salarii

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: salarii

Postby b3 » Tue Dec 28, 2010 2:05 am

Depinde si unde ai avut de-a face cu ei. La UPU sunt mai agresivi, poate si din cauza ca nu cunosc medicii si se gandesc ca oricum nu o sa-i mai vada. Unii pentru ca sunt chiar bolnavi :D Prin spitale, ambulator, la mf e altfel relatia, stiu ca se vor intoarce si sunt mai calmi.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: salarii

Postby Allay » Tue Dec 28, 2010 8:47 am

b3 wrote:
Allay: pai discutia era despre daca vrem sa fim bogati, adica sa ne luam haine noi in fiecare saptamana, casa si masina intr-un an ? :D Sau daca vrem sa traim decent, ca salariati din Romania cu 6+ ani de studii ? In mediul privat sunt putini care castiga peste 3000 lei, si in general in mediul financiar-bancar, unde se castiga f bine si in strainatate. Mie mi se pare cam absurd sa ceri in Romania 4000 lei/luna sau chiar mai mult pentru un rezident de anul 1-3.



si totusi eu nu inteleg de ce noi ne multumim de fiecare data cu putin, justificand ca "pentru Romania" merge si asa. Eu inca nu ma impac cu ideea acesta.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: salarii

Postby b3 » Tue Dec 28, 2010 5:42 pm

Pentru ca daca vrei sa obtii ce ceri trebuie sa fii macar realist.

Legea de aplicare a legii :D : http://www.riscograma.ro/3190/de-ce-nu- ... a-din-nou/
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Tue Dec 28, 2010 7:32 pm

la acel articol au venit si replicile de genu "profesorii si medicii castiga mii de euro din spagi". chiar acum ma duc sa imi intreb parintii in care saltea au pitit averea familiei :lol:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: salarii

Postby Iepurita » Tue Jan 04, 2011 3:07 pm

Eu am 1454 brut. are cineva idee cat e cel net?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Tue Jan 04, 2011 3:38 pm

Ioio wrote:Eu am 1454 brut. are cineva idee cat e cel net?


1454 RON brut era inainte de taierea de 25% si de legea unica a salarizarii. cu marirea de 15% pe vechea lege vei avea cam 1254 RON brut, adica vreo 910 RON in mana :D

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: salarii

Postby Iepurita » Tue Jan 04, 2011 10:44 pm

Acum am semnat contractul, deci e cu modificarile de rigoare (zic eu).
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: salarii

Postby DarkComy » Wed Jan 05, 2011 2:29 pm

dupa ce s-a marit inapoi cu 15% si s-a anuntat un nou coeficient de 3.x pentru medicii rezidenti .... am ajuns de unde am plecat anul trecut, adica 1020 RON salariu de incadrare plus sporuri :lol: presupun ca ar trebui sa fim recunoscatori

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: salarii

Postby gargaritza » Fri Jan 14, 2011 5:10 pm

salarii ceva luna asta?
floreasca iar da salariu cu intarziere?

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: salarii

Postby agorima » Fri Jan 14, 2011 7:29 pm

DarkComy wrote:dupa ce s-a marit inapoi cu 15% si s-a anuntat un nou coeficient de 3.x pentru medicii rezidenti .... am ajuns de unde am plecat anul trecut, adica 1020 RON salariu de incadrare plus sporuri :lol: presupun ca ar trebui sa fim recunoscatori


este salariul pe luna decembrie, este normal! abia in februarie vedem marirea de 15%

toni_ovidiu
Posts: 1
Joined: Sun Jan 16, 2011 3:15 pm

Re: salarii

Postby toni_ovidiu » Sun Jan 16, 2011 3:16 pm

salariul in luna februarie se calculeaza tot dupa legea veche +15% sau se ia in considerare legea noua a salarizarii unde rezidentii au un coeficient de 3.x (in functie de anul de rezidentiat)?

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: salarii

Postby zubenelgenubi » Sun Jan 16, 2011 3:38 pm

asteptam sa isi faca aparitia dl prim ministru pe forum ca sa ne raspunda :)
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

soleil
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 07, 2007 1:08 pm

Re: salarii

Postby soleil » Sun Jan 16, 2011 11:59 pm

Buna! sunt rezidenta in anul I, spitalul platitor Sf Ioan, si am si eu cateva intrebari:
1. Cand trebuie dus pontajul?
2. Care sunt zilele de salariu?
3. Se mai dau bonuri? Dc se dau, se iau la inceputul lunii?
4. De obicei platesc la timp?
Va multumesc mult si o seara buna in continuare :D

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: salarii

Postby ikujjj » Mon Jan 17, 2011 6:07 am

1. pana in ultima zi a lunii, de preferat pana pe 27-28;
2.intre 15 si 18 ale lunii, dar sa nu te mire daca vor fi luni in care salariul va intra pe card dupa data de 20 - iti recomand internet banking, te scuteste de drumuri si nervi.
3. nu se stie nimic, daca se vor mai da, de obicei se dau tot in preajma salariilor, daca iti duci pontajul pe 29 de exemplu, te duci la casierie sa-ti iei fluturasul si intrebi si de bonuri (tu sau altcineva);
4. sf.ioan in mod special, da, dar, daca vineri e 14 sa zicem, nu vei primi salariul pe 14 (cum ar fi normal), ci dupa data de 17-18, intotdeauna restul personalului medical angajat al spitalului primeste inainte, iar rezidentii o zi sau doua dupa.

User avatar
ovidiu99
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Nov 10, 2003 10:08 pm
Location: bucuresti

Re: salarii

Postby ovidiu99 » Mon Jan 17, 2011 3:03 pm

Banii de la sf ioan vor abia saptamana viitoare abia (au spus cele de la casierie), iar de bonuri sa ma intrebam pe la sfarsitul sapt. cauza...........necunoscuta

i.ioana84
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 21, 2010 3:50 pm

Re: salarii

Postby i.ioana84 » Mon Jan 17, 2011 7:19 pm

Despre salariile de la Pantelimon are cineva vesti? Eu am sunat vineri, pe 14 ianuarie si mi s-a comunicat ca salariile vor intra dupa data de 21 ianuarie... :( , iar bonurile probabil pe 19 ianuarie... :(

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: salarii

Postby ikujjj » Tue Jan 18, 2011 6:23 am

:( cam mare intarzierea!!! asa fac de fiecare data la inceput de an de cand cu "criza" asta nenorocita...

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: salarii

Postby cog1983 » Tue Jan 18, 2011 10:33 am

Dar ma intreb: nu toate salariile rezidentilor intra deodata, in toata tara? Sursa fiind aceeasi: ministerul...
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

trexel
Posts: 1
Joined: Tue Jan 18, 2011 1:58 pm

Re: salarii

Postby trexel » Tue Jan 18, 2011 2:05 pm


User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: salarii

Postby alina_ok » Tue Jan 18, 2011 3:24 pm

salutare!azi a fost la mine la spitral o sedinta in care s-a informat personalul ca li se taie din salarii incepand cu decembrie 2010. pentru ca asa pervede nu stiu ce amendament din lege. este valabil si pentru noi? se taie in jur de 20% la fiecare. cica din cauza ca trebuiesc diminuate cheltuielile cu personalul si sa creasca cele cu materialele si cu medicamentele.
khabi kushi khabie gham...

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: salarii

Postby MedRx » Tue Jan 18, 2011 3:46 pm

La SUUB se stie ceva ? a primit careva banutzii ?

Osmosis
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Jan 28, 2005 4:35 pm
Contact:

Re: salarii

Postby Osmosis » Tue Jan 18, 2011 6:01 pm

de floreasca stie careva ceva??

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: salarii

Postby clara_luna » Tue Jan 18, 2011 9:13 pm

Sa inteleg ca voi aveti informatii in legatura cu bonurile pe anul asta?o sa mai primim?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: salarii

Postby b3 » Tue Jan 18, 2011 9:34 pm

alina_ok wrote:salutare!azi a fost la mine la spitral o sedinta in care s-a informat personalul ca li se taie din salarii incepand cu decembrie 2010. pentru ca asa pervede nu stiu ce amendament din lege. este valabil si pentru noi? se taie in jur de 20% la fiecare. cica din cauza ca trebuiesc diminuate cheltuielile cu personalul si sa creasca cele cu materialele si cu medicamentele.

genial daca e adevarat !!! Ce solutii gasesc, sta mitza in coada !!! :D Nu e pe principiul "lasa ca moare capra vecinului, nu-mi pasa", da' salariile rezidentilor n-ar trebui sa fie afectate, ca banii vin de la minister. Poate doar ale celor pe post, daca pe ei ii plateste spitalul din fondurile spitalului.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: salarii

Postby alina_ok » Wed Jan 19, 2011 7:55 am

b3 wrote:
alina_ok wrote:salutare!azi a fost la mine la spitral o sedinta in care s-a informat personalul ca li se taie din salarii incepand cu decembrie 2010. pentru ca asa pervede nu stiu ce amendament din lege. este valabil si pentru noi? se taie in jur de 20% la fiecare. cica din cauza ca trebuiesc diminuate cheltuielile cu personalul si sa creasca cele cu materialele si cu medicamentele.

genial daca e adevarat !!! Ce solutii gasesc, sta mitza in coada !!! :D Nu e pe principiul "lasa ca moare capra vecinului, nu-mi pasa", da' salariile rezidentilor n-ar trebui sa fie afectate, ca banii vin de la minister. Poate doar ale celor pe post, daca pe ei ii plateste spitalul din fondurile spitalului.

poate nu ne mai taie ca si asa "caruta" aia de bani care se cheama salar de rezident nu imi ajunge nici macar "pe-o masea". cica pana acum minim 90% din veniturile totale erau cehltuite cu personalul si acum noul contract cadru prevede ca sa fie maxim 70% cheltuieli de salarizare. problema e ca nu inteleg de ce fac asta pentru ca medicamente tot nu sunt in spital si nici materiale si cum pot sa faca asta retrograd pe decembrie daca legea e din 2011.......... si aia 15% cu care se laudau la tv ce inseamna pana la urma, adunare sau scadere?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: salarii

Postby cog1983 » Wed Jan 19, 2011 10:03 am

b3 wrote:
alina_ok wrote:salutare!azi a fost la mine la spitral o sedinta in care s-a informat personalul ca li se taie din salarii incepand cu decembrie 2010. pentru ca asa pervede nu stiu ce amendament din lege. este valabil si pentru noi? se taie in jur de 20% la fiecare. cica din cauza ca trebuiesc diminuate cheltuielile cu personalul si sa creasca cele cu materialele si cu medicamentele.

genial daca e adevarat !!! Ce solutii gasesc, sta mitza in coada !!! :D Nu e pe principiul "lasa ca moare capra vecinului, nu-mi pasa", da' salariile rezidentilor n-ar trebui sa fie afectate, ca banii vin de la minister. Poate doar ale celor pe post, daca pe ei ii plateste spitalul din fondurile spitalului.

Tot ministerul ii plateste si pe ei din cate stiu...
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

sweet katy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:11 pm

Re: salarii

Postby sweet katy » Wed Jan 19, 2011 12:23 pm

Osmosis wrote:de floreasca stie careva ceva??

la floreasca intra banii sapt asta,cel tarziu vineri -cel mai probabil joi!sa vedem :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: salarii

Postby 187.92a » Wed Jan 19, 2011 3:10 pm

noul contract cadru?
:shock:

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Re: salarii

Postby alex-n » Wed Jan 19, 2011 7:01 pm

Au intrat banii de la SUUB.
"Sunt masochist! Traiesc in Romania"

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: salarii

Postby alina_ok » Thu Jan 20, 2011 9:05 am

alex-n wrote:Au intrat banii de la SUUB.

salariul e aceladi casi luna trecuta sau e mai mic? daca abia a intrat la SUB e clar ca noi restul muritorilor il vedem de abia saptamana viitoare.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
ovidiu99
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Nov 10, 2003 10:08 pm
Location: bucuresti

Re: salarii

Postby ovidiu99 » Thu Jan 20, 2011 2:55 pm

a intrat si la sf ioan si au venit si bonurile pe dec (e acelasi )

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: salarii

Postby Iepurita » Thu Jan 20, 2011 3:25 pm

ovidiu99 wrote:a intrat si la sf ioan si au venit si bonurile pe dec (e acelasi )


Pai abia din ianuarie se aplica legea cu cei 15% inapoi, deci in februarie ar trebui sa vina salariul modificat.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
ovidiu99
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Nov 10, 2003 10:08 pm
Location: bucuresti

Re: salarii

Postby ovidiu99 » Thu Jan 20, 2011 3:30 pm

stiu,dar a intrebat cineva daca e acelasi cu cel de luna trecuta (cu noiembrie am presupus)

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: salarii

Postby gargaritza » Thu Jan 20, 2011 4:27 pm

Floreasca, anul 4, ultimul an, ultimul salariu, spor 75%.
Am ramasa tablou cand am vazut suma care a intrat, si anume 2,564lei.Sa inteleg ca mi-au platit si concediul neefectuat aferent lui 2010?
E cel m frumos cadou pe care il puteam primi...de la Mos cu intarziere..... :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

User avatar
Karina1
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Dec 01, 2008 12:04 pm

Re: salarii

Postby Karina1 » Thu Jan 20, 2011 4:43 pm

gargaritza wrote:Floreasca, anul 4, ultimul an, ultimul salariu, spor 75%.
Am ramasa tablou cand am vazut suma care a intrat, si anume 2,564lei.Sa inteleg ca mi-au platit si concediul neefectuat aferent lui 2010?
E cel m frumos cadou pe care il puteam primi...de la Mos cu intarziere..... :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


cum adica?

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: salarii

Postby alina_ok » Thu Jan 20, 2011 4:54 pm

de pantelimon nu are nimeni de stire? noi suntem ultimii?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: salarii

Postby gargaritza » Thu Jan 20, 2011 5:36 pm

pai nu mi-am luat concediul si cred ca scrie undeva in codul muncii ca zilele de concediu neefectuate se platesc cd pleci de la acel angajator. am terminat contractul cu spitalul, nu mi-am luat concediul pe 2010. Trebuia sa intre doar 1480 lei. Si sigur sunt banii de la spital. Am internet banking si am vazut cum apare.
Cat despre plata zilelor de concediu am mai patit asta cu unul din angajatori (odata, candva, un alt job)

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: salarii

Postby zubenelgenubi » Thu Jan 20, 2011 10:50 pm

fii te rog mai specifica... daca nu iti iei concediul pe anul respectiv primesti bani la sf anului? e valabil in orice an sau doar cand esti in ultimul? Pai daca nu efectuez nici o zi de concediu in 5 ani de rezi, cat primesc??? :)

oricum, nu am inteles mare lucru din ce ai scris, deci intreb si eu asa...
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: salarii

Postby gargaritza » Fri Jan 21, 2011 11:55 am

Deci...
M-am trezit cu bani in plus pe card. O suma importanta. Aprox 1000 lei.
Sigur este salariu de la spital.
Am presupus ca este plata zilelor de concediu pt ca stiu ca asa se procedeaza in cazul angajatorilor care respecta drepturile angajatilor. Nu stiu daca asa ar trebui sa fie si daca nu esti in an terminal, cu toate ca mi se pare absolut normal sa fi fost. Anii trecuti fie ma bagau automat in concediu in decembrie si asa imi lua si bonurile de masa aferente fie nu ma bagau, nu se sesizau si nici nu-mi luau bonurile.
Eu am terminat Rezid, deci mi-am incheiat socotelile cu spitalul cu toate ca nu m-am dus sa imi iau cartea de munca si nu am depus nicio cerere in niciun sens (deci nici pt plata concediului), nu mi-am facut lichidarea.

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: salarii

Postby didiland11 » Fri Jan 21, 2011 2:40 pm

Normal este sa ni se plateasca zilele de concediu neluate. Daaaar, cred ca printr-o ordonanta minune asemanatoare cu cea de taiere cu 25%, acest drept a fost suspendat temporar pana....candva.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 101 guests