concediu postnatal si de crestere a copilului

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_arm » Mon Mar 08, 2010 11:43 am

eu am nascut la sfarsitul lunii ianuarie 2010, am facut cererea la inceputul lui februarie si acum mi s-a virat salariul bonus dupa ce i-am amenintat cu ITM-ul. succes si voua!

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Mon Mar 08, 2010 10:34 pm

sa creasca micul(mica) mare si sa fie sanatos.
restu drepurilor le-ai cerut?ti-o dat 85% din brut neimpozabil?vezi ca ai dreptul pt 6 saptamani la 100% din brut neimpozabil.asta ai cerut?

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby jewelieta_iasi » Tue Mar 09, 2010 8:15 am

dr arm,cat ai primit salariul bonus?zi-mi te rog si ce in esti,sa fac o comparatie...eu am postat cat am primit...

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_arm » Tue Mar 09, 2010 10:35 am

guerila wrote:sa creasca micul(mica) mare si sa fie sanatos.
restu drepurilor le-ai cerut?ti-o dat 85% din brut neimpozabil?vezi ca ai dreptul pt 6 saptamani la 100% din brut neimpozabil.asta ai cerut?

da,am cerut si mi s-a dat :)

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_arm » Tue Mar 09, 2010 10:38 am

jewelieta_iasi wrote:dr arm,cat ai primit salariul bonus?zi-mi te rog si ce in esti,sa fac o comparatie...eu am postat cat am primit...

de la 1 ian sunt in anul 2, dar am intrat in prenatal de la 1 ian. 1100 RON am luat- asa mi-a spus prin tel, nu am vazut fluturasul inca. net luna asta vor intr pe card 2896 RON, brut 4960

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby jewelieta_iasi » Tue Mar 09, 2010 11:41 am

banuiesc ca in netul asta e si salariul 13,sau jumate din el...sau nu?

ai noroc ,ti-au dat corect salariul bonus...mie mi l-au dat cat au vrut ei...

simion777
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:30 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby simion777 » Tue Mar 09, 2010 8:29 pm

spune-mi si mie cum ai facut cererile alea ca sa stiu si eu ca sigur nu o sa se lase asa de usor induplecati sa imi dea ce e al meu.banuiesc ca o sa aduc si eu aminte de ITM ca sa ma bage in seama.

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Tue Mar 09, 2010 11:03 pm

apoi simioane incep sa cred ca tu nu vrei primesti banii aia.ai modelul pe saitul care l-am dat, il depui la secretariat si daca nu vor sa il inregistreze suni la ITM de pe hol.Ce trebuie mai mult?numarul autobusului?e modelul clar cu stipularea legii si asa mai departe.nu trebuie sa indupleci pe nimeni, nu e treaba ta.tu depui o cerere care daca nu se aproba anunti ITM-ul.Nu trebuie ciocolata masline saucafea...iti trebuie un nr de inregistrare pt cerere.Vezi ca parca e un termen in care trebe sa le depui.daca nu vrea sa inregistreze cererea suni la ITM din biroul lor.cereti banii ca ii dreptu tau nu e favoare.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_arm » Wed Mar 10, 2010 8:36 am

simion777 wrote:spune-mi si mie cum ai facut cererile alea ca sa stiu si eu ca sigur nu o sa se lase asa de usor induplecati sa imi dea ce e al meu.banuiesc ca o sa aduc si eu aminte de ITM ca sa ma bage in seama.


http://www.drepturile-gravidelor.ro
ai aici toate tipurile de cereri. bafta!

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_arm » Wed Mar 10, 2010 8:38 am

jewelieta_iasi wrote:banuiesc ca in netul asta e si salariul 13,sau jumate din el...sau nu?

ai noroc ,ti-au dat corect salariul bonus...mie mi l-au dat cat au vrut ei...

da, e si jumatate din al 13-lea. peste 2 saptamani, cand voi avea fluturasul, voi scrie ce si cum exact. stiu doar ca salariul bonus e 1100 si ceva (brut)...

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_arm » Wed Mar 10, 2010 8:39 am

[quote="guerila"]sa creasca micul(mica) mare si sa fie sanatos.
quote]


micutza... multumesc!

skipone
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Dec 28, 2009 11:21 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby skipone » Sun Apr 04, 2010 4:13 pm

Buna!
Am si eu o intrebare... daca poate cineva sa ma lamureasca :roll: Daca nasc in decembrie (intre sustinerea ex de rezi si angajare) ce drepturi am?
Multumesc mult!

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Mon Apr 12, 2010 9:05 am

Aceleasi drepturi ca si daca ai fi nascut in scoala + ti se retine postul pana mergi la servici.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby cog1983 » Mon Apr 12, 2010 11:12 am

guerila wrote:Aceleasi drepturi ca si daca ai fi nascut in scoala + ti se retine postul pana mergi la servici.

Nu chiar... pt ca ai intrerupt activitatea intre iulie si decembrie, deci nu mai primesti indemnizatia de maternitate (pentru concediu de maternitate) si indemnizatia de ingrijire a copilului (pana la 2 ani). Pentru acestea trebuie sa ai activitate (scoala, somaj, serviciu) neintrerupt timp de 12 luni inainte de a naste. Pe scurt: nu ai nici un drept banesc daca nu ai avut somaj dupa ce ai terminat facultatea.
In schimb, ti se retine postul daca te incalzeste cu ceva :mrgreen:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Mon Apr 12, 2010 9:50 pm

da, am uitat ca gunoaiele nu te baga in somaj intre licenta si rezi.eventual daca faci scandal poate reusesti, le explici situatia, etc.sorry.daca reusesti sa intri in somaj in aceasta perioada, sau sa te angajezi undeva fictiv ai sansa.daca nu, nu.e interesant ce parere are itm-ul de asta.scie-le un mail si intreaba.

tibi_iasi
Posts: 2
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:04 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby tibi_iasi » Mon Apr 19, 2010 7:24 pm

Buna. Sunt rezidenta in anul 5 , sunt insarcinata si ar trebui sa nasc in septembrie. Stie cineva cum ar trebui sa procedez ca sa termin anul acesta rezidentiatul dar si sa beneficiez de indemnizarie timp de 2 ani ? Ca sa fiu mai explicita, pot asimila concediul de odihna cu postnatalul, ca sa nu recuperez cele 42 zile (adica sa nu intrerup rez ) si sa termin la sf lui decembrie si abia apoi sa intru in CIC ? Daca a mai trecut cineva prin asa ceva , va multumesc anticipat pt raspunsuri.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby cog1983 » Wed Apr 21, 2010 10:30 am

tibi_iasi wrote:Buna. Sunt rezidenta in anul 5 , sunt insarcinata si ar trebui sa nasc in septembrie. Stie cineva cum ar trebui sa procedez ca sa termin anul acesta rezidentiatul dar si sa beneficiez de indemnizarie timp de 2 ani ? Ca sa fiu mai explicita, pot asimila concediul de odihna cu postnatalul, ca sa nu recuperez cele 42 zile (adica sa nu intrerup rez ) si sa termin la sf lui decembrie si abia apoi sa intru in CIC ? Daca a mai trecut cineva prin asa ceva , va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Din cate stiu eu, esti obligata sa-ti iei cele 42 de zile postnatal. Oricum nu ti-ar ajunge daca nasti in septembrie si rezidentiatul ti-l termini in 31 decembrie (ar fi cel putin 3 luni... cat concediu de odihna ai? :shock: )
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
lilishor31
Posts: 3
Joined: Wed May 30, 2007 7:35 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby lilishor31 » Thu Apr 22, 2010 10:18 am

Buna tuturor!
Sper sa nu deranjez pe nimeni cu intrebarea si rugamintea mea!
Sunt in cele 42 de zile in concediu postnatal.
Problema mea este alta, sunt rez in anul I si nu stiu cum se procedeaza in legatura cu intreruperea rezidentiatului. Am sunat la MS si acolo de la centralista care a avut buna vointa sa raspunda e o liniste mormantala.
Poate sa ma ajute cineva?
multam mult

litle_pocahontas
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:38 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby litle_pocahontas » Mon Apr 26, 2010 8:08 am

Din cate stiu dna Chivu, cea care iti poate da informatiile de care ai nevoie, raspunde la tel numai intre anumite ore in anumite zile, presupun ca aceleasi in care are program cu publicul: marti si joi intre 11 si 14.
Eu am depus o cerere la ministerul sanatatii, la registratura generala, in care ceream amanarea inceperii rezidentiatului pe motiv ca am intrat in concediul de cresterea copilului pana la 2 ani. Nu mai tin minte daca la dosar a trebuit sa anexez si acte doveditoare, cert e ca pt cererea de reluare a rezidentiatului am avut nevoie de ele (adeverinta de la spitalul platitor ca in perioada respectiva am fost in concediu pt cresterea copilului, copie dupa certif de casatorie si dupa cel de nastere al copilului).

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby g24hit » Mon Apr 26, 2010 2:10 pm

salutare.
eu din cate imi amintesc am trimis la minister cerere+certif nastere al copilului.

simion777
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:30 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby simion777 » Mon May 03, 2010 1:18 pm

a mai primt cineva acest salariu mediu pe unitate in ultima vreme???eu am intrebat pe cineva de la ITM si mi-a spus ca nu mai e valabil acel contract colectiv de munca unic la nivel national si totul depinde de contractul colectiv de munca de la nivelul institutiei in care lucrezi. eu ma gandesc ca daca un rezident primeste ar trebui sa primeasca toti.banuiesc ca avem aceleasi contracte indiferent de centrul in care ne facem rezidentiatul.deci A MAI PRIMIT SAU NU CINEVA ACEST SALARIU IN ULTIMA VREME??????

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Mon May 03, 2010 2:03 pm

Acelasi lucru voiam sa intreb si eu.Mie Spitalul Universitar nu mi-a aprobat cererea pe motivele spuse de tine.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Mon May 03, 2010 2:09 pm

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

Ultima modificare a legii din 26 aprilie:
http://www.avocatnet.ro/content/article ... atate.html

nu abroga litera C.Scrieti sau sunati la ITM si intrebati acolo, poate a fost abrogata mai repede si nu stiu eu.CCM e valabil pana in noiembrie parca.Bafta si ziceti ce ati rezolvat.

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby vanessa80 » Mon May 10, 2010 1:48 pm

Pana la urma avem dreptul la un salar mediu pe unitate si la 100% din net pt 6 saptamani? :help:

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Tue May 11, 2010 8:17 am

inca da, nu so modificat nimic.Inca.

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Tue May 11, 2010 9:42 am


User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_dr » Tue May 11, 2010 2:06 pm

ore stie cat costa un pamers :roll: :priest: halal femeie :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

simion777
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:30 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby simion777 » Wed May 12, 2010 10:22 am

eu am intrebat pe cineva de la ITM si mi-a zis ca nu se mai acorda decat de unitatile care au asa ceva in contractul colectiv de munca de la nivelul institutiei.tu pe ce te bazezi cand spui ca nu s-a modificat nimic??? ai discutat concret cu cineva???? sti pe cineva care anul asta a primit asa ceva??? oricum dupa noile modificari care vor astia sa le faca sunt si mai putine sanse sa mai primim asa ceva.

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Wed May 12, 2010 4:06 pm

www.cnas.ro

Suna acolo si intreaba ce drepturi ai.Intreaba daca beneficiezi de 100% si de salar premiu (vezi ca se scoate salaru premiu de la 1 iunie).solicita raspunsul in scris urgent.Il prezinti la ITM si le zici de bine.Tu de unde esti?
Cum cristos sa nu ai dreptu cand inca asa zice legea.Cum dracu nu te bati pt dreptul tau daca asa zice legea.Ai absolut toate informatiile cu citate din lege pe dreptuile gravidelor. Daca te iei dupa unu altu si nu iti ceri dreptul meriti sa nu il primesti.Ai facut cererea scrisa catre spital?Fa dracului cererea in scris si baga la registratura.ce te doare?daca nu vor sa dea de acolo te consiliez eu.gratis.

PS:scuze de ton da is coleric din cauza schimbarilor ce urmeaza...

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby crisstallus_cris » Wed May 12, 2010 8:45 pm

Eu am nascut pe 25 februarie,am facut cerere la spital(Constanta),dar inca nu am primit nimic si de la salarizare mi-au zis ca nu se stie daca se mai da.
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Wed May 12, 2010 10:15 pm

conform carei ordonante de urgenta sau legi aparute in monitor nu iti da?

daca :

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
Art. 66.
(1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate



a fost abrogat nu trebuie sa primesti.eu stiu ca e valabil pana in noiembrie.dar la cat de usor va lasati prostiti de o doamna care zice, poate meritati sa nu il primiti.daca nu, mergeti si cereti-l in scris.pana in 1 iunie cand dau astia tot peste cap


25 februarie?au trecut 30 de zile.de ce nu ai anuntat itm-ul?vrei sa te caute ei?

inca o chestie.in OUG din 26 aprilie s-a modificat termenul in care poti sa iti ceri drepturile de la 3 ani la 90 de zile.asa ca baga mare, mai ai timp pana in 25.bafta

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Wed May 12, 2010 10:19 pm

PS:sau de fapt inainte de ps.sa fie sanatos micul/mica ca asta ii mai important decat orice.sanatate multa

simion777
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:30 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby simion777 » Thu May 13, 2010 9:38 am

te inteleg ca esti nervoasa pe ce face astia.eu nasc abea in iunie dar am vrut sa ma interesez din timp de aceea am intrebat la ITM.nu cred ca o sa mai am vreo sansa sa primesc ceva daca eu nasc in iunie.o sa vad ce se mai intampla.oricum eram decisa sa fac cerere scrisa la sibiu ca de acolo sunt platita eu si sa vad ce raspuns imi dau.

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby vanessa80 » Thu May 13, 2010 9:51 am

Si eu o sa nasc la sfarsitul lui iunie-inceputul lui iulie. De la 1 iunie intru in prenatal. Sper ca macar de banii pt prenatal si postnatal sa nu se lege nebunii care ne conduc. :hate:

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Thu May 13, 2010 12:21 pm

sa nu mai rostesti niciodata cuvantul pre/postnatal, ca poate il iau la ochi si pe asta.
teoretic asta e concediu de boala si intra in alta parte.in fituica aparuta ieri nu se facea referire la asta.da cine stie cine citeste forumu asta si....

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby pasarilatilungila » Thu May 13, 2010 6:42 pm

guerila, spitalele functioneaza dupa contractul colectiv de munca pe ramura sanitara, nu pe cel normal din pacate
treaba cu 15% nu figureaza in el
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Thu May 13, 2010 7:53 pm

sau esti prost informat sau faci parte din tesa.

OUG158 este legea de baza in relatia angajat angajator.la nivel de ramura, daca se acorda beneficii in plus se iau in considerare, insa legea asta se aplica pt ORICE angajat din tara.nu incerca sa sustii contrariul.CASS, CAS, ITM,jegea, judecatoria, cine mai vrei tu, sustin acest lucru, respectiv ca prevederile OUG158 cu adaugirile ulterioare sunt MINIMUL de care un angajat beneficiaza indiferent unde este angajat legal si ce alte contracte sunt pe ramura.
repet, e MINIMUL.
din pacate lumea nu stie si se ia dupa tanti de la salarizare care habar nu are.
Apropo art 44 parca zice ca este infractiune neacordarea sau refuzul de calcul a indemnizatiei.Daca esti din tesa e bine sa sti ca amenda e de la 500 la 2500 roni parca si se acorda individual.

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Thu May 13, 2010 7:55 pm

unde scrie de ramura, sau unde scrie in ramura ca nu se aplica asta?

CAP. I Dispozitii generale

ART. 1 (1) Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in sistemul de asigurari sociale de sanatate, denumite in continuare asigurati, au dreptul, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca:

A. desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu

ART. 47 Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite prin incalcarea obligatiilor prevazute la art. 36 alin. (3):

a) refuzul nejustificat de plata a indemnizatiilor;

b) calculul si plata eronata a indemnizatiilor;

c) eliberarea certificatelor de concedii medicale cu nerespectarea prevederilor legale in vigoare.

ART. 48 Contraventiile prevazute la art. 47 se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei (RON) la 2.500 lei (RON).

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Thu May 13, 2010 8:20 pm


pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby pasarilatilungila » Thu May 13, 2010 11:13 pm

nu sunt tesa
tanti-ile de la floreasca asa sustin insa, ca SCUB functioneaza dupa cel pe ramura sanitara si refuza sa dea cei 15% pe motivul invocat de "ramura sanitara"
e bine de stiut insa de stabilirea gradelor de superioritate
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests