Rezidentiat ATI

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
rxclaudia
junior
junior
Posts: 89
Joined: Mon Oct 23, 2006 4:29 pm
Location: sibiu
Contact:

Re: Rezidentiat ATI

Postby rxclaudia » Mon Jan 12, 2009 8:37 pm

raluca_doc wrote:
salut tuturor! am luat rezul anul asta pe ATI (deh, o mai veche iubire) si m-ar interesa si pe mine ce carti imi recomandati pentru inceput (ca am auzit ca miller-ul e totusi prea doct pentru anul 1). va multumesc anticipat.


Morgan - Clinical Anesthesiology
pt chestii de baza - acalovschi... asta pana incepi sa ai habar de "ce si cum"

cum se numeste exact cartea lui Acalovschi?

Cartea lui Acalovschi se numeste Anestezie Clinica
the la naiba scene is la naiba sad, the la naiba news is la naiba bad, the la naiba weed is la naiba turf, the la naiba folks are la naiba daft, don't make me la naiba laugh, it la naiba hurts to look around,everywhere in chicken town!

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Re: Rezidentiat ATI

Postby claudya » Mon Jan 12, 2009 8:49 pm

acalovschi: anestezie clinica 1 volum si manopere si tehnici in terapia intensiva al 2-lea volum
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
freeon
Posts: 2
Joined: Thu Jan 22, 2009 12:24 pm
Contact:

Re: Rezidentiat ATI

Postby freeon » Fri May 01, 2009 11:58 pm

salutare, sunt rez ati anu 2 si doresc sa ma transfer vara asta la mine acasa(craiova) ca mi s-a luat de dictatorii de unde sunt acum... vreau sa stiu si eu cam cum merg lucrurile prin craiova din punctul de vedere al colegilor

User avatar
mireya
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 16, 2009 12:17 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby mireya » Wed Nov 25, 2009 5:06 pm

As vrea sa aflu mai multe despre cum se face aceasta specializare in spitalele din Bucuresti. In special m-ar interesa o comparatie SUUB cu Floreasca.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Rezidentiat ATI

Postby zubenelgenubi » Thu Dec 02, 2010 7:26 pm

Redeschid discutia despre specialitatea ATI.
Am gasit curricula urmatoare pe emedic.ro: http://emedic.ro/Rezidentiat/37.htm
Conform acesteia, in primii 3 ani se face Anestezie, iar in ultimii 2, Terapie intensiva.

Am vazut pe acest topic, mai la inceput, ca se vorbea despre niste stagii de cardio, neuro, hemato, pentru anul 1. As dori sa stiu daca aceste stagii se mai fac in varianta actuala a programei si cand anume, in anul 1 (de anestezie) sau 4 (de terapie intensiva)???

Din cate inteleg din programa actuala (care probabil ramane la fel cu cea de anul trecut, din moment ce durata rezidentiatului nu s-a redus), se face un an de "Anestezie in chirurgia generala". Poate cineva sa imi confirme acest lucru?

Va multumesc
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

ioaana23
Posts: 2
Joined: Sat Dec 04, 2010 5:54 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby ioaana23 » Sat Dec 04, 2010 6:06 pm

Ma speriati! dupa ce am citit pe aici, incep sa regret alegerea facuta. Chiar asa de rau este??? pana la urma ce se merita Fundeni sau Floreasca? va multumesc anticipat!

andreealina2
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jun 28, 2010 7:04 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby andreealina2 » Thu Dec 16, 2010 2:08 pm

buna..am luat ati la institutul clinic fundeni...as vrea si eu niste informatii referitoare la cum se face, la ce ora se incepe si daca te invata cineva la inceput (mai ales dc nu stii ce sa faci).
multumesc

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby ikujjj » Thu Dec 16, 2010 5:31 pm

andreealina2 wrote:buna..am luat ati la institutul clinic fundeni...as vrea si eu niste informatii referitoare la cum se face, la ce ora se incepe si daca te invata cineva la inceput (mai ales dc nu stii ce sa faci).
multumesc

esti naiva :D n-o sa te invete nimeni nimic mai ales la inceput. va trebui ca formarea ta sa fie rodul efortului personal intr-un mediu prielnic. in rest, poti incerca, mai ales in primele zile sa intri si sa iesi de foarte multe ori pe aceeasi usa. se va prinde cineva?
ic fundeni are o clinica mare de ati, multi rezidenti de ani si arogante diferite, rezidenti "de-ai casei" si venetici, din a doua categorie vei face parte si tu o buna perioada de timp.

andreealina2
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jun 28, 2010 7:04 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby andreealina2 » Thu Dec 16, 2010 5:48 pm

ikujjj wrote:
andreealina2 wrote:buna..am luat ati la institutul clinic fundeni...as vrea si eu niste informatii referitoare la cum se face, la ce ora se incepe si daca te invata cineva la inceput (mai ales dc nu stii ce sa faci).
multumesc

esti naiva :D n-o sa te invete nimeni nimic mai ales la inceput. va trebui ca formarea ta sa fie rodul efortului personal intr-un mediu prielnic. in rest, poti incerca, mai ales in primele zile sa intri si sa iesi de foarte multe ori pe aceeasi usa. se va prinde cineva?
ic fundeni are o clinica mare de ati, multi rezidenti de ani si arogante diferite, rezidenti "de-ai casei" si venetici, din a doua categorie vei face parte si tu o buna perioada de timp.


mersi pt raspuns..probabil o sa ies brutal din starea asta de naivitate, dar la repartitie am auzit numai de rau de ati la fundeni..asa ca eram curioasa.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Rezidentiat ATI

Postby zubenelgenubi » Fri Dec 17, 2010 7:13 am

Atunci care ar fi un spital cu o sectie ATI despre care sa se vorbeasca de bine? (dintre cele 4)
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby ikujjj » Fri Dec 17, 2010 8:03 pm

pe vremuri ati-ul de la cc iliescu (conf.bubenek care acum e manager) era cat se poate de obiectiv apreciat de rezidentii in specialitatea asta grea unde chiar ca e nevoie de "hands-on" training.

stefani83
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 02, 2010 12:49 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby stefani83 » Mon Jan 17, 2011 9:34 pm

Am si eu o mare rugaminte: ma poate ajuta cineva cu un Morgan in format pdf, de preferinta necompletat cu pixul?...merci...

legal666
Posts: 3
Joined: Thu Nov 11, 2010 9:47 pm

Societatea Romana de Anestezie si Terapie Intensiva

Postby legal666 » Fri Jan 21, 2011 7:25 pm

Cum te poti inscrie in SRATI?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Societatea Romana de Anestezie si Terapie Intensiva

Postby 187.92a » Fri Jan 21, 2011 8:08 pm

uzual toti rezid se inscriu in serati, asdar poti afla de la ei sau desigur de pe site.
http://www.srati.ro/index.php?page=16

SuperflySister
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Aug 21, 2006 10:19 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby SuperflySister » Sun Mar 27, 2011 7:38 pm

sunt stud anul 6 si ma tenteaza sa aleg ati dupa rezidentiat. m-ar interesa pareri, avantaje, dezavantaje, cum e atmosfera prin spitale, care sunt salariile, cu pe punctaje s-a luat in anii trecuti etc

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby marmotul » Mon Mar 28, 2011 1:08 pm

mergi si tu intr-o garda de ati(sau mai multe) si asa o sa afli tot ce vrei sa stii. si cu ocazia asta o sa iti dai seama si daca iti place si esti facuta pentru asa ceva
qpepsi.gif

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Rezidentiat ATI

Postby zubenelgenubi » Mon Apr 11, 2011 6:46 pm

azi am inceput ziua (saptamana) cu un stop, care initial a fost mai dificil de intubat, pt ca nu vedeam nimic in gura omului (tocmai vomitase) dar dupa ce l-au mai aspirat de secretii s-a putut intuba. A avut noroc ca am intervenit noi rapid si era si tanar (40 si ceva de ani). S-a restabilit ritmul sinusal dupa cateva minute de masaj cardiac si vreo 2 adrenaline...
Apoi, rutina de zi cu zi... sala (rahi, intubari etc.), sectie (scris foi, monitorizat... sedat pacienti necooperanti, prescris tratamente, cerut investigatii etc.)...
Nu trebuie sa stii multe pe ATI, doar tot ce tine de urgente, tot ce tine de interne, tot ce tine de chirurgie si un pic de anestezie, adica sa ai habar de doze si manevre...deci nu-i stres! ;)
Spor la invatat si bafta la Rezi!
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby canci » Mon Apr 11, 2011 7:52 pm

zubenelgenubi wrote:Nu trebuie sa stii multe pe ATI, doar tot ce tine de urgente, tot ce tine de interne, tot ce tine de chirurgie si un pic de anestezie, adica sa ai habar de doze si manevre...deci nu-i stres! ;)

Sublim :) ATIu' fu marea mea iubire de prin anu' 4 si m-a tinut pana acum cateva luni. Poate revine in forta. :mrgreen:

nera80
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Jul 17, 2005 9:08 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby nera80 » Mon Apr 25, 2011 1:05 pm

salut
exista un post disponibil de intern in servicul de reanimare -terapie intensiva la strasbourg, in CHU, incepand cu 1 mai.
Celor interesati, adresa mea de mail este nera80_2003@yahoo.com.

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat ATI

Postby Lysthenon » Tue Jul 05, 2011 8:10 pm

Are careva dintre voi Acalovschi format electronic? multumesc anticipat!

stefani83
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 02, 2010 12:49 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby stefani83 » Wed Jul 06, 2011 7:46 pm


User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat ATI

Postby Lysthenon » Wed Jul 06, 2011 10:12 pm

stefani83 wrote:http://dl.transfer.ro/transfer_ro-06jul-b863e1cf366eb2f.zip

link valabil 10 zile...have fun!

ms mult :D

nemeleditpas
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Oct 23, 2009 3:47 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby nemeleditpas » Sat Oct 08, 2011 1:07 pm

Buna tuturor!

Sunt studenta in anul V si ma gandeam sa imi aleg ATI, numai ca as vrea sa merg mai intai intr-o sectie sa vad cu ce se mananca, daca mi se potriveste, etc...sa nu am surprize in timpul rezidentiatului. Asadar, ma gandeam ca poate imi recomandati voi o clinica din Bucuresti unde ar fi mai ok...ma refer la faptul ca vreau sa ma duc si sa ma bage cineva in seama daca ma vede ca sunt interesata de cazuri & stuff...sa imi dea de citit, sa ma lase se fac unele chestii...Credeti ca am pretenii prea mari daca visez la o astfel de sectie?â


Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Rezidentiat ATI

Postby latte » Fri Oct 14, 2011 12:01 pm

mi-am ales ati pe post, cu pregatirea la bucuresti...ma lamureste si pe mine cineva dak e vreo diferenta intre ce-i care au luat pe post si cei care au luat pe loc... sau toata lumea e tratata la fel indiferent de alegere sau dak cei care iau pe loc au mai multe prioritati decat cei de pe post? si in functie de ce iti alegi stagiile de pregatire...spitalele au un numar de locur pentru rezidenti...sau e fiecare cum apuca? Multumesc! :roll:

FEF
Posts: 1
Joined: Sun Oct 30, 2011 10:58 am

Re: Rezidentiat ATI

Postby FEF » Sun Oct 30, 2011 11:08 am

Ma puteti ajuta si pe mine, va rog, cu cartea Acalovschi in format electronic ? Multumesc anticipat !

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby CristianM » Sun Oct 30, 2011 5:06 pm

FEF wrote:Ma puteti ajuta si pe mine, va rog, cu cartea Acalovschi in format electronic ? Multumesc anticipat !


http://www.multiupload.com/6UTCNE4R7S

Suntmuci
junior
junior
Posts: 83
Joined: Fri Sep 17, 2010 12:09 pm
Location: Zen

Re: Rezidentiat ATI

Postby Suntmuci » Wed Nov 23, 2011 3:10 pm

Salut , ceva despre ATI Mures ? Ce ar trebui sa citesc(sa stiu de baza) pana in ianuarie cand incep ? Multumesc
Arbeit macht frei !

Alexandra 1111
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Nov 26, 2011 5:48 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby Alexandra 1111 » Wed Dec 07, 2011 4:11 pm

sau ATI arad?

User avatar
latte
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Oct 14, 2011 10:41 am

Re: Rezidentiat ATI

Postby latte » Wed Dec 07, 2011 4:40 pm

La cum se raspunde si posteaza lumea pe aici...adik...din an in pasti...s ar parea k ATI stii nu prea au timp...lucrul asta probabil ca l vom simti si noi boboceii pe pielea noasta cand o sa intram mai serios in paine...Spre exemplu as fi fost curioasa daca se gaseste cineva care cunoaste mediul ATI Bucuresti sa+mi dea cateva sfaturi...in privinta coordonatorilor, a cerintelor, a spitalelor unde se face treaba sau unde freci mentolul/unde trebuie sa ai "o cunostinta" ca sa fii bagat in seama...asa ca tot mai e putin pana la repartitie poate se ganseste vreun binevoitor sa mi dea si mie ceva sfaturi utile...Sper sa nu cer prea mult...

Alexandra 1111
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Nov 26, 2011 5:48 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby Alexandra 1111 » Wed Dec 07, 2011 9:18 pm

IDEM ARAD :)

stefani83
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 02, 2010 12:49 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby stefani83 » Sat Dec 10, 2011 10:22 pm


User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Rezidentiat ATI

Postby darksunrise » Sun Apr 15, 2012 3:02 pm

Are cineva Morgan pdf si e dispus sa-l trimita pe mess? Ca de downloadat nu merge pe aici pe la mine :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby htc1970 » Sun Jun 17, 2012 3:21 pm

va rog si eu,.... niste carti de ATI in romaneste?........ sunt incepator. anul 1.
am vazut pe aici ca s-a postat... Acalovschi.
mai poate cineva sa il trimita?

multumesc mult.

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby CristianM » Sun Jun 17, 2012 3:44 pm

htc1970 wrote:va rog si eu,.... niste carti de ATI in romaneste?........ sunt incepator. anul 1.
am vazut pe aici ca s-a postat... Acalovschi.
mai poate cineva sa il trimita?

multumesc mult.


Uite aici in colectia asta, ai folder pentru ATI: http://ge.tt/921CKFJ/v/0

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby htc1970 » Sun Jun 17, 2012 6:18 pm

CristianM wrote:
htc1970 wrote:va rog si eu,.... niste carti de ATI in romaneste?........ sunt incepator. anul 1.
am vazut pe aici ca s-a postat... Acalovschi.
mai poate cineva sa il trimita?

multumesc mult.


Uite aici in colectia asta, ai folder pentru ATI: http://ge.tt/921CKFJ/v/0



nu imi arata nici o carte....... zice ca nu exista..... nimic :(

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby CristianM » Sun Jun 17, 2012 8:03 pm

Trebuie sa deschizi fisierul .torrent cu uTorrent. Cauta-l pe Google. Am presupus ca mai toata lumea foloseste deja uTorrent.

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby htc1970 » Sat Jun 23, 2012 5:27 pm

am reusit. multumesc mult.
nu chiar toata lumea :lol:

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat ATI

Postby Lysthenon » Sun Oct 14, 2012 3:20 pm

Buna ziua! Ce spitale platitoare ar fi mai bune pentru rezi ATI? Fundeni...Elias..Militar?Ceva pareri ale rezidentilor din aceste spitale? :D Multumesc mult!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby Iepurita » Sat Oct 20, 2012 11:07 pm

zubenelgenubi wrote:azi am inceput ziua (saptamana) cu un stop, care initial a fost mai dificil de intubat, pt ca nu vedeam nimic in gura omului (tocmai vomitase) dar dupa ce l-au mai aspirat de secretii s-a putut intuba. A avut noroc ca am intervenit noi rapid si era si tanar (40 si ceva de ani). S-a restabilit ritmul sinusal dupa cateva minute de masaj cardiac si vreo 2 adrenaline...
Apoi, rutina de zi cu zi... sala (rahi, intubari etc.), sectie (scris foi, monitorizat... sedat pacienti necooperanti, prescris tratamente, cerut investigatii etc.)...
Nu trebuie sa stii multe pe ATI, doar tot ce tine de urgente, tot ce tine de interne, tot ce tine de chirurgie si un pic de anestezie, adica sa ai habar de doze si manevre...deci nu-i stres! ;)
Spor la invatat si bafta la Rezi!


Ah, ai vb ca un adevarat ATI-st :lol:

Voi le faceti pe toate astea?Ca prietena mea care e pe ATI are stagii:chiru, orto, gastro, cand sta acolo si face anesteziile si toata povestea, terapie, cand sta doar pe terapie, doar in garzi se intampla ce ai descris tu, adica dupa programul de lucru si pana a doua zi la 8.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Bazin
junior
junior
Posts: 48
Joined: Sun Sep 30, 2012 5:33 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby Bazin » Thu Nov 01, 2012 10:57 am

hey!!!! are cineva idee despre cat de bine sau cum se face ati in Mures? Pareri, impresii, orice sunt binevenite! ms !!


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests