concediu postnatal si de crestere a copilului

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby vanessa80 » Mon May 17, 2010 7:50 am

pasarilatilungila wrote:guerila, spitalele functioneaza dupa contractul colectiv de munca pe ramura sanitara, nu pe cel normal din pacate
treaba cu 15% nu figureaza in el

Atata timp cat unele persoane au obtinut si acesti bani, inseamna ca e dreptul nostru si trebuie luptat pt el. :peace:

simion777
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:30 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby simion777 » Tue May 18, 2010 10:17 am

pana la urma cele care au primit acest salariu mediu din ce centre universitare sunt ca sa stim si noi unde exista oameni competenti in tesa.

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Tue May 18, 2010 11:12 am

sincer nu exista.Peste tot sunt ping ponguri.dar in final trebuie sa dea.

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby crisstallus_cris » Tue May 18, 2010 2:55 pm

simion777 wrote:pana la urma cele care au primit acest salariu mediu din ce centre universitare sunt ca sa stim si noi unde exista oameni competenti in tesa.

O colega din Iasi a primit ,dar a nascut in decembrie si cred ca prin febr a primit.Mai recent nu stiu pe nimeni.
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby vanessa80 » Tue May 18, 2010 4:59 pm

O colega din Iasi a nascut la sfarsitul lunii ianuarie, in februarie a trimis cererea si in martie a primit banii.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_arm » Fri May 21, 2010 9:04 pm

vanessa80 wrote:O colega din Iasi a nascut la sfarsitul lunii ianuarie, in februarie a trimis cererea si in martie a primit banii.

adica eu :) . am nascut pe 28 ianuarie 2010, la jumatatea lunii februarie am trimis cererea si am primit banii cu salariul, in martie. sunt pe post in judetul Iasi. bafta tuturor si bebei sanatosi!

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby crisstallus_cris » Fri May 21, 2010 9:23 pm

In Constanta nu se mai da salariul mediu pe unitate.
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Sat May 22, 2010 10:09 pm

voi sunteti incredibili...
foarte bine, daca in constanta nu se mai da inseamna ca meriti sa nu il primesti.in alta parte nu o fost abrogat articolul cu salarul mediu.dar poate voi aveti autonomie sau e ramura separata sau esti ungur si atunci cu siguranta nu il primesti.

pentru ca articolul:

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate


valabil pana in noiembrie anul acesta in constanta nu are valoare.chit ca e UNIC LA NIVEL NATIONAL, ASTA INSEAMNA CA E MAI PUTERNIC DECAT CEL DE PE RAMURA SI CHIT CA NU SPECIFICA DE UNGURI IN EL.

sunteti incredibil de usor de prostit.probabil meritati...sa nu primiti drepturile voastre.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby 187.92a » Sun May 23, 2010 2:54 am

guerila wrote:poate voi aveti autonomie sau e ramura separata sau esti ungur si atunci cu siguranta nu il primesti.


asta nu este o gluma, ci o remarca xenofoba

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Sun May 23, 2010 2:10 pm

trident wrote:
guerila wrote:poate voi aveti autonomie sau e ramura separata sau esti ungur si atunci cu siguranta nu il primesti.


asa trebia sa arate italicu tau. io am unguri in familie asa ca nu se pune treaba cu xenofobia.relaxeazate.

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby crisstallus_cris » Tue May 25, 2010 8:00 pm

guerila wrote:voi sunteti incredibili...
foarte bine, daca in constanta nu se mai da inseamna ca meriti sa nu il primesti.in alta parte nu o fost abrogat articolul cu salarul mediu.dar poate voi aveti autonomie sau e ramura separata sau esti ungur si atunci cu siguranta nu il primesti.

pentru ca articolul:

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate


valabil pana in noiembrie anul acesta in constanta nu are valoare.chit ca e UNIC LA NIVEL NATIONAL, ASTA INSEAMNA CA E MAI PUTERNIC DECAT CEL DE PE RAMURA SI CHIT CA NU SPECIFICA DE UNGURI IN EL.

sunteti incredibil de usor de prostit.probabil meritati...sa nu primiti drepturile voastre.

Eu am scris doar ce raspuns am primit.Ce vrei sa fac?Dupa tine ar trebui sa ma bat cu managerul,poate mie astfel imi da banii...
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Wed May 26, 2010 8:09 am

daca vrei banii ce legea ti-i ofera, faci reclamatie la itm si pe urma judecata in contencios administrativ.nu te costa nimic si se judeca in regim de urgenta.eu asa am facut.
repet.daca nu te bati pt banii tai inseamna ca nu ii meriti.nu mergi cu cersitu, santajatu sau miloaga.e un drept definit de lege.
Faci ce vrei

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby soricel » Wed May 26, 2010 9:24 am

guerila wrote: un drept definit de lege
go for it
:duel: qtank.gif XXbazooka.gif XXbazooka.gif :orchestra:

estelle
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Nov 29, 2006 12:43 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby estelle » Fri Jun 04, 2010 9:19 am

care este procedura cand te intorci la servici din CIC (dupa o intrerupere de 1 an a rezidentiatului) ? Trebuie mers la spitalul platitor, la MS, la CNPDS si in ce ordine? Cam cat dureaza toata alergatura ( se depun cereri la care astepti raspuns n zile, etc) ? Multumesc...

simion777
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:30 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby simion777 » Mon Jun 07, 2010 3:37 pm

am si eu o intrebare:stiu ca avem dreptul la 126 zile de concediu pre si postnatal.daca eu nu imi iau decat 10 zile prenatal am dreptul sa iau restul de zile adica 111 postnatal sau cate zile de postnatal avem voie?????daca imi iau toate zilele de concediu pre/postnatal ma afecteaza cumva la concediul de crestere a copilului adica la alegerea celor 85% sau ma rog probabil dupa noile legi 70% din media veniturilor??????????

estelle
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Nov 29, 2006 12:43 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby estelle » Mon Jun 07, 2010 6:00 pm

concediul prenatal+postnatal= concediu de maternitate , in total 126 zile calendaristice. Daca iti iei 10 zile prenatal, restul de 116 le poti lua postnatal. singura conditie este ca in postnatal sa ramana minim 42 zile. Indemnizatia de crestere a copilului se calculeaza in functie de veniturile din cele 12 luni anterioare nasterii.

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby vanessa80 » Tue Jun 08, 2010 9:26 am

Mai e valabila legea cu salariul mediu pe unitate si 15% pt 6 sapt, dupa nastere? Alocatia copilului pana la 2 ani e tot 200 ron? :help:

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Tue Jun 08, 2010 9:54 am

da
www.drepturile-gravidelor.ro

Aici sunt toate drepturile.Cereti-le si in momentul in care refuza cereti sa vedeti articolul care abroga oricare din aceste legi.deocamdata toate cele prezentate aici sunt in vigoare.nu a aparut nimic in monitor care sa schimbe ceva

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_dr » Tue Jun 08, 2010 6:48 pm

nu am vazut pe site nimic in legatura cu concediul de odihna la gravide. eu am intrebat si mi s-a raspuns sec ca daca imi iau concediu de odihna acum nu mai am dreptul la concediu in anul in care ma voi intoarece la clinica :shock: . eu stiu ca ai dreptul la 1.8 zile pt fiecare luna lucrata deci la 8 luni (in cazul meu) ar fi 14.54 zile.
stie cineva cum sta treaba ? :D
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby blondel » Thu Jun 10, 2010 6:22 am

pot spune cum au procedat in cazul meu cei din spital... nu am avut concediu de odihna in anul anterior nasterii, dar anul acesta desi nu am avut decat 45 zile lucratoare, restul fiind in concediu postnatal am putut beneficia de aprox 11 zile concediu de odihna (pt cele aprox 4 luni si jumatate cat am mai fost angajata a spitalului pana la incheierea contractului de munca) sau la compensare in bani pt aceste zile individual de salariu. Ceea ce stiu este ca intr-adevar nu primesti concediu de odihna retroactiv,dar nu am auzit cum ca nu ai avea dreptul la concediu de odihna daca lucrezi o parte din an (ofc nr de zile calculate la raportat la nr de luni lucrate)

Mai intreaba si alte persoane de la RUNOS din spitalul respectiv - nu toti sunt dornici sa ajute desi nu dau de la ei.
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby gaurav_singh_md » Mon Jun 14, 2010 8:55 pm

este cineva din timisoara care a luat prima de nastere recent (2010)?

cldavid
Posts: 1
Joined: Fri Jun 25, 2010 1:32 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby cldavid » Fri Jun 25, 2010 3:47 pm

Va rog sa ma ajutati cu o informatie !

Daca am nascut in timpul studentiei, si din momentul angajarii as mai avea 8 luni de primit indemnizatia care este mai mare decat salariul pe care l-as avea ca rezident, cum se poate proceda. Ma prezint la spital cu acte si intru in rezidentiat mai tarziu ? Se poate asa ceva ? E posibil ca locul/postul sa-mi fie luat de altcineva si apoi sa dau din nou rezidentiat ? Presupun ca nu pot sa primesc indemnizatie si salariu in acelasi timp.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby atlantiana » Wed Jun 30, 2010 10:23 pm

Nu iti ia nimeni postul. Se considera intrerupere de rezidentiat si ti se prelungeste rezi cu 8 luni. Mai multe informatii la ASP.

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby vanessa80 » Wed Aug 18, 2010 12:20 pm

A primit careva de curand salarul mediu pe unitate si cei 15% pt 6 sapt? Eu am nascut pe 1 iulie , pe 15 iulie am trimis cererile dar inca nu am nici un raspuns... :help:

rosanne
junior
junior
Posts: 28
Joined: Sun Oct 19, 2003 9:44 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rosanne » Wed Aug 18, 2010 11:12 pm

Eu am nascut in aprilie si luna asta am primit banii....un salariu impozitat....de la Suub

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Thu Aug 19, 2010 11:38 am

Serios? Ti-a bagat SUUB banii aia? Stii sigur ca sunt salariul ala in plus?
Eu am nascut in martie, am facut cerere la SUUB si mi s-a zis ca sa-mi iau gandul ca nu stiu ce ordonanta s-a dat cu privire la banii aia si ca oricum spitalul nu are bani deci sa-mi iau gandul
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

rosanne
junior
junior
Posts: 28
Joined: Sun Oct 19, 2003 9:44 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rosanne » Fri Aug 20, 2010 4:12 pm

In iunie am terminat concediul postnatal si in iulie am primit ultimii bani. Insa acum au intrat banii astia care sunt cam jumatate decat am luat in iulie, asa ca nu are ca sa fie. Insa te anunt saptamana viitoare sigur, ca vreau sa iau fluturasul.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Sat Aug 21, 2010 8:34 am

Te rog frumos sa faci asta, daca intr-adevar ti-au dat salariul ala in plus , ma voi duce si eu sa vad ce si cum.Mie acum in august mi-au intrat doar alocatia fetitzei si primii bani de CIC
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

rosanne
junior
junior
Posts: 28
Joined: Sun Oct 19, 2003 9:44 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rosanne » Fri Aug 27, 2010 9:59 am

Am fost la spital sa iau fluturasul...mare greseala am facut. Proasta aia mi-a dat un salariu, ca si cum as merge la spital dar fara spor. Nici nu s-a uitat ca eu sunt in CIC, nici daca am pontaj. Daca nu intrebam eu ....probabil ca mai trecea pana sa-si dea seama. Asa ca acum trebuie sa dau banii inapoi ca nu mi se cuvin.

In fine....cica sunt multe cereri, dar banii aia nu se mai dau. Eu vrea sa merg la ITM.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Fri Aug 27, 2010 11:14 am

Si eu cred ca o sa vreau asta. Imi facusem sperante cand te-am auzit pe tine de salariu bonus.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Mon Sep 06, 2010 3:11 pm

vanessa80 wrote:A primit careva de curand salarul mediu pe unitate si cei 15% pt 6 sapt? Eu am nascut pe 1 iulie , pe 15 iulie am trimis cererile dar inca nu am nici un raspuns... :help:



buna...da, eu am nascut in mai ,,i in iunie am depus cererea la spitalul sf ioan , buc , iar in iulie mi-au intrat banii!!...

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby vanessa80 » Thu Oct 14, 2010 8:00 am

Am primit si eu salarul mediu si cei 15% pe 6 saptamani, dar dupa ce le-am trimis de 2 ori cereri si am atasat si articolele din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National si le-am subliniat cu rosu partea unde scrie ca orice alt contract colectiv trebuie sa contina minim drepturile prevazute in Contractul la Nivel National. M-am certat cu tipa de la salarii, ca nu vroia sa imi dea numar de inregistrare pt a doua cerere, am amenintat ca dau spitalul in judecata si abia atunci s-a rezolvat treaba. :devil:

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Thu Oct 14, 2010 10:42 am

La ce spital, Vanesa?
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby vanessa80 » Tue Oct 19, 2010 9:11 am

Sunt rezi pe post in jud. Iasi.

scorpia
senior
senior
Posts: 109
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:35 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby scorpia » Wed Oct 20, 2010 11:25 am

spuneti-mi si mie unde gasesc legea aia cu 15%, ca la mine la spital au spus ca nu se mai da. Ca era doar in contractul cadru din 2007 si ca s-ar fi scos.

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Thu Jan 20, 2011 4:52 pm

pentru cei ce spun ca se aplica orice altceva decat CCMpR:
http://www.gov.ro/masuri-privind-reincadrarea-personalului-bugetar-in-conformitate-cu-legea-unica-de-salarizare__l1a107894.html
alaturi de OUG 1/2010 unde in deschidere e motivat de ce CCMpR e prioritar, si unde zice ca orice alta prevedere legala in contradictie cu el se poate aplica dupa expirarea lui.
Bafta la salarul bonus pentru nastere.

gabyba
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Feb 26, 2007 1:49 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby gabyba » Fri Apr 15, 2011 3:17 pm

Buna. Va rog sa ma ajutati si pe mine. Sunt gravida in aproape 8 luni iar spitalul meu platitor e Municipalul. Inca nu am luat prenatalul ma gandeam cu 2 mai. Stiu ca trebuie sa ma duc la Runos cu concediu de la medicul de familie. dupa asta nu mai stiu. stiti cumva daca plateste SUUB-ul ajutorul pentru nastere si daca ati auzit ceva de genu ajutor de nastere si din partea sindicatului. O fi acelasi lucru? Multumesc anticipat.
all good things come to the end...

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Fri Apr 15, 2011 4:08 pm

Mie nu mi-a dat Suub-ul nici pana acum salariul pentru nastere, insa tu depune cerere, poate cine stie la un moment dat ni se va da.Doamnele de la RUNOS au un mare teanc de astfel de cereri. Despre cel de la sindicat, nu stiu nimic, probabil trebuie sa fii membra de sindicat.
Cu concediul, iti completeaza medicul de familie lunar (pre si post natal)cele 126 de zile si cineva ti-l duce la RUNOS.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

gabyba
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Feb 26, 2007 1:49 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby gabyba » Mon Apr 18, 2011 9:24 am

mersi Simona. deci nu a primit nimeni acel salariu.tu cand ai depus cererea? iar despre sindicat nu platim in fiecare luna catre el (12 lei sau nu mai stiu cat ) e scris pe fluturas desi eu nu imi amintesc sa ma fi inscris in vreo unul . am fost sa intreb odata la runos acest aspect si mi sa raspuns sec ca asa trebuie ca cica toti suntem, ca vrem sau nu vrem platim. ce tara, ce oameni!
si mai am o intrebare offtopic...ce parere aveti de recoltarea de cel stem?
all good things come to the end...

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Mon Apr 18, 2011 12:09 pm

am nascut in martie , cred ca am depus-o in luna urmatoare, cererea a dus-o sotul meu
da, platim la sindicat, ni se opreste fara sa ne fi intrebat cineva ceva inainte, dar noi NU ne-am inscris in sindicat, deci nu stiu de fapt daca automat suntem membrii
eu sunt pro recoltare de celule stem, din pacate nu ne-am permis :(
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 71 guests