

sa nu uitati sa cereti diferenta de 15 % pe care o plateste spitalul la salar
legea ofera 85% din salar pe cele 42 zile dar spitalul e obligat sa plateasca si restul de 15%
evident in RO trebuie sa faci cerere si pt asta altfel.....

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby jewelieta_iasi » Thu Nov 12, 2009 4:38 pm

rezchir,de asta nu mai stiam...esti sigura?
eu stiu ca trebuie facuta cereer pt unsalariu mediu pe unitate drept prima de nastere
o sa intreb de cei 15%...chiar m-ai facut curioasa

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Thu Nov 12, 2009 4:56 pm

si cum sa sune cererea aia? stii vreo baza legala?
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby atlantiana » Sun Nov 15, 2009 1:24 pm

15% reprezinta diferenta dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza. Noi am beneficiat de sporul de preventie, spor de vechime, spor de sectie plus prima de stabilitate. Indemnizatia de maternitate se calculeaza ca procent (85%) din veniturile brute din ultimele 6 luni. De aceea - cel putin la mine - indemnizatia de maternitate a fost mai mare decat salariul de baza. Asa ca aveti grija, cand cereti diferenta de 15% sa comparati intai indemnizatia de maternitate cu salariul de baza.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby atlantiana » Sun Nov 15, 2009 1:26 pm

ndsimona wrote:si cum sa sune cererea aia? stii vreo baza legala?


baza legala: CCMN in vigoare.

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby tzi-tzi » Mon Nov 16, 2009 2:58 pm

Multumesc crisstallus si jewelieta pt raspunsuri

Voi stiti daca acest concediu fara plata, asta de 4 zile in nov, 4 in dec, se aplica si in cazul gravidelor? :help: ca parca gravidele sunt scutite de la orice actiune de genu dat afara sau in somaj
Si dc da, asta inseamna ca se intrerupe sau nu perioada de munca? ca noi ar trebui sa avem 12 luni lucratoare neintrerupte ca sa beneficiem de acei banuti pt concediu de maternitate si CIC
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby atlantiana » Mon Nov 16, 2009 8:51 pm

tzi-tzi wrote:Multumesc crisstallus si jewelieta pt raspunsuri

Voi stiti daca acest concediu fara plata, asta de 4 zile in nov, 4 in dec, se aplica si in cazul gravidelor? :help: ca parca gravidele sunt scutite de la orice actiune de genu dat afara sau in somaj
Si dc da, asta inseamna ca se intrerupe sau nu perioada de munca? ca noi ar trebui sa avem 12 luni lucratoare neintrerupte ca sa beneficiem de acei banuti pt concediu de maternitate si CIC


Nu afecteaza cele 12 luni lucratoare. O sa iei Cic. Sigur.

rezchir
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Feb 05, 2009 4:55 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rezchir » Mon Nov 16, 2009 11:04 pm

a raspuns deja atlantiana se pare
cam asta e pt premiu:

CCMN pe 2007-2010 (in MO.66 din 29 ian.2007, art.51)

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu un salar mediu pe unitata neimpozitat, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil”

Codul Muncii
Art.238 (1) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
(2) Contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca.


pt cine nu a luat si au trecut sub 3 ani mai poate cere pe baza urm:

Art. 166. [prescripţia acţiunii pentru plata salariului] – din codul muncii
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului


si cei 15 % diferenta:

Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010 (MO.66 din 29 ian.2007)
ART. 66:
(1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby tzi-tzi » Tue Nov 17, 2009 12:27 pm

Va multumesc foarte mult! :)
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby crisstallus_cris » Tue Nov 17, 2009 1:28 pm

Am si eu o nedumerire.In principiu eu nu vreau sa-mi iau prenatal.DPN este 6 martie 1010.Eu urmatorul stagiu il am de 3 luni decembrie-februarie inclusiv.Acum nu stiu cum va fi,dar daca se respecta cat de cat DPN ce fac cu zilele din martie?Imi iau alt stagiu pt 4-5 zile?Ma gandeam sa -mi iau concediu de odihna,nu prenatal pt aceste zile,dar si asta trebuie sa fie in cadrul unui stagiu,proful respectiv imi semneaza ca e de acord...Deci cum sa fac?
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby jewelieta_iasi » Wed Nov 18, 2009 11:29 am

am intrebat ieri la spital dc cele 8 zile fara plata se considera intrerupere pe cartea de munca
si mi-a zis clar ca nu
o veste buna...

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Wed Nov 18, 2009 6:16 pm

crisstallus_cris wrote:Am si eu o nedumerire.In principiu eu nu vreau sa-mi iau prenatal.DPN este 6 martie 1010.Eu urmatorul stagiu il am de 3 luni decembrie-februarie inclusiv.Acum nu stiu cum va fi,dar daca se respecta cat de cat DPN ce fac cu zilele din martie?Imi iau alt stagiu pt 4-5 zile?Ma gandeam sa -mi iau concediu de odihna,nu prenatal pt aceste zile,dar si asta trebuie sa fie in cadrul unui stagiu,proful respectiv imi semneaza ca e de acord...Deci cum sa fac?



si daca nasti mai devreme asa cum am nascut eu??? :mrgreen: Am avut noroc ca mi se terminase un stagiu si m-am gandit ca pentru 3 sapt nu are sens sa incep alt stagiu si bine am facut...a 3-a zi nasteam... :peace:

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Wed Nov 18, 2009 6:27 pm

am si eu o intrebare.. . daca trec din CIC 1 in CIC 2 direct, mai am dreptul la presi postnatal si la inc ao prima de nastere? :mrgreen:

rezchir
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Feb 05, 2009 4:55 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rezchir » Thu Nov 19, 2009 4:00 pm

la prima desigur
nush cum ti se nimereste pre si postnatalul, eventual daca intrerupi CIC1 si intri in prenatal, apoi postnatal 2 si CIC 2

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby tzi-tzi » Thu Dec 03, 2009 12:05 pm

Cand intrerup stagiul pt C. prenatal, sau dc nu imi iau urmatorul stagiu, trebuie sa anunt la CNPDS? :?:
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby crisstallus_cris » Thu Dec 03, 2009 1:56 pm

tzi-tzi wrote:Cand intrerup stagiul pt C. prenatal, sau dc nu imi iau urmatorul stagiu, trebuie sa anunt la CNPDS? :?:

Din cate stiu eu e suficient sa aduci concediul de la medicul de familie la spital.La revenirea din concediul de crestere trebuie sa faci cerere la Minister si la spital ca revii.Nu ai treaba cu CNPDS acum.
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_arm » Thu Dec 03, 2009 3:04 pm

daca imi iau numai cele 126 zile de concediu pre-/postnatal si nu imi iau si pentru crestere copil mai trebuie sa fac cerere la minister pentru intoarcerea la rezi? si inca ceva: nu am inteles ce reprezinta cei 15% si cui trebuie sa ma adresez pentru ei. cand se face cererea pentru salariul bonus dupa nastere?
multumesc anticipat pentru raspuns!

User avatar
andromeda
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Aug 11, 2008 3:07 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby andromeda » Fri Dec 04, 2009 3:40 pm

Da, chiar si pt cele 126 de zile trebuie sa te duci la MS ca sa iti prelungeasca rezi. Pt salariul bonus faci cerere la sp. platitor in momentul cand te reintorci in activitate.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Fri Dec 04, 2009 4:15 pm

Pt salariu bonus poti face cerere imediat ce ai in posesie certificatul de nastere al copilului
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

yly
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sun Nov 19, 2006 2:50 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby yly » Wed Dec 16, 2009 5:30 pm

Buna!Poate ma ajuta si pe mine cineva cu o informatie.Sunt rezident an 5 si termin pregatirea in 31.01.2010-oficial.Am nascut pe 27.10 .2009 si mi-am luat doar cele 6 sapt de postnatal.Voi care ati fost in cauza ce ati facut?ati sunat la minister sa spuneti?eu nu stiu cum sa procedez.Multumesc.

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby jewelieta_iasi » Wed Dec 16, 2009 5:43 pm

yly,mergi la dsp si intreaba...ei te vor ghida exact ce trebuie sa faci

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Wed Dec 16, 2009 6:00 pm

Exact exact nu stiu ca inca nu am ajuns acolo, insa din informatiile mele , acum trebuie sa te duci la spitalul platitor sa-ti dea o adeverinta in care se mentioneaza cat timp ai stat in concediu si cu adeverinta mergi la MS la resurse umane unde depui cerere de prelungire a rezidentiatului cu 6 saptamani sau cat ai stat exact (+prenatal daca ai avut si d-asta).
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

yly
junior
junior
Posts: 42
Joined: Sun Nov 19, 2006 2:50 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby yly » Thu Dec 17, 2009 3:59 pm

Mutumesc pt informatii.

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Mon Jan 18, 2010 11:35 am

Ca sa revenim umpic. Drepturile financiare care o mama le are sunt in ordinea asta:
-85% din media veniturilor brute din ultimile 12 luni pentru concediu de maternitate (neimpozabil)(pre, post natal)
- un salar mediu pe unitate la nastere
- prima 200 roni de la primarie
-cosu cu pampersi sau cum so fi numind la iesirea din spital in valoare de 350 roni
-75 % din media veniturilor nete din ultimile 12 luni (inainte de nastere si inainte de a intra in maternitate) pentru concediu de ingrijire a copilului (2 ani)

am citit aici ceva diferenta de 15% de la angajator.Care e ideea?pt maternitate se ia 100% din media veniturilor brute?(85 statu+15 angajatorul)

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Mon Jan 18, 2010 12:17 pm

Nu e asa...85% din media pe ultimele 6 luni pentru concediu de maternitate( pre si post natal)
Si 85% din media pe ultimele 12 luni, nu 75% , pentru CIC
Pentru nelamuriri , poti intreba aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=4
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Mon Jan 18, 2010 12:23 pm

da, am gasit si eu asta unde e clar:
http://mamici.blogspot.com/2008/01/conc ... itate.html

reluam:
85% din venituri brute neimpozabil pentru pre post natal din care 100% din brut pt 42 de zile dupa nastere.
pt CIC cum se calculeaza?85% impozabil sau neimpozabil din venituri?Cele 12 luni includ concediu de maternitate sau nu?

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Mon Jan 18, 2010 12:28 pm

includ si prenatalul, ca sunt 12 luni anterioare nasterii,deci eu inteleg ca includ
la restul nu stiu sa-ti raspund,intreaba si tu unde ti-am dat linku,la topicele aferente, cei care raspund sunt juristi si-ti zic prevederile legale exact
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby crisstallus_cris » Mon Jan 18, 2010 2:15 pm

Am intrebat si eu azi la salarizare-Spital Judetean Constanta si mi-a zis clar ca nu dau diferenta aceeea de 15% de care citisem pe forum timp de 6 saptamani,doar un salariu mediu pe unitate.
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_arm » Mon Jan 18, 2010 5:32 pm

guerila wrote:-cosu cu pampersi sau cum so fi numind la iesirea din spital in valoare de 350 roni

unde se da asta?

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Mon Jan 18, 2010 5:57 pm

http://www.drepturile-gravidelor.ro/Cat ... nesti.html

aici is toate drepturile.m-am gresit eu umpic cu sumele da aici se clarifica.amenintati cu itm-ul.Cereti compensatia de 15% de la spital INAINTE de nasterea copilului, va ajuta la CIC. is 5 lei in plus da si aia is un lolipop

estelle
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Nov 29, 2006 12:43 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby estelle » Wed Jan 20, 2010 10:40 am

[quote="dr_arm"][quote="guerila"]-cosu cu pampersi sau cum so fi numind la iesirea din spital in valoare de 350 roni[/quote]
unde se da asta?[/quote]
se da la primaria corespunzatoare domiciliului. Prima de nastere (200 ron) si trusou ( 150 ron).
Indemnizatia de crestere a copilului aferenta unei luni se plateste in aceeasi luna sau in luna urmatoare ( ca si salariul) ?


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests