salarii

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: salarii

Postby yrys » Thu Dec 16, 2010 3:33 pm

gargaritza wrote:Ce se aude luna asta de salarii?
Oare ce cadou ne face Floresaca de Craciun?
Ne uitam cum vine Moshu si nu avem salariul in cont?


tot ce-i posibil....eu nu astept sa intre prea curand banii

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: salarii

Postby cog1983 » Thu Dec 16, 2010 4:00 pm

yrys wrote:
gargaritza wrote:Ce se aude luna asta de salarii?
Oare ce cadou ne face Floresaca de Craciun?
Ne uitam cum vine Moshu si nu avem salariul in cont?


tot ce-i posibil....eu nu astept sa intre prea curand banii

In Cluj au intrat ieri dimineata.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: salarii

Postby ikujjj » Thu Dec 16, 2010 4:05 pm

elira2 wrote:intrebare, intrebatoare...stie cineva cam care ar fi salariul de rezident anul 1 la neurologie pediatrica, stagiu de pregatire neurologie pediatrica la obregia( spitalul platitor sf ioan) :D ! poate mai gasesc pe cineva ca mine pe aici ...multumesc!

vei afla dupa 15 februarie 2011
probabil nu va depasi (net) 900 RON.

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: salarii

Postby gargaritza » Thu Dec 16, 2010 4:20 pm

Confirm ca tocmai a intrat salariul pt decembrie. Spital platitor-Floreasca

elira2
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 am

Re: salarii

Postby elira2 » Thu Dec 16, 2010 5:28 pm

ikujjj wrote:
elira2 wrote:intrebare, intrebatoare...stie cineva cam care ar fi salariul de rezident anul 1 la neurologie pediatrica, stagiu de pregatire neurologie pediatrica la obregia( spitalul platitor sf ioan) :D ! poate mai gasesc pe cineva ca mine pe aici ...multumesc!

vei afla dupa 15 februarie 2011
probabil nu va depasi (net) 900 RON.

mersi frumos! mai mult decat ma gandeam eu oricum...mai putin decat meritam.....soarta! sarbatori fericite

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: salarii

Postby yrys » Thu Dec 16, 2010 6:32 pm

cog1983 wrote:
yrys wrote:
gargaritza wrote:Ce se aude luna asta de salarii?
Oare ce cadou ne face Floresaca de Craciun?
Ne uitam cum vine Moshu si nu avem salariul in cont?


tot ce-i posibil....eu nu astept sa intre prea curand banii

In Cluj au intrat ieri dimineata.


si ori ne faci in ciudaa ?:D

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: salarii

Postby yrys » Thu Dec 16, 2010 6:33 pm

gargaritza wrote:Confirm ca tocmai a intrat salariul pt decembrie. Spital platitor-Floreasca



wawww...incredibil ...nu-i asa?!!!
merci de info

medicblondutzz
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Nov 29, 2010 3:12 am

Re: salarii

Postby medicblondutzz » Thu Dec 16, 2010 7:55 pm

Stie cineva cam cat ar fi salariul unui medic rezident anul I anatomie patologica in urma aplicarii legii unice de salarizare?
Va scadea salariul actual pe aceasta specializare conform acestei legi?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: salarii

Postby Riley » Thu Dec 16, 2010 8:01 pm

Nu cred ca scade pt ca daca se aplica grila de salarizare unica toate salariile cresc (raportat la momentul actual). Nu stiu daca mai raman sporurile.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

medicblondutzz
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Nov 29, 2010 3:12 am

Re: salarii

Postby medicblondutzz » Thu Dec 16, 2010 9:52 pm

pai daca nu mai raman sporurile...inseamna ca salariul, cel putin pe aceasta specializare, scade. nu?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Thu Dec 16, 2010 9:58 pm

sau poate ei vor avea regim special 8) exceptiile sunt regula la noi

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: salarii

Postby zubenelgenubi » Fri Dec 17, 2010 7:10 am

Aceeasi intrebare referitor la ATI. Aveti vreo idee daca raman sporurile?
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: salarii

Postby ikujjj » Fri Dec 17, 2010 12:45 pm

raspunsul cel mai corect cred ca este "nu se stie", nu uitati sa treceti pe la runos sa vedeti ce spor va trece la primul pontaj.
intrebare: au intrat salariile la sf.pantelimon/bucuresti?

alexsandu
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Dec 11, 2009 1:21 pm

Re: salarii

Postby alexsandu » Thu Dec 23, 2010 1:20 pm

are cineva idee daca se mai dau bonuri de masa in 2011???
multumesc anticipat!

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: salarii

Postby Allay » Fri Dec 24, 2010 10:40 am

Nu... Daca ai vazut ieri ca era dezbatuta in parlament motiunea pentru legea salarizarii unitare, care a fost respinsa cu 0 voturi pentru si 0 impotriva. http://www.gov.ro/upload/articles/10650 ... nitara.pdf
Prin urmare legea se adopta.

Aceasta e sectiunea a 2-a, din care eu nu inteleg ca ni s-ar acorda bonuri.. Daca cineva intelege altceva sa ma corecteze.

Secţiunea a 2-a
Sporuri şi alte drepturi
Art. 10. – Personalul încadrat în autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral din
venituri proprii beneficiază de sporurile aplicabile funcţionarilor publici.
Art. 11. – (1) Personalul încadrat în autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral
din venituri proprii beneficiază suplimentar şi de sporuri specifice pentru condiţii de
muncă, după cum urmează :
a) pentru condiţii periculoase sau vătămătoare, un spor de până la 10% din salariul
de bază, corespunzător timpului lucrat la locurile de muncă respective;
b) pentru condiţii grele de muncă, un spor de până la 15% din salariul de bază,
corespunzător timpului lucrat la locurile de muncă respective;
c) personalul care lucrează, potrivit contractului individual de muncă în zone izolate
sau unde atragerea personalului se face cu greutate, beneficiază de un spor de
până la 20% din salariul de bază.
d) pentru consemn la domiciliu, un spor de până la 15% din salariul de bază;
e) pentru siguranţa navigaţiei, un spor de până la 20% din salariul de bază;
(2) Suma sporurilor acordate cumulat pe total ordonator de credite nu poate depaşi 30%
din fondul corespunzător salariilor de bază.
Art. 12. – Personalul încadrat în autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral din
venituri proprii beneficiază şi de celelalte drepturi aplicabile funcţionarilor publici din
administraţia publică centrală, respectiv locală, în funcţie de subordonare.
Art. 13. – Drepturile de natură salarială ale personalului încadrat în autorităţile şi
instituţiile publice finanţate integral din venituri proprii sunt stabilite de către
ordonatorul de credite, cu încadrarea strictă în resursele financiare alocate anual şi în
numărul de posturi stabilit potrivit legii, prin bugetul de venituri şi cheltuieli.


In schimb salariul de incadrare a unui medic rezident anul 1 are un coeficient de 2,45.


(4) Salariile de bază, soldele şi indemnizaţiile lunare de încadrare se determină prin
înmulţirea coeficienţilor de ierarhizare prevăzuţi pentru fiecare funcţie cu valoarea
coeficientului 1,00, rotunjindu-se din leu în leu, în favoarea salariatului

Art.41. – (1) Începând cu anul 2011 sistemul public de salarizare va fi simplificat prin
reducerea numărului de funcţii din sectorul bugetar, trecerea treptată la salarii
nominale, îmbunătăţirea ierarhiilor în cadrul domeniilor bugetare şi a sistemului de
grade, gradaţii şi trepte salariale.
(2) Valoare coeficientului de ierarhizare 1,00, pentru perioada 2010-2015, este:
10
a) 705 lei în anul 2010;
b) 765 lei în anul 2011;
c) 845 lei în anul 2012;
d) 935 lei în anul 2013;
e) 1015 lei în anul 2014;
f) 1100 lei în anul 2015.


Ceea ce inseamna, potrivit legii, ca salariul de baza pentru un rezident de anul 1 este de :1727.25


Va rog frumos, ca cei ce vor citi legea si vor intelege altceva sa ma corecteze/completeze. Nu sunt sigura ca am priceput exact.

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: salarii

Postby Allay » Fri Dec 24, 2010 11:04 am

medicblondutzz wrote:Stie cineva cam cat ar fi salariul unui medic rezident anul I anatomie patologica in urma aplicarii legii unice de salarizare?
Va scadea salariul actual pe aceasta specializare conform acestei legi?


Sporul de ierahizare pentru rezidentul de anul 1 la anatomo-path este 3.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Fri Dec 24, 2010 11:38 am

Allay wrote:Ceea ce inseamna, potrivit legii, ca salariul de baza pentru un rezident de anul 1 este de :1727.25


cel mai mult vor avea de suferit cei cu sporuri numeroase si mari, care ajungeau cu salariul brut la mai bine de 1800 RON brut. dar legea asta noua este insotita de o taiere de 25% din acei 1727 RON ? :lol: daca nu, atunci netul va fi pe la 1232 RON

User avatar
august_rush
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Dec 08, 2009 5:09 pm

Re: salarii

Postby august_rush » Fri Dec 24, 2010 7:40 pm

alexsandu wrote:are cineva idee daca se mai dau bonuri de masa in 2011???
multumesc anticipat!


Asa s-a auzit in fiecare an si tot in fiecare an au fost discutii pe seama tichetelor de masa. Tocmai in februarie veti afla daca le mai dau sau nu. Din ce stiu eu depinde si de cele 4 spitale platitoare daca fac cerere catre Ministerul Sanatatii pentru aprobare :?: :?: :?:

alexsandu
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Dec 11, 2009 1:21 pm

Re: salarii

Postby alexsandu » Sat Dec 25, 2010 11:08 am

Allay wrote:Nu... Daca ai vazut ieri ca era dezbatuta in parlament motiunea pentru legea salarizarii unitare, care a fost respinsa cu 0 voturi pentru si 0 impotriva. http://www.gov.ro/upload/articles/10650 ... nitara.pdf
Prin urmare legea se adopta.

Aceasta e sectiunea a 2-a, din care eu nu inteleg ca ni s-ar acorda bonuri.. Daca cineva intelege altceva sa ma corecteze.

Secţiunea a 2-a
Sporuri şi alte drepturi
Art. 10. – Personalul încadrat în autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral din
venituri proprii beneficiază de sporurile aplicabile funcţionarilor publici.
Art. 11. – (1) Personalul încadrat în autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral
din venituri proprii beneficiază suplimentar şi de sporuri specifice pentru condiţii de
muncă, după cum urmează :
a) pentru condiţii periculoase sau vătămătoare, un spor de până la 10% din salariul
de bază, corespunzător timpului lucrat la locurile de muncă respective;
b) pentru condiţii grele de muncă, un spor de până la 15% din salariul de bază,
corespunzător timpului lucrat la locurile de muncă respective;
c) personalul care lucrează, potrivit contractului individual de muncă în zone izolate
sau unde atragerea personalului se face cu greutate, beneficiază de un spor de
până la 20% din salariul de bază.
d) pentru consemn la domiciliu, un spor de până la 15% din salariul de bază;
e) pentru siguranţa navigaţiei, un spor de până la 20% din salariul de bază;
(2) Suma sporurilor acordate cumulat pe total ordonator de credite nu poate depaşi 30%
din fondul corespunzător salariilor de bază.
Art. 12. – Personalul încadrat în autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral din
venituri proprii beneficiază şi de celelalte drepturi aplicabile funcţionarilor publici din
administraţia publică centrală, respectiv locală, în funcţie de subordonare.
Art. 13. – Drepturile de natură salarială ale personalului încadrat în autorităţile şi
instituţiile publice finanţate integral din venituri proprii sunt stabilite de către
ordonatorul de credite, cu încadrarea strictă în resursele financiare alocate anual şi în
numărul de posturi stabilit potrivit legii, prin bugetul de venituri şi cheltuieli.


In schimb salariul de incadrare a unui medic rezident anul 1 are un coeficient de 2,45.


(4) Salariile de bază, soldele şi indemnizaţiile lunare de încadrare se determină prin
înmulţirea coeficienţilor de ierarhizare prevăzuţi pentru fiecare funcţie cu valoarea
coeficientului 1,00, rotunjindu-se din leu în leu, în favoarea salariatului

Art.41. – (1) Începând cu anul 2011 sistemul public de salarizare va fi simplificat prin
reducerea numărului de funcţii din sectorul bugetar, trecerea treptată la salarii
nominale, îmbunătăţirea ierarhiilor în cadrul domeniilor bugetare şi a sistemului de
grade, gradaţii şi trepte salariale.
(2) Valoare coeficientului de ierarhizare 1,00, pentru perioada 2010-2015, este:
10
a) 705 lei în anul 2010;
b) 765 lei în anul 2011;
c) 845 lei în anul 2012;
d) 935 lei în anul 2013;
e) 1015 lei în anul 2014;
f) 1100 lei în anul 2015.


Ceea ce inseamna, potrivit legii, ca salariul de baza pentru un rezident de anul 1 este de :1727.25


Va rog frumos, ca cei ce vor citi legea si vor intelege altceva sa ma corecteze/completeze. Nu sunt sigura ca am priceput exact.


Ce ne arati tu aici e legea din 2009.....aia care cica a intrat in vigoare la 1 ian 2010.
Adica de la un brut de 1727 eu am ajuns anu asta la un net de 690. :allright:
e minunat. si apropo.....cica s-a mai modificat legea de pan atunci....acum coeficientii pt rezidenti incep de la 3.52.
Poa sa de dea si 20 coeficient....pan' la urma conteaza ce intra pe card.
De fapt ramane cum am stabilit.......tot asa cu sau fara 15% in plus. cu sau fara bonuri.
Asta ar fi chiar interesant....sa ne dea 15% si sa ne taie bonurile......o si mai mare bataie de joc.......CEEA CE N-AR FI O MARE SURPRIZA!!!!!
Dar nu uitati!!!!!!!!!!.......Ministrul Sanatatii ne-a promis salarii marite cu 50-70%.
Daca nu se tine de cuvant........propun sa-l impuscam!!! :peace:
Oricum.....cred ca o sa ne mai arunce si ei un os si pentru la anu'.

Acestea fiind conditiile.........CRACIUN FERICIT fratilor!!!!!!!!!!!

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Re: salarii

Postby tulip » Sat Dec 25, 2010 11:12 am

varianta finala a legii salairizarii din 2010 o gasiti aici
http://www.cdep.ro/proiecte/2010/800/30/4/pl834am.pdf

cea de pe site-ul gov.ro este varianta din 2009 (va puteti da seama de diferenta daca va uitati la coeficientul maxim, care in 2009 era de 12 iar in 2010 e de 15)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Sat Dec 25, 2010 11:33 am

se vor bucura cei de pe ML si anapat cu un coeficient de 7.03 8) conform Art. 7 aliniatul 1 s-au modificat si sporurile, adica ori nu mai sunt mentionate (ex: 15% pe cardiologie) ori s-au diminuat (ex sporul de TBC s-a redus de la 50-100% la 45-85%). pana acum rezidentii au beneficiat de ele, sa vedem si de la anu'. apropo, valoarea punctului este de 600RON, vorbim de sume brute evident, dar ma indoiesc sa inceapa peste noapte rezidentii de an I sa castige 2100RON brut :lol:

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: salarii

Postby Allay » Sat Dec 25, 2010 11:53 am

DarkComy wrote:se vor bucura cei de pe ML si anapat cu un coeficient de 7.03 8) conform Art. 7 aliniatul 1 s-au modificat si sporurile, adica ori nu mai sunt mentionate (ex: 15% pe cardiologie) ori s-au diminuat (ex sporul de TBC s-a redus de la 50-100% la 45-85%). pana acum rezidentii au beneficiat de ele, sa vedem si de la anu'. apropo, valoarea punctului este de 600RON, vorbim de sume brute evident, dar ma indoiesc sa inceapa peste noapte rezidentii de an I sa castige 2100RON brut :lol:


Poate ca asta era cresterea de salariu pe care ne-o promitea ministrul. Anul trecut de la 1727 s-a redus cu 25%, si proababil din aceasta cauza s-a ajuns la 690. Anul asta daca nu se anunta o noua reducere iar proiectul de lege se publica in monitorul oficial in forma pe care tocmai am vazut-o, nu mai au motive sa ne plateasca sub 1000 lei net.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: salarii

Postby Iepurita » Sat Dec 25, 2010 12:14 pm

Deci exceptand legala, anatomopat si UPU toti avem acelasi coeficient?
Si sporurile nu mai au voie sa depaseasca 30%?
La ATI cum ramane? O prietena si-a ales asta si era fericita ca au sporuri mai mari, daca salariul e cum e ...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: salarii

Postby md_gr » Sat Dec 25, 2010 5:37 pm

Nu stiu de ce va stresati, ca astia vor sa o puna in vigoare in 2012 cand vor fi alegeri, tot saraci ramanem.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Sat Dec 25, 2010 9:08 pm

Ioio wrote:Deci exceptand legala, anatomopat si UPU toti avem acelasi coeficient?
Si sporurile nu mai au voie sa depaseasca 30%?
La ATI cum ramane? O prietena si-a ales asta si era fericita ca au sporuri mai mari, daca salariul e cum e ...


pe ATI sporul cica va fi intre 45 si 85% in functie de decizia conducerii unitatii. ce nu inteleg eu, pentru cine se va aplica sporul de 15% acordat pentru conditii grele de munca, periculoase sau vatamatoare? medicii din penitenciar? daca da, de ce nu au trecut direct categoria? probabil e o portita pentru cumularea de sporuri 8)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Sat Dec 25, 2010 9:15 pm

Ioio wrote:Si sporurile nu mai au voie sa depaseasca 30%?


in cazul anumitor categorii, nu medici, e nevoie de aprobare de la guvern in cazul in care sporurile depasesc 30%.

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: salarii

Postby Allay » Sun Dec 26, 2010 1:10 am

md_gr wrote:Nu stiu de ce va stresati, ca astia vor sa o puna in vigoare in 2012 cand vor fi alegeri, tot saraci ramanem.


De acord, cu 690 suntem saraci. Insa crezi ca 1200 de lei (net) ne vor schimba statutul financiar?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Sun Dec 26, 2010 2:29 am

e totusi vorba de 6000 lei/an in plus, adica salariul lunar al presedintelui care lucreaza 16 ore pe zi :D suficient cat se te muti din camin, impreuna cu 2 colegi, intr-un apartament de 3 camere semidecomandat din zona pantelimon :D sau ramai in camin si pui banutii la banca pentru o dobanda extraordinara de 600 RON/an

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: salarii

Postby Iepurita » Sun Dec 26, 2010 10:58 am

Allay wrote:
md_gr wrote:Nu stiu de ce va stresati, ca astia vor sa o puna in vigoare in 2012 cand vor fi alegeri, tot saraci ramanem.


De acord, cu 690 suntem saraci. Insa crezi ca 1200 de lei (net) ne vor schimba statutul financiar?



Pai sa vedem, un salariu pe luna sau 2? care crezi ca suna mai ok? :roll:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: salarii

Postby Allay » Sun Dec 26, 2010 1:49 pm

Ioio wrote:
Allay wrote:
md_gr wrote:Nu stiu de ce va stresati, ca astia vor sa o puna in vigoare in 2012 cand vor fi alegeri, tot saraci ramanem.


De acord, cu 690 suntem saraci. Insa crezi ca 1200 de lei (net) ne vor schimba statutul financiar?



Pai sa vedem, un salariu pe luna sau 2? care crezi ca suna mai ok? :roll:


Nu! M-am referit la faptul ca nici macar 3000 de lei pe luna nu te fac mai bogat. Banii astia reprezinta fix nimic. 1200 de lei pe luna nu te fac sa urci vreo treapta a avutiei.
Mi-am amintit de ceva ce povestea Ioan Gyuri Pascu: un baietel din blocul unde locuia el, i-a spus mamei sale intr-o zi - "Mama, ce bogat e dl Gyuri, isi ia suc in fiecare zi!".

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: salarii

Postby md_gr » Sun Dec 26, 2010 2:58 pm

Sunt bani in plus, iti faci o mica placere.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Sun Dec 26, 2010 3:00 pm

iti faci o placere, dar pentru un viitor iti trebuie macar 1000 Euro

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: salarii

Postby md_gr » Sun Dec 26, 2010 3:40 pm

De acord, ca sa iti permiti chiria, haine, mancare, carti si mici iesiri, atatia bani iti trebuiesc.
Salariile sunt mici, poate si pt ca medicii nu au stiut sa lupte pt drepturile lor.
Nici nu ma mai gandesc daca se vor mari salarii sau nu, oricum e un viitor sumbru.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Sun Dec 26, 2010 4:37 pm

un medic nu poate spune ca protesteaza si ca nu mai are grija de pacienti pentru ca opinia publica il va pune la respect cu obisnuita replica "ati depus un juramant". acelasi lucru este valabil si pentru un profesor, ii vor sari in cap parintii odraslelor la modul "va bateti jocu de viitorul copiilor nostri, ei nu au nicio vina". pana sa cedeze guvernantii la un protest serios al medicilor, ne linseaza pacientii :lol: iar cine crede ca pacientul il va intelege pe medic, ei bine se inseala amarnic, interesul poarta fesul.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: salarii

Postby md_gr » Sun Dec 26, 2010 5:23 pm

Si-au batut joc de viitorul odraslelor, ar trebui sa se protesteze, sa nu se mai duca, e crud ce zic, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne batem joc de viitorul odraslelor noastre, in cazul in care iti permiti sa le faci.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: salarii

Postby b3 » Mon Dec 27, 2010 3:52 pm

Allay wrote:Nu! M-am referit la faptul ca nici macar 3000 de lei pe luna nu te fac mai bogat. Banii astia reprezinta fix nimic. 1200 de lei pe luna nu te fac sa urci vreo treapta a avutiei.
Mi-am amintit de ceva ce povestea Ioan Gyuri Pascu: un baietel din blocul unde locuia el, i-a spus mamei sale intr-o zi - "Mama, ce bogat e dl Gyuri, isi ia suc in fiecare zi!".


Totusi 3000 lei/luna pentru un rezident de an 1-3 ar fi decent, pentru Romania. Intereseaza-te care-s salariile in privat.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: salarii

Postby Allay » Mon Dec 27, 2010 8:37 pm

b3 wrote:
Allay wrote:Nu! M-am referit la faptul ca nici macar 3000 de lei pe luna nu te fac mai bogat. Banii astia reprezinta fix nimic. 1200 de lei pe luna nu te fac sa urci vreo treapta a avutiei.
Mi-am amintit de ceva ce povestea Ioan Gyuri Pascu: un baietel din blocul unde locuia el, i-a spus mamei sale intr-o zi - "Mama, ce bogat e dl Gyuri, isi ia suc in fiecare zi!".


Totusi 3000 lei/luna pentru un rezident de an 1-3 ar fi decent, pentru Romania. Intereseaza-te care-s salariile in privat.



Se pare ca nu am capacitatea sa ma fac inteleasa :roll: Da, ar fi minunat sa luam 3000 de lei in mana, si la stat si la privat. Ne-am putea permite o cafea in fiecare zi in oras, sa mancam cat de cat rezonabil, sa ne mai luam o hainuta cel putin o data la 2 luni, dar asta nu reprezinta mare lucru, nu ne "imbogateste".

Eu reactionasem la ceea ce spusese colega noastra, md_gr. Ea zicea ca pana nu va intra in vigoare legea care sugereaza ca vom avea parte de o crestere salariala, tot saraci vom ramane. Dupa parerea mea cu 700 de lei sau 1200-1500 de lei in buzunar, suntem la fel de saraci.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: salarii

Postby b3 » Tue Dec 28, 2010 12:23 am

DarkComy wrote:pana sa cedeze guvernantii la un protest serios al medicilor, ne linseaza pacientii :lol: iar cine crede ca pacientul il va intelege pe medic, ei bine se inseala amarnic, interesul poarta fesul.


Ai auzit tu de vreun medic de familie batut cand n-au dat retete in aprilie ? (a fost unul omorat acum 3 ani de un pacient schizofrenic, dar a fost si un medic italian omorat de un pacient depresiv, intr-o vizita la domiciliu...). Daca e sa vorbim de agresivitatea pacientilor, ea exista oricum, dovada este si formularul de sesizari de la colegiul medicilor bucuresti pt agresiuni asupra cadrelor medicale, dar nu e o scuza pt absenta grevelor. Pacientii care vor sa te bata o fac si daca le zici sa-si cumpere medicamente sau ca nu ii poti ajuta, nu doar daca le zici ca faci greva. Si daca stii sa le explici ca de fapt faci greva ca sa ai salariu mai mare, ca altfel pleci din tara si n-o sa mai aiba pe cine sa bata :D e posibil chiar sa iti tina partea :)

Allay: pai discutia era despre daca vrem sa fim bogati, adica sa ne luam haine noi in fiecare saptamana, casa si masina intr-un an ? :D Sau daca vrem sa traim decent, ca salariati din Romania cu 6+ ani de studii ? In mediul privat sunt putini care castiga peste 3000 lei, si in general in mediul financiar-bancar, unde se castiga f bine si in strainatate. Mie mi se pare cam absurd sa ceri in Romania 4000 lei/luna sau chiar mai mult pentru un rezident de anul 1-3.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: salarii

Postby Riley » Tue Dec 28, 2010 12:40 am

b3 wrote:
DarkComy wrote:pana sa cedeze guvernantii la un protest serios al medicilor, ne linseaza pacientii :lol: iar cine crede ca pacientul il va intelege pe medic, ei bine se inseala amarnic, interesul poarta fesul.


Ai auzit tu de vreun medic de familie batut cand n-au dat retete in aprilie ? (a fost unul omorat acum 3 ani de un pacient schizofrenic, dar a fost si un medic italian omorat de un pacient depresiv, intr-o vizita la domiciliu...). Daca e sa vorbim de agresivitatea pacientilor, ea exista oricum, dovada este si formularul de sesizari de la colegiul medicilor bucuresti pt agresiuni asupra cadrelor medicale, dar nu e o scuza pt absenta grevelor. Pacientii care vor sa te bata o fac si daca le zici sa-si cumpere medicamente sau ca nu ii poti ajuta, nu doar daca le zici ca faci greva. Si daca stii sa le explici ca de fapt faci greva ca sa ai salariu mai mare, ca altfel pleci din tara si n-o sa mai aiba pe cine sa bata :D e posibil chiar sa iti tina partea :)

Allay: pai discutia era despre daca vrem sa fim bogati, adica sa ne luam haine noi in fiecare saptamana, casa si masina intr-un an ? :D Sau daca vrem sa traim decent, ca salariati din Romania cu 6+ ani de studii ? In mediul privat sunt putini care castiga peste 3000 lei, si in general in mediul financiar-bancar, unde se castiga f bine si in strainatate. Mie mi se pare cam absurd sa ceri in Romania 4000 lei/luna sau chiar mai mult pentru un rezident de anul 1-3.

Nici la 2000 lei/luna nu cred ca s-ar arata prea nemultumiti....... Pentru un "entry-level' e chiar decent ;) Dar in niciun caz bataia asta de joc-practic acum e cam dublul bursei de merit din facultate :shock: :shock: :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Tue Dec 28, 2010 1:02 am

daca zici tu ca sunt intelegatori, asa o fi. eu nu prea am avut parte de asa pacienti si crede-ma ca sunt in stare sa stau si in cap daca vrea pacientul ca doar e painea mea :D singuri care nu mi-au facut probleme au fost pacientii straini, ori pentru ca nu vroiau sa ma supere gandindu-se ca ii voi pari la medicul curant ori oamenii erau surprinsi de conditiile nemaipomenite in care reusim sa ne facem treaba. pacientului roman i se pare normal sa stea o ora la coada in hypermarket de craciun, dar nu poate sta o ora sa astepte la medic.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests