REZIDENTIAT MF -info utile

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby alina_ok » Tue Sep 21, 2010 4:37 pm

plus ca ungureaul nu a vrut sa imi semneze de primire in centrul universitar iasi. cum sa merg la el saimi puna nota? e imposibil!!!
khabi kushi khabie gham...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby b3 » Tue Sep 21, 2010 4:52 pm

n-am urmarit toata discutia dar ai grija cu diferentele aparute intre repartitia oficiala, locul unde ai facut efectiv stagiul si cine iti pune notele in carnet. Sa nu ai probleme mai tarziu. Conteaza doar hartiile oficiale in caz ca apuca pe cineva corectitudinea.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby alina_ok » Tue Sep 21, 2010 5:11 pm

b3 wrote:n-am urmarit toata discutia dar ai grija cu diferentele aparute intre repartitia oficiala, locul unde ai facut efectiv stagiul si cine iti pune notele in carnet. Sa nu ai probleme mai tarziu. Conteaza doar hartiile oficiale in caz ca apuca pe cineva corectitudinea.

sunt pe centrul de pregatire bucuresti si detasata la suceava, nu am avut nevoie de acordul din centru iasi ca asa mi-au tantile alea de la minister. si am dus exact ceau cerut.
khabi kushi khabie gham...

dr.leon2010
Posts: 1
Joined: Tue Nov 02, 2010 3:05 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby dr.leon2010 » Tue Nov 02, 2010 3:23 pm

Hello! Vroaim sa va impartasesc tuturor trairile mele! De curand am terminat o porcarie de stagiu, medicina interna in Sp Caritas. Din cate stagii am facut unul mai prost decat aici nu am vazut. Incercand sa faci abstractie de mizeria ce te inconjoara (putin probabil), prezenta comunista, lipsa faptului ca nimeni nu iti explica nimic (sau mult prea putin), garzi integrale si neplatite (mancarea este inclusa :lol: ) nu faci decat scriptologie iar scenariul se repeta a 2-a zi. Nu recomand nimanui spitalul groazei!

rowana
junior
junior
Posts: 84
Joined: Thu Nov 17, 2005 10:10 pm
Location: romania

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby rowana » Thu Nov 04, 2010 12:42 am

eu am schimbat specialitatea si am trecut pe MF din luna iunie in Bucuresti.
termin stagiul de MF in luna decembrie. Eu nu am facut cursuri pt ca cei de anul 1 au terminat si au sustinut exam de sf de stagiu in iulie.
cine a mai fost in situatia aceasta si ma poate ajuta cu informatii? eu nu stiu daca trebuie sa dau examen in decembrie atata timp cat eu nu am facut cursurile de MF

carabella
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 20, 2008 10:57 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby carabella » Fri Nov 05, 2010 8:17 am

Anunt Medici Rezidenti

In atentia medicilor rezidenti anul III Medicina de familie, va aducem la cunostinta ca se reiau cursurile medicina de familie incepand cu data de 11.11.2010; cursurile se vor sustine la Policlinica Titan, et. 2, sala 212

sursa: http://www.univermed-cdgm.ro/

gapet
Posts: 1
Joined: Tue Nov 09, 2010 3:42 pm

@gighinel

Postby gapet » Tue Nov 09, 2010 3:56 pm

in lista cu note la mf ,e o greseala la pozitia 284. a luat nota 10 la mf ,nu a luat nota 7 . vezi link :

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby Chingachgook » Tue Nov 09, 2010 8:39 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :|


postul anului
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby 187.92a » Tue Nov 09, 2010 8:47 pm

:shock: :shock: :D

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby pc7 » Tue Nov 09, 2010 8:52 pm

data viitoare sa nu te mai plangi ac nu afli inf importante pe imed :P
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby 187.92a » Tue Nov 09, 2010 8:56 pm

si personale.
oricum faptul ca a intrat sa precizeze acest lucru il face minunat

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby pc7 » Tue Nov 09, 2010 8:57 pm

invers ar fi fost mai nasol, asa cu 10 se poate fali
Life's not fair, get used to it

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby Phat Skidz » Wed Nov 10, 2010 11:06 am

Gapet, lista cu notele MF au fost șterse, la cererea unui user.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

alinnna
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Dec 09, 2009 12:35 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby alinnna » Thu Nov 11, 2010 7:33 pm

Stie cineva ceva de carnetele de rezident? Cei care au inceput pe 15 februarie cand vor avea acele carnete?

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby yrys » Fri Nov 12, 2010 11:15 pm

alinnna wrote:Stie cineva ceva de carnetele de rezident? Cei care au inceput pe 15 februarie cand vor avea acele carnete?


probabil in ianuarie...cu "noii veniti" :D

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby nicoletaghe » Tue Nov 30, 2010 2:46 pm

hy. azi am aflat si eu ca au inceput cursurile pt anul III :mrgreen: (eu fiind anul II acuma nu m-am simtit. si de fapt este si pt mine k peste o luna sunt anul III si n-am fost :D)
cum a fost pana acum?
a fost cineva? cate cursuri s-au tinut si despre ce? sunt tot alea din anul 1 sau sunt altele?
eu am dat exam in anul I, dar neavand atunci la mine carnetul, nu m-am mai dus apoi sa-mi iau nota.sper sa nu fie vre-o problema. mai este cineva in situatia asta?:D
si la sfarsit, mamotaaa....

micutza
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sun Oct 17, 2004 8:32 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby micutza » Tue Nov 30, 2010 5:27 pm

nicoletaghe wrote:hy. azi am aflat si eu ca au inceput cursurile pt anul III :mrgreen: (eu fiind anul II acuma nu m-am simtit. si de fapt este si pt mine k peste o luna sunt anul III si n-am fost :D)
cum a fost pana acum?
a fost cineva? cate cursuri s-au tinut si despre ce? sunt tot alea din anul 1 sau sunt altele?
eu am dat exam in anul I, dar neavand atunci la mine carnetul, nu m-am mai dus apoi sa-mi iau nota.sper sa nu fie vre-o problema. mai este cineva in situatia asta?:D

Si eu m-am dus dupa un an sa-mi iau nota. Au toate lucrarile la catedra, nu e nici o pb.

mina
Posts: 3
Joined: Tue Feb 23, 2010 12:34 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby mina » Wed Dec 01, 2010 7:59 pm

Salut!

Imi puteti recomanda un indrumator de rezidentiat pentru MF care sa se ocupe de rezidenti? Nu vreau prea multe... doar sa nu ma dea afara din cabinet si sa imi arate partea de birocratie care tine de un cabinet de MF. Cazuistica banuiesc ca nu e foarte diferita intre cabinete.

Multumesc frumos!

User avatar
karmania
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed May 21, 2008 12:23 am
Location: Bucuresti

MF anul I

Postby karmania » Tue Dec 14, 2010 9:05 pm

Stie cineva dintre medicii indrumatori de mf care e mai bun?
Multumesc! :wink:

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: MF anul I

Postby yrys » Tue Dec 14, 2010 9:17 pm

[quote="karmania"]Stie cineva dintre medicii indrumatori de mf care e mai bun?
Multumesc! :wink:[/quote


in ce sens sa fie bun?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: MF anul I

Postby DarkComy » Tue Dec 14, 2010 10:17 pm

probabil in sensul "imi semneaza la sfarsit de luna pontajul si ma keama cel mult o data pe saptamana, daca nu chiar pe luna" :lol:

User avatar
karmania
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed May 21, 2008 12:23 am
Location: Bucuresti

Re: MF anul I

Postby karmania » Tue Dec 14, 2010 10:30 pm

Multumesc mult!

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: MF anul I

Postby yrys » Wed Dec 15, 2010 11:46 am

karmania wrote:Multumesc mult!

..daca doresti sa nu te duci, majoritatea sunt intelegatori daca stii sa vorbesti asta de la inceput...nu tine niciun medic sa te tuci zilnic sa-i stai pe cap ,in cazul in care doresti sa mergi 2-3 zile pe saptamana e suficient :D

User avatar
karmania
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed May 21, 2008 12:23 am
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby karmania » Wed Dec 15, 2010 9:23 pm

Multam! Am rezolvat!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby Riley » Wed Dec 22, 2010 1:17 pm

Pentru proaspetii rezidenti MF incadrati in Bucuresti in 2011 exista un grup pentru facilitarea schimbului de informatii.

http://groups.yahoo.com/group/MFBucuresti2011/
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

alinnna
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Dec 09, 2009 12:35 pm

carnet de rezident

Postby alinnna » Mon Dec 27, 2010 11:00 pm

din rezidentii mf care au inceput pe 15 februarie 2010 stie cineva ceva de carnetele de rezident?
mai avem putin si intram in anul doi si carnete inca nu avem.

mihosh
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 16, 2009 3:33 pm
Location: bucuresti-ploiesti
Contact:

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby mihosh » Wed Dec 29, 2010 6:21 pm

dr.leon2010 wrote:Hello! Vroaim sa va impartasesc tuturor trairile mele! De curand am terminat o porcarie de stagiu, medicina interna in Sp Caritas. Din cate stagii am facut unul mai prost decat aici nu am vazut. Incercand sa faci abstractie de mizeria ce te inconjoara (putin probabil), prezenta comunista, lipsa faptului ca nimeni nu iti explica nimic (sau mult prea putin), garzi integrale si neplatite (mancarea este inclusa :lol: ) nu faci decat scriptologie iar scenariul se repeta a 2-a zi. Nu recomand nimanui spitalul groazei!


Stimate coleg,acolo am facut si eu stagiul,si din cate vad in aceeasi perioada.Nu numai ca mi s-a aratat,dar am si pus mana la executarea de manopere.Nu stiu cu cine ai facut garzile,insa au fost colegi care stateau cateva ore si plecau.Nu trebuia neaparat sa ceri sa pui mana,dar sa se vada ca iti doresti sa inveti.Mie,ca rezident de anul 1 pe MF, nu numai ca mi s-a explicat,ci mi s-au pus instrumentele in mana si mi s-a spus cum si unde sa fac infiltratii,punctii.In acel spital al groazei cum ii spui,eu am facut abstractie de asa zisa-mizerie(aspect dat nu de necuratenie,ci de lipsa renovarilor avand in vedere ca spitalul a fost retrocedat)si am invatat ce mi se arata;a fost suficient sa pun cate o intrebare si dupa aceea imi spuneau si explicau si altele .Nu cred ca daca iti dadeai interesul,nu ti se arata si explica.S-a intamplat sa fiu in garzi cu medici diferiti,fiecare mi-a explicat:dr.Moldovan si dr Buhociu,cu care am facut cele mai multe garzi,dar si dr Agazadeh,dr Paun,dr Dinu Dusceac.Nu e important numai sa doresti,ci si sa te manifesti.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby DarkComy » Wed Dec 29, 2010 7:50 pm

dr.leon2010 wrote:Hello! Vroaim sa va impartasesc tuturor trairile mele! De curand am terminat o porcarie de stagiu, medicina interna in Sp Caritas. Din cate stagii am facut unul mai prost decat aici nu am vazut. Incercand sa faci abstractie de mizeria ce te inconjoara (putin probabil), prezenta comunista, lipsa faptului ca nimeni nu iti explica nimic (sau mult prea putin), garzi integrale si neplatite (mancarea este inclusa :lol: ) nu faci decat scriptologie iar scenariul se repeta a 2-a zi. Nu recomand nimanui spitalul groazei!


tu ai impresia ca noi ceilalti rezidenti (pe MF sau alte specialitati) suntem platiti pentru cele 1-2 garzi pe saptamana? mizerie vei gasi prin mai toate spitalele mai vechi de 70 ani dintr-un motiv foarte simplu .... nu sunt bani pentru renovare. scriptologie este peste tot pentru rezidentii de an I, iar chestia cu "nimeni nu iti explica", posibil sa fi stat pe langa cine nu trebuie, dar intr-o asemenea situatie te orientezi spre altcineva, doar ai 4 luni la dispozitie.

soleil
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 07, 2007 1:08 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby soleil » Sat Jan 08, 2011 4:01 pm

Buna! Sunt rezidenta in primul an, mf, si am si eu o intrebare: stie cineva cd se incep cursurile si unde se tin?
Multumesc mult si week-end placut :)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby DarkComy » Sat Jan 08, 2011 6:17 pm

cursurile erau pana anul trecut anuntate pe siteul www.perfmed.ro apartinand de fostul CNPDS, dar acest site nu mai functioneaza. cursurile incep prin februarie - martie, iar pentru mai multe info mergi la Policlinica Titan - Bd. Nicolae Grigorescu 41, sect. 3 - la cabinetul Prof. Dr. Matei Dumitru si discuti cu secretara. tematica cursurilor este in mare parte aceeasi cu cea facuta in facultate si cica s-ar tine cont de prezenta.

soleil
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 07, 2007 1:08 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby soleil » Sun Jan 09, 2011 12:13 am

Am inteles. O sa trec pe acolo sa intreb :)..Multumesc mult :D

MaCi
Posts: 1
Joined: Fri Nov 21, 2008 11:01 am

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby MaCi » Tue Jan 11, 2011 1:58 pm

Buna, poate cineva sa imi recomande si mie unde sa iau stagiul de diabet? multumesc

dr.X
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:13 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby dr.X » Fri Jan 14, 2011 12:52 pm

Dar stagiul de pediatrie (in afara de "Grigore Alexandrescu"- e foarte departe pentru mine)?
Multumesc si eu!

i.ioana84
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 21, 2010 3:50 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby i.ioana84 » Fri Jan 14, 2011 5:59 pm

Pedi se poate face la Elias, Budimex, Fundeni, Gomoiu, iar diabetul doar la Inst. Paulescu.

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby nicoletaghe » Fri Jan 14, 2011 10:55 pm

eu am facut, anul trecut, stagiul de Diabet la sp Malaxa si a fost super :allright:
si la sfarsit, mamotaaa....

dr.X
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:13 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby dr.X » Sat Jan 15, 2011 10:34 pm

Dar stagiul de pediatrie unde l-ai facut?

micutza
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sun Oct 17, 2004 8:32 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby micutza » Sun Jan 16, 2011 11:31 am

Budimex e ok. Se face.

dr.X
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:13 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby dr.X » Sun Jan 16, 2011 5:29 pm

Multumesc frumos.

gazzelle
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Oct 23, 2008 9:09 pm

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby gazzelle » Wed Jan 19, 2011 12:08 pm

Stie cineva daca au inceput cursurile de MF si cand se tin? Multumesc!

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: REZIDENTIAT MF -info utile

Postby nicoletaghe » Wed Jan 19, 2011 6:27 pm

gazzelle wrote:Stie cineva daca au inceput cursurile de MF si cand se tin? Multumesc!


pt anul 3 au inceput cursurile din noembrie. se tin in fiecare joi la ora 14.00 in sala de curs de la etj 2 policlinica Titan.
si la sfarsit, mamotaaa....


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 21 guests