concediu postnatal si de crestere a copilului

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Thu Apr 21, 2011 7:01 pm

am hartie de la ministerul sanatatii ca spitalele trebuia sa dea banii pt ajutorul de nastere pentru copii nascuti in perioada de valabilitate a ccm pe ramura sanitara (pana in octombrie sau noiembrie 2010)Noi cu acea hartie am obtinut ajutorul de nastere (anul asta in aprilie pt copil nascut in septembrie2010)Eventual scrieti si vo la MS, mie mi-a luat 4 luni sa obtin raspunsul asta.Bafta.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Thu Apr 21, 2011 8:00 pm

Cum ai procedat?Ce ai scris exact?Cui ai adresat-o?
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby guerila » Fri Apr 22, 2011 6:27 am

1-cerere spital-refuzata pe motiv ca MS nu mai acorda banii.Indrumat sa iau legatura cu ei
2-Petitie MS.Primit raspuns ca in conformitare cu legea 330 banii nu se mai dau.
3-Petitie MS ca legea 330 e abrogata de OUG1/2010 parca , in care se spune ca CCM se pastreaza pana la expirare
4-Raspuns MS ca banii nu se dau pe motiv de legea 118
5- Petitie MS cu raspuns ITM ca legea 118 face referire la indemnizatiile acordate la iesirea la pensie si ca nu au treaba cu ajutorul de nastere.
6- In acelasi timp petitie si cerere lamurire la M Muncii.
7-Raspuns de la MS ca banii nu se dau pe motiv de legea 284 parca din 2010 decembrie in care sunt denuntate CCM
8-Raspuns de la M muncii ca banii trebe dati.(Legea 284 se aplica de la 1 ianuarie 2011)
9-Petitie la MS si la Guvern in care i-am dumnezait si pe unii si pe altii.Si am atasat toata corespondenta
10 -a 3-a zi primesc telefon de la guvern in care isi cer scuze si ma anunta declansarea anchetei.
11 - a 4 zi primesc hartia de la MS.

dupa 7 luni am primit banii.Eu si restul mamicilor din unitate.Tipele de la salarizare musteau de fericire.:-)

conditia sa primesti banii e sa ai cererea depusa in 6 luni de la nasterea copilului.Daca ai cererea cred ca ai 3 ani sa ii dai in judecata da ma pot insela.Sprijin de la sindicate ****.Cu P mare.Gunoaie.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Sat Apr 23, 2011 5:34 am

Iti multumesc!
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby laleaua neagra » Wed May 25, 2011 7:39 am

daca se intampla sa raman insarcinata exact cand tre s aincep rezi,adik d ex,stau numa o luna 2 in primul an d rezi,pe urma imi dau concediu pre si postnatal?si banii?
multum

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby cog1983 » Thu May 26, 2011 7:28 am

laleaua neagra wrote:daca se intampla sa raman insarcinata exact cand tre s aincep rezi,adik d ex,stau numa o luna 2 in primul an d rezi,pe urma imi dau concediu pre si postnatal?si banii?
multum

Pentru concediu pre si postnatal vei fi platita de spital, astea nu creaza probleme. Partea proasta e ca dupa ce se termina postnatalul (e 18 saptamani cumulat pre + postnatal) vei fi nevoita sa te intorci la serviciu pentru ca nu vei avea cele 12 luni lucrate anterioare nasterii si nu vei putea intra in concediu de ingrijire a copilului.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby woody » Tue Sep 06, 2011 5:14 am

CUM SE REVINE IN REZIDENTIAT STIE CINEVA CARE SUNT PASII DUPA CIC ? AM DEPUS O DROAIE DE HARTII LA MINISTER LA REGISTRATURA DAR CEI CARE SE OCUPAU DE REZI ERAU IN CONCEDIU SI ASTFEL NU M-A LAMURIT NIMENI DE PASII URMATORI

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby drel » Thu Sep 08, 2011 7:08 pm

woody wrote:CUM SE REVINE IN REZIDENTIAT STIE CINEVA CARE SUNT PASII DUPA CIC ? AM DEPUS O DROAIE DE HARTII LA MINISTER LA REGISTRATURA DAR CEI CARE SE OCUPAU DE REZI ERAU IN CONCEDIU SI ASTFEL NU M-A LAMURIT NIMENI DE PASII URMATORI


Dc ai facut cererea de reluare a rezindetiatului la care ai anexat dovezile ca ai fost in CIC, si ai depus dosarul la MS, la registratura, cred ca tot ce mai ai de facut e sa astepti sa ti se aprobe, probabil cand se vor intoarce din concedii tantiile care se ocupa de asta. Mai treci peste 1 sapt si intraba la resurse umane la tanti care ti-a spus ce acte ai nevoie pt dosar ca sa o intrebi dc e gata hartia de confirmare a reluarii rezidentiatului; presupunand ca tanti se intoarce din concediu sapt viit; eu in luna iunie am facut si 2 drumuri/sapt timp de 4 saptamani, la minister ca sa rezolv dosarul cat mai repede; odata ce hartiile sunt gata treb duse in Vraca, la spitalul platitor....oricum ti se spune la minister cand ti le elibereaza unde treb sa le duci. Bafta!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Thu Sep 08, 2011 7:54 pm

Cu cat timp inainte de reluarea activitatii trebuie rezolvat cu hartiile astea?
De exp ,data la care trebuie sa-mi reiau eu activitatea e 22 martie 2012.Cand trebuie sa ma duc la Minister si la celelalte?
Imi puteti spune si mie pasii exacti?
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby drel » Thu Sep 08, 2011 8:07 pm

ndsimona wrote:Cu cat timp inainte de reluarea activitatii trebuie rezolvat cu hartiile astea?
De exp ,data la care trebuie sa-mi reiau eu activitatea e 22 martie 2012.Cand trebuie sa ma duc la Minister si la celelalte?
Imi puteti spune si mie pasii exacti?

Nu stiu sa ti spun pasii exact pt ca eu am aterizat din afara direct la minister sa depun dosarul pentru reluarea rezidentiatului, de restul hartiilor se preocupase mama mea inainte sa vin. Cu putin inainte de 1 a lunii, am fost la minister, m a pus sa fac cererea, avea deja dovada ca fusesem plecata + am nascut si aveam intrerupt rezidentiaul pt asta; am mers la G. Vraca cu biletul ala de la registratura parca, si am ales stagiul pe care sa il incep la 1, cu promisiunea ca cum e gata hartia de confirmare a reluarii a rezidentiatului sa o duc imediat la ei. A durat cam vreo 15-20 zile pana a fost hartia gata, eu in tot timpul asta am fost la stagiu. La mine a fost mai complicat putin pt ca am avut si o procedura de echivalare d stagii + mutare sin anul mic in care am intrerupt rezi in anul mare dupa echivalarea stagiilor. Nu pot sa-ti dau detalii mai precise de atat din pacate. Bafta multa!

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby schnauzer » Thu Sep 15, 2011 7:54 am

Mamele cu copil de peste 2 ani cate zile de concediu au in plus pt copil?
30 sau 40? (ala cu cod 09) ?

User avatar
rozmaria
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun May 14, 2006 11:48 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rozmaria » Sat Oct 08, 2011 9:19 am

Sunt un pic off-topic dar m-am gandit ca aici poate stii cineva...Are careva idee din ce luna de sarcina pot sa solicit legal sa fiu scoasa din garzi?
When I am an old woman I shall Wear purple With a red hat which doesn't go, and doesn't suit me
8)

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby magdutz » Sun Nov 13, 2011 12:37 pm

pe perioada in care sunt in concediu pre/postnatal trebuie sa duc pontaj la sp platitor? ce scriu la rubrici? "Cm"? dupa ce se termina concediul asta medical, pe perioada CIC-ului mai duc pontaj?

trebuie facuta cerere de intrerupere a reziului pe perioada CIC? unde duc cererea, e suficient la sp platitor sau trebuie ceva demersuri si pe la minister?

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Sun Nov 13, 2011 10:44 pm

Felicitari, Magda!

La spitalul platitor duci concediul de la medicul de familie (prenatalul si postnatalul).Unde lucrezi , anunti ca intri in prenatal si atat.
Pe perioada CIC-ului nu duci nimic nicaieri. Faci cerere de intrare in CIC , sau ce demers trebuie cu spitalul platitor si atat.
La Minister , abea dupa CIC, la reinceperea activitatii.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby magdutz » Mon Nov 14, 2011 3:37 pm

delia, mersi mult! bine ca nu e mult de umblat acum!

pentru scoaterea din garzi nu stiu exact care e luna din care poti cere oficial asta, dar medicul ginecolog iti poate da oricand hartie cu program de lucru redus de 6h/zi; eu am avut in primul trimestru niste probleme si am cerut hartie, doar ca, din fericire,in clinica mea mama oamanii au fost intelegatori, le-am zis cum stau lucrurile si nu am aratat nicio hartie; cand a crescut burta si a devenit evidenta le-am zis pur si simplu ca nu mai fac garzi si a fost ok.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby cog1983 » Mon Nov 14, 2011 3:55 pm

rozmaria wrote:Sunt un pic off-topic dar m-am gandit ca aici poate stii cineva...Are careva idee din ce luna de sarcina pot sa solicit legal sa fiu scoasa din garzi?

De cand se confirma sarcina poti sa nu mai lucrezi de noapte (intre 22 si 6)
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

flowermint
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 16, 2009 10:51 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby flowermint » Thu Dec 15, 2011 4:45 pm

Stiti daca se mai primeste prima de nastere ?

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby speedy » Thu Dec 15, 2011 5:21 pm

Nu se mai primeste
Carpe Diem

margarita
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Apr 09, 2009 1:46 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby margarita » Tue Jan 17, 2012 4:22 pm

Daca nasc bb prin februarie-martie, in I an de rezidentiat, pot beneficia de CIC?

Multumesc.

margarita
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Apr 09, 2009 1:46 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby margarita » Thu Jan 19, 2012 11:59 am

cog1983 wrote:
laleaua neagra wrote:daca se intampla sa raman insarcinata exact cand tre s aincep rezi,adik d ex,stau numa o luna 2 in primul an d rezi,pe urma imi dau concediu pre si postnatal?si banii?
multum

Pentru concediu pre si postnatal vei fi platita de spital, astea nu creaza probleme. Partea proasta e ca dupa ce se termina postnatalul (e 18 saptamani cumulat pre + postnatal) vei fi nevoita sa te intorci la serviciu pentru ca nu vei avea cele 12 luni lucrate anterioare nasterii si nu vei putea intra in concediu de ingrijire a copilului.


Fals.
Poti intra in CCC si imediat dupa inceperea Rezi. De fapt poti intra in CCC chiar daca nasti inainte de inceputul Rezi (dar nu stiu atunci cum iti poti ocupa locul de rezi).

Iata legea:
http://www.dreptonline.ro/legislatie/ou ... 1_2010.php

Din care am extras:
Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.
[..]
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
[..]
m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;
[..]
v) se afla in perioada cuprinsa intre absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului medical superior, organizat potrivit legii, cu examen de licenta organizat in prima sesiune, si inceperea primului rezidentiat dupa absolvire.



In plus, am si intrebat pe un forum de legi chestia asta:
http://www.qbebe.ro/mama/legislatie/mam ... concediate!
(Vezi comentariile si raspunsurile pentru "Rita")

Nu te descuraja si bafta la nastere!! Bbik gras si sanatos.

margarita
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Apr 09, 2009 1:46 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby margarita » Thu Jan 19, 2012 12:53 pm

speedy wrote:Nu se mai primeste


Nu imi dau seama de ce:

Contractul Colectiv de Munca la nivel National CCMN 2011-2014
de aici:
[link1] http://www.contacafe.ro/topic12699.html ... eb6a0a9c23
[link2] http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... AEDCvcD_KQ

Art 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:
[..]
c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecarui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;

Mai consultati un jurist inainte de a abandona ideea.

Spor in toate,
Rita.

flowermint
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 16, 2009 10:51 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby flowermint » Thu Jan 19, 2012 8:30 pm

stiu ca sunt cam off topic dar voi la ce medic de familie ati inscris copilul, ma refer la mamicile din bucuresti...poate imi recomandati un medic profesionist care sa se ocupe de copil, vaccinari, vizite etc. multumesc

rosanne
junior
junior
Posts: 28
Joined: Sun Oct 19, 2003 9:44 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rosanne » Wed Apr 11, 2012 4:03 pm

Sal

Trabuie sa incep si eu sa lucrez dupa cic. Am facut tot ce trebuia facut la spitalul platitor si acum am de mers la ministerul sanatatii si la cnpds.
Mi-am completat de la spital o adeverinta in care au trecut o perioada de incapacitate de munca (per in care eu am avut concedii medicale) inainte de a intra in prenatal. Eu trebuie sa merg la MS inainte de a ma duce la cnpds? sau nu depinde una de alta? Si la centru mie trebuie sa-mi scada din stagiu pe care l-am intrerupt zilele de concediu medical sau ce? Si unde mai e centru asta?

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Wed Apr 18, 2012 11:50 pm

rosanne wrote:Sal

Trabuie sa incep si eu sa lucrez dupa cic. Am facut tot ce trebuia facut la spitalul platitor si acum am de mers la ministerul sanatatii si la cnpds.
Mi-am completat de la spital o adeverinta in care au trecut o perioada de incapacitate de munca (per in care eu am avut concedii medicale) inainte de a intra in prenatal. Eu trebuie sa merg la MS inainte de a ma duce la cnpds? sau nu depinde una de alta? Si la centru mie trebuie sa-mi scada din stagiu pe care l-am intrerupt zilele de concediu medical sau ce? Si unde mai e centru asta?



Buna,

Te duci la MS cu cerea facuta de tine pt reluarea rezi la care adaugi hartia de la spit platitor si copie dupa certificatul de nastere al copilului . De la MS iti da un nr de ordine cu care te duci la CNPDS si iti poti alege stagiu .

CNPDS-ul e pe strada George Vraca , nr 9 ..cum iesi pe Calea Victoriei dupa ce ai fost la Minister , in fata e un hotel ( e pe locul fostului Teatru NAtional ) ...traversezi si imediat in jos e o straduta Matei Mille ( sper ca am retinut bine )..mergi pe ea pana in dreptul Hotelului Carpati ( in dreapta ) si acolo e strada Vraca ...pe stanga ai sa vezi CNPDS-ul .

Bafta multa!!

p.s. nu "t-am mai vazut " demult pe forum...nu am mai avut timp nici de forumul DC

User avatar
rozmaria
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun May 14, 2006 11:48 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rozmaria » Sun May 12, 2013 9:41 am

Salut
Stie cineva cum ar trebui sa sune cererea pe care trebuie sa o depun la Minister pentru reluarea rezidentiatului?
Multumesc mult
When I am an old woman I shall Wear purple With a red hat which doesn't go, and doesn't suit me

8)

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby drel » Sun May 12, 2013 10:19 am

rozmaria wrote:Salut
Stie cineva cum ar trebui sa sune cererea pe care trebuie sa o depun la Minister pentru reluarea rezidentiatului?
Multumesc mult

Iti zice dna. Chivu, poti sa o completezi acolo cu ea - mi se pare ca ee am completat pe un tipizat dat de ea.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby magdutz » Wed Jul 03, 2013 1:21 am

Dna Chivu e la resurse umane?

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ndsimona » Wed Jul 03, 2013 5:03 pm

da
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby magdutz » Sat Jan 04, 2014 1:18 pm

mica sirena wrote:Buna,

Te duci la MS cu cerea facuta de tine pt reluarea rezi la care adaugi hartia de la spit platitor si copie dupa certificatul de nastere al copilului .


Despre ce hartie e vorba mai precis? Imi dau o hartie cand depun cererea de reluare a activitatii sau e vorba de decizia de suspendare a activitatii pe care am primit-o la intrarea in CIC?

Multumesc!

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby gea » Thu Jul 16, 2015 12:29 pm

Salutare. Sunt o viitoare mamica si as avea cateva intrebari :). Anul viitor pe 31 dec ar trebui sa termin rezi si in mod normal ar trebui sa dau exam de specialitate in octombrie 2016. As vrea sa imi iau doar concediu postnatal. Stie cineva cate zile as putea sa imi iau (sa depasesc cu rezi data de 31 dec 2016), dar totusi sa pot sa dau examenul de specialitate la termen? Am inteles ca se poate da cu acordul coordonatorului, dar nu am inteles si care e termenul limita pana la care pot sa imi prelungesc rezi. Multumesc anticipat!

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby gea » Wed Nov 18, 2015 4:33 pm

Salut. Stie cineva cum se prelungeste rezi in functie de cele 126 zile de concediu de maternitate? Pt ca cele 126 zile se calculeaza ca fiind calendaristice, dar ma gandesc ca poate pt rezi se calculeaza doar zilele lucratoare, ceea ce ar insemna ca rezi s-ar prelungi efectiv cu mai mult de 126 zile. De exemplu daca eu intru in concediu maternitate de la 1 ianuarie 2016 si imi iau aproximativ 90 zile de concediu de maternitate, ar trebui sa mi se prelungeasca rezi-ul cu 3 luni, dar daca se calculeaza cele 90 zile ca zile lucratoare mi se va prelungi cu aproximativ o luna in plus. Sper ca m-am facut inteleasa si multumesc anticipat pentru raspunsuri.

User avatar
shamaya
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Sep 18, 2008 2:51 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby shamaya » Wed Dec 02, 2015 12:12 am

Buna,
Din cate am inteles citind acest topic, au mai fost colege in situatia de a da examenul de specialitate in timpul concediului postnatal sau in cic. Eu voi fi in postnatal in oct 2016 si as vrea sa sustin atunci examenul. Nu imi voi lua cic. Inteleg ca trebuie sa-mi prelungesc rezidentiatul, insa asta abia cand reiau activitatea (adica dupa examen). Va mai fi nevoie de derogare? Si cum se va obtine ea, avand in vedere ca nu voi fi terminat concediul?Multumesc.

User avatar
shamaya
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Sep 18, 2008 2:51 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby shamaya » Wed Dec 02, 2015 8:51 am

gea wrote:Salutare. Sunt o viitoare mamica si as avea cateva intrebari :). Anul viitor pe 31 dec ar trebui sa termin rezi si in mod normal ar trebui sa dau exam de specialitate in octombrie 2016. As vrea sa imi iau doar concediu postnatal. Stie cineva cate zile as putea sa imi iau (sa depasesc cu rezi data de 31 dec 2016), dar totusi sa pot sa dau examenul de specialitate la termen? Am inteles ca se poate da cu acordul coordonatorului, dar nu am inteles si care e termenul limita pana la care pot sa imi prelungesc rezi. Multumesc anticipat!


Buna! Vom sti sigur lucrul asta abia cand se va publica metodologia pe site-ul ministerului sau al dsp-ului (prin iulie-aug din cate am vazut). De obicei cu aprox 4 luni poti prelungi rezi ca sa poti lua derogare, adica pana in apr-mai. Gasisem pe net metodologia de anul acesta, daca dai un search o gasesti. Si eu sunt cam in aceeasi situatie :)

crisspopescu
Posts: 1
Joined: Sat Sep 13, 2014 3:28 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby crisspopescu » Mon Nov 28, 2016 10:20 pm

Hey!

Am citit acest topic de la cap la coada si am vazut ca nu s-a mai postat nimic de ceva timp. Eram curioasa, in cazul in care si-a mai luat cineva cele 126 de zile postnatal in ultima perioada, care mai sunt demersurile pentru a beneficia de acele zile de concediu. Este suficient sa duc certificatul de la medicul de familie la spitalul platitor sau trebuie sa mai duc si altceva?
Si inca o chestie, trebuie sa duc vreun act ceva la spitalul unde fac stagiul in acel moment sau este suficient sa ii anunt ca voi intra in concediu postnatal?
Astept raspunsurile voastre!

P.s: Sper ca am parut destul de coerenta :D


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests